Log In
GPMC: Winter Cross • Dec 4 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 40 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Drucker
2 Baker Lyon
3 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne
4 Brennan Gilbert
5 Tim Beard
6 Brett Cassidy
7 Michael Kosmala
8 Jason Ladwig
9 Nathaniel Wells
10 Zachary Jossy
11 Tom Brougham
12 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
13 Tim Bellis
14 Brian Wielenga
15 Andy George
16 Robert Marti SWEAT360
17 Jamie Laird Beermongers Cycle Club
18 Andrew Smith
19 Brandon Bouwman
20 Yutaka Yokote Capitol Velo
21 Mitch Gold Portland Velo
22 Susannah Hart Camas Bike and Sport
23 Sharon Hart Camas Bike and Sport
24 Jason Goetz
25 Jeremy Hudson
26 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne
27 Doug Bredall
28 Jonathan Kuipers
29 Eugene Ezman
30 Hannah Hart Camas Bike and Sport
31 Mike Baer
32 Todd Hubbell Portland Velo
33 Mike Reddig Camas Bike and Sport
34 Kori Turesdale
35 Joe Kim
36 Craig Russillo
37 Edward Knight Camas Bike and Sport
38 Seamus Hartman
39 Bjoern Brunner
40 Danny Pettit
41 Matt Worley
42 Robert Vistica
43 Glen Kotowicz Beermongers Cycle Club
44 Eichmann Rene
45 Geoff Rinella
46 Matthew Geiger
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing
3 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Christine Golightly
5 Marie Major Rebound/Tireless Velo
6 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
7 Melissa Chureau
8 Vanessa Usui
9 Paige Huggins
10 Karie Mawer SWEAT360
11 Kristin Bott Team Slow
12 Monica Miller
13 Michelle Johnson
14 Nita Galambos Team Endless Cycle
15 Kimberlee Stafford
16 Tanya Langdon
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mcconnell Synergy
2 Ross Brody Buy Local Cycling
3 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicyc
4 Matt Lyons
5 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
6 Patrick Means Team S+M
7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath
8 Patrick Jackson Buy Local Cycling
9 Dave Davis
10 Scott Bradway Team S+M
11 Brad Winn Team S+M
12 Jonathan Myers Team S+M
13 Clint Culpepper Embrocation Cycling
14 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team
15 Jeff Ballantine Portland Velo
16 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
17 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
18 Kolby Preble
DNF Matt Cline Portobello Bicycle Racing
DNF Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Corey Trusty Switchblade
2 Todd Stewart
3 Craig Armstrong
4 Cameron Beard Bend Endurance Academy
5 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
7 Robert Thayer
8 Christian Martin River City Bicycles
9 Jordan Norris Camas Bike and Sport
10 Brian Spears Half Fast Velo
11 Tyler Bump
12 Micah Melkonian Mountain View Cycles
DNF Patrick Croasdaile
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Kappes
2 David Heddy Camas Bike and Sport
3 Cristian Fuentes Team Bike Tires Direct
4 Josiah Zukowski
5 Nathan Agalzoff
6 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
7 Ryan Morrisey The Spokesmen
8 Daniel Carter
9 Douglas Gresham
10 Vincent Gonsalves
11 Eric Schmidt
12 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
13 Billy Holcomb
14 Peter Swallen
15 John Gill
16 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
17 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
18 Michael Newton
19 Josh Spivey
DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
2 Kevin Thompson Half Fast Velo
3 Kevin Rosmanitz Synergy Racing
4 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
5 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
6 David Rosen Half Fast Velo
7 Alan Hamilton
8 David Miller
9 Peter Mersereau
10 Paul Devries Filth and Fury
11 Tony Dirks Mountain View Cycles
12 Ryan Smith Hammer Velo
13
DNF Noel Snodgrass
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Dawson Stallings Bend Endurance Academy
3 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
4 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
5 Micah Melkonian Mountain View Cycles
6 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
8 Donovan Birky
9 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
10 Davis Melkonian Mountain View Cycles
11 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
12 Quin Mcintyre
13 Paul Furst
14 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
15 Zach Durst-lang
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Sharon Hart Camas Bike and Sport
3 Hannah Hart Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Cramer bicycleattorney.com
2 William Sullivan
3 Mike Henry
4 Jared Roy
5 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
6 Wade Goff Half Fast Velo
7 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
8 Adnan Kadir
9 Brent Casady
10 Jake Rosenfeld
11 Kevin Drake Strava.com
12 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
13 William Goritski Rebound/Tireless Velo
14 Robert Huff Half Fast Velo
15 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
16 Eric Wittinger Fat Cobra Video
17 Jesse Luckett
18 Scott Mares Verge
19 Jake Linford
20 David Saltzberg Half Fast Velo
21 Saul Lopez Half Fast Velo
22 Kevin Sundberg Showers Pass
23 Craig Austin Half Fast Velo
DNF Tom Scales
DNF Paul Anderson Half Fast Velo
DNF Brian Spears Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Benderly bicycleattorney.com
2 Shannon Boroff
3 Luke Sosnowski
4 Jay Rishel
5 Sasha Lacey Portland Velo
6 Bjorn Clouten
7 Sean Vergillo Camas Bike and Sport
8 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
9 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
10 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
11 Judson Mccauley The Spokesmen
12 Ian Penner Half Fast Velo
13 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
14 David Pryor Field Jerger Cycling
15 Andy Leritz Team S+M
16 Jeff Boehlke
17 Jay Wisowaty
18 Paul Formiller Portland Velo
19 Ian Kennedy bicycleattorney.com
20 Aaron Radspinner United Finance
21 Mike Cobb Portobello Bicycle Racing
22 Mike Lurie
23 Eric Aldinger
24 Saul Lopez Half Fast Velo
25 Mike Abel
26 Brian Johnson
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
DNF Eric Moody Mountain View Cycles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hiroji m. Mckinstry
2 Chris Miller
3 Paul Hamerton-kelly
4 Tom Chaimov
5 Rob Russell SWEAT360
6 Michael Dehner
7 Ed Fischer Camas Bike and Sport
8 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
9 Shawn Mccloud Half Fast Velo
10 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
11 Jason Buerkle
12 Peter Rueegger Team Mudman
13 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
14 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
15 David Hewett The Spokesmen
16 Steve Southerland Rebound/Tireless Velo
17 Mike Murphy
18 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
19 Jason Miranda Trusty Switchblade
20 Jason Miranda Trusty Switchblade
21 Shawn Gilmour
22 David Lofstead
23 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
24 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
25 David Szymanski
26 Robert Stefanowicz
27 Eric Hagstette
28 Ryan Temple Beermongers Cycle Club
29 Topher Mcgarry
30 Topher Mcgarry
31 William Waring Camas Bike and Sport
32 Paul Barlow
33 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
34
35 Ron Silverman
36 Nathaniel Wells
37 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct
38 Aaron Edmark
39 Matt Haughey Buy Local Cycling
40 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
41 Mark Mcmurtry Bellovaci United
42 Alan Reaume
43 Steven Soto
44 Patrick Meigs
45 Paul Bascom Portland Velo
46 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
47 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team
48 Pascal Chureau
49 Thomas Meier
50 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
51 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport
52 Darren Pennington
53 Mark Mandigo crank
54 Andy Morris
55 Aaron Even Rebound/Tireless Velo
56 James Webb Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Hoerner
2 Johnny Vergis Cyclepath Racing
3 Terry Knight
4 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
5 Cal Stone
6 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
7 Steve Lacey Showers Pass
8 Dave Burnard
9 Clint Ebert bicycleattorney.com
10 Daniel Melkonian
11 Kevin O'connell Hammer Velo
12 Mark Hildebrandt Portland Velo
13 Dan Houghton Showers Pass
14 Jim Thornton
15 Stefan Furst Camas Bike and Sport
16 Dave Groner
17 Lee Tyler
DNF Steve Truesdale Half Fast Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
3 Steve Rearden
4 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
5 Malcolm Johnson Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Burns Veloce Racing
2 Katherine Christensen Showers Pass
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Kristi Carver Upper Echelon Fitness
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com
6 Jennifer Johnson
7 Gwyn Blanton SWEAT360
8 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
9 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Tess Weir Kestrel/Imperial River Racing
3 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Julia Fudge Poplollies
5 Bonnie Hildebrand Team Slow
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Lora Melkonian Mountain View Cycles
4 Pam Reid Team Rose City
5 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Joanne Leyva Team Rose City
8 Christie Scheer Team Rose City
9 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
10 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe SLOCUM Race Team
2 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
3 Ross Brody Buy Local Cycling
4 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicyc
5 Jesse Luckett
6 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
7 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team
8 Scott Barker
9 Jeremy Garbellano OSU Cycling Club
10 Martin Baker bicycleattorney.com
11 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo
12 John Lin Hammer Velo
13 Craig Ruby
14 Tim Smith Rebound/Tireless Velo
15 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
16 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning
17 Patrick Jackson Buy Local Cycling
18 Reed Avery
19 Edward Groth Team Slow
20 Jason Uland Team Cthulhu
21 Theo Roffe
22 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing
23 Rich Rosko Hammer Velo
24 Steven Basden Half Fast Velo
25 Lisa Belair Team S+M
26 David Hart Half Fast Velo
DNF Todd Foreman-kinder Showers Pass
DNF Mat Barton Staccato Gelato
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alice Pennington Team S+M
2 Beth Ann orton Team S+M
3 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
4 Laura Trace
5 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness
6 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
7 Susan Peithman Upper Echelon Fitness
8 Patricia Dowd Team Rep
9 Erica Lurie
10 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Belair Team S+M
2 Lelah O'shaughnesy
3 Silke Kleinhenz Camas Bike and Sport
4 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
5 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
6 Jeanne Beko
7 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
8 Emily Mckissock Rebound/Tireless Velo
9 Asta Chastain
10 Jennifer Phillips
Finishers: Cat ?: 10