Log In
Grand Prix Brad Ross: GP: Ninkrossi • Sep 24 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.8
3.2
3.9
3.6
6.5
Clear, 59 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
3.2
Moisture
3.9
Accel
3.6
Tech
6.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
2 Sonja Ebert
DNF Kaitlin Borstlmann Green Submarine Records
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Sage Factory Racing
2 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
3 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 David Rosen Sage Factory Racing
5 Tim Schauer Sage Factory Racing
6 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
7 Stephen Carter The Spokesmen
8 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
9 Jon Pearson Sage Factory Racing
10 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Colby Nightingale Deschutes Brewery
12 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
13 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
14 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
16 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
3 Duncan Howell PDX Devo
4 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Jace Petersen Hood River Velo
6 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
7 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
8 Elijah Krause Bend Endurance Academy
DNF Peter Newlands PDX Devo
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Grover Bend Endurance Academy
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Zane Strait Bend Endurance Academy
5 Zachary Smith PDX Devo
6 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
7 Halen Harrison PDX Devo
8 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
9 Jonathan Hart Hapi-Go!
10 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
11 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
12 Calvin Nary WebCyclery.com
13 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
14 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
15 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
16 Ryan Marks Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Bowen
2 Ian Shreve
3 Jacob Smith PDX Devo
4 Connor Gizinski
5 Carter Hagedorn PDX Devo
6 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
7 Jake Olander Bend Endurance Academy
8 Alexander Bennett
9 Jacob Enos
10 Collin Turner PDX Devo
11 Aaron Duarte Bend Endurance Academy
12 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
13 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Robert Porter Bend Endurance Academy
15 Hayden Turner
DNF Oscar Powell Hood River Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Polay Bend Endurance Academy
2 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
3 Gavin Beer Bend Endurance Academy
4 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Bradley Bennett Bend Endurance Academy
6 Jack Hanline
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Irwin Hapi-Go!
2 Spencer Scott Bend Endurance Academy
3 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Bowen
2 Cooper Irwin Hapi-Go!
3 Jesse Polay Bend Endurance Academy
4 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
5 Ian Shreve
6 Jacob Smith PDX Devo
7 Connor Gizinski
8 Carter Hagedorn PDX Devo
9 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
10 Gavin Beer Bend Endurance Academy
11 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
12 Spencer Scott Bend Endurance Academy
13 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Jake Olander Bend Endurance Academy
15 Alexander Bennett
16 Jacob Enos
17 Bradley Bennett Bend Endurance Academy
18 Collin Turner PDX Devo
19 Evan Grover Bend Endurance Academy
20 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
21 Aaron Duarte Bend Endurance Academy
22 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
23 Jack Hanline
24 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
25 Zane Strait Bend Endurance Academy
26 Zachary Smith PDX Devo
27 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
28 Halen Harrison PDX Devo
29 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
30 Jonathan Hart Hapi-Go!
31 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
32 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
33 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
34 Robert Porter Bend Endurance Academy
35 Calvin Nary WebCyclery.com
36 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
37 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
38 Hayden Turner
39 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
40 Ryan Marks Bend Endurance Academy
41 Israel Jr. melson Pacific Power Blue Sky
DNF Oscar Powell Hood River Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 11   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Israel Jr. melson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Madeline Stover PDX Devo
5 Katie Hanline
6 Anna Dethlef
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
2 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
3 Olivia Hewett The Spokesmen
4 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emma Royce The Spokesmen
6 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
4 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
5 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
7 Kristina Owen Capitol Velo
8 Madeline Stover PDX Devo
9 Olivia Hewett The Spokesmen
10 Kayden Mckee PDX Devo
11 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Emma Royce The Spokesmen
13 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
14 Linnea Owen Capitol Velo
15 Katie Hanline
16 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Anna Dethlef
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo
2 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent
2 Shannon Skerritt
3 Sean Haidet
4 Andrio Abero
5 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
6 Rick Metz bicycleattorney.com
7 John Weathers Audi
8 Brian Anthony ANTHM Collective
9 Webster Wilson
10 Chad Swanson Team S+M
11 Matthew Scott
12 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
13 Matt Reeves WebCyclery.com
14 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
15 Trevor Rice
16 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
17 Jason Musengo ANTHM Collective
18 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b V
19 Steve Chapin
20 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
21 Chad Smeltzer ANTHM Collective
22 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
23 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Roger Meier Cyclepath Racing
25 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
26 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF William Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
DNF Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer
2 Ken Elser Team Planet X USA
3 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas
4 Toby Contreras
5 Randy Scott Deschutes Brewery
6 Gary Kim Grouptrail Cycling
7 Mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
8 Jerry Pruiett
9 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b V
10 Charles Barrett
11 Tom Kay The Spokesmen
12 Mike Lurie bicycleattorney.com
13 Dave Petermeier Team Planet X USA
14 Jason Reynolds
15 James Lais
16 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Jason Jones Team Planet X USA
18 Mike Sobolewski Hapi-Go!
19 Dave Torrance
20 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
21 Brian Wise
22 Ethan Fuld
23 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Mark Hand Team Planet X USA
25 Dan Mckenna ANTHM Collective
26 Jeff Hurt
27 Peter Hand
28 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
29 Jeremy Wright
30 Joshua Boelter Cyclepath Racing
31 Brian Carrico The Spokesmen
32 Tony Pitone
33 Vince Rodarte
34 Wes Woosley
35 Albert Passadore Hammer Velo
36 Matt Haughey
37 Charlton Shen
38 Garrett Tyburski
39 Andy Casebeer Team S+M
40 Chris Valencia Boneyard Cycling
41 Greg Russell NoMads Sports Club
42 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Jeff Dill ANTHM Collective
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
2 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
3 Matt Jamison Grouptrail Cycling
4 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
5 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
6 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Chris Page Metropolis Cycle Repair
8 Ian Boggs
9 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team
10 Billy Holcomb Trusty Switchblade
11 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
12 Anthony Colistro
13 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
14 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
15 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
16 Steve Black Trusty Switchblade
17 Eric Lilley Murder of Crows
18 Luke Sosnowski
19 Christopher Moore
20 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
21 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
22 John Hatfield Audi
23 Scott Gerwig
24 Thomas Royce The Spokesmen
25 Ile Powell Team S+M
26 Jon Frommelt bicycleattorney.com
27 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
28 Dean Maclean Team Planet X USA
29 Paul Souders
30 Joseph Hagedorn
31 Fred Smelser
32 Joe Pinzone
33 Aaron Even
34 James Bender bicycleattorney.com
35 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
36 Jon Deleonardo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Judson Mccauley The Spokesmen
38 Erik Offner Team Planet X USA
39 Andy Platt
40 Steven Westberg Deschutes Brewery
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 Russell Thorstrom
3 John Foulston Team Velo Cult
4 Steven Thorne
5 Bob Jacobs bicycleattorney.com
6 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Michael Metz bicycleattorney.com
8 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
9 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b V
10 John Napier Metropolis Cycle Repair
11 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
14 Daniel Melkonian Hood River Velo
15 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Alan Thomason Deschutes Brewery
17 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
18 Donald Newlands bicycleattorney.com
19 Mike Mercer Grouptrail Cycling
20 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
21 Erik Goodfriend Hammer Velo
22 Ian Kennedy bicycleattorney.com
23 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
24 Matthew S martel
25 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Timothy Shreve
27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
28 David Dorocke Deschutes Brewery
29 Paul Mautner Veloforma
30 Tim Rathbun
31 Clint Ebert bicycleattorney.com
32 Dave Luoma Cyclepath Racing
33 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
34 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b V
35 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
36 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
37 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
38 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
39 Jason Bietz
40 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
41 Michael Dehner Portland Velo Racing Team
42 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Dave Metz
44 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
45 Mark Damon Hutch's Eugene
DNF Christopher Van tilburg Hood River Velo
DNF Jon Gove Grouptrail Cycling
DNF Scot Jarchow
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Steve Rearden
5 Steven Miller
6 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
7 Ron Strasser Team S+M
8 Amory Cheney Deschutes Brewery
9 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
10 Russell Speirn Cyclepath Racing
11 Tad Hodgert Deschutes Brewery
12 Edward Lanton
13 Darell Provencher Team Rose City
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Ann Kennedy bicycleattorney.com
4 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
5 Anna Saltonstall Hood River Velo
6 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Oaks
7 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Jill Petersen Hood River Velo
9 Hazel Gross BATTLEKAT
10 Suzy Renn Team Slow
11 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Patricia Strange Deschutes Brewery
DNF Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Sarah Eustis bicycleattorney.com
3 Christy Hawkins Highfive Cycling
4 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
5 Sara Thomas
6 Cecily Norris Highfive Cycling
7 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
8 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Cecilia Becerra
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eileen Kelly-foulston Team Velo Cult
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Susan Foster Deschutes Brewery
4 Michelle Thorstrom Hutch's/Bend Dental
5 Lora Melkonian Hood River Velo
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood
8 Pam Reid Team Rose City
9 Christie Scheer Team Rose City
10 Donna Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
3 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
5 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Ian Megale
7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
8 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
9 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Pete Rubijono
12 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b V
13 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Matthew Paez
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
2 Robert Cummings
3 Brendan Sheerin Hutch's Eugene
4 Jordan Barber Hutch's Eugene
5 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b V
7 Adam Kachman
8 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
9 Bill Warburton Murder of Crows
10 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b V
11 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
12 Davis Melkonian Hood River Velo
13 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
14 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Adam Moore Grouptrail Cycling
16 Nathan Abel
17 Brian List Bike Central/Barbur Vet
18 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
20 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b V
21 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Michael Bernal
23 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
24 Brian Little BeerMongers Cycle Club
25 Jon Gove Grouptrail Cycling
26 Kellen Kjera
27 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
29 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
30 Michael Collins
31 Joel Wilson
32 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
33 Chris Page Metropolis Cycle Repair
34 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
35 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing
36 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Jeff Turner
DNF Juston Manville
DNF Alan Barton Olympia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Aylward Portland Bicycle Studio
2 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Chris Schomaker Olympia Cycling Team
4 Cooper Irwin Hapi-Go!
5 Elijah Smith
6 Travis Power Team Planet X USA
7 Ben Iwasa Athletes Lounge Cycling Team
8 Jordan Miller Deschutes Brewery
9 Gabriele Canzi
10 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
11 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
12 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Nic Kytlica Team Planet X USA
14 Eric Alderman Team Planet X USA
15 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW
16 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
17 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Spencer Roedel
19 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
20 Eric Hagen
21 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
22 Joseph French Mettle Cycling
23 Nigel Rutigliano
24 Benjamin Spangler
25 Austem Sofhauser
26 Nicholas Beyer
27 Artur Grochowski
28 Evan Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
29 Todd Mobley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
DNF Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
DNF Michael Collins bicycleattorney.com
DNF Martin Joyce
DNF Tim Valenti Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Everett Stilley
2 Jeffrey Baratta ii Team Planet X USA
3 Joel Meyer
4 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
5 David Visnack
6 Copeland Downs
7 Ryan Nyberg
8 Matt Taini
9 Matthew Boelter
10 David Blair Murder of Crows
11 John Condon
12 Joshua Murphey
13 Jeff Elton
14 Philip Hanline
15 Joe Derting
16 Luis Ramirez
17 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
18 Frank Wu Glady-ators p/b Gladys Bikes
19 David Forman Grouptrail Cycling
20 Michael Grochowski
21 Patryk Grachowski
22 Stacy Mauro
DNF Jason Beer
DNF Judd Dunlap
DNF Joshua Smith
DNF Rick Barrett
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles
6 Andy Redden
7 Tim Joslin Cyclepath Racing
8 Brandon Meinke Olympia Cycling Team
9 John Walrod PDX TI / HUB / RCB
10 Mike Bene
11 Sven Geirnaert
12 Pete Rubijono
13 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
14 Steve Petersen Hood River Velo
15 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
16 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 John Napier Metropolis Cycle Repair
18 Shane Beers
19 ? ?
20 Steve Black Trusty Switchblade
21 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team
22 Forest Wilson
23 Cindy Lewellen
24 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club
25 Steven Westberg Deschutes Brewery
26 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Ethan Furniss
28 Aaron Even
29 Brice Stivers
30 Charles Barrett
31 Suzy Renn Team Slow
32 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Tad Hodgert Deschutes Brewery
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Tim Valenti Athletes Lounge Cycling Team
DNF Andrew Loaiza Cyclepath Racing
DNF Dylan Peerenboom
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holland Larue
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Mari Little BeerMongers Cycle Club
6 Melissa Sher Team S+M
7 Hazel Gross BATTLEKAT
8 Sharon Trammell Hapi-Go!
9 Jordan Faulds Highfive Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com
2 Beth Ann orton Team S+M
3 Laura Winberry
4 Anna Megale
5 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling
6 Remy Maquire
7 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood
8 Alana Armstrong Olympia Cycling Team
9 Jenn Levo Olympia Cycling Team
10 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
11 Holly Henderson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oaks
2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
3 Erin Blenkiron bicycleattorney.com
4 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oaks
5 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oaks
6 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
7 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Anne Bertucio
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elyse Johansen Olympia Cycling Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Tina Shaner bicycleattorney.com
4 Rebecca Hillary
5 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
6 Candida Hart Hapi-Go!
7 Nikki Beckwith
8 Epiphany Couch Olympia Cycling Team
9 Brittany Stover
10 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
12 Milli Chennell
13 Jordan Faulds Highfive Cycling
14 Leilani Barney Therapeutic Associates Racing p/b V
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
2 Kate Drennan
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
4 Katie Linton
5 Christine Hubert West Coast Women's Cycling p/b Oaks
6 Sharon Mathis BATTLEKAT
7 Casey Ferguson
8 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club
9 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
10 Shelly Boelter
11 Stephanie Voss
12 Julie Hughes
13 Sarah Lambert Stumptown Cycling Club
14 Roxanna Hart Hapi-Go!
15 Holly Swofford
16 Nichole Swanberg Glady-ators p/b Gladys Bikes
17 Amelia Simpson
DNF Kerry Hanline
Finishers: Cat ?: 18