Log In
Grand Prix Brad Ross: GP: Zaaldercross • Sep 17 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
3.8
7
5.2
6
5
Drizzle, 58 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.8
Beers
7
Moisture
5.2
Accel
6
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert vancouver
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Sage Factory Racing
2 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
3 David Rosen Sage Factory Racing
4 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
6 Brian Little BeerMongers Cycle Club
7 Pete Conklin
8 Tim Schauer Sage Factory Racing
9 Chris Wierman
10 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
11 Stephen Carter The Spokesmen
12 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
13 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team
DNF Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Caleb Trumbull Hood River Velo
3 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Jace Petersen Hood River Velo
5 Joseph Lukens Bend Endurance Academy
6 Calvin Keane Bend Endurance Academy
7 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
8 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
9 Duncan Howell PDX Devo
DNF Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Zachary Smith PDX Devo
5 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Zane Strait Bend Endurance Academy
7 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
8 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
9 Jack Mccarthy
10 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
11 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
12 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
13 Luke Mccarthy
14 Nate Dezellem
15 Issac Hoffman
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
2 Gavin Bowen
3 Jacob Smith PDX Devo
4 Ian Shreve
5 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
6 Connor Gizinski
7 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
8 Jacob Enos
9 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
10 Jacob Olander Bend Endurance Academy
11 Collin Turner PDX Devo
12 Isaac Mccarthy
13 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Benjamin Wicker PDX Devo
15 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mack Fee
2 Cassell Lefevre Hood River Velo
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
4 Daniel Smith
5 Gavin Beer Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Irwin Hapi-Go!
2 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Nicholas Rich
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
2 Mack Fee
3 Cooper Irwin Hapi-Go!
4 Gavin Bowen
5 Cassell Lefevre Hood River Velo
6 Jacob Smith PDX Devo
7 Ian Shreve
8 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
9 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
10 Ian Brown Bend Endurance Academy
11 Connor Gizinski
12 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
14 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
15 Jacob Enos
16 Daniel Smith
17 Gavin Beer Bend Endurance Academy
18 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
19 Jacob Olander Bend Endurance Academy
20 Collin Turner PDX Devo
21 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
22 Isaac Mccarthy
23 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
24 Zachary Smith PDX Devo
25 Nicholas Rich
26 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
27 Zane Strait Bend Endurance Academy
28 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
29 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
30 Benjamin Wicker PDX Devo
31 Jack Mccarthy
32 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
33 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
34 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
35 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
36 Luke Mccarthy
37 Nate Dezellem
38 Issac Hoffman
39 Gavin Newman
40 Liam Harrison
41 Joshua Mccarthy
42 Mats Fisher Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Newman
2 Liam Harrison
3 Joshua Mccarthy
4 Mats Fisher Grouptrail Cycling
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo
2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Johanna Dezellem
3 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
2 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 ? ?
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
3 Kristina Owen Capitol Velo
4 Madeline Stover PDX Devo
5 Johanna Dezellem
6 ? ?
7 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Kayden Mckee PDX Devo
9 Emma Royce The Spokesmen
10 Linnea Owen Capitol Velo
11 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
12 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo
2 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
2 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
3 John Weathers Audi
4 Michael Wilson Team S+M
5 Rick Metz bicycleattorney.com
6 Brian Anthony ANTHM Collective
7 Andrio Abero
8 Webster Wilson
9 Mark Deresta Hood River Velo
10 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Chris Moor Deschutes Brewery
12 Chad Swanson Team S+M
13 Andy Kunkler Hood River Velo
14 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b V
15 William Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
16 William Alcorn
17 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Matt Engel Murder of Crows
19 Andy Meeks bicycleattorney.com
20 Dan Werle
21 Eric Lanners
22 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
23 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
25 Jason Musengo ANTHM Collective
26 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Alexander Lehnert Hutch's Eugene
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Elser Team Planet X USA
2 Andrew Stewart Hood River Velo
3 Anthony Colistro
4 Randy Scott Deschutes Brewery
5 Mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Jerry Pruiett
7 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas
8 Mike Schrankel Hood River Velo
9 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
10 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
11 Dave Petermeier Team Planet X USA
12 Brian Wise
13 Kevin Dickson
14 Gary Kim Grouptrail Cycling
15 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
16 Michael Kolb
17 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Jason Dotts Grouptrail Cycling
19 Martin Matsumura
20 Dave Torrance
21 James Lais
22 Charles Barrett
23 Steve Van bergen
24 Neil Crescenti
25 Bryan Gauntt
26 Brandon Cornejo ANTHM Collective
27 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
28 Joshua Boelter Cyclepath Racing
29 Danny Hoile bicycleattorney.com
30 Jeff Baratta Team Planet X USA
31 Jake Linford
32 Kyle Mountain
33 Ethan Fuld
34 Mark Capalbo Pentangeli
35 James Green
36 Kyle Gunsul Athletes Lounge Cycling Team
37 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
38 Tony Pitone
39 Mark Hand Team Planet X USA
40 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition
41 Dan Mckenna ANTHM Collective
42 Albert Passadore Hammer Velo
43 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
44 Dwight "ike" anunciado Rebound/Tireless Velo
45 Wes Woosley
46 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
47 Matt Haughey
48 Brian Dessinger
49 Jeff Dill ANTHM Collective
50 Thomas Tritz
51 Stephen Rich
DNF Jason Jones Team Planet X USA
DNF Peter Hand
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Jamison Grouptrail Cycling
2 Micah Sardell
3 Derek Bowers
4 Steve Black Trusty Switchblade
5 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
6 Darin Swan Trusty Switchblade
7 Michael Fee
8 David Hewett The Spokesmen
9 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
10 Luke Sosnowski
11 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
13 Chris Page Metropolis Cycle Repair
14 Ian Boggs
15 Mike Heenan
16 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team
17 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
18 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
19 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
20 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
21 Max Frixione
22 Marc Angelo
23 Tom Palke ANTHM Collective
24 Wade Hewitt Pentangeli
25 Christopher Moore
26 Erik Carlson
27 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
28 Joshua Hanselman
29 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair
30 Joe Gomez
31 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
32 Eric Lilley Murder of Crows
33 Ryan Chase Deschutes Brewery
34 David Dezellem Olympia Cycling Team
35 Chris Burke
36 Ile Powell Team S+M
37 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
38 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
39 Jon Frommelt bicycleattorney.com
40 Bryan Mcgeeney Hood River Velo
41 Carl Anton
42 Dean Maclean Team Planet X USA
43 John Hatfield Audi
44 Fred Smelser
45 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
46 Steven Westberg Deschutes Brewery
47 James Bender bicycleattorney.com
48 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Brian Petrucci Cyclepath Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Trepess Deschutes Brewery
2 Jeff Otto Audi
3 Russell Thorstrom
4 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Bob Jacobs bicycleattorney.com
6 John Foulston Team Velo Cult
7 Steve Petersen Hood River Velo
8 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
9 John Wilson Team S+M
10 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
11 Jon Gove Grouptrail Cycling
12 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b V
13 Daniel Melkonian Hood River Velo
14 Steven Thorne
15 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 John Napier Metropolis Cycle Repair
17 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
18 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
20 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
21 Michael Metz bicycleattorney.com
22 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
23 Greg Talbert
24 Matthew S martel
25 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
26 Dave Luoma Cyclepath Racing
27 Jeffrey Whitaker
28 Mike Mercer Grouptrail Cycling
29 Timothy Shreve
30 Ian Kennedy bicycleattorney.com
31 Jeff Boehlke The Spokesmen
32 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
33 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
34 Erik Goodfriend Hammer Velo
35 Ed Locke Cyclepath Racing
36 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
37 Dave Metz
38 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
39 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b V
40 Andrew Novikoff
41 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
42 Trig Rogers bicycleattorney.com
43 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
44 Chris Wold Grouptrail Cycling
45 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
47 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
48 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
49 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
50 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
51 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera
52 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
53 Greg Eyerly Holtey Law p/b Peak Condition
54 James Thompson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Locke Cyclepath Racing
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
4 Steve Yenne
5 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Steven Miller
7 Ron Strasser Team S+M
8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
9 Steve Rearden
10 Russell Speirn Cyclepath Racing
11 Terry Atwood Team Velo Cult
12 John Degenhardt
13 Darell Provencher Team Rose City
14 Albyn Jones
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com
2 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
3 Kristina Hughes
4 Juliette Oldfield
5 Ellene Smith bicycleattorney.com
6 Laurie Watson Team S+M
7 Jill Petersen Hood River Velo
8 Patricia Strange Deschutes Brewery
9 Anna Saltonstall Hood River Velo
10 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Hazel Gross BATTLEKAT
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Neilsen Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Sarah Eustis bicycleattorney.com
3 Cecily Norris Highfive Cycling
4 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
5 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
6 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Cecilia Becerra
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Hood River Velo
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
4 Eileen Kelly-foulston Team Velo Cult
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
7 Bridget Hildreth Team Velo Cult
8 Donna Metz
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental
3 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
4 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
5 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
6 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
7 Ian Megale
8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Kyle Berg Sage Factory Racing
10 Gabriel Linn Trusty Switchblade
11 Matthew Paez
12 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
13 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b V
14 Colin Rowan
15 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Sean Corey
DNF Molly Cameron Portland Bicycle Studio
DNF Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Wood Audi
2 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
3 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
4 Kellen Kjera
5 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
6 Michael Bernal
7 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
8 Duncan Ellinwood Team S+M
9 Adam Kachman
10 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Adam Moore Grouptrail Cycling
13 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 Micah Sardell
15 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
16 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b V
17 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
18 Michael Fee
19 Randall Fransen Mettle Cycling
20 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 Scott Conover
22 Jordan Barber Hutch's Eugene
23 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
24 Nathan Abel
25 Peter Rueegger ANTHM Collective
26 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
27 Chris Page Metropolis Cycle Repair
28 Matt Jamison Grouptrail Cycling
29 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
30 Robert Mayer
31 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
32 Joel Wilson
33 Rob Thompson Olympia Cycling Team
34 Andy Letourneau
35 John Napier Metropolis Cycle Repair
36 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Felipe Nystrom Therapeutic Associates Racing p/b V
DNF Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Cummings
2 Michael Aylward Portland Bicycle Studio
3 Cooper Irwin Hapi-Go!
4 Ben Iwasa Athletes Lounge Cycling Team
5 Michael Collins bicycleattorney.com
6 Chris Schomaker Olympia Cycling Team
7 Kevin Jin
8 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
9 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Jeff Baertsch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Ben Swanson Murder of Crows
12 Tim Valenti Athletes Lounge Cycling Team
13 Elijah Smith
14 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
15 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
16 Nic Kytlica Team Planet X USA
17 Luke Bergerson Capitol Velo
18 Artur Grochowski
19 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Eric Hagen
21 Joseph French Mettle Cycling
22 Brad Alderman Team Planet X USA
23 Phillip Kirkland
24 Sam Swan
25 Adam Bergerson Capitol Velo
DNF D'arcy Owen Grouptrail Cycling
DNF Howard Draper
DNF Brendan Marnell Hammer Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Power Team Planet X USA
2 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
3 Matt Taini
4 Jake Davis
5 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
6 David Vancott
7 Rodjie Train Grouptrail Cycling
8 Wayne Centrone
9 Scott Coleman Team Planet X USA
10 Patrick Sullivan
11 Damon Eliuk
12 Andrew Larsen
13 Judd Dunlap
14 Emily Baratta Team Planet X USA
15 Martin Lisk Hutch's Eugene
16 David Rayls
17 Trevor Sehrer
DNF Alan Snodgrass
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
3 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
6 Brian Kesselman Audi
7 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Tim Joslin Cyclepath Racing
9 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage C
10 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera
11 Craig Harrison Team Velo Cult
12 Jacob Furniss
13 Sven Geirnaert
14 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing p/b V
15 John Walrod PDX TI / HUB / RCB
16 Christopher Dubois CX Pistols p/b Gigantic Brewing
17 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team
18 Ryan Barrett
19 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
20 Scott Barker
21 Dustin Henderson Murder of Crows
22 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
23 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
24 Shane Beers
25 Damian Riehl
26 Mack Fee
27 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team
28 Forest Wilson
29 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
30 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
31 Steven Basden Cyclepath Racing
32 Brice Stivers
33 Austin Loper
34 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
35 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood
36 Jordan Taylor
37 Scott Gerwig
38 Michael Clark Stumptown Cycling Club
39 Juston Manville
40 Cindy Lewellen
41 Steven Westberg Deschutes Brewery
42 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Matthew Barney Team Velo Cult
44 Suzy Renn Team Slow
DNF Sam Caviglione
DNF Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage C
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holland Larue
2 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Melissa Sher Team S+M
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Megan Schubel
6 Allison Quick BeerMongers Cycle Club
7 Mari Little BeerMongers Cycle Club
8 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
9 Suzy Renn Team Slow
10 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair
11 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Bridget Hildreth Team Velo Cult
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger Team S+M
2 Beth Ann orton Team S+M
3 Angharad Porteous bicycleattorney.com
4 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
5 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Ian Megale
7 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling
8 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio
9 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene
10 Marayah Deese Ruckus Test Team
DNF Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
DNF Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski NWCX Project
2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
3 Colleen Kawamoto BriHOP Racing
4 Erin Blenkiron bicycleattorney.com
5 Jennelle Holmes WebCyclery.com
6 Starr Walker
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Tina Shaner
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Paisley Meekin
5 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage C
6 Christy Hawkins Highfive Cycling
7 Renee Beard
8 Jordan Faulds Highfive Cycling
9 Cindy Werhane Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Alana Mcdonough Athletes Lounge Cycling Team
11 Felicity Case
12 Milli Chennell
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
2 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Katie Linton
4 Amy Solana
5 Sharon Mathis BATTLEKAT
6 Leslie Thomas Hutch's Eugene
7 Kellie Leavenworth
8 Shannon Sardell
9 Cathy Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes
10 Sabrina Balderama Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat ?: 10