Log In
Het Meer • Sep 6 2014
4
1.3
2.6
2.8
1
Clear, 84 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
1.3
Moisture
2.6
Accel
2.8
Tech
1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
2 Cooper Irwin Hapi-Go!
3 Elijah Smith
4 Riley Combs
5 Darin Swan Trusty Switchblade
6 Chris Page
7 Brad Davidson
8 Zach Lang Hapi-Go!
9 Mike Nieto
10 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
11 Nathanael Hart Hapi-Go!
12 Danny Pettit
13 Charlie Goldston
14 David Lam
15 David Hankins Camas Bike and Sport
16 Steve Olsen
17 Cammia Kalimanis
18 Jack Bork
19 Brad Tanner
20 Alastair Cox
21 Mike Brett The Spokesmen
22 James Hanlon
23 John Morehead Camas Bike and Sport
24 Austin Carter
25 Jp Petrin Capitol Velo
26 William Hummels Hapi-Go!
27 Brian Halbert
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Quick
2 Anabel Capalbo Pentangeli
3 Amanda Abel
4 Laura Goforth
5 Pam Carpenter
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective
4 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End B
5 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
6 Yoshitaka Hama
7 Mitchell Trux Ren Cycle CX
8 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
9 Ryan Garner Team Planet X USA
10 James Rowan Colavita SW
11 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
12 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
13 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
14 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
15 Curtis Bergquist Bike Central
16 Stephen Glass Jens Voigt's Army
17 Jake Szymanski With Heart Cycling
18 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycl
19 Troy Sexton Therapeutic associates racing
20 Hirohide Kubota
21 Peter Hagerty Smith&Nephew p/b West End B
DNF Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme
DNF Seth Patla Rapha/River City Bicycles
DNF Ryan Trebon Clement/Cannondale
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
2 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
3 Brian Hart jr. Hapi-Go!
4 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
5 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
6 Brendan Treacy
7 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Stephen Laurent
9 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
10 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
11 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
13 Jack Olsen
14 David Miller Team Lazy Tarantulas
15 Brendan Treacy Soraz Racing p/b CAPA
16 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
17 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Erik Hammerquist Capitol Velo
DNF Paul Sage
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
2 Nic Kytlica Team Planet X USA
3 Michael A shearer Unattached
4 Ken Elser Team Planet X USA
5 Nathaniel Wells Hapi-Go!
6 Nick Schreiner
7 Adam Moore Look Good Feel Good
8 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
10 Michael Collins
11 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team
12 Stephen Carter The Spokesmen
13 Joseph French Team Lost Highway
14 Anthony San filippo
15 Greg Eyerly
16 Paul Schipper
17 Ian Gleason
18 Christopher Muhs Look Good Feel Good
19 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
20 Justin Hughes Team S+M
21 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
22 Tim Kalimanis
23 Andrew Davidhazy
24 John Lehman
25 Toby Schmidt
26 Aneel Nath Planet X
27 Hannah Hart Hapi-Go!
28 Randall Fransen Team Lost Highway
DNF Mark Hansen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
4 Brian Malloy Therapeutic associates racing
5 Dave Rosen HCH RPM
6 Tyson Hart Civilian Velonauts
7 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
8 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Tim Schauer MacKay Sposito
10 Mike Reddig Camas Bike and Sport
11 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycl
12 Andrew Hayes Rogue
13 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
14 Dwayne King
15 Earl Hazekamp Capitol Velo
16 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Kenny Prowse Capitol Velo
18 Ed Hanna Beermongers Cycle Club
19 Dave Wrast
20 James Thompson
DNF Annie Bertucio Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
2 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
3 Keelan Ontiveros West End Jr
4 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 Erik Hammerquist Capitol Velo
9 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
10 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
12 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
13 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
14 Nathanael Hart Hapi-Go!
15 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Cooper Irwin Hapi-Go!
17 Zach Lang Hapi-Go!
18 Ryan Caputo The Spokesmen
19 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
20 William Hummels Hapi-Go!
21 C Name
22 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
23 D Name
24 Michael Metz bicycleattorney.com
25 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
26 John Rudi
27 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
28 Gabe Royce The Spokesmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart Hapi-Go!
2 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
3 Michael Metz bicycleattorney.com
4 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
5 Gabe Royce The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Erik Hammerquist Capitol Velo
4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
5 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
7 Cooper Irwin Hapi-Go!
8 Zach Lang Hapi-Go!
9 William Hummels Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs
2 Kent Ross
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Jr
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Brendan Sheerin SLOCUM Race Team
6 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Ryan Caputo The Spokesmen
8 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
9 John Rudi
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Kristina Owen Capitol Velo
4 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized
5 Mckenna Mckee Hapi-Go!
6 Katie Castle Portland Velo Racing Team
7 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
8 Emma Royce The Spokesmen
9 Samantha Trost Team S+M
10 Roxanna Hart Hapi-Go!
11 Charlie Wirth
12 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
13 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Hapi-Go!
2 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
3 Roxanna Hart Hapi-Go!
DNF Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Katie Castle Portland Velo Racing Team
3 Emma Royce The Spokesmen
4 Samantha Trost Team S+M
5 Charlie Wirth
6 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Aubrey Ellerbruch West End Bikes/Specialized
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
2 Chad Swanson Team S+M
3 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi
4 Jeff Curtes
5 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End B
6 Todd Rosier Therapeutic associates racing
7 Rick Metz bicycleattorney.com
8 John Weathers Sunset Cycles
9 Brian Foresta Civilian Velonauts
10 Mathew Braun Team Audi
11 Jeff Standish Therapeutic associates racing
12 Roger Meier Cyclepath Racing
13 Jesse Luckett Cyclepath Racing
14 Daisuke Yano
15 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
17 Bob Jacobs bicycleattorney.com
18 David Pedersen Portland Bicycle Studio
19 Matt Edler Portland Bicycle Studio
20 Scott Mares Threshold Velo
21 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
23 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
24 Jason Zadow Civilian Velonauts
25 John Droege Filth and Fury
26 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
27 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
28 Lloyd Connelly DNR Cycling
29 Matthew Carlson Caletti Cycling
30 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
31 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
32 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Brent Casady
DNF Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
DNF Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Roger Lloyd Therapeutic associates racing
DNF Kevin Condron Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
2 Jeff Turner Dallas Bike Works
3 Brian List Bike Central
4 Steve Raubolt SWEAT360
5 Gabe Doebler
6 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
7 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
8 Chris Brannen Team S+M
9 Jordan Norris Joe Bike Racing
10 Rich Rosko Hammer Velo
11 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
12 Greg Stokes Hammer Velo
13 Ted Byram bicycleattorney.com
14 Webster Wilson VELOMINATI RACING
15 Brent Wallace Trusty Switchblade
16 Casey Davidson bicycleattorney.com
17 Mike Heenan
18 Danny Weikel River City Bicycles
19 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
20 Jeff Boehlke The Spokesmen
21 Paul Zagacki bicycleattorney.com
22 Tony Curtis The Spokesmen
23 Peter Rueegger Team Mudman
24 David Rasca Buy Local Cycling
25 Thomas Royce The Spokesmen
26 Chris Ramsey
27 Rob Mcgarty
28 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Andy Leritz Team S+M
30 Matthew S martel Interurban
31 Mark Deresta Rebound/Tireless Velo
32 Robert Umberhandt
33 Javad Simonsen Cyclepath Racing
34 Greg Gohman
35 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Andy Kunkler
37 A Name
38 Jarod Seaman Half Penny Cycling
39 Khari Gates Civilian Velonauts
40 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
41 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
42 B Name
43 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
44 Brian Wielenga Beermongers Cycle Club
45 Michael Dehner
46 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Carl Anton
48 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
49 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
50 Judson Mccauley The Spokesmen
51 Mike Brown
52 David Mcbride Hedonspeed
53 Jon Frommelt bicycleattorney.com
54 Kurt Gritman
55 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
DNF Grant Rochelle
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Peter Kasey
DNF Robert Trombley
DNF Scott Mcknight crank
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Kocher Therapeutic associates racing
2 Chris Roberts Hammer Velo
3 Tom Palke Team Mudman
4 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
5 Jay Swavely Camas Bike and Sport
6 Steven Ohlhaber Garner Northbrook Cycling Club
7 Michael Tabtabai
8 Rolland Hayden Holy Moly Velo
9 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
10 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team
11 Doug Brecht crank
12 Paul Schoonover Team S+M
13 Souk Soulinthone
14 Josh Platis Rubicon
15 Nathaniel Wells Hapi-Go!
16 Joe Pinzone Threshold Velo
17 Scott Troutman Camas Bike and Sport
18 Brian Carrico The Spokesmen
19 Steve Kresl
20 Sean Bergman Portland Velo Racing Team
21 Mike Sobolewski Hapi-Go!
22 Bob Croucher
23 Nate Mckeown DNR Cycling
24 Terry Hamness Camas Bike and Sport
25 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
26 Marlow Macht Upper Echelon Fitness and Rehabilit
27 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
28 John Porter Bellovaci United
29 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
30 Phillip M trost Team S+M
31 Greg Eyerly
32 Rick Larson
33 Jeff Dill Team Mudman
34 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
35 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
36 Andrew Davidhazy
37 Matt Haughey Half Penny Cycling
38 Tom Kay Spokesmen Cycling Team
39 James Webb Beaverton Bicycle Club
40 Eric Sorenson
41 Tony Pitone
42 Timothy Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
43 Dave Torrance
44 Andy Casebeer Team S+M
45 Brad Houle
46 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team
47 Lester Luallin Silverkings
48 Robert Copenhaver
49 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
50 Kyle Mountain
51 Mike Ruff
52 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
53 Richard Mckee
54 Andrew Kaylor Hapi-Go!
55 Stephen Rich
56 Chris Valencia Team S+M
57 Thomas Tritz
58 Dan Harrison monkey wrench
DNF Patrick Fraser Therapeutic associates racing
DNF Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Dennis Starkey Camas Bike and Sport
DNF John Napier Camas Bike and Sport
DNF Mark Vickers Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Charles Barrett
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Johnny Vergis Cyclepath Racing
3 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End B
4 William Goritski Rebound/Tireless Velo
5 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
6 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
8 Terry Knight
9 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
11 Steve Mccallion Chrome
12 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
13 John Napier Camas Bike and Sport
14 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
16 Clint Ebert bicycleattorney.com
17 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team
18 Guy Smith
19 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized
20 David Lofstead Rebound/Tireless Velo
21 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
22 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
23 Jeff Tedder Hammer Velo
24 Greg Talbert Focus Bikes
25 David Dorocke Deschutes Brewery
26 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
28 Dave Luoma
29 Jon Gornick Interurban
30 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
31 Emanuel Mcgladrey Holy Moly Velo
32 Doug Brecht crank
33 Tracy Marks na
34 Mark Castle Portland Velo Racing Team
35 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
36 Greg Talbert Focus Bikes
37 John Nicholas DNR Cycling
38 Jeff Spencer Team S & M
39 Thomas J meier
DNF Reginald Lee Portland Velo Racing Team
DNF Michael Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Steve Lacey Team S+M
3 Craig Mavis Deschutes Brewery
4 Robert Fox Half Penny Cycling Team
5 Ron Strasser Team S+M
6 Steven Miller
7 Tad Hodgert Deschutes Brewery
8 David Hankins Camas Bike and Sport
9 Terry Atwood Portland Velo Racing Team
10 Edward Lanton
11 John Degenhardt
12 Einar Traa Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Mielle Blomberg Team S+M
3 Erica Lurie
4 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
5 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
6 Ann Kennedy bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Anna Saltonstall Team S+M
3 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
5 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bake
6 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bake
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
3 Suzy Renn Team Slow
4 Candida Hart Hapi-Go!
5 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
6 Frances Gehring Hammer Velo
7 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bake
8 Julie Ann smith Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
2 Lee Ordonez English Cycles
3 John Lin Therapeutic associates racing
4 Brian Kesselman Ruckus Test Team
5 David Burke
6 Justin Brauner Beermongers Cycle Club
7 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
8 Randy Salamon Seattle Super Squadra
9 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
10 Jeffrey Babbidge
11 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Rob Jackson
13 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Joe Carpenter Team 10 Barrel
15 Matt Wilkin Team S+M
16 Aaron Hoppe
17 Paul Kanz
18 Nolan Restivo Poler
19 Suzy Renn Team Slow
20 Sharon Trammell Word-RCB by Cyclisme
21 Dan Renn Team Slow
22 Andrew Kaylor Hapi-Go!
23 Albyn Jones
DNF Steven Basden Team 10 Barrel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Ann orton River City Bicycles Women's Team
2 Laura Winberry
3 Tina Brubaker
4 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
5 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit
6 Susannah Hart Hapi-Go!
7 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
8 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
9 Jenn Levo Ironclad Cycling Team
10 Emily Rimas
11 Shelley Dunlop Therapeutic associates racing
DNF Stephanie Chase Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Hart Hapi-Go!
2 Katlyn Giombolini Portland Bicycle Studio
3 Theresa Harding
4 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
5 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio
6 Krissy Brunsman Green Submarine Records
7 Sarah Layton Team S+M
8 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
DNF Christy Deobald Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
2 Kimberly Alexander
3 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Cecily Norris Joe Bike Racing
5 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club
6 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bake
7 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
8 Stacey Ruff Therapeutic associates racing
Finishers: Cat ?: 8