Log In
GPTB: Ninkrossi • Oct 13 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Overcast, 60 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Solovewicz
2 Souk Soulinthone Team Zendoughnut
3 Glenn Johnson Dr Will Bar
4 Joe Tysoe
5 Stephen Carter The Spokesmen
6 Stewart Campbell Portland Velo
7 Aneel Nath
8 Jules Johnson
9 Emanuel Mcgladrey
10 Quasar Bennett Hapi-Go!
11 Seth Terpstra Human Powered
12 Mark Newberry
13 Michael Graham
14 Eric Franklin
15 Hal Dornquist
16 Joe Kim Camas Bike and Sport
17 Chris Redhouse
18 Jonathan Hall Planet X p/b On One
19 Chris Nelson Joe Bike
20 Chris Conley Camas Bike and Sport
21 John Degenhardt
22 Dennis Starkey
23 John Morehead Camas Bike and Sport
24 Gregg Lackey
DNF Bill Holmes
DNF Brady Harmon
Finishers: Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Elisabeth Oosterhouse
3 Robin Yakhour Camas Bike and Sport
4 Karyn Gibbs gibson
5 Courtney Stella
6 Traci Smolen
7 Lauren Walker
8 Kirsten Rudberg
9 Julia ann Smith
10 Ali angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Cindy Harrison
12 Britt Hoover
13 Julie Serres
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant
2 Brennan Wodtli
3 Stephen Hyde
4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
5 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
6 Ryan Garner
7 Dave Davis Ironclad Performance Wear
8 Jeff Ballantine Portland Velo
9 Clint Culpepper
10 Joshua Wright
11 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
12 Jesse Luckett Cyclepath Racing
DNF Alex Wilson Recycled Cycles Racing
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Wishloff
2 David Heddy Joe Bike
3 Logan Trammell Hapi-Go!
4 Brennan Gilbert Hammer Velo
5 Jordan Norris Joe Bike
6 Eric Larson Cyclepath Racing
7 Jack Olsen
8 Chuck Meyer Sunnyside Sports
9 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
10 Josiah Zukowski
11 Daniel Shaw
12 James Scott
13 Nicolas Meier
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Hawkins
2 Ian Kenny
3 Scott Gerwig
4 Maxwell Merkle
5 Ryan Marquardt
6 Soren Clark
7 Brett Cassidy Human Powered
8 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
9 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood
10 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing
11 Julian Lawrence
12 Chris Wold
13 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
14 Patrick Vinograd
15 Robert Axel anderson
16 Rolland Hayden
17 Daniel Esterling Green Submarine Records
18 Blake Hendsch Trusty Switchblade
19 Steve Mccorkle Boneyard Cycling
20 Jeremy Eckstein
21 Dan Grabski Portland Velo
22 Tim Norton
23 Jeremiah Hartley
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
2 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Tony Dirks Rogue
5 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
8 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
9 James Thompson
10 Tyse Van luik
11 Scott Winkels
12 Jacob Roth
13 Rob Kennedy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
3 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
4 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
5 Griffin Heredia Camas Bike and Sport
6 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
7 Nathanael Hart Hapi-Go!
8 Nicholas Paesler
9 Ethan Kobrowski Portland Velo
10 Duncan Fujji
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Sharon Hart Hapi-Go!
3 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky
4 Dana Martel Pacific Power Blue Sky
5 Janessa Wilson Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ricardo Medina Rogue
2 Sean Vergillo Camas Bike and Sport
3 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
4 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
5 Jeffrey Brock Existential Velo
6 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
7 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
8 Luke Sosnowski
9 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
10 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
11 Matthew Smith Hammer Velo
12 Roger Meier Cyclepath Racing
13 Daniel Gonzalez Team S+M
14 David Pryor
15 Raymond Crepeau
16 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
17 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
18 Casey Davidson bicycleattorney.com
19 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
20 Trig Rogers bicycleattorney.com
21 Chris Brannen Team S+M
22 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
24 Simon Robins
25 Brett Golden
26 Amit Kobrowski Portland Velo
27 Michael Dehner
28 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo
29 Robert Trombley
30 Erik Spillman Portland Velo
31 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway
32 John Prosser Pacific Power Blue Sky
33 Carl Anton
34 Javad Simonsen Portland Velo
35 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
37 Scott Ahrens
DNF Ryan Smith Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ketner
2 Kyle Stancliff SWEAT360
3 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
4 Jason Buerkle
5 Sean Rees Cyclepath Racing
6 Chris Zanger Boneyard Cycling
7 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
8 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 David Lofstead Rebound/Tireless Velo
10 Garin Gardiner
11 Ed Fischer Camas Bike and Sport
12 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
13 Chris Burke
14 Matthew Huxley Camas Bike and Sport
15 Varner Seaman Existential Velo
16 Brian Barker Ironclad Performance Wear
17 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
18 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
19 Andrew Stewart
20 Michael Horwitz
21 Mark Castle Portland Velo
22 Todd Burnette Portobello-A Better Cycle
23 Chris Roberts
24 Eric Sorenson
25 Clayton Allen
26 Brandon Cornejo Portland Velo
27 Jamie Gilchrist Portland Velo
28 Matt Haughey Buy Local Cycling
29 Russ Rainforth
30 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
31 Edward Knight Camas Bike and Sport
32 Mike Reddig Camas Bike and Sport
33 Mark Mandigo Hammer Velo
34 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport
35 Patrick Meigs Team Mudman
36 Jesse Keyes Trailhead Coffee Roasters
37 Charles Donaldson ii Hapi-Go!
DNF Eddie Wang River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
2 William Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
5 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
6 Steve Lacey
7 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
8 Mike Mercer
9 John Obrien Evolution Racing Team
10 John Napier Camas Bike and Sport
11 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky
12 Tracy Marks
13 Gary Johnson
14 Dan Vonseggern
15 Mark Fujii
16 Gil Ormerod Team S+M
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Steve Rearden
4 Robert Fox
5 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
6 Edward Lanton
7 Larry Stryker The Spokesmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
3 Jared Roy Portland Bicycle Studio
4 Matt Cline bicycleattorney.com
5 Tom Scales
6 Andy Barczak Camas Bike and Sport
7 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
8 Bob Jacobs bicycleattorney.com
9 Dan Werle Team S+M
10 Robert Christensen Team S+M
11 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
12 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
13 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo
14 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
15 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medic
16 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion
17 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Eric Lanners Team S+M
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalia Gardiol
2 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink
3 Eileen Kelly-foulston Portland Velo
4 Gwyn Blanton SWEAT360
5 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
DNF Amy Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Brault
2 Ann Leitheiser Cyclepath Racing
3 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
4 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
6 Suzy Renn Team Slow
7 Alanna Woods Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
3 Angela Horton gapay Hammer Velo
4 Pam Reid Team Rose City
5 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
6 Tina Rainforth Portland Velo
7 Christie Scheer Team Rose City
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Evviva/Stoemper
2 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
3 David Boerner Ruckus Test Team
4 Scott Barker
5 Mike Bene Jens Voigt's Army
6 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo
7 Shawn Small Ruckus Test Team
8 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle
9 Rich Rosko Hammer Velo
10 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Christopher Burge
12 Ken Hahn
13 Mark Biedrzycki
14 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Joe Doebele Joe Bike
16 Bryan Swisshelm
17 Suzy Renn Team Slow
18 Kevin Talley Team Cthulhu
19 Kristin Bott Team Slow
20 Erinne Goodell Team Slow
21 Justin Gorder Team Cthulhu
DNF Alex Lygo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Brubaker
2 Brigette Brown River City Bicycles
3 Kristina Lackner Hutch's-Co-Motion
4 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
6 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medic
7 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Nink
8 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
9 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
10 Becky Bjork West Coast Women's Cycling p/b Nink
11 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
12 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 Shelley Dunlop Portland State University
14 Sharon Hart Hapi-Go!
15 Emily Mckissock Rebound/Tireless Velo
16 Lanakila Macnaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
3 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
4 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events
5 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink
7 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
8 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
9 Stephanie Hahn
10 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink
11 Hannah Hart Hapi-Go!
12 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
13 Erinne Goodell Team Slow
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Nink
2 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
4 Pj Houser
5 Cat Moscibrocki
6 Katie Ahrens
7 Kristin Bott Team Slow
8 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Vanessa Usui
10 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Lauren Magalska
12 Annie Ericson
13 Krissy Brunsman Green Submarine Records
14 Mckayla Garrett SWEAT360
DNF Lorelei Draper Trusty Switchblade
DNF Karie Mawer SWEAT360
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 15