Log In
Blind Date at the Dairy #1 • Sep 19 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 59 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael a Shearer
2 Julian Lawrence
3 Doug Bredall
4 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Ryan Paddock
6 Eric Stotts Camas Bike and Sport
7 Michael Horwitz
8 Bradley Heintz
9 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
10 Pete Taylor
11 Jeff Chocher
12 Joseph Kim
13 Ken Finch Team S+M
14 Dustin Schneider
15 Thomas Akeson
16 Carl Steinke
17 Anthony San filippo
18 Bryan Foster
19 Eric Lockovitch
20 Quasar Bennett Hapi-Go!
21 Scott Oitto
22 Michael Corwin
23 Max Holfert Human Powered
24 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
25 David Miller Team Lazy Tarantulas
26 Eric Mellencamp SWEAT360
27 Ron Besser
28 Mark Jenkins Team S+M
29 Philip Evans
30 David Backes
31 Edward Knight Camas Bike and Sport
32 Jason Shaffer
33 Geoff Rinella
34 Michael Ard
35 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage
36 Charles Donaldson ii Hapi-Go!
37 Craig Diehl
38 Patrick Donaldson
39 David Rusher
40 Ryan Mccoy
41 Ray Hamness
42 Mike Ziehnert
DNF John Hughes
DNF Andy Casebeer
DNF Donald Suhr
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Houser
2 Whitney Mount
3 Stephanie Rice
4 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Colleen Douglas
6 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized
7 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
8 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 Melanie Symms
10 Robin Stancliff SWEAT360
11 Cat Moscibrocki
12 Carla Bray SWEAT360
13 Foster Finch
14 Jessica Gill
15 Paula Crago
16 Katherine Buss
17 Kara Halegh
18 Melissa Powers
19 Misti Powell
20 Karyn Gibson
21 Katie Gilmer
22 Wynne Mcauley
23 Maria Patla River City Bicycles
24 Colleen Lockovitch
25 Kelli Mcsheehy
26 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
27 Angela Swail
28 Jennifer Plaza
29 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Linus Clark
4 Joseph Lukens
5 Freddy Anderson
6 Clayton Bakken
7 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
2 Ian Jackson
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Ben Van raalte
5 Brady Stotts
6 Kevin Ramsden
7 William Taylor
8 Zach Durst
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky
3 Janessa Wilson Hapi-Go!
4 Alyssa Hoyd Sprout Cycles/Lucky Lab
5 Emily Crago
6 Lily Tewfik
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Schobben
2 Elizabeth Mcknight Team Western Bike Works
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Cody Rapha Racing NW
2 John Weathers Sunset Cycles
3 Jeffery Otto Sunset Cycles
4 John Mccaffrey Kesho Bicycles
5 Paolo Dabbeni Filth and Fury
6 Quinn Jackson DNR Cycling
7 William Henterly
8 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
9 Bob Jacobs bicycleattorney.com
10 Chad Smeltzer Team Western Bike Works
11 William Zale West End Bikes/Specialized
12 Johnny Burrell
13 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Mark Hildebrandt Portland Velo
DNF John Mitchem West End Bikes/Specialized
DNF Vern Krist Showers Pass
DNF Paul Zagacki bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
2 Michael Girard Portland Velo
3 Ricardo Medina Rogue
4 Daniel Gonzalez Team S+M
5 Lloyd Connelly DNR Cycling
6 Raymond Crepeau
7 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
9 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
10 Cesar Villanueva
11 David Pryor
12 Matthew Smith Hammer Velo
13 Robert Christensen Team S+M
14 Daniel Macnaughton
15 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
16 Rick Metz bicycleattorney.com
17 Matt D'elia Portland Velo
18 Ted Byram bicycleattorney.com
19 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio
20 John Prosser Pacific Power Blue Sky
21 Andy Meeks bicycleattorney.com
22 Michael Dehner
23 Chris Brannen Team S+M
24 David Dezellem Ironclad Performance Wear
25 Bill Hall
26 Brett Boyles
27 Ron Strasser Team S+M
28 Scott Mcknight Team Western Bike Works
29 Sean Denney bicycleattorney.com
30 Jimmy Candelaria Hammer Velo
31 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
32 Robert Marti SWEAT360
33 Danny Knudsen bicycleattorney.com
34 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
35 Jonathan Vinson Gentle Lovers
DNF Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Andy Platt
DNF Chad Butler Hapi-Go!
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Michael Gallagher
3 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
4 Seth Patla
5 Alex Criss
6 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Ryan Weaver
8 Brent Casady
9 Joe Dengel West End Bikes/Specialized
10 John Walrod
11 Chris Johnston bicycleattorney.com
12 Matt Hall
13 Erik Luebkert
14 Ryan King
15 Julian Deiss
16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
17 Joseph Reynolds
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
DNF Ian Leitheiser Cyclepath Racing
DNF Jared Roy Portland Bicycle Studio
DNF Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
DNF James Ceccorulli
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Thayer bicycleattorney.com
2 Troy Sexton
3 Tim Reinhart River City Bicycles
4 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
5 Danny Weikel
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 Aaron Ufferman
8 Matt Radich Dr Will Bar
9 Allen Hardin
10 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
11 Owen Morehart
12 Brennan Gilbert Hammer Velo
13 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
14 Jon Deleonardo Hammer Velo
15 Adam Engelmeyer
16 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
17 Edward Rogers Jens Voigt's Army
DNF Jonathan Buck
DNF Wally Hockman WebCyclery.com
DNF Freddy Tincher Bridgetown Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Perlman Filth and Fury
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
3 Cullen Guinn Joe Bike
4
5 Jason Hill
6 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
7 Timothy Scheumann
8
9 Jordan Staples Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Dennis Stafford
11 Andrew Lynch
12 Erik Denninghoff DNR Cycling
13
14 Calon Russell Bridgetown Velo
15 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
16 Bruce Siefker
17 Jonathan Kuipers Team S+M
18 Michael Kutansky
19 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing
20 Todd Davis
21 Sean Kellogg Ruckus Test Team
22 Daniel Carter
23 Scott Heinz
24 Ryan Marquardt
25 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood
26 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
27 Brett Cassidy Human Powered
28 David Andres
29 Nathan r Frechen Team Cycle Sport
30 Scott Hamness
31 Rutherford Brakke-pound
32 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
33 Stephen Carter The Spokesmen
34 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters
35 Luke Stiles
36 Ross Bryan DNR Cycling
37 Brian Hart sr Hapi-Go!
38 Kate Ayres
39 Tomas Quinones Team Slow
40 Joshua Hatch
41 Andrew Coleman
DNF Ben Salzberg Team Slow
DNF
DNF Kevin Ruszel
DNF Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
DNF Forest Wilson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jeff Zimmerman
DNF Jeremiah West
DNF
DNF Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
DNF Andy Edick
DNF Christopher Burge
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
2 Rick Boston
3 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
4 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
5 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
6 Steve Lacey
7 James Chung Chinook Cycling Club
8 Drew Coleman Hammer Velo
9 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
10 Richard Potestio Rapha Racing NW
11 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
12 Michael Chesnut
13 Mike Carnes
14 Rob Russell SWEAT360
15 Greg Witt
16 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
17 Steve Kresl
18 Michael Kosmala Team S+M
19 Chad Hartley SWEAT360
20 Pete Luty
21 Mike Owens Stumptown Cycling Club
22 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
23 Matt Molzan Old Town Bicycles
24 Michael Finan
25 Jeff Garrett SWEAT360
26 Damon Schaefer
27 Todd Mobley Camas Bike and Sport
28 Matthew Jetton
29 Peter Rueegger Team Mudman
30 Jeffrey Volk
31 Jason Pfeifer bicycleattorney.com
32 Kyle Stancliff SWEAT360
33 Jeff Holmes
34 Tom Palke Team Mudman
35 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
36 Josh Spivey
37 Jeff Butler
38 Mark Chasse
39 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
40 John Nicholas DNR Cycling
41 James Webb Beaverton Bicycle Club
42 Rick Zimmerman Portland Velo
43 Robert Stefanowicz
44 Ron Silverman
45 Mike Lurie
46 Chris Burke
47 John Martin Team Lazy Tarantulas
48 Eugene Rinehart
49 Alan Reaume
50 Jason Skelton Portobello-A Better Cycle
51 David Bussey
52 Jon Gove
53 Mark Mcmurtry Bellovaci United
54 David Gratke Showers Pass
55 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
56 Carl Alviana
57 Todd Bauch
58 Matt Haughey Buy Local Cycling
59 Tomas Quinones Team Slow
60 Dante Solano DNR Cycling
61 Ben Green Team Mudman
62 Ted Mann Scorpius Cycles
63 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
64 David Smith Showers Pass
65 David Keeney Team S+M
66 Alex Croy The Spokesmen
67 Erick Vargas
68 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
69 Chris Valencia
70 Patrick Meigs Team Mudman
71 Matthew Dixon
72 Dean Durfee
73 Gary Holm
74 Bjoern Brunner
75 Thomas Hoffman
76 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling
77 Einar Traa Portland Velo
78 Andrew Kaylor
79 Brett Laney
80 Adam Ward
DNF Bill Richmond
DNF Sean Stroup Beermongers Cycle Club
DNF Richard Sayre
DNF Dana Swisher
DNF Jamie Gilchrist Portland Velo
DNF Edward Kim DNR Cycling
DNF Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF William Parry
DNF Sean Graham Swift Cycling Club
DNF Michael Krasovech
DNF Seth Daniels
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 79  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leland Gilmore
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 David Boerner Ruckus Test Team
4 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
5 Brian Kesselman
6 David Burke Trailhead Coffee Roasters
7 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Daniel Evans
9 Scott Barker
10 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
11 Mike Bene Jens Voigt's Army
12 Jason Borum Jens Voigt's Army
13 Christian Reed Green Submarine Records
14 Shawn Small Ruckus Test Team
15 David German Hammer Velo
16 Scott Jerger
17 Jeremy Russell bicycleattorney.com
18 Kevin Phomma Trusty Switchblade
19 Larry Doll
20 Arlo Varri
21 Erin Playman Gentle Lovers
22 Brandon Rothauge
23 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing
24 John Gulick Green Submarine Records
25 Damon Dimick
26 Jennifer Haliewicz
27 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair
28 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
29 Bianca Pyko bicycleattorney.com
30 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
31 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Greg Adams Cyclepath Racing
DNF Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
DNF Zach Horn Human Powered
DNF Brian Lynch Dr Will Bar
DNF Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Rich Rosko Hammer Velo
DNF Juston Manville
DNF Juston Manville
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan r Frechen Cyclesport.com
2 Seth Daniels
3 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
4 Vincent Plaza Cyclesport.com
5 Nils Tillstrom Cyclesport.com
6 Thomas Batty Cyclesport.com
7 Daryl Hemenway Cyclesport.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Watson
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Rachel Bagley
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 India King
6 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Sarah Eustis bicycleattorney.com
8 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
9 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
10 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
2 Erica Lurie
3 Kristina Lackner Hutch's-Co-Motion
4 Sharon Hart Hapi-Go!
5 Lelah O'shaughnessy
6 Michelle Blackwood
7 Lori Brault Trailhead Coffee Roasters
8 Allison Medellin Hammer Velo
9 Susannah Hart Hapi-Go!
10 Kate Ayres
11 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
12 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Sarah Logiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medic
14 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team
15 Alynda Lingwood
16 Jaime kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
17 Hannah Tyler
18 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
19 Hannah Hart Hapi-Go!
20 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
21 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink
22 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
23 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
24 Lisa Campbell
25 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hope Zak
2 Jennifer Hagen crank
3 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Sandy Nguyen Green Submarine Records
8 Kristin Bott Team Slow
9 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Vanessa Usui
11 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team
13 Karie Mawer SWEAT360
Finishers: Cat ?: 13