Log In
Blind Date at the Dairy • Oct 7 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
2 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
4 Ian Jackson
5 Julian Roden Cyclepath
6 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club
7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
8 Mark Vanbergen
9 Rubin Field Mountain View Cycles
10 Jared Cloutier
11 Jarron Simon Specialized River City Bicycles
12 Camden Morey Briop
13 Charlie Gardner
14 Andrew Simon
15 Tyler Andrews
16 Linus Clark
17 Orion York
18 Hunter Kath
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tilly Field Team High School
2 Flora Field
3 Natalie Fisher
4 Samantha Schauer Specialized River City Bicycles
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Berry BODE
2 Davy Yeater River City Bicycles
3 Steven Hunter Veloshop
4 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
5 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
6 Eric Sheagley Veloce/Felt
7 Michael Benno
8 Matthew Wills Courage Cycles
9 David Diviney Cyclepath Racing
10 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling
11 Joel Martin Veloce/Felt
12 David Pilz Gentle Lovers
13 James Ceccorulli Team Dirt
14 Shane Fletcher Veloce/Felt
15 Ira Ryan IRA Ryan Cycles
16 Paul Lacava bicycleattorney.com
17 Tony Kic Gentle Lovers
18 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes
19 Mike Kath Dangerboy racing
20 Bob Jacobs bicycleattorney.com
21 Todd Deystaff Pacific Power Blue Sky
22 Daniel Mensher Gentle Lovers
23 Scott Bradley Team S&M
24 Steven Beardsley Gentle Lovers
25 Greg Talbert Scott Mavic USA
26 Matthew Hall IRA Ryan Cycles
27 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
28 Jeff Bannink Team Type 1
29 Jeremy Dunn embrocation
30 John Gorman Rapha Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darrin Seeds yakima Bike Vigalantes
2 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
3 Owen Morehart
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Adrian Richardson Portland State University
6 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR
7 Chip Sloan Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
8
9 Jesse Lea Cyclepath
10 James Tervo Artisan Family Racing
11 Jake Salcone Argyle
12 Jay Cech
13 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
14 Sasha Lacey Portland Velo
15 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
16 Aaron Lee Staccato Gelato
17 Jeffery Otto Portland Velo
18 Robert Christensen Bridgetown Velo
19 Ben Johnson
20 Brian Forester Filth and Fury
21 Kolby Preble Hammer Velo
22 Brent Mattigan Team Lazy Tarantulas
23 Don Arancibia Ten Guys Named Alex
24 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
25 J Demallie Filth and Fury
26 Dnny Burnett
27 Forrest Scott
28 Mark Proia Pacific Power Blue Sky
29 Tom James Team Oregon
30 Eric Stolberg Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
31 David Ripp Tireless Velo
32 Michael Rabinowitz Tireless Velo
33 Steve Popp Cats moon coffee
34 Brian Engelen NoMad Sports Club
35 Robin Wessel Team Oregon
36 Jim Kysela Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
37 Jurgen Nebelurg
38 Jesse Graden
39 Dominic Gerbo Staccato Gelato
40 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
41 David Kurushima Natural 20c
42 Jeff Vine Sunset Cycles
43 Matt Minjares
44 Joe Morissette Team Oregon
45 Frank Selker
46 Brian Larsen
47 Roger Joys River City Bicycles
48 David Dezellem Ironclad Performance Wear
49 Aaron Coker HPChiro/Hammer Nutrition
50 Greg Macdonald Ten Guys Named Alex
51 Arlo Varni
52 Pater Dahl
53 Jerroll Lackey Team Texas
54 David Smith
55 Scott Hamness Artisan Family Racing
56
57
58
59 Brian Johnson Lake Oswego
60 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
61
62 Kirksey Neumeyer
63
64 Connie Vine NoMad Sports Club
65 Michael Palmer
66 Brian Ratliff Portland Velo
67 Jesse Homan Veloce/Felt
68 James Thiele Team Rose City
69 Mark Koller Ironclad Performance Wear
70 Jim Hendrickson Crossniacs
Finishers: Cat 2: 11   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Haflich Wally's Bicycle
2 Peter Casey EyeHealth Northwest
3 Chase Banna
4 Jordan Staples Guinness Cycling Team
5 Benjamin Jacobsen Rapha Racing
6 Brett Boyes Finnegans Toys/Discover Chiropracti
7 Matt D'elia Portland Velo
8 David Cowperthwaite Team Oregon
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 Jonathan Hough
11 Greg Hudson Royal Family of International Accla
12 Tim Baumgarte
13 John Williams
14 John Baldwin
15 Mark Macklin Yo Mama Racing
16 Clayton Lindsay Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
17 Dave Gulick Green Submarine
18 Daniel Sharp embrocation
19 Adam Becker
20 Kevin Sundberg Showers Pass
21 Mark Biedrzycki Portland Velo
22 Michael Dehner
23 Jeremy Jensen
24 David Piatt
25 Mark Weir
26 DAvid Strader Team Oregon
27 David Hart Guinness Cycling Team
28 Matthew Westermeyer
29 Issac Potoczny-jones
30 Brian Barker Ironclad Performance Wear
31 Brian Quinlan
32 Eric Stata
33 Richard Desmond Cyclepath
34 C Usher
35 Jay Wisowaty
36 Steve Lacey Showers Pass
37 Sean Mccarthy
38 Matthew Cittadini Bush League Wrenching
39 Jonathan Perlman
40 Ryan Mauk
41 Matt Clark
42 Matt Richmond
43 Michael Fletcher
44 Eric D. Mcmurtry
45 Dan Frederickson
46 Jamie Wayland
47 Thane Hubbard
48 Gregg Kempthorn
49 Jared Granger Artisan Family Racing
50 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
51 Sean Mccarthy
52 David Andres
53 Rob Williams River City Bicycles
54 Richard Marantz NoMad Sports Club
55 Robert Stefanowicz
56 Johan Reitz
57 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
58 Danny Klube
59 Marc Mazzocco Portland Velo
60 Csaba Kormendy Word-RCB
61 Dana Swisher
62 Patrick Vinograd
63 Tim Robinson
64 Michael Kutansky
65 Jason Bacon
66 P Lavender
67 Mark Mcmurtry
68 Dan Evans
69 David Smith
70 Victor Duong Portland Velo
71 Carlton Steele
72 John Martin
73 Thomas Gross
74 Dave Torrance
75 Kevin O'connell Portland Velo
76 Matthew Johnson
77 Patrick Earl Vista Ridge Velo
78 Dan Renn
79 Travis Thompson
80 Don Mcleod
81 Brian Echerer Butts on Bikes
82 James Webb Beaverton Bicycle Club
83 Hugh Davis
84 Gary Smith
85 Shane Gibson
86 Todd Klapwyk
87 Russ Rainforth
88 Matt Hoselton
89 Robert Lee
90 David Gratke Showers Pass
91 John Dossett
92 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/GENR
93 Robert Yerex Momentum cycles
94
95 Loren Castillo Portland Velo
96 Saul Kwitman
97 Edward Lanton
98 Andrew Kaylor
99 Gregg Magnus Portland Velo
100 Joshua Ardens Half Acre
101 Adam Luueke
102 Jay Rishel
103 Kevin Blair Cycle One
104 David Yurk Biancho DZ
105 Clayton Lindsey Vista Ridge Velo
106 Bill Alsup
107 Peder Dahl
108 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR
109 .. # # --- !ruby/ob #
110 Antony Matson Super Speed
111 Eric Provost bicycleattorney.com
112 David Bookout
113
114 Greg Deane
115 Benjamin Herring
116 Greg Shaffer
117 Cory Grove Cobra Dogs
118 Todd Burnette
119 Peter Mersereau Velo Con Carne
120 Neal Lowell
121 Christian Reed
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 100  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leland Gilmore River City Bicycles
2 Seth Patla River City Bicycles
3 Ryan Weaver River City Bicycles
4 Alex Criss River City Bicycles
5 Jeff Curtes Vanilla Workshop-Speedvagen Racing
6 Chuck Warrington Artisan Family Racing
7 John Weathers Sunset Cycles
8 Erik Hofland Artisan Family Racing
9 Adrian Olsmtead HUP United
10 Dave Condon yakima Bike Vigalantes
11 Kyle Murphy Team High School
12 Daniel Porter Cyclepath
13 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
14 Sal Collura Hutch's-OIC
15 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear
16 Bryan Jorgensen Cyclepath
17 Matthew Hall IRA Ryan Cycles
18 Edwin Brown Artisan Family Racing
19 John Gillilan
20 Alexander Clemens Cyclepath
21 Megan Faris River City Bicycles
22 Ron Strasser Team S&M
23 Brody Boeger Ironclad Performance Wear
24 Mike Rosenfeld River City Bicycles
25 Nick Groesz Team Oregon
26 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
27 Craig Austin Half Fast Velo
28 Paul Mautner Team Rose City
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alice Pennington Veloforma
2 Christy Love Team S&M
3 Rachel Bagely Motordome/Ira Ryan Cycles
4 Tina Brubaker Vanilla Workshop-Speedvagen Racing
5 Audrey Brown Team S&M
6 Jennifer Schweitzer
7 Joanna Mensher Gentle Lovers
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
2 Virginie Calme Cyclepath
3 Stephanie Chase Veloforma
4 Ann Leitheiser Cyclepath
5 Sierra Callahan Portland Velo
6 Tori Bortman
7 Sara Wright
8 Maren Nelson Buy Local Cycling
9 Sarah Fletcher Bridgetown Velo
10 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
11 Katherine Christensen
12 Silene Rush Team Lazy Tarantulas
13 Darien Curl Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
14 Hope Zak
15 Erin Goodall Artisan Family Racing
16 Taylor Shekell
17 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com
18 Leah Deforest Artisan Family Racing
19 Tacia Miller Cyclepath
20 Lisa Campbell
21 Jill Hardiman Dirty Finger
22 Laurie Daley bicycleattorney.com
23 Traci D'elia Portland Velo
24 Julia Shea
25 Meg Mautner Bike Central
26 Sherry Schwenderlauf Portland Velo
27 Shannon Holt Super Relax
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Benton Portland Velo
2 Ellene Smith Team Dirt
3 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
4 Leigh Lewis Sorella Forte
5 Suzy Renn
6 Erin O'connell
7 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
8 Tess Weir
9 Carolyn Bahrman
10 Anna Potoczny-jones
11 Julie Kramer Ruckus Test Team presented by Zipca
12 Judy Richardson Sorella Forte
13 Kendra Duong
14 Laura Davis
15 Ashley Keene
16 Victoria Blake
17 Lynne Feinstein
18 Sarah Byers
19 Zan Gibbs Sorella Forte
20 Kara Makson
21 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas
22 Robin Vertner
23 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 22