Log In
GPCM: Heiser Farm CX • Sep 30 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
6.2
6.7
5.5
3.7
Mostly Cloudy, 59 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
6.2
Moisture
6.7
Accel
5.5
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert Team 10 Barrel
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Sam Radakovich
3 Tim Schauer Sage Titanium
4 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Michael Clark Stumptown Cycling Club
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
7 Bill Salbador
8 Mike Reddig Camas Bike and Sport
9 Earl Hazekamp Capitol Velo
10 Doug Bowman
11 Ed Waters
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucian Spampinato Bend
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Visnack Bend
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Strait
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
5 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
6 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
7 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
8 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Joshua Trerise
10 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
11 Jackson Dale bicycleattorney.com
12 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
13 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
14 Ryan Marks
15 Calvin Nary
16 Hayden Gullickson
17 Jack Hampson Sage Titanium
18 Gabe Trerise
19 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
20 Cameron Wescott
21 Josh Rech
22 Israel Jr. melson
23 Fletcher Westrick
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
3 Tanner Wescott
4 Sam Day
5 Ian Shreve
6 Jake Olander
7 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
8 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
9 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
10 Cameron Zipper
11 Luke Soto
12 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
13 Benjamin Tai Camas Bike and Sport
14 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
15 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
16 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
17 Parke Chapin
18 Ronan Myers
19 Charley Myers
20 Ron Moen Camas Bike and Sport
21 Alex Amparo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tucker Orman
2 Evan Lilly
3 Nile Trout Sagebrush Cycles
4 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 Aaron Duarte
6 Robert Porter
7 Carter Hanley
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
2 Aaron Bailey
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
3 Tanner Wescott
4 Sam Day
5 Ian Shreve
6 Tucker Orman
7 Jake Olander
8 Evan Lilly
9 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
10 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
11 Nile Trout Sagebrush Cycles
12 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
13 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes
14 Aaron Duarte
15 Cameron Zipper
16 Luke Soto
17 Zane Strait
18 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
19 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
20 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
21 Benjamin Tai Camas Bike and Sport
22 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
23 Robert Porter
24 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
25 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
26 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
27 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
28 Carter Hanley
29 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
30 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
31 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
32 Aaron Bailey
33 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
34 Joshua Trerise
35 Parke Chapin
36 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
37 Ronan Myers
38 Jackson Dale bicycleattorney.com
39 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
40 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
41 Ryan Marks
42 Elliot Werner
43 Calvin Nary
44 Hayden Gullickson
45 Charley Myers
46 Jack Hampson Sage Titanium
47 Gabe Trerise
48 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
49 Cameron Wescott
50 Orion Souders
51 Gavin Newman Sage Titanium
52 Josh Rech
53 Israel Jr. melson
54 Ron Moen Camas Bike and Sport
55 Riley Westri
56 Fletcher Westrick
57 Alex Amparo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 11   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Werner
2 Orion Souders
3 Gavin Newman Sage Titanium
4 Riley Westri
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Aspynn Westby
3 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
4 Greta Jungjohann
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Aspynn Westby
5 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
6 Greta Jungjohann
7 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
8 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
9 Peyton Wilson
10 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
11 Karlee Melson
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
2 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
3 Peyton Wilson
4 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
5 Karlee Melson
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Weathers Audi
2 Brian Kesselman Team 10 Barrel
3 Ryan Weaver River City Bicycles
4 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
5 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
6 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
7 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Andrio Abero
9 Webster Wilson Cyclepath Racing
10 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 David Cushman Grouptrail Cycling
12 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Rick Metz bicycleattorney.com
14 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Shannon Skerritt
DNF Matthew White Corvallis Cyclery Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
2 James Owen Capitol Velo
3 Joshua Boelter Pedal PT
4 Corey Mcmanus
5 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Jordan Miller Deschutes Brewery
7 Daniel Dellitt
8 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Luke Bergerson Capitol Velo
10 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
11 Mark H. rasmussen
12 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
13 Matthew Jetton
14 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
15 Del Goertzen
16 Joe Pinzone
17 Bas Geelen
18 Dave Torrance
19 Charles Barrett Cyclepath Racing
20 Matthew Boelter
21 Michael Clark Stumptown Cycling Club
22 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club
23 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Gerardo Perez Portland Velo Racing
25 Albert Passadore Hammer Velo
26 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
27 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
28 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS
29 Jason Beer
30 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix
31 Steven Soto
32 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
33 Brian Dessinger
34 David Bussey Showers Pass Racing Team
35 Matt Haughey
36 David Rick
37 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Jason Dotts Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Bowers
2 Chris Sarrett
3 Doug Minarik bicycleattorney.com
4 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
5 Steve Williams Half Penny Cycling Team
6 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix
7 Terry Hamness Camas Bike and Sport
8 David Rosen Sage Titanium
9 Brian Wise
10 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
11 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
12 Mike Heenan
13 Franz Bruggemeier Point S Racing
14 Ryan Chase Deschutes Brewery
15 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Nic Kytlica Team Planet X USA p/b Xiologix
17 Billy Holcomb Trusty Switchblade
18 James Bradley
19 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas
20 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
22 Ryan Morgan Trusty Switchblade
23 Eric Marshack Team Velo Cult
24 George Wescott
25 David Rasca Half Penny Cycling Team
26 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
27 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Matthew Dial Deschutes Brewery
29 Jon Frommelt bicycleattorney.com
30 Colin Howard Hammer Velo
31 Peter Gutwald Sage Titanium
32 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
33 Matt Mallet
34 David Visnack
35 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components
36 Paul Souders
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Perry Lund
2 Jeff Otto Audi
3 Rodney Trepess Deschutes Brewery
4 William Alcorn BikeFlights.com
5 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
6 James Coates
7 Bob Jacobs bicycleattorney.com
8 Scott Trautman Camas Bike and Sport
9 Jeff Standish Sage Titanium
10 Michael Metz bicycleattorney.com
11 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing
13 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
14 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
15 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
17 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b P
18 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
19 Ian Kennedy bicycleattorney.com
20 Tom Hill bicycleattorney.com
21 Sasha Lacey Portland Velo Racing
22 Dave Metz
23 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
24 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
25 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS
26 Alan Thomason Deschutes Brewery
27 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
28 Trig Rogers bicycleattorney.com
29 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
30 Bill Petersen
31 Tim Rathbun
32 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
33 Timothy Shreve
34 Erik Spillman Portland Velo Racing
35 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
36 Paul Mautner Veloforma
37 Mark Revenaugh
38 Brian List Bike Central/Barbur Vet
DNF John Foulston Team Velo Cult
DNF Mike Bene Tuite Bicycle Repair
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Luoma Cyclepath Racing
2 Phil Randall Bicycleway.com/OPS
3 Mark Schwyhart Team S+M
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
5 Tom Webb Team Rose City
6 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
7 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing
8 Rick Gregory
9 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing
10 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/OPS
11 Ron Strasser Team S+M
12 Steve Yenne Half Penny Cycling Team
13 John Nicholas
14 Gil Ormerod Team S+M
15 Loren Russell
16 Bill Alsup bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b P
2 Erica Wescott Sunnyside Sports
3 Kristen Minarik bicycleattorney.com
4 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
6 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
7 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood
8 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Patricia Strange Deschutes Brewery
10 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
11 Hazel Gross Team AF
12 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Suzy Renn Team Slow
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Stover Team AF
2 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Hannah Yorra Boneyard Cycling
4 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
5 Christy Hawkins Team AF
6 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
7 Renee Beard
8 Traci Smolen Team S+M
9 Jordan Faulds
10 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Skrzynski Deschutes Brewery
2 Michelle Mercer Deschutes Brewery
3 Pam Reid Team Rose City
4 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes
6 Christie Scheer Team Rose City
7 Michelle Thorstrom
8 Donna Metz bicycleattorney.com
9 Donna Russell
10 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing
11 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell River City Bicycles
2 Josh Kelley Breadwinner Cycles
3 Seth Patla PDX TI
4 Gabriel Linn Trusty Switchblade
5 Andrew Coe PDX TI
6 Mitchell Trux PDX TI
7 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
8 Max Ritzow PDX TI
9 Ian Wilson
10 Paul Furst Camas Bike and Sport
11 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Josiah Zukowski Point S Racing
13 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
14 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
15 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
DNF Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
DNF Fred Mills Point S Racing
DNF Robert Cummings Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felipe Nystrom
2 Jordan Barber
3 Brad Petersen
4 Calvin Keane
5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
6 Matt Jamison Grouptrail Cycling
7 Randall Fransen Mettle Cycling
8 Adam Kachman
9 Travis Power Team Planet X USA p/b Xiologix
10 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
11 Brad Davidson Grouptrail Cycling
12 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
14 Jeff Turner
15 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
17 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
18 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing
19 Adam Moore Grouptrail Cycling
20 Joseph Lukens
21 Carl Werner
22 Ben Pederson
23 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
24 Brian Little
25 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
26 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Micah Sardell
28 Dan Werle
29 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b P
30 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
31 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
32 Joshua Hanselman
33 Gavin Beer
34 Andrew Marchington
DNF Andrew Slater BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Smith
2 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas
4 Andy Borell
5 Halsey Mcgowan
6 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b P
7 Ondrej Podlesak
8 Jorge Lara Capitol Velo
9 Austen Sofhauser
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
2 Casey Antonson Team Velo Cult
3 Bill Messer
4 Demian Bailey
5 Jacob Horn
6 John Condon Dialed Cycling Team
7 Christopher Woods
8 Tommy Kruger
9 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
10 Chris Rech
11 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
12 Dave Sanderling
13 Bruce Harmon
DNF Chris Myrick
DNF Josue Jimenez
DNF Adam Vanarsdall
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Linn Trusty Switchblade
2 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
3 Fred Mills Point S Racing
4 Seth Patla PDX TI
5 Ian Jungjohann
6 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes
7 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Colin Rowan Team Wooly Mammoth
9 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
11 Robert Jackson
12 Sal Collura
13 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
15 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Steve Dale bicycleattorney.com
17 Greg Schmitt Trusty Switchblade
18 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
20 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
21 James Owen Capitol Velo
22 Steve Black Trusty Switchblade
23 Ryan Morgan Trusty Switchblade
24 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood
25 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Mielle Blomberg Team S+M
27 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Charles Barrett Cyclepath Racing
29 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
30 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
31 Suzy Renn Team Slow
32 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
33 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
DNF Dustin Henderson Deschutes Brewery
DNF Carl Anton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Audrain Poler
2 Angharad Porteous bicycleattorney.com
3 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
6 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
7 Hazel Gross Team AF
8 Katy Giombolini Point S Racing
9 Birch Clark
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Miller Point S Racing
2 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood
4 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 Kelsey Phillips
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
2 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components
3 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood
4 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
5 Carley Leins
6 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix
7 Rebecca Hamilton
8 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Holly Baird
10 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club
11 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
DNF Erin Blenkiron bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Engstrom Point S Racing
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club
6 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club
7 Cate Burgess
8 Kristina Owen Capitol Velo
9 Amy Seymour Trusty Switchblade
10 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b P
11 Becca Smith
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
2 Fay Mobbs Audi
3 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
4 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
6 Andrea Fisk-beardsley
7 Glori Campbell
8 Amy Vaillancourt-sals Team Oregon presented by Laurelwood
9 Maria Vicencio
10 Chelsea Pittman
11 Sara Davidson Grouptrail Cycling
12 Robyn Wilson
Finishers: Cat ?: 12