Log In
Blind Date #1 • Sep 28 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
0
0
4.5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
4.5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
2 Robert Thayer
3 Kyle Kruger
4 Drew Coleman
5 Mark Chasse
6 Hayes Kenny
7 Chad Butler
8 Howard Voght
9 Jeff Holmes
10 John Fritz Team Slow
11 Sean Graham
12 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
13 Greg Witt
14 Mark Jenkins Team S+M
15 Jan Paraiso
16 Nick Scott
17 Rutherford Brakke-pound
18 David Smith
19 Sean Haggerty
20 Andrew Smith
21 David Backes
22 William Parry
23 Foster Finch
24 Richard Sayre
25 Michael Kosmala
26 Bill Garcia
27 Andy Casebeer
28 Adam Wishard The Spokesmen
29 Andrew Nemecek
30 David Miller
31 Bjoern Brunner
32 Thom Weeks
33 Justin Myers
34 Brian Antosz
35 Quasar Bennett
36 Patrick Gibson Portland Velo
37 Edward Lanton
38 Chris Valencia
39 Cameron Gumbert
40 Josh Spivey
41 Charles Donaldson ii Medoyeff Vodka/Team CycleOne
42 Gary Holm
43 Bob Williams
44 Karl Winston
45 Matt Graff
46 Craig Diehl
47 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
48 Jeffrey Pollock Portland Velo
49 Tom Jenike
50 Ken Finch
51 Chris Boeholt
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Vantassel Upper Echelon Fitness
2 Anna Kuhlow
3 Jennifer Hagen
4 Tina Rainforth Portland Velo
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Josie Norris
9 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
10 Sara Westermeyer
11 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Kara Matson
13 Christie Scheer Team Rose City
14 Kathryn Laudermilk
15 Katina Fischer Camas Bike and Sport
16 Debra Talbert
17 Karie Mawer
18 Vanessa Usui
19 Juntu Oberg Team Endless Cycle
20 Megan Mahoney
21 Margaret Heald
22 Nita Galambos Team Endless Cycle
23 Amy Mohanan
24 Melissa Cate Team Endless Cycle
25 Jennifer Knorr
26 Maria Patla River City Bicycles
27 Margaret Dale bicycleattorney.com
28 Jennie Ehleringer Filth and Fury
29 Robin Vertner
30 Narumol Poonsukwattana
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
2 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
3 Rubin Field
4 Linus Clark
5 Owen Szwaya bicycleattorney.com
6 Brady Stotts Camas Bike and Sport
7 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
8 Santo Mallon Word-RCB
9 Alex Harmon
10 Oryan York
11 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
12 Jack Nelson
13 Asher Woods
14 Oliver Lyon
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
2 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
3 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
4 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
5 Mark Van bergen
6 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
7 Brady Harmon
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
9 Miles Scheuering
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Sharon Hart Camas Bike and Sport
3 Hannah Hart Camas Bike and Sport
4 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Shaw
2 Janessa Wilson Camas Bike and Sport
3 Annika Sandaine
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Wisowaty
2 Larry Chow Portland Velo
3 Ricardo Medinaa
4 John Prosser Taleo Racing
5 Matt Radich Dr Will Bar
6 Andy Leritz Team S+M
7 Jay Rishel
8 Clint Walker
9 Joe Larson
10 Cesar Villanueva
11 Shannon Boroff
12 Matthew Spadoni
13 David Doughty Portland Velo
14 Matt James Portland Velo
15 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
16 Cliff Allen
17 Michael Finan
18 Steve Lacey Showers Pass
19 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
20 Matthew Jetton
21 Brendan Quinlan
22 Damon Schaefer
23 Scott Currie
24 Michael Chesnut
25 Jim Malcarne Green Submarine Records
26 Kahlin Kurilik Staccato Gelato
27 Chris Roberts
28 Michael Clark
29 Chris Leach
30 David Szymanski
31 Terry Campbell
32 Todd Mobley Camas Bike and Sport
33 Aaron Even Rebound/Tireless Velo
34 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
35 Michael Krasovech
36 Sean Mccarthy
37 Justin Watkins
38 Jason Skelton
39 Steve Porter
40 John Nicholas
41 Alan Reaume
42 Mark Mcmurtry Bellovaci United
43 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
44 David Gratke Showers Pass
45 Carl Davison
46 Jeff Steiner Showers Pass
47 Charles Barrett
48 Rick Zimmerman
49 Tom Palke
50 Wade Nacinovich
51 Todd Bauch
52 Danny Klube Fat Cobra Video
53 James Bender Beaverton Bicycle Club
54 Matt Meskill
55 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
56 Aaron Campbell
57 Victor Duong Portland Velo
58 Dave Burnard
59 Jeff Birdsall
60 Rod Underhill Bridgetown Velo
61 David Bussey
62 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
63 Chris Barney
64 Craig Carter
65 James Webb Beaverton Bicycle Club
66 Cortez Chris Team Oregon presented by Laurelwood
67 Russ Rainforth Portland Velo
68 Vincent Plaza Team S+M
69 Gomez Joe
70 Mike Lurie
71 Eric Scheuering
72 John Vincent
73 Gil Ormerod Team S+M
74 Patrick Meigs
75 Andrew Kaylor Team Water.org
76 Einar Traa Portland Velo
77 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
78 Grant Collins Team Bacon
79 Thomas Hoffman
80 Bill Alsup
81 Marty Miller
82 Ben Salzberg Team Slow
83 Matt Richmond Showers Pass
84 Dean Lee Portland Velo
85 Brandon Bohling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat ?: 71  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 Paolo Dabbeni Filth and Fury
3 Bob Jacobs bicycleattorney.com
4 Jeffery Otto Sunset Cycles
5 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 William Zale West End Bikes/Specialized
7 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sage
8 David Pryor
9 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
10 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
11 Csaba Kormendy Word-RCB
12 John Weathers Sunset Cycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
2 Christopher Bagg Athletes Lounge
3 Chris Snyder bicycleattorney.com
4 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
5 Paul Lacava
6 James Ceccorulli
7 Joel Madrone Embrocation Cycling
8 David Boerner
9
10 Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning
11 Joshua Johnston
12 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
13 Jesse Lea Cyclepath Racing
14 Andrew Willis
15 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team
16 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
18 Dave Cockburn bicycleattorney.com
19 Robert Pilz Gentle Lovers
20 Jeffrey Struck Team S+M
21 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
22 Chad Swanson Team S+M
23 Steven Hunter Embrocation Cycling
24 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Nelson Primal
2 Zachary Utz Ruckus Test Team
3 Joseph Ferron
4 Austin Crenshaw Staccato Gelato
5 Danny Weikel
6 Paul Zagacki bicycleattorney.com
7 Jeff Stevens Green Submarine Records
8 Jim Kysela
9 Craig Armstrong
10 Roger Meier Cyclepath Racing
11 Johnny Burrell Filth and Fury
12 Eric Stolberg
13 Kevin Condron Gentle Lovers
14 Todd Stewart
15 Jonathan Vinson Gentle Lovers
16 Todd Klapwyk Portland Velo
17 Benjamin Farver
18 Troy Sexton Cycle Smart
19 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
20 John Ayres bicycleattorney.com
21 Quinn Jackson DNR
22 Aaron Lee Staccato Gelato
23 Doug Minarik
24 Barry O'connor
25 Jimmy Lingwood Corsa Concepts Cycling Team
26 Andrew Yeoman
27 Ryan Mauk
28 David Sterry Green Submarine Records
29 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
30 Jess Palacios
31 Jesse Homan Veloce Racing
32 Keith Levesque Rogue
33 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
34 Byron Breeden Team Cthulhu
35 Judson Mccauley The Spokesmen
36 Todd Stryker The Spokesmen
37 David Rosen Half Fast Velo
38 Matthew Smith Hammer Velo
39 Ralph Schultz iii
40 Edward Rogers Jens Voigt's Army
41 Paul Greenwalt Sunset Cycles
42 Tony Curtis
43 Matt D'elia Portland Velo
44 David Dezellem Ironclad Performance Wear
45 Tyler Bump
46 Steve Brown Portland Velo
47 Andy Platt
48 Jim Moore West End Bikes/Specialized
49 Christopher Kessler
50 Brian Johnson
51 Chris Johnston bicycleattorney.com
52 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club
53 Sasha Lacey Portland Velo
54 Jens Macaller
55 Steve Dale bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
2 Cameron Foucht
3 Zach Vergillo Camas Bike and Sport
4 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
5 Justin Burton Bellovaci United
6 Jeff Ehleringer
7 Ben Chinberg
8 Mark Widlund The Spokesmen
9 Shane Parker
10 Nick Wagner
11 Sean Kellogg Ruckus Test Team
12 Ed Worcester
13 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
14 Erik Denninghoff DNR
15 Eric Schmidt
16 Mg Smith
17 Isaac Frost Green Submarine Records
18 Todd Davis
19 Kyle Heddy
20 Robert Bennion Sunset Cycles
21 Josh Fox
22 Sean Fogli
23 Sam Taylor
24 Jeremiah Williams
25 Tige Harmon
26 Scott Duddridge
27 Nicolas Meier
28 Sam Radakovich
29 Dave Wrast
30 Daniel Esterling Green Submarine Records
31 Randy Wakerlin
32 David Hymans Metropolis Cycle Repaor
33 Will Cortez
34 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
35 Hai Pearl
36 Kate Ayres
37 Alynda Lingwood Gregg's/Trek
38 Jon Chayse
39 Max Kirhoff Team Cthulhu
40 Martin Shellard Team Oregon presented by Laurelwood
41 Abram Hernandez
42 Bill Klingler
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Thompson
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 Seth Patla
4 Walton Brush
5 Leland Gilmore River City Bicycles
6 Alex Criss
7 Ryan Weaver
8 Adrian Richardson Ruckus Test Team
9 Geoff Rice
10 Pete Rubijono Embrocation Cycling
11 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
13 Dan Porter Cyclepath Racing
14 Mat Barton Staccato Gelato
15 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
16 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
17 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
18 Greg Adams Cyclepath Racing
19 John Gulick Green Submarine Records
20 Dave Messenheimer Green Submarine Records
21 John Walrod
22 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning
23 Cody Gervasi Jens Voigt's Army
24 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sage
25 Christopher Ryan Team Slow
26 Chauncey Curl Project London 2012
27 Sam Reynolds
28 David German Hammer Velo
29 Shawn Small Ruckus Test Team
30 Steve Tyrrill
31 James Jonke
32 Gregg Rice
33 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Christian Reed Green Submarine Records
35 Ethan Furniss
36 Brice Stivers River City Bicycles
37 Andrew Morphis
38 Owen Daly
39 Bob Libby Rebound/Tireless Velo
40 Ron Strasser Team S+M
41 Stephen Lambert
42 Aaron Radspinner United Finance
43 Edward Groth Team Slow
44 Megan Faris River City Bicycles
45 Damon Dimick
46 Liz Welle
47 Bianca Pyko bicycleattorney.com
48 Richard Potestio Rapha Racing NW
49 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
50 Mike Kath
51 Ken Hahn
52 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
53 Christopher Burge
54 Brandon Rothauge
55 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
56 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood
57 Jason Borum Jens Voigt's Army
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Ann orton Team S+M
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Ann Kennedy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Matheson Team S+M
2 Kristen Minarik bicycleattorney.com
3 Meagan Masten
4 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Women's Cycli
6 Jenny Powell IRA Ryan Cycles
7 Remy Maguire Team S+M
8 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
9 Susannah Hart Camas Bike and Sport
10 Kristin Wille
11 Trish Kirchhoff Sorella Forte
12 Suzy Renn
13 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
14 Michelle Kunec Sorella Forte
15 Tess Weir
16 Gabi Miller West End Bikes/Specialized
17 Sharon Hart Camas Bike and Sport
18 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
19 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
20 Megan Edlin
21 Lisa Campbell
22 Diana Stephens
23 Leah De forest
24 Martina Ralle Sorella Forte
25 Allison Medellin Hammer Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 22