Log In
Steeliacoom V2 2011 • Nov 6 2011
4
0
0
-1
0
Clear, 45 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Walentynowicz Revel Rad Racing
2 Alastair Magun Revel Rad
3 Travis Luther Revel Rad
4 Gideon Bender Motofish Racing
5 Ethan Casebolt Revel Rad
6 Titus Bender Motofish Racing
7 Kyle Dickinson Revel/ Rad Racing
8 Ronan Doherty
9 Croix Cameron Revel Rad
10 Logan Brady Old Town
11 George Cretu JL Velo
12 Brennan Hodgins Cycle U
13 Michael Freimann Old Town
14 Sam Zivin JL Velo Racing
15 Holden Berg Cycle University
16 Jack Spranger Motofish Racing
17 Nathan Morrisson Revel/Rad Racing NW
18 Ethan Grassley Garage
19 Jeffrey Philipson JL Velo
20 Luca Szyperski Revel Rad Racing Northwest
21 Taylor Bailey
22 Brian Rojas
23 Alexander Bennett NA
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team
2 Scott Funston Old Town bicycle
3 Forrest Golic Compass Outdoors
4 Henry Geary JL Velo Racing
5 Lewis Whiley Revel Rad Racing
6 Tanner Choudhry 10-12 racing 1314's
7 Ben King Revel Rad
8 Mitchell Thornton JL Velo
9 George Jackson iv Old Town Bicycles
10 Alexander West
11 Steven Raymond Old Town Bicycle p/b State Farm
12 Lewis Whiley Rad Racing
13 Keland Yip JL Velo
14 Logan Roy Compass Outdoors
15 Derrick Howlett Old Town Bicycles
16 Erik Phillipson JL Velo
17 Justin King JL Velo Racing Team
18 Ryan Engledow
19 Jack Arildson JL Velo
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miles Frank Hammer Nutrition
2 Paul Everett
3 Ayden Young RAD RACING NW
4 Kody Raymond Old Town Bicycle p/b State Farm
5 Erik Pitkanen Revel Rad Racing
6 Mike Jors JL Velo
7 Colton Schnable BD Racing
8 Billy Peterson RAD RACING NW
9 Tyler Daniel JL Velo
10 Andrew Wittwer Old Town Bicycle
11 Luke Grant JL Velo
12 Hunter Graver Ragnarok Racing
13 Alec Bluhm Tounge Racing
25 Nathan Morrisson Revel/Rad Racing NW
26 Addison Leckrone BD Racing
27 Clayton Weichbrodt Corpore Sano/Viking sport
28 Parker King Revel Rad
29 Sarina Berntson Oldtown
30 Alex Skov Old Town Bicycle P/B State Farm
31 Annika Alvins(139)
32 Brandon Smith
33 Brian Smith
34 Ethan Grassley
35 Gizinski Connor
36 Hannah Currier
37 Jamie Kauffman
38 Kauffman Max
39 Luc Bergeron Fischer/Byrne Invent
40 Luca Crosetto
41 Nathan Everett
42 Piper Boss
43 Tanner Choudhry
44 Taylor Bailey
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 11   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison chnabel
2 Addison Leckrone
3 Gizinski Hayden
4 Camryn T ngue
5 Darby Sc ueler
6 Annika A ving
7 Flora Ta gen
8 Jillian Felker
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mallory Fanatik
2 Madison Luther Revel Rad
3 Emma Doherty JL Velo
4 Zara Mcgrath FareStart
5 Ella James JL Velo
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Claeys Eastgate
2 Mark Portin Cucina Fresca
3 Scott Monett The Natural Way Racing Team
4 Earl Zimmermann ESNW
5 Davo Queen 20/20 Fuel
6 Randy Bostrom Phils Southside Cyclery
7 Alex Votry Blue Rooster
8 Jeff Gibbs Cucina Fresca
9 Mike Doherty cucina fresca
10 Peter Barlow Old Town Bicycle
11 Chris Stevens
12 Richard Russell
13 Dwight Snodgrass Old Town Bicycle
14 Michael Mallory Fanatik
15 Dan Von seggern
16 Alex Rising
17 Martin Bayne Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
18 Dan Arildson JL Velo
19 Christopher Fontecchio Podium Cafe
20 Tom Reier BD Racing
21 Paul Weymiller Team Bonney Lake Bike
22 Quinn Dusenberry BLUE ROOSTER
23 Bob Cartwright Old Town Bicycles
24 Michael Hodgins CycleU
25 Thomas Capell Phil's South Side Cyclery
26 Stephen Bolt Old Town Bicycle
27 Steve Ellis Blue Rooster
28 Rob Bradley Olympia Orthopedics
29 Joe Platzner Soft Like Kitten
30 Jim Sallee Zeitgeist Racing
31 Todd Gill Double Check
32 John Greer Double Check
33 Russ Rainforth Portland Velo
34 Christopher Johns Blue Rooster
35 Bill Koonce Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
36 Derin Bluhm Tongue Racing
37 Daniel Haller The Natural Way Racing Team
38 Dennis Fedore Old Town Bicycles/State Farm
39 John Sullivan
40 Richard Long Tacoma Cyclocross
41 Michael Scholl GLG Racing
42 Robbie Phillips
43 Tim Abell
44 Bryan Willman
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Beckner Montana Velo
2 Tom Heywood WAR
3 Don Lewis Lease Crutcher Lewis
4 Richard Daifuku Branford
5 Rick Ceccanti BD racing
6 Michael Weaver Blue Rooster Racing Team
7 Paul Gissing Crossniacs
8 Greg Heitman Double Check 1831
9 Jim Ahrens tacoma bike
10 Don Duval Double Check
11 Bradley Scott Phil Sound Cyclery
12 Brian Volkert Team Double Check
13 Robert Milligan Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
14 Hank Greer
15 Denny Niles
16 Kevin Golic
17 Scott Moore Team Double Check
18 Roland Goeckel Double Check
19 Leonard Throp Eatonville Outdoor
20 Charlie Vanzandt Doublecheck
21 Mike Nelson Double Check
22 Steve Bland Phil Sound Cyclery
23 Tom O'hara Bikeman
24 Derek Gallichotte 2020/FUEL
25 Jeff Stier
26 Ben
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Mcclung Hagens Berman
2 Ronnie Schmeer Modus Demo Team
3 Todd Davis Audi
4 Rainer Leuschke Blue Rooster/SMC
5 Sean Kelsey Cycle U-PopCap
6 Michael Dicenso Mafia Racing/Felt/PBR
7 Chad Berg Cycle U-PopCap
8 Jeff Beltramini Mafia Racing/Felt/PBR
9 Andrew F rigel Mafia Racing/Felt/PBR
10 Tim Ellis
11 Calvin Spranger Motofish Racing
12 Micheal Murdin Garage
13 Michael Murdin
14 Alex Gardner Modus Demo Team
15 Gentry Mcgrath Mr. Campy
16 Damon Pettinger Hagens Berman
17 James Weigand Ragnorok Racing/ Second Ascent
18 LeRoi Smith Ragnarok Racing
19 Rory Shackles Turin Society
20 Travis Nease Audi
21 Ben Kaplan Modus Demo Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Lynch bryne invent
2 Keith Rollins BD Racing
3 Dan Norton (74)
4 John Alving Apex Racing Team
5 Rick Heckenlaible AUDI
6 Kurt Brown CogNatives
7 Steve Jensen Bicycle Centers
8 Martin Senkyrik Second Ascent
9 Roy Colven Blue Rooster
10 Jim Albright
11 Michael Brazel Old Town Bicycles P/B State Farm
12 Rob Piper Amgen Cycling
13 Mike Donnelly
14 Kenton Berg
15 Bob Ludeman Audi
16 Peter Krumins Old Town Bicycle
17 Paul Werner Old Town Bicycle
18 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling
19 Dl Byron bike hugger
20 Todd Gallaher United Finance
Finishers: Cat 2: 13   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Clark
2 Aaron Turner Second Ascent
3 Jeff Woerner FareStart p/b Cobalt Mortgage
4 Rick Stevens Mafia/Felt/PBR
5 Keith Heinzelman 20/20Fuel
6 Christopher Cumming Motofish Racing
7 Dmitri Keating Old Town Bicycle
8 Jose Alfredo ramirez audi
9 Parker Lund Mafia / Felt / PBR
10 Tim Spence Mafia Racing/Felt/PBR
11 Tim Lewis Audi
12 Matt Morrisson RTB
13 Aaron Vanderwaal Mafia/Felt/PBR
14 Stephen Berard Bikesale.com
15 Dominic D'angelo Collision 1
16 Vincent Mysliwiec Old Town Bicycles
17 Greg Sweney Motofish Racing
18 Kevin Rusch
19 Christian Schmalz Bonney Lake Bike
20 Dave Pearson Collision 1
21 Nathan Webster Blue Rooster / Sports Medicine
22 Joseph Ecker J L Velo
23 Paul Faestel old town
24 Jason Dudek Second Ascent
25 Mark Papenhausen Endurance Sports NW
26 Michael Thornton JL Velo Racing Team
27 Dan Becraft Moots Grass Moots
28 Mark Freda Aspen Velo
29 Rob Born Blue Rooster / Sports Medicine
30 Mike Osier Old Town Bicycle
31 Jason Sobottka Old Town Bicycle pb State Farm
32 Edward Rossenberg Apex Racing
33 Sergio Palma Olympia Orthopaedic Associates
34 Andrew Lamb Keller Rhorback
35 Art Weichbrodt Corpore Sano/Viking Sport
36 Brett Clothier-sharman Cucina Fresca
37 Brian Mitchell Olympia Orthopaedic Associates
38 Brian Walburn Hagens Berman LLP
39 Bryan Urakawa Fisher Plumbing/ByrneInvent
40 Chris Liebsch Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
41 Clive Pursehouse Motofish Racing
42 David Hale n/a
43 David Neubeck Fanatik Bike Co
44 Dmitri Keating Old Town Bicycle / State Farm
45 Eric Kamila
46 Eric Kolve
47 James Beieler Fanatik Bike Co
48 "jason Bavuso" bikesport racing
49 Jason Glover Cucina Fresca
50 Jeff Evans DOUBLE CHECK
51 John Kiess
52 Jonathan Sirois Alki-Rubicon
53 Justin Littell Cyclocrossracing.com
54 Kenneth Dong Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
55 Marco Desimone Audi
56 Matt Nuffort Second Ascent
57 Matt Nuffort Second Ascent
58 Matt Soja Team Stanley
59 Matthew Stanigar Cucina Fresca
60 Matthew Oseto Audi
61 Michael Mabale Soft Like Kitten
62 Mick Adkisson
63 Mike Porter Hand of Doom
64 Mike Trowbridge Jack's Bicycle Center
65 Ric Cohrane Second Ascent
66 Robert Trombley Team CnC
67 Ryan Harrison 20/20 Fuel
68 Ryan Harrison 20/20 Fuel
69 Ryan Rickerts Jack's Bicycle Center
70 Scott Keiper Ragnarok Racing
71 Sean Horita Motofish Racing
72 Shannon Kupfer Cyclocrossracing.com
73 Tom Hayes mafia racing
74 Tom Hardersen recycled Cycles
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 33   Cat 4: 7   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rocky Crocker Team W.A.R.
2 Sean Phillips Garage Racing
3 Chris Jackson Audi Cycling Team
4 Mark Mirante Garage Racing
5 Steven Brady Old Town Bicycles
6 Todd Anderson colision one
7 Don Wright JL Velo Racing Team
8 Christopher Fast Blue Rooster
9 Christopher Mendoza Olympia Orthopedic Associates
10 Brian Glass Stanley
11 Dave Haugen Old Town Bicycle
12 Jim Knapik
13 Bob Ling Cyclocrossworld.com Grassroots
14 Joe Martin Ragnarok Racing
15 Matt Hubbard Audi Cycling Team
16 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
17 Patrick Tongue Tongue Racing
18 Brad Laesch 2020 Fuel
19 Mick Adkisson
20 Matthew Cazier 20/20Fuel
21 George Jackson Old Town Bicycles
22 Phil Meyer Phil's South Side
23 Art Weichbrodt Corpore Sano/Viking Sport
24 Dave Ryan SCCA/Starbucks
25 Ken Harmon Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
26 Chris Mahan Second Ascent
27 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing
28 Dave Stanton Cucina Fresca
29 Mike Braaten Old Town Bicycle p/b State Farm
30 Larry Elliott Olympia Orthopaedic Associates
31 Shane Kromrey Collision 1
32 Jeff Skov Old Town Bicycle P/B State Farm
33 Rob Schueler Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
34 David Baker Phil's South Side Cyclery
35 David Mcintosh Giant Northwest
36 D Parsons Me Crampys
37 Paul Marquart B D Racing
38 Reeve Geary Blue Rooster
39 Larry Boyer Team Stanley
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 21   Cat 4: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cosmic Miller Team Double Check P/B Samurai Noodl
2 Kevin Raymond Blue Rooster / Sports Medicine Clin
3 Glen Conley
4 John Roberts Team Double Check
5 Erik Brooks Blue Roosters
6 James Wagner
7 Barry Johnson JL Velo
8 Tom Holmes(was217)
9 Tim Purcell (get new bib#) Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
10 Brian Volkert Team Double Check
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Turek AUDI
2 Peter Eby
3 Zack Phillips Team Stanley
4 Mark Bender Motofish Racing
5 David Lasartemeeks
6 Scott Barr Jack's Bicycle Center
7 John Drenning Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
8 Mark Emer
9 Jc Ramirez
10 Charly George Endurance Sports NW
11 Jason Connell Apex Racing
12 Robert King Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
13 Peter Tang NWCC
14 Erik Hundley MOTOFISH RACING
15 James Bowes
16 Daniel Liberator bikesport racing
17 Nick Leggett Team Wedgie
18 Martin Dubek NWCC-Dimensional
19 Todd Allen Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
20 Chris Mcnulty Team Wedgie
21 Lee Brunz
22 Dean Sabol McLeod Construction
23 Christopher Gay Soft like Kitten
24 Randy Manion Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
25 Scott Whaley
26 Lee Newkirk
27 Alex Gentile Endurance Sports NW
28 Matt Molzan Old Town Bicycle
29 Matthew Dilligan
30 Marc Schnabel BD Racing
31 Scott Mcnees
32 Jason Weekes Tacoma Cyclocross
33 Andy Rosser Olympia Orthopaedic Assoc:
34 Abe Peters
35 Matt Niles
36 Lars Pedersen JL Velo Racing Team
37 Todd Ritchie
38 Craig Goodmansen Mcleod Construction/Pedal Dynamics
39 Mike Hanney
40 Mike Hahn Tacoma Cyclocross
41 Rick Birdsey
42 Terry Davis Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
43 Brian Swan
44 Edward Rubio
45 Euan Robertson
46 Travis Kubicek COGnatives
47 Man Unknown 2
48 John Bennitt Swift Industries
49 Steven Hamling
50 David Hale
51 Chuck Kralovich soft like kitten
52 Dan Brobst CyclocrossRacing.com
53 Scott Stevens Cucina Fresca
54 Scott Tongue Tongue Racing
55 Jim Hirshfield Blue Rooster
56 Rob Mcgarty Recycled Cycles Racing
57 Mark Thomas
58 Ron Funston Old Town bicycle
59 Justin Fitzgerald Old Town Bicycle
60 Jeremy Harrison Olympia Orthopaedic Associates
61 Casey Cramer
62 Geoffrey Nelson Team Wedgie
63 Edward Holt
64 Mark Lovre
65 Mike Nelson Double Check
66 Greg Shay
67 Greg Gizinski
68 Dan Mcgrady
69 Steven Withycombe soft like kiten
70 Brett Taylor Olympia
71 Joseph Coats
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 36   Cat 5: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Bender
2 Lori King
3 Carol Johnson
4 Jitka Cole
5 Angel Mysliwiec
6 Andre Weymiller
7 Rache McLain
8 Stefa ie Werts
9 Karen James
10 Krist n Crupi
11 Christine Neumiller Olympia Orthopaedic Associates
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandrine Mcfadden Team Group Health
2 Christie Fix Blue Rooster / Sports Medicine Clin
3 Krysia Pohl Ragnarok
4 Nicole Weiss Cycle U
5 Pam Massey
6 Lori Brazel Old Town Bicycle p/b State Farm
7 Sabrina Hendrick Fisher Plumbing / Byrne Invent
8 Jane Matera Alki Rubicon
9 Alyson Indrunas Jacks Bicyle Center
10 Erin Alving
11 Eileen Kutscha
12 Deborah Rubens Cucina Fresca
13 Tina Rainforth Portland Velo
14 Lori Sledge Group Health
15 Peggy Lee
16 Sarah Applegate Group Health
17 Kelli Mcnees
18 Frances Marquart BD Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Owen Redline
2 Steve Fisher Revel Consulting / Rad Racing NW
3 Morgan Schmitt United HealthCare
4 Nolan Brady Old Town Bicycling
5 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates
6 Randy Bott HSP
7 Chad Swanson
8 Aaron Mickels Cycling NW
9 Loren Hanson
10 Alex Wilson Recycled Cycles
11 Landen Beckner Montana Velo
12 Evan Renwick CycleU-Pop Cap
13 Chris Ellis
14 Lang Reynolds Hagens Berman
15 Alan Adams
16 Landon Erickson Stanley
17 Toby Swanson
18 Mfg Bib number
19 Matthew Weintraub Hagens Berman
20 Ben Storrar Old Town Bicycle
21 Kyle Mcgilvray Old Town Bicycle
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leif Olson
2 Jason Cemanski Apex Racing
3 Alex Walker old town
4 Bill Booth TBA Racing
5 David O'Brien Revel Consulting-Rad Racing NW
6 Paul Young Breakaway Cycling
7 Justin Romesburg Endurance Sports NW
8 Evan Schmitt Lake Washington Velo
9 Tyson Lashbrook MAFIA/FELT/PBR
10 Tony Pletcher Bikesale.com
11 Conrad Kornmann Viking Sport Seattle
12 Barney Gill Old Town Bicycling
13 Nicholas Adsero Recycled Cycles Racing
14 Matt Beers Baron Cycles
15 Noah Trescott Soft Like Kitten
16 James Bender FareStart p/b Cobalt Mortgage
17 Patrick Leonard Carbon Neutral Cycles
18 Ryan Denney Mafia Racing/Felt/PBR
19 Daniel Milner Blue Rooster / Sports Medicine
20 David Volkert Doublecheck
21 Kurt Litsinger Apex Racing
22 Justin Berndt Classic/Zoefit
23 David Yamamoto JL Velo Racing Team
24 Keelan Christensen Methow Cycle
25 Jeff Nettles Recycled Cycles Racing
26 Brian Walburn Hagens Berman LLP
27 Carl Anton Recycled Cycles Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 18   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Butler Second Ascent
2 Francis Stanbury Mr Crampy
3 Nicholas Moroz-koops Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
4 Lang Reynolds Hagens Berman
5 Justin Calvo scca/starbucks
6 Ryan Casebolt BD Racing
7 Mike Clark
8 Aaron Griffith JL velo
9 Raymond Tse Cucina Fresca
10 Eric Malmassari Chinook Cycling Club of Yakima
11 Andrew Laughlin
12 Miles Frank Hammer Nutrition
13 Bob Bautista TBA Racing
14 Ryan Reisbick Chinook Cycling of Yakima
15 Tony Blazejack
16 Brian Howard Dirt
17 Dyame Lemming Step Down
18 Jake Ricker Soft Like Kitten
19 Mark Villegas BikeHugger
20 Jake Therian Revel Rad
21 Micah Middleton Collision 1
22 Joe Gray
23 Jeff Cota Old Town Bicycle
24 Jeff Rasor TBA Racing
25 Jim Maddock UW
26 Brandon Schumacher JL Velo Racing Team
27 Parker Newman JL Velo Racing Team
28 Brad Gillis
29 Scott Kuehn Tacoma Bike
30 Tiff Koehn Fisher Plumbing
31 Jake England Johnny Sprokets
32 Kyle Sweeney Revel Consulting/RAD Racing NW
33 Travis Dutton Old Town Bicycle
34 Aaron Adelstein scca/starbucks
35 Andrew Austin Old Town Bicycle
36 Ryan Smtih
37 Evan Geary JL Velo Racing
38 Scott Villalon Team Bonney Lake Bicycle
39 David Loetterle Recycled Cycles
40 Clinton Seal Collision 1
41 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team
42 Chris Foertsch
43 Scott Funston Old Town Bicycle
44 Craig Maddox
45 Sam Dodd
46 Dieter Laskowski Fischer Plumbing Cycling/ByrneInven
47 Ivan Cintron
48 Eric Delacorte Old Town Bicycle
49 Tanner Patnode (was 258) Revel Rad Racing NW
50 Rip Hale Recycled Cycles
51 Rob Jordan Mafia
52 Ryan Clark
53 Kyle Howlett
54 Travis Elliott Garage
55 Hank Greer Fred
56 Ryan Stucky Endurance Sports NW
57 Darian Thomas Revel Rad Racing NW
58 Thomas Mallett Bailey Bikes
59 George Garner
60 John Greer Double Check
61 Anders Pedersen JL Velo Racing Team
62 Jon Roberts BonneyLake BikeClub
63 Will Muehlhausen JL Velo
64 Chad Berchaud (was 257)
65 Glenn Shackatano Cucina Fresca
66 Nicholas Bray
67 Jesse Keating Tacoma Cyclocross
68 Ryan Miller Broadmark
69 Jeff Evans Olympia Orthopedic Associates
70 Reuben Andrews GLG
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 34   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Myers Hodala
2 Brendan Connolly
3 Jason Williams
4 Seth Davis Alki-Rubicon
5 Ian Mackie Alki/Rubicon
6 Aaron Huebner HODALA
7 Anthony Dickson Second Ascent
8 Patrick Monteith
9 Phillip Buffington Avanti/Blue Rooster
10 Travis Keen Audi
11 Jeff Aken
12 Dylan Carney Soft Like Kitten
13 Pete Groblewski
14 Andrew Francis Soft Like Kitten
15 Karl Keller Rohrback
16 Dave Cook
17 Ben Smith Second Ascent
18 Ian Mensler
19 James Bowes
20 Raymond Tse Cucina Fresca
21 Josh Cohen Soft Like Kitten
22 Dan Becraft Moots Grass Moots
23 John Drenning
24 David Loetterle Recycled Cycles Racing
25 Alex Rohde Second Ascent
26 Michaez Emery
27 Jason Casebolt Revel-Rad Racing NW
28 Erik Rath Soft Like Kitten
29 Reese Lindlad Phils
30 Jason Wennstrom Old Town Bicycle
31 Seth Howard SOFT LIKE KITTEN
32 Brian Mitchell Olympia Orthopaedic Assoc:
33 Marsa Daniel
34 Leldon King Revel Rad
35 Kenton Berg Second Ascent
36 Kyle Griggs
37 Marty Sparks Second Ascent
38 Robert Higdon Soft Like Kitten
39 Ian Searle
40 Thad Bos Bikesport
41 Rob Mcgarty
42 Mike Nelson
43 Perry Felker
44 Harrison Magun
45 Peter Hall Blue Rooster
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marsa Daniel Group Health
2 Jodi Connolly Blue Rooster
3 Hidi Cramer Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
4 Marta Metcalf Cycle U
5 Kristin Neff
6 Kathleen Mcmahon Carbon Neutral Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Lewis Cycle U-PopCap
2 Courtenay Mcfadden Cycling Northwest
3 Jessica Cutler Cucina Fresca
4 Kristi Berg Cycle U-PopCap
5 Emily Eggers Blue Rooster
6 Beth Lyndon-griffith Recycled Cycles
7 Julie Robertson zivin Recycled Cycles
8 Corrie Middleton Collision 1
9 Kele Murdin Keller Rohrback
10 Jadine Riley Group Health
11 Elizabeth M Recycled Cycles
12 Naomi Haverlick Cognatives
13 Jamie Schoenborn Recycled Cycles Racing
14 Naoko Forderer
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Mitchell Olympia Orthopaedic Associates
2 Andi Zolton Kirkland Bicycle
3 Lisa Coyne Team Group Health
4 Tamara Donnelly Gregg's
5 Sharon Gregg Blue Rooster
6 Alexie Montaland Farestart
7 Andrea Casebolt Revel Rad
8 Whitney Anderson Cycling Northwest
9 Molly Martin Ragnarok Racing
10 Ivy Audrain Keller Rohrback
11 Amara Edwards Greggs
12 Suzie Hodges Cycling Northwest
13 Catherine Maier Revel Consulting -
14 Carlie Spence Mafia Racing
15 Laura Newman
16 Larisa Wade CBC Racing/Olympia Orthopedics
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Steen unattached
2 Gina Estep Mr. Crampy's
3 Lisa Toner cucina fresca
4 Katie Ellis
5 Elise Wright Motofish Racing
6 Alicia Mccann cucina fresca
7 Eva Wong Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
8 Anne-marije Rook Group Health
9 Alexandra Mckay
10 Shannon Elliott Rad Racing NW
11 Sandra Apling Mafia/FELT/PBR
12 Valerie Davis Mr. Crampy's
13 Sara Rades rhodes Group Health
14 Jess Scott
15 Meghan Pinch Starbucks
16 Andrea Leuschke Blue Rooster SMC
17 Robbie Phillips
18 Kelly Purnell Team Group Health
19 Carla Brock
20 Kerstin Martell BD Roofing
21 Erin Danielson Team Group Health
22 Heather Mckain RCR
23 Krysia Pohl Ragnarok
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat ?: 9