Log In
Portland Trophy Cup #4 • Oct 3 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
4
2.5
4
3.7
Clear, 63 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
4
Moisture
2.5
Accel
4
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
2 Jeffrey Maas
3 - -
4 Eric Steimer Team 10 Barrel
5 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
6 Will Hockett
7 Adam Vanarsdall
8 Christopher Woods
9 - -
10 Jacob Horn
11 Scott Johnston
12 - -
13 ? ?
14 Dave Baumgartner
15 Justin Brown
16 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
17 Andrzej Stadnik
18 David Robinson
19 Timothy Cook
20 Reyaz Rohani
21 Keith Solano
22 Neil Jernstrom
23 Dirk Alenduff
24 Will Christenson
25 Adam Peterson
26 Duane Hastings Team 10 Barrel
27 Grant Gilmore
28 Colin Skinner
29 Fabio Bellini Capitol Velo
30 - -
31 Brian Bogle Dialed Cycling Team
DNF Sean Gabrielli
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Gitajn
2 Andrea Fisk-beardsley
3 Maria Vivencio
4 Mollie Futterman BeerMongers Cycle Club
5 Gina Arcouette
6 Anja Taylor
7 Erin Mensing
8 Cindy Bianchini
9 - -
10 Trenna Sharpe
11 Jaime Kulbel
12 Shellie Cowling Team Coastal
13 Dorothy Mitchell
14 Cathleen Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes
15 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
16 Sara Davidson Grouptrail Cycling
17 - -
18 Karon Rakoz
19 Michelle Seward
DNF Sarah Stensvad
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
2 Luca Haverty
3 Chance Brown Trusty Switchblade
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Newman Sage Titanium
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Anthony ANTHM Collective
2 Ira Ryan Breadwinner Cycles
3 Matt Jamison Grouptrail Cycling
4 Scott Bradway bicycleattorney.com
5 Martin Baker bicycleattorney.com
6 Robert Carver Olympia Cycling Team
7 Dan Porter Cyclepath Racing
8 Eric Lanners
9 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
10 Chip Sloan
11 Michael Girard
12 Erik Voldengen
13 Jay Wisowaty
14 Mathew Braun
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Miller
2 James Bradley
3 Nolan Restivo
4 Tom Palke ANTHM Collective
5 Warren Atkey Audi
6 Eric Hagstette Team 10 Barrel
7 Randy Scott Deschutes Brewery
8 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Gavin Mcgregor Portland Velo Racing
10 Mike Heenan
11 Eric Marshack Team Velo Cult
12 Geoff Grummon-beale
13 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
14 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
15 Garrett Tyburski
16 Christopher Landon
17 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
18 Peter Gutwald Sage Titanium
19 Joel Sherman
20 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
21 Wick Ashley
22 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
23 - -
24 - -
25 Joe Gomez ANTHM Collective
26 Josh Kneedler Cyclepath Racing
27 Martin Joyce
28 Ian Harris
29 Ryan Mcintyre
30 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
31 - -
32 Mike Lurie bicycleattorney.com
33 Fred Smelser
34 - -
35 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Jacob Tong
38 Jeff Dill ANTHM Collective
39 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
40 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components
41 Joe Pinzone
42 Brian Dessinger
43 Mike Reddig Camas Bike and Sport
44 Chris Mcgraw Team Slow
45 - -
46 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components
DNF Mike Hamness Camas Bike and Sport
DNF Sam Swan BeerMongers Cycle Club
DNF Beau Burggraff Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Daniel Anderson Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Alcorn BikeFlights.com
2 Steven Thorne BikeFlights.com
3 Michael Rabinowitz
4 Ted Lamb
5 Rick Boston Cyclepath Racing
6 Trig Rogers bicycleattorney.com
7 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
8 Erik Spillman Portland Velo Racing
9 Jeff Holmes
10 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
11 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Richard Desmond
13 - -
DNF Ron Strasser Team S+M
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles
2 Evan Murphy
3 Mitchell Trux PDX TI
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
5 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
6 Anthony Monteleone The Athletic
7 Jason Elstad
8 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
9 Christopher Muhs
10 Sean Corey Breadwinner Cycles
11 Chris Swan
12 Tim Reinhart River City Bicycles
13 Xander Viray
14 Alexandra Burton Point S Racing
DNF Randall Fransen Mettle Cycling
DNF Colin Rowan Team Wooly Mammoth
DNF Paul Lacava
DNF Leland Gilmore
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Banks-watson bicycleattorney.com
2 Jeffrey Baratta ii Byzick + Company Cycling
3 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
4 Michael Bernal
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
6 Quinn Rohlf
7 Brad Davidson Grouptrail Cycling
8 Chad Balthazor
9 Ty Goldsby
10 Andrzej Stadnik
11 Andrew Perry
12 Ben Pederson
13 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Dustin Einig Stages Cycling
15 Daniel Pasley Poler
16 Adam Moore Grouptrail Cycling
17 Dylan Wiggins
18 Calon Russell
19 Drew Thomas
20 Alan Barton Olympia Cycling Team
21 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
22 Kieran Harden
23 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
24 Patrick Newell Team Wooly Mammoth
25 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club
26 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club
27 Elijah Smith
28 Charlie Leveroni Stages Cycling
29 Patrick Connor
30 John Boucher
31 - -
32 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
33 Chris Lind Cyclepath Racing
34 Travis Hall Stages Cycling
35 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair
36 Mark Gyulafia River City Bicycles
37 Adam Nicholas
38 Eric Hagen
39 Yusuke Yamagishi
40 - -
41 Christopher Mccarthy
42 Andrew Marchington
43 Andy Borell
44 Gavin Rear
45 Halsey Mcgowan
46 Austin Tyburski
47 Gabriel Trainer
DNF - -
DNF Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair
DNF Garrett Helm
DNF Nils-erik Hilliard Best Friends Forever Cycling Club
DNF Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Mills Point S Racing
2 Lucas Strain
3 Steven Beardsley Point S Racing
4 Michael Saviers
5 Kyle Mensing
6 Kyle Ireton
7 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth
8 Trevor Spahr Stages Cycling
9 Ryan Weaver River City Bicycles
10 Peter Rubijuno Poler
11 Kyle Berg Sage Titanium
12 Luke Pennington Team S+M
13 Jason Britton Ruckus Test Team
14 Ryan Barrett Poler
15 Gene Faes
16 Bo Thunell Poler
17 Jacob Furniss
18 Kyle Jonhoetzendorff Poler
19 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
20 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
21 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
22 Geoff Sosebee
23 Scott Wanhala Poler
24 Eric Stolberg ANTHM Collective
25 Ethan Furniss Breadwinner Cycles
26 Andrew Perry
27 Greg Schmitt Trusty Switchblade
28 Billy Holcomb Trusty Switchblade
29 Kevin Condron
30 Damon Dimick
31 Steve Black Trusty Switchblade
32 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
33 Charles Barrett Cyclepath Racing
34 James Green
35 Chris Lind Cyclepath Racing
36 Greg Johnson Poler
37 Robert Higdon Ruckus Test Team
38 Scott Barker
39 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
40 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair
41 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
42 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
43 Erinne Goodell Team Slow
44 Suzy Renn Team Slow
45 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
46 Leopold Jung Team Coastal
47 Phil Barber
48 Dustin Pallanez
49 Austin Loper Team Coastal
DNF Anthony Ohotto ANTHM Collective
DNF Sam Caviglione
DNF Forest Wilson Team Coastal
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Audrain Poler
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
3 Jade Koide Metropolis Cycle Repair
4 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
5 Suzy Renn Team Slow
6 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
7 Jennifer Phillips Team 10 Barrel
8 Traci Smolen Team S+M
9 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Watson Breadwinner Cycles
2 Mallory Miller Point S Racing
3 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
4 Taylor Snider Team Coastal
5 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
6 Jenn Levo
7 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
8 Erinne Goodell Team Slow
9 Heather Vanvalkenburg Cyclepath Racing
10 Sharon Anderson Trusty Switchblade
11 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team
2 Susannah Nelson
3 Holly Baird
4 Carley Leins
5 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club
6 Nikki Beckwith
7 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
8 Rebecca Hillary Team AF
9 - -
10 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
11 Brett Lewis
12 Anne Liggett Stages Cycling
13 Epiphany Couch Olympia Cycling Team
14 Caroline Livett BeerMongers Cycle Club
15 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
16 Molly Quan
17 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes
18 Victoria Hammond HiFi Sound Cycling Components
19 Rachel Cameron Trusty Switchblade
20 Jody Rose Metropolis Cycle Repair
21 Amy Vaillancourt-sals
22 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club
23 Donna Russell Half Penny Cycling Team
24 Inge Mares Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 23