Log In
GPRM 2015: Zaaldercross • Sep 19 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
3.1
5.5
6.2
5.9
Partly Cloudy, 67 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
3.1
Moisture
5.5
Accel
6.2
Tech
5.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
2 Eric Alderman
3 Jason Dotts Grouptrail Cycling
4 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
5 Bryan Gauntt
6 Sam Pitcavage
7 Jerry Pruiett
8 Brad Alderman Team Planet X USA
9 Peter Hand
10 Andy Borell
11 Artur Grochowski
12 Brian Wise
13 Austen Sofhauser
14 Matt Jaszkowiak
15 Dylan Wiggins
16 Mark Timby
17 Charlton Shen
18 Stephen Rich
19 David Lam
20 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
21 Jeff Hurt
22 Cammia Kalimanis
23 Stephen Zatrozny
24 Sonja Ebert
25 Bill Supplitt
26 David Groskopf
DNF Dan Harrison
DNF Larry Light
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Bridget Hildreth Portland Velo Racing Team
3 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
4 Rachel Zaidman
5 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
6 Holly Wells Hapi-Go!
7 Casey Ferguson
8 Dina Weathers
9 Cheryl Raeburn
10 Sarah Umberhandt
11 Joan Symonette
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Tonkin Team S+M
2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
3 Josh Kelley
4 Grant Berry
5 Shannon Skerritt
6 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
7 Zach Winter Therapeutic Associates Racing
8 Paul Lacava
9 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
10 David Wilcox
11 Gabriel Linn Trusty Switchblade
12 Ian Wilson Bend Endurance Academy
13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
14 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
15 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
16 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
17 David Krause Trusty Switchblade
18 Stephen Laurent
19 Trevor Pratt
20 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
21 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Tre Hendricks
23 Josiah Zukowski
24 Cullen Guinn Trusty Switchblade
25 Curtis Bergquist Bike Central/Barbur Vet
26 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio
DNF Jason Elstad Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Smith
2 Henry Jones Bend Endurance Academy
3 Marc Ano
4 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood
5 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
6 Chris Samuels
7 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood
8 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
9 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
11 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Kyle Berg
13 Adam Moore Grouptrail Cycling
14 Timothy Scheumann
15 Robert Mayer
16 Matt Jamison Grouptrail Cycling
17 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
18 Ben Tankus
19 Brian Schiller Guinness Cycling Team
20 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
21 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
23 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
24 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
25 Tristan Bond
DNF Zach Rotstein
DNF Nathaniel Wells Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
2 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
3 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
4 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
5 Ryan Chase Deschutes Brewery
6 Dustin Henderson Murder of Crows
7 Ian Boggs
8 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
10 Michael Collins bicycleattorney.com
11 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
12 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Elijah Smith
14 George Varhola Team Oregon presented by Laurelwood
15 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
16 Scott Gerwig
17 Charlie Douthwaite
18 Randall Fransen Team Lost Highway
19 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
20 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
21 Joseph French Team Lost Highway
22 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Riley Combs
24 Christopher Landon
25 Cooper Irwin Hapi-Go!
26 Eric Hagen
27 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
28 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
29 Stephen Carter The Spokesmen
30 Tim Kalimanis
31 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
32 Michael Newton
33 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
DNF Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 Mark Thomas Hood River Velo
3 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
4 Jack Trumbull Hood River Velo
5 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
6 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
7 Tyson Hart
8 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Joel Sherman
10 Ryan Schimpf The Spokesmen
11 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
12 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
13 Beau Burggraff
14 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
15 Ed Waters
DNF Toby Schmidt Joe Bike Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Davis Melkonian Hood River Velo
5 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
6 Calvin Keane Bend Endurance Academy
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
8 Caleb Trumbull Hood River Velo
9 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
10 Nate Lelack Bend Endurance Academy
11 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
12 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
13 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Jace Petersen Team Finger
17 Jack Sullivan
18 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
19 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
20 Jesse Palay
21 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
22 Cassell Lefevre
23 Cooper Irwin Hapi-Go!
24 Tom Upper
25 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
26 Spencer Scott Bend Endurance Academy
27 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
28 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
29 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
30 Walker Hendricks
31 Daniel Smith
32 Collin Turner
33 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
34 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
35 Luke Soto Hapi-Go!
36 Trystan Braaten
37 Jake Radtke Athletes Lounge Cycling Team
38 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
39 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
40 Harrison Halen
41 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
42 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
43 Mckenzie Kelly
44 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
45 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
46 Michael Metz bicycleattorney.com
47 Connery Haug PDX Devo Junior Cycling
48 Gavin Kalimanis
49 Nate Dezellem
50 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
51 Jakob Stoller
52 Zach Fisher
53 Oliver Chapin
54 Landon Flemmer
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 8   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
4 Collin Turner
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
6 Luke Soto Hapi-Go!
7 Jake Radtke Athletes Lounge Cycling Team
8 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
9 Harrison Halen
10 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
11 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
12 Mckenzie Kelly
13 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
14 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
15 Connery Haug PDX Devo Junior Cycling
16 Gavin Kalimanis
17 Nate Dezellem
18 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
19 Zach Fisher
20 Oliver Chapin
21 Landon Flemmer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
5 Jace Petersen Team Finger
6 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
7 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
8 Jesse Palay
9 Cassell Lefevre
10 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
11 Walker Hendricks
12 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
13 Michael Metz bicycleattorney.com
14 Jakob Stoller
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Nate Lelack Bend Endurance Academy
5 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
8 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
10 Tom Upper
11 Daniel Smith
12 Trystan Braaten
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
3 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Jack Sullivan
5 Cooper Irwin Hapi-Go!
6 Spencer Scott Bend Endurance Academy
7 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Ava Lilley
4 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
6 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
7 Aubrey Whitty
8 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
9 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club
11 Emma Kane
12 Kristina Owen Capitol Velo
13 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
14 Johanna Dezellem
15 Aubrey Ellerbruch
16 Roxanna Hart Hapi-Go!
17 Samantha Trost Team S+M
18 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 Linnea Owen Capitol Velo
21 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
22 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
5 Johanna Dezellem
6 Roxanna Hart Hapi-Go!
7 Katerina Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Ava Lilley
3 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club
3 Samantha Trost Team S+M
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubrey Whitty
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 Emma Kane
4 Kristina Owen Capitol Velo
5 Aubrey Ellerbruch
6 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
2 Rick Metz bicycleattorney.com
3 Scott Bradway Team S+M
4 Jason Walker
5 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood
6 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
7 Joe Santos Cyclepath Racing
8 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
9 Chris Moor Deschutes Brewery
10 Andrio Abero
11 Matt Edler Portland Bicycle Studio
12 Webster Wilson VMR Racing
13 Mike Szwaya bicycleattorney.com
14 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
16 Mark Deresta Hood River Velo
17 Justin Romesburg
18 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
19 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycl
20 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
21 Jeff Turner
22 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
23 Martin Baker bicycleattorney.com
24 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
25 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
26 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
27 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
29 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso
30 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
31 Spencer White Stumptown Cycling Club
32 Andy Meeks bicycleattorney.com
33 Donald Newlands bicycleattorney.com
34 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
35 Jesse Luckett Cyclepath Racing
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
DNF Mike Heenan
DNF Bill Richmond Grouptrail Cycling
DNF Scott Ballard Cyclepath Racing
DNF Nate Magaret
DNF Todd Stewart
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
2 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
3 Gabe Doebler
4 Alexander Roddvik Hood River Velo
5 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
6 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
7 Paul Zagacki bicycleattorney.com
8 Hagai Tavori Hammer Velo
9 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
11 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Chris Roberts Hammer Velo
13 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
14 Rich Rosko Hammer Velo
15 Wade Hewitt Pentangeli
16 Brian Little BeerMongers Cycle Club
17 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
18 David Hewett The Spokesmen
19 Peter Rueegger Team Mudman
20 David Ripp
21 Matthew Dial Deschutes Brewery
22 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
23 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
24 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
25 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Bryan Mcgreeny
27 Tom Palke Team Mudman
28 Jeff Boehlke The Spokesmen
29 Gabriel Cabatic
30 Paul Hamerton-kelly Stumptown Cycling Club
31 Greg Gohman
32 Yuji Sumimoto
33 Thomas Royce The Spokesmen
34 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
35 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
37 Brian Schiller Guinness Cycling Team
38 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo
39 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
40 Josh Platis
41 Billy Holcomb Trusty Switchblade
42 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
43 Jack Trumbull Hood River Velo
44 Trig Rogers bicycleattorney.com
45 David Dezellem Olympia Cycling Team
46 Doug Minarik bicycleattorney.com
47 Jon Frommelt bicycleattorney.com
48 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
49 Ile Powell Team S+M
50 Marc Riera Gentle Lovers
51 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
52 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 Andy Platt
54 Scott Hamness
55 Judson Mccauley The Spokesmen
DNF Mark Thomas Hood River Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
2 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing
3 Banjo Weymouth
4 Erik Carlson
5 Maury Harris
6 Joe Pinzone Threshold Velo
7 Chris Page
8 Eric Cress
9 Erik Offner
10 Joe Gomez Team Mudman
11 Giles Rickett
12 Jeff Chochon
13 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
14 Aaron Even VMR Racing
15 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
16 Dan Salvey
17 D'arcy Owen
18 Ben Baltazar
19 Michael Kolb Team Mudman
20 Steven Soto Hapi-Go!
21 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
22 Charles Barrett
23 James Lais
24 Rick Larson
25 Mike Sobolewski Hapi-Go!
26 Gary Kim Grouptrail Cycling
27 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
28 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
29 Dave Torrance
30 Scott Berggren
31 Albert Passadore Hammer Velo
32 Jeff Elton
33 Matthew Cordeiro Hood River Velo
34 Kyle Mountain
35 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing
36 Jeff Dill Team Mudman
37 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
38 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
39 Mark Mcmurtry VMR Racing
40 Greg Eyerly
41 Manny Marquez
42 Kevin Wilson
43 Steve Dehaart
44 Matt Bjork
45 Eric Meier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
46 Mike Meier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
DNF Steve Kresl
DNF Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood
2 John Wilson Team S+M
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Michael Metz bicycleattorney.com
6 Alan Ott
7 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
9 Steve Petersen Hood River Velo
10 Cal Stone
11 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Jon Gove Grouptrail Cycling
13 Daniel Melkonian Hood River Velo
14 John Foulston Portland Velo Racing Team
15 Mike Mercer Grouptrail Cycling
16 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
17 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
18 Matthew S martel Interurban
19 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Tim Ellerbruch
21 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
22 Chris Wold
23 Randy Scott Deschutes Brewery
24 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
25 Michael Kender
26 Mike Taylor Deschutes Brewery
27 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
28 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
29 Clint Ebert bicycleattorney.com
30 Steven Thorne
31 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
32 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 Dave Metz
34 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
35 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
36 David Forman Grouptrail Cycling
37 Keith Wolff
DNF Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Longmire
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Tom Webb Team Rose City
4 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
5 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Steve Lacey Team S+M
7 Steve Rearden
8 Ron Strasser Team S+M
9 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
10 Thomas J meier
11 Nathaniel Wells Hapi-Go!
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair
3 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
4 Juliette Oldfield
5 Margie Bradway Team S+M
6 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Mielle Blomberg Team S+M
8 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
9 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Patricia Strange
DNF Jill Petersen Team Finger
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Kennedy
2 Hazel Gross
3 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
4 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
5 Elaine Prause
6 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Susan Foster Deschutes Brewery
3 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Karen Kenlan Sunnyside Sports
5 Eileen Kelly-foulston Portland Velo Racing Team
6 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
7 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Donna Rosenberg
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
2 Matt Fox
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 Brian Kesselman Ruckus Test Team
5 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
6 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
7 Joseph Reynolds
8 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
9 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
10 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Shannon Boroff bicycleattorney.com
12 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
13 Jordan Norris Joe Bike Racing
14 Tre Hendricks
15 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
16 Tre Hendricks
17 Peter Rueegger Team Mudman
18 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Tom Palke Team Mudman
21 Jeffrey Liebert
22 Joe Gomez Team Mudman
23 Aaron Even VMR Racing
24 Cal Stone
25 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
DNF Cole Sprague
DNF Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB
2 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Erin Goodall Olympia Cycling Team
4 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Katlyn Giombolini Portland Bicycle Studio
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
7 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
9 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen
10 Bridget Hildreth Portland Velo Racing Team
11 Lori Brault
12 Samantha Trost Team S+M
DNF Hazel Gross
DNF Holland Larue Hood River Velo
DNF Cindy Lewellen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? U1 Steven Soto
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger River City Bicycles
2 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
3 Julie Browning Cyclepath Racing
4 Abby Watson
5 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
6 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
8 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood
9 Starla Teddergreen
10 Katlyn Giombolini Portland Bicycle Studio
11 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
12 Kristen Minarik bicycleattorney.com
13 Julie Baird Olympia Cycling Team
14 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood
15 Jenn Levo Olympia Cycling Team
16 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
17 Stephanie Hahn
18 Hannah Hart Hapi-Go!
DNF ? ?
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karla Kingsley Grouptrail Cycling
2 Emily Paxson
3 Holland Larue Hood River Velo
4 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
5 Sarah Eustis bicycleattorney.com
6 Mari Little BeerMongers Cycle Club
7 Annie Nielsen bicycleattorney.com
8 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
9 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
2 Iris Dougherty
3 Michaela Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
4 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
5 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Laura Schmitt
7 Cecily Norris Highfive Cycling
8 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
9 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
10 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
11 Mary Lytle
12 Melissa Powers
13 Rebecca Hillary
14 Sarah Heckles
15 Kate Mcgeeney
16 Chao Kirvan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 14