Log In
GPRM 2015: Het Meer CX • Sep 12 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
3.9
1.5
3
3.2
1.3
Partly Cloudy, 85 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.9
Beers
1.5
Moisture
3
Accel
3.2
Tech
1.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud 40:20
2 Jerry Pruiett 41:31
3 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 42:41
4 Andy Borell 43:15
5 Brad Alderman Team Planet X USA 43:27
6 Dan Vanbrabant 43:36
7 Brian Fuller 43:46
8 Eric Alderman 43:50
9 Brian Wise 43:51
10 Bryan Gauntt 43:52
11 Austen Sofhauser 43:53
12 Steven Olsen 44:26
13 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team 44:44
14 Artur Grochowski 45:21
15 Matt Jaszkowiak 45:21
16 David Lam 45:21
17 Stephen Rich 45:21
18 Mike Hammess 36:24
19 Joshua Smith 36:28
20 Ramsey Kail 36:29
21 Brian Quigley Capitol Velo 36:50
22 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 37:11
23 Cammia Kalimanis 37:28
24 Daryl Faulkner 38:02
25 Vincent Rogers 38:12
26 Chris Brown 39:03
27 John Degenhardt 40:08
28 Sonia Ebert 41:41
29 David Forman Grouptrail Cycling 41:45
30 John Jackson 42:13
31 Jacy Crosby 42:31
32 Matt Whitaker 43:37
33 Eric Patton 45:04
34 David Groskopf 45:04
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
2 Holly Wells Hapi-Go!
3 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 Sarah Lambert
5 Cheryl Raeburn
6 Dina Weathers
DNF Ebert Sonja
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lars Van der haar
2 Ryan Trebon
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Cameron Beard Bend Endurance Academy
5 Erik Tonkin Team S+M
6 Michael Gallagher US Military Cycling Team
7 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
8 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
9 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
10 Gabriel Linn Trusty Switchblade
11 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
12 David Wilcox
13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
14 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
15 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
16 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
17 Ryan Garner Olympia Cycling Team
18 Jeremy Dunn
19 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
20 David Krause Trusty Switchblade
21 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
22 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
23 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
25 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
26 Daisuke Yano
27 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Brennan Wodtli Hutch's-Slocum-Co-Motion
29 Cullen Guinn Trusty Switchblade
30 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
31 Jesse Luckett Cyclepath Racing
DNF Brennan Wodtli Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Yoshitaka Hama
DNF Ryan Comeau Portland Bicycle Studio
DNF Zach Winter Therapeutic Associates Racing
DNF Shannon Skerritt
DNF Josh Kelley
DNF Sean Corey Breadwinner Cycles
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Smith
2 Stephen Laurent
3 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
5 Hideo Yoshida
6 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
7 Felipe Nystrom
8 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Alan Barton Olympia Cycling Team
10 Adam Moore Grouptrail Cycling
11 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
12 Grant Headley
13 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
14 Matt Jamison Grouptrail Cycling
15 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Zach Rotstein
17 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
18 Cory Tanler Trinity Bikes
19 Nathaniel Wells Hapi-Go!
20 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
22 Brian Schiller Guinness Cycling Team
23 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
25 Eric Albright
26 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Hama Yoshitaka
DNF Bryan Torian
DNF Matt Good
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
2 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
3 Josh Hulst
4 Matthew Paez
5 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
6 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
8 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
9 Matthew Wilkins
10 Nathanael Hart
11 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
12 Elijah Smith
13 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
14 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
16 Andrew Slater
17 Max Frixione
18 Ian Boggs
19 Charlie Douthwaite
20 Joe Tysoe
21 Joseph French Team Lost Highway
22 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Michael Horwitz
24 Ben Baltazar
25 Kevin Rayburn Team Planet X USA
26 Matt Herr Olympia Cycling Team
27 Charlie Goldston
28 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
29 Cooper Irwin Hapi-Go!
30 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen
31 Martin Joyce
32 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
33 Stephen Carter The Spokesmen
34 Tim Kalimanis
35 Hannah Hart Hapi-Go!
36 Steven Rose
37 Chris Hodney
38 Barry Pieratt
DNF Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
3 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
4 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
5 Tyson Hart
6 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
7 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Joel Sherman
9 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
10 Ryan Schimpf The Spokesmen
11 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Dave Wrast The Spokesmen
13 Toby Schmidt Joe Bike Racing
14 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
15 James Thompson
16 Jeremiah Hartley
17 Ed Waters
18 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Davis Melkonian Hood River Velo
4 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Owen Szwaya bicycleattorney.com
6 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
7 Caleb Trumbull Hood River Velo
8 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Cooper Irwin Hapi-Go!
10 Alexander Bennett Cycle University
11 Cassell Lefevre
12 Walker Hendricks
13 Collin Turner
14 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
15 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
16 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
17 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
18 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
19 Benicio Thorne
20 Michael Metz bicycleattorney.com
21 Gavin Kalimanis
22 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
24 Gunnar Sorenson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Collin Turner
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
5 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
7 Benicio Thorne
8 Gavin Kalimanis
9 Gunnar Sorenson
10 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Caleb Trumbull Hood River Velo
3 Alexander Bennett Cycle University
4 Cassell Lefevre
5 Walker Hendricks
6 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
7 Michael Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Owen Szwaya bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
3 Cooper Irwin Hapi-Go!
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Lucy Hodson
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
4 Emma Royce The Spokesmen
5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
6 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Roxanna Hart Hapi-Go!
8 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Royce The Spokesmen
2 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
2 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood
3 Mike Szwaya bicycleattorney.com
4 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
5 Todd Stewart
6 Rick Metz bicycleattorney.com
7 John Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
8 Webster Wilson VMR Racing
9 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
10 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
11 Jeff Turner
12 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
13 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
14 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso
16 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
17 Ronald Kizziar
18 Eric Vickers
19 Bob Jacobs bicycleattorney.com
20 Shannon Boroff bicycleattorney.com
21 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
22 Mark Deresta Hood River Velo
23 Spencer White Stumptown Cycling Club
24 Dusty Miller
25 Matt D'elia Audi
DNF Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
DNF Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
DNF Scott Ballard Cyclepath Racing
DNF Tim Joslin Cyclepath Racing
DNF Joe Santos Cyclepath Racing
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
DNF Chris Moor Deschutes Brewery
DNF Bryan Corian
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
2 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
3 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
4 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
5 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
6 Jeff Boehlke The Spokesmen
7 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
8 Paul Zagacki bicycleattorney.com
9 Chris Roberts Hammer Velo
10 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
11 Brian Little BeerMongers Cycle Club
12 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
13 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 Tony Curtis The Spokesmen
15 Wade Hewitt Pentangeli
16 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Gabe Doebler
18 Matt Rolandson
19 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
20 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
21 Gabriel Cabatic
22 Billy Holcomb Trusty Switchblade
23 David Rasca
24 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
25 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
26 Ryan Morgan Trusty Switchblade
27 Jarod Seaman
28 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
30 Thomas Royce The Spokesmen
31 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
32 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
33 Judson Mccauley The Spokesmen
34 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
35 Josh Platis
36 Marc Riera
37 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
38 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
39 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
2 Erik Carlson
3 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
5 Anthony San filippo Rolf Prima
6 Dean Maclean Team Planet X USA
7 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
8 Phillip M trost Team S+M
9 Christopher Moore
10 Joe Pinzone Threshold Velo
11 Erik Offner
12 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
13 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
14 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
15 Mark Rasmussen RIDGE Cyclesport
16 Joe Tysoe
17 Mike Sobolewski Hapi-Go!
18 D'arcy Owen
19 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
20 Kyle Gunsul
21 Steve Kresl
22 James Webb Beaverton Bicycle Club
23 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
24 Dean Bailey
25 Charles Barrett
26 Ian Gleason
27 Tim Beard
28 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
29 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing
30 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club
31 Britton Gentry Cyclepath Racing
32 Burk Webb Portland Velo Racing Team
33 Mark Mcmurtry VMR Racing
34 Dave Torrance
35 Ethan Fuld
36 Todd Mobley
37 Grant Rochelle
38 Kevin Dickson
39 Kyle Mountain
40 Mark Castle Portland Velo Racing Team
41 Mark Hansen
42 Tony Pitone
43 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
44 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
45 Andy Casebeer Team S+M
46 Blaine Conrad Team Mudman
47 Wesley Woosley
48 Andy Morris
49 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
50 Chris Valencia Team S+M
51 John Jackson
DNF Eric Sorenson
DNF Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Team Oregon presented by Laurelwood
2 Rodnedy Trepess
3 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
5 Steven Thorne
6 Alan Ott
7 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
9 Greg Talbert
10 Daniel Melkonian Hood River Velo
11 Michael Metz
12 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
13 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
14 John Foulston Portland Velo Racing Team
15 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Jon Gove Grouptrail Cycling
17 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
18 Clint Ebert bicycleattorney.com
19 Randy Scott Deschutes Brewery
20 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
21 Danny Knudsen bicycleattorney.com
22 Alan Thomason Deschutes Brewery
23 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Michael Kender
25 Matthew S martel Interurban
26 James Thompson unattached
27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
28 Dave Luoma Cyclepath Racing
29 Richard Potestio
30 David Lofstead Rebound/Tireless Velo
31 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
32 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 Bill Carslay
34 Greg Eyerly
35 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
37 Dave Metz
38 George Laird
39 Sam Ford
40 Keith Wolff
DNF Erik Goodfriend Hammer Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
2 Nathaniel Wells Hapi-Go!
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Steve Rearden
6 Steven Miller
7 Craig Mavis Deschutes Brewery
8 Ron Strasser Team S+M
9 Steve Lacey Team S+M
10 Edward Lanton
11 Thomas J meier
12 Einar Traa Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair
3 Ann Kennedy bicycleattorney.com
4 Mielle Blomberg Team S+M
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
7 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
8 Tracey March Bowen Sports Performance Cycling Te
9 Stephanie Hahn
10 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
11 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Hazel Gross
3 Christine A holland Portland Bicycle Studio
4 Maya Foty
5 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
6 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
8 Sherry Schwenderlauf
9 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Hood River Velo
2 Susan Foster Deschutes Brewery
3 Carolyn Daubeny
4 Eileen Kelly-foulston Portland Velo Racing Team
5 Donna Rosenberg
6 Loraine Blake Cyclepath Racing
7 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
2 Lee Ordonez Ruckus Test Team
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 Brian Kesselman Ruckus Test Team
5 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
6 Brian Lynch Dr Will Bar
7 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
8 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
9 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
10 David Burke CX Pistols p/b Gigantic Brewing
11 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
12 Matt Radich Dr Will Bar
13 Paul Kelly Stumptown Cycling Club
14 Jordan Norris Joe Bike Racing
15 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
16 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
17 Scott Gerwig
18 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Steven Basden Cyclepath Racing
20 Dave Luoma Cyclepath Racing
21 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
23 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
24 Todd Mobley
25 Paul Kanz
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ryan Coons
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB
2 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Holland Larue Team Finger
4 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio
5 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
6 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
7 Mari Little BeerMongers Cycle Club
8 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Hazel Gross
10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
11 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen
12 Norrene Godfrey
13 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger River City Bicycles
2 Laura Winberry
3 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
4 Abby Watson Breadwinner Cycles
5 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio
6 Hannah Hart Hapi-Go!
7 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling
8 Julie Wilson
9 Julie Baird Olympia Cycling Team
10 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
11 Alana Armstrong
12 Margie Bradway Team S+M
13 Melissa Sher
14 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
DNF Beth Ann orton Rapha/River City Bicycles Women's T
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
2 Holland Larue Team Finger
3 Emily Paxson
4 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
5 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
2 Erin Tambs
3 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
4 Laura Schmitt
5 Maria Hetland
6 Cecily Norris
7 Rachel Mavis Deschutes Brewery
8 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oaks
9 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club
10 Alana Mcdonough Athletes Lounge Cycling Team
11 Paisley Meekin
12 Jean Fisher
13 Becca Smith-morgan
14 Lisa Glasser
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 13