Log In
Chicago Cyclocross Cup New Year's Resolution Day 2 • Jan 1 2012
5
0
0
7
0
Windy and Mostly Cloudy, 34 degrees, wind 26 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
7
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Owens Green Mountain Bicycle Club
2 Andrew Schmidt
3 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
4 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
5 Lincoln Scheer xXx Racing
6 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
7 Simon Aurbach Higher Gear
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coop Willsey Green Mountain Bicycle Club
2 Spencer Petrov Lionhearts
3 Matthew Owens Green Mountain Bicycle Club
4 Tom Mosby Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
5 Ezra Wardpackard
6 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
7 Zachary Ross Lionhearts
8 Carter Kleiman Vision Quest
9 Max Auerbach Higher Gear
10 Dylan Gonda CMS Race Team
11 Jacob Thom Half Acre Cycling
12 Pete Holohan Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Thomas Elliott Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
DNF Ryan Ramirez
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Messer DRT Racing
2 Louis Kuhn The Pony Shop
3 John Gatto Twin Six
4 Wayne Simon Enzo's-PSIMET
5 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
6 Jon Gallagher Cole Sport
7 Mike Heenan My Wife Inc
8 Teodoro Ramos Iron Cycles
9 Tom Driver Velosmith Bicycle Studio
10 James Willsey GMBC/Synergy Fitness
11 Michael Roecklein Monster Media Racing SCVELO
12 Jeff Rastatter Velosmith Bicycle Studio
13 Stephen Hoff
DNF Daniel Mellish Team Kappius
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pascal Bussières Team Spirit GTH Cannondale
2 Newt Cole The Pony Shop
3 Bryan Rheude The Pony Shop
4 Geoffrey House
5 Mike Norman The Pony Shop
6 Patrick Russell WOLVERINE/ACFSTORES.COM
7 John paul Mccarthy SRAM Factory
8 Dominic Casey Iron Cycles
9 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
10 James Brady The Pony Shop
11 Patrick Myers Team TATI
12 James Nowak ABD Cycling Team
13 Richard Prodans Alberto's Sport
14 Robert Georgantas
15 Christopher Macfarland xXx Racing
16 Chip Schug WebCyclery.com
17 Paul Warloski My Wife Inc
18 John Lockwood
19 William Jackson
20 Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks
21 Ramona Kuna ABD Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Paul Curley Gear Works/Spin Arts Cyclery
3 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
4 David Luczynski
5 William Kuster Loon State Cyclists
6 Matthew Baroli Wolverine Sports Club
7 Randal Warren xXx Racing
8 Brook Watts Michelob Ultra - Big Shark Racing
9 Allan Thom Half Acre Cycling
10 Joseph Brown Flying Rhino Cycling Club
11 Steven Kinney Cycle-Smart Inc.
12 Scott Ross Bellum Racing
13 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
14 Michael Cisek
15 Jeff Sympson Big Ring Flyers
16 Chris Mailing Turin Bicycle/Barker+Nestor
17 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
18 Mitch Rosset
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Heck xXx Racing
2 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
3 Forest Hynes Johnny Sprockets
4 Sasha Reschechtko Team TATI
5 Rory Murphy Team TATI
6 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Joshua Arends Half Acre Cycling
8 Timothy Strege Racers Against Childhood Caner
9 Aaron Rosenstock
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Vincent Team CF
2 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Austin Jones Wake Forest University
4 Chase Dickens
5 Colin Reuter crossresults.com p/b JRA Cycles
6 Zeb King SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
7 Zach Bender Team Specialized-Rising STARS p/b B
8 Tyler Jenema Mafia Racing
9 Noah Marcus Velo Veloce Cycling Club
10 Jason Wagner Flatlandia Cycling Team
11 Jeffrey Craft Lake Effect Cycling Team
12 Benjamin Demong ABD Cycling Team
13 Peter Hills MERRILL LYNCH CYCLING
14 Edward Gadient Iron Cycles
15 Matthew Schweiker Quantum Mesa Cycles
16 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
17 Alexander Vaughan-ruiz The TEAM - SoCalCross
18 Robert Sroka Lake Effect Racing
19 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
20 Noah Granigan Mid-Atlantic Cycling Club
21 Steven Hopengarten Wheelworks Racing
22 John Lionberger The Pony Shop
23 James Mccabe Hearts Racing Club
24 Edwin Bagley Rhythm Racing
25 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
26 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
27 Andy Swims Bicycle Heaven
28 Peter Hagerty Team Plan C
29 Paul Mumford Kinky Llama Racing
30 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
31 Andrew Daley Burnham Racing
32 Nick Sachanda George Washington University
33 Cosmo Catalano Cheshire Cycle Racing
34 J Devon alvarez cole sport
35 David Bowers Half Acre Cycling
36 Andre Odendaal Team Higher Gear
37 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
38 Tristan Whitehead xXx Racing
39 Cale Wenthur Team Pegasus
40 Chip Schug WebCyclery.com
41 David Chiu Ride Studio Cafe
42 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
43 Michael Wakeley Team Kenda presented by Geargrinder
44 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
45 Bryan Garfoot
46 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
47 Michael Campbell Iron Cycles
48 Nathan Yadon University of Wisconsin-Eau Claire
DNF Michael Berman Team TATI
DNF Ross Cerniglia My Wife Inc
DNF Jonathan Fairman CHICAGO.CX
DNF David Johnson Maumee Valley Wheelmen
DNF Dave Knauff Half Acre Cycling
DNF Kyle Sarasin
DNF Paolo Urizar The Bonebell
Finishers: Cat 2: 25   Cat 3: 29   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Pantellere SLIJK velo club
2 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
3 Matthew Kelley
4 Ross Adams Treadhead Cycling
5 Rt Zelm
6 Todd Williams
7 John Weber Colavita Racing
8 Andy Walker ABD Cycle Club
9 Sam Lefebre
10 Richard Anderson
11 Joshua Herting Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
12 James Mceneaney
13 Ryan Handley PSIMET Racing
14 John Mahr Wheel Fast Racing
15 Steve Hardman
16 Eric Alexander
17 Jeffrey Sheppard PSIMET Racing
18 Anthony Isabelli
19 Patrick Chase
DNF Gary Kula ABD Cycle Club
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Trebon LTS/Felt
2 Jeremy Powers Rapha-Focus
3 Christopher Jones Rapha-FOCUS
4 Brian Matter Gear Grinder
5 Barry Wicks Kona
6 Travis Livermon Smart Stop-Mock Orange p/b Ridley
7 Adam Myerson SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
8 Justin Lindine BikeReg.com / Joe's Garage / Scott
9 Robert Marion Carpediem Racing
10 Jeff Bahnson Van Dessel Factory Team
11 Anthony Clark J.A.M. Fund / NCC
12 Sean Babcock Kona
13 Andrew Reardon Bobs Red Mill
14 Kevin Klug The Pony Shop
15 Thomas Mackay Charm City Cycling LLC
16 Michael Hemme SRAM Factory
17 Dan Miller Walt's Bike Shop
18 Kerry Werner BMC Mountainbike Development Team U
19 Richard Bardwell Cycle-Smart Inc.
20 Andre Sutton Hardcore Bikes
21 Patrick Blair Adventures for the Cure
22 Scott Mclaughlin SRAM Factory
23 Alex Dayton SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
DNF Jerome Townsend Smart Stop-Mock Orange p/b Ridley
DNF John Proppe Team Lake Effect
DNF Eric Drummer Alberto's Sport
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Kenny PSIMET Racing
2 Eleanor Blick Johnny Sprockets
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Gates J.A.M. Fund / NCC / Vittoria
2 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
3 Suzanne Johnson Michelob Ultra - Big Shark Racing T
4 Gina Kenny PSIMET Racing
5 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
6 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
7 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
8 Megan Curry Essex County Velo driven by Mazda
9 Mackenzie Green Queen City Wheels
10 Ramona Kuna ABD Cycling Team
11 Julie Lockhart Northeast Bicycle Club (NEBC)
DNF Laurie Chipps Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler River City Bicycles/Ridley
2 Sally Annis crossresults.com p/b JRA Cycles
3 Crystal Anthony LadiesFirst Racing
4 Nikki Thiemann Team CF-Elite
5 Arley Kemmerer Charm City Cycling LLC
6 Laura Van gilder Mellow Mushroom Pizza Bakers
7 Andrea Smith Ladies First
8 Elle Anderson Ladies First
9 Kelly Goodwin KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
10 Emily Shields SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
11 Samantha Schneider CyclocrossRacing.com
12 Corey Coogan cisek Team Plan C PB Stevens
13 Katherine Shields SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
14 Anna Dingman Cycleution
15 Marne Smiley Bobs Red Mill
16 Nicole Borem Men Of Steel Racing LLC
17 Elizabeth So Team TATI
18 Ellen Sherrill Bike Station Aptos
DNF Lindsay Zucco Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat 3: 1