Log In
Jingle Cross Rock - Sunday • Nov 27 2011
Race uploaded by Colm Flannery csv | json
7
7
4
6
7
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
7
Moisture
4
Accel
6
Tech
7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Cullen Clif Bar Development Cross Team
2 Joseph Maloney Team Wisconsin
3 Matias Perret Iowa City Cycling Club
4 Travis Donn Ethos Racing
5 Travis Braun Magnus
6 David Peters Brazen Dropouts
7 Chase Dickens
8 Britton Kusiak Team Colavita/ Parisi Coffee
9 J p Brocket Ethos Racing
10 Tyler Carmichael
11 Jeremy Dunn Embrocation Cycling Journal
12 Casey Buta
13 Alexander Martin Brazen Dropouts
14 Timothy Campbell Track Teams by WAHU
15 David Yohe Spin
16 Paul Mumford Kinky Llama Racing
17 Aaron Robnett
18 Steven Robinson Team Emu
19 Tony Wagner
20 Christopher Maharry
36 Olivier Vrambout The Bikery Du Nord
37 Matthew Schweiker Mesa Cycles Shop and Racing Team
38 A.j. Turner Bikes To You / World of Bikes
39 Adam Prasise Central Iowa Cycling Club
40 Cameron Rex
41 Matt Waite Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 22   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitch Nordahl Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Nils Boberg Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Fred Mills
4 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
5 Eric Drummer
6 Gary Baisa Brazen Dropouts
7 Alex Libin University of Iowa
8 Matt Leizinger
9 Brandon Manske Balance Cycling/Erik's Bike Shop
10 Adam Keck Team Colavita/ Parisi Coffee
11 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
12 Adam Ventling
13 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR
14 Jory Conor
15 Christopher Berge Magnus
16 Josey Weik ISCorp Cycling Team
17 John Williams Cow Town Cycling Team
18 Finn Ryan Brazen Dropouts
19 Samuel Bramel Gopher Wheelmen
20 Robert Cummings Team Monster Energy
21 Nathan Hicks Team Emu
22 Brandon Scheiner Team Pegasus
23 Jonathan Neve Velo Veloce Cycling Club
24 Ben Swan Velo Veloce Cycling Club
25 Keith Snoop
26 Ian Johnson Behind-Bars/LGR
27 Dennis Grelk BIKEIOWA.com Cycling
28 Justin Merkey Rhythm Racing
29 Perry Leysens Des Moines Cycle Club
30 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc.
31 Michael Wakeley Team Kenda presented by Geargrinder
32 Gina Kenny PSIMET Racing
57 Drew Wilson
58 Samuel Weinberg Team Colavita/ Parisi Coffee
59 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
60 Sammy Davidson Team Soundpony
61 Jordan Ross Team Kaos Cycling
62 Jeremy Sievers Des Moines Cycle Club
63 Daniel Pollard Rhythm Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 35   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Babinski Iron Cycles
2 Brian Fuhrmann
3 Eric Wehr
4 Vance Fletcher Des Moines Cycle Club
5 William Burkholder
6 Seth Iverson Omnium Racing
7 Brian Bice
8 Pavel Kuznetsov Iowa City Cycling Club
9 Edward Gadient Iron Cycles
10 Christopher Schmidt
11 George Mccann
12 John Wemmie
13 Andrew Schmidt
14 Nolan Wehr
15 Marcus Steele Titletown Flyers Cycling Team
16 Russell Buri
17 Jeremy Gamm Iowa City Cycling Club
18 Barry Schmitt Category 6 Racing Squad
19 Stephen Davidson Titletown Flyers Cycling Team
20 Christopher Ridder
21 Joshua Durbin Rhythm Racing
22 James Odonnell Team Kaos Cycling
23 Jason Powers
24 Brian Kincaid
25 Britt Marcussen
26 Steven Hanson
27 Kevin Quijas
28 Jon Hinkhouse
29 Shawn Hauser Titletown Flyers Cycling Team
30 Brian Alatalo
31 Kyle Bennett
32 Jack Schirpke Team Extreme
33 Stephen Rashid
34 Jay Geisen
35 Charles Sharp
36 David Isherwood
37 Mike Shaffer
38 Scott Hendrickson
39 Mark Giffin
56 Mike Cervantes
57 Christopher Welsh
58 Inigo Ibarra
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 26   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Village-Verdigris Cycling
2 Cooper Langanis
3 Caleb Swartz Brazen Dropouts
4 Ryan Lueth
5 Jacob Vanderhorst
6 Andrew Schirpke Team Extreme
7 Connor Sanda Bellum Racing
8 Tyler Reynolds
9 Luke Dahlen
10 Misha Kuznetsov
11 Willie Oxley
12 Luke Yetley
14 Cooper Langanis Verdigris-Village CX Team
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
3 Sam Beste ISCorp Cycling Team
4 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
5 Ian Henriksen Harper's Cycling & Fitness
6 Paul Dahlen Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Jacob Thom Half Acre Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Savery Trek Midwest CX
2 Kevin Klug The Pony Shop
3 Louis Kuhn The Pony Shop
4 Joshua Roeser Flat City Cycling Club Inc.
5 Jason Cyr
6 Bill Marshall KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
7 Noah Marcus Velo Veloce Cycling Club
8 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Jon Gallagher Cole Sport
10 Ryan Jacobsen Atlas Cycling Team
11 Jay Moncel Wolverine Sports Club
12 John Jones My Wife Inc
13 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
14 Christopher Newlin
15 Michael Gaherty My Wife Inc
16 Patrick Russell WOLVERINE/ACFSTORES.COM
17 Mike Heenan My Wife Inc
18 Lucas Llado
19 Eric Rydholm NewHope360/Trek/StudioOne
20 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
21 Greg Springborn Peoria Bicycle Club
22 Jon Yetley
23 Bill Durkee
24 Scott Robinson Team Emu
25 Adam Birr
26 Lane Anderson Team Emu
27 Jeffrey Mortensen
28 Tristan Whitehead Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
29 Jeff Doolittle
30 Karl Thomas Iowa City Cycling Club
31 Christopher Welsh
32 Andrew Zeiner BIKEIOWA.com Cycling
33 Rich Anderson Elkhorn Valley Cycling Club
34 Robert Moural BIKEIOWA.com Cycling
35 Scott Sumpter BIKEIOWA.com Cycling
55 Jerome Rewerts Team Emu
56 Darin Bartachek
57 Lee Venteicher Bikes To You / World of Bikes
58 Andre Odendaal Higher Gear- Gear Head Cyclocross T
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Price KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
2 Daniel Casper GrandStay Hotels
3 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
4 James Cochran Atlas Cycling Team
5 Dave Eckel Team Wisconsin
6 Stephen Songer 360 Racing
7 Andy Lucas 360 Racing
8 Gregory Goblirsch Loon State Cyclists
9 Paul Schoening Team Plan C
10 John Thompson St Paul Bicycle Racing Club
11 Allan Thom Chicago.cx
12 Paul Warloski My Wife Inc
13 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
14 James Brady The Pony Shop
15 Steve Cannon
16 John Stonebarger Mass Bay Road Club
17 Matthew Baroli Wolverine Sports Club
18 Roman Mandzij The Pony Shop
19 John Meehan
20 Steve Fleagle Iowa City Cycling Club
21 Mark Beatty Twisted Spokes Racing Team
22 Thomas Scholz Iowa City Cycling Club
23 Paul Jensen Team Emu
24 Randy Catron Des Moines Cycle Club
25 Jon Sulzberger Melon City Bike Club Inc.
26 Jon Parker KCOI Boulevard
37 Britt Marcussen
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dag Selander
2 Brook Watts Cody Racing
3 Glen Jones Brazen Dropouts
4 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
5 James Hopson Iowa City Cycling Club
6 Dale Sargent Ozark Cycling Club
7 Jim Bruskewitz
8 Darryl Mataya MadCity Velo Club
9 Rich Pearson Team Kaos Cycling
10 Mark Considine Goosetown Racing Club
11 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team
17 Paul Buchanan Velo Syndikat Racing Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Johnson Cyclocrossworld.com
2 Jamey Driscoll Jamis / Sutter Home
3 Todd Wells Specialized
4 Ben Berden dope Ops-Ale Clement
5 Christopher Jones Team Rapha Focus
6 Troy Wells Team Cliff Bar
7 Tristan Schouten Cyclocrossracing.com
8 Barry Wicks Kona
9 Brian Matter Gear Grinder
10 Robert Marion American Classic/Blue Pro Team
11 Matt Shriver Bontrager/Trek
12 Bryan Fawley OBREA USA
13 Joseph Schmalz KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
14 Isaac Neff KCV Cycling Club
15 Kevin Fish KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b
16 Braden Kappius Team Cliff Bar
17 Steve Tilford Tradewind Energy/Eriksen Cycles
18 Corey Stelljes Willy Bikes
19 Kevin Mcconnell Mercy-Specialized
20 Scott Mclaughlin Sram Factory Team
21 Andrew Coe Ethos Racing
22 Dan Miller Team Seagal
23 Michael Hemme CHICAGO.CX
24 Matthew Allen Behind-Bars/Little Guys Racing
25 Dallas Fowler Kuhl
26 Tom Burke Specialized Michigan
27 Robert Downs Planet Bike
28 Bill Street KUHL
29 Jason Rassi PSIMET Racing
30 William Butcher Magnus
36 Jacob Lasley Team Soundpony
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes
2 Michael Curtes
3 Rafal Doloto Midwest Cycling Community NE
4 Andy Swartz Brazen Dropouts
5 David Schuneman Velo Duluth
6 Isaac Young
7 Timothy Willcox Magnus
8 Christopher Jensen ROBOTS <3
9 Bruce Reese BIKEIOWA.com Cycling
10 Ryan Albertson
11 Rory Murphy Team TATI
12 Thomas Scholz Iowa City Cycling Club
13 Henning Gerke Iowa City Cycling Club
14 Andrew Peterson
15 Josh Rice
16 Nick Sobocinski Goosetown Racing Club
17 Andrew Lyles Team Colavita/ Parisi Coffee
18 Keith Walberg 360 Racing
19 Benjamin Morris Twisted Spokes Racing Team
20 Taylor Webb Rasmussen Bike Shop
21 Timothy Strege TEAM GEARGRINDER
24 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc.
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 14   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonia Leal Planet Bike
2 Bianca Bergman Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Lisa Vetterlein Des Moines Cycle Club
4 Darcy Sanford Iowa City Cycling Club
5 Heidi Beck
6 Karen Brocket Ethos Racing
7 Sarah Worthington Ethos Racing
8 Jacklyn Carlson Silver Cycling
9 Judy Harlton
10 Leah Sanda Bellum Racing
11 Carol Seipp
12 Sierra Siebenlist INDIEBIKE.COM
13 Meredith Peterson
14 Kate Clark Des Moines Cycle Club
15 Cara Hamann Iowa City Cycling Club
16 Aubree Dock KCOI Boulevard
17 Stevie Koepp
18 Suzanne Johnson Michelob Ultra - Big Shark Racing
19 Jennifer Perricone ISCorp Cycling Team
20 Beverly Enslow Peoria Bicycle Club
21 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
22 Kathleen Porter Twisted Spokes Racing Team
23 Vanessa Curtis
24 Gina Kenny PSIMET Racing
25 Sheri Robinson Team Emu
35 Kristina Young Team TATI
36 Leah Kleager Midwest Cycling Community NE
37 Eleanor Blick Johnny Sprockets
38 Amber Markey Team Colavita/ Parisi Coffee
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider
2 Kelli Richter
3 Elisabeth Reinkordt JoyRide Bicycles
4 Audrey Wiedemeier
5 Emily Hoesly
6 Rachael Jensen TEAM GEARGRINDER
7 Nancy Leysens Des Moines Cycle Club
8 Tara Coady
9 Brandi Bowling
10 Amy Fear Slimenundgrossen
11 Martha Norbeck
16 Andrea Cohen
17 Anya Malarski Minnesota Junior Cycling Inc.
18 Jill Bartachek
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Gina Johnson Village-Verdigris Cycling
3 Alijah Beatty Twisted Spokes Racing Team
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Kendra Vanpelt
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Miller California Giant/Specialized
2 Maureen Bruno roy Bob's Red Mill pb Seven Cycles
3 Julie Krasniak Team Rapha Focus
4 Amanda Carey Kenda/Felt
5 Teal Stetson-lee California Giant/Specialized
6 Sue Butler Hudz Subaru
7 Coryn Rivera Marion University
8 Arley Kemmerer C3 - Athletes Serving Athletes
9 Serena Bishop gordon Silverado Jewelry Gallery
10 Pepper Harlton Juventus Cycling Club
11 Kelsy Bingham Roosters/Bikers Edge
12 Rebecca Blatt Rebecca Blatt
13 Linda Sone Cycle-Smart Inc.
14 Corey Coogan cisek Team Plan C p/b Stevens
15 Samantha Schneider Cyclocross Racing.com
16 Sunny Gilbert Michelob Ultra - Big Shark Racing
17 Marne Smiley Bob's Red Mill pb Seven Cycles
18 Sarah Huang Nova ISCorp
19 Corrie Osborne ISCorp
20 Elizabeth So Team TATI
21 Brittany Mcconnell Mercy-Specialized
22 Robin Williams Mercy-Specialized
23 Amber Rydholm New Hope 360/Trek/GS Boulder
24 Catherine Walberg Team Kenda presented by Geargrinder
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 2