Log In
'Cross Crusade - Rainier High School • Oct 9 2022 • Rainier, OR
Race uploaded by Max Smith csv | json
4.2
1.5
4.2
3.6
6.1
Clear, 71 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #crosscrusade

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
1.5
Moisture
4.2
Accel
3.6
Tech
6.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Osterlund The Club Roule 41:00:00
2 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 41:44:00
3 Jessica M prior 39:46:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 20:34
2 James Wellington 21:27
3 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 22:47
4 Eric Schmidt 23:11
5 Seth Sakamoto 23:21
6 Martin Hogue Grouptrail Cycling 23:53
7 Nicholas Sergiwa 24:04:00
8 Mac Barr Grouptrail Cycling 24:39:00
9 Joseph Martin 24:41:00
10 Tyler Green Trusty Switchblade 24:56:00
11 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 25:51:00
12 Casey Carroll 26:20:00
13 John Brehm Rolling Thunder p b The Missing Lin 26:38:00
14 Matthew Zeman 26:43:00
15 Miguel Lopez 27:01:00
16 Noah Davis 27:02:00
17 Peter Gould 27:56:00
18 Jeff Dill ANTHM Collective 28:31:00
19 Erik Graciosa 28:31:00
20 Reyaz Rohani 29:36:00
21 Ryan Smith 31:42:00
22 Brennan Pool Bike Attorney 32:01:00
23 Benito Guzman Team Fancy 17:50
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camryn Berglin 25:31:00
2 Sarah Phillips 26:06:00
3 Julia Barna Dialed Cycling Team 26:15:00
4 Nicole Goode Team Finger 27:03:00
5 Kori Blankenship 27:44:00
6 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 28:03:00
7 Maura Paxton Biciclista 28:35:00
8 Michelle Bounds 28:49:00
9 Alice Hall 29:55:00
10 Jessica Hastings 30:41:00
11 Chandace Hogue Grouptrail Cycling 19:08
12 Jessica M prior 21:18
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 52:58:00
2 Fred Mills Rocklobser/Team 10 Barrel 53:18:00
3 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 53:39:00
4 Sean Haidet Voler factory racing 53:45:00
5 David Neilson BicycleAttorney.com 54:15:00
6 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 54:30:00
7 Chad Swanson Team S&M 54:36:00
8 Matt Jamison Grouptrail Cycling 55:00:00
9 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 55:32:00
10 Danny Weikel Team S&M 55:37:00
11 Greg Schmitt Mettle Cycling 56:30:00
12 Josh Hulst Speedvagen 56:39:00
13 Ben Pederson Grouptrail Cycling 47:40:00
14 Andrew Suchocki Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 47:51:00
15 Pawel Rutkowski 47:56:00
16 Devin Bailly Grouptrail Cycling 48:34:00
17 Peter Koonce Grouptrail Cycling 48:59:00
18 Peter Madsen 49:03:00
19 Adrian Bosch Biciclista US 49:16:00
20 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 49:46:00
21 Brad Davidson Grouptrail Cycling 49:57:00
22 Andrew Smith Swift Racing PDX 50:13:00
23 Matthew Smith Swift Racing PDX 50:21:00
24 Jason Whittington Team 10 Barrel 51:12:00
25 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 51:31:00
26 Shane Beers 52:09:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mullen Dialed Cycling Team 41:42:00
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 41:46:00
3 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 41:52:00
4 Mark Altamirano Deschutes Brewery Cycling Team 42:25:00
5 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 43:43:00
6 Margie Bradway 43:56:00
7 Anna Saltonstall Team Finger 44:36:00
8 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 45:01:00
9 Erinne Goodell Swift Racing PDX 45:45:00
10 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 49:27:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaler Marshall Expeditors Elite Cycling 49:23:00
2 Charlie Leveroni Mettle Cycling 49:24:00
3 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 49:33:00
4 Andrew Loaiza Mettle cycling P/B Cycle Oregon 49:40:00
5 Tyler Cloutier 50:13:00
6 Jordan Sirtoli Biciclista US 50:17:00
7 Stephen Hartzel Team S&M CX 50:49:00
8 Zane Strait Sunnyside Sports 51:27:00
9 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 51:31:00
10 Paul Furst Dialed Cycling Team 52:56:00
11 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 53:21:00
12 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 54:58:00
13 Brad Petersen Bonk Collective 55:22:00
14 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 55:29:00
15 Tygre Westerfield Diehard Bikes 49:19:00
DNF Erik Hammerquist
DNF Josh Kelley
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Lingwood Point S Nokian 47:57:00
2 Michael Bennett 49:05:00
3 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 50:07:00
4 Rachel Geiter 50:42:00
5 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 52:32:00
6 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 52:49:00
7 Taylor Kennedy Team Finger 55:16:00
DNF Anne Davis usher Team S&M 19:38
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Westerfield Diehard Bikes 40:15:00
2 Helena Stedman Grouptrail Cycling 41:44:00
3 Annika Ramey Team Finger 32:53:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zac Garrard Biciclista US 45:29:00
2 Max Smith Biciclista US | Cascadia Jr Cycling 45:41:00
3 Scott Scholz Biciclista US 45:54:00
4 Emmett Culp Biciclista US 46:02:00
5 Benicio Thorne Biciclista US 46:09:00
6 Elias Lawson 46:14:00
7 Tyler Morgenson Cascadia Junior Cycling 46:25:00
8 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 46:30:00
9 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 47:05:00
10 Landon Holbert 47:07:00
11 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 47:12:00
12 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 47:24:00
13 Oscar Guevara Biciclista US 47:37:00
14 Pierce Martin Team Finger 47:57:00
15 Miguel Moreno 48:25:00
16 Julian Roden Randy 48:26:00
17 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 48:29:00
18 Brian Fahey Bonk Collective 48:37:00
19 Reid Curry Thump Racing 48:42:00
20 Jacob Olsen 48:54:00
21 Tobias Eld 49:03:00
22 Grant Headley Mettle cycling P/B Cycle Oregon 49:21:00
23 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 49:43:00
24 Ben Vanderzanden Biciclistaus 50:05:00
25 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair 50:13:00
26 Jeremy Gomez 50:45:00
27 Alan Plank Dialed Cycling Team 50:47:00
28 Connor Shimamoto 52:38:00
29 Nolan Restivo ANTHM Collective 45:48:00
30 Kyle Morris 50:02:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Gil echevarría Biciclista US 39:59:00
2 Courtney Micheletti HiFi Sound Cycling Components 42:36:00
3 Ben Hager 43:49:00
4 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 47:29:00
5 Sarah Livingston Trusty Switchblade 44:04:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Mcclintock Biciclista US 37:17:00
2 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37:43:00
3 Steven Hyde BicycleAttorney.com 37:49:00
4 Patrick Parish Kolektiv 37:53:00
5 Brent Morrow 37:58:00
6 Reid Curry 38:32:00
7 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 38:38:00
8 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 39:01:00
9 Stuart Garth 39:21:00
10 Howard Draper 39:37:00
11 Tim Staloch MCC Racing 39:53:00
12 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40:00:00
13 Mike Schrankel Team Finger 40:15:00
14 Jeff Copus Team 10 Barrel 40:27:00
15 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 40:39:00
16 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 40:45:00
17 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components 40:47:00
18 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 40:58:00
19 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 41:04:00
20 Norm Swygert Planet PDX Cycling 41:12:00
21 Billy Holcomb Trusty Switchblade 41:25:00
22 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 41:38:00
23 Andrew Marchington Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 41:44:00
24 Cody Herriges swiftracingpdx 41:56:00
25 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 41:59:00
26 Ryan Morgan Trusty Switchblade 42:14:00
27 Paul Souders Team S&M 42:30:00
28 Curtis Brawner Ace Window Tinting 42:36:00
29 Adam Vanarsdall 42:46:00
30 Chris Brannen Dialed Cycling Team 42:50:00
31 Andy Letourneau River City Bicycles 42:54:00
32 Andy Leritz 43:00:00
33 Tony Thayer-osborne Grouptrail Cycling 43:02:00
34 John Ohotto swiftracingpdx 43:14:00
35 David Schmitz Team Finger 43:18:00
36 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 43:35:00
37 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 43:46:00
38 Matthew Boelter Bonk Collective 44:14:00
39 Dan Froelich Team Fancy 44:25:00
40 Benjamin Mergen Planet PDX Cycling 44:26:00
41 Denny Burnett 44:28:00
42 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 44:29:00
43 Corey Mcmanus 44:47:00
44 Brett Boyles Planet PDX Cycling 45:30:00
45 Erik Voldengen Biciclista 45:46:00
46 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team 45:54:00
47 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 46:33:00
48 Dean Maclean Planet PDX Cycling 49:29:00
49 Eddie Wang River City Bicycles - Bike Law 37:38:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 44:08:00
2 Marie Major ANTHM Collective 44:21:00
3 Amy Solana BicycleAttorney.com 44:44:00
4 Megan Ramey Team Finger 44:51:00
5 Sara Headley Swift Racing PDX 46:23:00
6 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 46:36:00
7 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 36:32:00
8 Shelly Boelter Bonk Collective 37:25:00
9 Jaime Kathleen reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 37:53:00
10 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin 38:02:00
11 Heidi Swift 40:58:00
DNF Shannon Herriges swiftracingpdx
DNF Heather Pola Team Finger
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Moore Team Oregon p/b Rodda Paint 28:35:00
2 Eric Blankenship 30:20:00
3 Liam Carmichael Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 30:25:00
4 Henry Linn Mettle Cycling 30:46:00
5 Orion Souders Team S&M 30:55:00
6 Ian Baker BicycleAttorney.com 32:02:00
7 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 26:13:00
8 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 27:12:00
9 Hudson Hollatz Team Finger 27:50:00
10 Bjorn Swanson Team Finger 28:29:00
11 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 28:29:00
12 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 28:46:00
13 Carter Hayden Dialed Cycling Team 33:01:00
14 Duncan Skiles 33:22:00
15 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 25:39:00
16 Trevor Peyton swift racingpdx 27:05:00
17 Walter Bartnikowski Bonk Collective 27:11:00
18 Spencer Bradway BicycleAttorney.com 27:29:00
19 Saul Jamison saulthex 28:11:00
20 Logan Trost BicycleAttorney.com 28:42:00
21 Crosby Hogue Grouptrail Cycling 29:42:00
22 August Power Bonk Collective 30:10:00
23 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 30:15:00
24 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 33:19:00
25 Blake Mergen Planet PDX Cycling 33:36:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 28:03:00
2 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake 28:20:00
3 Coco Leritz 29:19:00
4 Summer Westerfield Diehard Bikes 30:09:00
5 Annika Ramey Team Finger 30:23:00
6 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 29:31:00
7 Ada Souders Team S&M 29:40:00
8 Jessica Baraff 25:10:00
9 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 28:18:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Kuilema Rolling Thunder p/b The Missing Lin 42:55.9
2 Baker Lyon 43:01.8
3 Brad Alderman Vancouver Cyclery 43:06.5
4 Sam Reynolds Bonk Collective 43:33.7
5 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 43:45.0
6 Shaun Stiles Team 10 Barrel 44:34.2
7 Jeremy Krantz 45:06.9
8 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 45:14.9
9 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:26.6
10 Jason Richmond 45:40.8
11 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 46:01.8
12 Jamie King Grouptrail Cycling 46:03.7
13 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 46:14.3
14 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 46:45.7
15 David Kaysen Dialed Cycling Team 46:45.7
16 Mike Schwoebel 47:46.8
17 Tony Ruiz 47:46.8
18 Robert Axel anderson 37:08.4
19 Christopher Lapointe 37:20.0
20 Chris Robison Bonk Collective 37:29.7
21 Jerry Preuiett Deschutes Brewery Cycling Team 37:29.7
22 Aaron Baraff 37:36.4
23 Cameron Wynhof Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 37:46.9
24 Doug Brecht Team 10 Barrel 38:31.2
25 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 39:04.4
26 Lindsey Kennedy 39:15.7
27 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 44:41.4
DNF Jared Lathrop Grouptrail Cycling 44:41.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cesar Villegas Team 10 Barrel 37:16.9
2 Todd Young Trusty Switchblade 37:22.0
3 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 40:28.2
4 Joe Ergle The Club Roule 40:34.8
5 Erik Smith Biciclista US 41:42.5
6 Hunter Westerfield Diehard Bikes 41:44.8
7 Jamey Gouin 42:10.3
8 Russell Evans 43:11.6
9 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components 45:03.4
10 Mike Funk 45:18.4
11 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 47:12.9
12 Lucian Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 44:18.9
DNF Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Lin 12:10.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Chin 43:46:00
2 Dani Stiles Team 10 Barrel 44:23:00
3 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 44:40:00
4 Leah Brown Team 10 Barrel 45:20:00
5 Trina Staloch CHINOOK RACING DEVELOPMENT 35:38:00
6 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 35:53:00
7 Katie Jenkins Metropolis Cycle Repair 36:27:00
8 Sara Halterman Deschutes Brewery Cycling Team 36:36:00
9 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 36:49:00
10 Spring Westerfield Diehard Bikes 37:29:00
11 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 38:37:00
12 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 42:15:00
13 Ingrid Padgalskas 44:45:00
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 41:02:00
2 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components 41:08:00
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 43:30:00
4 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 44:24:00
5 Jason Evans Biciclista US 45:34:00
6 Timothy Breault 46:24:00
7 Mark Sturges CHINOOK RACING DEVELOPMENT 36:25:00
8 Stephen Carter Planet PDX Cycling 38:23:00
9 Kenny Gryp 41:19:00
10 Jason Braaten The Club Roule 43:53:00
DNF Frederick Tanous
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Westerfield Diehard Bikes 41:53:00
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 45:05:00
2 Michael Brown 46:34:00
3 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 46:42:00
4 Max Lawson 48:00:00
5 Joseph Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 48:04:00
6 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 48:11:00
7 James Tervo Team S&M 48:54:00
8 John Hatfield Dialed Cycling Team 49:06:00
9 James Coates 49:35:00
10 Tom Skiles 49:43:00
11 Scott Rider 50:00:00
12 Mike Bené Rainier Beer Cycling Team 50:14:00
13 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 50:23:00
14 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 50:33:00
15 Scott Trautman Dialed Cycling Team 50:44:00
16 Martin Baker BicycleAttorney.com 50:45:00
17 Lance Heppler Dialed Cycling Team 51:31:00
18 Eric Lanners 51:33:00
19 Matt Engel Murder of Crows 51:43:00
20 Mike Hamness Dialed Cycling Team 51:52:00
21 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 52:00:00
22 Darren Jacobson 52:43:00
23 James Webb Shtagi11@gmail.com 53:34:00
24 Tim Jacobson 54:55:00
25 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 38:11:00
26 Eric Stolberg ANTHM Collective 42:01:00
27 Christopher Ramsey Bonk Collective 42:24:00
28 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 42:26:00
29 Jason Preuit 42:31:00
30 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 42:43:00
31 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 43:02:00
32 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 43:13:00
33 James Green Trusty Switchblade 43:41:00
34 Scott Mares thresholdvelo 45:39:00
35 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 45:42:00
36 Jason Bietz 46:41:00
37 Paul Newhouse Grouptrail Cycling 46:50:00
38 Salvatore Bondi 46:57:00
39 James Lais 47:38:00
40 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 47:55:00
41 Craig Carter Harder Cycling 47:58:00
42 Chester Artman Grouptrail Cycling 48:10:00
43 Tony Ruiz 48:19:00
44 Brett Edelen 48:47:00
45 Mark Sturges CHINOOK RACING DEVELOPMENT 49:49:00
46 Max Mcfarland Planet PDX Cycling 50:31:00
47 Sean Cook Bonk Collective 50:37:00
48 Tony Pitone Trusty Switchblade 42:03:00
DNF John Mccaffrey
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Schehen 50:58:00
2 Michael Metz 51:01:00
3 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 52:53:00
4 Mark Hand Planet PDX Cycling 53:23:00
5 Steven Thorne Biciclista US 45:32:00
6 Daniel Melkonian Team Finger 43:54:00
7 Walter Bianchini 44:04:00
8 Dave Burnard 44:57:00
9 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 44:59:00
10 Chris Wold Grouptrail Cycling 45:59:00
11 Stefan Furst Dialed Cycling Team 46:05:00
12 Tom Hill BicycleAttorney.com 47:12:00
13 Steve Van bergen 49:08:00
14 Pete Conklin 49:32:00
15 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 51:54:00
16 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 55:03:00
17 Brian Catterson 45:32:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Legendre 54:21:00
2 Tom Webb Team S&M 44:48:00
3 Mark Schwyhart Team S&M 47:42:00
4 Rick Gregory Black Dog Velo 50:23:00
5 Ron Strasser Team S&M 44:05:00
6 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 44:33:00
7 Michelle Bounds 46:39:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Team Finger 44:27:00
2 Brenna Wolford Sunnyside Sports 45:03:00
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 45:47:00
4 Layla Billowitz Team 10 Barrel 46:42:00
5 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 37:52:00
6 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 38:14:00
7 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 39:39:00
8 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 40:18:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Reid Team Rose City 37:10:00
2 Nick Engerran BicycleAttorney.com 37:37:00
3 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 49:25:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 42:11:00
2 Robert Cummings Team S&M 42:12:00
3 Fred Mills rock lobster team ten barrel 43:39:00
4 Aaron Anderson Biciclistaus 43:43:00
5 Ben Guernsey 44:03:00
6 Andy Edick CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44:28:00
7 Bradford Smith Speedvagen 44:33:00
8 Gabriel Linn Mettle Cycling 44:54:00
9 Travis Power Bonk Collective 44:57:00
10 Adrian Bosch Biciclista 45:06:00
11 Micah Melkonian Team Finger 45:07:00
12 Brad Petersen Bonk Collective 45:55:00
13 Justin Philips Grouptrail Cycling 46:06:00
14 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 47:12:00
15 Jordan Miller Deschutes Brewery Cycling Team 47:19:00
16 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 47:48:00
17 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 48:06:00
18 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 48:18:00
19 Noah Baker Sourdough 48:32:00
20 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 48:39:00
21 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39:08:00
22 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 39:38:00
23 Cesar Villegas Team 10 Barrel 39:41:00
24 Sal Collura 40:01:00
25 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 40:05:00
26 Mike Hamness Dialed Cycling Team 40:35:00
27 Jeff Copus Team 10 Barrel 40:42:00
28 Rob Thompson ranier 41:10:00
29 Joe Ergle 41:18:00
30 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 41:44:00
31 Bill Petersen Bonk Collective 41:48:00
32 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components 41:52:00
33 Eric Stolberg 41:57:00
34 Shaun Stiles 42:01:00
35 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 42:16:00
36 Kieran Harden Mettle cycling P/B Cycle Oregon 42:35:00
37 Russell Evans Rolling Thunder p/b The Missing Lin 42:37:00
38 Adam Vanarsdall 42:44:00
39 Matthew Edwards Team S&M 42:58:00
40 Todd Young 43:57:00
41 Joshua Boelter Bonk Collective 44:32:00
42 Zach Holmes 47:56:00
43 Vincent Zitkovich 48:01:00
44 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 49:16:00
45 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 52:21:00
DNF Chris Distefano 14:58
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42:02:00
2 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 42:28:00
3 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42:56:00
4 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 43:18:00
5 Laura Trace BicycleAttorney.com 43:24:00
6 Leah Brown Team 10 Barrel 45:17:00
7 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46:39:00
8 Camila Lopez-anido 47:04:00
9 Heather Pola Team Finger 48:08:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 5