Log In
Portland Trophy Cup • Sep 18 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.2
3
4.2
3.9
2.6
Clear, 61 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3
Moisture
4.2
Accel
3.9
Tech
2.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Brown Team 10 Barrel
2 Kaeli Laxson
3 Noel Mickleberry
4 Trenna Sharpe Gladyators
5 Rebecca Jacobson
6 Juliana Guenther
7 Shellie Cowling Team Coastal
8 ? ?
9 Erin Lodwick
10 Jennifer Craft
11 Lindsay Holmes
12 Sari Hargand
13 ? ?
14 Valerie Arkell Gladyators
15 Heather Higgins honek Team Planet X USA p/b Xiologix
16 Una Mcfadin
17 Fiona Yau-luu Gladyators
18 Stacy Maiano
19 Rachel Murphy
20 Sumi Malik Grouptrail Cycling
21 Kel Moore
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
2 Joshua Morrris
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
4 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
5 Joshua Morris
6 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
7 Ketmer Mizee Grouptrail Cycling
8 Hans Lanners
9 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
10 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
11 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
12 ? ?
13 Gavin Newman Sage Titanium
14 Luke Talman
15 Thomas Little BeerMongers
16 Koen Smelser
17 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
18 Caleb Deschler
19 Aris Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
20 ? ?
21 Miles Pitone
22 Maurice Richey
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
3 Macy Hagstette
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
5 Kylee Hanel Dialed Cycling Team
6 Sydney Little BeerMongers
7 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
8 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club
9 Maisie Odell
10 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
11 Fia Odell
12 Caelyn Hanel Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
2 Jacob Rathe
3 Jeremy Russell
4 Kurt Wolfgang
5 Mitchell Trux PDX TI
6 Evan Murphy
7 Felipe Nystrom
8 Paul Johnson Trusty Switchblade
9 Patrick Lemieux
10 Paul Furst Dialed Cycling Team
11 Alexander Banks-watson bicycleattorney.com
12 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
13 Mckenzie Sampson Mettle Cycling
14 Xander Viray Mettle Cycling
DNF ? ?
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
2 Ira Ryan Breadwinner Cycles
3 Matt Jamison Grouptrail Cycling
4 Brian Kesselman ANTHM Collective
5 Mathew Braun
6 Matthew Smith Swift Racing
7 Gene Faes Dialed Cycling Team
8 Matthew Crampton BeerMongers
9 Lance Heppler Dialed Cycling Team
10 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
11 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
12 Terry Campbell BeerMongers
13 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
14 Benjamin Drucker Swift Racing
DNF Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Brian Little BeerMongers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Mensing Stages Cycling
2 Ben Pederson Grouptrail Cycling
3 Chad Balthazor BeerMongers
4 Brad Davidson Grouptrail Cycling
5 Andrzej Stadnik
6 Adam Kachman Mettle Cycling
7 Ty Goldsby
8 Charlie Leveroni
9 Patrick Benson
10 Jacob Olsen
11 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
12 Greg Mcelravy
13 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition
14 Adam Moore Grouptrail Cycling
15 Martin Acosta
16 Gavin Rear
17 Daniel Guiney
18 Andrew Perry
19 Daniel Shaw
20 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
22 Charlie Douthwaite Team Coastal
23 Jeremiah Croswhite Team Coastal
24 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
25 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
26 Travis Hall Stages Cycling
27 Brian Hanley BeerMongers
28 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
29 Christopher San agustin Team Coastal
30 William Gillette
31 Ethan Furniss Poler
32 Michael Mcgehee
33 Jesse Merrithew
34 Matthew Wilkins Team Coastal
35 Mark Gyulafia
36 Dirk Vanderhart
37 Andy Borell
38 John Boucher
39 David Estrin
40 Sean Gabrielli
41 Christopher Friedrich Team Coastal
42 Maxwell Friedman Team Coastal
43 Eric Steimer Team 10 Barrel
44 Adam Vanarsdall
45 Gabriel Trainer Gladyators
46 Conor Fitzgerald
47 Adam Nicholas Gladyators
48 Kevin O'gara
49 Eric Hogenboom
50 Andrew Slater
51 Steven Westberg Deschutes Brewery
52 Matthew Amicucci
53 Greg Scott BeerMongers
54 Reyaz Rohani
55 Greg Van amerongen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Trautman Dialed Cycling Team
2 Greg Talbert
3 Steven Thorne
4 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
5 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike
6 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
7 Tom Palke ANTHM Collective
8 Jon Pearson Sage Titanium
9 Brian Bogle Dialed Cycling Team
10 Steven Basden Cyclepath Racing
11 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
12 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
13 Mitch Gold Team Dr Will Bar
14 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
DNF Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Luoma Cyclepath Racing
2 Ron Strasser Team S+M
3 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Hankins Mettle Cycling
2 Brady Cowing Team 10 Barrel
3 Tim Simundza
4 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
5 Chase Stevens
6 J Pearce beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Richard Pool Speedvagen
8 Connor Shimamoto
9 Robert Marcotte
10 Shaun Stiles
11 Alastair Cox
12 Zack Davies
13 Anthony T. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
14 Matt Sleutjes
15 Jeff Dill ANTHM Collective
16 Robby King
17 John Condon Dialed Cycling Team
18 ? ?
19 Jeff Snow ANTHM Collective
20 Michael Brandwein Team Velo Cult
21 Max Erdenbender
22 Justin Brown
23 Landon Holmes
24 Erick Taft Camas Bike and Sport
25 Max Bordman
26 Chaise Jonsen
27 Charles Klinger
28 Miguel Lopez
29 Gregory Cazemier
30 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair
31 Dirk Alenduff
32 Zach Goude Team Planet X USA p/b Xiologix
33 David Robinson
34 Kara Western
35 ? ?
36 David Baumgartner
37 David Neilson
DNF Ben Helgren
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
2 Peter Gutwald Sage Titanium
3 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
4 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team
6 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Abram Hernandez BeerMongers
8 Curtis Loeb Hammer Velo
9 Nolan Restivo
10 Nikolaus Kashey
11 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
12 Mark Widlund The Spokesmen
13 Sean Cook Cyclepath Racing
14 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
15 Billy Holcomb Trusty Switchblade
16 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
17 Jay Small Dialed Cycling Team
18 Josh Kneedler Cyclepath Racing
19 Garrett Tyburski
20 Jeremy Zane
21 Steven Ohlhaber
22 Joel Sherman
23 Rick Boston Cyclepath Racing
24 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
25 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
26 Michael Clark Stumptown Cycling Club
27 John Pettitt ANTHM Collective
28 Brian Schiller
29 Frederick Smelser
30 James Green
31 ? ?
32 Stefano Spedini
33 Kurt Snyder The Spokesmen
34 ? ?
35 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
36 Mike Hamness Dialed Cycling Team
37 Dave Torrance
38 Derek Chiles
39 Ben Baltazar
40 Mark Sather Team 10 Barrel
41 Mike Lurie bicycleattorney.com
42 Scott Mizee Grouptrail Cycling
43 Roberto Diaz
44 Dirk Theisen
DNF Ryan Morgan Trusty Switchblade
DNF Tony Pitone
DNF Jeff Dill ANTHM Collective
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Kyle Mensing Stages Cycling
3 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
4 Ryan Weaver
5 Colin Rowan Team Wooly Mammoth
6 Fred Mills
7 Anthony Monteleone The Athletic
8 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
9 John Walrod
10 Bo Thunell Poler
11 Pete Rubijono Poler
12 Ryan Barrett
13 Carl Aldrich BeerMongers
14 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
15 Keith Mcintire BeerMongers
16 Jacob Furniss Poler
17 Doug Merritt BeerMongers
18 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
19 Forest Wilson
20 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
21 Tanner Mixon
22 Kyle Von hoetzendorff
23 Greg Schmitt Mettle Cycling
24 Scott Wanhala Poler
25 Jason Britton A New Cycling Team
26 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
27 Steve Black Trusty Switchblade
28 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
29 Ryan Labarre Team Velo Cult
30 Landon Holt
31 Stephen Willis
32 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
33 Greg Johnson Poler
34 Matthew Wilkins Team Coastal
35 Billy Holcomb Trusty Switchblade
36 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
37 Daniel Penner
38 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
39 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
40 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
41 Cindy Lewellen
42 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
43 Steven Westberg Deschutes Brewery
44 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair
45 Ryan Butler Team Coastal
46 Dustin Pallanez Stages Cycling
47 Zach Goude Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Aaron Dance
DNF Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Abra Mcnair
3 Kaya Lydamore Battlekats
4 Melissa Sher Team S+M
5 Megan Horst Gladyators
6 Traci Smolen Team S+M
7 Ashley Lance BeerMongers
8 Mollie Futterman Team AF
9 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth White
2 Laura Parsons
3 Taylor Snider Team Coastal
4 Angharad Porteous bicycleattorney.com
5 Nicole Beckwith
6 Carley Leins Team Nonstop
7 Holly Baird Team Nonstop
8 Kate Drennan BeerMongers
9 Erinne Goodell Team Slow
10 Katy Giombolini
11 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Sharon Anderson HiFi Sound Cycling Components
13 Heather Vanvalkenburg
14 Sierra Domaille Team Coastal
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Moug bicycleattorney.com
2 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team
3 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
4 Mari Little BeerMongers
5 Heather Wolfgang
6 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Hannah Moore
8 Ashley Thompson
9 Epiphany Couch Poler
10 Molly Quan Team Coastal
11 Leslie Carlson
12 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair
13 Shawna Pearson BeerMongers
14 Jacqueline Mautner Team AF
15 Rachel Cameron Trusty Switchblade
16 Erica Spiritos
17 Kate Walker Team AF
18 Annie Eustis
19 Erin Smith
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 18