Log In
Blind Date at the Dairy #3 • Oct 2 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.3
6.1
4
4.7
3.5
Drizzle, 50 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
6.1
Moisture
4
Accel
4.7
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
2 Steve Raubolt SWEAT360
3 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
4 Bob Rakoz
5 Chris Boeholt
6 Patrick Fraser
7 Jeffrey Paul
8 Riley Combs
9 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
10 Bill Holmes Team Planet X USA
11 Micael Griffin
12 Brendan Hughes
13 Joshua Johansen
14 Linus Clark
15 Jeff Copus
16 Jonathan Reed
17 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 Nick Castiglioni
19 Simon Miller
20 Tanner Schulz
21 Stephan Morris
22 Brayton Sobolewski
23 Danny Pettit
24 Doug Bailey
25 Ben Baltazar
26 John Dendiuk
27 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
28 Lucas Manfield
29 David Backes
30 Brian Westhaver
31 Ty Louhard
32 Brad Houle
33 Tom Valencia
34 Jared Holm
35 Mark Trythall
36 Cooper Irwin
37 Paul Sackman
38 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club
39 Albert Passadore
40 Todd Hepp
41 Jamie Mitchell
42 Joseph Ruskiewicz
43 Zach Durst
44 Ben Helgren
45 Albyn Jones
46 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
47 Kent Vanketkemann
DNF Anthony Smith
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliette Dudfield
2 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
3 Colleen Sullivan
4 Robin Maloney
5 Lisa Gentz
6 Karyn Gibbs gibson
7 Liz Beal
8 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
9 Maggie Smith
10 Laura Loertsched
11 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
12 Jenny Trygg
13 Erin Graves
14 Darcie Elliott-wiens Athletes Lounge Cycling Team
15 Heather Saviaete
16 Rachel Elaser
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
2 Owen Szwaya bicycleattorney.com
3 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
4 Nathaneal Hart Hapi-Go!
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
6 Owen L. rogers bicycleattorney.com
7 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
8 Gabriel Boatright
9 Grayson Szczukowski
10 Michael Zoormanian Yakima Bike Vigilantes
11 Noah Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
12 Hayden Peabody
13 Blake Howard
14 Liam Trythall
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 Ben Van raalte
3 Thomas Ring
4 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
5 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
6 Brayton Sobolewski
7 Irwin Cooper
8 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Zach Durst
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Lauren Gill
3 Madison Pettit
4 Genevieve Bailly
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mcknight Gresham
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Weathers Sunset Cycles
2 Jeff Otto Sunset Cycles
3 Brent Casady
4 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Quinn Jackson DNR Cycling
6 Kevin Condron Gentle Lovers
7 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
8 Brian Foresta Filth and Fury
9 Eric Lanners Team S+M
10 Chad Smeltzer crank
11 Lloyd Connelly DNR Cycling
12 Scott Willson Gentle Lovers
13 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
14 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
15 Christopher Van tilburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Alex Accetta
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
DNF Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Edler Portland Bicycle Studio
2 Andy Meeks bicycleattorney.com
3 Matthew Smith
4 Daniel Boatright Filth and Fury
5 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
6 Rick Boston Bellovaci United
7 Adam Ward
8 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
9 David Pryor
10 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
11 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
12 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo
14 Tim Plumb
15 Jason Musengo
16 Carl Smith
17 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
18 Doug Minarik
19 Andy Platt
20 Brett Boyles Therapeutic Associates PDX Cycling
21 Jj Blackwood
22 Drew Coleman Hammer Velo
23 Ian Kennedy bicycleattorney.com
24 Scott Mcknight crank
DNF Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Peter Rueegger Team Mudman
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Webster Wilson
2 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 Kelly Myers
4 Weymouth Banjo
5 Jeffrey Volk DNR Cycling
6 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
7 Matt Hooge
8 David Miller Team Lazy Tarantulas
9 Rick Jones
10 Jeff Steiner Showers Pass
11 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
12 Eric Wilson
13 Tom Palke Team Mudman
14 Greg Shaffer
15 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
16 Michael Clark
17 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
18 Michael Finan
19 Dave Burnard
20 Michael Chesnut
21 John Martin Team Lazy Tarantulas
22 Vern Krist
23 Michael Dehner
24 Charles Barrett
25 Bob Crow
26 Mike Murphy
27 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
28 Paul Barlow
29 Erik Goodfriend Showers Pass
30 Steve Murcott
31 Jeffrey H. garrett
32 Ross Bryan DNR Cycling
33 Alan Reaume
34 Dave Klug Team Rose City
35 David Smith
36 Mark Stoller
37 Carl Davison
38 Robert Stefanowicz Monkey Wrench Bicycle Club
39 Joe Gomez Team Mudman
40 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
41 Jon Gove
42 Jonathan Modie Team S+M
43 Charles Barrett
44 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles
45 John Nicholas DNR Cycling
46 Greg Stokes Hammer Velo
47 Michael Hopkins Team Planet X USA
48 Josh Platis Rubicon
49 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized
50 Mark Chasse Portland Velo Racing Team
51 Rich Hannah Team Mudman
52 Jason Karls
53 Jeremy Hudson
54 Jacob Hamnes
55 Scott Oitto
56 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters
57 Mike Lurie
58 Jason Bietz River City Bicycles
59 Damon Dimick
60 Dana Swisher
61 Scott Duddridge
62 Tom Aichele
63 Edward Kim DNR Cycling
64 Vincent Plaza BriHOP Cycling
65 Ben Salzberg Team Slow
66 Bjoern Brunner
67 David Smith
68 Scot Jarchow
69 David Doughty
70 Mark Jensen Team Planet X USA
71 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
72 Paul Devires Filth and Fury
73 Patrick Meigs Team Mudman
74 Tom Kahl
75 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilit
76 Geir Eide
77 Edward Lanton
78 Steve Getsiv bicycleattorney.com
79 Chris Mccraw Team Slow
80 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
81 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
82 Andy Casebeer Team S+M
83 Andrew Nemecek Therapeutic Associates PDX Cycling
84 Andrew Kaylor Hapi-Go!
85 Einar Traa Portland Velo Racing Team
86 Richard Fattic Ruckus Test Team
87 Dean Lee Portland Velo Racing Team
88 Scott Sidner
89 Bill Alsup
DNF Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
DNF Eric Sorenson
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
DNF John Menconi
DNF Matt Gilman Team S+M
DNF Brian Mccall
DNF Chris Leach Team S+M
DNF David Gratke Showers Pass
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 81  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
2 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
3 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
4 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
5 James Ceccorulli bicycleattorney.com
6 David Boerner Ruckus Test Team
7 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
8 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
9 Shannon Boroff bicycleattorney.com
10 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
11 Zachary Utz Ruckus Test Team
12 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
13 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith &
DNF Troy Sexton Bridgetown Velo
DNF Peter Hagerty Veloce Racing powered by Smith &
DNF Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
DNF Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Samuel Pepperwood Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
2 Danny Weikel River City Bicycles
3 Tim Goodall Islabikes
4 Stephen Laurent
5 Erik Denninghoff DNR Cycling
6 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
7 Samuel Bradshaw
8 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Reed Avery
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
2 Cory Solovewicz
3 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
4 Ryan Hieb Gentle Lovers
5 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Jordan Reid
9 Travis Parker
10 Adam Croplin Lost Highway
11 Sean Kellogg Ruckus Test Team
12 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
13 Zachary Taylor
14 Kyle Kruger
15 John Ayres
16 Andy Armstrong Sunset Cycles
17 Brett Cassidy Human Powered
18 Jeff Chochon
19 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
20 Travis White
21 Mike Tomlinson
22 ? ?
23 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
24 Matthew Wagoner
25 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
26 Joel Mccarthy River City Bicycles
27 Adrial Weiner
28 Nick Besson
29 Philip Meyrick
30 Phil Webster
31 Eric Frome
32 Martin Joyce
33 Kiel Fletcher
34 Stephen Carter The Spokesmen
35 Matthew Kaiel
36 Sean Haggerty
37 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
38 Chris Isely
39 Jared Mcclintock
40 William Seymour
41 Michael Ard
42 Evan Gaspar
43 Matt Graff
44 Jeff Omundson
45 Daniel Scofield
46 Michael Tabtabai
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nat Johnson Green Submarine Records
2 Geoffrey Huber
3 Brian Kesselman Ruckus Test Team
4 Jeremy Russell bicycleattorney.com
5 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
6 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
7 Ian Eglitis Human Powered
8 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
9 Dave Condon Trusty Switchblade
10 John Gulick Green Submarine Records
11 Brian Lynch Dr Will Bar
12 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
13 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
14 Thomas Joyce Human Powered
15 Zach Horn Human Powered
16 Dave Messenheimer Green Submarine Records
17 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
18 Tyler Bump Ruckus Test Team
19 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
20 Paul Johnson Ruckus Test Team
21 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes
22 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Arlo Varri
24 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
25 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
26 Mike Zoormajian Yakima Bike Vigilantes
27 Andy Leritz Team S+M
DNF Tyson Hart Filth and Fury
DNF Nathan Rediske
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Jacks
2 Vincent Plaza
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hart jr.
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanel Hart
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Faris Rapha/River City Bicycles
2 Julie Browning Cyclepath Racing
3 Kristen Minarik bicycleattorney.com
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
7 Remy Maguire Team S+M
8 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
9 Laurie Hotovy Team S+M
10 Sarah Eustis bicycleattorney.com
11 Ellene Smith bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
2 Katy Salinas
3 Jessica Gill
4 Starr Walker Portland Bicycle Studio
5 Josie Norris
6 Julie Deal
7 Jo Fidler
8 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Kate Ayres
11 Bernadette Estrada Veloce Racing powered by Smith &
12 Leah Bazzano Sprout Cycles/Lucky Lab
13 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 Hazel Gross Trusty Switchblade
15 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
16 Suzy Renn Team Slow
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Duyn Athletes Lounge Cycling Team
2 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
3 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
4 Megan Goplin Lost Highway
5 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Marayah Deese Heartstrings Cycling
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
9 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
10 Diane Smith
11 Melissa Cate
12 Leah Medure DNR Cycling
13 Abby Denuyl
14 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
15 Kristin Bott Team Slow
16 Christy Deobald
17 Elizabeth Gardiner
18 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
19 Haley Dillon Look Good Feel Good
20 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab
21 Maria Patla River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 20