Log In
Portland Trophy Cup #3 • Sep 20 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.4
2.6
3.9
4
2.4
Clear, 63 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.4
Beers
2.6
Moisture
3.9
Accel
4
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo
2 Carter Hagedorn PDX Devo
3 Parker Green Beaverton Bicycle Club
4 Collin Turner PDX Devo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Hood River
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes
2 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
3 Dan Porter Cyclepath Racing
4 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
5 Chad Smeltzer ANTHM Collective
6 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
7 David Pedersen Portland Bicycle Studio
8 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
9 Dan Werle
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
11 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
12 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Swanson Team S+M
2 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
3 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b V
4 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
5 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
6 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b V
7 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
8 Steven Thorne
9 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
10 Chris Page
11 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Steve Black Trusty Switchblade
14 Erik Offner Team Planet X USA
15 Warren Atkey Audi
16 Ryan Morgan Trusty Switchblade
17 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Mike Mercer Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Palke
2 Timothy Breault
3 Eric Hagstette
4 Jon Frommelt bicycleattorney.com
5 Jeff Copus Team 10 Barrel
6 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
7 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
8 David Kuzma The Spokesmen
9 Jeremy Zane
10 Nolan Restivo
11 Tom Kay The Spokesmen
12 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
13 Dave Petermeier Team Planet X USA
14 James Green
15 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
16 Jerry Pruiett
17 Joe Gomez
18 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
19 Jason Dotts Grouptrail Cycling
20 Sean Denney bicycleattorney.com
21 Jeff Baratta Team Planet X USA
22 Peter Gutwald HosmerChiro-RPM Mortgage
23 Beau Burggraff
24 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
25 Lenny Joseph
26 Ryan Spaulding
27 Jake Linford Team 10 Barrel
28 Ethan Fuld
29 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera
30 Christopher Landon
31 Michael Lurie bicycleattorney.com
32 Jason Jones Team Planet X USA
33 Dan Mckenna ANTHM Collective
34 Chris Bathke
35 Scott Rath HosmerChiro-RPM Mortgage
36 David Wrast The Spokesmen
37 Brian Dessinger
38 Mark Damon Hutch's Eugene
39 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
40 Jeff Dill
41 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
42 David Smith
43 Kurt Snyder The Spokesmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
3 Leland Gilmore
4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
5 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
6 Anthony Monteleone The Athletic
7 Colin Rowan
8 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles
9 Jake Szymanski
10 Kyle Berg
11 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
12 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles
13 Tim Reinhart
14 Brian Hart jr. Hapi-Go!
DNF Jason Elstad
DNF Robert Carver Olympia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Meyer
2 Xander Viray
3 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
4 Craig Harrison Team Velo Cult
5 Chad Swanson Team S+M
6 Matt Jamison Grouptrail Cycling
7 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
8 Alan Barton Olympia Cycling Team
9 Kellen Kjera
10 Zach Rotstein
11 ? ?
12 Randall Fransen Mettle Cycling
13 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
14 Copeland Downs
15 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
16 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
17 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
18 Michael Smelser
19 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Steven Ohlhaber
21 Bret Berner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyler Ervin
2 Garett Holbrook
3 Robert Cummings
4 Andrew Baxter
5 Chris Schomaker Olympia Cycling Team
6 Billy Holcomb Trusty Switchblade
7 Matt Hutchinson
8 Drew Thomas
9 Cooper Irwin Hapi-Go!
10 Kevin Jin
11 Kyle D'auria
12 Brian Ostlind
13 John Pearson
14 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
15 Samuel Appelbaum
16 Elijah Smith
17 Russell Walker
18 Eric Alderman Team Planet X USA
19 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
20 Bruce Foley
21 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
22 Matthew Wilkins Team Velo Cult
23 Aden Kailin Mettle Cycling
24 ? ?
25 Stephen Zadrozny Athletes Lounge Cycling Team
26 Randy Scott Deschutes Brewery
27 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
28 Alex Brooking
29 Martin Joyce
30 Joseph French Mettle Cycling
31 Aaron Kravitz
32 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
33 David Giraud
34 Eric Hagen
35 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
36 Dave Torrance
37 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
38 Gabriele Canzi
DNF Adam Nicholas
DNF Sam Caviglione
DNF Daniel Kirkham Team 10 Barrel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler
2 Jeff Baratta
3 Ryan Labarre
4 Dylan Wiggins
5 Ken Gadbow
6 Kieran Harden
7 Halsey Mcgowan
8 Eric Hogenboom
9 Mark Mattecheck
10 Ian Gibson Monster Media Racing p/b Western Bi
11 Eric Steimer Team 10 Barrel
12 Copeland Downs
13 Jake Davis
14 John Condon
15 Keith Solano Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Joshua Murphey
17 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
18 Michael Orr
19 Christopher Mccarthy
20 Luis Ramirez
21 Scott Kringen Nossa Familia Coffee Cycling
22 Trevor Sehrer
23 Michael Brandwein Team Velo Cult
24 Joshua Snell
DNF Marcellus Omer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher
2 David Boerner Ruckus Test Team
3 Cole Lalomia
4 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
5 Jason Britton Ruckus Test Team
6 Peter Rubijono
7 Clint Culpepper
8 Jacob Furniss
9 Sven Geirnaert
10 Mike Bene
11 Craig Harrison Team Velo Cult
12 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
13 Erik Fabrizius
14 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
15 Matthew Piekutowski
16 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
17 Kyle Vonhoefzendorff
18 Stephen Laurent Ruckus Test Team
19 ? ?
20 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 Jens Macaller
22 Steve Black Trusty Switchblade
23 Scott Wanhala Team Velo Cult
24 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
25 Peter Rueegger ANTHM Collective
26 Bo Thonell
27 Jordan Taylor
28 Shawn Small Ruckus Test Team
29 ? ?
30 Austin Loper
31 Sven Macaller
32 Christopher Burge
33 David Sterry Green Submarine Records
34 Leopold Jung Team Velo Cult
35 Zach Horn
36 Forest Wilson
37 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
38 Kerry Halligan
39 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood
40 Steven Westberg
41 Starr Walker
42 Cindy Lewellen
43 Vincent Rodarte
44 Ryan Koger
45 Bridget Hildreth Portland Velo Racing Team
DNF Eddie Barksdale
DNF Ryan Butler Team Velo Cult
DNF Sam Caviglione
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com
2 Julie Krasniak
3 Jade Koide Grouptrail Cycling
4 Julie Baird Olympia Cycling Team
5 Holland Larue
6 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
7 Jenn Levo
8 Susannah Hart Hapi-Go!
9 Laurie Watson Team S+M
10 Megan Chinburg
11 Megan Chinburg
12 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
13 Sharon Anderson Olympia Cycling Team
DNF ? ?
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
3 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oaks
4 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club
5 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
6 Colleen Kawamoto Showers Pass Racing Team p/b Sage C
7 Allison Quick BeerMongers Cycle Club
8 Jo Sullivan Metropolis Cycle Repair
9 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
10 Stacy Westbrook Highfive Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayt Mathers Olympia Cycling Team
2 Taylor Snider Team Velo Cult
3 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
4 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
5 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Jennifer Phillips
8 Kali Woodard
9 Taylor Phillips Showers Pass Racing Team p/b Sage C
10 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
11 Rebecca Hillary
12 Nikki Beckwith
13 Epiphany Couch Olympia Cycling Team
14 Lindsay Price
15 Nicole Davenport
16 Donna Russell
17 Jody Rose Metropolis Cycle Repair
18 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
19 Luca Haverty Sweetpea Ladies Auxiliary
20 Victoria Hammond
DNF Norrene Godfrey
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elyse Johansen Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
2 Erin Smith Team Velo Cult
3 Christine Weber
4 Sharon Mathis
5 Brigid Gormley
6 Maggi Macquilliam
7 Erin Mensing
8 Ashley Toner
9 Kestin Schulz
10 Stacey Stromberg
11 Shellie Cowling Team Velo Cult
12 Jennifer Anderson
13 Elizabeth Clarkson
14 Nicole Villegas
15 Kristen Leask Rolling Thunder p/b The Missing Lin
16 Jen Tunay
Finishers: Cat ?: 16