Log In
Monstah Cross • Nov 14 2015
Race uploaded by John Moore csv | json
3.7
2.3
3.4
2.4
2.1
Partly Cloudy, 43 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #monstahcx

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.7
Beers
2.3
Moisture
3.4
Accel
2.4
Tech
2.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Goguen Race CF
2 Adam Myerson Cycle-Smart
3 Patrick Collins Minuteman Road Club
4 Sean Pantellere Grinta! p/b Best Buddies Challenge
5 Andy Scott Riverside Racing
6 Michael Wissell Team Cuppow
7 Charles Berhtram Team Cuppow
8 Ryan Larocque NEXT BMB
9 Ian Schon Team Cuppow
10 Adam Sullivan Grinta! p/b Best Buddies Challenge
11 Camden Brooks Corner Cycle/Bay Hill Capital
12 Alexander Grabau Boston Racing Independent
13 Andrew Lysaght Team CUPPOW
14 Mike Rowell Bikeway Source Racing
15 Geoff Williams Providence Velo Club
DNF Travis Dixon Downeast Racing
DNF Mark Hewitt NORTHAMPTON BICYCLE RACING
DNF Tommy Goguen Race CF
DNF Pete Macleod Bar Fly
DNF Kevin Sweeney Team Cuppow
DNF Ian Keough Keough CX
DNF Tommy Goguen Race CF
DNF Nicholas Keough Keough CX
DNF Peter Goguen Race CF
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 6   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roni Vetter State 9 Racing p/b Vittoria
2 Sara Melikian STAMPEDE!
3 Cathy Rowell Bikeway Source Racing
4 Sarah Thomas
5 Cindy Berhtram Firefly Adventure Team
6 Jess Kates Galatro
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Ryan Cannondale Sports New England
2 Timmy Desrosiers Riverside racing
3 Isaac Carlson East Greenwich HS Cycling
4 Corbin Simone Sea Sports Hyannis
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikko Aho BayHill Capital
2 Jack Rice Cannondale
3 Colby Simone Sea Sports Hyannis
4 Henry Lord Jewett Farms Racing
5 Timothy Golden Bayhill Capital/Corner Cycle
6 Geo Mottram NEXT-BMB
7 Anders Brandt Steve the Bike Guy
8 Nathan Pappas
9 Cal Hale Hup United
10 Nathaniel Salzano
11 Salvatore Larosa
DNF Joseph Hansen Cannondale Sports New England
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Savage Cannondale Sports New England
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Dormitzer Steve the Bike Guy
2 Sophie Brandt STEVE THE BIKE GUY
3 Hannah Carleton Steve the Bike Guy
4 Poppy Lord Jewett Farms Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hines Corner Cycle
2 Brant Hornberger BikeReg.com
3 David Dornaus Corner Cycle
4 David Kirkpatrick November Bicycles
5 Gary Aspnes Aetna-Expo Wheelmen
6 Glenn Soulia Riverside Racing
7 Edward Parsons HUP United
8 Jason Myler Boulder Cycle Sport
9 Robert Hale Hup United
10 Alan Pimentel jr. GUS' CX
11 Eric Wemhoff NEBC p/b Cycle Loft
12 Sean Evans 545 Velo
13 Geoff Williams Providence Velo Club
14 Darrin Beek
15 Michael Cole Landry's Bicycles
16 Dan Frankel MPO - 02052
17 Eric Johnson HUP United
DNF Jeff Cardini
DNF Tim Curley Comprehensive Racing/Salem Cycle
DNF Travis Dixon Downeast Racing
DNF Mike Golay Hup United
DNF C Todd Lombardo HUP United
DNF Michael Sabatini Keep It Tight
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Arsenault Elm City Velo M.C
2 Paul Vogel Exeter Cycles
3 Bob Bisson Maggie Rosa
4 Ken Carpenter Threshold Cycling
5 John Vogel Exeter Cycles
6 Steve Mcgrath Lagunitas Racing Experience
7 Paul Curley Maggie Rosa's/Grace Barker/The Will
8 Brian Mcinnis JRA Cycles
9 Tom Catalano C4 Racing/ Essex County Velo
10 Daniel Russell Cycle Lodge
11 Christopher Burke NBX/Apex
12 James Paterson Spin Arts
13 Bill Papp Seaside Cycle
14 Marc Tatar Bikeworks/SVC
15 Tom Fagan ATA Cycle
16 David Lystila optimum performance
17 Shawn Mc carthy Comperhensive racing
18 Don Alden Team Psycho
19 Jesus Vazquez Bikebarnracing.com
20 Jeffrey Oakes
21 Tim Mcgill C4 - Cape Cod Cycling Club
22 Peter Fontecchio Cycle Lodge
23 Tri Vinh Family Bike
24 Christopher Ryan Boston Road Club
DNF John Mosby RACE CF | racecf.org @racecf
DNF Stephen Putnam Cycle Lodge
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Erchull KindHuman-CycleSmart
2 Kale Wenczel Joe's Garage
3 Gennaro Ameno GREEN LINE VELO driven by Zipcar
4 Miles Billings 545 Velo
5 Matthew Mollo Jamis
6 Gregory Colby B2C2 p/b Boloco
7 Zsolt Kemecsei B2C2 p/b Boloco
8 Christian Page Lagunitas Racing
9 Jason Bradeen Blue Hills Cycling Club
10 Brandon King
11 Daniel Fitzgibbons GREEN LINE VELO driven by Zipcar
12 Ben Ryan Cannondale Sports New England
13 Kevin Wood Union Velo
14 Jeff Fairbanks Fritz Bicycle Shop
15 Nick Smith B2C2 p/b Boloco
16 Wilson Martinez polanco 545 Velo
17 Jeb Fowler Linen/ BCA
18 Cory Lafleur Royal Mills
19 Derek Skillings State 9 Racing p/b Vittoria
20 Nick Weigel
21 Ryan Pesch NEBC p/b Cycle Loft
22 Daniel Nuzzo-mueller Grinta! p/b Best Buddies Challenge
23 Michael Martin B2C2 p/b Boloco
24 Alexander Chrystall Cannondale Sports New England
25 Shane Buker Threshold Cycling
26 Travis Burleson Blue Hills Cycling Club
27 Tucker Walsh Blue Hills Cycling
28 Matthew Griswold B2C2 p/b Boloco
29 Sam Veggeberg Bikeway Source Racing
30 Stephen Jette Cannondale Sports New England
31 Philip Golden Blue Hills Cycling Club
32 Christopher Gagne Broadway Bicycle School / Zanconato
33 Patrick Luckow Community Bicycle Racing
34 Kenneth Wiley acidotic RACING
35 Brian Cole Portland Velo Club/Cyclemania
36 Brian Anderson Grace Bicycles Velo Club
37 Patrick O'sullivan Keep It Tight
38 Sean Goguen Race CF
39 Matthew Whiteley Bikeworks Beaupre Electric
40 Aime Bourdon Northampton Cycling Club
41 Lincoln Muir Community Bicycle Racing
42 Douglas Chrystall Cannondale Sports New England
43 Grant Halsey Team Monster Truck p/b Hub Bicycle
44 Justin Cammarata Comprehensive Racing
45 Mark Fuller Ten Speed Spokes
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Duppenthaler Audi
2 Gregory Costigan NEBC p/b Cycle Loft
3 Jonathan Spooner
4 Justin Costa
5 Brian Macilvain Mr.
6 Randall Charlwood Team Spark CX pb Marin
7 Liam Howard B2C2 Boloco/Back Bay
8 Colin Johannen BIKEMAN.COM
9 Matthew Rohr
10 Matt Bettencourt TEAM SPARK CX/PB MARIN
11 Zachary Levy NEBC p/b Cycle Loft
12 Paul Rosenstrauch Boston Road Club
13 Justin Bourgette pedalpowertraining.com
14 Christopher Palombini
15 Craig Jolicoeur Team RRRhody
16 Todd Gerarden Harvard University
17 Nathan Wong Fritz's Bicycle Shop
18 Jesse Chebot Hebrew Nationals
19 Erik Carlson New England Cycling Team p/b NESS
20 Lloyd Hill Tufts University
21 Stephen Vernon
22 Winston Yan Harvard University
23 Casey Clarke Cadence Wealth Management
24 Matthew Schnall
25 Conrad Balejko
26 Guthrie Andres
27 Nicholas Tham MIT Cycling p/b FXDD
28 Jeff Cardini
29 Jim Gomez QuadCycles
30 Christopher Mcintosh Ashton Greycork
31 Peter O'brien steve the bike guy
32 Jeremy Saksik pedalpowertraining.com
33 Michael Shneer
34 Michael Medeiros Russo Racing / Bikeworks
35 Ian Lavery
36 Steve Black Cycle-Smart Inc Grassroots Team
37 John Nilan
38 Patrick O'malley Cycle Lodge
39 Avi Kurlantzick
40 Anthony Hilchey Cycle Lodge
DNF Edgar Costa Kind Human-Pactimo
DNF Tim Desrosiers Riverside racing
DNF Grant Fong
DNF Matthew Niederhuber
DNF Paul Tabor Pedal power
DNF Ethan Terrill Southbridge bicycles
DNF Merton Thompson Cannondale Sports Natick
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 20   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Fries Team Spark CX P/B Marin
2 James Purtell SVC/Bikeworks
3 Sean Frodyma
4 Tom Prugar Riverside Racing
5 Steven Brandt Steve the Bike Guy
6 Tom Catalano C4 Racing/ Essex County Velo
7 James Godbey 545 Velo
8 Doug Dayhoff Keep It Tight
9 Erik Wells BikeBarnRacing.com
10 Alan Moss
11 Andrew Scheufele
12 Donald Powers Tarm Biomass
13 Tim Myers Blue Hills Cycling Club
14 Brian Albert Blue Hills Cycling Club
15 David Waltz 545 Velo
16 Kevin Teves Minuteman Road Club
17 Jonathan Delcolle Bikeworks Beaupre Electric
18 Tim Curley Comprehensive Racing/Salem Cycle
19 John Fice Blue Hills Cycling Club
20 Austin Swinney pedalpowertraining.com
21 Dan Desmarais Team Spark / Homes for our Troops
22 Richard Banfield Keep It Tight
23 Jason Carleton Steve The Bike Guy
24 Jay Kasparian
25 Eric Poch 545 Velo
26 Doug Veilleux
27 Todd Zilinski MPO Spartans
28 Jon Mcneill 545Velo
29 Jeremy Katz Keep It Tight
30 Timothy Mayo Handsacrossworld.com
31 Leigh Knowlton Grace Bicycles Velo Club
32 Michael Oconnell Team Spark HFOT/Team Spark CX pb Ma
33 Michael Olbrys Minuteman Road Club
34 Roger Spring Team Spark
35 Mark Brownell Blue Hills Cycling Club
36 Kevin Mcguire HUP United
37 Danny Saccoccio Bikeworks Beaupre Electric
38 Clifford Drawbridge RCC
39 Todd Anderson
40 Marc Curtis PBM Coaching / BikeBarnracing.com
41 John Duffy Riverside Racing
42 David Bancroft Team Spark HFOT
43 Patrick Walters
44 Greg Ryan Cannondale Sports New England
45 Hoang Do
46 Varoujan Hagopian Grace Bicycles Velo Club
47 Sean Wilson BikeBarnRacing.com
48 Daniel Glover
49 Phillip Mancino
50 Jeff Dieffenbach MacGregors
51 Stephen Flynn
52 Thomas Varga Riverside Racing
53 Alan Gordon Macgregors
54 Jd Donnellan Blesso Consulting
55 Matt Bernard
56 Joseph Stein Cycle Loft
57 Jake Izikson
58 Christopher Smith
59 John Zolock
60 Stephen Simmerman Personal Best Multisport
61 Mark O'neill
62 Henry Dormitzer
63 Tim Tapply QT2
64 Kevin Danis
DNF Douglas Chrystall Cannondale Sports New England
DNF Andrew Cooper The Velo Resource
DNF Chris Desrosiers Carbon C
DNF Steve Doty Bikeworks/Beaupre Electric
DNF George Nicholson
DNF Ted Philip Team Psycho
DNF Paul Quinn
DNF Miguel Rivera TEAM TRAVIS
DNF Stan Smith Weston Wellesley Posse
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 41   Cat 5: 23   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Mottram NEXT-BMB
2 Sean Pantellere Grinta! p/b Best Buddies Challenge
3 Sam Veggeberg Bikeway Source Racing
4 Alan Pimentel jr. GUS' CX
5 Chris Pappas Landry's Bicycles
6 Grant Halsey Team Monster Truck p/b Hub Bicycle
7 Zachary Levy NEBC p/b Cycle Loft
8 Mark Fuller Ten Speed Spokes
9 Michael Cole Landry's Bicycles
10 Matthew Rohr
11 Christopher Mcintosh Ashton Greycork
12 Johny Ramos One Providence
13 Brandon Robinson One Providence
14 Chris Vasquez One Providence
15 Sebastian Calle-mesa One Providence
16 James Clements One Providence
DNF Guthrie Andres
DNF Daniel Glover
DNF Merton Thompson Cannondale Sports Natick
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Smith HUP United
2 Joanna Wang
3 Allison Halsey Team Monster Truck p/b Hub Bicycle
4 Amanda Resch
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Tracy STAMPEDE!
2 Leslie Robinson Sunapee/Continental Paving/Buchikas
3 Susan Lynch Bikeway Source/Bell Lap racing
4 Anne Raymond B2C2 p/b Boloco
5 Natalie Forsythe Riverside Racing
6 Joanna Wang
7 Whitney Withington
8 Alessia Genovese Corner Cycle
9 Carole Powers NEBC p/b Cycle Loft
10 Carrie Hansen Cycle Lodge
11 Sally McInnis JRA Cycles
12 Lizzy Hughes Boston Racing Independent
13 Elizabeth Thibodeau GUS CX
14 Alex Carleton Steve the Bike Guy
15 Trish Cundiff C4/Cape Cod Cycling Club
16 Joanna Au
17 Kathleen Gagnon GUS' CX
18 Kristin Brandt STEVE THE BIKE GUY
19 Valerie Enriquez Team Monster Truck p/b Hub Bicycle
20 Melissa Chester-letendre
21 Tracy Sherman Grace Bicycles Velo Club
22 Susan Aygarn-kowalski Team Spark
23 Nancy Gomes E3/Landry's Bicycles
24 Jennifer Murphy GUS CX
25 Dana Kotler Ashton Greycork Cycling
26 Lori Watkins Team Spark
27 Jessie Calkins Team Monster Truck p/b Hub Bicycle
28 Vanessa Arslanian
29 Deb Levesque Team Spark
30 Kathy Ryan
31 Haley Oller
DNF Christine Hanifin Sheldonville Bicycle Repair
DNF Olivia Lord Jewett Farms Racing
DNF Tracy Vrablik
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 21   Cat ?: 4