Log In

Team Overview: Quad Cycle

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2018)

Matthew Graham-o'regan Beginner Men 1 / 94

NBX Gran Prix of Cross Day 2 (Dec 2 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Open Cat4/5 1 / 69

NBX GP of Cross - Day 1 (Dec 1 2018)

Ron Hines Men Masters 60+ 27 / 34
Matthew Graham-o'regan Men Open Cat4/5 11 / 103

Secret Squirrel CX (Nov 24 2018)

Matthew Graham-o'regan Novice Men 6 / 94

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 18 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 1 / 73
Jim Gomez Men Cat 4/5 55 / 73

Verge Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 11 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 24 / 125

Really Rad Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 4 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 11 / 88

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 28 2018)

Jim Gomez Men Cat 4/5 Master 50+ 29 / 46
Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 9 / 70

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 27 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 1 / 41

Keene Pumpkincross (Oct 21 2018)

Matthew Graham-o'regan Men 5 u40 5 / 35

Crosstobeerfest (Oct 17 2018)

Matthew Graham-o'regan Novice Men 11 / 92

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 14 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 4/5 42 / 95

BossCross (Oct 8 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 5 17 / 38

Minuteman CX (Oct 7 2018)

Matthew Graham-o'regan Men 5 8 / 43

Night Weasels Cometh (Oct 3 2018)

Matthew Graham-o'regan Cat 5 (Men) 13 / 49

Gateway Hills CX (Sep 16 2018)

Matthew Graham-o'regan Men Cat 5 17 / 48

Quad CX 2018 (Sep 9 2018)

Brian Vickery Men 50+ (1-4) 47 / 48

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 29 2017)

Ron Hines Men Master 60+ 15 / 17

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 14 2017)

Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 40+ 83 / 106

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 27 2017)

Torbjorn Phillpotts Men Cat 2/3/4 92 / 101

Orchard Cross at Applefest Farm (Oct 30 2016)

Ron Hines Men Master 60+ 9 / 13
Jim Gomez Men Cat 4/5 Master 50+ 32 / 51

Quad CX (Sep 11 2016)

Ron Hines Men Master Masters 60+ 8 / 15

Monstah Cross (Nov 14 2015)

Jim Gomez Men 4/5 29 / 47

Orchardcross at Applecrest Farm (Oct 25 2015)

Jim Gomez Cat 4-5 40+ 23 / 58
Ron Hines 4-5 50+ 25 / 45

Community CX (Oct 17 2015)

Richard Hislop Men Master Masters 50+ 18 / 28

KMC Cyclo-cross Festival Day 3 (Oct 4 2015)

Jim Gomez Men 40+ Master Cat 45 104 / 104

KMC Cyclo-cross Festival Day 2 (Oct 3 2015)

Jim Gomez Men 40+ Master Cat 45 61 / 108

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 27 2015)

Jane anna Chapman Women Cat 3 22 / 54
John Buchheit Men Master 45+ 68 / 88
Benjamin Buchheit Junior 9-14 15 / 31

2015 Quad Cyclocross (Sep 13 2015)

Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 35+ 30 / 62
Ron Hines Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 37 / 37

Ice Weasels Cometh (Dec 13 2014)

Sean Godley Killer B 40+ 6 / 64
Jim Gomez Killer B 40+ 46 / 64

NBX Grand Prix of Cyclocross Day 2 (Dec 7 2014)

Oscar Yeh Men Cat 4/5 87 / 104
Nicole Yeh Women Cat 3 11 / 29

Baystate Cyclocross Weekend Day 2 (Nov 30 2014)

Sean Godley Cat 3 Men 41 / 59
Ron Hines Masters Men 55+ 5 / 37

Baystate Cyclocross Weekend Day 1 (Nov 29 2014)

Oscar Yeh Men 4/5 35+ 34 / 42
Richard Hislop Masters Men 45+ 34 / 52

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 16 2014)

Nicole Yeh Women Cat 1/2/3 21 / 27
Sean Godley Men Master Masters 40+ 31 / 91
Jim Gomez Men Master Masters 40+ 60 / 91
Oscar Yeh Men Master Masters 40+ 83 / 91
Jane anna Chapman Women Master Masters 40+ 3 / 17
Nicole Yeh Women Cat 3/4 3 / 50
Benjamin Buchheit Junior 9-14 10 / 27

Coonamessett Farm Eco Cross (Nov 11 2014)

Ron Hines Master 18 / 23

Plymouth Festival of CX Day 2 (Nov 9 2014)

Nicole Yeh WOMEN OPEN 9 / 18
Fred Delgrosso MAST 55+ 14 / 22
Sean Godley MAST 35+ 15 / 38
Oscar Yeh MAST 35+ 32 / 38

Plymouth Festival of CX Day 1 (Nov 8 2014)

Ron Hines MASTER 55+ 21 / 29

Orchardcross at Applecrest Farm (Oct 26 2014)

Jane anna Chapman Women cat 3/4 Master 40+ 4 / 28
Nicole Yeh Women Cat 3/4 4 / 31
Ron Hines Men cat 4/5 Master 50+ 18 / 36
Fred Delgrosso Men cat 4/5 Master 50+ 22 / 36
Oscar Yeh Men cat 4/5 82 / 89
Sean Godley Men cat 3/4 31 / 88
Benjamin Buchheit Men Junior 9/14/14 9 / 27

Canton Cup Cyclocross Race (Oct 25 2014)

Jim Gomez Men Master 35+ Cat 4/5 43 / 103
Richard Hislop Men Master 35+ Cat 4/5 67 / 103

2014 Minuteman Road Club Cyclocross Race (Oct 12 2014)

Oscar Yeh Men cat 4/5 98 / 101
Nicole Yeh Women cat 4 1 / 38
Sean Godley Men cat 3/4 44 / 91

KMC Cross Fest Day 3 (Oct 5 2014)

Jane anna Chapman Women 3/4 35 / 110
Nicole Yeh Women 3/4 42 / 110
Benjamin Buchheit Junior 13-14 19 / 22
Zachary Buchheit Junior 11-12 15 / 16
Oscar Yeh Cat 4/5 Men 40+ 92 / 95
William Matlack Masters 50+ 55 / 109
Ron Hines Masters 50+ 86 / 109

KMC Cross Fest Day 2 (Oct 4 2014)

William Matlack Masters Men 50+/60+ 53 / 124
Ron Hines Masters Men 50+/60+ 95 / 124
Fred Delgrosso Masters Men 50+/60+ 99 / 124
Jim Gomez Cat 4/5 Men 40+ 53 / 110
Christian Farrar Cat 4/5 Men 40+ 61 / 110

The Night Weasels Cometh (Oct 1 2014)

Nancy Labbe-giguere Cat 1/2/3 Women 18 / 37
William Matlack Cat 4/5 21 / 93
Sean Godley cat 3 53 / 101

Rapha Super Cross Gloucester Day 2 (Sep 28 2014)

Jim Gomez Men Masters 45+ 76 / 94
Ben Mccoy Men Masters 35+ Cat 4/5 33 / 108
Sean Godley Men Cat 3 82 / 117

Rapha Super Cross Gloucester Day 1 (Sep 27 2014)

Jim Gomez Men Masters 45+ 70 / 95
Ben Mccoy Men Masters 35+ Cat 4/5 21 / 107
Christian Farrar Men Masters 35+ Cat 4/5 69 / 107

2014 Sucker Brook Cyclocross (Sep 21 2014)

Ron Hines Men Master Masters 50+ 47 / 62
Fred Delgrosso Men Master Masters 50+ 52 / 62
Sean Godley Men Master Masters 40+ 23 / 39
Benjamin Buchheit Junior 10-14 6 / 22
Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 35+ 26 / 68
Jane anna Chapman Women Cat 3/4 7 / 47

Quad Cross 2014 (Sep 7 2014)

Benjamin Buchheit Junior 9-14 10 / 20
Zachary Buchheit Junior 9-14 19 / 20
Jim Gomez Men Cat 4/5 Masters 35+ 26 / 67
Christian Farrar Men Cat 4/5 Masters 35+ 41 / 67
Jane anna Chapman Women Cat 3/4 Masters 40+ 9 / 18
Nicole Yeh Women Cat 3/4 11 / 43
Eric Silva Men Cat 3 31 / 48
Ryan Packard Men Cat 3 42 / 48
William Matlack Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 17 / 58
Ron Hines Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 42 / 58
Fred Delgrosso Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 45 / 58
Sean Godley Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 18 / 36
Nancy Labbe-giguere Women Cat 1/2/3 6 / 13

The Ice Weasels Cometh (Dec 14 2013)

Jim Gomez Beginner Men 22 / 82
William Matlack Category: Killer B 35+ 10 / 63
Sean Godley Category: Killer B 35+ 18 / 63
John Buchheit Category: Killer B 35+ 49 / 63
Ron Hines Category: Killer B 35+ 57 / 63
Nancy Labbe-giguere Category: Jedi Women 23 / 37
Jane anna Chapman Category: Jedi Women 26 / 37

NBX Grand Prix Day 2 (Dec 8 2013)

Ron Hines Men 55+ 30 / 34
William Matlack Men 45+ 39 / 68
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 22 / 28
Zachary Buchheit Juniors 10-14 28 / 28

NBX Grand Prix Day 1 (Dec 7 2013)

Ron Hines Men 55+ 34 / 41
William Matlack 4/5 Men 35+ 9 / 71
Oscar Yeh 4/5 Men 35+ 53 / 71

Baystate Cyclocross Weekend Day 2 (Dec 1 2013)

Sean Godley Men 35+ (1-3)/Jr 15-18 (1-3) 31 / 36
William Matlack Men 4 Master 35+ 4 / 50

Baystate Cyclocross Weekend Day 1 (Nov 30 2013)

Ron Hines Men 55+ 32 / 43
John Buchheit Men 45+ (1-3) 38 / 56
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 17 / 35
Zachary Buchheit Juniors 10-14 29 / 35

New England Regional Cyclocross Championships Day 2 (Nov 24 2013)

Nancy Labbe-giguere Elite Women 1-3 4 / 8

ArchView Cyclocross Festival (Nov 23 2013)

Derek Prior Mixed Cat 1/2/3/4/5 Single Speed 6 / 10

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 17 2013)

Jane anna Chapman 3/4 Women 1 / 67
Nicole Yeh 3/4 Women 10 / 67
Nancy Labbe-giguere Pro/1/2/3 Women 7 / 30
William Matlack Masters Men 50+ 27 / 78
John Buchheit Masters Men 40+ 37 / 94
Oscar Yeh Masters Men 40+ 85 / 94
Sean Godley Masters Men 40+ 92 / 94
Jim Gomez 4/5 Men 39 / 91
Christian Farrar 4/5 Men 46 / 91
Benjamin Buchheit Junior Boys 10-14 13 / 27
Zachary Buchheit Junior Boys 10-14 25 / 27

Cheshire Cross (Nov 16 2013)

Lynay Smith Women's CAT 3/4 p/b Osmo 9 / 12

23rd Annual West Hill Shop Cyclocross Race (Nov 10 2013)

John Buchheit Men CAT 1/2/3 MASTER 45-54 23 / 27
Benjamin Buchheit Mixed CAT 5 Junior 10-14 15 / 25
Zachary Buchheit Mixed CAT 5 Junior 10-14 22 / 25
Jane anna Chapman Women CAT 3/4 4 / 16

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 2 (Nov 10 2013)

Ron Hines MASTER 55+ () 11 / 17
Fred Delgrosso MEN CAT 4 () 35 / 47

Paradise Cross Frenzy (Nov 9 2013)

Zachary Buchheit Junior Age 10 - 14 6 / 10
Benjamin Buchheit Junior Age 10 - 14 8 / 10
John Buchheit Men Cat 3 / 4 23 / 27
Jane anna Chapman Women Open 11 / 16

Sierra Point Night Cross - BASP #3 (Nov 9 2013)

Christian Eager Elite Men 47 / 61

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 1 (Nov 9 2013)

Sean Godley MEN CAT 2/3/4 29 / 48
William Matlack MASTER 45+ 9 / 20
Jim Gomez MASTER 45+ 19 / 20
Nancy Labbe-giguere WOMEN OPEN 5 / 13

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 3 2013)

Eric Silva Men Cat 3 83 / 105

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 2 2013)

Nancy Labbe-giguere UCI Elite Women 20 / 35

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 27 2013)

William Matlack MASTERS 4/5 50+ 3 / 35
Ron Hines MASTERS 4/5 50+ 23 / 35
Fred Delgrosso MASTERS 4/5 50+ 27 / 35
Nancy Labbe-giguere WOMEN CAT 1/2/3 9 / 19
Jane anna Chapman WOMEN CAT 3/4 40+ 1 / 29
Jim Gomez MASTERS 4/5 40+ 18 / 47
Oscar Yeh MASTERS 4/5 40+ 31 / 47
Benjamin Buchheit Junior MEN 10-14 9 / 20
Zachary Buchheit Junior MEN 10-14 16 / 20
Nicole Yeh WOMEN CAT 3/4 2 / 27

Canton Cup (Oct 26 2013)

Justin Bourgette Men Cat 4/5 27 / 85
Ben Mccoy Men Cat 4/5 34 / 85
Sean Godley Men Cat 3 49 / 57
William Matlack Masters 35+ 4/5 8 / 75
Jim Gomez Masters 35+ 4/5 24 / 75

Candlestick Repechage (Oct 20 2013)

Christian Eager Men B 12 / 47

Hanover Cyclocross (Oct 19 2013)

Nancy Labbe-giguere Women Cat P/1/2/3 2 / 7

Minuteman Road Club CX Race (Oct 13 2013)

Nicole Yeh Women (cat 4) 2 / 41
Nancy Labbe-giguere Women (Cat 1/2/3) 3 / 22
Sean Godley Mens 3/4 Open 35 / 80
Jim Gomez Men (Cat 4) 25 / 50
Oscar Yeh Men (Cat 4) 42 / 50

Providence Cyclocross Festival Day 3 (Oct 6 2013)

John Buchheit 45+ 53 / 119
William Matlack 45+ 75 / 119
Sean Godley CAT 3 104 / 159
Jane anna Chapman 3/4W 22 / 135
Benjamin Buchheit U15 21 / 44
Zachary Buchheit U15 37 / 44
Ben Mccoy 4/5 35+ 38 / 118
Unknown Rider 4/5 35+ 57 / 118

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 5 2013)

Ron Hines 55+ 36 / 70
Ben Mccoy 4/5 35+ 36 / 117

The Night Weasels Cometh (Oct 2 2013)

Eric Silva Cat 1/2/3 Men 48 / 62
Sean Godley Men Cat 3 71 / 100
William Matlack cat 4 11 / 92
Ben Mccoy cat 4 31 / 92

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 29 2013)

Jane anna Chapman Women Cat 3/4 25 / 86
Nicole Yeh Women Cat 3/4 37 / 86
Benjamin Buchheit Men Junior 10-14 20 / 30
Zachary Buchheit Men Junior 10-14 28 / 30
John Buchheit Men Master Masters 45+ 43 / 91
William Matlack Men Master Masters 45+ 57 / 91
Jim Gomez Men Master Masters 45+ 90 / 91
Ben Mccoy Men Cat 4/5 Masters 35+ 39 / 97
Christian Farrar Men Cat 4/5 Masters 35+ 47 / 97
Christian Eager Men Cat 3 48 / 111
Sean Godley Men Cat 3 73 / 111
Eric Silva Men Cat 3 76 / 111

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 28 2013)

William Matlack Men Masters 45+ 60 / 91
Jim Gomez Men Masters 45+ 72 / 91
Ben Mccoy Men Cat 4/5 Masters 35+ 28 / 108
Christian Eager Men Cat 3 54 / 119
Eric Silva Men Cat 3 60 / 119

WTB Superprestige#2 (Sep 22 2013)

Nathan Murray M4/5 13 / 31

Sucker Brook Cyclocross (Sep 22 2013)

Jane anna Chapman 3/4 Women 2 / 39
Nicole Yeh 3/4 Women 13 / 39
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 9 / 22
Zachary Buchheit Juniors 10-14 18 / 22
Fred Delgrosso Masters 50+ (1-4) 30 / 42
Ron Hines Masters 50+ (1-4) 32 / 42
Sean Godley Masters 40+ (1-3) 18 / 33
John Buchheit Masters 40+ (1-3) 19 / 33
Ben Mccoy 4/5 Men 35+ 20 / 65

2013 Green Mountain Cyclocross Weekend Day 2 (Sep 15 2013)

John Buchheit Masters Men 45+ (1-3) 45 / 53
Benjamin Buchheit Junior Boys 10-14 12 / 14
Zachary Buchheit Junior Boys 10-14 14 / 14
Jane anna Chapman Masters Women 35+ (3-4) 6 / 16

Quad Cyclocross (Sep 8 2013)

Ron Hines Masters Men 50+ (1-4) 32 / 52
Fred Delgrosso Masters Men 50+ (1-4) 35 / 52
William Matlack Masters Men 50+ (1-4) 49 / 52
John Buchheit Masters Men 40+ (1-4) 23 / 47
Jim Gomez Masters Men 40+ (1-4) 36 / 47
Eric Silva 3 Men 28 / 82
Sean Godley 3 Men 31 / 82
Christian Eager 3 Men 37 / 82
Christian Farrar Masters Men 35+ (4/5) 41 / 60
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 12 / 27
Zachary Buchheit Juniors 10-14 21 / 27
Nicole Yeh 3/4 Women 15 / 26
Jane anna Chapman Master Women 40+ (3/4) 2 / 24

New England Regional CX Championships (Dec 16 2012)

John Eckert 3 Men 8 / 41

2012 New England Regional Championships Day 1 (Dec 15 2012)

William Matlack Masters Men 35+ Cat 4 27 / 45
Oscar Yeh Masters Men 35+ Cat 4 39 / 45

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2012)

Ron Hines Category: Killer B Men 47 / 57
Ben Mccoy Category: Killer B Men 52 / 57
Sean Godley Category: Killer B Men 35+ 18 / 65
John Plump Category: Killer B Men 35+ 20 / 65
Justin Bourgette Beginner Men 8 / 69
William Matlack Beginner Men 12 / 69
Jim Gomez Beginner Men 42 / 69
Jane anna Chapman Category: Jedi Women 14 / 37
Nicole Yeh Beginner Women 15 / 30

NBX Gran Prix Day 2 (Dec 2 2012)

Christian Eager 3 Men 39 / 77
Ron Hines Masters Men 55+ 24 / 39
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 18 / 27
Jane anna Chapman 3/4 Women 12 / 52

NBX Gran Prix Day 1 (Dec 1 2012)

Christian Eager 3 Men 48 / 86
Ron Hines Masters Men 55+ 18 / 38
John Plump Masters Men 45+ 42 / 77
Sean Godley 4 Men 18 / 104
William Matlack 4 Men 29 / 104

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 25 2012)

John Eckert Men 3 5 / 65
John Plump Men 45+ (1-3) 37 / 63
Ben Mccoy Men 4 22 / 89
William Matlack Men 4 36 / 89

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 24 2012)

John Eckert Men 3 5 / 81
Gerry Katz Men 55+ 33 / 40
John Buchheit Men 45+ (1-3) 33 / 65
John Plump Men 45+ (1-3) 40 / 65
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 18 / 24
Jane anna Chapman Women 3/4/Women 35+ (3-4) 14 / 54
Sean Godley Men 4 23 / 97
Ben Mccoy Men 4 40 / 97

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 18 2012)

John Eckert Pro/1/2/3 Men 22 / 52
Nicole Yeh 3/4 Women 22 / 51
Gerry Katz Masters Men 55+ 17 / 37
Ron Hines Masters Men 55+ 23 / 37
John Buchheit Masters Men 45+ 20 / 69
John Plump Masters Men 45+ 23 / 69
Oscar Yeh 4 Men 64 / 95
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 13 / 22

Canadian National Championships (Nov 17 2012)

Jane anna Chapman Master 30+ Women 6 / 10

Northeast Velo Cross (Nov 17 2012)

Sean Godley Masters Men 35+ (Category 4) 1 / 36
Ben Mccoy Category 4 Men 11 / 38

Coonamessett Farm Eco-cross (Nov 12 2012)

Ron Hines 4 Men 11 / 34

22nd Annual West Hill Shop Cyclocross Race & 2012 Vermont State Championships (Nov 11 2012)

Jane anna Chapman Women Cat. 1-3 13 / 20
John Buchheit Men Cat. 3-4 17 / 43
Benjamin Buchheit Cub Junior 10-14 10 / 16
Oscar Yeh Men Cat. 4 20 / 22

Plymouth Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 11 2012)

John Eckert MEN CAT 2/3/4 2 / 37
Gerry Katz MASTER 50+ 10 / 26
Ron Hines MASTER 50+ 16 / 26
Sean Godley MEN CAT 4 15 / 73
Ben Mccoy MEN CAT 4 26 / 73

Plymouth Festival of Cyclocross Day 1 (Nov 10 2012)

Christian Eager MEN CAT 2/3/4 36 / 55
Eric Silva MEN CAT 2/3/4 37 / 55
William Matlack MASTER 50+ 21 / 45
Gerry Katz MASTER 50+ 27 / 45

Paradise Cross Frenzy (Nov 10 2012)

Jane anna Chapman Women Open (cat 1-4) 6 / 10
John Plump Men Cat 3/4 23 / 33
Benjamin Buchheit Junior 10-15 10 / 16
Nicole Yeh Women Cat 4/citizen 9 / 15
Oscar Yeh Cat 4/citizen 33 / 40
John Buchheit Masters 45+ (cat 1-4) 4 / 14
John Plump Masters 45+ (cat 1-4) 7 / 14

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 4 2012)

John Eckert Men 3 21 / 126
Christian Eager Men 3 89 / 126
Eric Silva Men 3 116 / 126
John Buchheit Masters Men 45+ 31 / 80
John Plump Masters Men 45+ 50 / 80
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 20 / 30
Jane anna Chapman Women 3/4 15 / 71

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 3 2012)

John Eckert Men 3 17 / 124
John Plump Masters Men 45+ 51 / 85

Orchard Cross at Applecrest Farms (Oct 28 2012)

John Buchheit Masters 45+ Cat 3/4 3 / 42
John Plump Masters 45+ Cat 3/4 4 / 42
Oscar Yeh Masters 3/4 35+ 31 / 35
Benjamin Buchheit Jr 10-14 9 / 12
Jane anna Chapman Women 35+ 3/4 2 / 19
Nicole Yeh Women 3/4 6 / 12

Canton Cup Cyclocross Race (Oct 27 2012)

Gerry Katz Men Master 55+ 7 / 33
Christian Eager Men Cat 3 42 / 67
Sean Godley Men 4 Master 35+ 7 / 88
William Matlack Men 4 Master 35+ 19 / 88
Justin Bourgette Men 4 14 / 74
Ben Mccoy Men 4 16 / 74

2012 Downeast Cyclocross Weekend Day 2 (Oct 21 2012)

John Eckert Men 3 5 / 36
John Buchheit Men 45+ (1-3) 23 / 43
John Plump Men 45+ (1-3) 28 / 43
Ron Hines Men 55+ 14 / 24
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 16 / 19
Sophy Lee Women 3/4/Women 35+ (3-4) 34 / 39

2012 Downeast Cyclocross Weekend Day 1 (Oct 20 2012)

John Eckert Men 3 9 / 39
Sophy Lee Women 3/4/Women 35+ (3-4) 27 / 39

2012 Minuteman Road Club CX Race (Oct 14 2012)

Sophy Lee WOMEN (CAT 4) 13 / 24
Nicole Yeh WOMEN (CAT 4) 15 / 24
John Eckert MEN (CAT 1/2/3) 24 / 58
Benjamin Buchheit CUB JUNIORS (10-14) 9 / 22
Justin Bourgette BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 10 / 91
Ben Mccoy BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 30 / 91
Ben Maguire BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 41 / 91
Oscar Yeh BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 68 / 91
John Buchheit MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 5 / 29
John Plump MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 11 / 29
Sean Godley MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 23 / 63

The BikeMan.com Casco Bay Cyclocross (Oct 13 2012)

Sophy Lee Women 1/2/3/4 18 / 24
William Matlack Men Cat 4 26 / 63

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 7 2012)

John Eckert Cat 3 Men 12 / 101
Christian Eager Cat 3 Men 60 / 101
Gerry Katz Masters Men 55+ 16 / 35
Ron Hines Masters Men 55+ 22 / 35
John Buchheit Masters Men 45+ 37 / 76
John Plump Masters Men 45+ 40 / 76
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 22 / 28
Jane anna Chapman Amateur Women 18 / 69
Sophy Lee Amateur Women 59 / 69

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 6 2012)

Sean Godley Men 4 35+/45+ 5 / 118
Ron Hines Masters Men 55+ 21 / 48
John Plump Masters Men 45+ 52 / 91
Sophy Lee Amateur Women 61 / 93
John Eckert Cat 3 Men 21 / 123
Eric Silva Cat 3 Men 51 / 123
Christian Eager Cat 3 Men 65 / 123

The Night Weasels Cometh (Oct 3 2012)

Sophy Lee Cat 4 Women 21 / 23
Justin Bourgette cat 4 14 / 89
William Matlack cat 4 37 / 89

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 30 2012)

Gerry Katz Masters Men 55+ 18 / 40
John Buchheit Masters Men 45+ 34 / 86
John Plump Masters Men 45+ 38 / 86
William Matlack Masters Men 35+ (Cat 4) 43 / 93
Oscar Yeh Masters Men 35+ (Cat 4) 80 / 93
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 20 / 29
Ben Mccoy Men 4 38 / 97
Justin Bourgette Men 4 40 / 97
Jane anna Chapman Women 3/4 18 / 80
Sophy Lee Women 3/4 56 / 80
Christian Eager Men 3 51 / 103
Jeremy Katz Men 3 96 / 103
Eric Silva Men 3 101 / 103

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 29 2012)

John Buchheit Masters Men 45+ 32 / 85
John Plump Masters Men 45+ 45 / 85
Sean Godley Masters Men 35+ (Cat 4) 11 / 105
Justin Bourgette Men 4 20 / 99
Ben Mccoy Men 4 26 / 99
Ben Maguire Men 4 40 / 99
Richard Hislop Men 4 59 / 99
Sophy Lee Women 3/4 72 / 87
Eric Silva Men 3 45 / 120
Christian Eager Men 3 84 / 120
Jeremy Katz Men 3 98 / 120

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 26 2012)

Sophy Lee Women's Open* 22 / 22
Sophy Lee Women's 2/3/4 18 / 23

2012 Sucker Brook Cyclocross (Sep 23 2012)

Jeremy Katz 3 Men 37 / 44
John Buchheit 3/4 Masters 35+ 4 / 76
John Plump 3/4 Masters 35+ 17 / 76
Oscar Yeh 3/4 Masters 35+ 76 / 76
Fred Delgrosso Masters 45+ 37 / 39
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 14 / 21
Jane anna Chapman 3/4 Women 10 / 42
Nicole Yeh 3/4 Women 32 / 42
Sophy Lee 3/4 Women 35 / 42
Ron Hines Masters 55+ 12 / 23
Ben Mccoy 4 Men 19 / 77
William Matlack 4 Men 48 / 77

Cyclocross at White Park (Sep 22 2012)

Sean Godley Masters 35+ 10 / 12
Justin Bourgette Cat 4 5 / 28
Ben Maguire Cat 4 11 / 28
Christian Eager Cat 3/4 17 / 29
Sophy Lee Women Open 23 / 25

Green Mountain Cyclocross Day 2 (Sep 16 2012)

Ron Hines Men 55+ 23 / 31

Blandford Beer Cross (Sep 15 2012)

John Plump MASTERS 45+ 6 / 12

Quad Cross 2012 (Sep 9 2012)

Jeremy Katz Single Speed Men 21 / 24
Eric Silva Pro/1/2/3 Men 17 / 17
John Plump Masters Men 50+ 10 / 33
Ron Hines Masters Men 50+ 18 / 33
Fred Delgrosso Masters Men 50+ 30 / 33
John Buchheit Masters Men 40+ (1/2/3) 25 / 27
Eric Silva 3 Men 20 / 67
John Eckert 3 Men 31 / 67
Jeremy Katz 3 Men 57 / 67
Sean Godley 4 Men 35+ 4 / 55
Justin Bourgette 4 Men 10 / 34
Ben Mccoy 4 Men 11 / 34
Ben Maguire 4 Men 21 / 34
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 6 / 12
Jane anna Chapman 3/4 Women 40+ 7 / 14

New England Regional Championships Day 2 (Dec 18 2011)

Rebecca Pagano Elite Women 1-3 6 / 17
Alex Meier 4 Men 35 / 61

New England Regional Championships Day 1 (Dec 17 2011)

Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 34 / 42

Expo Wheelmen SalvageCross (Dec 10 2011)

Richard Hislop Cat 4 23 / 51

The Ice Weasels Cometh (Dec 10 2011)

Jane anna Chapman Cat 4 Women 1 / 40
John Buchheit Cat 3/4 Men 25 / 71
Brian Vickery Cat 3/4 Men 69 / 71

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 4 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 10 / 30
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 30
John Buchheit Masters Men 45+ 39 / 70
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 13 / 15
Jane anna Chapman Amateur Women 25 / 57
Justin Bourgette Men 4 36 / 106

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 3 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 12 / 28
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 30
Justin Bourgette Men 4 31 / 111
Richard Hislop Men 4 79 / 111

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 27 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 6 / 22
Eric Silva Amateur Men 58 / 75
Ron Hines Masters Men 55+ 13 / 32
Jeremy Katz Men 4 22 / 34

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 26 2011)

Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 5 / 24
Ron Hines Masters Men 55+ 15 / 33
John Buchheit Masters Men 45+ 41 / 69
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 15 / 17
Jane anna Chapman Amateur Women 22 / 54
Jeremy Katz Men 4 26 / 57
Richard Hislop Men 4 46 / 57

BRC Cyclocross at Shedd Park (Nov 20 2011)

Eric Silva 3/4 Men 42 / 88
Ryan Packard 3/4 Men 54 / 88
Jim Gomez 3/4 Men 59 / 88
Alex Meier 3/4 Men 69 / 88
Patrick Twomey 3/4 Men 71 / 88
Jane anna Chapman 3/4 Women 4 / 43
Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 3 / 36
Ron Hines Masters 55+ 5 / 22
Michael Good Masters 45+ 20 / 73
John Buchheit Masters 45+ 47 / 73
Benjamin Pagano Masters 35+ 2 / 46
Fred Delgrosso 4 Men 67 / 94
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 19 / 20

Northeast Velo Cross (Nov 19 2011)

Alex Meier Men Cat 4 27 / 36
Jim Gomez MASTER 35+ C4 26 / 41
Joseph Near MEN CAT 1/2/3 20 / 40

West Hill Shop Cyclocross (Nov 13 2011)

Jane anna Chapman Women Cat. 4 2 / 10
John Buchheit Men Cat. 3-4 11 / 30

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course Two (Nov 13 2011)

Ron Hines Masters 55+ 2 / 12

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course One (Nov 12 2011)

Michael Good Master 45 10 / 36
Jeremy Katz Men 4 35 / 77
Fred Delgrosso Men 4 44 / 77

Paradise Cross Frenzy (Nov 12 2011)

John Buchheit Men Cat 3 / 4 10 / 28
Benjamin Buchheit Junior 10-15 10 / 11
Jane anna Chapman Women Cat 4 / Citizen 3 / 8

Coonamesset Farm Eco-Cross (Nov 11 2011)

Ron Hines Men 4 13 / 43

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 6 2011)

Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 17 / 61
Gerry Katz Masters Men 55+ 14 / 36
Ron Hines Masters Men 55+ 18 / 36
John Buchheit Masters Men 45+ 33 / 85
Michael Good Masters Men 45+ 45 / 85
Jane anna Chapman Amateur Women 40 / 84
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 18 / 20

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 5 2011)

Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 20 / 66
Michael Good Masters Men 45+ 33 / 78
Justin Bourgette Men 4 49 / 130
Charles Wescott Men 4 124 / 130
Gerry Katz Masters Men 55+ 13 / 41
Ron Hines Masters Men 55+ 17 / 41

Canton Cup (Oct 29 2011)

Sean Godley Men CAT 4 19 / 122
Justin Bourgette Men CAT 4 45 / 122
Richard Hislop Men CAT 4 82 / 122
Gerry Katz Masters 55+ 4 / 24
Tomas Jurgensen JR 15-18 10 / 14

Downeast Cyclocross Day 2 (Oct 23 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 5 / 21
Benjamin Pagano Amateur Men 16 / 70
Ron Hines Masters Men 55+ 13 / 24

Downeast Cyclocross Day 1 (Oct 22 2011)

Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 11 / 18
Benjamin Pagano Amateur Men 24 / 70
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 24

MRC Cyclocross Race (Oct 16 2011)

Gerry Katz Masters 55+ (cat 1/2/3/4) 7 / 18
Jeremy Katz Beginners (cat 4 Only) 23 / 81
Justin Bourgette Beginners (cat 4 Only) 24 / 81
Jim Gomez Beginners (cat 4 Only) 35 / 81
Patrick Twomey Beginners (cat 4 Only) 41 / 81
Jane anna Chapman Women (cat 4) 3 / 28
Rebecca Pagano Women (cat 1/2/3) 3 / 22
Benjamin Pagano Men (cat 1/2/3) 3 / 45

Providence Cross Fest Day 2 (Oct 9 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 11 / 36
Benjamin Pagano Amateur Men 20 / 130
Gerry Katz Masters Men 55+ 8 / 36
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 36
Michael Good Masters Men 45+ 39 / 75
John Buchheit Masters Men 45+ 56 / 75
Jane anna Chapman Amateur Women 36 / 73
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 14 / 15
Fred Delgrosso Masters Men 35+ Cat 4 59 / 70
Alex Meier Men 4 53 / 67

Providence Cross Fest Day 1 (Oct 8 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 17 / 37
Benjamin Pagano Amateur Men 17 / 127
Ron Hines Masters Men 55+ 12 / 41
Gerry Katz Masters Men 55+ 13 / 41
Michael Good Masters Men 45+ 34 / 80
John Buchheit Masters Men 45+ 41 / 80
Sean Godley Masters Men 35+ Cat 4 24 / 92
Charles Wescott Masters Men 35+ Cat 4 26 / 92
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 40 / 92
Jeremy Katz Men 4 22 / 89
Justin Bourgette Men 4 35 / 89
Alex Meier Men 4 65 / 89

The Night Weasels Cometh (Oct 5 2011)

Justin Bourgette Cat 4 Men 39 / 91
Patrick Twomey Cat 4 Men 72 / 91
Benjamin Pagano Cat 3 Men 7 / 79
Rebecca Pagano Cat 1/2/3 Women 6 / 28

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 2 2011)

Gerry Katz Masters Men 55+ 11 / 32
Ron Hines Masters Men 55+ 16 / 32
Michael Good Masters Men 45+ 34 / 85
John Buchheit Masters Men 45+ 39 / 85
Sean Godley Masters Men 35+ Cat 4 16 / 102
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 66 / 102
Jeremy Katz Men 4 45 / 98
Alex Meier Men 4 70 / 98
Patrick Twomey Men 4 71 / 98
Jane anna Chapman Amateur Women 51 / 100
Benjamin Pagano Amateur Men 14 / 144
Eric Silva Amateur Men 71 / 144

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 1 2011)

Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 56 / 109
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 72 / 109
Charles Wescott Men 4 21 / 111
Jeremy Katz Men 4 57 / 111
Gerry Katz Masters Men 55+ 8 / 38
Ron Hines Masters Men 55+ 14 / 38
Michael Good Masters Men 45+ 32 / 82
John Buchheit Masters Men 45+ 41 / 82
Benjamin Pagano Amateur Men 18 / 150

Midnight Ride of Cross (Sep 28 2011)

Patrick Twomey cat 4 26 / 60
Justin Bourgette cat 4 31 / 60
Richard Hislip cat 4 42 / 60
Alex Meier cat 4 54 / 60
Tomas Jurgensen cat 3 30 / 34
Benjamin Pagano Single Speed 8 / 49

Sucker Brook Cross (Sep 25 2011)

Michael Good Masters Men 45+ 25 / 42
John Buchheit Masters Men 45+ 26 / 42
Kurt Johnson Masters Men 45+ 32 / 42
Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 6 / 19
Gerry Katz Masters Men 55+ 10 / 26
Fred Delgrosso Masters Men 35+ (3/4) 76 / 84
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 8 / 12
Jane anna Chapman 3/4 Women 18 / 56

Nor'easter 'Cross powered by Eastern Mountain Sports (Sep 24 2011)

Rebecca Pagano UCI Elite Women 12 / 21
Ron Hines Masters Men 55+ 9 / 17

Cyclocross at White Park (Sep 24 2011)

Gerry Katz Master 55 3 / 8
Michael Good Master 45 3 / 22
Tomas Jurgensen Juniors 15-18 3 / 6
Sean Godley CAT 4 13 / 43
Justin Bourgette CAT 4 22 / 43
Benjamin Pagano CAT 3/4 3 / 26
Eric Silva CAT 3/4 17 / 26

Green Mountain CX Day 2 (Sep 18 2011)

Ron Hines Masters 55+ 16 / 26
Benjamin Pagano Masters 35+ 29 / 43
Jane anna Chapman Amateur Women 33 / 45
Rebecca Pagano UCI Elite Women 6 / 20

Green Mountain CX Day 1 (Sep 17 2011)

Benjamin Pagano Masters Men 35+ (1-3) 37 / 50
Ron Hines Masters Men 55+ 16 / 28
Benjamin Buchheit Juniors 10-14 11 / 11
Rebecca Pagano Pro/1/2/3 Women 3 / 21
John Buchheit Masters Men 45+ 54 / 66

Quad Cross (Sep 11 2011)

Sean Godley Men 4 35+ 6 / 48
Charles Wescott Men 4 35+ 8 / 48
Joseph Near Men 3 29 / 71
Eric Silva Men 3 58 / 71
Jeremy Katz Men 4 31 / 61
Justin Bourgette Men 4 34 / 61
Alex Meier Men 4 45 / 61
Tomas Jurgensen U19 4 / 9
Michael Good Men 1/2/3 45+ 15 / 35
Rebecca Pagano Women Pro 4 / 18
Gerry Katz Men 4 55+ 1 / 15
Ron Hines Men 4 55+ 2 / 15
Benjamin Pagano Men 1/2/3 35+ 13 / 39
Patrick Twomey Men SS 20 / 27
Jeremy Katz Men SS 21 / 27
Eric Silva Men Elite 28 / 32
Joseph Near Men Elite 32 / 32
Fred Delgrosso Men 4 45+ 20 / 28

Nittany Lion Cross Day 1 (Sep 10 2011)

Benjamin Pagano Men Master 35-99 23 / 69

Monson Cyclocross RAce (Aug 27 2011)

Tomas Jurgenson Juniors 3 / 8
Richard Hislop CAT 4 25 / 35

New England Championships (Dec 18 2010)

Ron Hines Masters Men 35+/45+ Cat 4 10 / 32
Fred Delgrosso Masters Men 35+/45+ Cat 4 14 / 32
Oscar Yeh Masters Men 35+/45+ Cat 4 15 / 32
Ryan Packard 3 Men 23 / 33

The Ice Weasels Cometh (Dec 11 2010)

John Buchheit Cat 3/4 Men 32 / 71
Richard Hislop Cat 3/4 Men 57 / 71
Jeremy Katz Cat 3/4 Men 60 / 71
Ian Sutton Singlespeed Men 34 / 60
Fred Delgrosso Cat 4 Men 38 / 72

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 5 2010)

Ron Hines Men 4 33 / 91
Oscar Yeh Men 4 60 / 91
Fred Delgrosso Men 4 73 / 91
Jane anna Chapman Women 3/4 17 / 40
John Buchheit Masters Men 45+ 24 / 53

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 4 2010)

Ron Hines Men 4 34 / 87
Jeremy Katz Men 4 48 / 87
Fred Delgrosso Men 4 56 / 87
Oscar Yeh Men 4 57 / 87
Richard Hislop Men 4 63 / 87

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 28 2010)

John Buchheit Masters Men 45+ 28 / 52

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 27 2010)

Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 33 / 58
Jeremy Katz Men 4 23 / 40
John Buchheit Masters Men 45+ 20 / 56

Whitmore Super Cross Cup Day 2 (Nov 21 2010)

Kate Kelly Women 3/4 14 / 19

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 21 2010)

Jane anna Chapman 3/4 Women 10 / 40
Ryan Packard Juniors 15-18 2 / 5
Eric Silva 3/4 Men 39 / 80
Jeremy Katz 3/4 Men 60 / 80
John Buchheit Masters Men 45+ 9 / 48
Ron Hines 4 Men 38 / 98
Fred Delgrosso 4 Men 53 / 98
Oscar Yeh 4 Men 54 / 98

West Hill Shop Cyclocross (Nov 14 2010)

John Buchheit Master Men 45+ Cat. 1-3 (a) 19 / 21
Jane anna Chapman Women Cat. 4 (b/c) 6 / 17

Plymouth Cyclocross - Course 2 (Nov 14 2010)

Ron Hines Cat 4 33 / 66
Jeremy Katz Cat 4 44 / 66
Oscar Yeh Cat 4 51 / 66
Fred Delgrosso Cat 4 55 / 66

Paradise Cross Frenzy (Nov 13 2010)

Jane anna Chapman Women, Cat 4/Citizen 5 / 15
John Buchheit Masters 35+/Masters 45+ 5 / 26

Plymouth Cyclocross - Course 1 (Nov 13 2010)

Jeremy Katz Cat 4 48 / 76
Richard Hislop Cat 4 52 / 76

Coonamesset Farm Eco Cross (Nov 11 2010)

Ron Hines Men 4 8 / 34
Richard Hislop Men 4 30 / 34

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 7 2010)

Jane anna Chapman Women 3/4 65 / 74
John Buchheit Masters Men 45+ 34 / 65

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 6 2010)

Paul Perkins Men 4 93 / 130
Katherine Kelly Women 3/4 51 / 75
Richard Hislop Masters Men 45+ 59 / 67

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 31 2010)

Ron Hines Men Master 3/4 (45+) 20 / 45
Fred Delgrosso Men Master 3/4 (45+) 30 / 45
Gerry Katz Men 4 46 / 78
John Buchheit Men Master 3/4 (35+) 6 / 32
Oscar Yeh Men Master 3/4 (35+) 23 / 32
Jane anna Chapman Women 4 (35+) 11 / 23

Canton Cup (Oct 30 2010)

Kate Kelly Cat 3,4 Women 22 / 43
Eric Silva 3/4 Men 36 / 108
Richard Hislop Cat 4 Men 58 / 131
Jeremy Katz Cat 4 Men 59 / 131
Paul Perkins Cat 4 Men 67 / 131
Gerry Katz Cat 4 Men 81 / 131
Jim Gomez Cat 4 Men 89 / 131

Downeast CX Day 1 (Oct 23 2010)

John Buchheit Masters Men 45+ 23 / 45

CYCLOCROSSRACING.COM/MRC CYCLOCROSS RACE (Oct 17 2010)

Gerry Katz Beginners (cat 4 Only) 52 / 76
Ron Hines Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 17 / 87
Oscar Yeh Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 51 / 87

TCC Mansfield Hollow Cyclocross Race (Oct 16 2010)

Eric Silva Mens 2/3/4 16 / 57

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 10 2010)

Ryan Packard Cat 3/Juniors 15-18 Men 42 / 124
John Buchheit Masters Men 35+ Cat 4 7 / 91
Sean Godley Masters Men 35+ Cat 4 37 / 91
Jane anna Chapman Women 3/4 41 / 67

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 9 2010)

John Buchheit Masters Men 35+ Cat 4 2 / 83
Ron Hines Masters Men 35+ Cat 4 29 / 83
Jim Gomez Masters Men 35+ Cat 4 43 / 83
Richard Hislop Masters Men 35+ Cat 4 48 / 83
Fred Delgrosso Masters Men 35+ Cat 4 57 / 83
Tomas Jurgensen Cat 3/Juniors 15-18 Men 82 / 117
Jeremy Katz Men 4 50 / 85

GP of Gloucester Day 2 (Oct 4 2010)

Ryan Packard Juniors 15-18 7 / 22
Jeremy Katz Cat 4 Men 98 / 114
Eric Silva Cat 3 Men 44 / 119
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 12 / 110
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 36 / 110
Sean Godley Cat 4 Masters 35+ 48 / 110
Jim Gomez Cat 4 Masters 35+ 56 / 110
Fred Delgrosso Cat 4 Masters 35+ 65 / 110
Oscar Yeh Cat 4 Masters 35+ 71 / 110
Jane anna Chapman Cat 3/4 Women 51 / 88

GP of Gloucester Day 1 (Oct 3 2010)

Ryan Packard Juniors 15-18 9 / 19
Eric Silva Cat 3 Men 32 / 114
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 1 / 103
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 23 / 103
Jim Gomez Cat 4 Masters 35+ 46 / 103
Richard Hislop Masters 45+ 66 / 78

Sucker Brook Cross (Sep 26 2010)

Ryan Packard Juniors 15-18 1 / 5
Tomas Jurgensen Juniors 15-18 5 / 5
Kate Kelly 3/4 Women 21 / 49
Ron Hines Masters Men 35+ (3-4) 26 / 77
Charles Wescott Masters Men 35+ (3-4) 28 / 77
Fred Delgrosso Masters Men 35+ (3-4) 56 / 77
Oscar Yeh Masters Men 35+ (3-4) 61 / 77
Jeremy Katz 4 Men 87 / 96
Eric Silva 3 Men 21 / 62
John Buchheit Masters Men 45+ 13 / 44

Noreaster Cross at Loon Mountain (Sep 25 2010)

Eric Silva Cat 3 Men 10 / 36

Green Mountain Cyclocross Day 2 (Sep 19 2010)

John Buchheit Masters Men 45+ 32 / 55
Ryan Packard Cat 3/Juniors 15-18 Men 44 / 99

Green Mountain Cyclocross Day 1 (Sep 18 2010)

Jane anna Chapman Women 3/4 22 / 36
Kate Kelly Women 3/4 24 / 36
Charles Wescott Masters Men 35+ Cat 4 11 / 28

Quad Cross (Sep 12 2010)

Ryan Packard Junior U19 1 / 7
Tomas Jurgensen Junior U19 3 / 7
Chris Opie Junior U19 6 / 7
Eric Silva Men Intermediate Cat 3 8 / 61
Ian Sutton Men Intermediate Cat 3 57 / 61
Brian Vickery Men cat 4 35+ 32 / 50
Oscar Yeh Men cat 4 35+ 39 / 50
Jim Gomez Men cat 4 35+ 48 / 50
Eric Silva Men 1/2/3/Pro 29 / 38
John Buchheit Men cat 4 45+ 6 / 35
Ron Hines Men cat 4 45+ 9 / 35
Fred Delgrosso Men cat 4 45+ 15 / 35
Jim Gomez Men Cat 4 58 / 85
Jeremy Katz Men Cat 4 79 / 85
Charles Wescott Men Cat 4 86 / 85

Monson Cyclocross (Aug 28 2010)

Eric Silva CAT 3/4 9 / 35

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 22 2010)

Eric Silva CAT 3/4 21 / 46

Surf City #5 - Aptos High (Jan 10 2010)

Christine Fort Category B Women 4 / 5

The Ice Weasels Cometh (Dec 12 2009)

Ian Sutton Open Singlespeed 26 / 40
Christine Fort Cat 1/2/3 Women 7 / 13
John Buchheit Cat 4 Men 5 / 87
Richard Hislop Cat 4 Men 70 / 87

NBX G.P. of Cross Day 2 (Dec 6 2009)

Ron Hines Cat 4 Men 29 / 92
Thom Flanagan Cat 4 Men 35 / 92
Eric Silva Cat 3 Men 54 / 73
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 5 / 31
Christine Fort Cat 3/4 Women 6 / 31

NBX G.P. of Cross Day 1 (Dec 5 2009)

Ron Hines Cat 4 Men 28 / 97
Charles Wescott Cat 4 Men 33 / 97
Fred Delgrosso Cat 4 Men 72 / 97
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 5 / 31

Staten CX (Nov 29 2009)

Jim Gomez MASTERS 35+ 16 / 17

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 29 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 5 / 35
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 6 / 35
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 14 / 42

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 28 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 5 / 32
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 7 / 32
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 7 / 47
Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 11 / 47
Fred Delgrosso Cat 4 Masters 35+ 35 / 47

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 21 2009)

John Buchheit CAT 4 MEN 19 / 90
Jim Gomez CAT 4 MEN 66 / 90
John Naegle CAT 4 MEN 68 / 90
Ron Hines MASTERS 45+ 31 / 45
Fred Delgrosso MASTERS 45+ 45 / 45
Nancy Labbe-giguere CAT 3/4 WOMEN 4 / 26

USGP Mercer Cup Day 2 (Nov 15 2009)

Christine Fort Women 3/4 13 / 30

Plymouth Festival of Cyclo Cross/Day One Plymouth North High School (Nov 14 2009)

John Buchheit MEN CAT 4 7 / 73

USGP Mercer Cup Day 1 (Nov 14 2009)

Christine Fort Women 3/4 12 / 31

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 8 2009)

John Buchheit Cat 4 Men 11 / 105
Eric Silva Cat 3 Men 67 / 94
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 16 / 44
Christine Fort Cat 3/4 Women 29 / 44

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 7 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 16 / 41
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 18 / 41
Eric Silva Cat 3 Men 49 / 108

Orchard Cross at Applecrest Farm (Nov 1 2009)

Christine Fort Womens 1/2/3 5 / 6
Eric Silva Mens 1/2/3 20 / 25
John Buchheit Masters 3/4 35+ 5 / 17

Canton Cup (Oct 31 2009)

Ron Hines Masters 45+ Cat 3,4 30 / 61
Christine Fort Women Cat 3,4 6 / 37
Nancy Labbe-giguere Women Cat 3,4 8 / 37
Thom Flanagan Men Cat 4 19 / 110
Charles Wescott Men Cat 4 46 / 110
Jim Gomez Men Cat 4 89 / 110
Richard Hislop Men Cat 4 98 / 110
Andrew Tucker Men Cat 3,4 47 / 76
John Buchheit Men Cat 3,4 54 / 76

Ontario East vs. West Challenge Race A (Oct 25 2009)

Patrick Twomey Elite Men 23 / 28
Liam Twomey Elite Men 24 / 28

DCCX Presented By Family Bike Shop - Race #4 of the BikeReg.com MABRAcross Series (Oct 25 2009)

Christine Fort Cat 1,2,3 Women 16 / 24

Downeast Cyclocross (Oct 24 2009)

Ron Hines Cat 4 Masters 35+ 10 / 26
Fred Delgrosso Cat 4 Masters 35+ 18 / 26

Minuteman Road Club Cyclocross Race (Oct 18 2009)

John Naegle Men's Cat 4 26 / 52
Brian Vickery Men's Cat 4 48 / 52

Wissahickon Cross (Oct 18 2009)

Thom Flanagan C Men 37 / 92

New England Velo-Cross Challenge (Oct 17 2009)

Nancy Labbe-giguere CAT 4 BEGINNER WOMEN 19+ 1 / 3
Charles Wescott CAT 4 MASTERS 35+ 7 / 9

Casco Bay Cyclocross Race (Oct 17 2009)

Christine Fort 3/4 Women 3 / 5

Providence Festival of Cyclocross Day 2 (Oct 11 2009)

John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 15 / 67
Thom Flanagan Cat 4 Men 18 / 71
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 4 / 52
Christine Fort Cat 3/4 Women 9 / 52

Providence Festival of Cyclocross Day 1 (Oct 10 2009)

Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 8 / 44
Christine Fort Cat 3/4 Women 13 / 44
Ian Sutton Cat 3 Men 87 / 104

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 4 2009)

Thom Flanagan Cat 4 Men 31 / 90
Eric Silva Cat 3 Men 35 / 101
Ian Sutton Cat 3 Men 87 / 101
John Buchheit Cat 4 Masters 35+ 25 / 94
Charles Wescott Cat 4 Masters 35+ 26 / 94
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 5 / 59
Christine Fort Cat 3/4 Women 13 / 59

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 3 2009)

Tomas Jurgensen Juniors 15-18 22 / 23
Eric Silva Cat 3 Men 39 / 110
Jeremy Jo Cat 3 Men 48 / 110
Christian Eager Cat 3 Men 63 / 110
Ian Sutton Cat 3 Men 103 / 110
Richard Hislop Masters 45+ 64 / 84
Christine Fort Cat 3/4 Women 14 / 75
Brian Vickery Cat 4 Men 15 / 87
Thom Flanagan Cat 4 Men 37 / 87
Charles Wescott Cat 4 Masters 35+ 37 / 95
Jim Gomez Cat 4 Masters 35+ 58 / 95

Green Mountain Cyclocross Weekend Day 2 (Sep 27 2009)

Christine Fort Cat 3/4 Women 4 / 17
Eric Silva Cat 3 Men 43 / 91

Green Mountain Cyclocross Weekend Day 1 (Sep 26 2009)

Eric Silva Cat 3 Men 32 / 79
Brian Vickery Cat 4 Men 12 / 24
Christine Fort Cat 3/4 Women 12 / 21

Sucker Brook 'Cross (Sep 20 2009)

Ryan Packard Juniors 15-18 3 / 6
Tomas Jurgensen Juniors 15-18 4 / 6
Ian Sutton 3 Men 45 / 57
Christine Fort 3/4 Women 10 / 34
Nancy Labbe-giguere 3/4 Women 30 / 34
Thom Flanagan 4 Men 18 / 87
Brian Vickery 4 Men 19 / 87
Charles Wescott 4 Men 25 / 87

Waterville Cyclocross (Sep 19 2009)

Eric Silva 3 Men 6 / 8
Ron Hines Masters 35+ Cat 4 9 / 14

Quadcross (Sep 13 2009)

Fred Delgrosso Men 3/4 35+ 33 / 43
Nancy Labbe-giguere Women 3/4 4 / 28
Christine Fort Women 3/4 9 / 28
Ron Hines Masters 45+ 23 / 31
Thom Flanagan Cat 4 Men 19 / 91
Brian Vickery Cat 4 Men 20 / 91
Charles Wescott Cat 4 Men 24 / 91
John Buchheit Cat 4 Men 30 / 91
Jim Gomez Cat 4 Men 58 / 91
Nathaniel Dick Cat 4 Men 85 / 91
Eric Silva Men P/1/2/3 12 / 16
Christine Fort Women P/1/2/3 17 / 18
Eric Silva Men 3/4 Under 35 11 / 37
Ian Sutton Men 3/4 Under 35 34 / 37

Palmer Cyclocross Race, race #2 of the Accelerated Cure Project Cyclocross Series (Aug 29 2009)

Christine Fort Women 7 / 10

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 23 2009)

Nancy Labbe-giguere Women 10 / 16
Christine Fort Women 13 / 16
Ian Sutton Cat 3/4 49 / 62

New Jersey State Fair SpectaCross (Aug 1 2009)

Christine Fort Cat Novice/Intermediate Women, "B" Juniors (M/F), 1 / 8

New Jersey State Fair SpectaCross (Jul 31 2009)

Christine Fort Cat Novice (Men & Women) 13 / 30

The Ice Weasels Cometh (Dec 13 2008)

Jeremy Jo Cat 3/4 Men 6 / 17
Ian Sutton Cat 3/4 Men 9 / 17
Glenn Ferreira Cat 3/4 Men 14 / 17
Charles Wescott Cat 4 Men 27 / 49
Drew Davis Cat 3/4 35+ 12 / 28
Nancy Labbe-giguere Cat 4 Women 2 / 16
Christine Fort Cat 4 Women 3 / 16

Cross Nationals Day 2 (Dec 12 2008)

Ryan Packard Junior men 15-16 13 / 30

NBX G.P. of Cross / Verge New England Championship Cyclo-Cross 9, UCI cat.2 (Dec 7 2008)

Jeremy Jo Cat 2/3 Men 73 starte 35 / 69
Eric Silva Cat 2/3 Men 73 starte 47 / 69

NBX G.P. of Cross / Verge New England Championship Cyclo-Cross 8, UCI cat.2 (Dec 6 2008)

Drew Davis Cat 1/2/3 Master 35+/45+ 72 start 66 / 69
Charles Wescott Cat 4 Men 77 start 45 / 75
Jeremy Jo Cat 2/3 Men 74 start 41 / 68
Ian Sutton Cat 2/3 Men 74 start 50 / 68
Bill Maidment Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 67 / 69
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 38 start 15 / 37
Christine Fort Cat 3/4 Women 38 start 20 / 37

Palmer Cyclocross Race (Nov 30 2008)

Ian Sutton Cat 3/4 19 / 34
Glenn Ferreira Cat 3/4 22 / 34
Eric Martin Cat 3/4 30 / 34

BAYSTATE CYCLOCROSS (Nov 29 2008)

Christine Fort Cat 3/4 Women 39 start 17 / 39
Glenn Ferreira Cat 4 Men 67 start 26 / 63
Ian Sutton Cat 2/3 Men 64 start 50 / 62
Drew Davis Cat 2/3 Men 64 start 57 / 62

Spooky Bikes Cyclocross Race (Nov 23 2008)

Eric Silva Men 3-4 23 / 62
Ian Sutton Men 3-4 31 / 62
Glenn Ferreira Men 3-4 38 / 62
Nancy Labbe-giguere Women 9 / 25

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 16 2008)

Jeremy Jo Cat 3/4 Men 19 / 43
Ian Sutton Cat 3/4 Men 26 / 43
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 9 / 25
Christine Fort Cat 3/4 Women 12 / 25
Lorenzo Dato Juniors 5 / 6
Bill Maidment Cat 4 Men 35 / 78
Charles Wescott Cat 4 Men 50 / 78

Plymouth South Cyclocross (Nov 9 2008)

Ian Sutton 3/4 MEN 20 / 33
Sean Godley 3/4 MEN 29 / 33
Bill Maidment 3/4 MEN 30 / 33
Christine Fort WOMEN 4 3 / 17

18th Annual Cycle-Smart International (Nov 2 2008)

Eric Silva Cat 2/3 Men 88 34 / 75
Jeremy Jo Cat 2/3 Men 88 40 / 75
Christine Fort Cat 3/4 Women 55 27 / 52

18th Annual Cycle-Smart International (Nov 1 2008)

Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 62 st 28 / 54
Eric Silva Cat 2/3 Men 91 st 27 / 81
Ian Sutton Cat 2/3 Men 91 st 71 / 81
Jeremy Jo Cat 2/3 Men 91 st 72 / 81
Bill Maidment Cat 3/4 Masters 35+/45+ 57 / 69

MRC Cross (Oct 25 2008)

Christine Fort Women 3/4 11 / 22
Ian Sutton Cat 4 Men 3 / 84
Glenn Ferreira Cat 4 Men 25 / 84
Thom Flanagan Cat 4 Men 35 / 84
Charles Wescott Cat 4 Men 46 / 84
Drew Davis Masters 35+ 1/2/3 45 / 56
Eric Martin Masters 35+ Cat 4 24 / 74
Sean Godley Masters 35+ Cat 4 28 / 74
Ron Hines Masters 35+ Cat 4 47 / 74

Canton Cup (Oct 19 2008)

Christine Fort Cat 3,4 Women 16 / 37
Eric Silva Cat 3,4 Men 25 / 69
Jeremy Jo Cat 4 Men 5 / 137
Ian Sutton Cat 4 Men 12 / 137
Sean Godley Cat 4 Men 47 / 137
Thom Flanagan Cat 4 Men 52 / 137
Bill Maidment Cat 4 Men 74 / 137
Eric Martin Cat 4 Men 104 / 137
Tyler Gannon Cat 4 Men 124 / 137
Charles Wescott Cat 4 Men 125 / 137

Erdinger Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 12 2008)

Christian Eager Cat 2/3 Men 101 starters 49 / 90
Eric Silva Cat 2/3 Men 101 starters 59 / 90
Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 65 starters 36 / 58
Christine Fort Cat 3/4 Women 65 starters 40 / 58
Jeremy Jo Cat 4 Men 107 starters 13 / 102
Ian Sutton Cat 4 Men 107 starters 14 / 102
Glenn Ferreira Cat 4 Men 107 starters 49 / 102
Bill Maidment Cat 4 Men 107 starters 60 / 102
Thom Flanagan Cat 4 Men 107 starters 65 / 102

Erdinger Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 11 2008)

Nancy Labbe-giguere Cat 3/4 Women 62 starters 40 / 57
Christine Fort Cat 3/4 Women 62 starters 55 / 57
Jeremy Jo Cat 4 Men 110 starters 9 / 98
Ian Sutton Cat 4 Men 110 starters 11 / 98
Eric Martin Cat 4 Men 110 starters 63 / 98
Eric Silva Cat 2/3 Men 110 starters 73 / 99
Christian Eager Cat 2/3 Men 110 starters 88 / 99

Coonammesset Eco Cross (Oct 5 2008)

Eric Silva Men 1-3 23 / 39
Christian Eager Men 1-3 35 / 39
Eric Martin Men 4 35+ 19 / 48
Bill Maidment Men 4 35+ 21 / 48
Charles Wescott Men 4 35+ 34 / 48
Ron Hines Men 4 35+ 47 / 48
Ian Sutton Men 4 under 35 15 / 36
Thom Flanagan Men 4 under 35 25 / 36
Christine Fort Women 4 8 / 18
Nancy Labbe-giguere Women 4 10 / 18
Kate s. Kelly Women 4 18 / 18

Quad Cross (Sep 28 2008)

Christine Fort Women 3/4 13 / 23
Ron Hines Masters 45+ 23 / 27
Ian Sutton Men 4 9 / 86
Glenn Ferreira Men 4 19 / 86
Sean Godley Men 4 28 / 86
Thom Flanagan Men 4 31 / 86
Glenn Ferreira Men 4 51 / 86
Fred Delgrosso Men 4 79 / 86
Tyler Gannon Men 4 81 / 86
Drew Davis Men 4 86 / 86
Eric Silva Men 3/4 U35 6 / 36
Christian Eager Men 3/4 U35 7 / 36
Jeremy Jo Men 3/4 U35 27 / 36
Thom Flanagan Men 3/4 U35 32 / 36
Ian Sutton Men 3/4 U35 38 / 36
Bill Maidment Masters 3/4 38 / 52

Sucker Brook Cross (Sep 21 2008)

Christian Eager Cat 3 Men 44 sta 20 / 38
Eric Silva Cat 3 Men 44 sta 29 / 38
Ian Sutton 4 Men 70 starter 9 / 66
Eric Martin 4 Men 70 starter 29 / 66
Jeremy Jo 4 Men 70 starter 32 / 66
Bill Maidment 4 Men 70 starter 37 / 66
Christine Fort 3/4 Women 34 starter 17 / 31

New England Velo-Cross Challenge (Sep 20 2008)

Eric Silva Cat 3 / 4 Men 29 starters 8 / 23
Jeremy Jo Cat 4 / Beginner Men 19+ 27 starters 4 / 26
Glenn Ferreira Cat 4 / Beginner Men 19+ 27 starters 10 / 26

Amesbury Cross (Sep 14 2008)

Christine Fort Women's 3/4 17 / 25
Ian Sutton Mens Cat 4 20 / 71
Thom Flanagan Mens Cat 4 29 / 71
Eric Martin Mens Cat 4 34 / 71
Bill Maidment Mens Cat 4 35 / 71
Jeremy Jo Mens Cat 4 67 / 71

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 24 2008)

Glenn Ferreira Cat 4 15 / 36
Glenn Ferreira Cat 3/4 31 / 39

NBX Grand Prix of Cross/ Verge New England Championship Cyclo-Cross Final Round, UCI cat.2 (Dec 9 2007)

Christian Eager Cat 2/3 Men 54 23 / 49
Eric Silva Cat 2/3 Men 54 26 / 49
Ryan Packard U19 Juniors 10 4 / 10
Alexander Parachini 4 Men 50 27 / 47

6th Annual W.E. Stedman GP of Cross (Dec 8 2007)

Ryan Packard U19 Juniors 8 7 / 8
Eric Silva Cat 2/3 Men 53 31 / 52
Drew Davis Cat 2/3 Men 53 42 / 52
Bill Maidment 4 Men 70 37 / 65
Alexander Parachini 4 Men 70 41 / 65
David Goligorsky 4 Men 70 48 / 65
Glenn Ferreira 4 Men 70 54 / 65

MRC Cyclocross (Dec 2 2007)

Bill Maidment Cat 4 Masters 35+ 24 / 44
Eric Martin Cat 4 Masters 35+ 30 / 44
Kenneth Han Cat 4 Masters 35+ 39 / 44
Ian Sutton Cat 4 Men 16 / 52
Thom Flanagan Cat 4 Men 27 / 52
Alexander Parachini Cat 4 Men 33 / 52
Glenn Ferreira Cat 4 Men 44 / 52

Easthampton Cyclocross (Dec 1 2007)

Drew Davis Cat 3/4 15 / 22

USGP Toyota Portland Cup (Dec 1 2007)

John Miller C Men 102 6 / 94

Kruger's Crossing CX Classic (Nov 25 2007)

John S. Miller Men C 31 / 46

Baystate Cyclocross (Nov 24 2007)

Christian Eager Cat 2/3 Men 74 26 / 63
Eric Silva Cat 2/3 Men 74 45 / 63
Drew Davis Cat 2/3 Men 74 61 / 63
Ryan Packard U19 Juniors 7 6 / 7
Ian Sutton 4 Men 80 31 / 75
Bill Maidment 4 Men 80 48 / 75
John Naegle 4 Men 80 54 / 75

Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro (Nov 18 2007)

John S. Miller Men C 36 / 101

NY State Cyclocross Championship (Nov 18 2007)

Alexander Parachini CAT 4 MEN 9 / 30
Bill Maidment MASTERS MEN 34 / 34

Boston Road Club / Land Rover Shedd Park Cyclocross Race (Nov 18 2007)

Eric Silva MEN CAT 3/4 17 / 43
Kenneth Han MEN CITIZEN/CAT 4 13 / 26
John Plump MEN CITIZEN/CAT 4 25 / 26
Ryan Packard JUNIORS 2 / 5

UNH Kingman Cyclocross Classic (Nov 17 2007)

Bill Maidment Men 3/4 Masters 35+ 11 / 15

Plymouth South Cyclocross (Nov 11 2007)

Christian Eager Men Cat 3/4 3 / 28
Eric Silva Men Cat 3/4 12 / 28
Ian Sutton Men Cat 4 13 / 43
Bill Maidment Men Cat 4 28 / 43

Plymouth Cyclo Cross (Nov 10 2007)

Ryan Packard JUNIORS 2 / 4
Chris Opie JUNIORS 4 / 4
Ian Sutton CATEGORY 4 MEN 7 / 35
David Goligorsky CATEGORY 4 MEN 22 / 35
Bill Maidment CATEGORY 4 MEN 24 / 35
Kenneth Han CATEGORY 4 MEN 26 / 35
Christian Eager CATEGORY 3/4 MEN 1 / 27
Eric Silva CATEGORY 3/4 MEN 19 / 27
Drew Davis CATEGORY 3/4 MEN 20 / 27

Cross Crusade - Barton Park (Nov 4 2007)

John S. Miller Men C 36 / 99

17th Annual Cycle-Smart International / Verge New England Championship Cyclo-Cross Series Round 4, UCI Class 2 (Nov 4 2007)

Ian Sutton 4 Men 92 star 31 / 87
Eric Martin 4 Men 92 star 45 / 87
Alexander Parachini 4 Men 92 star 47 / 87
Glenn Ferreira 4 Men 92 star 52 / 87
Bill Maidment 4 Men 92 star 56 / 87
Thom Flanagan 4 Men 92 star 77 / 87
Kenneth Han 4 Men 92 star 82 / 87
John Plump 3/4 Masters 77 46 / 74
Christian Eager Cat 2/3 Men 84 28 / 77
Eric Silva Cat 2/3 Men 84 53 / 77

Chainbiter 9.0 (Nov 3 2007)

Eric Silva Cat 2/3 Men 68 starters 44 / 59
Ryan Packard U19 Juniors 9 starters 6 / 9
Chris Opie U19 Juniors 9 starters 9 / 9
John Plump 3/4 Masters 46 25 / 36
Ian Sutton 4 Men 99 starters 24 / 84
Kenneth Han 4 Men 99 starters 28 / 84
Eric Martin 4 Men 99 starters 41 / 84

Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds (Oct 28 2007)

John S. Miller Men C 23 / 80

2007 Canton Cup Cyclo-Cross Race. (NEBRA) (Oct 28 2007)

John Plump Masters 45+ Cat 3,4 23 / 41
Christian Eager Cat 2,3 Men 11 / 44
Eric Silva Cat 2,3 Men 26 / 44
Ian Sutton Cat 4 Men 15 / 93
John Naegle Cat 4 Men 34 / 93
Glenn Ferreira Cat 4 Men 43 / 93
Bill Maidment Cat 4 Men 45 / 93
Thom Flanagan Cat 4 Men 49 / 93
Kenneth Han Cat 4 Men 80 / 93
Ryan Packard Juniors 15-18 2 / 4

Cross Crusade - Rainier HS (Oct 21 2007)

John S. Miller Men C 18 / 93

Southington Cyclocross - Connecticut State Championships (Oct 21 2007)

Christian Eager Men A/B 19 / 32
Eric Silva Men A/B 25 / 32

Catamount Cyclocross Weekend (Oct 20 2007)

Alexander Parachini Beginner Men Saturday 15 / 23

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 20 2007)

Ian Sutton Mens C Cat 4/5 42 st 11 / 33
Bill Maidment Mens C Cat 4/5 42 st 17 / 33
Eric Silva Mens B Cat 2/3/4 31 St 12 / 25

Cross Crusade - Horning's Hideout (Oct 14 2007)

John S. Miller Men C 17 / 115

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 14 2007)

Ian Sutton 4 Men 27 / 113
David Goligorsky 4 Men 50 / 113
Bill Maidment 4 Men 67 / 113
Thom Flanagan 4 Men 90 / 113
John Plump 3/4 Masters 47 / 79
Christian Eager Cat 2/3 Men 23 / 88
Eric Silva Cat 2/3 Men 77 / 88
Ryan Packard U19 Juniors 14 / 20
Chris Opie U19 Juniors 17 / 20

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 13 2007)

John Plump 3/4 Masters 51 / 86
John Naegle 4 Men 23 / 104
Eric Martin 4 Men 25 / 104
Ian Sutton 4 Men 29 / 104
Alexander Parachini 4 Men 57 / 104
David Goligorsky 4 Men 65 / 104
Glenn Ferreira 4 Men 74 / 104
Kenneth Han 4 Men 101 / 104
Christian Eager Cat 2/3 Men 36 / 95
Ryan Packard U19 Juniors 14 / 31

Cross Crusade - Alpenrose (Oct 7 2007)

John S. Miller Men C 26 / 129

Casco Bay Cyclocross (Oct 6 2007)

Eric Silva 3/4 Men 24 / 43
Glenn Ferreira 3/4 Men 38 / 43
John Plump 3/4 Masters 35+ 21 / 28

Amesbury Cyclocross (Sep 30 2007)

Eric Silva Mens 3/4 13 / 51
Christian Eager Mens 3/4 20 / 51
Glenn Ferreira Mens 4 37 / 56
Thom Flanagan Mens 4 47 / 56
John Plump Masters 3/4 35+ 32 / 33

Bedford Springs Cyclocross (Sep 23 2007)

Ryan Packard U19 Juniors 1 / 3
Opie Chris U19 Juniors 2 / 3
Eric Silva Cat 3/4 - Men 13 / 36
Christian Eager Cat 3/4 - Men 14 / 36
Eric Martin Cat 3/4 - Men 29 / 36
Ian Sutton Cat 3/4 - Men 35 / 36
David Goligorsky Beginner Men - 'cross Cat 4 14 / 36
Alexander Parachini Beginner Men - 'cross Cat 4 20 / 36
Thom Flanagan Beginner Men - 'cross Cat 4 35 / 36

Molly Stark Cyclocross Challenge (Sep 22 2007)

John Naegle Cat 4 / Beginner Men 19+ 16 / 16

Coonamessett Eco Cross (Sep 22 2007)

John Plump Beginner Men 14 / 33

Sucker Brook Cross (Sep 16 2007)

Eric Silva B Men 18 / 45
Ian Sutton B Men 43 / 45
Alexander Parachini C Men 24 / 57
Ryan Packard Juniors 15-18 4 / 6
Chris Opie Juniors 15-18 6 / 6

Milford Cross (Sep 9 2007)

Eric Silva Elite Men 19 / 19
Eric Silva B Men 10 / 19
Ian Sutton B Men 18 / 19

BlueMoon Coffee Cyclocross Race (Aug 26 2007)

Christian Eager B Race (Cat 3/4) 28 starters 16 / 25
David Goligorsky C Race (Cat 4) 38 starters 17 / 36
Alexander Parachini C Race (Cat 4) 38 starters 31 / 36

National Champs Day 3 (Dec 17 2006)

Eric Silva Men B u35 172 Starters 91 / 147
Christian Eager Men B u35 172 Starters 96 / 147

National Champs Day 2 (Dec 16 2006)

Ryan Packard Junior Men 13-14 27 Starters 5 / 27

National Champs Day 1 (Dec 15 2006)

Drew Davis Master Men 40-44 142 Starters 77 / 128
John Plump Master Men 45-49 119 Starters 71 / 99

Caster's Grand Prix of Cross (Dec 10 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 17 starte 2 / 16

5th Annual W.E. Stedman GP of Cross (Dec 9 2006)

Christian Eager Category: B Men 59 sta 45 / 53

MRC Cyclocross (Dec 3 2006)

Eric Martin Men Cat. 4 34 / 53
Kenneth Han Men Cat. 4 49 / 53
Ryan Packard Junior 10-14 1 / 10

CHESHIRE-CROSS 06 nebra-series (Dec 2 2006)

Eric Silva Men 3,4 (B race) 30 starters 19 / 26

PA State Cyclocross Championship (Nov 25 2006)

Christian Eager Men B (21 starters) 13 / 21

Baystate Cylocross UCI category 2 (Nov 25 2006)

Todne Texeira Category: B Women 34 starte 31 / 32
John Plump Category: B Masters 68 52 / 64
Drew Davis Category: Masters 35+ 101 64 / 84
Ryan Packard Category: Cub Juniors 15 starte 1 / 13

BRC / Slick Willy Cyclocross (Nov 19 2006)

Todne Texeira WOMEN CITIZEN/CAT 4 27 / 28
Brian Vickery MASTERS 35+ 34 / 38
John Plump MEN CITIZEN/CAT 4 23 / 67
Ryan Packard CUB JUNIORS (10-14) 1 / 2

Plymouth Cyclo Cross (Nov 18 2006)

Drew Davis MASTER 35 18 / 27
Ryan Packard JUNIORS 10-14 2 / 8
Christian Eager CATEGORY 4 MEN 4 / 48
Eric Silva CATEGORY 4 MEN 7 / 48
John Plump CATEGORY 4 MEN 20 / 48
John Miller CATEGORY 4 MEN 22 / 48

Cross Crusade - Estacada (Nov 11 2006)

John Miller Men C 23 / 51

UNH Campus Cross (Nov 11 2006)

Drew Davis Masters 35/45/55 (Pro-3) 28 / 32
Christian Eager Cat 4 Men 6 / 28

Cross Crusade - Barton Park (Nov 5 2006)

John Miller Men C 38 / 65

16th Annual Cycle-Smart International (Nov 5 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 18 4 / 17
John Plump Category: B Masters 6 34 / 61
Todne Texeira Category: B Women 42 40 / 40

Chainbiter 8.0, Round #3 of the Verge NECCS, UCI Category 2 (Nov 4 2006)

John Plump Category: B Masters 20 / 41
Christian Eager Category: C Men 26 / 75

2006 Canton Cup Cyclo-Cross Race. (NEBRA) (Oct 29 2006)

Drew Davis A Masters (1,2,3,4) 42 / 61
Brian Vickery B Masters (3,4) 39 / 79
Ryan Packard JRS 14 and Under 1 / 11
Todne Texeira B Women 31 / 31
Eric Silva C Men (4) 4 / 76

Hardwick Vineyard & Winery Cyclocross (Oct 28 2006)

Eric Silva C Race (4 laps) 5 / 16
Christian Eager C Race (4 laps) 6 / 16
Eric Martin C Race (4 laps) 8 / 16
Kenneth Han C Race (4 laps) 13 / 16

Southington Cyclocross - Connecticut State Championships (Oct 22 2006)

Eric Silva Beginner Men - Cat 4/5 5 / 25

Granogue Cross UCI C1- 2006 MAC Series Race #1 (Oct 21 2006)

Eric Martin Category:C Men 68 / 73

Cross Crusade - Hillsboro Stadium (Oct 15 2006)

John Miller Men C 17 / 75

DOWNEAST CYCLOCROSS DAY 2 (Oct 15 2006)

Eric Martin Category: C Men 30 / 40

DOWNEAST CYCLOCROSS (Oct 14 2006)

John Plump Category: B Masters 34 20 / 33
Eric Silva Category: C Men 42 11 / 38
Christian Eager Category: C Men 42 26 / 38

Veloce's Battle at Barlow CCX (Oct 8 2006)

John Miller Men C 20 / 44

Gran Prix of Gloucester Presented by SemEquip #2 (Oct 8 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 1 4 / 18
Eric Silva Category: C Men 5 23 / 49

Gran Prix of Gloucester Presented by SemEquip #1 (Oct 7 2006)

Ryan Packard Category: Cub Juniors 4 / 19
Eric Silva Category: C Men 11 / 50
Drew Davis Category: Masters 35+ 88 / 105

Cross Crusade - Alpenrose (Oct 1 2006)

John Miller Men C 26 / 69

16th Annual BCA Cyclocross (Oct 1 2006)

Eric Silva Men's C 7 / 20

4th Annual Corner Cycle Coonamessett Eco-Cross (Oct 1 2006)

Ryan Packard Cub Juniors 2 / 8
Ryan Packard Junior Men (15-18) 6 / 6
John Plump Beginner Men 10 / 32

Sucker Brook 'Cross (Sep 17 2006)

Ryan Packard JUNIOR 10-14 2 / 10

Clif Bar/ECV Cyclo-Cross (Nov 2 2003)

Ryan Packard Cub Juniors 10 / 13

Busiest Racers

in last months
Ron Hines 76
John Buchheit 64
Jane anna Chapman 49
Jim Gomez 44
Eric Silva 41
Sean Godley 39
Benjamin Buchheit 38
Fred Delgrosso 32
Oscar Yeh 29
William Matlack 27
Jeremy Katz 25
Nancy Labbe-giguere 25
Christine Fort 24
Richard Hislop 23
Gerry Katz 21
Nicole Yeh 20
Ben Mccoy 20
John Plump 19
Justin Bourgette 19
Benjamin Pagano 18
Matthew Graham-o'regan 16
Rebecca Pagano 16
Christian Eager 16
Charles Wescott 14
Zachary Buchheit 13
John Eckert 13
Sophy Lee 13
Ryan Packard 11
Michael Good 11
Tomas Jurgensen 9
Ian Sutton 9
Alex Meier 8
Thom Flanagan 8
Brian Vickery 8
Patrick Twomey 7
Christian Farrar 6
Kate Kelly 4
Ben Maguire 4
Joseph Near 3
John Naegle 2
Paul Perkins 2
Torbjorn Phillpotts 1
Lynay Smith 1
Derek Prior 1
Nathan Murray 1
Richard Hislip 1
Tomas Jurgenson 1
Katherine Kelly 1
Liam Twomey 1
Nathaniel Dick 1
Andrew Tucker 1
Jeremy Jo 1
Unknown Rider 1
Chris Opie 1
Kurt Johnson 1