Log In

Team Overview: Minuteman Road Club

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Coonamessett Farm Eco Cross (Nov 11 2019)

John Ragvin Men Masters 35+ 15 / 27
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 3 / 35
Phil Pereira Men Cat 4/5 15 / 35

Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 10 2019)

Brian Anderson Men Master/Junior 9 / 61
Chris Busick Men Master/Junior 43 / 61
Michael Cole Men Master 50+ 29 / 51
Preston Sanford Men Cat 4/5 57 / 117
Ethan Terrill Men Cat 4/5 66 / 117
Andrew Piper Men Cat 3 15 / 81
Chris Mitchell Men Cat 3 67 / 81

Northampton International Cyclocross Day 1 (Nov 9 2019)

Brian Anderson Men Master/Junior 5 / 67
Chris Busick Men Master/Junior 41 / 67
David Patnaude Men Master 50+ 47 / 59
Ethan Terrill Men Cat 4/5 83 / 138
Andrew Piper Men Cat 3 23 / 80

Really Rad Festival of Cyclocross - Day 2 (Nov 3 2019)

Tracy Sherman Women Cat 4/5 7 / 17
Brian Anderson Men Master 40+ 5 / 20
Chris Mitchell Men Cat 4/5 15 / 85
Brian Massey Men Cat 4/5 23 / 85
Donald Kirouac Men Cat 4/5 29 / 85
Phil Pereira Men Cat 4/5 46 / 85
Ethan Terrill Men Cat 4/5 53 / 85
Scott Sherman Men Cat 4/5 84 / 85

Battle at the Brewery SAT (Nov 2 2019)

Doug Kennedy Master's Men 10 / 43

Really Rad Festival of Cyclocross - Day 1 (Nov 2 2019)

Brian Anderson Men Master 40+ 4 / 27
Ian Stratton Men Master 40+ 23 / 27
Chris Mitchell Men Cat 4/5 15 / 93
Michael Condon Men Cat 4/5 23 / 93
John Steiger Men Cat 4/5 34 / 93
Phil Pereira Men Cat 4/5 59 / 93
Ethan Terrill Men Cat 4/5 70 / 93
Chris Busick Men Cat 2/3/4 38 / 68

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 27 2019)

Chris Busick Men Master 40+ 17 / 21
Andrew Piper Men Cat 3/4 10 / 57
Chris Mitchell Men Cat 3/4 24 / 57
Donald Kirouac Men Cat 4/5 Master 50+ 8 / 39
Scott Sherman Men Cat 4/5 Master 50+ 39 / 39
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 Master 40+ 3 / 40
Tracy Sherman Women Cat 4/5 13 / 38

Mellow Johnny's Cross of Ages Saturday (Oct 26 2019)

Doug Kennedy Master Men 40+/50+/60+ 15 / 43

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 26 2019)

Tracy Sherman Women Cat 4/5 12 / 24
Peter Kuhn Men Cat 2/3/4 2 / 46
Ethan Terrill Men Cat 2/3/4 41 / 46
Mark Miller Men Master 40+ 2 / 22
Brian Massey Men Master 40+ 16 / 22
Ian Stratton Men Master 40+ 18 / 22
John Ehrlinger Men Master 50+ 31 / 49
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 Master 35+ 4 / 52
Brian Massey Men Cat 4/5 Master 35+ 12 / 52
Phil Pereira Men Cat 4/5 Master 35+ 26 / 52
Erik Boos Men Cat 4/5 Master 35+ 37 / 52
Chris Mitchell Men Cat 4/5 4 / 47
Christian Boos Men Cat 4/5 39 / 47
Winslow Woodacre Men Cat 4/5 42 / 47
Reid Purwin Men Junior 9-14 8 / 8

Webberville CX Sunday (Oct 20 2019)

Doug Kennedy Master Men 40+/50+/60+ 32 / 34

Casco Bay Cyclocross (Oct 20 2019)

Brian Anderson Men 1/2/3 11 / 41
Varoujan Hagopian Men 4 9 / 22
Phil Pereira Men 4 13 / 22

NCCX 2019 Race #3 Raleigh (Oct 20 2019)

Nick Leger Men Cat 3 15 / 17

Belltown Cross (Oct 20 2019)

Christian Boos Men Open Junior 15-18 13 / 21
Erik Boos Men Cat 1/2/3/4 Master 40+ 21 / 26

Webberville CX Saturday (Oct 19 2019)

Doug Kennedy Master Men 40+/50+/60+ 19 / 51

Keene Pumpkincross (Oct 19 2019)

Donald Kirouac Men 4 20 / 45

Georgetown Cyclocross Festival (Oct 13 2019)

Doug Kennedy Men Master 50+ 5 / 20

2019 Minuteman CX (Oct 13 2019)

Chris Busick Singlespeed Men 16 / 39
Brian Anderson Singlespeed Men 17 / 39
Chris Mitchell Singlespeed Men 19 / 39
Michael Westberry Singlespeed Men 20 / 39
Chris Pare Singlespeed Men 39 / 39
Brian Anderson Men 40+ (1-3) 4 / 17
Chris Pare Men 40+ (1-3) 12 / 17
Ian Stratton Men 40+ (1-3) 15 / 17
Peter Kuhn Men Pro/1/2/3 9 / 22
Rees Madsen Men Pro/1/2/3 17 / 22
Michael Cole Men 50+ (1-4) 20 / 51
John Steiger Men 50+ (1-4) 30 / 51
Michael Condon Men 50+ (1-4) 51 / 51
Andrew Piper Men 3/4 2 / 66
Ethan Terrill Men 3/4 23 / 66
Rees Madsen Men 3/4 26 / 66
Chris Mitchell Men 3/4 32 / 66
Michael Fowler Men 3/4 38 / 66
Trista Purwin 9-11 Girls 3 / 8
Breandan Cole 9-11 Boys 7 / 15
Reid Purwin 9-11 Boys 9 / 15
Sean Cole 9-11 Boys 13 / 15
Tracy Sherman Women 4/5 12 / 30
Christian Boos 4/5 Junior Men 15-18 & High School 4 / 8
Jeremy Cratty Men 4 40+ 1 / 54
Varoujan Hagopian Men 4 40+ 2 / 54
Brian Massey Men 4 40+ 8 / 54
Phil Pereira Men 4 40+ 16 / 54
Erik Boos Men 4 40+ 27 / 54
Scott Sherman Men 4 40+ 49 / 54
Preston Sanford Men 4 22 / 44
Ethan Terrill Men 4 28 / 44
Chris Mitchell Men 4 44 / 44

Georgetown Cyclocross Festival (Oct 12 2019)

Doug Kennedy Men Master 50+ 8 / 25

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 12 2019)

Christian Boos Men Open Junior 15-18 13 / 19
Erik Boos Men Cat 3/4 30 / 40

BOSSCROSS (Oct 12 2019)

Ethan Terrill Men Cat 3/4 23 / 25
Chris Mitchell Men Cat 4/5 3 / 63
Ethan Terrill Men Cat 4/5 46 / 63
Trista Purwin Women Junior 10-14 2 / 2
Reid Purwin Men Junior 10-14 15 / 17

Bicycle Sport Shop Six Shooter Sunday (Oct 6 2019)

Doug Kennedy Master Men 40+/50+/60+ 20 / 58

Ghosts of Gloucester (Oct 6 2019)

Ethan Terrill Men 4/5 32 / 41
Kathleen Wanat Women 1/2 and 1/2/3 40+ 9 / 17

Bicycle Sport Shop Six Shooter Saturday (Oct 5 2019)

Doug Kennedy Master Men 40+/50+/60+ 23 / 60

The Night Weasels Cometh (Oct 4 2019)

Chris Pare Cat 1/2/3 and 40+ Men 28 / 58
Kathleen Wanat Cat 1/2/3 and 40+ Women 11 / 35
Andrew Piper Cat 3/4 Men 8 / 83
Chris Busick Cat 3/4 Men 47 / 83
Rees Madsen Cat 3/4 Men 49 / 83
Chris Mitchell Cat 3/4 Men 51 / 83
Ian Stratton Cat 3/4 Men 53 / 83
Nick Leger Cat 3/4 Men 55 / 83
Ethan Terrill Cat 3/4 Men 75 / 83
Chris Mitchell Cat 4/5 Men 6 / 98
Varoujan Hagopian Cat 4/5 Men 12 / 98
Michael Westberry Cat 4/5 Men 24 / 98
Phil Pereira Cat 4/5 Men 54 / 98
Preston Sanford Cat 4/5 Men 77 / 98
John Ehrlinger Masters Men 50+/60+ 43 / 65
Brian Massey Cat 5 Men 8 / 68

Best Cross Day 2 (Sep 29 2019)

Doug Kennedy Men Master 50+ Cat 1/2/3/4 7 / 18

Best Cross Day 1 (Sep 28 2019)

Doug Kennedy Men Master 50+ Cat 1/2/3/4 8 / 22

Deer Farm CX (Sep 28 2019)

Mark Castrovinci Men 5 Cat 11 / 28

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 21 2019)

Brian Anderson Men Master 40+ 4 / 10
Michael Fowler Men Cat 3/4 25 / 58
Varoujan Hagopian Men Cat 3/4 33 / 58
Michael Cole Men Master 50+ 29 / 54
David Patnaude Men Master 50+ 38 / 54
Chris Busick Men Single Speed 12 / 42
Chris Mitchell Men Single Speed 22 / 42
Trista Purwin Women Junior 11-Sep 5 / 5
Breandan Cole Men Junior 11-Sep 7 / 15
Reid Purwin Men Junior 11-Sep 11 / 15
Sean Cole Men Junior 11-Sep 12 / 15
Rees Madsen Men Cat 4 1 / 71
Chris Mitchell Men Cat 4 7 / 71
Michael Westberry Men Cat 4 28 / 71
Phil Pereira Men Cat 4 37 / 71
Erik Boos Men Cat 4 56 / 71
Christian Boos Men Junior 15-18 9 / 15

Durham Cycles CX: BHB Cross Central NC #4 (Sep 15 2019)

Nick Leger Men Cat 3/4 10 / 12

Gateway Hills CX (Sep 15 2019)

Brian Massey Men Cat 5 2 / 46
Paul Luttik Men Cat 5 5 / 46
Phil Pereira Men Cat 4 Master 40+ 20 / 29
Doug Antelman Men Cat 4 Master 40+ 21 / 29
Ethan Terrill Men Cat 3/4 48 / 57
Peter Kuhn Men Cat 1/2/3 12 / 33

Hydra Cross (Sep 14 2019)

Christian Boos Men Junior 14-18 9 / 12
Rees Madsen Men Cat 4/5 6 / 63
Erik Boos Men Cat 4/5 19 / 63
Preston Sanford Men Cat 4/5 21 / 63
Chris Busick Men Master 40+ 3 / 6

OCCPRT Spring Hill Cross- BHB Cross Central NC race 2 (Sep 8 2019)

Nick Leger Men Cat 4/5 6 / 35

Quad Cross (Sep 8 2019)

Chris Mitchell Singlespeed Men 20 / 50
Andrew Piper Men 3/4 4 / 46
Varoujan Hagopian Men 4 40+ 6 / 33
Phil Pereira Men 4 40+ 14 / 33
Erik Boos Men 4 40+ 20 / 33
Chris Mitchell Men 4 6 / 39
Ethan Terrill Men 4 29 / 39
Scott Sherman Men 60+ 23 / 24
Michael Cole Men 50+ 25 / 56
John Ehrlinger Men 50+ 36 / 56
Brian Anderson Men 40+ 3 / 35
Chris Pare Men 40+ 10 / 35
Ian Stratton Men 40+ 23 / 35
Erik Boos Men 40+ 32 / 35
Breandan Cole Junior Men 9-14 15 / 23
Sean Cole Junior Men 9-14 18 / 23
Christian Boos Junior Men 15-18 5 / 6
Tracy Sherman Women 4/5 13 / 27
Brian Massey Men 5 40+ 1 / 25
Paul Luttik Men 5 5 / 23

BHB Spring Hill Cross- BHB Cross Central NC race 1 (Sep 7 2019)

Nick Leger Men Cat 4/5 3 / 53

Kalon Cross (Sep 7 2019)

Christian Boos Men Open Cat 5 9 / 16
Varoujan Hagopian Men Master 40+ Cat 4 6 / 28
Phil Pereira Men Master 40+ Cat 4 16 / 28
Erik Boos Men Master 40+ Cat 4 19 / 28
Preston Sanford Men Open - Cat 4 11 / 15
Peter Kuhn Men Open Cat 2/3/4 6 / 42
Chris Pare Men Open Cat 2/3/4 18 / 42
Chris Mitchell Men Open Cat 2/3/4 27 / 42
Erik Boos Men Open Cat 2/3/4 38 / 42

Virginia's Blue Ridge GO Cross (Sep 1 2019)

Nick Leger Men Open Cat4/5 4 / 60

Virginia's Blue Ridge GO Cross (Aug 31 2019)

Nick Leger Men Open Cat4/5 7 / 59

CompEdge Cross @ Blunt Park (Aug 25 2019)

Breandan Cole Junior 18-Sep 17 / 21
Ethan Terrill Men Cat 3/4 21 / 27
Chris Pare Men Master 45+ 4 / 27
Chris Pare Men Cat 1/2/3 9 / 11
Michael Cole Men Cat 1/2/3 10 / 11

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2018)

Chris Busick Killer B Men 45+ 17 / 88
Ian Stratton Killer B Men 45+ 19 / 88
David Patnaude Killer B Men 45+ 40 / 88
Michael Condon Killer B Men 45+ 83 / 88
Andrew Piper Killer B Men/U19 Boys 2 / 94
Chris Mitchell Killer B Men/U19 Boys 91 / 94
Michael Cole Open Fat Bike 5 / 36
Brian Anderson Open Singlespeed Men 8 / 78
Chris Mitchell Open Singlespeed Men 24 / 78
Chris Busick Open Singlespeed Men 34 / 78
Michael Condon Open Singlespeed Men 47 / 78
Peter Kuhn Jedi Men 24 / 63
Michael Cole Jedi Men 43 / 63
Tracy Sherman Beginner Women/U19 Girls 23 / 41
Reid Purwin U15 Boys 8 / 11
James Silva Beginner Men 36 / 94
Varoujan Hagopian Beginner Men 65 / 94
Nicholas Blinn Beginner Men 94 / 94

NBX Gran Prix of Cross Day 2 (Dec 2 2018)

Reid Purwin Men Juniors 9-14 24 / 25
Christo Tinkov Men Masters 50+ 50 / 53
Oscar Purwin Men Masters 40+ 49 / 59
Erik Boos Men Open Cat4/5 45 / 69

NBX GP of Cross - Day 1 (Dec 1 2018)

Reid Purwin Men Juniors 9-14 24 / 25
Donald Kirouac Men Masters 50+ 42 / 65
David Patnaude Men Masters 50+ 51 / 65
Brian Anderson Men Masters 40+ 14 / 75
Chris Busick Men Masters 40+ 45 / 75
Michael Condon Men Masters 40+ 54 / 75
Oscar Purwin Men Masters 40+ 61 / 75
Ian Stratton Men Open Cat4/5 19 / 103
John Brodie Men Open Cat4/5 49 / 103
Phil Pereira Men Open Cat4/5 69 / 103
Erik Boos Men Open Cat4/5 72 / 103
Andrew Piper Men Open Cat3 14 / 77

Bishops Orchard Cyclocross Race (Nov 25 2018)

Erik Boos MEN CAT 4 15 / 18

Secret Squirrel CX (Nov 24 2018)

Brian Anderson Zanconato Mens Singlespeed Open 13 / 40
Chris Busick Zanconato Mens Singlespeed Open 19 / 40
Chris Mitchell Zanconato Mens Singlespeed Open 20 / 40
Brian Anderson Elite Men 7 / 32
Chris Busick Elite Men 25 / 32
Michael Cole Sport Men 22 / 87
Ian Stratton Sport Men 41 / 87
Donald Kirouac Sport Men 52 / 87
Michael Condon Sport Men 53 / 87
Chris Mitchell Novice Men 4 / 94
Varoujan Hagopian Novice Men 19 / 94

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 18 2018)

Chris Mitchell Men Cat 3/4 32 / 53
Erik Boos Men Cat 3/4 41 / 53
Peter Kuhn Men Pro/1/2/3 20 / 27
Donald Kirouac Men Master 50+ 30 / 53
Christo Tinkov Men Master 50+ 45 / 53
Michael Cole Men Master 50+ 999 / 53
Brian Anderson Men Master 40+ 5 / 41
Tracy Sherman Women Master 40+ 16 / 19
Ian Stratton Men Cat 4/5 8 / 73
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 22 / 73
James Silva Men Cat 4/5 43 / 73
John Brodie Men Cat 4/5 49 / 73
Breandan Cole Men Junior 9-14 10 / 13
Reid Purwin Men Junior 9-14 11 / 13
Sean Cole Men Junior 9-14 12 / 13

Supercross Cup Day 1 (Nov 17 2018)

Chris Busick Men Open Cat3 27 / 52

Verge Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 11 2018)

Andrew Piper Men Cat 3 20 / 68
Chris Busick Men Cat 3 51 / 68
Brian Anderson Men Master/Junior 13 / 77
Michael Cole Men Master 50+ 23 / 61
John Ehrlinger Men Master 50+ 35 / 61
Donald Kirouac Men Master 50+ 36 / 61
Reid Purwin Men Junior 9-14 40 / 40
Jessica Brodie Women Cat 4/5 27 / 32
Erik Boos Men Cat 4/5 66 / 125

Coonamessett Farm Eco Cross (Nov 11 2018)

Chris Mitchell Single Speed 1 / 5
Varoujan Hagopian Men 4/5 12 / 43
Phil Pereira Men 4/5 18 / 43
Chris Mitchell Men 4/5 42 / 43

NCCX 2018 Race #7 Gibsonville (Nov 10 2018)

Nick Leger Men Cat 4/5 5 / 35

Verge Northampton International Cyclocross (Nov 10 2018)

Brian Anderson Men Master/Junior 35 / 83
Chris Busick Men Master/Junior 55 / 83
Michael Condon Men Master 50+ 37 / 55
John Steiger Men Master 50+ 44 / 55

Really Rad Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 4 2018)

Brian Anderson Men Cat 2/3/4 8 / 65
Chris Busick Men Cat 2/3/4 40 / 65
Chris Mitchell Men Cat 2/3/4 57 / 65
John Ehrlinger Men Master 50+ 15 / 25
Donald Kirouac Men Master 50+ 17 / 25
Brian Anderson Men Master 40+ 2 / 16
Reid Purwin Men Junior 9-14 9 / 10
Jessica Brodie Women Cat 4/5 15 / 24
Michael Condon Men Cat 4/5 20 / 88
Erik Boos Men Cat 4/5 51 / 88
Phil Pereira Men Cat 4/5 999 / 88

NCCX 2018 Race #6 Pinehurst (Nov 4 2018)

Nick Leger Men Cat 4/5 4 / 31

Really Rad Festival of Cyclocross Day 1 (Nov 3 2018)

Chris Mitchell Men Cat 2/3/4 36 / 44
Chris Mitchell Men Cat 4/5 12 / 70
Phil Pereira Men Cat 4/5 25 / 70
John Brodie Men Cat 4/5 55 / 70

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 28 2018)

Michael Cole Men Master 50+ 16 / 32
John Ehrlinger Men Master 50+ 31 / 32
Brian Anderson Men Master 40+ 14 / 31
Chris Busick Men Master 40+ 20 / 31
Andrew Piper Men Cat 3/4 10 / 83
Oscar Purwin Men Cat 3/4 61 / 83
Scott Sherman Men Cat 4/5 Master 50+ 43 / 46
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 Master 40+ 7 / 39
Reid Purwin Men Junior 10-14 25 / 31
Breandan Cole Men Junior 10-14 27 / 31
Sean Cole Men Junior 10-14 29 / 31
Tracy Sherman Women Cat 4/5 17 / 36
Aimee Cole Women Cat 4/5 29 / 36

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 27 2018)

Peter Kuhn Men Cat 2/3/4 2 / 14
Christo Tinkov Men Master 50+ 25 / 27
Oscar Purwin Men Master 40+ 12 / 13
Reid Purwin Men Junior 9-14 5 / 5
Ian Stratton Men Cat 4/5 Master 35+ 2 / 36
Mark Bernard Men Cat 4/5 Master 35+ 8 / 36
Phil Pereira Men Cat 4/5 Master 35+ 16 / 36
James Silva Men Cat 4/5 Master 35+ 19 / 36
Erik Boos Men Cat 4/5 Master 35+ 22 / 36
Brian Haugli Men Cat 4/5 Master 35+ 999 / 36
Chris Gibson Men Cat 4/5 5 / 41
Chris Mitchell Men Cat 4/5 8 / 41
Nicholas Blinn Men Cat 4/5 999 / 41

Casco Bay Cyclocross (Oct 21 2018)

Varoujan Hagopian Men 4/5 26 / 60

DCCX Day 2 (Oct 21 2018)

Nick Leger Men Open Cat4/5 22 / 123

Keene Pumpkincross (Oct 21 2018)

Andrew Piper Men 3 4 / 15
Doug Antelman Men Masters 50+ 21 / 21
Brian Anderson Men Masters 40+ 1 / 14
Reid Purwin Men Junior Boys 9-12 11 / 11
Ian Stratton Men 4 40+ 1 / 12
Mark Bernard Men 4 40+ 3 / 12
Phil Pereira Men 4 u40 10 / 15
Donald Kirouac Men 4 50+ 2 / 20
Doug Antelman Men 4 50+ 14 / 20

Belltown CX (Oct 20 2018)

Erik Boos Men Cat 4 33 / 35

Crosstobeerfest (Oct 17 2018)

Nick Leger Elite Men & Men 40+ 28 / 30
Brian Anderson Zanconato Singlespeed Men 4 / 53
Chris Pare Sport Men 19 / 68
Michael Fowler Sport Men 27 / 68
Chris Gibson Sport Men 34 / 68
Varoujan Hagopian Sport Men 42 / 68
Chris Mitchell Novice Men 12 / 92

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 14 2018)

Brian Anderson Men Cat 1/2/3/4 40+/U19 22 / 105
Chris Busick Men Cat 1/2/3/4 40+/U19 67 / 105
John Ehrlinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 41 / 88
David Patnaude Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 60 / 88
Tracy Sherman Women Cat 4/5 31 / 44
Reid Purwin Men Open Junior 9-14 43 / 43
Donald Kirouac Men Cat 4/5 Masters 40+ 15 / 97
Aj Camelio Men Cat 4/5 Masters 40+ 19 / 97
Erik Boos Men Cat 4/5 Masters 40+ 57 / 97
Scott Sherman Men Cat 4/5 Masters 40+ 95 / 97
Tucker Wetmore Men Cat 4/5 7 / 95
Chris Gibson Men Cat 4/5 8 / 95
Robert Raymond Men Cat 4/5 10 / 95
Phil Pereira Men Cat 4/5 55 / 95
Antony Haivanis Men Cat 4/5 63 / 95
Emmanuel Loaiza Men Cat 4/5 74 / 95
Nicholas Blinn Men Cat 4/5 79 / 95

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 13 2018)

Brian Anderson Men Cat 1/2/3/4 40+/U19 46 / 102
Chris Busick Men Cat 1/2/3/4 40+/U19 62 / 102
Michael Cole Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 32 / 98
John Ehrlinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 50 / 98
David Patnaude Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 60 / 98
Michael Condon Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 66 / 98
Tracy Sherman Women Cat 4/5 28 / 56
Ian Stratton Men Cat 4/5 Masters 40+ 4 / 103
Michael Condon Men Cat 4/5 Masters 40+ 16 / 103
Aj Camelio Men Cat 4/5 Masters 40+ 36 / 103
Erik Boos Men Cat 4/5 Masters 40+ 57 / 103
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 Masters 40+ 103 / 103
Phil Pereira Men Cat 4/5 89 / 100

BossCross (Oct 8 2018)

Andrew Piper Men Cat 3/4 4 / 21
Varoujan Hagopian Men Cat 4/5 9 / 40
Chris Gibson Men Cat 4/5 999 / 40

Durham Cycles 'Cross - BHB Cross Central NC Finale! (Oct 7 2018)

Nick Leger Men 4/5 9 / 32

Minuteman CX (Oct 7 2018)

Peter Kuhn Men 3 2 / 32
PJ McQuade Men 3 11 / 32
Chris Busick Men (SS Open) 21 / 37
Donald Kirouac Men (SS Open) 32 / 37
Chris Mitchell Men (SS Open) 34 / 37
Michael Cole Men 50+ (1-4) 27 / 67
John Ehrlinger Men 50+ (1-4) 39 / 67
Michael Condon Men 50+ (1-4) 41 / 67
David Patnaude Men 50+ (1-4) 45 / 67
Doug Antelman Men 50+ (1-4) 58 / 67
Brian Anderson Men 40+ (1-4) 2 / 38
Chris Pare Men 40+ (1-4) 9 / 38
Oscar Purwin Men 40+ (1-4) 28 / 38
Tracy Sherman Women 4/5 17 / 40
Jessica Brodie Women 4/5 27 / 40
Reid Purwin Cub Juniors (Boys & Girls 9-11) 8 / 14
Breandan Cole Cub Juniors (Boys & Girls 9-11) 10 / 14
Sean Cole Cub Juniors (Boys & Girls 9-11) 11 / 14
Ian Stratton Men 4/5 40+ 5 / 58
Donald Kirouac Men 4/5 40+ 17 / 58
Varoujan Hagopian Men 4/5 40+ 21 / 58
Jacob Lipcon Men 4/5 40+ 35 / 58
Doug Antelman Men 4/5 40+ 39 / 58
Erik Boos Men 4/5 40+ 42 / 58
Christo Tinkov Men 4/5 40+ 49 / 58
Michael Fowler Men 4/5 4 / 48
Robert Raymond Men 4/5 10 / 48
Aj Camelio Men 4/5 11 / 48
Hunter Enochs Men 4/5 19 / 48
Phil Pereira Men 4/5 27 / 48
Chris Mitchell Men 4/5 33 / 48
Emmanuel Loaiza Men 4/5 34 / 48
Todd Jewett Men 4/5 42 / 48
James Silva Men 4/5 44 / 48
James Silva Men 5 9 / 43
Antony Haivanis Men 5 14 / 43
John Brodie Men 5 23 / 43
Nicholas Blinn Men 5 30 / 43
Gary Sclar Men 5 36 / 43

Night Weasels Cometh (Oct 3 2018)

Peter Kuhn Cat 3/4 (Men) 1 / 86
Chris Busick Cat 3/4 (Men) 20 / 86
Oscar Purwin Cat 3/4 (Men) 68 / 86
Hunter Enochs Cat 5 (Men) 16 / 49
Michael Fowler Cat 4/5 (Men) 1 / 89
Robert Raymond Cat 4/5 (Men) 4 / 89
Chris Mitchell Cat 4/5 (Men) 11 / 89
Varoujan Hagopian Cat 4/5 (Men) 15 / 89
Ian Stratton Cat 4/5 (Men) 20 / 89
Aj Camelio Cat 4/5 (Men) 22 / 89
Donald Kirouac Cat 4/5 (Men) 38 / 89
Hunter Enochs Cat 4/5 (Men) 44 / 89
Phil Pereira Cat 4/5 (Men) 45 / 89
Ben Mast Cat 4/5 (Men) 49 / 89
Brian Haugli Cat 4/5 (Men) 50 / 89
Emmanuel Loaiza Cat 4/5 (Men) 52 / 89
Erik Boos Cat 4/5 (Men) 65 / 89
Doug Antelman Cat 4/5 (Men) 72 / 89
James Silva Cat 4/5 (Men) 83 / 89
Andrew Piper Category 1/2/3 (Men) 28 / 53
Brian Anderson Category 1/2/3 (Men) 32 / 53

KMC CrossFest Day 2 (Sep 30 2018)

Antony Haivanis Men Cat 4/5 15 / 22
Nicholas Blinn Men Cat 4/5 21 / 22
Brian Anderson Men Master 40+ Cat 1/2/3/4 4 / 16
David Patnaude Men Master 50+ Cat 1/2/3/4 21 / 29
Reid Purwin Men Junior 9-14 11 / 11
Ian Stratton Men Master 40+ Cat 4/5 8 / 37
Doug Antelman Men Master 40+ Cat 4/5 21 / 37
Erik Boos Men Master 40+ Cat 4/5 23 / 37

QuayCross - BHB Cross Central NC Race 7 (Sep 29 2018)

Nick Leger Women Men 4/5 5 / 17

KMC CrossFest Day 1 (Sep 29 2018)

Phil Pereira Men Cat 4/5 36 / 73
Erik Boos Men Cat 4/5 54 / 73
Michael Fowler Men Cat 4/5 144 / 73
PJ McQuade Men Cat 3/4 24 / 58

Cape Cross (Sep 23 2018)

Frederick Marius Men Masters 40+ 12 / 17

Briar Cross - BHB Cross Central NC Race 5 (Sep 22 2018)

Nick Leger Women Men 4/5 4 / 36

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 22 2018)

Brian Anderson Men Master 40+ 2 / 35
Andrew Piper Men Cat 3/4 4 / 67
Peter Kuhn Men Cat 3/4 6 / 67
Michael Cole Men Master 50+ 19 / 49
John Ehrlinger Men Master 50+ 28 / 49
Michael Condon Men Master 50+ 33 / 49
Kevin Teves Men Master 50+ 38 / 49
David Patnaude Men Master 50+ 40 / 49
Doug Antelman Men Master 50+ 47 / 49
Chris Mitchell Men Single Speed 39 / 40
Breandan Cole Men Junior 9-11 6 / 9
Sean Cole Men Junior 9-11 8 / 9
Hunter Enochs Men Cat 5 10 / 69
Chris Mitchell Men Cat 5 24 / 69
Erik Boos Men Cat 5 30 / 69
Nicholas Blinn Men Cat 5 54 / 69
Gary Sclar Men Cat 5 61 / 69
Michael Fowler Men Cat 4 7 / 83
Ian Stratton Men Cat 4 16 / 83
Aj Camelio Men Cat 4 28 / 83
Varoujan Hagopian Men Cat 4 31 / 83
Brian Haugli Men Cat 4 33 / 83
Phil Pereira Men Cat 4 56 / 83
Kyle Hayes Men Cat 4 58 / 83
Emmanuel Loaiza Men Cat 4 72 / 83

Town Hall Cross #9 (Sep 22 2018)

Robert Raymond Mens Cat 4/5 (C) 6 / 70

Gateway Hills CX (Sep 16 2018)

Reid Purwin Open Junior 9-14 20 / 21
Kevin Teves Men Open Master 50+ 23 / 44
Nicholas Blinn Men Cat 5 999 / 48
Frederick Marius Men Cat 4 Master 40+ 5 / 34
Mark Bernard Men Cat 4 Master 40+ 6 / 34
Michael Fowler Men Cat 4 4 / 33
Aj Camelio Men Cat 4 8 / 33
Phil Pereira Men Cat 4 22 / 33
Tucker Wetmore Men Cat 4 27 / 33

Quad CX 2018 (Sep 9 2018)

Gary Sclar Singlespeed Men 40 / 47
Andrew Piper Men 3/4 8 / 49
Peter Kuhn Men 3/4 32 / 49
Jeremy Cratty Men 4 40+ 2 / 46
Mark Bernard Men 4 40+ 9 / 46
Varoujan Hagopian Men 4 40+ 15 / 46
Michael Fowler Men 4 5 / 45
Tucker Wetmore Men 4 6 / 45
Brian Haugli Men 4 20 / 45
Phil Pereira Men 4 29 / 45
Emmanuel Loaiza Men 4 35 / 45
Michael Cole Men 50+ (1-4) 14 / 48
Kevin Teves Men 50+ (1-4) 27 / 48
John Ehrlinger Men 50+ (1-4) 28 / 48
Doug Antelman Men 50+ (1-4) 45 / 48
Christo Tinkov Men 50+ (1-4) 46 / 48
Brian Anderson Men 40+ (1-4) 3 / 41
Chris Pare Men 40+ (1-4) 10 / 41
Ian Stratton Men 40+ (1-4) 26 / 41
Breandan Cole Boys u15 19 / 29
Sean Cole Boys u15 22 / 29
Reid Purwin Boys u15 24 / 29
Donald Kirouac Men 5 40+ 6 / 29
Erik Boos Men 5 40+ 13 / 29
Hunter Enochs Men 5 11 / 36
James Silva Men 5 14 / 36

BHB Spring Hill Cross- BHB Cross Central NC race 1 (Sep 8 2018)

Nick Leger Men 4/5 11 / 47

Deschutes Brewery's GO Cross Day 2 (Sep 2 2018)

Nick Leger Men Cat 4/5 23 / 49

Kalon Cross (Sep 1 2018)

Kevin Teves Men Master 50+ 9 / 39
Christo Tinkov Men Master 50+ 28 / 39
Michael Condon Men Master 50+ 78 / 39
Hunter Enochs Men Master 35+ Cat 5 11 / 29
Erik Boos Men Master 35+ Cat 5 17 / 29
Ian Stratton Men Master 35+ Cat 4 6 / 42
Mark Bernard Men Master 35+ Cat 4 7 / 42
Michael Condon Men Master 35+ Cat 4 17 / 42
Brian Haugli Men Master 35+ Cat 4 18 / 42
Phil Pereira Men Master 35+ Cat 4 28 / 42
Kyle Hayes Men Open 9-39 Cat 5 5 / 28
Nicholas Blinn Men Open 9-39 Cat 5 53 / 28

Deschutes Brewery's GO Cross Day 1 (Sep 1 2018)

Nick Leger Men Senior Cat 4/5 11 / 54

COMPEDGE CYCLOCROSS @ BLUNT PARK (Aug 26 2018)

Frederick Marius Masters 55+ 8 / 21
Michael Cole Masters 45+ 15 / 28
Frederick Marius Masters 45+ 18 / 28
Breandan Cole Youth Race-Long Lap 2 / 10
Sean Cole Youth Race-Long Lap 4 / 10
Michael Cole Elite 1/2/3 24 / 28
Kyle Hayes Cat 4/5 33 / 72

Verge Sport - BOSSCROSS (Dec 16 2017)

Brian Anderson Men Fat Bike 1 / 32
Chris Busick Men Master 40+ 3 / 10
Michael Condon Men Master 50+ 11 / 19
John Ehrlinger Men Master 50+ 13 / 19
Peter Kuhn Men Cat 4/5 1 / 62
Chris Gibson Men Cat 4/5 2 / 62
Jeremy Cratty Men Cat 4/5 3 / 62
Ian Stratton Men Cat 4/5 8 / 62
James Silva Men Cat 4/5 17 / 62
Robert Raymond Men Cat 4/5 20 / 62
Nick Leger Men Cat 4/5 21 / 62
Christo Tinkov Men Cat 4/5 42 / 62

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2017)

Brian Anderson Open Fat Bike 6 / 17
Chris Busick Open Singlespeed Men 21 / 62
James Silva Open Singlespeed Men 36 / 62
Nate Morse Jedi Men 3 / 44
Brian Anderson Jedi Men 29 / 44
PJ McQuade Killer B Men 11 / 62
Chris Gibson Killer B Men 17 / 62
Chris Busick Killer B Men 40+ 12 / 72
Michael Condon Killer B Men 40+ 32 / 72
Ian Stratton Killer B Men 40+ 34 / 72
Donald Kirouac Beginner Men 6 / 75

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 3 2017)

Brian Anderson Masters 40+/U19 Men 18 / 70
Chris Busick Masters 40+/U19 Men 43 / 70
Sharon Benedict Masters Women 40+ 17 / 20
Patrick Collins UCI Elite Men 10 / 49
Nate Morse UCI Elite Men 18 / 49

NBX GP of Cross (Dec 2 2017)

Patrick Collins UCI Elite Men 13 / 48
Nate Morse UCI Elite Men 24 / 48
Sharon Benedict Cat 3 Women 13 / 24
Brian Anderson Master Men 40+/Jr 15-18 15 / 63
Michael Condon Masters 50+ 50 / 84
John Ehrlinger Masters 50+ 59 / 84
Doug Antelman Masters 50+ 70 / 84
Patrick Walters Masters 50+ 76 / 84
Nick Leger Cat 4/5 Men 44 / 120

NECX BAR Finals (Nov 26 2017)

Sharon Benedict Women Open 40+ 4 / 7
Ian Stratton Men Cat 4/5 40+ 7 / 40
Michael Condon Men Cat 4/5 40+ 10 / 40
John Steiger Men Cat 4/5 40+ 15 / 40
Doug Antelman Men Cat 4/5 40+ 25 / 40
Christo Tinkov Men Cat 4/5 40+ 32 / 40
Patrick Walters Men Cat 1/2/3/4 50+ 999 / 24

Secret Squirrel (Nov 25 2017)

Chris Busick Zanconato Mens Singlespeed Open 12 / 40
Nate Morse Elite Men 8 / 28
Chris Busick Elite Men 23 / 28
Tracy Sherman Novice Women 9 / 28
Michael Condon Sport Men 28 / 39

Rockland County Supercross Cup Day 2 (Nov 19 2017)

Patrick Collins Men Open Pro 16 / 32

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 19 2017)

PJ McQuade Men Cat 3/4 15 / 58
Peter Kuhn Men Cat 3/4 23 / 58
Nate Morse Men Pro/1/2/3 9 / 28
Andrew Piper Men Pro/1/2/3 14 / 28
Mark Miller Men Pro/1/2/3 25 / 28
Sharon Benedict Women Pro/1/2/3 15 / 19
Donald Kirouac Men Master 50+ 39 / 61
John Ehrlinger Men Master 50+ 57 / 61
Chris Busick Men Master 40+ 20 / 63
John Steiger Men Master 40+ 40 / 63
Michael Condon Men Master 40+ 43 / 63
Sharon Benedict Women Cat 3/4/5 1 / 19
Ian Stratton Men Cat 4/5 12 / 78
James Silva Men Cat 4/5 31 / 78
Christo Tinkov Men Cat 4/5 68 / 78

Battle at the Snake Den (Nov 18 2017)

Nate Morse ELITE MEN 1 / 8

Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 12 2017)

Patrick Collins Men Pro/1/2 10 / 49
Nate Morse Men Pro/1/2 30 / 49
Sharon Benedict Women Master 40+ 16 / 17
Brian Anderson Men Master/Junior 12 / 82
John Ehrlinger Men Master 50+ 47 / 68

Northampton International Cyclocross Day 1 (Nov 11 2017)

Patrick Collins Men Pro/1/2 11 / 51
Nate Morse Men Pro/1/2 27 / 51
Brian Anderson Men Master/Junior 17 / 82
Chris Busick Men Master/Junior 53 / 82
Michael Condon Men Master/Junior 67 / 82
John Steiger Men Master/Junior 70 / 82
Doug Antelman Men Master 50+ 69 / 77
Ian Stratton Men Cat 4/5 43 / 126
Nick Leger Men Cat 4/5 68 / 126

The 27th Annual West Hill Shop Cyclocross Race (Nov 5 2017)

Brian Anderson Master Men 45+ Cat. 1-3 5 / 16
Sharon Benedict Women Open 13 / 21
Ian Stratton Master Men 45+ Cat. 4/5 14 / 39
Donald Kirouac Master Men 45+ Cat. 4/5 15 / 39

Really Rad Festival of Cyclocross (Nov 5 2017)

Tucker Wetmore Men Cat 4/5 2 / 45
Robert Raymond Men Cat 4/5 16 / 45
Patrick Collins Men Pro/1/2/3 2 / 11
Nate Morse Men Pro/1/2/3 3 / 11

Really Rad Festival of Cyclocross (Nov 4 2017)

Nick Leger Men Cat 4/5 17 / 46
Patrick Collins Men Pro/1/2/3 2 / 16
Nate Morse Men Pro/1/2/3 3 / 16
John Ehrlinger Men Master 50+ 14 / 34
Michael Condon Men Master 50+ 20 / 34
Doug Antelman Men Master 50+ 26 / 34
Nick Leger Men Cat 2/3/4 24 / 32

Wicked Creepy Cyclocross Race, part of the NYCROSS.com Series (Oct 29 2017)

Andrew Piper Elite Men (1/2/3) 10 / 16

HPCX Day 2 (Oct 29 2017)

Patrick Collins Men Uci C2 Cat 1/2 19 / 31
Nate Morse Men Uci C2 Cat 1/2 29 / 31

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 29 2017)

Brian Anderson Men Master 40+ 12 / 39
Chris Pare Men Master 40+ 17 / 39
Chris Busick Men Master 40+ 26 / 39
PJ McQuade Men Cat 3/4 7 / 84
Sharon Benedict Women Master 40+ 7 / 17
Kevin Teves Men Cat 4/5 Master 50+ 2 / 46
Donald Kirouac Men Cat 4/5 Master 50+ 13 / 46
Richard Batten Men Cat 4/5 999 / 88

HPCX Day 1 (Oct 28 2017)

Nate Morse Men Open Pro 18 / 35
Patrick Collins Men Open Pro 20 / 35

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 28 2017)

Mark Miller Men Pro/1/2/3 3 / 23
Sharon Benedict Women Cat 4/5 1 / 18
Chris Gibson Men Cat 2/3/4 28 / 52
Chris Pare Men Cat 2/3/4 999 / 52
Chris Busick Men Master 40+ 11 / 33
Michael Condon Men Master 50+ 27 / 44
Jacob Lipcon Men Cat 4/5 Master 35+ 23 / 61
James Silva Men Cat 4/5 Master 35+ 27 / 61
Brian Haugli Men Cat 4/5 Master 35+ 31 / 61
John Gagnon Men Cat 4/5 Master 35+ 46 / 61
Christo Tinkov Men Cat 4/5 Master 35+ 54 / 61
Peter Kuhn Men Cat 4/5 1 / 52
Robert Raymond Men Cat 4/5 6 / 52

Casco Bay Cyclocross (Oct 22 2017)

Brian Anderson Masters 40+ (Men) 5 / 38
Nick Leger Cat 4/5 (Men) 28 / 74

DCCX Day 2 (Oct 22 2017)

Patrick Collins Men Cat1/2/3 UCI C2 Elite 9 / 32

Casco Bay Cyclocross (Oct 22 2017)

Andrew Piper Elite/U23 Men 1-3 (Men) 13 / 41

Keene Pumpkin Cross (Oct 22 2017)

Sharon Benedict Women 4/5 1 / 23
Donald Kirouac Men 4/5 50+ 7 / 27
Doug Antelman Men 4/5 50+ 15 / 27
Mark Miller Men 1/2 4 / 11

DCCX Day 1 (Oct 21 2017)

Patrick Collins Men Cat1/2/3 UCI C2 Elite 26 / 37

Downeast2017 (Oct 21 2017)

Andrew Piper Men 1/2/3 (Open) 9 / 21

Crosstobeerfest (Oct 18 2017)

Brian Anderson Elite Men (aka 1/2/3) 15 / 32
Donald Kirouac Novice Men (aka 4/5) 21 / 90

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 15 2017)

Patrick Collins Men UCI 36 / 50
John Ehrlinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 68 / 98
Christo Tinkov Men Cat 4/5 Masters 40+ 82 / 103

CRAFT Sportswear Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 14 2017)

Brian Anderson U19 Men/40+ Men 20 / 107
Chris Busick U19 Men/40+ Men 69 / 107
John Ehrlinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 63 / 106
Patrick Collins Men UCI 23 / 58
Kevin Teves Men Cat 4/5 Masters 40+ 5 / 106
Richard Batten Men Cat 4/5 Masters 40+ 79 / 106
Christo Tinkov Men Cat 4/5 Masters 40+ 101 / 106
Tucker Wetmore Men Cat 4/5 10 / 118
Nick Leger Men Cat 4/5 93 / 118

Minuteman CX (Oct 8 2017)

Breandan Cole Cub Juniors (Boys & Girls 10-14) 16 / 25
Patrick Collins Men (Cat 1/2/3) 3 / 28
Mark Miller Men (Cat 1/2/3) 28 / 28
James Silva Men (SS Open) 25 / 44
PJ McQuade Intermediate Men (Cat 3/4) 7 / 51
Michael Cole Men 50 + 15 / 54
John Ehrlinger Men 50 + 30 / 54
Michael Condon Men 50 + 41 / 54
Patrick Walters Men 50 + 45 / 54
Richard Batten Men 50 + 47 / 54
Brian Anderson Men 40 + 5 / 37
Chris Pare Men 40 + 7 / 37
Jerome Guerard Men 40 + 33 / 37
Sharon Benedict Women (Cat 4/5) 5 / 58
Kevin Teves Men (Cat 4/5 40+) 5 / 73
Michael Condon Men (Cat 4/5 40+) 7 / 73
Donald Kirouac Men (Cat 4/5 40+) 13 / 73
Jacob Lipcon Men (Cat 4/5 40+) 26 / 73
Richard Batten Men (Cat 4/5 40+) 38 / 73
David Patnaude Men (Cat 4/5 40+) 46 / 73
John Gagnon Men (Cat 4/5 40+) 61 / 73
Christo Tinkov Men (Cat 4/5 40+) 70 / 73
Peter Kuhn Men (Cat 4/5) 2 / 41
Thomas Coleman Men (Cat 4/5) 11 / 41
Robert Raymond Men (Cat 4/5) 14 / 41
Antony Haivanis Men (Cat 4/5) 20 / 41
Thomas Coleman Men (Cat 5) 2 / 47
Antony Haivanis Men (Cat 5) 11 / 47

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 7 2017)

Doug Antelman Men Open Master 50+ 33 / 35
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 1 / 21

VERGE Night Weasels Cometh (Oct 4 2017)

Peter Kuhn Cat 5 2 / 71
Donald Kirouac Cat 5 16 / 71
Mohinish Vinnakota Cat 5 22 / 71
Antony Haivanis Cat 5 68 / 71
Antony Haivanis Cat 4/5 Men 2 / 107
Brian Haugli Cat 4/5 Men 61 / 107
Doug Antelman Cat 4/5 Men 73 / 107
Patrick Walters Cat 4/5 Men 84 / 107
John Gagnon Cat 4/5 Men 91 / 107
Robert Raymond Cat 4/5 Men 102 / 107
Richard Batten Cat 4/5 Men 105 / 107
Brian Anderson Cat 3/4 Men 5 / 95
PJ McQuade Cat 3/4 Men 22 / 95
Chris Busick Cat 3/4 Men 31 / 95
Patrick Collins Cat 1/2/3 Men 8 / 63
Chris Pare Cat 1/2/3 Men 24 / 63
Mark Miller Cat 1/2/3 Men 56 / 63

King Pine CX (Oct 1 2017)

Sharon Benedict Women Cat 3/4 2 / 9
Sharon Benedict Women Cat 4/5 2 / 9

KMC Cross Festival Day 3 (Oct 1 2017)

Patrick Mccue Men Masters 40+ Cat4/5 45 / 67
Doug Antelman Men Masters 40+ Cat4/5 52 / 67
Patrick Collins Men Open Pro 36 / 46
Nate Morse Men Open Pro 41 / 46
Chris Busick Men Open Cat2/3 57 / 66
Michael Cole Men Open Cat2/3 62 / 66
Brian Haugli Men Open U40 Cat4/5 47 / 57

KMC Cross Festival Day 2 (Sep 30 2017)

Kevin Teves Men Masters 40+ Cat4/5 10 / 65
Doug Antelman Men Masters 40+ Cat4/5 44 / 65
Peter Kuhn Men Open U40 Cat4/5 7 / 66
Breandan Cole Men Juniors 9-10 6 / 8
Brian Anderson Men Masters 35+ 12 / 52

KMC Cross Festival Day 1 (Sep 29 2017)

Brian Anderson Men Masters 35+ 10 / 28
Nate Morse Men Open Pro 35 / 46
Patrick Collins Men Open Pro 36 / 46

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 27 2017)

Mark Miller Men Pro/1/2/3 6 / 53
Nate Morse Men Pro/1/2/3 999 / 53
Chris Busick Men Open Singlespeed 19 / 59
Chris Pare Men Open Singlespeed 999 / 59
Sharon Benedict Women Cat 4/5 9 / 23
Kevin Teves Men Cat 4/5 16 / 115
Chris Gibson Men Cat 4/5 39 / 115
Robert Raymond Men Cat 4/5 44 / 115
Richard Batten Men Cat 4/5 54 / 115
Brian Haugli Men Cat 4/5 55 / 115
Todd Jewett Men Cat 4/5 77 / 115
Ian Rusk Men Cat 4/5 104 / 115
Antony Haivanis Men Cat 4/5 999 / 115
Chris Pare Men Cat 2/3/4 12 / 101
Brian Anderson Men Cat 2/3/4 16 / 101
Michael Cole Men Cat 2/3/4 54 / 101
John Ehrlinger Men Cat 2/3/4 70 / 101
Nick Leger Men Cat 2/3/4 81 / 101
Doug Antelman Men Cat 2/3/4 91 / 101
Chris Busick Men Cat 2/3/4 999 / 101

SykeloCross (Sep 24 2017)

Andrew Piper Men Cat1/2/3 1/2/3 11 / 11

Sucker Brook 'Cross (Sep 17 2017)

Kevin Teves Men Cat 4/5 Master 40+ 3 / 74
David Patnaude Men Cat 4/5 Master 40+ 35 / 74
Richard Batten Men Cat 4/5 Master 40+ 46 / 74
Doug Antelman Men Cat 4/5 Master 40+ 58 / 74
Tucker Wetmore Men Cat 4/5 6 / 60
Nick Leger Men Cat 4/5 25 / 60
Antony Haivanis Men Cat 4/5 33 / 60
Sharon Benedict Women Cat 3/4/5 Master 40+ 5 / 28
Richard Batten Men Cat 1/23/4 Master 50+ 58 / 64
Brian Anderson Men Cat 1/2/3 Master 40+ 10 / 46
Chris Pare Men Cat 1/2/3 Master 40+ 12 / 46

Cyclocross at White Park (Sep 16 2017)

John Ehrlinger Men Open Master 55+ 26 / 32
Breandan Cole Men Open Junior 9-14 17 / 17
Brian Haugli Men Cat 4/5 42 / 69
Todd Jewett Men Cat 4/5 46 / 69
Christo Tinkov Men Cat 4/5 58 / 69
Mark Miller Men Cat 1/2/3 6 / 37
Nate Morse Men Cat 1/2/3 16 / 37
Michael Cole Men Cat 1/2/3 999 / 37

Quad CX 2017 (Sep 10 2017)

Josh Merchant Men Open Single Speed 21 / 46
Breandan Cole Men Open Junior 9-14 27 / 28
James Silva Men Cat 5 Master 35+ 13 / 47
Christo Tinkov Men Cat 5 Master 35+ 26 / 47
John Gagnon Men Cat 5 Master 35+ 37 / 47
Todd Jewett Men Cat 5 Master 35+ 999 / 47
Tucker Wetmore Men Cat 5 3 / 40
Robert Raymond Men Cat 5 11 / 40
Kevin Teves Men Cat 4 Master 35+ 4 / 53
Richard Batten Men Cat 4 Master 35+ 23 / 53
Brian Haugli Men Cat 4 Master 35+ 45 / 53
Brian Haugli Men Cat 3/4 Master 35+ 24 / 31
Michael Cole Men Cat 2/3/4 Master 50+ 27 / 56
John Ehrlinger Men Cat 2/3/4 Master 50+ 30 / 56
Richard Batten Men Cat 2/3/4 Master 50+ 43 / 56
Chris Pare Men Cat 2/3/4 Master 40+ 12 / 37
Chris Busick Men Cat 2/3/4 Master 40+ 18 / 37
Mark Miller Men Cat 1/2/3 7 / 34
Andrew Piper Men Cat 1/2/3 28 / 34

Wendolowski Farm Cross (Sep 7 2017)

Mark Miller Men A 1 / 20

CompEdge Cross @ Blunt Park (Aug 27 2017)

Michael Cole MASTERS 45+ 19 / 30
Breandan Cole JUNIORS UNDER 12 8 / 12
Sean Cole JUNIORS UNDER 12 12 / 12
Mark Miller ELITE 1/2/3 3 / 16
Michael Cole ELITE 1/2/3 16 / 16

US National Championships Day 6 (Jan 8 2017)

Patrick Collins Men U23 Pro/Cat 1/2/3 22 / 55

US National Championships Day 5 (Jan 7 2017)

Josh Merchant Men Industry 21 / 41
William Savage Men Industry 29 / 41

US National Championships Day 1 (Jan 3 2017)

Josh Merchant Men 23-39 Open 21 / 40

Sea Sports CrossMas (Dec 18 2016)

Patrick Walters Men Master Masters 50+ 12 / 17
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 2 / 16

March Farm Cyclo Madness (Dec 17 2016)

Patrick Collins Men Pro/Cat 1/2/3 2 / 12

The Ice Weasels Cometh (Dec 10 2016)

Brian Palmer Fat Bike (Open) 16 / 24
Chris Busick Singlespeed (Men) 33 / 72
Mohinish Vinnakota Beginner (Men) 72 / 85
Todd Savage Jedi (Men) 79 / 91
William Savage Jedi (Men) 82 / 91

NBX Gran Prix of Cross Day 2 (Dec 4 2016)

Patrick Collins Men Pro Cat 1-2 17 / 49
Brian Hughes Masters 35+/U19 Boys 25 / 56
Sharon Benedict Women Cat 4 2 / 32
Scott Sweeney Men Cat 4-5 46 / 125
David Patnaude Men Cat 4-5 52 / 125

NBX Gran Prix of Cross Day 1 (Dec 3 2016)

Patrick Collins Men Pro Cat 1-2 16 / 48
Sharon Benedict Women Cat 4 13 / 34
Kevin Teves Men Cat 4-5 19 / 122
Patrick Mccue Men Cat 4-5 92 / 122
Patrick Walters Men 55+ Masters Cat 1234 50 / 72
PJ McQuade Men Cat 3 28 / 85

NECX BAR Finals (Nov 27 2016)

Josh Merchant Men 1/2/3/ECCC A 29 / 37
Sharon Benedict Women 4 5 / 16
William Savage Boys 15-18 9 / 12
Scott Sweeney Men 4/5 35+ 15 / 53
David Patnaude Men 4/5 35+ 24 / 53
John Gagnon Men 4/5/ECCC C 35 / 52
Sharon Benedict Women 40+ 7 / 11
Patrick Walters Men 50+ (Cat 1-4) 29 / 35

Secret Squirrel CX (Nov 26 2016)

Chris Busick Mens Singlespeed Open 13 / 29
Chris Gibson Novice Men (aka 4/5) 35 / 98

BRC Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 20 2016)

PJ McQuade Men Cat 3/4 10 / 67
David Patnaude Men Cat 3/4 56 / 67
Brian Hughes Men Pro/1/2/3 999 / 29
John Ehrlinger Men Master 50+ 40 / 71
Richard Batten Men Master 50+ 51 / 71
Patrick Walters Men Master 50+ 55 / 71
Brian Hughes Men Master 40+ 17 / 81
Kevin Teves Men Cat 4/5 5 / 87
Richard Batten Men Cat 4/5 33 / 87
John Gagnon Men Cat 4/5 70 / 87
Sharon Benedict Women Cat 3/4 8 / 32

Northampton International Cyclocross Day 2 (Nov 13 2016)

Josh Merchant Men Cat 3 41 / 75
David Patnaude Men Cat 3 69 / 75
Chris Busick Men Master 45+ 44 / 81
John Ehrlinger Men Master 45+ 57 / 81

Northampton International Cyclocross Day 1 (Nov 12 2016)

PJ McQuade Men Cat 3 36 / 94
Mark Miller Men Jr/Mas 9 / 79
John Ehrlinger Men Master 45+ 58 / 73
Scott Sweeney Men Cat 4/5 40 / 136

26th Annual West Hill Shop Cyclocross Race & 2016 VT State Championships (Nov 6 2016)

Mark Miller MEN CAT. 1-3 3 / 22
Chris Busick MASTER MEN 45+ CAT. 1-3 18 / 26
Scott Sweeney MASTER MEN 45+ CAT. 4/5 11 / 40
Richard Batten MASTER MEN 45+ CAT. 4/5 17 / 40

Really Rad Festival of Cyclocross - DAY 2 (Nov 6 2016)

William Savage MEN 4 / 5 25 / 58
Patrick Walters MASTER 55+ 16 / 20

Paradise Cross Frenzy (Nov 5 2016)

Andrew Piper Men Cat 1/2/3 9 / 15

Really Rad Festival of Cyclocross - DAY 1 (Nov 5 2016)

Kevin Teves MEN Cat 4 / 5 17 / 48

Orchard Cross at Applefest Farm (Oct 30 2016)

Brian Hughes Men Master 40+ 20 / 44
Chris Busick Men Master 40+ 32 / 44
David Patnaude Men Master 40+ 42 / 44
William Savage Men Junior 15-18 17 / 35
Kevin Teves Men Cat 4/5 Master 50+ 12 / 51
Richard Batten Men Cat 4/5 Master 50+ 25 / 51
Caleb Frost Men Cat 4/5 53 / 84
PJ McQuade Men Cat 3/4 16 / 92

Community CX (Oct 29 2016)

John Ehrlinger Men Cat 1/2/3 18 / 20

Pumpkincross (Oct 23 2016)

Scott Sweeney MEN 4/5 40+ (Open) 3 / 16
Tobias Frost MEN 4/5 U40 (Open) 17 / 32
Mark Miller MEN 1/2/3 (Open) 3 / 22
Josh Merchant MEN 1/2/3 (Open) 21 / 22

DCCX Day 1 (Oct 22 2016)

Patrick Collins Men UCI C2 Cat 1/2 16 / 40

Fruitlands' Cup of Cyclocross (Oct 22 2016)

PJ McQuade Men Cat 2/3/4 10 / 36
Michael Condon Men Master 50+ 999 / 45
Chris Busick Men Master 40+ 14 / 33
John Steiger Men Cat 4/5 Master 35+ 14 / 61
Michael Condon Men Cat 4/5 Master 35+ 22 / 61
John Gagnon Men Cat 4/5 Master 35+ 43 / 61
Chris Gibson Men Cat 4/5 8 / 45
Michael Westberry Men Cat 4/5 28 / 45

Crosstobeerfest (Oct 19 2016)

Brian Hughes Elite Men (Cat 1/2/3)* 17 / 22
Richard Batten NOVICE MEN (Cat 4/5) 74 / 96

Craft Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 16 2016)

Patrick Collins Men UCI 19 / 65
John Ehrlinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 69 / 89
Ronald Garon Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 78 / 89
Jorge Hernandez Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 85 / 89
Kevin Teves Men Cat 4/5 Masters 35+ 23 / 87
Richard Batten Men Cat 4/5 Masters 35+ 60 / 87
Patrick Walters Men Cat 4/5 65 / 90

Cooper River Cross CRCX (Oct 15 2016)

Tobias Frost Men Open Cat4/5 41 / 103
Caleb Frost Men Open Cat4/5 102 / 103

Craft Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 15 2016)

Oscar Purwin Men Cat 3 89 / 100
John Ehrlinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 68 / 92
Ronald Garon Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 92 / 92
Scott Sweeney Men Cat 4/5 Masters 35+ 100 / 107
Chris Gibson Men Cat 4/5 19 / 91
Nick Leger Men Cat 4/5 46 / 91
William Savage Men Cat 4/5 50 / 91
Patrick Collins Men UCI 68 / 68

Minuteman Road Club CX Race (Oct 9 2016)

Chris Busick Men master cat 3/4 21 / 99
John Ehrlinger Men master cat 3/4 26 / 99
Scott Sweeney Men master cat 3/4 56 / 99
Jerome Guerard Men master cat 3/4 67 / 99
Ronald Garon Men master cat 3/4 71 / 99
David Patnaude Men master cat 3/4 75 / 99
Jeremy Cratty Men cat 3/4 22 / 63
William Turner Men cat 3/4 34 / 63
Oscar Purwin Men cat 3/4 41 / 63
Oscar Purwin Men singlespeed 39 / 40
Patrick Collins Men pro/1/2/3 3 / 43
Mark Miller Men pro/1/2/3 9 / 43
Brian Hughes Men pro/1/2/3 22 / 43
Andrew Piper Men pro/1/2/3 25 / 43
Josh Merchant Men pro/1/2/3 29 / 43
Antony Haivanis Men Cat 5 5 / 44
Michael Condon Men Cat 5 9 / 44
Caleb Frost Men Cat 5 18 / 44
Shaun Landon Men Cat 5 33 / 44
Mohinish Vinnakota Men Cat 5 44 / 44
Kevin Teves Men Cat 4 12 / 55

Mansfield Hollow Cross (Oct 8 2016)

Andrew Piper Men Cat 1/2/3 21 / 26

Verge Night Weasels Cometh (Oct 5 2016)

PJ McQuade cat 3-4 8 / 94
Oscar Purwin cat 3-4 58 / 94
Richard Batten cat 3-4 76 / 94
Chris Busick cat 3-4 91 / 94
Mark Miller Cat 1/2/3 Men 11 / 80
Brian Hughes Cat 1/2/3 Men 30 / 80
Josh Merchant Cat 1/2/3 Men 54 / 80
Mark Bernard Cat 1/2/3 Men 60 / 80
Andrew Piper Cat 1/2/3 Men 74 / 80
Jeremy Cratty Cat 4/5 Men 26 / 110
Chris Gibson Cat 4/5 Men 29 / 110
Michael Condon Cat 4/5 Men 58 / 110
Nick Leger Cat 4/5 Men 102 / 110
Michael Condon Cat 5 7 / 48
Ben Mast Cat 5 16 / 48
Patrick Walters Cat 5 28 / 48

KMC Cross Festival Day 3 (Oct 2 2016)

Patrick Walters Men Master 40+ Cat 45 69 / 87
Ronald Garon Men Master 50+ Cat 1234 80 / 98
Patrick Collins Men Pro-Cat 12 23 / 56
Brian Hughes Men Pro-Cat 12 52 / 56
Chris Busick Men Cat 3 38 / 89
Josh Merchant Men Cat 3 63 / 89
Joshua Burgel Men Master 35+ Cat 123 47 / 62

KMC Cross Festival Day 2 (Oct 1 2016)

Kevin Teves Men Master 40+ Cat 45 14 / 90
Michael Condon Men Master 40+ Cat 45 52 / 90
Scott Sweeney Men Master 40+ Cat 45 87 / 90
Ronald Garon Men Master 50+ Cat 1234 93 / 109
Michael Condon Men Cat 4-5 57 / 95
Michael Westberry Men Cat 4-5 72 / 95
Patrick Collins Men Pro-Cat 1 28 / 51

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 28 2016)

Patrick Collins Men Cat 1/2/3 4 / 62
Mark Miller Men Cat 1/2/3 12 / 62
Brian Hughes Men Cat 1/2/3 25 / 62
Andrew Piper Men Cat 1/2/3 32 / 62
Chris Pare Men Cat 1/2/3 35 / 62
Josh Merchant Men Cat 1/2/3 43 / 62
PJ McQuade Men Cat 2/3/4 30 / 116
Chris Busick Men Cat 2/3/4 43 / 116
Mark Bernard Men Cat 2/3/4 73 / 116
Jerome Guerard Men Cat 2/3/4 81 / 116
Oscar Purwin Men Cat 2/3/4 88 / 116
Ronald Garon Men Cat 2/3/4 90 / 116
Scott Conchieri Men Open Single Speed 35 / 52
Kevin Teves Men Cat 4/5 15 / 109
Scott Sweeney Men Cat 4/5 46 / 109
Richard Batten Men Cat 4/5 73 / 109
John Raguin Men Cat 4/5 999 / 109

Sucker Brook 'Cross (Sep 18 2016)

Kevin Teves Men Cat 4/5 Masters 35+ 12 / 83
Michael Condon Men Cat 4/5 Masters 35+ 19 / 83
Josh Merchant Men Cat 3 19 / 38
Ronald Garon Men Cat 1/2/3 Masters 40+ 42 / 44

Nittany Lion Cross Day 2 (Sep 18 2016)

Patrick Collins UCI Men 15 / 60

Cyclocross at White Park (Sep 17 2016)

Ronald Garon Men Master Masters 45+ 39 / 48
Tobias Frost Men Cat 4/5 36 / 62
Caleb Frost Men Cat 4/5 45 / 62
Scott Conchieri Men Cat 3/4 36 / 53
Mark Miller Men Cat 1/2/3 6 / 31

Nittany Lion Cross Day 1 (Sep 17 2016)

Patrick Collins UCI Men 17 / 62

Quad CX (Sep 11 2016)

Jorge Hernandez Men Master Masters 50+ 35 / 42
Kevin Teves Men Cat 4 Masters 35+ 9 / 48
Tobias Frost Men Cat 4 25 / 39
PJ McQuade Men Cat 3 Masters 35+ 1 / 18
Scott Conchieri Men Cat 3 Masters 35+ 10 / 18
Andrew Piper Men Cat 3 5 / 23
Chris Busick Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 25 / 52
Michael Cole Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 37 / 52
Mark Bernard Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 41 / 52
Jerome Guerard Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 44 / 52
Scott Sweeney Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 45 / 52
Ronald Garon Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 999 / 52
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 1 / 21
Chris Pare Men Cat 1/2/3 16 / 21
Brian Hughes Men Cat 1/2/3 18 / 21
Andrew Piper Men Cat 1/2/3 19 / 21
Mark Miller Men Cat 1/2/3 999 / 21

Aetna Silk City Cyclocross (Sep 10 2016)

John Ehrlinger Men Masters 50+ Cat 15 9 / 34
Jason Croteau Men Masters 40+ Cat 15 30 / 30

Wendolowski Farm Cross (Sep 7 2016)

Mark Miller Men A 1 / 21

BCA Cyclocross (Sep 4 2016)

Andrew Piper M123 16 / 34

CompEdge Cross @ Blunt Park (Aug 28 2016)

Anna Savage JUNIORS 11 / 13
Scott Sweeney MASTERS 45+ 22 / 31
Mark Miller ELITE 1/2/3 10 / 19

The Ice Weasels Cometh (Dec 12 2015)

PJ McQuade Killer B Men 9 / 94
Kevin Teves Killer B Men 60 / 94
Scott Sweeney Killer B Men 62 / 94
Chris Pare Killer B Men 88 / 94
Chris Pare Killer B Men 40+ 4 / 80
Chris Busick Killer B Men 40+ 8 / 80
David Patnaude Killer B Men 40+ 52 / 80
Russ Campbell Killer B Men 40+ 71 / 80
Nolan Garon Jedi Men 74 / 76

NBX Grand Prix Day 2 (Dec 6 2015)

Patrick Collins Men UCI Elite 19 / 43
Kevin Teves Men Cat 4/5 53 / 133
David Patnaude Men Cat 3 68 / 74

NBX Grand Prix Day 1 (Dec 5 2015)

Patrick Collins Men UCI Elite 15 / 52
PJ McQuade Men Cat 3 25 / 82

NECX BAR Finals (Nov 29 2015)

Patrick Collins Men 1/2/3 6 / 47
Josh Merchant Men 3/4 42 / 56
Nolan Garon Men 3/4 47 / 56
Kevin Teves Masters Men 35+ 4/5 29 / 58

MetroWest Bandit CX #2 - Caerbannog Cross (Nov 22 2015)

Michael Olbrys OPEN MEN 15 / 37

Supercross Cup Day 1 (Nov 21 2015)

Patrick Collins Men Elite UCI 27 / 39

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 15 2015)

Jennifer Goff Women Master Masters 40+ 15 / 20
Kevin Teves Men Master Masters 50+ 42 / 72
David Patnaude Men Master Masters 40+ 56 / 81
PJ McQuade Men Cat 3/4 12 / 79
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 7 / 36
Nolan Garon Men Cat 1/2/3 30 / 36

Monstah Cross (Nov 14 2015)

Patrick Collins Elite Men 1/2/3 3 / 24
Kevin Teves Men 4/5 35+ 16 / 73
Michael Olbrys Men 4/5 35+ 33 / 73

MetroWest Bandit CX #1 - Cross Natick (Nov 8 2015)

Michael Olbrys OPEN MEN 15 / 26

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 8 2015)

Patrick Collins Men Pro/1/2 15 / 63
David Patnaude Men Cat 3 93 / 106

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 7 2015)

Patrick Collins Men Pro/1/2 24 / 65
PJ McQuade Men Cat 3 24 / 101

25th Annual West Hill Shop Cyclocross Race & 2015 Vermont State Championships (Nov 1 2015)

Patrick Collins Men CAT 1/2/3 4 / 33

Plymouth Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 1 2015)

David Patnaude Men Master 45+ 15 / 23

Plymouth Festival of Cyclocross Day 1 (Oct 31 2015)

Nolan Garon Men Cat 2/3/4 33 / 45
Michael Condon Men Master 45+ 16 / 26
Patrick Collins Men Pro/1/2/3 3 / 20

Orchardcross at Applecrest Farm (Oct 25 2015)

Patrick Collins pro/1/2/3 men 5 / 51
Chris Pare Men 40+ 26 / 35
PJ McQuade cat 3/4 13 / 100
Nolan Garon cat 3/4 14 / 100
David Patnaude cat 3/4 67 / 100
Richard Batten 4-5 50+ 21 / 45
Richard Batten cat 4 5 49 / 98

Fruitlands Cup of CX (Oct 24 2015)

Patrick Collins Men Cat 1/2/3 8 / 32
Nolan Garon Men Cat 2/3/4 40 / 51
Josh Merchant Men Cat 2/3/4 43 / 51
Doran Abel Men Open 50+ 47 / 53
John Steiger Men Cat 4/5 35+ 9 / 63
Michael Condon Men Cat 4/5 35+ 13 / 63
John Raguin Men Cat 4/5 35+ 15 / 63
Kevin Teves Men Cat 4/5 35+ 20 / 63
Michael Olbrys Men Cat 4/5 35+ 999 / 63
Tobias Frost Men Cat 4/5 29 / 45
Zach Schoenberg Men Junior 9-14 6 / 10

Casco Bay Cyclocross (Oct 18 2015)

Patrick Collins Men Cat 1/2/3 2 / 30

Community CX (Oct 17 2015)

Caleb Frost Men Cat 4/5 44 / 80
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 999 / 23

Minuteman Road Club CX Race (Oct 11 2015)

Patrick Collins Men (Cat 1/2/3) 4 / 37
Chris Pare Men (Cat 1/2/3) 26 / 37
PJ McQuade Men (Cat 1/2/3) 28 / 37
Josh Merchant Mens 3/4 Open 36 / 87
Nolan Garon Mens 3/4 Open 87 / 87
Doran Abel Masters 50+ (Cat 1/2/3/4) 42 / 50
Chris Pare Masters 40+ (Cat 1/2/3/4) 4 / 35
Chris Busick Masters 40+ (Cat 1/2/3/4) 6 / 35
John Smith Masters 40+ (Cat 1/2/3/4) 34 / 35
Jeremy Cratty Men (Cat 4/5) 3 / 107
Scott Sweeney Men (Cat 4/5) 23 / 107
Tobias Frost Men (Cat 4/5) 32 / 107
Kevin Teves Men (Cat 4/5) 40 / 107
Caleb Frost Men (Cat 4/5) 43 / 107

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 10 2015)

Patrick Collins Men's Pro 1/2/3 9 / 38

KMC Cyclo-cross Festival Day 3 (Oct 4 2015)

Kevin Teves Men 40+ Master Cat 45 59 / 104
Patrick Collins Men Cat 2-3 4 / 117
Chris Busick Men Cat 2-3 52 / 117
Nolan Garon Men Cat 2-3 59 / 117
Josh Merchant Men Cat 2-3 87 / 117
Chris Pare Men Cat 2-3 110 / 117

KMC Cyclo-cross Festival Day 2 (Oct 3 2015)

Jeremy Cratty Men 40+ Master Cat 45 13 / 108
Scott Sweeney Men 40+ Master Cat 45 38 / 108
Richard Batten Men 40+ Master Cat 45 97 / 108
Patrick Collins Men Cat 2-3 3 / 133
Nolan Garon Men Cat 2-3 57 / 133
Drew Davis Men 50+ Master Cat 123 88 / 109

Psycho Cross (Oct 3 2015)

Tobias Frost Men Cat 4/5 16 / 66
Caleb Frost Men Cat 4/5 19 / 66
Tobias Frost Men Cat 3/4 24 / 27

The Night Weasels Cometh (Sep 30 2015)

Nolan Garon Cat 1/2/3 Men 37 / 81
Jennifer Goff Cat 4 Women 8 / 32
Chris Busick Cat 3 19 / 88
William Turner Cat 3 56 / 88
Josh Merchant Cat 3 80 / 88
Jeremy Cratty cat 4/5 5 / 100
John Raguin cat 4/5 22 / 100
Scott Sweeney cat 4/5 64 / 100
Richard Batten cat 4/5 66 / 100
Michael Olbrys cat 4/5 80 / 100

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 27 2015)

Chris Pare Men Master/Junior 41 / 93
David Patnaude Men Master 45+ 79 / 88
Richard Batten Men Cat 4/5 Master 35+ 75 / 116
Michael Olbrys Men Cat 4/5 Master 35+ 999 / 116

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 26 2015)

PJ McQuade Men Cat 3 15 / 117
David Patnaude Men Master 45+ 74 / 92
Michael Olbrys Men Cat 4/5 Master 35+ 59 / 116
Richard Batten Men Cat 4/5 Master 35+ 70 / 116

The Midnight Ride of Cyclocross (Sep 23 2015)

Nolan Garon Pro/1/2/3 Men 27 / 61
Chris Pare Pro/1/2/3 Men 54 / 61
Jennifer Goff 4 Women 11 / 31
Patrick Collins 2/3/4 Men 1 / 110
Chris Pare 2/3/4 Men 14 / 110
PJ McQuade 2/3/4 Men 15 / 110
Chris Busick 2/3/4 Men 31 / 110
William Turner 2/3/4 Men 53 / 110
Josh Merchant 2/3/4 Men 66 / 110
Scott Sweeney 2/3/4 Men 87 / 110
John Raguin 4/5 Men 21 / 114
Richard Batten 4/5 Men 52 / 114
Tobias Frost 4/5 Men 75 / 114

Ogden CX (Sep 20 2015)

Christian Johnson Men Single Speed Open 4 / 7

Sucker Brook Cyclocross (Sep 20 2015)

Caleb Frost Men Cat 4/5 35 / 57
Tobias Frost Men Cat 4/5 42 / 57
Nolan Garon Men Cat 3 20 / 34
Josh Merchant Men Cat 3 24 / 34
David Patnaude Men Cat 1/2/3 Masters 40+ 41 / 46
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 2 / 26

Cyclocross at White Park (Sep 19 2015)

Patrick Collins Men 1/2/3 4 / 32
Nolan Garon Cat 3/4 16 / 61
Tobias Frost Cat 4/5 40 / 63
Caleb Frost Cat 4/5 58 / 63

2015 Quad Cyclocross (Sep 13 2015)

Michael Olbrys Men Cat 4/5 Masters 35+ 20 / 62
Tobias Frost Men Cat 4/5 17 / 30
Caleb Frost Men Cat 4/5 21 / 30
PJ McQuade Men Cat 3/4 3 / 65
Nolan Garon Men Cat 3/4 9 / 65
Josh Merchant Men Cat 3/4 42 / 65
David Patnaude Men Cat 3/4 999 / 65
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 2 / 23

Silk City Cyclocross (Sep 12 2015)

Patrick Collins Men Open P123 7 / 20

CompEdge Cross @ Forest Park (Aug 29 2015)

Tobias Frost CAT 4/5 39 / 49

Ice Weasels Cometh (Dec 13 2014)

Jacob Lipcon Beginner Men 16 / 89
Michael Olbrys Beginner Men 49 / 89
John Baron Beginner Men 76 / 89
Chris Busick Singlespeed Men 15 / 78
Josh Merchant Open Fat Bike 2 / 15
Gary Sclar Open Fat Bike 13 / 15

NBX Grand Prix of Cyclocross Day 2 (Dec 7 2014)

Todd Savage Men Master Masters 45+ 53 / 63
PJ McQuade Men Cat 3 15 / 89
Josh Merchant Men Cat 3 999 / 89

NBX Grand Prix of Cyclocross Day 1 (Dec 6 2014)

William Savage Men Cat 4/5 99 / 111

Baystate Cyclocross Weekend Day 2 (Nov 30 2014)

PJ McQuade Cat 3 Men 17 / 59
Nolan Garon Cat 3 Men 20 / 59
Josh Merchant Cat 3 Men 39 / 59
David Patnaude Masters Men 45+ 51 / 51
Michael Olbrys Men 4/5 35+/45+ 17 / 48
Doran Abel Men 4/5 35+/45+ 41 / 48

Baystate Cyclocross Weekend Day 1 (Nov 29 2014)

Todd Savage Men 4/5 35+ 25 / 42
Jacob Lipcon Men 4/5 35+ 26 / 42
Chris Busick Cat 3 Men 44 / 55
William Savage Men 4/5 30 / 47

2014 New England Regional Cyclocross Championships Day 2 (Nov 23 2014)

Patrick Collins Elite Men 1-2 14 / 22
PJ McQuade 3 Men 13 / 59
Nolan Garon 3 Men 37 / 59
Josh Merchant Single Speed Men 13 / 22
Chris Busick Single Speed Men 18 / 22

2014 New England Regional Cyclocross Championships (Nov 22 2014)

Richard Batten Masters Men 35+ Cat 4/5 33 / 87
Jacob Lipcon Masters Men 35+ Cat 4/5 41 / 87
Todd Savage Masters Men 35+ Cat 4/5 42 / 87
Michael Olbrys Masters Men 35+ Cat 4/5 49 / 87
Marc Cedrone Masters Men 35+ Cat 4/5 62 / 87

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 16 2014)

PJ McQuade Men Cat 3/4 15 / 94
Nolan Garon Men Cat 3/4 34 / 94
Josh Merchant Men Cat 3/4 54 / 94
Joe Magro Men Cat 3/4 74 / 94
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 21 / 50
Todd Savage Men Master Masters 50+ 49 / 68
John Steiger Men Master Masters 40+ 50 / 91
Jennifer Goff Women Master Masters 40+ 10 / 17
Michael Olbrys Men Cat 4/5 999 / 84

CHESHIRE CROSS '14 (Nov 15 2014)

Chris Busick Singlespeed Open 12 / 37
PJ McQuade CATEGORY 3 / 4 7 / 36

Plymouth Festival of CX Day 2 (Nov 9 2014)

Patrick Collins CAT 2/3/4 MEN 3 / 48
Michael Olbrys CAT 4/5 MEN 40 / 99

24th Annual West Hill Shop Cyclocross Race (Nov 9 2014)

Nolan Garon Men Cat 1/2/3 999 / 23

Plymouth Festival of CX Day 1 (Nov 8 2014)

Patrick Collins CAT 2/3/4 MEN 1 / 44
Marc Cedrone MASTER 55+ 26 / 29
Michael Condon CAT 4/5 MEN 31 / 75

Cycle-Smart International - Day 2 (Nov 2 2014)

Nolan Garon Men 3 54 / 103
Stefan Wawersik Master Men 45+ 58 / 72

Cycle-Smart International (Nov 1 2014)

Nolan Garon Men 3 28 / 119
Josh Merchant Men 3 72 / 119
Drew Davis Men 3 101 / 119
Stefan Wawersik Master Men 45+ 61 / 74

Crosstoberfest MA (Oct 29 2014)

Marc Cedrone Beginner Men (Cat 4/5 Over 30) 37 / 53

Orchardcross at Applecrest Farm (Oct 26 2014)

Todd Savage Men cat 4/5 Master 50+ 7 / 36
Richard Batten Men cat 4/5 Master 50+ 20 / 36
Stefan Wawersik Men Master 40+ 39 / 45
Tim Savage Men cat 4/5 master 40+ 52 / 58
Patrick Collins Men pro/1/2/3 16 / 41
Richard Batten Men cat 4/5 35 / 89
Nolan Garon Men cat 3/4 16 / 88
PJ McQuade Men cat 3/4 999 / 88
Eli Wawersik Men Junior 9/14/14 24 / 27

Canton Cup Cyclocross Race (Oct 25 2014)

Todd Savage Men Master 35+ Cat 4/5 13 / 103
John Steiger Men Master 35+ Cat 4/5 21 / 103
Michael Olbrys Men Master 35+ Cat 4/5 42 / 103
Marc Cedrone Men Master 35+ Cat 4/5 69 / 103
Doran Abel Men Master 50+ Cat 1/2/3/4 53 / 62
Patrick Collins Men Cat 1/2/3 19 / 46
Nolan Garon Men Cat 3 34 / 50

Keene Pumpkin Cross Race (Oct 19 2014)

Patrick Collins M1/2/3 2 / 9

Webberville Cyclocross (Oct 18 2014)

Doug Kennedy Men Masters 40-49 Open 15 / 34
Doug Kennedy Men 40-100 Open 20 / 65

Cyclcross Scuffle (Oct 18 2014)

Doug Kennedy Men Masters 40+ 7 / 32

2014 Minuteman Road Club Cyclocross Race (Oct 12 2014)

Jeremy Cratty Men cat 4/5 8 / 101
Michael Olbrys Men cat 4/5 29 / 101
John Raguin Men cat 4/5 36 / 101
Jacob Lipcon Men cat 4/5 38 / 101
Richard Batten Men cat 4/5 40 / 101
Michael Condon Men cat 4/5 46 / 101
Tim Savage Men cat 4/5 92 / 101
Stefan Wawersik Men Master 45+ 22 / 39
Todd Savage Men Master 45+ 26 / 39
David Patnaude Men Master 45+ 32 / 39
Chris Busick Men singlespeed 11 / 32
John Raguin Men singlespeed 19 / 32
Patrick Collins Men pro/1/2/3 22 / 43
Josh Merchant Men pro/1/2/3 31 / 43
PJ McQuade Men cat 3/4 2 / 91
Mark Bernard Men cat 3/4 49 / 91
Nolan Garon Men cat 3/4 51 / 91
William Savage Men Junior 18-Sep 15 / 16

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 11 2014)

Patrick Collins Men Cat 1/2/3 10 / 22

Bicycle Sport Shop Six Shooter Cyclocross Day 2 (Oct 5 2014)

Doug Kennedy Men 40+ 5 / 34

KMC Cross Fest Day 3 (Oct 5 2014)

Stefan Wawersik Masters 35+ 1/2/3 95 / 115
David Patnaude Masters 35+ 1/2/3 107 / 115
William Savage Junior Men 15-16 21 / 27
Len Engel Cat 4/5 Men 40+ 16 / 95
Todd Savage Cat 4/5 Men 40+ 31 / 95
Tim Savage Cat 4/5 Men 40+ 91 / 95
Nolan Garon Cat 2/3 Men 95 / 136
Josh Merchant Cat 2/3 Men 113 / 136

KMC Cross Fest Day 2 (Oct 4 2014)

Bruce Thompson Masters Men 50+/60+ 116 / 124
Sophia Engel Juniors 13-14 18 / 19
William Savage Junior Men 15-16 19 / 24
Liam Engel Junior Men 15-16 24 / 24
Len Engel Cat 4/5 Men 40+ 23 / 110
Richard Batten Cat 4/5 Men 40+ 49 / 110
Michael Olbrys Cat 4/5 Men 40+ 106 / 110
Josh Merchant Cat 2/3 Men 114 / 145
Stefan Wawersik Masters 35+ 1/2/3 95 / 117
Drew Davis Masters 35+ 1/2/3 107 / 117

KMC Cross Fest Day 1 (Oct 3 2014)

Chris Busick SS Men 20 / 58

The Night Weasels Cometh (Oct 1 2014)

Jennifer Goff Cat 4 Women 12 / 27
Jeremy Cratty Cat 4/5 18 / 93
John Raguin Cat 4/5 33 / 93
Richard Batten Cat 4/5 47 / 93
Chris Busick cat 3 45 / 101
Mark Bernard cat 3 60 / 101
Stefan Wawersik cat 3 62 / 101
Patrick Collins Cat 1/2/3 Men 25 / 66
Nolan Garon Cat 1/2/3 Men 36 / 66

Rapha Super Cross Gloucester Day 2 (Sep 28 2014)

Stefan Wawersik Men Masters 45+ 64 / 94
David Patnaude Men Masters 45+ 79 / 94
Tim Savage Men Cat 4/5 99 / 109
John Raguin Men Masters 35+ Cat 4/5 10 / 108
Todd Savage Men Masters 35+ Cat 4/5 23 / 108
Michael Olbrys Men Masters 35+ Cat 4/5 44 / 108
Richard Batten Men Masters 35+ Cat 4/5 56 / 108
Josh Merchant Men Cat 3 69 / 117
Nolan Garon Men Cat 3 89 / 117
Ronald Garon Men Cat 3 116 / 117

Rapha Super Cross Gloucester Day 1 (Sep 27 2014)

Stefan Wawersik Men Masters 45+ 64 / 95
Michael Olbrys Men Masters 35+ Cat 4/5 43 / 107
Todd Savage Men Masters 35+ Cat 4/5 46 / 107
Richard Batten Men Masters 35+ Cat 4/5 50 / 107
John Baron Men Masters 35+ Cat 4/5 88 / 107
PJ McQuade Men Cat 3 23 / 129
Josh Merchant Men Cat 3 68 / 129
Nolan Garon Men Cat 3 76 / 129

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 24 2014)

Patrick Collins Pro/1/2/3 Men 17 / 53
Nolan Garon Pro/1/2/3 Men 26 / 53
Josh Merchant Pro/1/2/3 Men 39 / 53
Jennifer Goff 4 Women 9 / 30
Mark Bernard 2/3/4 Men 62 / 115
Stefan Wawersik 2/3/4 Men 70 / 115
Todd Savage 2/3/4 Men 75 / 115
Chris Busick Single Speed Men 20 / 45
Jeremy Cratty 4/5 Men 12 / 102
John Raguin 4/5 Men 34 / 102
Richard Batten 4/5 Men 57 / 102

2014 Sucker Brook Cyclocross (Sep 21 2014)

Chris Busick Men Open Single Speed 14 / 33
Todd Savage Men Master Masters 50+ 26 / 62
David Patnaude Men Master Masters 40+ 32 / 39
William Savage Men Cat 4/5 23 / 42
Patrick Collins Men Cat 3 1 / 55
PJ McQuade Men Cat 3 8 / 55
Nolan Garon Men Cat 3 17 / 55
Mark Bernard Men Cat 3 32 / 55

Cyclocross at White Park (Sep 20 2014)

Patrick Collins Cat 3/4 7 / 45
Nolan Garon Cat 3/4 19 / 45

Riverfront Cross of Hartford (Sep 14 2014)

Patrick Collins MEN 3/4 1 / 46

Silk City Cyclocross (Sep 13 2014)

Patrick Collins Men Senior Cat 3/4 6 / 63
Nolan Garon Men Senior Cat 3/4 33 / 63
William Savage Junior 10-18 Cat 1/2/3/4 17 / 33
John Raguin Men Senior Cat 4/5 17 / 63

Quad Cross 2014 (Sep 7 2014)

Chris Busick Men Open Single Speed 15 / 45
John Raguin Men Open Single Speed 34 / 45
Sophia Engel Junior 9-14 17 / 20
John Raguin Men Cat 4/5 Masters 35+ 4 / 67
Todd Savage Men Cat 4/5 Masters 35+ 29 / 67
William Savage Men Cat 4/5 33 / 33
Jennifer Goff Women Cat 3/4 Masters 40+ 14 / 18
PJ McQuade Men Cat 3 6 / 48
Patrick Collins Men Cat 3 7 / 48
Nolan Garon Men Cat 3 10 / 48
Richard Batten Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 41 / 58
Stefan Wawersik Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 24 / 36
Michael Olbrys Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 32 / 36
Josh Merchant Men Cat 1/2/3 26 / 35

CompEdge Cross @ Blunt Park (Aug 24 2014)

Stefan Wawersik MASTERS 45+ 13 / 17
Josh Merchant CAT 3/4 6 / 32
Mark Bernard CAT 3/4 17 / 32

CompEdge Cross @ Forest Park (Aug 23 2014)

John Raguin CAT 4/5 11 / 28

The Ice Weasels Cometh (Dec 14 2013)

Doug Kennedy Singlespeed 19 / 75
Josh Merchant Category: Killer B 24 / 59
Nolan Garon Category: Jedi Men 63 / 64

NBX Grand Prix Day 2 (Dec 8 2013)

Nolan Garon 3 Men 40 / 74
David Patnaude Men 45+ 59 / 68
William Savage 4/5 Juniors 3 / 3
Todd Savage 4/5 Men 35+ 30 / 52

NBX Grand Prix Day 1 (Dec 7 2013)

Nolan Garon 3 Men 67 / 83
PJ McQuade 3 Men 80 / 83
Drew Davis Men 35+ (1-3)/Juniors 15-18 54 / 58
Drew Davis Men 45+ 64 / 65
William Savage 4/5 Juniors 2 / 2
Todd Savage 4/5 Men 35+ 35 / 71

Baystate Cyclocross Weekend Day 2 (Dec 1 2013)

Nolan Garon Men 3 11 / 58
Chris Pare Men 35+ (1-3)/Jr 15-18 (1-3) 15 / 36
Michael Olbrys Men 4 Master 35+ 15 / 50

Baystate Cyclocross Weekend Day 1 (Nov 30 2013)

PJ McQuade Men 3 14 / 58
Nolan Garon Men 3 41 / 58
David Patnaude Men 45+ (1-3) 49 / 56
Liam Engel Juniors 10-14 20 / 35
Sophia Engel Juniors 10-14 30 / 35

New England Regional Cyclocross Championships Day 2 (Nov 24 2013)

Nolan Garon 3 Men 12 / 57
PJ McQuade 3 Men 18 / 57
Josh Merchant 3 Men 35 / 57
Marc Cedrone 4/5 Men 43 / 73

2013 New England Regional Cyclocross Championships (Nov 23 2013)

Drew Davis Masters Men 45+ (1-3) 40 / 51

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 17 2013)

William Savage Junior Boys 15-18 3 / 4
PJ McQuade 3/4 Men 19 / 89
Nolan Garon 3/4 Men 26 / 89
Chris Busick 3/4 Men 85 / 89
Josh Merchant Pro/1/2/3 Men 36 / 48
Marc Cedrone Masters Men 50+ 60 / 78
Chris Pare Masters Men 40+ 14 / 94
Doug Kennedy Masters Men 40+ 28 / 94
Todd Savage Masters Men 40+ 70 / 94
Michael Olbrys 4/5 Men 30 / 91
Tim Savage 4/5 Men 77 / 91
Sophia Engel Junior Girls 10-14 8 / 8
Liam Engel Junior Boys 10-14 15 / 27

Cheshire Cross (Nov 16 2013)

Doug Kennedy Single Speed p/b The Zanconato SSCX Series 5 / 32

23rd Annual West Hill Shop Cyclocross Race (Nov 10 2013)

PJ McQuade Men CAT 3/4 31 / 31

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 2 (Nov 10 2013)

Nolan Garon MEN CAT 2/3/4 () 24 / 32
Josh Merchant MEN CAT 2/3/4 () 25 / 32
John Steiger MASTER 45+ () 15 / 20
Richard Batten MASTER 35+ () 15 / 17
Michael Olbrys MEN CAT 4 () 17 / 47
Richard Batten MEN CAT 4 () 29 / 47

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 1 (Nov 9 2013)

Thomas Ball MASTER 45+ 15 / 20
Michael Olbrys MEN CAT 4 30 / 66

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 3 2013)

David Patnaude Men Master Masters 45+ 74 / 84
Tim Savage Men Master Masters 45+ 79 / 84
Nolan Garon Men Cat 4/5 1 / 143
Todd Savage Men Cat 4/5 36 / 143
William Savage Men Cat 4/5 126 / 143
Chris Pare Men Cat 3 23 / 105
Josh Merchant Men Cat 3 89 / 105
Stefan Wawersik Men Cat 3 94 / 105

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 2 2013)

Nolan Garon Men 4/5 4 / 140
Todd Savage Men 4/5 47 / 140
William Savage Men 4/5 124 / 140
Chris Busick Men 3 88 / 125
Stefan Wawersik Men 3 98 / 125
Drew Davis Masters Men 45+ 73 / 90

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 27 2013)

Nolan Garon MEN CAT 3/4 31 / 85
William Savage Junior MEN 15-18 5 / 5
Richard Batten MASTERS 4/5 40+ 20 / 47
Richard Batten Cat 4/5 Men 36 / 73

Canton Cup (Oct 26 2013)

Todd Savage Masters 40+ 1/2/3/4 31 / 43
Nolan Garon Men Cat 4/5 24 / 85
Michael Olbrys Masters 35+ 4/5 12 / 75
Marc Cedrone Masters 35+ 4/5 63 / 75

Granite Gorge Cyclocross (Oct 20 2013)

Nolan Garon Men 3/4 8 / 16

Hanover Cyclocross (Oct 19 2013)

Nolan Garon Men Cat 3/4 20 / 25

Minuteman Road Club CX Race (Oct 13 2013)

Chris Busick Open Single Speed - Men 10 / 31
Liam Engel Cub Juniors (10-14) 14 / 30
Sophia Engel Cub Juniors (10-14) 22 / 30
Chris Pare Mens 3/4 Open 2 / 80
PJ McQuade Mens 3/4 Open 13 / 80
Josh Merchant Mens 3/4 Open 30 / 80
Nolan Garon Mens 3/4 Open 36 / 80
Stefan Wawersik Mens 3/4 Open 41 / 80
Richard Batten Mens 3/4 Open 67 / 80
Todd Savage Masters 45+ (Cat 1/2/3/4) 21 / 34
Michael Olbrys Masters 45+ (Cat 1/2/3/4) 22 / 34
David Patnaude Masters 45+ (Cat 1/2/3/4) 24 / 34
Richard Batten Masters 45+ (Cat 1/2/3/4) 30 / 34
Doran Abel Masters 45+ (Cat 1/2/3/4) 32 / 34
Tim Savage Masters 45+ (Cat 1/2/3/4) 33 / 34
Marc Cedrone Men (Cat 5) 24 / 37
Nolan Garon Men (Cat 4) 7 / 50

Providence Cyclocross Festival Day 3 (Oct 6 2013)

John Smith 45+ 55 / 119
Chris Pare CAT 3 13 / 159
PJ McQuade CAT 3 33 / 159
Chris Busick CAT 3 84 / 159
Josh Merchant CAT 3 105 / 159
Liam Engel U15 18 / 44
Sophia Engel U15 35 / 44
Todd Savage 4/5 35+ 21 / 118
Russ Campbell 4/5 35+ 71 / 118
Nolan Garon CAT 4/5 62 / 181

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 5 2013)

Bruce Thompson 55+ 33 / 70
Bruce Thompson 55+ 55 / 70
Drew Davis 45+ 78 / 128
David Patnaude 45+ 87 / 128
Thomas Ball 45+ 90 / 128
Todd Savage 4/5 35+ 14 / 117
Michael Olbrys 4/5 35+ 38 / 117
Batten Richard CAT 4/5 70 / 131
Liam Engel U15 26 / 43
Sophia Engel U15 37 / 43
William Savage 35+ 1/2/3 & U19junior 97 / 120
Josh Merchant CAT 3 101 / 159
Stefan Wawersik CAT 3 110 / 159

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 4 2013)

Chris Busick Category: Madison of Cyclocross (teams of 2) 18 / 84
Jacob Lipcon Category: Madison of Cyclocross (teams of 2) 18 / 84
Doug Kennedy Single Speed Men Open 9 / 58

The Night Weasels Cometh (Oct 2 2013)

Jennifer Goff Cat 4 Women 1 / 31
PJ McQuade Men Cat 3 18 / 100
Chris Busick Men Cat 3 29 / 100
William Turner Men Cat 3 50 / 100
Stefan Wawersik Men Cat 3 64 / 100
Drew Davis Men Cat 3 75 / 100
Michael Olbrys cat 4 45 / 92
Richard Batten cat 4 49 / 92

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 29 2013)

Nolan Garon Men Cat 4/5 36 / 108
Sophia Engel Men Junior 10-14 29 / 30
Doug Kennedy Men Master Masters 45+ 14 / 91
David Patnaude Men Master Masters 45+ 78 / 91
William Savage Men Junior 15-18 32 / 35
Todd Savage Men Cat 4/5 Masters 35+ 31 / 97
Richard Batten Men Cat 4/5 Masters 35+ 56 / 97
Chris Pare Men Cat 3 12 / 111
PJ McQuade Men Cat 3 34 / 111
Chris Busick Men Cat 3 63 / 111
Stefan Wawersik Men Cat 3 87 / 111
Josh Merchant Men Cat 3 88 / 111

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 28 2013)

Nolan Garon Men Cat 4/5 10 / 122
Doug Kennedy Men Masters 45+ 20 / 91
John Smith Men Masters 45+ 33 / 91
David Patnaude Men Masters 45+ 70 / 91
Thomas Ball Men Masters 35+ 66 / 80
Todd Savage Men Cat 4/5 Masters 35+ 15 / 108
Michael Olbrys Men Cat 4/5 Masters 35+ 49 / 108
Richard Batten Men Cat 4/5 Masters 35+ 64 / 108
Russ Campbell Men Cat 4/5 Masters 35+ 108 / 108
Chris Pare Men Cat 3 7 / 119
Josh Merchant Men Cat 3 78 / 119
Stefan Wawersik Men Cat 3 86 / 119

The Midnight Ride of Cyclocross (Sep 25 2013)

Jennifer Goff Women's Open* 19 / 23
Chris Pare Men's 2/3/4 4 / 120
PJ McQuade Men's 2/3/4 18 / 120
Doug Kennedy Men's 2/3/4 26 / 120
Chris Busick Men's 2/3/4 32 / 120
John Smith Men's 2/3/4 34 / 120
Nolan Garon Men's 2/3/4 65 / 120
Drew Davis Men's 2/3/4 78 / 120
Stefan Wawersik Men's 2/3/4 87 / 120
Jacob Lipcon Men's 2/3/4 91 / 120
Nolan Garon Men's 4/5 16 / 101
Jacob Lipcon Men's 4/5 31 / 101
Russ Campbell Men's 4/5 38 / 101
Richard Batten Men's 4/5 50 / 101
Doran Abel Men's 4/5 62 / 101
Marc Cedrone Men's 4/5 72 / 101
Bruce Thompson Men's 4/5 84 / 101
Thomas Ball Men and Women Singlespeed 11 / 18

Sucker Brook Cyclocross (Sep 22 2013)

Chris Busick 3 Men 21 / 52
Josh Merchant 3 Men 28 / 52
Doug Kennedy Masters 40+ (1-3) 3 / 33
Stefan Wawersik Masters 40+ (1-3) 26 / 33
Todd Savage 4/5 Men 35+ 17 / 65
Nolan Garon 4/5 Men 11 / 50

Cyclocross at White Park (Sep 21 2013)

Todd Savage Masters 45+ 11 / 19
Thomas Ball Masters 45+ 17 / 19

2013 Green Mountain Cyclocross Weekend Day 2 (Sep 15 2013)

Doug Kennedy Masters Men 45+ (1-3) 14 / 53
John Smith Masters Men 45+ (1-3) 38 / 53

2013 Green Mountain Cyclocross Weekend Day 1 (Sep 14 2013)

Doug Kennedy Masters Men 45+ (1-3) 15 / 52
John Smith Masters Men 45+ (1-3) 35 / 52

Quad Cyclocross (Sep 8 2013)

Thomas Ball Masters Men 50+ (1-4) 52 / 52
Chris Pare Masters Men 40+ (1-4) 2 / 47
Stefan Wawersik Masters Men 40+ (1-4) 43 / 47
Chris Busick 3 Men 30 / 82
Josh Merchant 3 Men 46 / 82
Chris Pare 3 Men 81 / 82
Todd Savage Masters Men 35+ (4/5) 19 / 60
Russ Campbell Masters Men 35+ (4/5) 24 / 60
Michael Olbrys Masters Men 35+ (4/5) 25 / 60
Jacob Lipcon Masters Men 35+ (4/5) 29 / 60
Nolan Garon 4/5 Men 8 / 35
Liam Engel Juniors 10-14 14 / 27
Sophia Engel Juniors 10-14 23 / 27
Anna Milton 3/4 Women 3 / 26
Jennifer Goff Master Women 40+ (3/4) 11 / 24

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 26 2013)

Doug Kennedy Masters 45+: 4 / 33
Chris Pare ELITE 123: 7 / 23
Chris Busick ELITE 123: 16 / 23
Chris Pare Cat 3/4: 3 / 60
Chris Busick Cat 3/4: 23 / 60
Josh Merchant Cat 3/4: 27 / 60

New England Regional CX Championships (Dec 16 2012)

Chris Busick 3 Men 33 / 41
Mason Ziedonis 4 Men 17 / 56
Doug Kennedy Single Speed Men 7 / 17

2012 New England Regional Championships Day 1 (Dec 15 2012)

Chris Busick Masters Men 35+ (1-3) 15 / 17
William Savage Junior Boys 10-14 11 / 17
Drew Davis Masters Men 45+ (1-3) 53 / 54
Mason Ziedonis Junior Boys 15-18 13 / 17

The Ice Weasels Cometh (Dec 8 2012)

Chris Pare Category: Killer B Men 7 / 57
PJ McQuade Category: Killer B Men 10 / 57
Scott Sweeney Category: Killer B Men 35 / 57
Paul Debitetto Category: Killer B Men 35+ 31 / 65
Michael Cook Category: Killer B Men 35+ 36 / 65
Stefan Wawersik Category: Killer B Men 35+ 42 / 65
David Patnaude Category: Killer B Men 35+ 45 / 65
Chris Busick Beginner Men 1 / 69
Timothy Ryan Beginner Men 47 / 69
Doug Kennedy Singlespeed Men 6 / 53

NBX Gran Prix Day 2 (Dec 2 2012)

Chris Pare 3 Men 20 / 77
Stefan Wawersik 3 Men 70 / 77
David Patnaude 3 Men 72 / 77
Todd Savage Masters Men 45+ 65 / 73

NBX Gran Prix Day 1 (Dec 1 2012)

PJ McQuade 3 Men 26 / 86
Scott Sweeney 3 Men 63 / 86
Stefan Wawersik 3 Men 67 / 86
Paul Debitetto Masters Men 45+ 56 / 77
Drew Davis Masters Men 45+ 57 / 77
Timothy Ryan Masters Men 45+ 63 / 77
Todd Savage Masters Men 45+ 69 / 77
William Savage Juniors 10-14 14 / 22

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 25 2012)

Chris Pare Men 3 15 / 65
Scott Sweeney Men 3 58 / 65
Stefan Wawersik Men 3 60 / 65
David Patnaude Men 3 63 / 65
Paul Debitetto Men 45+ (1-3) 50 / 63
Chris Busick Men 4 10 / 89
Mason Ziedonis Men 4 35 / 89
Todd Savage Men 4 63 / 89

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 24 2012)

PJ McQuade Men 3 24 / 81
Drew Davis Men 45+ (1-3) 57 / 65
Chris Busick Men 4 12 / 97
Todd Savage Men 4 66 / 97
Timothy Ryan Men 4 91 / 97

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 18 2012)

Mason Ziedonis Juniors 15-18 5 / 9
Matthew Santoso Juniors 15-18 8 / 9
Chris Pare 3/4 Men 3 / 88
PJ McQuade 3/4 Men 13 / 88
Michael Cook 3/4 Men 64 / 88
David Patnaude 3/4 Men 67 / 88
Jennifer Goff 3/4 Women 21 / 51
Paul Debitetto Masters Men 45+ 37 / 69
Drew Davis Masters Men 45+ 45 / 69
Chris Busick 4 Men 8 / 95
Richard Batten 4 Men 49 / 95

Cheshire Cross (Nov 17 2012)

Doug Kennedy Single Speed Open p\b The Zancanato Single Speed 2 / 10

22nd Annual West Hill Shop Cyclocross Race & 2012 Vermont State Championships (Nov 11 2012)

PJ McQuade Men Cat. 3-4 5 / 43

Plymouth Festival of Cyclocross Day 2 (Nov 11 2012)

Stefan Wawersik MEN CAT 2/3/4 32 / 37
David Patnaude MEN CAT 2/3/4 37 / 37
Matthew Santoso MEN CAT 4 67 / 73
William Savage JR 10-14 M/W 3 / 6

Plymouth Festival of Cyclocross Day 1 (Nov 10 2012)

Mathew Shimoko MEN CAT 2/3/4 45 / 55
Timothy Ryan MEN CAT 4 79 / 87

Paradise Cross Frenzy (Nov 10 2012)

Paul Debitetto Men Cat 3/4 25 / 33
Royce Abel Junior 10-15 14 / 16
Todd Savage Cat 4/citizen 24 / 40
Paul Debitetto Masters 45+ (cat 1-4) 10 / 14
Doran Abel Masters 45+ (cat 1-4) 14 / 14

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 4 2012)

Chris Pare Men 3 15 / 126
Scott Sweeney Men 3 90 / 126
David Patnaude Men 3 106 / 126
Michael Cook Men 3 110 / 126
Paul Debitetto Masters Men 45+ 58 / 80
Todd Savage Masters Men 45+ 71 / 80
William Savage Juniors 10-14 12 / 30

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 3 2012)

PJ McQuade Men 3 35 / 124
Scott Sweeney Men 3 106 / 124
Mason Ziedonis Masters Men 35+ / Junior Men 57 / 66
Paul Debitetto Masters Men 45+ 62 / 85
Drew Davis Masters Men 45+ 68 / 85
Todd Savage Masters Men 45+ 80 / 85
Chris Busick Men 4 18 / 133
Timothy Ryan Men 4 124 / 133

Orchard Cross at Applecrest Farms (Oct 28 2012)

Paul Debitetto Masters 45+ Cat 3/4 9 / 42
Todd Savage Masters 45+ Cat 3/4 26 / 42
Chris Pare Masters 3/4 35+ 1 / 35
Stefan Wawersik Masters 3/4 35+ 14 / 35
David Patnaude Masters 3/4 35+ 20 / 35
Richard Batten Cat 4 38 / 84
Doran Abel Cat 4 49 / 84

Canton Cup Cyclocross Race (Oct 27 2012)

Scott Sweeney Men Cat 3 47 / 67
David Patnaude Men Cat 3 65 / 67
Mason Ziedonis Men Junior 15-18 4 / 8
Matthew Santoso Men Junior 15-18 8 / 8
Timothy Ryan Men Master 45+ 37 / 51
Drew Davis Men Master 45+ 40 / 51

2012 Downeast Cyclocross Weekend Day 2 (Oct 21 2012)

Scott Sweeney Men 3 34 / 36
Tim Savage Men 35+ Cat 4 24 / 25

2012 Downeast Cyclocross Weekend Day 1 (Oct 20 2012)

Chris Busick Men 35+ Cat 4 2 / 20

2012 Minuteman Road Club CX Race (Oct 14 2012)

Anna Milton WOMEN (CAT 4) 1 / 24
Jennifer Goff WOMEN (CAT 4) 12 / 24
Doug Kennedy OPEN SINGLE SPEED - MEN 3 / 23
PJ McQuade MEN (CAT 1/2/3) 40 / 58
Matthew Pierson MEN (CAT 1/2/3) 52 / 58
Stefan Wawersik MEN (CAT 1/2/3) 56 / 58
William Savage CUB JUNIORS (10-14) 3 / 22
Sophia Engel CUB JUNIORS (10-14) 20 / 22
Mason Ziedonis JUNIORS (CAT 4) 3 / 6
Matthew Santoso JUNIORS (CAT 4) 6 / 6
Mathew Shimoko BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 34 / 91
Tom Gumbart BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 47 / 91
Len Engel BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 48 / 91
Richard Batten BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 52 / 91
Tim Savage BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 61 / 91
Carl Shimer BEGINNERS (CAT 4 ONLY) 71 / 91
Paul Debitetto MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 13 / 29
William Turner MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 15 / 29
Todd Savage MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 22 / 29
Timothy Ryan MASTERS 45+ (CAT 1/2/3/4) 28 / 29
Chris Pare MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 2 / 63
Scott Sweeney MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 30 / 63
John Raguin MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 31 / 63
David Patnaude MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 35 / 63
Michael Cook MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 38 / 63
Chris Busick MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 40 / 63
Doran Abel MASTERS 35+ (CAT 3/4 ONLY) 53 / 63

2012 TCC Mansfield Hollow Cyclocross Race and CT Championships (Oct 13 2012)

Stefan Wawersik Men's 35+ 20 / 23
Drew Davis Men's 45+ 17 / 35
Mathew Shimoko Men's 34 27 / 44
Doug Kennedy Single Speed 2 / 14

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 7 2012)

Chris Pare Cat 3 Men 26 / 101
Stefan Wawersik Cat 3 Men 76 / 101
Scott Sweeney Cat 3 Men 89 / 101
David Patnaude Cat 3 Men 97 / 101
William Savage Juniors 10-14 11 / 28
Sophia Engel Juniors 10-14 28 / 28
Patrick Mccue Men 4 35+/45+ 64 / 78
Todd Savage Men 4 35+/45+ 69 / 78
Mathew Shimoko Men 4 34 / 72
Mason Ziedonis Men 4 42 / 72

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 6 2012)

Chris Busick Men 4 35+/45+ 7 / 118
Robert Follansbee Men 4 35+/45+ 17 / 118
Richard Batten Men 4 35+/45+ 58 / 118
Todd Savage Men 4 35+/45+ 64 / 118
Patrick Mccue Men 4 35+/45+ 75 / 118
Timothy Ryan Men 4 35+/45+ 90 / 118
William Savage Juniors 10-14 12 / 28
Paul Debitetto Masters Men 45+ 43 / 91
Mason Ziedonis Men 4 39 / 96
Mathew Shimoko Men 4 40 / 96
PJ McQuade Cat 3 Men 36 / 123
Stefan Wawersik Cat 3 Men 88 / 123
David Patnaude Cat 3 Men 102 / 123

The Night Weasels Cometh (Oct 3 2012)

Chris Pare Men Cat 3 26 / 76
William Turner Men Cat 3 42 / 76
Chris Busick cat 4 7 / 89
Mathew Shimoko cat 4 20 / 89
Mason Ziedonis cat 4 47 / 89
Doran Abel cat 4 63 / 89
Richard Batten cat 4 70 / 89

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 2 (Sep 30 2012)

Doug Kennedy Masters Men 45+ 17 / 86
Paul Debitetto Masters Men 45+ 62 / 86
Chris Busick Masters Men 35+ (Cat 4) 13 / 93
Todd Savage Masters Men 35+ (Cat 4) 34 / 93
Patrick Mccue Masters Men 35+ (Cat 4) 79 / 93
Tim Savage Masters Men 35+ (Cat 4) 81 / 93
William Savage Juniors 10-14 9 / 29
Matthew Pierson Men 3 71 / 103
Scott Sweeney Men 3 79 / 103
Stefan Wawersik Men 3 82 / 103

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 1 (Sep 29 2012)

Doug Kennedy Masters Men 45+ 8 / 85
Paul Debitetto Masters Men 45+ 49 / 85
Chris Busick Masters Men 35+ (Cat 4) 16 / 105
Todd Savage Masters Men 35+ (Cat 4) 58 / 105
Timothy Ryan Masters Men 35+ (Cat 4) 89 / 105
William Savage Juniors 10-14 8 / 29
Kate Weiler Women 3/4 39 / 87
Chris Pare Men 3 14 / 120
Stefan Wawersik Men 3 73 / 120
Scott Sweeney Men 3 90 / 120
Matthew Pierson Men 3 93 / 120
Michael Cook Men 3 105 / 120
David Patnaude Men 3 107 / 120

Midnight Ride of Cyclocross (Sep 26 2012)

Jennifer Goff Women's Open* 20 / 22
Doug Kennedy Men's 2/3/4 6 / 86
Chris Pare Men's 2/3/4 13 / 86
PJ McQuade Men's 2/3/4 25 / 86
Stefan Wawersik Men's 2/3/4 54 / 86
William Turner Men's 2/3/4 55 / 86
Drew Davis Men's 2/3/4 63 / 86
Matthew Pierson Men's 2/3/4 69 / 86
Chris Busick Men's 4 7 / 65
Mathew Shimoko Men's 4 18 / 65
Richard Batten Men's 4 49 / 65
Ian Rusk Men's 4 53 / 65

2012 Sucker Brook Cyclocross (Sep 23 2012)

Doug Kennedy Single Speed Open 2 / 22
Chris Pare 3 Men 14 / 44
PJ McQuade 3 Men 21 / 44
Paul Debitetto 3/4 Masters 35+ 13 / 76
Scott Sweeney 3/4 Masters 35+ 22 / 76
Stefan Wawersik 3/4 Masters 35+ 29 / 76
Todd Savage 3/4 Masters 35+ 46 / 76
Michael Cook 3/4 Masters 35+ 48 / 76
Chris Busick 3/4 Masters 35+ 57 / 76
David Patnaude 3/4 Masters 35+ 62 / 76
Tim Savage 3/4 Masters 35+ 73 / 76
William Savage Juniors 10-14 5 / 21
Sophia Engel Juniors 10-14 21 / 21
Mathew Shimoko 4 Men 31 / 77
Timothy Ryan 4 Men 67 / 77

Cyclocross at White Park (Sep 22 2012)

Matthew Pierson Cat 3/4 28 / 29
Doug Kennedy Zanconato single speed series race 3 / 22

Green Mountain Cyclocross Day 2 (Sep 16 2012)

Stefan Wawersik Men 3 54 / 63
William Savage Juniors 10-14 11 / 20
Todd Savage Men 35+ Cat 4 17 / 26

Blandford Beer Cross (Sep 15 2012)

Mathew Shimoko CAT 4 M 27 / 66

Green Mountain Cyclocross Day 1 (Sep 15 2012)

Stefan Wawersik Men 3 51 / 68
William Savage Juniors 10-14 13 / 19
Todd Savage Men 35+ Cat 4 14 / 20

Quad Cross 2012 (Sep 9 2012)

Doug Kennedy Single Speed Men 4 / 24
Jorge Hernandez Masters Men 50+ 25 / 33
Paul Debitetto Masters Men 40+ (1/2/3) 23 / 27
Chris Pare 3 Men 4 / 67
PJ McQuade 3 Men 21 / 67
Michael Cook 3 Men 44 / 67
Stefan Wawersik 3 Men 46 / 67
Scott Sweeney 3 Men 58 / 67
David Patnaude 3 Men 59 / 67
Chris Busick 4 Men 35+ 9 / 55
Russ Campbell 4 Men 35+ 18 / 55
Richard Batten 4 Men 35+ 46 / 55
Rebecca Wolski 3/4 Women 10 / 32
Jennifer Goff 3/4 Women 15 / 32

Roll In The Hay With BOB (Sep 8 2012)

Doug Kennedy Zancanato Single Speed Challenge Men/Women Open 7 / 21
Stefan Wawersik Cat 3 Men 17 / 24

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 26 2012)

Chris Pare Masters 35+ 11 / 20
Chris Pare CAT 3/4 11 / 65
Stefan Wawersik CAT 3/4 39 / 65
Russ Campbell CAT 4 RACE 24 / 51

Cross Nationals Day 3 (Jan 6 2012)

Anna Milton Women Junior 17-18 12 / 12
Anna Savage Women Junior 10-12 8 / 9

New England Regional Championships Day 2 (Dec 18 2011)

Abel Tomkinson 3 Men 28 / 59
Stephen Wright 3 Men 50 / 59
Anna Milton Junior Girls 15-18 3 / 4
Anna Savage Junior Girls 10-14 3 / 4
Tom Gumbart 4 Men 41 / 61

New England Regional Championships Day 1 (Dec 17 2011)

Abel Tomkinson Single Speed Men 9 / 18
Tom Gumbart Masters Men 35+ Cat 4 33 / 42

The Ice Weasels Cometh (Dec 10 2011)

Chris Pare Cat 3/4 Men 35+ 2 / 64
David Patnaude Cat 3/4 Men 35+ 13 / 64
Michael Cook Cat 3/4 Men 35+ 20 / 64
Paul Debitetto Cat 3/4 Men 35+ 28 / 64
Stefan Wawersik Cat 3/4 Men 35+ 33 / 64
Tom Gumbart Cat 4 Men 50 / 74
Abel Tomkinson Cat 3/4 Men 13 / 71
Matthew Pierson Cat 3/4 Men 31 / 71
Doug Kennedy Singlespeed Men 5 / 61
Abel Tomkinson Singlespeed Men 17 / 61

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 4 2011)

Matthew Pierson Amateur Men 55 / 97
Abel Tomkinson Amateur Men 72 / 97
David Patnaude Amateur Men 73 / 97
John Plump Masters Men 45+ 43 / 70
Anna Savage Juniors 10-14 14 / 15
Stefan Wawersik Men 4 33 / 106
Patrick Mccue Men 4 89 / 106

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 3 2011)

David Patnaude Amateur Men 72 / 93
Matthew Pierson Amateur Men 79 / 93
John Plump Masters Men 45+ 34 / 76
Drew Davis Masters Men 45+ 60 / 76
Stefan Wawersik Men 4 30 / 111
Paul Debitetto Men 4 43 / 111
Timothy Ryan Men 4 94 / 111
Patrick Mccue Men 4 106 / 111

BASP 3, Golden Gate Park (Nov 27 2011)

Joel Orkin-Ramey Cat C men 17 / 46

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 27 2011)

Abel Tomkinson Amateur Men 43 / 75
David Patnaude Amateur Men 69 / 75
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 24 / 45
Chris Pare Masters Men 35+ (1-3) 31 / 45
John Plump Masters Men 45+ 33 / 64
William Savage Juniors 10-14 14 / 18
Anna Savage Juniors 10-14 17 / 18
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 6 / 47
Tom Gumbart Masters Men 35+ Cat 4 38 / 47

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 26 2011)

Matthew Pierson Amateur Men 67 / 81
David Patnaude Amateur Men 68 / 81
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 26 / 45
John Plump Masters Men 45+ 28 / 69
Doran Abel Masters Men 45+ 69 / 69
Royce Abel Juniors 10-14 14 / 17
Anna Savage Juniors 10-14 16 / 17
John Steiger Masters Men 35+ Cat 4 6 / 50
Tom Gumbart Masters Men 35+ Cat 4 39 / 50
Patrick Mccue Men 4 42 / 57

SSCXWC (Nov 20 2011)

Joel Orkin-Ramey Cat C Men 11 / 50

BRC Cyclocross at Shedd Park (Nov 20 2011)

Abel Tomkinson 3/4 Men 30 / 88
Matthew Pierson 3/4 Men 38 / 88
Michael Cook 3/4 Men 60 / 88
David Patnaude 3/4 Men 82 / 88
Jennifer Schoenberg 3/4 Women 13 / 43
Jennifer Goff 3/4 Women 14 / 43
Paul Debitetto Masters 45+ 34 / 73
John Plump Masters 45+ 53 / 73
Chris Pare Masters 35+ 5 / 46
Tom Gumbart 4 Men 64 / 94
Raymond Brown 4 Men 90 / 94
Stefan Wawersik 4 Men 91 / 94

Northeast Velo Cross (Nov 19 2011)

Royce Abel Cub Juniors 7 / 9
Doug Kennedy OPEN MEN SINGLE SPEED 3 / 23
Abel Tomkinson OPEN MEN SINGLE SPEED 8 / 23
Drew Davis MASTERS MEN 45+ C1/2/3 20 / 28
Stefan Wawersik MASTER 35+ C4 22 / 41
Doran Abel MASTER 35+ C4 30 / 41
Matthew Pierson MEN CAT 1/2/3 26 / 40

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course Two (Nov 13 2011)

Anna Savage Juniors 10-14 5 / 7
Paul Debitetto Master 45+ 16 / 34
David Patnaude Master 35+ 17 / 19

Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course One (Nov 12 2011)

Drew Davis Master 45 31 / 36
Kate Weiler Women 4 6 / 24

Staten CX (Nov 12 2011)

Patrick Mccue Masters Men 35/45/55 (2-4) 28 / 40

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 6 2011)

Abel Tomkinson Amateur Men 79 / 136
Matthew Pierson Amateur Men 102 / 136
David Patnaude Amateur Men 118 / 136
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 23 / 61
Chris Pare Masters Men 35+ (1-3) 37 / 61
John Plump Masters Men 45+ 44 / 85
William Savage Juniors 10-14 17 / 20
Anna Savage Juniors 10-14 19 / 20
Paul Debitetto Men 4 30 / 135
Raymond Brown Men 4 34 / 135
Stefan Wawersik Men 4 45 / 135
Joel Orkin-Ramey Men 4 85 / 135

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 5 2011)

Kate Weiler Amateur Women 43 / 75
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 24 / 66
John Plump Masters Men 45+ 42 / 78
Drew Davis Masters Men 45+ 75 / 78
Anna Savage Juniors 10-14 16 / 17
Paul Debitetto Men 4 20 / 130
Stefan Wawersik Men 4 28 / 130
Raymond Brown Men 4 39 / 130
Timothy Ryan Men 4 117 / 130
Abel Tomkinson Amateur Men 92 / 139
Matthew Pierson Amateur Men 94 / 139
David Patnaude Amateur Men 113 / 139

Canton Cup (Oct 29 2011)

Raymond Brown Men CAT 4 34 / 122
Stefan Wawersik Men CAT 4 44 / 122
Timothy Ryan Men CAT 4 111 / 122
Kate Weiler Women 3, 4 12 / 39
William Savage JR 14 & Under 8 / 14
Royce Abel JR 14 & Under 9 / 14
Anna Savage JR 14 & Under 12 / 14
Abel Tomkinson Men Cat 3.4 29 / 84
Matthew Pierson Men Cat 3.4 36 / 84
David Patnaude Men Cat 3.4 44 / 84
Stefan Wawersik Men Cat 3.4 68 / 84
Joel Orkin-Ramey Men Cat 3.4 82 / 84
Doran Abel Masters 45+ 43 / 50
Art Baril Masters 45+ 46 / 50

Saratoga Spa CX (Oct 23 2011)

Russ Campbell Masters 45+ 17 / 19

Downeast Cyclocross Day 2 (Oct 23 2011)

Matthew Pierson Amateur Men 64 / 70
John Plump Masters Men 45+ 34 / 51
Anna Savage Juniors 10-14 13 / 13

Downeast Cyclocross Day 1 (Oct 22 2011)

John Plump Masters Men 45+ 25 / 47
Anna Savage Juniors 10-14 10 / 11

MRC Cyclocross Race (Oct 16 2011)

Kate Weiler Open Single Speed - Women 4 / 7
Doug Kennedy Open Single Speed - Men 1 / 37
Abel Tomkinson Open Single Speed - Men 16 / 37
David Deitch Open Single Speed - Men 33 / 37
John Plump Masters 45+ (cat 1/2/3/4) 9 / 36
Russ Campbell Masters 45+ (cat 1/2/3/4) 31 / 36
Todd Savage Masters 45+ (cat 1/2/3/4) 32 / 36
Jorge Hernandez Masters 45+ (cat 1/2/3/4) 34 / 36
Timothy Ryan Masters 45+ (cat 1/2/3/4) 35 / 36
Chris Pare Masters 35+ (cat 3/4 Only) 11 / 64
John Raguin Masters 35+ (cat 3/4 Only) 16 / 64
Paul Debitetto Masters 35+ (cat 3/4 Only) 18 / 64
David Patnaude Masters 35+ (cat 3/4 Only) 23 / 64
Stefan Wawersik Masters 35+ (cat 3/4 Only) 24 / 64
Michael Cook Masters 35+ (cat 3/4 Only) 29 / 64
Doran Abel Masters 35+ (cat 3/4 Only) 48 / 64
Jeff Lippincott Masters 35+ (cat 3/4 Only) 51 / 64
Tom Gumbart Masters 35+ (cat 3/4 Only) 54 / 64
Raymond Brown Beginners (cat 4 Only) 29 / 81
Ian Rusk Beginners (cat 4 Only) 66 / 81
Max Saunders Beginners (cat 4 Only) 73 / 81
William Savage Youth/cub Juniors 7 / 16
Anna Savage Youth/cub Juniors 11 / 16
Matthew Pierson Men (cat 1/2/3) 31 / 45

Mansfield Hollow Cross (Oct 15 2011)

Patrick Mccue Men 4 44 / 56

Providence Cross Fest Day 2 (Oct 9 2011)

Chris Pare Amateur Men 57 / 130
Abel Tomkinson Amateur Men 90 / 130
David Patnaude Amateur Men 111 / 130
Michael Cook Amateur Men 117 / 130
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 22 / 55
John Plump Masters Men 45+ 44 / 75
Kate Weiler Amateur Women 49 / 73
William Savage Juniors 10-14 12 / 15
Anna Savage Juniors 10-14 15 / 15
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 3 / 70
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 27 / 70
Raymond Brown Men 4 31 / 67

Providence Cross Fest Day 1 (Oct 8 2011)

Matthew Pierson Amateur Men 104 / 127
David Patnaude Amateur Men 109 / 127
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 21 / 61
John Plump Masters Men 45+ 40 / 80
Russ Campbell Masters Men 45+ 76 / 80
Royce Abel Juniors 10-14 10 / 13
Anna Savage Juniors 10-14 13 / 13
Kate Weiler Amateur Women 37 / 78
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 14 / 92
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 23 / 92
Doran Abel Masters Men 35+ Cat 4 67 / 92
Raymond Brown Men 4 40 / 89
Joel Orkin-Ramey Men 4 66 / 89

The Night Weasels Cometh (Oct 5 2011)

Kate Weiler Cat 4 Women 3 / 28
Jennifer Goff Cat 4 Women 9 / 28
John Steiger Cat 4 Men 44 / 91
Russ Campbell Cat 4 Men 48 / 91
Stefan Wawersik Cat 4 Men 49 / 91
Tom Gumbart Cat 4 Men 74 / 91
Chris Pare Cat 3 Men 17 / 79
Abel Tomkinson Cat 3 Men 29 / 79
Michael Cook Cat 3 Men 55 / 79
Matthew Pierson Cat 3 Men 57 / 79
David Deitch Cat 3 Men 74 / 79
Doug Kennedy Cat 1/2/3 Men 24 / 46

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 2 2011)

John Smith Masters Men 45+ 32 / 85
John Plump Masters Men 45+ 42 / 85
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 23 / 87
Chris Pare Masters Men 35+ (1-3) 51 / 87
Anna Savage Juniors 10-14 19 / 20
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 12 / 102
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 53 / 102
Tom Gumbart Masters Men 35+ Cat 4 68 / 102
Timothy Ryan Masters Men 35+ Cat 4 96 / 102
Raymond Brown Men 4 49 / 98
Russ Campbell Men 4 58 / 98
Kate Weiler Amateur Women 46 / 100
PJ McQuade Amateur Men 63 / 144
Matthew Pierson Amateur Men 87 / 144
Abel Tomkinson Amateur Men 102 / 144
David Patnaude Amateur Men 116 / 144

Great Brewers Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 1 2011)

Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 7 / 109
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 48 / 109
Russ Campbell Men 4 56 / 111
Joel Orkin-Ramey Men 4 65 / 111
Anna Savage Juniors 10-14 13 / 14
John Smith Masters Men 45+ 38 / 82
John Plump Masters Men 45+ 40 / 82
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 33 / 93
Richard Person Masters Men 35+ (1-3) 73 / 93
Kate Weiler Amateur Women 52 / 103
PJ McQuade Amateur Men 69 / 150
Abel Tomkinson Amateur Men 86 / 150
Matthew Pierson Amateur Men 96 / 150
Michael Cook Amateur Men 109 / 150
David Deitch Amateur Men 133 / 150

Midnight Ride of Cross (Sep 28 2011)

Richard Person Men'S P/1/2/3 52 / 52
Kate Weiler Women'S Open 25 / 34
Lynn Thornton Women'S Open 31 / 34
John Raguin cat 4 5 / 60
Paul Debitetto cat 4 16 / 60
Stefan Wawersik cat 4 28 / 60
Joel Orkin-Ramey cat 4 48 / 60
Jeff Lippincott cat 4 49 / 60
Chris Pare cat 3 18 / 34
David Patnaude cat 3 25 / 34
Matthew Pierson cat 3 26 / 34
Doug Kennedy Single Speed 7 / 49
Abel Tomkinson Single Speed 28 / 49
Tom Gumbart Single Speed 36 / 49

Sucker Brook Cross (Sep 25 2011)

Matthew Pierson 3 Men 36 / 43
Abel Tomkinson 3 Men 43 / 43
Chris Pare Masters Men 35+ (3/4) 2 / 84
John Plump Masters Men 35+ (3/4) 12 / 84
Michael Cook Masters Men 35+ (3/4) 22 / 84
Paul Debitetto Masters Men 35+ (3/4) 25 / 84
David Patnaude Masters Men 35+ (3/4) 29 / 84
Anna Savage Juniors 10-14 12 / 12
Tom Gumbart 4 Men 48 / 72
Joel Orkin-Ramey 4 Men 56 / 72
Timothy Ryan 4 Men 60 / 72

Nor'easter 'Cross powered by Eastern Mountain Sports (Sep 24 2011)

Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 24 / 33

Green Mountain CX Day 2 (Sep 18 2011)

John Smith Masters 45+ 25 / 55
Doug Kennedy Masters 35+ 19 / 43

Green Mountain CX Day 1 (Sep 17 2011)

Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 22 / 50
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 13 / 33
John Smith Masters Men 45+ 42 / 66
John Plump Masters Men 45+ 48 / 66

Quad Cross (Sep 11 2011)

Jennifer Goff Women 3/4 12 / 39
Kate Weiler Women 3/4 16 / 39
Jeff Lippincott Men 4 35+ 40 / 48
Raffaele Bauer U14 10 / 16
Anna Savage U14 12 / 16
Chris Pare Men 3 16 / 71
Abel Tomkinson Men 3 43 / 71
Matthew Pierson Men 3 54 / 71
Russ Campbell Men 4 11 / 61
John Plump Men 1/2/3 45+ 25 / 35
Doug Kennedy Men SS 3 / 27
Abel Tomkinson Men SS 15 / 27
Robert Bauer Men SS 23 / 27
Paul Debitetto Men 4 45+ 4 / 28
Todd Savage Men 4 45+ 5 / 28
Tom Gumbart Men 4 45+ 21 / 28

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 21 2011)

Doug Kennedy Masters 35+ 4 / 19
Russ Campbell Cat 4 12 / 38
John Raguin Cat 3/4 12 / 32
Doug Kennedy Cat 3/4 26 / 32

New England Championships (Dec 18 2010)

Stefan Wawersik Masters Men 35+/45+ Cat 4 18 / 32
Russ Campbell Masters Men 35+/45+ Cat 4 21 / 32
Timothy Ryan Masters Men 35+/45+ Cat 4 28 / 32
Barry Shopnick Masters Men 35+/45+ Cat 4 29 / 32
Abel Tomkinson 4 Men 10 / 36
Todd Savage 4 Men 16 / 36
Robert Bauer 4 Men 27 / 36
Stephen Wright 3 Men 31 / 33
Abel Tomkinson Single Speed 12 / 16
Robert Bauer Single Speed 13 / 16
Anna Savage Junior Girls 10-14 1 / 1

Cross Nationals Day 5 (Dec 12 2010)

Andrea Smith Women Cat 1/2/3 Elite 13 / 97
Crystal Anthony Women Cat 1/2/3 Elite 25 / 97

The Ice Weasels Cometh (Dec 11 2010)

Chris Pare Cat 3/4 Men 6 / 71
Michael Weiler Cat 3/4 Men 12 / 71
David Patnaude Cat 3/4 Men 27 / 71
Paul Debitetto Cat 3/4 Men 31 / 71
Russ Campbell Cat 3/4 Men 61 / 71
Doug Kennedy Singlespeed Men 5 / 60
Abel Tomkinson Singlespeed Men 21 / 60
Robert Bauer Singlespeed Men 37 / 60
David Deitch Singlespeed Men 41 / 60
John Plump Cat 4 Men 2 / 72
Matthew Pierson Cat 4 Men 6 / 72
Abel Tomkinson Cat 4 Men 8 / 72
Stefan Wawersik Cat 4 Men 26 / 72
David Deitch Cat 4 Men 37 / 72
Joel Orkin-Ramey Cat 4 Men 50 / 72

Cross Nationals Day 3 (Dec 10 2010)

Andrea Smith Women Cat 1/2/3 Masters 30-34 3 / 40
Crystal Anthony Women Cat 1/2/3 Masters 30-34 6 / 40

BASP 5 CCCP (Dec 5 2010)

Joel Orkin-Ramey Cat C men 42 / 57

NBX GP of Cross Day 2 (Dec 5 2010)

Matthew Pierson Men 4 12 / 91
John Plump Men 4 15 / 91
Todd Prekaski Men 4 25 / 91
Stefan Wawersik Men 4 43 / 91
Scott Sweeney Men 4 63 / 91
Robert Bauer Men 4 68 / 91
Timothy Ryan Men 4 80 / 91
Patrick Mccue Men 4 81 / 91
Chris Pare Cat 3/Juniors 15-18 Men 56 / 81
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 69 / 81
Todd Savage Masters Men 45+ 49 / 53
Chris Haeni Masters Men 35+ (1-3) 38 / 47
Anna Savage Juniors 10-14 10 / 11

NBX GP of Cross Day 1 (Dec 4 2010)

Drew Davis Masters Men 45+ 34 / 46
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 71 / 90
Michael Cook Cat 3/Juniors 15-18 Men 74 / 90
PJ McQuade Men 4 9 / 87
John Plump Men 4 12 / 87
Todd Prekaski Men 4 16 / 87
Matthew Pierson Men 4 22 / 87
Paul Debitetto Men 4 29 / 87
Scott Sweeney Men 4 45 / 87
Stefan Wawersik Men 4 49 / 87

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 28 2010)

John Steiger Masters Men 35+ Cat 4 12 / 62
John Plump Masters Men 35+ Cat 4 13 / 62
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 15 / 62
Todd Prekaski Masters Men 35+ Cat 4 16 / 62
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 42 / 62
Robert Bauer Masters Men 35+ Cat 4 44 / 62
Michael Weiler Cat 3/Juniors 15-18 Men 35 / 87
Chris Pare Cat 3/Juniors 15-18 Men 53 / 87
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 61 / 87
Stephen Wright Cat 3/Juniors 15-18 Men 64 / 87
Raffaele Bauer Juniors 10-14 15 / 19
Chris Haeni Masters Men 35+ (1-3) 40 / 55
Matthew Pierson Men 4 9 / 45
PJ McQuade Men 4 12 / 45
Abel Tomkinson Men 4 17 / 45

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 27 2010)

Raffaele Bauer Juniors 10-14 16 / 18
Jennifer Goff Women 3/4 35 / 55
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 30 / 51
John Plump Masters Men 35+ Cat 4 6 / 58
Scott Sweeney Masters Men 35+ Cat 4 13 / 58
Stefan Wawersik Masters Men 35+ Cat 4 23 / 58
Todd Savage Masters Men 35+ Cat 4 31 / 58
Robert Bauer Masters Men 35+ Cat 4 41 / 58
Doran Abel Masters Men 35+ Cat 4 44 / 58
John Smith Cat 3/Juniors 15-18 Men 33 / 81
Michael Weiler Cat 3/Juniors 15-18 Men 40 / 81
Stephen Wright Cat 3/Juniors 15-18 Men 58 / 81
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 61 / 81
Matthew Pierson Men 4 10 / 40
Abel Tomkinson Men 4 11 / 40

Boston Road Club CX at Shedd Park (Nov 21 2010)

Doug Kennedy Masters Men 35+ 8 / 44
Chris Haeni Masters Men 35+ 40 / 44
Chris Pare 3/4 Men 20 / 80
David Patnaude 3/4 Men 53 / 80
John Smith 3/4 Men 72 / 80
Raffaele Bauer Juniors 10-14 11 / 16
Drew Davis Masters Men 45+ 29 / 48
John Plump 4 Men 4 / 98
PJ McQuade 4 Men 10 / 98
Todd Prekaski 4 Men 19 / 98
Paul Debitetto 4 Men 22 / 98
Matthew Pierson 4 Men 28 / 98
Scott Sweeney 4 Men 36 / 98
David Deitch 4 Men 50 / 98
Robert Bauer 4 Men 61 / 98
Timothy Ryan 4 Men 82 / 98
Joel Orkin-Ramey 4 Men 84 / 98
Abel Tomkinson 4 Men 95 / 98

Northeast Velo Cross (Nov 20 2010)

Jorge Hernandez MEN 3/4 23 / 34
Raffaele Bauer JUNIORS 10-14 5 / 6
Robert Bauer MEN 4 23 / 43

Cheshire Cross (Nov 20 2010)

Doug Kennedy Singlespeed Open 1 / 8
Doug Kennedy Men's 35+ 3 / 17

West Hill Shop Cyclocross (Nov 14 2010)

PJ McQuade Cat. 3/4 (b) Men 19 / 34

Plymouth Cyclocross - Course 2 (Nov 14 2010)

Todd Savage Masters 45+ 20 / 30
Anna Savage Junior 10-14 8 / 9
Matthew Pierson Cat 4 15 / 66
Abel Tomkinson Cat 4 17 / 66
Stefan Wawersik Cat 4 37 / 66
Timothy Ryan Cat 4 62 / 66
Tim Savage Cat 4 64 / 66

New Belgium Cup USGP Day1 (Nov 13 2010)

Michael Weiler MEN 4 14 / 46

Plymouth Cyclocross - Course 1 (Nov 13 2010)

Drew Davis Masters 45+ 14 / 25
David Patnaude Masters 35+ 23 / 28
John Steiger Cat 4 7 / 76
Matthew Pierson Cat 4 11 / 76
Todd Prekaski Cat 4 21 / 76
David Deitch Cat 4 47 / 76
Joel Orkin-Ramey Cat 4 70 / 76

Staten CX (Nov 13 2010)

Patrick Mccue Cat 4 Men 62 / 84

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 7 2010)

Michael Weiler Men 4 9 / 132
John Plump Men 4 12 / 132
PJ McQuade Men 4 24 / 132
Matthew Pierson Men 4 25 / 132
Scott Sweeney Men 4 26 / 132
Abel Tomkinson Men 4 29 / 132
Todd Prekaski Men 4 44 / 132
Stefan Wawersik Men 4 82 / 132
John Smith Cat 3/Juniors 15-18 Men 69 / 127
Chris Pare Cat 3/Juniors 15-18 Men 96 / 127
Michael Cook Cat 3/Juniors 15-18 Men 108 / 127
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 110 / 127
Millie Milton Women 3/4 71 / 74
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 20 / 62
Richard Person Masters Men 35+ (1-3) 53 / 62
Paul Debitetto Masters Men 45+ 49 / 65

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 6 2010)

Michael Weiler Men 4 3 / 130
John Plump Men 4 7 / 130
Scott Sweeney Men 4 28 / 130
Abel Tomkinson Men 4 29 / 130
PJ McQuade Men 4 32 / 130
Matthew Pierson Men 4 35 / 130
Todd Prekaski Men 4 36 / 130
Robert Bauer Men 4 90 / 130
John Smith Cat 3/Juniors 15-18 Men 64 / 140
Steen Sawyer Cat 3/Juniors 15-18 Men 86 / 140
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 116 / 140
Millie Milton Women 3/4 69 / 75
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 42 / 61

Orchard Cross at Applecrest Farm (Oct 31 2010)

John Plump Men Master 3/4 (45+) 11 / 45
Todd Savage Men Master 3/4 (45+) 18 / 45
Chris Pare Men Master 3/4 (35+) 7 / 32
John Smith Men Master 3/4 (35+) 10 / 32
David Patnaude Men Master 3/4 (35+) 13 / 32

Canton Cup (Oct 30 2010)

Kate Weiler Cat 3,4 Women 37 / 43
Crystal Anthony Elite Women 1,2,3 1 / 15
Michael Cook 3/4 Men 55 / 108
Abel Tomkinson 3/4 Men 65 / 108
David Patnaude 3/4 Men 79 / 108
David Deitch 3/4 Men 81 / 108
Todd Prekaski 3/4 Men 83 / 108
Nathaniel Kapinos 3/4 Men 98 / 108
Raffaele Bauer Jrs 14 & Under 10 / 13
Anna Savage Jrs 14 & Under 11 / 13
Doug Kennedy Elite Masters 35+ 1,2,3,4 12 / 31
Chris Haeni Elite Masters 35+ 1,2,3,4 26 / 31
Michael Weiler Cat 4 Men 12 / 131
John Raguin Cat 4 Men 22 / 131
Scott Sweeney Cat 4 Men 23 / 131
Todd Prekaski Cat 4 Men 37 / 131
Abel Tomkinson Cat 4 Men 41 / 131
Matthew Pierson Cat 4 Men 51 / 131
Robert Bauer Cat 4 Men 61 / 131
Nathaniel Kapinos Cat 4 Men 78 / 131
Timothy Ryan Cat 4 Men 103 / 131
David Deitch Cat 4 Men 106 / 131
Joel Orkin-Ramey Cat 4 Men 131 / 131
Drew Davis Masters 45+ 3,4 28 / 59
Todd Savage Masters 45+ 3,4 34 / 59
Doran Abel Masters 45+ 3,4 49 / 59
Art Baril Masters 45+ 3,4 50 / 59
Raffaele Bauer Juniors 15-18 10 / 13
Anna Savage Juniors 15-18 11 / 13

Downeast CX Day 2 (Oct 24 2010)

Todd Savage Masters Men 35+ Cat 4 11 / 26
Chris Pare Cat 3/Juniors 15-18 Men 48 / 71
Doug Kennedy Masters Men 35+ (1-3) 30 / 47

Downeast CX Day 1 (Oct 23 2010)

John Plump Masters Men 35+ Cat 4 6 / 27
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 13 / 27
Kate Weiler Women 3/4 28 / 34
Michael Weiler Men 4 1 / 27

Smith Farm (Oct 23 2010)

Drew Davis Master 45+ 11 / 21

CYCLOCROSSRACING.COM/MRC CYCLOCROSS RACE (Oct 17 2010)

John Smith Masters 35+, 45+ (cat 1/2/3) 17 / 52
Chris Pare Masters 35+, 45+ (cat 1/2/3) 26 / 52
Steen Sawyer Masters 35+, 45+ (cat 1/2/3) 28 / 52
William Turner Masters 35+, 45+ (cat 1/2/3) 39 / 52
Anna Savage Cub Juniors 10-14 6 / 9
PJ McQuade Beginners (cat 4 Only) 4 / 76
Abel Tomkinson Beginners (cat 4 Only) 16 / 76
Nathaniel Kapinos Beginners (cat 4 Only) 30 / 76
Ian Rusk Beginners (cat 4 Only) 49 / 76
Robert Bauer Beginners (cat 4 Only) 54 / 76
Bowers Beginners (cat 4 Only) 59 / 76
John Plump Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 5 / 87
Paul Debitetto Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 7 / 87
John Steiger Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 13 / 87
Todd Prekaski Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 15 / 87
John Raguin Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 20 / 87
Scott Sweeney Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 29 / 87
Shaun Landon Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 33 / 87
Russ Campbell Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 34 / 87
Todd Savage Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 37 / 87
Jeff Lippincott Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 48 / 87
Doran Abel Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 55 / 87
Timothy Ryan Masters 35+, 45+ (cat 4 Only) 67 / 87
Jennifer Goff Women (cat 4) 16 / 29

TCC Mansfield Hollow Cyclocross Race (Oct 16 2010)

Stephen Wright Mens 2/3/4 39 / 57

Providence Cyclocross Festival Day 2 (Oct 10 2010)

Michael Weiler Men 4 11 / 96
PJ McQuade Men 4 12 / 96
Abel Tomkinson Men 4 28 / 96
David Deitch Men 4 34 / 96
Robert Bauer Men 4 57 / 96
Carl Shimer Men 4 72 / 96
Joel Orkin-Ramey Men 4 73 / 96
Doug Kennedy Cat 3/Juniors 15-18 Men 7 / 124
Michael Cook Cat 3/Juniors 15-18 Men 75 / 124
John Smith Masters Men 35+ Cat 4 1 / 91
Chris Pare Masters Men 35+ Cat 4 3 / 91
John Plump Masters Men 35+ Cat 4 12 / 91
Scott Sweeney Masters Men 35+ Cat 4 13 / 91
Jeff Lippincott Masters Men 35+ Cat 4 39 / 91

Providence Cyclocross Festival Day 1 (Oct 9 2010)

John Smith Masters Men 35+ Cat 4 1 / 83
John Plump Masters Men 35+ Cat 4 20 / 83
Todd Prekaski Masters Men 35+ Cat 4 21 / 83
Paul Debitetto Masters Men 35+ Cat 4 25 / 83
Bruce Thompson Masters Men 35+ Cat 4 41 / 83
Doran Abel Masters Men 35+ Cat 4 46 / 83
Art Baril Masters Men 35+ Cat 4 47 / 83
Raffaele Bauer Juniors 10-14 10 / 14
Doug Kennedy Cat 3/Juniors 15-18 Men 4 / 117
David Patnaude Cat 3/Juniors 15-18 Men 71 / 117
Kate Weiler Women 3/4 36 / 62
Michael Weiler Men 4 12 / 85
PJ McQuade Men 4 14 / 85
Matthew Pierson Men 4 20 / 85
Robert Bauer Men 4 39 / 85

The Night Weasels Cometh p/b BikeJD.com (Oct 6 2010)

Jennifer Goff Cat 4 Women 18 / 34
Kate Weiler Cat 4 Women 21 / 34
Doug Kennedy Cat 3 Men 9 / 64
Steen Sawyer Cat 3 Men 50 / 64
PJ McQuade Cat 4 Men 16 / 74
Chris Pare Cat 4 Men 18 / 74
Michael Weiler Cat 4 Men 19 / 74
Abel Tomkinson Cat 4 Men 26 / 74
Matthew Pierson Cat 4 Men 31 / 74
Scott Sweeney Cat 4 Men 34 / 74
David Deitch Cat 4 Men 35 / 74
Todd Prekaski Cat 4 Men 37 / 74
Robert Bauer Cat 4 Men 53 / 74
Carl Shimer Cat 4 Men 61 / 74
Joel Orkin-Ramey Cat 4 Men 69 / 74

GP of Gloucester Day 2 (Oct 4 2010)

Michael Weiler Cat 4 Men 20 / 114
David Deitch Cat 4 Men 36 / 114
Abel Tomkinson Cat 4 Men 41 / 114
Matthew Pierson Cat 4 Men 44 / 114
Robert Bauer Cat 4 Men 70 / 114
Ian Rusk Cat 4 Men 93 / 114
Joel Orkin-Ramey Cat 4 Men 103 / 114
Doug Kennedy Cat 3 Men 59 / 119
Michael Cook Cat 3 Men 88 / 119
David Patnaude Cat 3 Men 92 / 119
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 42 / 72
Chris Haeni Cat 1-3 Masters 35+ 58 / 72
John Smith Cat 4 Masters 35+ 3 / 110
Chris Pare Cat 4 Masters 35+ 7 / 110
John Plump Cat 4 Masters 35+ 17 / 110
Scott Sweeney Cat 4 Masters 35+ 20 / 110
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 28 / 110
Todd Prekaski Cat 4 Masters 35+ 29 / 110
Todd Savage Cat 4 Masters 35+ 34 / 110
Tim Savage Cat 4 Masters 35+ 99 / 110

GP of Gloucester Day 1 (Oct 3 2010)

Michael Weiler Cat 4 Men 29 / 114
Matthew Pierson Cat 4 Men 47 / 114
Abel Tomkinson Cat 4 Men 48 / 114
Joel Orkin-Ramey Cat 4 Men 97 / 114
Doug Kennedy Cat 3 Men 3 / 114
David Patnaude Cat 3 Men 91 / 114
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 41 / 76
Chris Pare Cat 4 Masters 35+ 3 / 103
John Smith Cat 4 Masters 35+ 5 / 103
John Plump Cat 4 Masters 35+ 12 / 103
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 20 / 103
Todd Savage Cat 4 Masters 35+ 27 / 103
Todd Prekaski Cat 4 Masters 35+ 28 / 103
John Raguin Cat 4 Masters 35+ 36 / 103
Stefan Wawersik Cat 4 Masters 35+ 41 / 103
Jennifer Goff Cat 3/4 Women 61 / 99
Raffaele Bauer Juniors 10-14 12 / 12

Sucker Brook Cross (Sep 26 2010)

Michael Cook Masters Men 35+ (3-4) 10 / 77
Scott Sweeney Masters Men 35+ (3-4) 32 / 77
John Plump Masters Men 35+ (3-4) 34 / 77
Paul Debitetto Masters Men 35+ (3-4) 39 / 77
David Patnaude Masters Men 35+ (3-4) 47 / 77
Robert Bauer Masters Men 35+ (3-4) 55 / 77
Todd Prekaski Masters Men 35+ (3-4) 59 / 77
PJ McQuade 4 Men 29 / 96
Stefan Wawersik 4 Men 33 / 96
Abel Tomkinson 4 Men 41 / 96
Matthew Pierson 4 Men 49 / 96
Nathaniel Kapinos 4 Men 75 / 96
Allison Snooks Pro/1/2/3 Women 5 / 16
Raffaele Bauer Juniors 10-14 7 / 15
Doug Kennedy 3 Men 2 / 62
Richard Person 3 Men 52 / 62
Michael Cole Masters Men 35+ (1-3) 23 / 30

Crossin 4 Canines (Sep 25 2010)

David Deitch Cat 4 13 / 49
Bruce Thompson Masters 45+ 20 / 22

Noreaster Cross at Loon Mountain (Sep 25 2010)

Doug Kennedy Cat 3 Men 6 / 36
Steen Sawyer Cat 3 Men 26 / 36

Green Mountain Cyclocross Day 2 (Sep 19 2010)

John Smith Masters Men 35+ Cat 4 1 / 25
Todd Prekaski Masters Men 35+ Cat 4 13 / 25
Matthew Pierson Men 4 15 / 27
Doug Kennedy Cat 3/Juniors 15-18 Men 10 / 99

Green Mountain Cyclocross Day 1 (Sep 18 2010)

John Smith Masters Men 35+ Cat 4 2 / 28
Todd Prekaski Masters Men 35+ Cat 4 9 / 28
Doug Kennedy Cat 3/Juniors 15-18 Men 12 / 97
Matthew Pierson Men 4 13 / 23

Quad Cross (Sep 12 2010)

Doug Kennedy Men Intermediate Cat 3 2 / 61
Michael Cook Men Intermediate Cat 3 40 / 61
Chris Pare Men cat 4 35+ 2 / 50
John Smith Men cat 4 35+ 3 / 50
Todd Prekaski Men cat 4 35+ 15 / 50
Stefan Wawersik Men cat 4 35+ 20 / 50
Scott Sweeney Men cat 4 35+ 24 / 50
Jennifer Goff Women 3/4 19 / 46
Paul Debitetto Men cat 4 45+ 4 / 35
John Plump Men cat 4 45+ 5 / 35
Bruce Thompson Men cat 4 45+ 16 / 35
Art Baril Men cat 4 45+ 31 / 35
Timothy Ryan Men Cat 4 17 / 85
Michael Weiler Men Cat 4 21 / 85
Matthew Pierson Men Cat 4 35 / 85
John Raguin Men Cat 4 37 / 85
David Deitch Men Cat 4 39 / 85
Russ Campbell Men Cat 4 41 / 85
Abel Tomkinson Men Cat 4 42 / 85
Ian Rusk Men Cat 4 64 / 85

Palmer Jungle Cross (Aug 29 2010)

Doug Kennedy CAT 3/4 2 / 41
Chris Pare CAT 4 6 / 49
Todd Prekaski CAT 4 14 / 49
Matthew Pierson CAT 4 30 / 49
Abel Tomkinson CAT 4 32 / 49
Robert Bauer CAT 4 36 / 49
Doran Abel CAT 4 38 / 49
Doug Kennedy MASTERS 35+ (CROSS CAT 1-4) 7 / 17
Chris Pare MASTERS 35+ (CROSS CAT 1-4) 17 / 17

Monson Cyclocross (Aug 28 2010)

Paul Debitetto CAT 4 8 / 28
Michael Weiler CAT 4 16 / 28
Stefan Wawersik CAT 4 25 / 28
Doug Kennedy MASTERS 35+ 6 / 19
Michael Cook CAT 3/4 25 / 35

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 22 2010)

Abel Tomkinson CAT 4 29 / 45
Robert Bauer CAT 4 33 / 45
Raffaele Bauer JUNIORS 3 / 8
Doug Kennedy MASTERS 35+ 5 / 18
Doug Kennedy CAT 3/4 5 / 46

Cross Nationals Day 4 (Dec 13 2009)

Andrea Smith Women - Elite 6 / 102
Ann D'ambruoso Women - Elite 18 / 102
Crystal Anthony Women - Elite 35 / 102
Allison Snooks Women - Elite 62 / 102
Christina Tamilio Women - Elite 73 / 102

The Ice Weasels Cometh (Dec 12 2009)

Robert Bauer Open Singlespeed 15 / 40
John Plump Open Singlespeed 18 / 40
Doug Kennedy Cat 3 Men 2 / 40
Michael Cook Cat 3 Men 17 / 40
Hannon Haggard Cat 3 Men 34 / 40
Michael Cole Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 35+ 10 / 25
Gary David Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 35+ 17 / 25
Richard Person Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 35+ 20 / 25
Paul Debitetto Cat 4 Men 10 / 87
Art Baril Cat 4 Men 23 / 87
PJ McQuade Cat 4 Men 31 / 87
David Deitch Cat 4 Men 66 / 87

Cross Nationals Day 2 (Dec 11 2009)

Andrea Smith Women Master 30-34 3 / 45
Peter Goguen Men Junior 13-14 2 / 36
Allison Snooks Women Master 35-39 16 / 36

NBX G.P. of Cross Day 2 (Dec 6 2009)

Steve Witkus Masters 45+ 23 / 50
Andrea Smith UCI Elite Women 2 / 23
Anna Barensfeld UCI Elite Women 4 / 23
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 8 / 23
Christina Tamilio UCI Elite Women 12 / 23
Crystal Anthony UCI Elite Women 14 / 23
Allison Snooks UCI Elite Women 22 / 23
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 13
Doran Abel Cat 4 Men 73 / 92
Patrick Mccue Cat 4 Men 83 / 92
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 29 / 54
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 38 / 54
Doug Kennedy Cat 3 Men 14 / 73
Chris Haeni Cat 3 Men 44 / 73
David Patnaude Cat 3 Men 51 / 73
Michael Cook Cat 3 Men 53 / 73
Millie Milton Cat 3/4 Women 20 / 31
Anna Milton Cat 3/4 Women 28 / 31

NBX G.P. of Cross Day 1 (Dec 5 2009)

Andrea Smith UCI Elite Women 3 / 24
Anna Barensfeld UCI Elite Women 4 / 24
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 6 / 24
Christina Tamilio UCI Elite Women 15 / 24
Crystal Anthony UCI Elite Women 16 / 24
Allison Snooks UCI Elite Women 17 / 24
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 12
Kevin Goguen Juniors 10-14 9 / 12
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 38 / 53
Drew Davis Cat 1-3 Masters 35+ 43 / 53
Doug Kennedy Cat 3 Men 13 / 84
Chris Haeni Cat 3 Men 38 / 84
David Patnaude Cat 3 Men 60 / 84
Robert Bauer Cat 3 Men 80 / 84
PJ McQuade Cat 4 Men 14 / 97
Scott Sweeney Cat 4 Men 20 / 97
John Plump Cat 4 Men 32 / 97
Stefan Wawersik Cat 4 Men 41 / 97
Art Baril Cat 4 Men 49 / 97
Todd Prekaski Cat 4 Men 52 / 97
Timothy Ryan Cat 4 Men 96 / 97
Jim Newton UCI Elite/U23 Men 24 / 32

Baystate Cyclocross Day 2 (Nov 29 2009)

Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 18
Kevin Goguen Juniors 10-14 11 / 18
Tommy Goguen Juniors 15-18 15 / 15
Steve Witkus Masters 45+ 39 / 60
Anna Barensfeld UCI Elite Women 3 / 23
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 4 / 23
Christina Tamilio UCI Elite Women 11 / 23
Crystal Anthony UCI Elite Women 14 / 23
Allison Snooks UCI Elite Women 21 / 23
Andrea Smith UCI Elite Women 22 / 23
Doug Kennedy Cat 3 Men 15 / 62
Stephen Wright Cat 3 Men 23 / 62
David Patnaude Cat 3 Men 48 / 62
Michael Cook Cat 3 Men 50 / 62
Richard Person Cat 3 Men 53 / 62
Millie Milton Cat 3/4 Women 26 / 35
Anna Milton Cat 3/4 Women 33 / 35
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 29 / 60
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 46 / 60
John Smith Cat 4 Masters 35+ 6 / 42
Chris Pare Cat 4 Masters 35+ 8 / 42
Scott Sweeney Cat 4 Masters 35+ 11 / 42
John Plump Cat 4 Masters 35+ 13 / 42
John Steigel Cat 4 Masters 35+ 17 / 42
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 19 / 42
Art Baril Cat 4 Masters 35+ 20 / 42
Michael Olbrys Cat 4 Masters 35+ 26 / 42

Baystate Cyclocross Day 1 (Nov 28 2009)

Tommy Goguen Juniors 15-18 10 / 13
Millie Milton Cat 3/4 Women 23 / 32
Anna Milton Cat 3/4 Women 27 / 32
Stephen Wright Cat 3 Men 17 / 68
Doug Kennedy Cat 3 Men 25 / 68
Michael Bennett Cat 3 Men 44 / 68
David Patnaude Cat 3 Men 45 / 68
Richard Person Cat 3 Men 49 / 68
PJ McQuade Cat 4 Men 9 / 27
John Smith Cat 4 Masters 35+ 8 / 47
Art Baril Cat 4 Masters 35+ 21 / 47
John Plump Cat 4 Masters 35+ 22 / 47
Michael Olbrys Cat 4 Masters 35+ 23 / 47
Todd Prekaski Cat 4 Masters 35+ 32 / 47
Doran Abel Cat 4 Masters 35+ 40 / 47
Patrick Mccue Cat 4 Masters 35+ 42 / 47
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 15
Christopher Symonds Juniors 10-14 11 / 15
Kevin Goguen Juniors 10-14 13 / 15
Todd Savage Masters 45+ 43 / 62
Andrea Smith UCI Elite Women 2 / 22
Anna Barensfeld UCI Elite Women 5 / 22
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 7 / 22
Christina Tamilio UCI Elite Women 17 / 22
Allison Snooks UCI Elite Women 20 / 22
Crystal Anthony UCI Elite Women 22 / 22
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 28 / 55
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 49 / 55

Whitmore's Landscaping Super Cross Cup Day 2 (Nov 22 2009)

Andrea Smith UCI Elite/35+ Women 8 / 19
Anna Barensfeld UCI Elite/35+ Women 11 / 19
Christina Tamilio UCI Elite/35+ Women 12 / 19

Spooky Bikes Cyclocross Race, race #4 of the 2009 Accelerated Cure Project Cyclocross Series (Nov 22 2009)

Steve Witkus Masters 45+ 10 / 25
Allison Snooks Women 5 / 16

Cheshire Cross (Nov 21 2009)

Ann D'ambruoso Women 1-4 1 / 12

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 21 2009)

PJ McQuade CAT 4 MEN 10 / 90
Paul Debitetto CAT 4 MEN 24 / 90
Scott Sweeney CAT 4 MEN 32 / 90
John Plump CAT 4 MEN 42 / 90
Stefan Wawersik CAT 4 MEN 48 / 90
Doran Abel CAT 4 MEN 60 / 90
Todd Prekaski CAT 4 MEN 63 / 90
Stephen Wright MEN PRO/1/2/3 29 / 38
Doug Kennedy MEN CAT 3/4 6 / 40

Whitmore's Super Cross Cup Day 1 (Nov 21 2009)

Andrea Smith UCI Elite Women 8 / 27
Anna Barensfeld UCI Elite Women 10 / 27
Christina Tamilio UCI Elite Women 16 / 27

Plymouth Festival of Cyclo Cross/Day Two Plymouth South High School (Nov 15 2009)

Paul Debitetto MEN 4 16 / 58
John Plump MEN 4 52 / 58
Stefan Wawersik MEN 4 56 / 58
Michael Cook MASTERS 35 OPEN 17 / 27
David Patnaude MASTERS 35 OPEN 25 / 27
Todd Savage MASTER 45 OPEN 16 / 31
Anna Barensfeld WOMEN OPEN 1 / 31
Christina Tamilio WOMEN OPEN 4 / 31
Millie Milton WOMEN OPEN 17 / 31

USGP Mercer Cup Day 2 (Nov 15 2009)

Andrea Smith UCI Women Elite 12 / 27
Nicholas Bennette Cat 2/3 7 / 78
Peter Goguen Junior Boys 10-14 1 / 5
Tommy Goguen Junior Boys 15-16 6 / 10

Bethlehem Cup (Nov 15 2009)

Stephen Wright Men Cat 3 / 4 1 / 24

Plymouth Festival of Cyclo Cross/Day One Plymouth North High School (Nov 14 2009)

Drew Davis MASTERS 35 14 / 18
Art Baril MEN CAT 4 23 / 73
John Plump MEN CAT 4 37 / 73
Doran Abel MEN CAT 4 38 / 73
David Deitch MEN CAT 4 57 / 73
Michael Olbrys MEN CAT 4 65 / 73
Scott Sweeney MEN CAT 4 68 / 73
Stefan Wawersik MEN CAT 4 69 / 73

USGP Mercer Cup Day 1 (Nov 14 2009)

Andrea Smith UCI Women Elite 16 / 32
Ann D'ambruoso UCI Women Elite 31 / 32
Peter Goguen Junior Boys 10-14 1 / 8
Tommy Goguen Junior Boys 15-16 2 / 12

Cycle-Smart International Day 2 (Nov 8 2009)

Tommy Goguen Juniors 15-18 10 / 15
Scott Sweeney Cat 4 Men 15 / 105
Paul Debitetto Cat 4 Men 44 / 105
Stefan Wawersik Cat 4 Men 55 / 105
Todd Prekaski Cat 4 Men 63 / 105
John Plump Cat 4 Men 80 / 105
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 40 / 69
Steen Sawyer Cat 1-3 Masters 35+ 61 / 69
Andrea Smith UCI Elite Women 4 / 25
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 8 / 25
Anna Barensfeld UCI Elite Women 10 / 25
Christina Tamilio UCI Elite Women 13 / 25
Allison Snooks UCI Elite Women 22 / 25
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 13
Christopher Symonds Juniors 10-14 8 / 13
Kevin Goguen Juniors 10-14 11 / 13
Doug Kennedy Cat 3 Men 21 / 94
Stephen Wright Cat 3 Men 46 / 94
Chris Haeni Cat 3 Men 48 / 94
Robert Bauer Cat 3 Men 89 / 94
Steve Witkus Masters 45+ 26 / 52

Cycle-Smart International Day 1 (Nov 7 2009)

Anna Barensfeld UCI Elite Women 5 / 30
Andrea Smith UCI Elite Women 6 / 30
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 10 / 30
Christina Tamilio UCI Elite Women 15 / 30
Crystal Anthony UCI Elite Women 16 / 30
Allison Snooks UCI Elite Women 26 / 30
Todd Savage Masters 45+ 41 / 59
Art Baril Masters 45+ 45 / 59
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 8
Kevin Goguen Juniors 10-14 6 / 8
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 53 / 81
Jim Newton UCI Elite/U23 Men 41 / 53
Tommy Goguen Juniors 15-18 11 / 20
Millie Milton Cat 3/4 Women 37 / 41
Scott Sweeney Cat 4 Men 15 / 114
PJ McQuade Cat 4 Men 29 / 114
Stefan Wawersik Cat 4 Men 41 / 114
Todd Prekaski Cat 4 Men 52 / 114
Doug Kennedy Cat 3 Men 22 / 108
Michael Cook Cat 3 Men 76 / 108
David Patnaude Cat 3 Men 82 / 108

19th Annual West Hill Shop Cyclocross Race (Nov 1 2009)

Andrea Smith Women Cat. 1-3 (a) 1 / 13
Steve Witkus Master Men 45+ Cat. 1-3 (a) 8 / 13

Orchard Cross at Applecrest Farm (Nov 1 2009)

Todd Savage Masters 3/4 45+ 12 / 27
John Plump Masters 3/4 45+ 17 / 27
David Patnaude Masters 3/4 35+ 3 / 17
Millie Milton Women 3/4 4 / 11

Tymor Park Cyclocross (Nov 1 2009)

Paul Debitetto Men Cat 4 8 / 31

Cat and Kitten Cyclocross Presented by HPCX (Nov 1 2009)

Nicholas Bennette Cat 2/3/4 Men 14 / 73

Canton Cup (Oct 31 2009)

Stephen Wright Elite Men 22 / 40
Steve Witkus Masters 45+ Cat 3,4 11 / 61
Todd Savage Masters 45+ Cat 3,4 31 / 61
Art Baril Masters 45+ Cat 3,4 37 / 61
Bruce Thompson Masters 45+ Cat 3,4 45 / 61
Doran Abel Masters 45+ Cat 3,4 51 / 61
Ann D'ambruoso Elite Women 1 / 8
Tommy Goguen Jrs. 15-18 1 / 10
Millie Milton Women Cat 3,4 14 / 37
Kevin Goguen Jrs 14 & Under 1 / 5
Peter Goguen Jrs 14 & Under 2 / 5
Scott Sweeney Men Cat 4 13 / 110
Tommy Goguen Men Cat 4 16 / 110
Michael Olbrys Men Cat 4 45 / 110
Todd Prekaski Men Cat 4 73 / 110
David Deitch Men Cat 4 84 / 110
Timothy Ryan Men Cat 4 104 / 110
David Patnaude Men Cat 3,4 44 / 76
Doug Kennedy Men Cat 3,4 63 / 76
Michael Cook Men Cat 3,4 64 / 76
Robert Bauer Men Cat 3,4 65 / 76
Jeff Lippincott Men Cat 3,4 69 / 76
Gary David Elite Masters 35+ 13 / 38
Drew Davis Elite Masters 35+ 31 / 38

Downeast Cyclocross Day 2 (Oct 25 2009)

Andrea Smith UCI Elite Women 4 / 22
Anna Barensfeld UCI Elite Women 7 / 22
Christina Tamilio UCI Elite Women 16 / 22
Allison Snooks UCI Elite Women 18 / 22
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 21 / 22
Tommy Goguen Juniors 15-18 8 / 10
Chris Haeni Cat 3 Men 8 / 62
Stephen Wright Cat 3 Men 18 / 62
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 7

Downeast Cyclocross (Oct 24 2009)

Tommy Goguen Juniors 15-18 3 / 10
Chris Haeni Cat 3 Men 14 / 62
Stephen Wright Cat 3 Men 15 / 62
Jim Newton UCI Elite/U23 Men 34 / 43
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 5
Kevin Goguen Juniors 10-14 4 / 5
Andrea Smith UCI Elite Women 5 / 19
Anna Barensfeld UCI Elite Women 7 / 19
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 9 / 19
Christina Tamilio UCI Elite Women 13 / 19
Allison Snooks UCI Elite Women 18 / 19

Minuteman Road Club Cyclocross Race (Oct 18 2009)

PJ McQuade Men's Cat 4 2 / 52
Bruce Thompson Men's Cat 4 22 / 52
David Deitch Men's Cat 4 24 / 52
Doran Abel Men's Cat 4 29 / 52
Ian Rusk Men's Cat 4 30 / 52
Bailey Fidler Men's Cat 4 45 / 52
Tommy Goguen Juniors 15-18 4 / 4
Doug Kennedy Men's 35+, 45+ Cat 1,2,3 9 / 23
Richard Person Men's 35+, 45+ Cat 1,2,3 15 / 23
David Patnaude Men's 35+, 45+ Cat 1,2,3 16 / 23
Robert Bauer Men's 35+, 45+ Cat 1,2,3 18 / 23
Jorge Hernandez Men's 35+, 45+ Cat 1,2,3 22 / 23
William Turner Men's 35+, 45+ Cat 1,2,3 23 / 23
Chris Pare Men's 35+, 45+ Cat 4 4 / 51
Paul Debitetto Men's 35+, 45+ Cat 4 16 / 51
Scott Sweeney Men's 35+, 45+ Cat 4 19 / 51
John Plump Men's 35+, 45+ Cat 4 23 / 51
Jeff Lippincott Men's 35+, 45+ Cat 4 26 / 51
Michael Olbrys Men's 35+, 45+ Cat 4 30 / 51
Todd Prekaski Men's 35+, 45+ Cat 4 31 / 51
Michael Lowry Men's 35+, 45+ Cat 4 48 / 51
Anna Barensfeld Women's 1,2,3 1 / 9
Christina Tamilio Women's 1,2,3 3 / 9
Allison Snooks Women's 1,2,3 5 / 9
Millie Milton Women's 3,4 6 / 11
Christopher Symonds Cub Juniors 1 / 4
Anna Milton Cub Juniors 2 / 4
Peter Goguen Cub Juniors 3 / 4

Wissahickon Cross (Oct 18 2009)

Andrea Smith Elite Women 2 / 24

Granogue Cross UCI C2 (Oct 17 2009)

Andrea Smith UCI Elite Women 25 / 25

Providence Festival of Cyclocross Day 2 (Oct 11 2009)

Chris Pare Cat 4 Masters 35+ 5 / 67
Todd Savage Cat 4 Masters 35+ 10 / 67
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 16 / 67
Michael Lowry Cat 4 Masters 35+ 18 / 67
Michael Olbrys Cat 4 Masters 35+ 20 / 67
John Plump Cat 4 Masters 35+ 23 / 67
Todd Prekaski Cat 4 Masters 35+ 32 / 67
Patrick Mccue Cat 4 Masters 35+ 48 / 67
Tommy Goguen Juniors 15-18 7 / 16
Andrea Smith UCI Elite Women 5 / 33
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 14 / 33
Anna Barensfeld UCI Elite Women 17 / 33
Christina Tamilio UCI Elite Women 23 / 33
Allison Snooks UCI Elite Women 27 / 33
Steve Witkus Masters 45+ 36 / 62
Jorge Hernandez Masters 45+ 50 / 62
Millie Mitton Cat 3/4 Women 21 / 52
Doug Kennedy Cat 3 Men 18 / 100
Stephen Wright Cat 3 Men 19 / 100
Michael Cook Cat 3 Men 62 / 100
David Patnaude Cat 3 Men 70 / 100
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 16
Kevin Goguen Juniors 10-14 9 / 16
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 44 / 75
Robert Bauer Cat 1-3 Masters 35+ 62 / 75

Providence Festival of Cyclocross Day 1 (Oct 10 2009)

Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 48 / 71
Drew Davis Cat 1-3 Masters 35+ 52 / 71
Robert Bauer Cat 1-3 Masters 35+ 57 / 71
Bruce Thompson Cat 4 Men 38 / 71
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 14
Kevin Goguen Juniors 10-14 9 / 14
Chris Pare Cat 4 Masters 35+ 10 / 61
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 12 / 61
Michael Lowry Cat 4 Masters 35+ 14 / 61
Todd Savage Cat 4 Masters 35+ 17 / 61
John Plump Cat 4 Masters 35+ 28 / 61
Todd Prekaski Cat 4 Masters 35+ 30 / 61
Doran Abel Cat 4 Masters 35+ 43 / 61
Tommy Goguen Juniors 15-18 9 / 10
Jorge Hernandez Masters 45+ 49 / 70
Andrea Smith UCI Elite Women 7 / 35
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 12 / 35
Anna Barensfeld UCI Elite Women 14 / 35
Christina Tamilio UCI Elite Women 23 / 35
Allison Snooks UCI Elite Women 28 / 35
Stephen Wright Cat 3 Men 20 / 104
Doug Kennedy Cat 3 Men 23 / 104
Mike Bennett Cat 3 Men 60 / 104
David Patnaude Cat 3 Men 77 / 104
Michael Cook Cat 3 Men 83 / 104
Richard Person Cat 3 Men 86 / 104

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 4 2009)

Andrea Smith UCI Elite Women 8 / 37
Anna Barensfeld UCI Elite Women 13 / 37
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 19 / 37
Crystal Anthony UCI Elite Women 22 / 37
Christina Tamilio UCI Elite Women 25 / 37
Tommy Goguen Juniors 15-18 15 / 20
PJ McQuade Cat 4 Men 27 / 90
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 38 / 78
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 43 / 78
Robert Bauer Cat 1-3 Masters 35+ 71 / 78
Chris Haeni Cat 3 Men 39 / 101
Michael Cook Cat 3 Men 53 / 101
David Patnaude Cat 3 Men 54 / 101
Stephen Wright Cat 3 Men 57 / 101
Brad Jurga Cat 3 Men 76 / 101
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 16
Anna Milton Juniors 10-14 13 / 16
Chris Pare Cat 4 Masters 35+ 14 / 94
Scott Sweeney Cat 4 Masters 35+ 24 / 94
John Plump Cat 4 Masters 35+ 32 / 94
Michael Lowry Cat 4 Masters 35+ 34 / 94
Michael Olbrys Cat 4 Masters 35+ 35 / 94
Steen Sawyer Cat 4 Masters 35+ 46 / 94
Jeff Lippincott Cat 4 Masters 35+ 47 / 94
Art Baril Cat 4 Masters 35+ 50 / 94
Richard Gervais Cat 4 Masters 35+ 61 / 94
Allison Snooks Cat 3/4 Women 2 / 59
Lynn Samartano Cat 3/4 Women 29 / 59
Millie Milton Cat 3/4 Women 54 / 59
Steve Witkus Masters 45+ 28 / 62
Bill Doonan Masters 45+ 39 / 62
Jorge Hernandez Masters 45+ 49 / 62

Great Brewer's Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 3 2009)

Tommy Goguen Juniors 15-18 20 / 23
Chris Haeni Cat 3 Men 27 / 110
Corey Masson Cat 3 Men 30 / 110
Michael Bennett Cat 3 Men 62 / 110
David Patnaude Cat 3 Men 87 / 110
Michael Cook Cat 3 Men 92 / 110
William Doonan Masters 45+ 39 / 84
Jorge Hernandez Masters 45+ 55 / 84
Gary David Cat 1-3 Masters 35+ 54 / 82
Drew Davis Cat 1-3 Masters 35+ 64 / 82
Michael Cole Cat 1-3 Masters 35+ 70 / 82
Robert Bauer Cat 1-3 Masters 35+ 74 / 82
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 14
Christopher Symonds Juniors 10-14 9 / 14
Kevin Goguen Juniors 10-14 10 / 14
Allison Snooks Cat 3/4 Women 3 / 75
Lodrina Cherne Cat 3/4 Women 46 / 75
David Deitch Cat 4 Men 48 / 87
John Smith Cat 4 Masters 35+ 5 / 95
Todd Savage Cat 4 Masters 35+ 18 / 95
Scott Sweeney Cat 4 Masters 35+ 27 / 95
John Plump Cat 4 Masters 35+ 30 / 95
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 36 / 95
Arthur Baril Cat 4 Masters 35+ 39 / 95
Todd Prekaski Cat 4 Masters 35+ 57 / 95
Jeff Lippincott Cat 4 Masters 35+ 60 / 95
Ian Rusk Cat 4 Masters 35+ 71 / 95
Andrea Smith UCI Elite Women 7 / 39
Crystal Anthony UCI Elite Women 16 / 39
Anna Barensfeld UCI Elite Women 18 / 39
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 23 / 39
Christina Tamilio UCI Elite Women 32 / 39

Blunt Park Cyclocross Race race #3 of Accelerated Cure Project Cyclocross Race Series (Sep 27 2009)

Chris Pare Cat 4 3 / 48
Allison Snooks Women 3 / 18
Mike Bennett Cat 3/4 29 / 32
Robert Bauer Masters 35+/123 19 / 23
Steve Witkus Masters 45+ 2 / 23
Jorge Hernandez Masters 45+ 22 / 23

Green Mountain Cyclocross Weekend Day 2 (Sep 27 2009)

Crystal Anthony UCI Elite Women 6 / 25
Anna Barensfeld UCI Elite Women 7 / 25
Andrea Smith UCI Elite Women 9 / 25
Christina Tamilio UCI Elite Women 16 / 25
Peter Goguen Juniors 10-14 2 / 11
Kevin Goguen Juniors 10-14 8 / 11
Doug Kennedy Cat 3 Men 19 / 91
Chris Haeni Cat 3 Men 27 / 91
David Patnaude Cat 3 Men 57 / 91
Stephen Wright Cat 3 Men 58 / 91
Bruce Thompson Cat 3 Men 65 / 91

Green Mountain Cyclocross Weekend Day 1 (Sep 26 2009)

Richard Person Cat 1-3 Masters 35+ 46 / 54
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 11
Kevin Goguen Juniors 10-14 8 / 11
Stephen Wright Cat 3 Men 24 / 79
Doug Kennedy Cat 3 Men 28 / 79
Chris Haeni Cat 3 Men 33 / 79
David Patnaude Cat 3 Men 61 / 79
Andrea Smith UCI Elite Women 6 / 28
Crystal Anthony UCI Elite Women 7 / 28
Anna Barensfeld UCI Elite Women 13 / 28
Ann D'ambruoso UCI Elite Women 14 / 28
Christina Tamilio UCI Elite Women 19 / 28
Tommy Goguen Juniors 15-18 10 / 19

Sucker Brook 'Cross (Sep 20 2009)

Mike Bennett Pro/1/2/3 Men 19 / 24
Steve Witkus Masters 45+ 8 / 36
Doug Kennedy Masters 35+ (3-4) 2 / 58
Michael Cook Masters 35+ (3-4) 10 / 58
David Patnaude Masters 35+ (3-4) 14 / 58
Todd Savage Masters 35+ (3-4) 19 / 58
Paul Debitetto Masters 35+ (3-4) 23 / 58
Michael Lowry Masters 35+ (3-4) 26 / 58
Robert Bauer Masters 35+ (3-4) 30 / 58
John Plump Masters 35+ (3-4) 33 / 58
Bill Doonan Masters 35+ (3-4) 40 / 58
Andrea Smith Pro/1/2/3 Women 2 / 18
Anna Barensfeld Pro/1/2/3 Women 3 / 18
Christina Tamilio Pro/1/2/3 Women 10 / 18
Allison Snooks Pro/1/2/3 Women 17 / 18
Stephen Wright 3 Men 33 / 57
Allison Snooks 3/4 Women 3 / 34
Millie Milton 3/4 Women 32 / 34
Tommy Goguen 4 Men 5 / 87
Art Baril 4 Men 44 / 87
David Deitch 4 Men 56 / 87
Gary David Masters 35+ (1-3) 17 / 40
Peter Goguen Juniors 10-14 1 / 14
Christopher Symonds Juniors 10-14 5 / 14
Kevin Goguen Juniors 10-14 8 / 14
Anna Milton Juniors 10-14 12 / 14
Allie Mccarthy Juniors 10-14 13 / 14

Quadcross (Sep 13 2009)

Gary David Masters 35+ 17 / 24
Doug Kennedy Men 3/4 35+ 3 / 43
Paul Debitetto Men 3/4 35+ 25 / 43
Robert Bauer Men 3/4 35+ 28 / 43
David Patnaude Men 3/4 35+ 29 / 43
Bruce Thompson Men 3/4 35+ 34 / 43
Richard Person Men 3/4 35+ 40 / 43
Todd Savage Men 3/4 35+ 41 / 43
Millie Milton Women 3/4 17 / 28
Lodrina Cherne Women 3/4 19 / 28
Cathleen London Women 3/4 27 / 28
Todd Savage Masters 45+ 22 / 31
John Smith Cat 4 Men 5 / 91
Chris Pare Cat 4 Men 22 / 91
Paul Debitetto Cat 4 Men 27 / 91
John Plump Cat 4 Men 32 / 91
Richard Gervais Cat 4 Men 37 / 91
Art Baril Cat 4 Men 42 / 91
Ian Rusk Cat 4 Men 64 / 91
Timothy Ryan Cat 4 Men 80 / 91
David Deitch Cat 4 Men 83 / 91
Michael Olbrys Cat 4 Men 88 / 91
Anna Barensfeld Women P/1/2/3 2 / 18
Ann D'ambruoso Women P/1/2/3 3 / 18
Christina Tamilio Women P/1/2/3 18 / 18
Chris Haeni Men 3/4 Under 35 13 / 37
Brad Jurga Men 3/4 Under 35 31 / 37

Palmer Cyclocross Race, race #2 of the Accelerated Cure Project Cyclocross Series (Aug 29 2009)

Robert Bauer Masters 35+ 21 / 26
Ann D'ambruoso Women 1 / 10
Christina Tamilio Women 2 / 10
Michael Olbrys Cat 4 9 / 33
Todd Prekaski Cat 4 19 / 33
Robert Bauer Cat 3/4 31 / 42
Todd Prekaski Cat 3/4 33 / 42
Robert Bauer Cat 3/4 42 / 42

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 23 2009)

Michael Cole Masters 35+ 4 / 22
Richard Person Masters 35+ 12 / 22
Robert Bauer Masters 35+ 18 / 22
Andrea Smith Women 1 / 16
Anna Barensfeld Women 2 / 16
Christina Tamilio Women 3 / 16
Ann D'ambruoso Women 4 / 16
Allison Snooks Women 5 / 16
Michael Cook Cat 4 12 / 51
Chris Pare Cat 4 19 / 51
Paul Debitetto Cat 4 24 / 51
Michael Lowry Cat 4 26 / 51
Todd Prekaski Cat 4 37 / 51
Bill Doonan Cat 3/4 42 / 62
Robert Bauer Cat 3/4 61 / 62

Cross Nationals Day 4 (Dec 14 2008)

Andrea Smith Elite Women 29 / 81
Christina Tamilio Elite Women 68 / 81

The Ice Weasels Cometh (Dec 13 2008)

Michael Condon Cat 4 Men 24 / 49
Ian Rusk Cat 4 Men 38 / 49
Rozanne Puleo 1/2/3 Women 4 / 7
Cort Cramer Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 Masters 35+ 12 / 23
Michael Cole Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 Masters 35+ 13 / 23
Richard Person Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 Masters 35+ 15 / 23
Gary David Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 Masters 35+ 18 / 23
Stephen Wright Cat 1/2/3 Men and 1/2/3 Masters 35+ 19 / 23
Gary David Cat 3/4 35+ 3 / 28
Steve Kimball Cat 3/4 35+ 11 / 28
Steen Sawyer Cat 3/4 35+ 14 / 28
David Patnaude Cat 3/4 35+ 17 / 28
John Smith Cat 3/4 35+ 19 / 28
Paul Debitetto Cat 3/4 35+ 20 / 28
Jorge Hernandez Cat 3/4 35+ 26 / 28
Robert Bauer Cat 3/4 35+ 27 / 28
Allison Palmgren Cat 4 Women 5 / 16
Cort Cramer Open SingleSpeed 2 / 18
Allison Palmgren Open SingleSpeed 16 / 18
Stephen Wright Junior u19 1 / 4

Cross Nationals Day 2 (Dec 12 2008)

Andrea Smith Women 30-34 14 / 26

Cross Nationals B Races (Dec 11 2008)

Christina Tamilio B Women 4 / 31

NBX G.P. of Cross / Verge New England Championship Cyclo-Cross 9, UCI cat.2 (Dec 7 2008)

Michael Cook Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 70 starte 18 / 66
Bill Doonan Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 70 starte 26 / 66
David Patnaude Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 70 starte 47 / 66
Scott Sweeney Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 70 starte 51 / 66
Peter Goguen Cub Junior Cat 1-4 (10-14) 11 starte 3 / 11
Kevin Goguen Cub Junior Cat 1-4 (10-14) 11 starte 10 / 11
Andrea Smith Uci Elite Women 18 starte 8 / 17
Todd Prekaski Cat 4 Men 63 starte 33 / 63
Manny Goguen U19 Juniors 11 starte 2 / 10
Tommy Goguen U19 Juniors 11 starte 9 / 10
Michael Cole Cat 2/3 Men 73 starte 32 / 69
Stephen Wright Cat 2/3 Men 73 starte 34 / 69
James English Cat 2/3 Men 73 starte 51 / 69
Richard Person Cat 2/3 Men 73 starte 53 / 69
Gary David Cat 2/3 Men 73 starte 64 / 69
Brad Jurga Cat 2/3 Men 73 starte 66 / 69
Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 32 starte 1 / 30
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 32 starte 2 / 30
Allison Snooks Cat 3/4 Women 32 starte 3 / 30
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 32 starte 5 / 30
Kate Harris Cat 3/4 Women 32 starte 8 / 30
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 32 starte 19 / 30

NBX G.P. of Cross / Verge New England Championship Cyclo-Cross 8, UCI cat.2 (Dec 6 2008)

Michael Cole Cat 1/2/3 Master 35+/45+ 72 start 41 / 69
Gary David Cat 1/2/3 Master 35+/45+ 72 start 65 / 69
Scott Sweeney Cat 4 Men 77 start 21 / 75
Todd Prekaski Cat 4 Men 77 start 51 / 75
Timothy Ryan Cat 4 Men 77 start 69 / 75
Andrea Smith Uci Elite Women 19 start 11 / 18
Peter Goguen Cub Junior Cat 1-4 (10-14) 11 start 4 / 11
Kevin Goguen Cub Junior Cat 1-4 (10-14) 11 start 10 / 11
Manny Goguen U19 Juniors 14 start 5 / 14
Tommy Goguen U19 Juniors 14 start 10 / 14
Brad Jurga Cat 2/3 Men 74 start 63 / 68
Bill Doonan Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 17 / 69
Michael Cook Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 35 / 69
Lawrence Felton Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 48 / 69
Michael Lowry Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 53 / 69
David Patnaude Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 71 start 55 / 69
Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 38 start 1 / 37
Allison Snooks Cat 3/4 Women 38 start 2 / 37
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 38 start 3 / 37
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 38 start 9 / 37
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 38 start 25 / 37

Palmer Cyclocross Race (Nov 30 2008)

Richard Person Masters 35+ 10 / 21
Andrea Smith Women 1 / 18
Allison Snooks Women 4 / 18
Christina Tamilio Women 5 / 18
James English Masters 45 8 / 25

BAYSTATE CYCLOCROSS (Nov 29 2008)

Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 39 start 1 / 39
Allison Snooks Cat 3/4 Women 39 start 3 / 39
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 39 start 4 / 39
Kate Harris Cat 3/4 Women 39 start 6 / 39
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 39 start 11 / 39
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 39 start 32 / 39
Millie Milton Cat 3/4 Women 39 start 37 / 39
Michael Cole Cat 1/2/3 Master 35+/45+ 58 start 47 / 55
Richard Person Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 4 / 84
Gary David Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 5 / 84
Bill Doonan Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 22 / 84
Scott Sweeney Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 35 / 84
Michael Cook Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 37 / 84
Lawrence Felton Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 48 / 84
David Patnaude Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 51 / 84
Michael Olbrys Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 62 / 84
Michael Lowry Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 65 / 84
Robert Bauer Cat 3/4 Master 35+/ 45+ 99 start 68 / 84
Manny Goguen U19 Juniors 14 start 3 / 26
Tommy Goguen U19 Juniors 14 start 9 / 26
Peter Goguen U19 Juniors 14 start 19 / 26
Kevin Goguen U19 Juniors 14 start 25 / 26
Andrea Smith UCI Elite Women 16 start 9 / 15
Stephen Wright Cat 4 Men 67 start 8 / 63
Steve Kimball Cat 4 Men 67 start 25 / 63
John Smith Cat 4 Men 67 start 27 / 63
John Steiger Cat 4 Men 67 start 33 / 63
Trey Cassidy Cat 4 Men 67 start 34 / 63
Michael Condon Cat 4 Men 67 start 37 / 63
Todd Prekaski Cat 4 Men 67 start 43 / 63
Gary Sclar Cat 4 Men 67 start 48 / 63
Doran Abel Cat 4 Men 67 start 56 / 63
Ian Rusk Cat 4 Men 67 start 59 / 63
Cort Cramer Cat 2/3 Men 64 start 14 / 62

Spooky Bikes Cyclocross Race (Nov 23 2008)

Scott Sweeney Men 4 7 / 30
Timothy Ryan Men 4 28 / 30
Stephen Wright Men 3-4 25 / 62
Robert Bauer Men 3-4 50 / 62
Kate Harris Women 2 / 25
Christina Tamilio Women 4 / 25
Allison Palmgren Women 17 / 25
Gary David Men 35+ 15 / 25
Michael Cole Men 35+ 19 / 25
James English Men 45+ 9 / 27

Whitmore's Landscaping Super Cross Cup Day 2 (Nov 23 2008)

Cort Cramer Cat 2/3/4 Men 10 / 45

Cheshire Cross (Nov 22 2008)

Michael Lowry Cat 4 \ Public - by Ghostship Clothing 13 / 35

Whitmore's Landscaping Super Cross Cup Day 1 (Nov 22 2008)

Cort Cramer Cat 2/3/4 Men 53 Star 7 / 38

Boston Road Club Cyclocross Race at Shedd Park (Nov 16 2008)

Christina Tamilio Pro 1/2/3 Women 6 / 16
Michael Cook Cat 3/4 Men 24 / 43
Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 1 / 25
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 6 / 25
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 14 / 25
Cort Cramer Pro 1/2/3 Men 13 / 15
Stephen Wright Juniors 2 / 6
Michael Cole Masters 35+ 16 / 40
Richard Person Masters 35+ 20 / 40
Scott Sweeney Cat 4 Men 15 / 78
Lawrence Felton Cat 4 Men 24 / 78
Paul Debitetto Cat 4 Men 26 / 78
David Patnaude Cat 4 Men 32 / 78
John Smith Cat 4 Men 39 / 78
Gary Sclar Cat 4 Men 60 / 78
Kyle Bowers Cat 4 Men 68 / 78

USGP Mercer Cup Day 2 (Nov 16 2008)

Tommy Goguen Junior 10-16 6 / 16
Peter Goguen Junior 10-16 9 / 16
Patrick Goguen Cat 2/3 Men 39 / 67
Manny Goguen Junior 17-18 14 / 20

USGP Mercer Cup Day 1 (Nov 15 2008)

Patrick Goguen Cat 2/3 53 / 72
Manny Goguen Junior 17-18 6 / 24
Patrick Mccue Cat 4 76 / 80

Plymouth South Cyclocross (Nov 9 2008)

Kevin Goguen JUNIOR 10-14 1 / 4
Peter Goguen JUNIOR 10-14 2 / 4
Scott Sweeney CAT 4 MEN 16 / 60
David Patnaude CAT 4 MEN 27 / 60
Lawrence Felton CAT 4 MEN 33 / 60
Stephen Wright JUNIOR 15-18 3 / 9
Tommy Goguen JUNIOR 15-18 9 / 9
Michael Cole MASTERS 35+ 22 / 22
Bill Doonan MASTERS 45+ 18 / 25
Gary David 3/4 MEN 4 / 33
Richard Person 3/4 MEN 10 / 33
James English 3/4 MEN 17 / 33
Robert Bauer 3/4 MEN 31 / 33
Allison Palmgren WOMEN 4 8 / 17
Andrea Smith ELITE WOMEN 2 / 12
Allison Snooks ELITE WOMEN 4 / 12
Christina Tamilio ELITE WOMEN 7 / 12

VT Psycho Cross (Nov 8 2008)

Doran Abel Men 4 10 / 17

18th Annual Cycle-Smart International (Nov 2 2008)

Michael Cole Cat 1/2/3 Masters 35+/45+ 71 52 / 67
Manny Goguen U19 Juniors (Cat 1-4) 19 4 / 17
Cort Cramer Cat 2/3 Men 88 12 / 75
Brad Jurga Cat 2/3 Men 88 59 / 75
Jorge Hernandez Cat 2/3 Men 88 74 / 75
Michael Olbrys Cat 4 Men 97 31 / 89
Todd Prekaski Cat 4 Men 97 75 / 89
Gary David Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 4 / 76
Richard Person Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 14 / 76
James English Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 23 / 76
Michael Cook Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 27 / 76
Bill Doonan Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 31 / 76
Scott Sweeney Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 32 / 76
Steen Sawyer Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 39 / 76
Robert Bauer Cat 3/4 Masters 35+/45+ 81 55 / 76
Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 55 2 / 52
Allison Snooks Cat 3/4 Women 55 5 / 52
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 55 7 / 52
Blake Fitch Cat 3/4 Women 55 22 / 52
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 55 24 / 52
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 55 29 / 52
Millie Milton Cat 3/4 Women 55 52 / 52
Peter Goguen Juniors 10-14 (Cat 1-4) 17 4 / 13
Andrea Smith UCI Elite Women 29 14 / 28

18th Annual Cycle-Smart International (Nov 1 2008)

Andrea Smith UCI Elite Women 26 St 11 / 26
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 62 st 3 / 54
Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 62 st 4 / 54
Allison Snooks Cat 3/4 Women 62 st 7 / 54
Blake Fitch Cat 3/4 Women 62 st 16 / 54
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 62 st 31 / 54
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 62 st 34 / 54
Cort Cramer Cat 2/3 Men 91 st 9 / 81
Michael Cole Cat 2/3 Men 91 st 40 / 81
Peter Goguen Juniors 10-14 (Cat 1-4) 13 st 3 / 11
Manny Goguen U19 Juniors (Cat 1-4) 20 st 3 / 19
Scott Sweeney Cat 3/4 Masters 35+/45+ 33 / 69
Bill Doonan Cat 3/4 Masters 35+/45+ 35 / 69
Steen Sawyer Cat 3/4 Masters 35+/45+ 46 / 69
Michael Lowry Cat 3/4 Masters 35+/45+ 62 / 69
Timothy Ryan Cat 4 Men 93 st 87 / 88

Wicked Creepy Cyclocross Race (Oct 26 2008)

Allison Palmgren Cat 4/citizen Women 2 / 6

MRC Cross (Oct 25 2008)

Andrea Smith Women 1/2/3 1 / 15
Christina Tamilio Women 1/2/3 13 / 15
Anna Barensfeld Women 3/4 1 / 22
Blake Fitch Women 3/4 5 / 22
Allison Snooks Women 3/4 20 / 22
Richard Person Cat 4 Men 1 / 84
Steve Kimball Cat 4 Men 16 / 84
Joe Phoenix Cat 4 Men 31 / 84
Todd Prekaski Cat 4 Men 55 / 84
Ian Rusk Cat 4 Men 61 / 84
Doran Abel Cat 4 Men 77 / 84
Patrick Mccue Cat 4 Men 81 / 84
Robert Bauer Masters 35+ 1/2/3 46 / 56
Jorge Hernandez Masters 35+ 1/2/3 49 / 56
Rich Mazzola Masters 35+ 1/2/3 52 / 56
Michael Cook Masters 35+ Cat 4 6 / 74
Paul Debitetto Masters 35+ Cat 4 9 / 74
Scott Sweeney Masters 35+ Cat 4 10 / 74
Michael Olbrys Masters 35+ Cat 4 19 / 74
David Patnaude Masters 35+ Cat 4 25 / 74
John Plump Masters 35+ Cat 4 31 / 74
Todd Savage Masters 35+ Cat 4 34 / 74
Ric Leeds Masters 35+ Cat 4 38 / 74
Michael Lowry Masters 35+ Cat 4 43 / 74
Art Baril Masters 35+ Cat 4 46 / 74
Steen Sawyer Masters 35+ Cat 4 53 / 74
Lawrence Felton Masters 35+ Cat 4 54 / 74
Timothy Ryan Masters 35+ Cat 4 72 / 74
Cort Cramer Men 1/2/3 8 / 38
Gary David Men 1/2/3 22 / 38
Michael Cole Men 1/2/3 27 / 38
Brad Jurga Men 1/2/3 28 / 38
Manny Goguen Men 1/2/3 35 / 38

Canton Cup (Oct 19 2008)

Anna Barensfeld Cat 3,4 Women 1 / 37
Christina Tamilio Cat 3,4 Women 2 / 37
Allison Snooks Cat 3,4 Women 4 / 37
Brad Jurga Cat 3,4 Men 48 / 69
Andrea Smith Elite Women (1,2,3) 1 / 23
James English Masters 45+ Cat 3,4 10 / 59
Bill Doonan Masters 45+ Cat 3,4 11 / 59
Jorge Hernandez Masters 45+ Cat 3,4 44 / 59
Lawrence Felton Masters 45+ Cat 3,4 45 / 59
Arthur Baril Masters 45+ Cat 3,4 46 / 59
Manny Goguen Elite Men (1,2,3) 7 / 40
Cort Cramer Elite Men (1,2,3) 23 / 40
Tommy Goguen Cat 4 Men 24 / 137
Paul Debitetto Cat 4 Men 32 / 137
Michael Olbrys Cat 4 Men 36 / 137
David Patnaude Cat 4 Men 43 / 137
Jeff Lippincott Cat 4 Men 55 / 137
Sean Evans Cat 4 Men 57 / 137
Christopher Kadlick Cat 4 Men 77 / 137
Todd Prekaski Cat 4 Men 92 / 137
Timothy Ryan Cat 4 Men 99 / 137
Michael Lowry Cat 4 Men 106 / 137
Michael Cole Masters 35+ Cat 1,2,3,4 13 / 63
Gary David Masters 35+ Cat 1,2,3,4 28 / 63
John Steiger Masters 35+ Cat 1,2,3,4 45 / 63
Mike Landon Masters 35+ Cat 1,2,3,4 47 / 63
Robert Bauer Masters 35+ Cat 1,2,3,4 52 / 63
Mike Hamlet Masters 35+ Cat 1,2,3,4 53 / 63
Peter Goguen Jrs Under 14 1 / 7
Kevin Goguen Jrs Under 14 7 / 7

Downeast Cyclocross (Oct 18 2008)

Allison Palmgren CAT 3/4 WOMEN 4 / 12

Erdinger Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 12 2008)

Cort Cramer Cat 2/3 Men 101 starters 11 / 90
Andrea Smith Cat 3/4 Women 65 starters 2 / 58
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 65 starters 5 / 58
Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 65 starters 7 / 58
Allison Snooks Cat 3/4 Women 65 starters 11 / 58
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 65 starters 41 / 58
Rozanne Puleo Cat 3/4 Women 65 starters 50 / 58
Michael Cole Cat 1/2/3 Masters 35+/45+ 86 starters 66 / 79
Gary David Cat 1/2/3 Masters 35+/45+ 86 starters 76 / 79
Peter Goguen Juniors 10-14 (Cat 1-4) 11 starters 3 / 11
Kevin Goguen Juniors 10-14 (Cat 1-4) 11 starters 8 / 11
Manny Goguen U19 Juniors (Cat 1-4) 21 starters 2 / 19
Stephen Wright U19 Juniors (Cat 1-4) 21 starters 11 / 19
Tommy Goguen U19 Juniors (Cat 1-4) 21 starters 15 / 19
James English Cat 4 Men 107 starters 10 / 102
Scott Sweeney Cat 4 Men 107 starters 31 / 102
David Patnaude Cat 4 Men 107 starters 57 / 102
Todd Prekaski Cat 4 Men 107 starters 91 / 102
Richard Person Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 10 / 98
Michael Cook Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 24 / 98
Todd Savage Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 38 / 98
Paul Debitetto Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 51 / 98
Michael Olbrys Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 58 / 98
John Plump Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 68 / 98
Jeff Lippincott Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 78 / 98
Robert Bauer Cat 3/4 Masters 35+/45+ 109 starte 81 / 98

Erdinger Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 11 2008)

Anna Barensfeld Cat 3/4 Women 62 starters 7 / 57
Allison Snooks Cat 3/4 Women 62 starters 11 / 57
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 62 starters 19 / 57
Blake Fitch Cat 3/4 Women 62 starters 33 / 57
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 62 starters 47 / 57
Manny Goguen U19 Juniors (Cat 1-4) 25 starters 2 / 23
Tommy Goguen U19 Juniors (Cat 1-4) 25 starters 13 / 23
Peter Goguen Juniors 10-14 (Cat 1-4) 18 starters 5 / 18
Kevin Goguen Juniors 10-14 (Cat 1-4) 18 starters 12 / 18
Gary David Cat 1/2/3 Masters 35+/45+ 88 starters 42 / 78
Michael Cook Cat 4 Men 110 starters 23 / 98
Scott Sweeney Cat 4 Men 110 starters 27 / 98
Ric Leeds Cat 4 Men 110 starters 44 / 98
Paul Debitetto Cat 4 Men 110 starters 47 / 98
John Plump Cat 4 Men 110 starters 49 / 98
David Patnaude Cat 4 Men 110 starters 51 / 98
Richard Person Cat 4 Men 110 starters 53 / 98
Todd Prekaski Cat 4 Men 110 starters 86 / 98
Tim Savage Cat 3/4 Masters 35+/45+ 93 starters 10 / 90
Todd Savage Cat 3/4 Masters 35+/45+ 93 starters 48 / 90
Michael Olbrys Cat 3/4 Masters 35+/45+ 93 starters 58 / 90
Jeff Lippincott Cat 3/4 Masters 35+/45+ 93 starters 70 / 90
Robert Bauer Cat 3/4 Masters 35+/45+ 93 starters 84 / 90
Cort Cramer Cat 2/3 Men 110 starters 11 / 99
Michael Cole Cat 2/3 Men 110 starters 74 / 99

Coonammesset Eco Cross (Oct 5 2008)

Michael Cole Masters 35+ 19 / 57
Richard Person Masters 35+ 35 / 57
Steen Sawyer Masters 35+ 41 / 57
Robert Bauer Masters 35+ 52 / 57
Manny Goguen Junior Under 17 1 / 10
Tommy Goguen Junior Under 17 4 / 10
Peter Goguen Junior Under 17 5 / 10
John Plump Men 4 35+ 16 / 48
James English Men 4 35+ 37 / 48
Kevin Goguen Junior Under 13 2 / 3

CX @ Brewery Ommegang (Oct 5 2008)

Cort Cramer Open Men 5 / 45
Brad Jurga Open Men 43 / 45
Andrea Smith Open Women 1 / 6

Uncle Sam Cyclocross GP (Oct 4 2008)

Andrea Smith Elite Women 11 Starters 1 / 10
Allison Snooks Elite Women 11 Starters 5 / 10
Cort Cramer Elite Men 18 starters 13 / 17

Quad Cross (Sep 28 2008)

Michael Cole Masters 35+ 15 / 19
Anna Barensfeld Women 3/4 2 / 23
James English Masters 45+ 11 / 27
Michael Hamlet Masters 45+ 22 / 27
James English Men 4 7 / 86
Steen Sawyer Men 4 22 / 86
Paul Debitetto Men 4 36 / 86
John Plump Men 4 40 / 86
Jeff Lippincott Men 4 45 / 86
Michael Lowry Men 4 58 / 86
Todd Prekaski Men 4 63 / 86
Timothy Ryan Men 4 70 / 86
Cort Cramer Men 3/4 U35 2 / 36
Richard Person Men 3/4 U35 5 / 36
Stephen Wright Men 3/4 U35 12 / 36
Gary David Masters 3/4 7 / 52
Ric Leeds Masters 3/4 27 / 52
Scott Sweeney Masters 3/4 35 / 52
Michael Olbrys Masters 3/4 36 / 52
Robert Bauer Masters 3/4 39 / 52
Art Baril Masters 3/4 40 / 52
Bill Doonan Masters 3/4 43 / 52
Cort Cramer Men 1/2/3 4 / 11

Green Mountain Cyclocross Round 2 (Sep 28 2008)

Peter Goguen Juniors 10-14 9 starte 3 / 8
Kevin Goguen Juniors 10-14 9 starte 7 / 8
Manny Goguen U19 Juniors 13 start 2 / 11
Tommy Goguen U19 Juniors 13 start 10 / 11
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 22 start 3 / 16
Blake Fitch Cat 3/4 Women 22 start 5 / 16
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 22 start 14 / 16

Green Mountain Cyclocross Round 1 (Sep 27 2008)

Andrea Smith Cat 3/4 Women 24 start 1 / 24
Christina Tamilio Cat 3/4 Women 24 start 6 / 24
Blake Fitch Cat 3/4 Women 24 start 8 / 24
Allison Palmgren Cat 3/4 Women 24 start 19 / 24
Peter Goguen Juniors 10-14 8 starte 3 / 7
Manny Goguen U19 Juniors 15 start 2 / 15
Tommy Goguen U19 Juniors 15 start 13 / 15

Sucker Brook Cross (Sep 21 2008)

Cort Cramer Cat 3 Men 44 sta 1 / 38
William Doonan 3/4 Masters 35+ 61 starter 8 / 57
Gary David 3/4 Masters 35+ 61 starter 10 / 57
Michael Cook 3/4 Masters 35+ 61 starter 21 / 57
Todd Savage 3/4 Masters 35+ 61 starter 25 / 57
Ric Leeds 3/4 Masters 35+ 61 starter 35 / 57
Paul Debitetto 3/4 Masters 35+ 61 starter 36 / 57
David Patnaude 3/4 Masters 35+ 61 starter 40 / 57
Arthur Baril 3/4 Masters 35+ 61 starter 44 / 57
Robert Bauer 3/4 Masters 35+ 61 starter 48 / 57
Tim Savage 3/4 Masters 35+ 61 starter 54 / 57

New England Velo-Cross Challenge (Sep 20 2008)

William Doonan Cat 1 / 2 / 3 Masters 45+ 12 starters 9 / 11
Peter Goguen Boys 10 - 14 4 starters 1 / 4
Kevin Goguen Boys 10 - 14 4 starters 4 / 4
Manny Goguen Cat 3 / 4 Men 29 starters 3 / 23
Todd Savage Cat 4 Masters 35+ 14 starters 5 / 13
Michael Lowry Cat 4 Masters 35+ 14 starters 6 / 13
Andrea Smith Cat 1 / 2 / 3 / 4 Women 8 starters 1 / 7
Christina Tamilio Cat 1 / 2 / 3 / 4 Women 8 starters 2 / 7
Allison Palmgren Cat 4 / Beginner Women 19+ 8 starters 5 / 8
Manny Goguen Junior Men 15 - 18 7 starters 1 / 7
Tommy Goguen Junior Men 15 - 18 7 starters 3 / 7
Peter Goguen Junior Men 15 - 18 7 starters 6 / 7

Amesbury Cross (Sep 14 2008)

Bill Doonan Masters 3/4 45+ 9 / 36
Art Baril Masters 3/4 45+ 22 / 36
Lawrence Felton Masters 3/4 45+ 26 / 36
Michael Lowry Masters 3/4 35+ 5 / 30
Michael Cook Masters 3/4 35+ 11 / 30
Tim Savage Masters 3/4 35+ 19 / 30
Todd Savage Masters 3/4 35+ 20 / 30
Robert Bauer Masters 3/4 35+ 22 / 30
Gary David Masters 3/4 35+ 24 / 30
Michael Olbrys Masters 3/4 35+ 28 / 30
Christina Tamilio Women's 3/4 3 / 25
Anna Barensfeld Women's 3/4 4 / 25
Allison Palmgren Women's 3/4 18 / 25
Richard Person 3/4 Men 16 / 31
Michael Cole Master's 1/2/3 35+ 23 / 27
David Patnaude Mens Cat 4 57 / 71

Blunt Park Cyclocross Race (Aug 24 2008)

Richard Person Cat 4 4 / 36
Michael Cook Cat 4 8 / 36
Michael Lowry Cat 4 14 / 36
Todd Eves Cat 4 29 / 36
Michael Cole Masters 35+ (cross Cat 1-4) 8 / 19
Christina Tamilio Women Open 1 / 11
Allison Snooks Women Open 3 / 11
Allison Palmgren Women Open 10 / 11
Brad Jurga Cat 3/4 18 / 39
Richard Person Cat 3/4 22 / 39
Robert Bauer Cat 3/4 38 / 39
Bill Doonan Masters 45+ (cross Cat 1-4) 8 / 22
Raffaele Bauer Masters 45+ (cross Cat 1-4) 21 / 22

Natz Schmatz Winter Cross (Jan 6 2008)

Bill Doonan Master Men 45+ 5 / 6
Michael Cook Men's C 4/5 2 / 11

Cross Nationals Day 3 (Dec 15 2007)

Cort Cramer Men 30-34 37 / 68
Richard Person Men 30-34 55 / 68
Robert Bauer Men 35-39 79 / 93
Michael Lowry Men 35-39 89 / 93

Cross Nationals Day 2 (Dec 14 2007)

Jorge Hernandez Men 45-49 53 / 83
Manny Goguen Junior 17-18 Male 20 / 32
Tommy Goguen Junior 13-14 Male 8 / 28

Cross Nationals Day 1 (Dec 13 2007)

Jorge Hernandez B Men 40+ 56 / 80
Cort Cramer B Men 30-39 19 / 67
Richard Person B Men 30-39 41 / 67

NBX Grand Prix of Cross/ Verge New England Championship Cyclo-Cross Final Round, UCI cat.2 (Dec 9 2007)

Brad Jurga Cat 2/3 Men 54 27 / 49
Christina Tamilio 3/4 Women 16 2 / 16
Manny Goguen U19 Juniors 10 6 / 10
Tommy Goguen U19 Juniors 10 10 / 10
Stephen Wright 4 Men 50 1 / 47
Scott Sweeney 4 Men 50 32 / 47
Patrick Mccue 4 Men 50 41 / 47
Gary David 3/4 Masters 43 1 / 40
Michael Lowry 3/4 Masters 43 18 / 40
Bill Doonan Masters 35+ 52 40 / 51
Tommy Goguen Cub U15 Juniors 10 1 / 10
Peter Goguen Cub U15 Juniors 10 6 / 10

6th Annual W.E. Stedman GP of Cross (Dec 8 2007)

Tommy Goguen Cub (U15) Juniors 11 1 / 11
Peter Goguen Cub (U15) Juniors 11 6 / 11
Manny Goguen U19 Juniors 8 6 / 8
Peter Goguen U19 Juniors 8 8 / 8
Christina Tamilio 3/4 Women 26 3 / 25
Richard Person 4 Men 70 15 / 65
David Patnaude 4 Men 70 51 / 65
Gary David 3/4 Masters 36 1 / 33
Art Baril 3/4 Masters 36 18 / 33

MRC Cyclocross (Dec 2 2007)

Gary David Masters 35+ 13 / 34
Robert Bauer Masters 35+ 31 / 34
Jorge Hernandez Masters 35+ 33 / 34
Bill Doonan Cat 4 Masters 35+ 4 / 44
Paul Debitetto Cat 4 Masters 35+ 13 / 44
James English Cat 4 Masters 35+ 15 / 44
David Patnaude Cat 4 Masters 35+ 20 / 44
Michael Lowry Cat 4 Masters 35+ 21 / 44
Michael Hamlet Cat 4 Masters 35+ 28 / 44
Cort Cramer Men 1/2/3 11 / 22
Michael Cole Men 1/2/3 15 / 22
Christina Tamilio Women 3/4 1 / 17
Brad Jurga Cat 4 Men 3 / 52
Michael Cook Cat 4 Men 4 / 52
Steen Sawyer Cat 4 Men 6 / 52
Richard Person Cat 4 Men 8 / 52
Shaun Landon Cat 4 Men 12 / 52
Scott Sweeney Cat 4 Men 26 / 52
Patrick Mccue Cat 4 Men 41 / 52
Manny Goguen Cat 4 Men 52 / 52
Tommy Goguen Cub Juniors 1 / 5

Easthampton Cyclocross (Dec 1 2007)

Bill Doonan Masters 45+ 10 / 20

Palmer Cyclocross (Nov 25 2007)

Stephen Wright Cat 4 3 / 25
Kyle Bowers Cat 4 17 / 25
Paul Debitetto Cat 4 19 / 25
Gary David Masters 35+ (cross Cat 1-4) 9 / 16
Bill Doonan Masters 45+ (cross Cat 1-4) 11 / 24
Christina Tamilio Women's Open 4 / 19

Baystate Cyclocross (Nov 24 2007)

Cort Cramer Cat 2/3 Men 74 33 / 63
Robert Bauer Masters 35+ 65 58 / 61
Tommy Goguen Cub Juniors 18 1 / 16
Peter Goguen Cub Juniors 18 7 / 16
Chris Goguen Cub Juniors 18 15 / 16
Christina Tamilio 3/4 Women 32 3 / 28
Diane Tower 3/4 Women 32 24 / 28
Gary David 3/4 Masters 56 6 / 49
Michael Cole 3/4 Masters 56 8 / 49
Bill Doonan 3/4 Masters 56 28 / 49
Michael Lowry 3/4 Masters 56 36 / 49
Stephen Wright 4 Men 80 3 / 75
Brad Jurga 4 Men 80 5 / 75
Richard Person 4 Men 80 11 / 75
Michael Cook 4 Men 80 13 / 75
Manny Goguen 4 Men 80 23 / 75
Scott Sweeney 4 Men 80 46 / 75
David Patnaude 4 Men 80 51 / 75
Patrick Mccue 4 Men 80 65 / 75
Ron Goguen 4 Men 80 75 / 75

Boston Road Club / Land Rover Shedd Park Cyclocross Race (Nov 18 2007)

Cort Cramer MEN CAT 3/4 2 / 43
Michael Cole MEN CAT 3/4 13 / 43
James English MEN CAT 3/4 33 / 43
Gary David MASTERS 35+ 6 / 22
Brad Jurga MEN CITIZEN/CAT 4 5 / 26
Stephen Wright MEN CITIZEN/CAT 4 6 / 26
Richard Person MEN CITIZEN/CAT 4 8 / 26
Michael Cook MEN CITIZEN/CAT 4 9 / 26
Todd Savage MEN CITIZEN/CAT 4 17 / 26
Paul Debitetto MEN CITIZEN/CAT 4 23 / 26
Steen Sawyer MEN CITIZEN/CAT 4 26 / 26
Bill Doonan MASTERS 45+ 9 / 21

USGP Mercer Cup p/b Knapp's Cyclery (Nov 18 2007)

Patrick Mccue 4 Men 72 61 / 66
Christina Tamilio 3/4 Women 20 3 / 18

Cheshire Cross (Nov 17 2007)

Bill Doonan Masters 45+ 3 / 20

USGP - Mercer Cup p/b Knapp's Cyclery (Nov 17 2007)

Christina Tamilio 3/4 Women 27 12 / 27
Patrick Mccue 4 Men 65 51 / 62

ROSENDALE CROSSFEST (Nov 11 2007)

Jorge Hernandez MASTERS 35+ 1 / 6
Jorge Hernandez MASTERS 45+ 4 / 6

Plymouth South Cyclocross (Nov 11 2007)

Bill Doonan Masters 45+ 7 / 15
Cort Cramer Men Cat 3/4 4 / 28
Gary David Men Cat 3/4 6 / 28
Robert Bauer Men Cat 3/4 22 / 28
Tommy Goguen Juniors 10-14 1 / 9
Peter Goguen Juniors 10-14 3 / 9
Chris Goguen Juniors 10-14 9 / 9
Brad Jurga Men Cat 4 7 / 43
Stephen Wright Men Cat 4 10 / 43
Art Baril Men Cat 4 23 / 43
David Patnaude Men Cat 4 38 / 43

Plymouth Cyclo Cross (Nov 10 2007)

Bill Doonan MASTER 45 7 / 23
Christina Tamilio WOMEN CAT 3/4 7 / 15
Brad Jurga CATEGORY 4 MEN 4 / 35
Art Baril CATEGORY 4 MEN 19 / 35
Paul Debitetto CATEGORY 4 MEN 21 / 35
Isaac Belcher CATEGORY 4 MEN 32 / 35
Cort Cramer CATEGORY 3/4 MEN 3 / 27
Robert Bauer CATEGORY 3/4 MEN 26 / 27

17th Annual Cycle-Smart International / Verge New England Championship Cyclo-Cross Series Round 4, UCI Class 2 (Nov 4 2007)

Michael Cook 4 Men 92 star 12 / 87
Brad Jurga 4 Men 92 star 29 / 87
Richard Person 4 Men 92 star 43 / 87
Steen Sawyer 4 Men 92 star 50 / 87
Michael Cole 3/4 Masters 77 2 / 74
Gary David 3/4 Masters 77 7 / 74
Bill Doonan 3/4 Masters 77 13 / 74
Michael Olbrys 3/4 Masters 77 43 / 74
Jorge Hernandez 3/4 Masters 77 49 / 74
Michael Lowry 3/4 Masters 77 51 / 74
Christopher Kadlick 3/4 Masters 77 52 / 74
Robert Bauer 3/4 Masters 77 54 / 74
Tommy Goguen Cub Juniors 18 star 3 / 18
Peter Goguen Cub Juniors 18 star 5 / 18
Chris Goguen Cub Juniors 18 star 16 / 18
Cort Cramer Cat 2/3 Men 84 37 / 77

Chainbiter 9.0 (Nov 3 2007)

Tommy Goguen Cub Juniors 13 starters 2 / 10
Peter Goguen Cub Juniors 13 starters 7 / 10
Bill Doonan 3/4 Masters 46 9 / 36

2007 Canton Cup Cyclo-Cross Race. (NEBRA) (Oct 28 2007)

Bill Doonan Masters 45+ Cat 3,4 5 / 41
Art Baril Masters 45+ Cat 3,4 26 / 41
Jorge Hernandez Masters 45+ Cat 3,4 28 / 41
Cort Cramer Cat 2,3 Men 23 / 44
Gary David Cat 4 Men 3 / 93
Brad Jurga Cat 4 Men 18 / 93
Michael Lowry Cat 4 Men 19 / 93
Steen Sawyer Cat 4 Men 21 / 93
Michael Cook Cat 4 Men 23 / 93
Richard Person Cat 4 Men 27 / 93
Paul Debitetto Cat 4 Men 28 / 93
Jeff Lippincott Cat 4 Men 48 / 93
David Patnaude Cat 4 Men 54 / 93
Patrick Mccue Cat 4 Men 79 / 93
James English Masters 35+ Cat 1,2,3,4 51 / 65
Robert Bauer Masters 35+ Cat 1,2,3,4 59 / 65
Peter Goguen Jrs Under 14 2 / 12
Tommy Goguen Jrs Under 14 5 / 12
Chris Goguen Jrs Under 14 10 / 12

Southington Cyclocross - Connecticut State Championships (Oct 21 2007)

Bill Doonan B Masters 3/4 6 / 39
Michael Lowry B Masters 3/4 17 / 39
Robert Bauer B Masters 3/4 22 / 39
Tommy Goguen Cub Juniors 1 / 9
Peter Goguen Cub Juniors 3 / 9
Chris Goguen Cub Juniors 9 / 9

Mansfield Hollow Cyclocross (Oct 20 2007)

Bill Doonan Mens B Masters 45+ Cat 2/3/4 23 st 8 / 17
Gary David Mens C Cat 4/5 42 st 2 / 33

Gran Prix of Gloucester Day 2 (Oct 14 2007)

Christina Tamilio 3/4 Women 7 / 39
Cort Cramer 4 Men 2 / 113
Gary David 4 Men 4 / 113
Brad Jurga 4 Men 17 / 113
Richard Person 4 Men 28 / 113
Stephen Wright 4 Men 32 / 113
Scott Bleiweiss 4 Men 33 / 113
Steen Sawyer 4 Men 52 / 113
Michael Lowry 4 Men 63 / 113
Jeff Lippincott 4 Men 64 / 113
David Patnaude 4 Men 65 / 113
Tommy Goguen 4 Men 101 / 113
Michael Cole 3/4 Masters 4 / 79
Bill Doonan 3/4 Masters 12 / 79
Todd Savage 3/4 Masters 14 / 79
Jorge Hernandez 3/4 Masters 37 / 79
Bruce Thompson 3/4 Masters 41 / 79
Robert Bauer 3/4 Masters 58 / 79
Tim Savage 3/4 Masters 59 / 79
Christopher Kadlick 3/4 Masters 60 / 79
Paul Debitetto 3/4 Masters 67 / 79

Gran Prix of Gloucester Day 1 (Oct 13 2007)

Bill Doonan 3/4 Masters 15 / 86
Todd Savage 3/4 Masters 24 / 86
Jorge Hernandez 3/4 Masters 45 / 86
Bruce Thompson 3/4 Masters 50 / 86
Michael Olbrys 3/4 Masters 52 / 86
Art Baril 3/4 Masters 63 / 86
Tim Savage 3/4 Masters 72 / 86
Cort Cramer 4 Men 2 / 104
Gary David 4 Men 3 / 104
Brad Jurga 4 Men 14 / 104
Richard Person 4 Men 32 / 104
Michael Cook 4 Men 41 / 104
Michael Lowry 4 Men 61 / 104
Jeff Lippincott 4 Men 64 / 104
Ric Leeds 4 Men 82 / 104
Christina Tamilio 3/4 Women 15 / 47
Tommy Goguen U19 Juniors 16 / 31
Peter Goguen U19 Juniors 20 / 31

Downeast Cyclocross (Oct 7 2007)

Todd Savage B Masters 35+ 3 / 20

Whitmore's Landscaping Super Cross Day 2 (Oct 7 2007)

Tommy Goguen Cub Juniors 2 starters 1 / 2
Peter Goguen Cub Juniors 2 starters 2 / 2
Tommy Goguen 3/4 Men 30 starters 10 / 24

Westwood Velo Cross (Oct 7 2007)

Patrick Mccue Cat 3,4 17 / 32

Whitmore's Landscaping Super Cross Day 1 (Oct 6 2007)

Tommy Goguen Cub Juniors 4 starters 1 / 4
Peter Goguen Cub Juniors 4 starters 2 / 4

Casco Bay Cyclocross (Oct 6 2007)

Brad Jurga 3/4 Men 41 / 43
Brad Jurga 4 Men 6 / 29
Michael Lowry 4 Men 16 / 29
Andrew Regan 4 Men 25 / 29
Gary David 3/4 Masters 35+ 4 / 28
Paul Debitetto 3/4 Masters 35+ 15 / 28
Michael Olbrys 3/4 Masters 35+ 16 / 28
Jorge Hernandez 3/4 Masters 35+ 19 / 28
Tim Savage 3/4 Masters 35+ 22 / 28
Robert Bauer 3/4 Masters 35+ 25 / 28
Michael Lowry 3/4 Masters 35+ 26 / 28
Todd Savage 3/4 Masters 35+ 29 / 28

Amesbury Cyclocross (Sep 30 2007)

Bill Doonan Masters 3/4 45+ 5 / 12
Jorge Hernandez Masters 3/4 45+ 7 / 12
Art Baril Masters 3/4 45+ 11 / 12
Richard Person Mens 3/4 43 / 51
Tommy Goguen Mens Junior 10-14 1 / 10
Peter Goguen Mens Junior 10-14 3 / 10
Chris Goguen Mens Junior 10-14 4 / 10
Steen Sawyer Mens 4 12 / 56
Michael Lowry Mens 4 18 / 56
Michael Cook Mens 4 19 / 56
David Patnaude Mens 4 24 / 56
Richard Person Mens 4 25 / 56
Jeff Lippincott Mens 4 32 / 56
Michael Cole Masters 3/4 35+ 1 / 33
Michael Olbrys Masters 3/4 35+ 12 / 33
Paul Debitetto Masters 3/4 35+ 23 / 33
Tim Savage Masters 3/4 35+ 25 / 33
Michael Hamlet Masters 3/4 35+ 26 / 33
Michael Sarcia Masters 3/4 35+ 27 / 33

Bedford Springs Cyclocross (Sep 23 2007)

Gary David B Masters 35+ 'cross Cat 3/4 5 / 36
Michael Cook B Masters 35+ 'cross Cat 3/4 19 / 36
Todd Savage B Masters 35+ 'cross Cat 3/4 21 / 36
Michael Olbrys B Masters 35+ 'cross Cat 3/4 23 / 36
Paul Debitetto B Masters 35+ 'cross Cat 3/4 24 / 36
Robert Bauer B Masters 35+ 'cross Cat 3/4 34 / 36
Brad Jurga Cat 3/4 - Men 22 / 36
Richard Person Cat 3/4 - Men 34 / 36
Bill Doonan A Masters 45+ 2 / 13
David Patnaude Beginner Men - 'cross Cat 4 13 / 36
Jeff Lippincott Beginner Men - 'cross Cat 4 29 / 36

Molly Stark Cyclocross Challenge (Sep 22 2007)

Bill Doonan Cat 4 Masters 35+ 7 / 12

Coonamessett Eco Cross (Sep 22 2007)

Tommy Goguen Cub Juniors 1 / 8
Peter Goguen Cub Juniors 2 / 8
Chris Goguen Cub Juniors 8 / 8
Gary David Beginner Men 10 / 33

Sucker Brook Cross (Sep 16 2007)

Todd Savage B Masters 35+ 16 / 45
Bill Doonan B Masters 35+ 17 / 45
Michael Olbrys B Masters 35+ 29 / 45
Robert Bauer B Masters 35+ 31 / 45
Bruce Thompson B Masters 35+ 36 / 45
Tim Savage B Masters 35+ 37 / 45
Brad Jurga B Men 21 / 45
Steen Sawyer C Men 11 / 57
Michael Cook C Men 20 / 57
Michael Lowry C Men 26 / 57
David Patnaude C Men 34 / 57
Michael Cole A Masters 35+ 23 / 26
Tommy Goguen Junior 10-14 1 / 12
Peter Goguen Junior 10-14 4 / 12

Milford Cross (Sep 9 2007)

Todd Savage B Masters 35+ 4 / 17
Michael Olbrys B Masters 35+ 8 / 17
Michael Cook B Masters 35+ 10 / 17
David Patnaude B Masters 35+ 15 / 17
Cort Cramer B Men 8 / 19
Michael Cole A Masters 35+ 10 / 19</