Log In
Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #3 • Sep 16 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Clear, 65 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
2 Nathanael Hart Hapi-Go!
3 Phillip M trost Team S+M
4 Joshua Johansen Team 10 Barrel
5 Zach Lang Hapi-Go!
6 David Baldwin
7 Jeff Copus
8 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
9 Robert Mansolillo
10 Danny Pettit
11 Eric Hagen
12 Mike Nieto
13 Alastair Cox
14 Austin Grisham
15 Justin Tunis
16 Steven Rose
17 Randall Roberts
18 Justin Yuen Grouptrail Cycling
19 Ed Waters
20 Mark Mandigo
21 Steve Ard
22 Reyaz Rohani
23 Eric Hensley
DNF Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team
2 Kristen Dahlquist
3 Amy Seymour Trusty Switchblade
4 Stacia Torborg
5 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honor辿 Bakery
6 Catherine Gould
7 Charis Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart Hapi-Go!
2 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
3 Zach Lang Hapi-Go!
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Jaben Gayheart
6 Parker Green Beaverton Bicycle Club
7 Owen L. rogers bicycleattorney.com
8 Roxanna Hart Hapi-Go!
9 Jake Ard
10 Charis Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Foresta Civilian Velonauts
2 Mathew Braun
3 Roger Meier Cyclepath Racing
4 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
5 Doug Evans bicycleattorney.com
6 Matt Edler Portland Bicycle Studio
7 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
9 Dan Werle
10 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
11 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team
12 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Jonathan Irick
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Green Therapeutic Associates Racing
2 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
3 Thomas Royce The Spokesmen
4 Rick Boston Velominati Racing
5 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
7 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
8 Todd Sexton Guinness Cycling Team
9 Judson Mccauley The Spokesmen
10 Brent Wallace Trusty Switchblade
11 Greg Gohman
12 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
14 Jon Frommelt bicycleattorney.com
15 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
16 Ron Strasser Team S+M
17 Trig Rogers bicycleattorney.com
18 Marc Riera Gentle Lovers
19 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
DNF Spencer White Stumptown Cycling Club
DNF Scott Mcknight crank
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Carrico The Spokesmen
2 Chris Roberts Hammer Velo
3 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
4 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team
5 Yuji Sumimoto
6 Jeremy Zane
7 Ryan Morgan Trusty Switchblade
8 Steve Black
9 Jason Ellis
10 Mark Stoller
11 Doug Higley
12 Josh Platis
13 Steven Ohlhaber
14 Greg Eyerly
15 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Jon Gornick Interurban
17 Britton Gentry Cyclepath Racing
18 Charles Barrett
19 Andrew Davidhazy
20 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
21 Mike Lurie
22 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team
23 Mike Emerson Athletes Lounge Cycling Team
24 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Mark Mcmurtry Velominati Racing
26 Brad Houle
27 Lester Luallin
28 James Webb Beaverton Bicycle Club
29 Chris Mccraw Team Slow
DNF Jeff Dill Team Mudman
DNF Aaron Even Velominati Racing
DNF James Peale Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
2 Josh Kelley
3 Steven Beardsley Gentle Lovers
4 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
5 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
6 Col礬 Lalomia Team Wooly Mammoth
7 Colin Rowan Look Good Feel Good
8 Ira Ryan Breadwinner Cycles
9 Jeremy Dunn
10 Jake Szymanski
11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
12 Stephen Glass
13 Sean Corey Breadwinner Cycles
14 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
15 Nathan Gibson Trusty Switchblade
16 Chip Sloan Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
17 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
18 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
19 Jonathan Maus
DNF Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
4 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
5 Marek Litinsky Trusty Switchblade
6 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
7 Erik Borghoff Trusty Switchblade
8 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
9 Stephen Laurent
10 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com
11 Scott Warren
12 Jesse Bolling
13 Erik Hammerquist Capitol Velo
14 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing
15 David Cushman
16 Ted Byram bicycleattorney.com
17 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA
18 Andrew Grueninger
19 Billy Holcomb Trusty Switchblade
20 Kyle Mccall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
21 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
22 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
23 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
24 Stuart Elgin
25 Sean Cook Cyclepath Racing
DNF Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
DNF Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
DNF Daniel Penner
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared White
2 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
3 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com
4 Derek Ehlers CX Pistols p/b Cyclocross.com
5 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
6 Tommy Cardwell
7 Sam Caviglione
8 Gabriel Cabatic
9 John Ayres
10 Ross Sherbak
11 Paul Wilson
12 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
13 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
14 Ian Lethbridge
15 Matt Jamison
16 Andrew Baxter
17 Brad Davidson
18 Kevin Neidorf
19 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
20 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
21 Norm Swygert
22 Adam Newman CX Pistols p/b Cyclocross.com
23 Tim Kalimanis
24 Tom Kay The Spokesmen
25 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
26 Brian Stalnaker Soraz Racing p/b CAPA
27 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
28 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
29 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA
30 Jeremiah Hartley
DNF Robb Sutton
DNF Andrew Coleman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Rubijono
2 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
3 Jacob Furniss
4 Matt Edwards Black Lodge Cycling
5 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
6 Justin Tutor crank
7 Brian Gerow Breadwinner Cycles
8 Wally Hockman WebCyclery.com
9 Scott Barker
10 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
11 Zach Horn TheClymb.com
12 Peter Rueegger Team Mudman
13 Nolan Restivo TheClymb.com
14 Tom Palke Team Mudman
15 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Greg Eyerly
17 Erik Olson
18 Steve Black
19 James Peale Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
20 Cindy Lewellen
21 Greg Murphy
22 Norrene Godfrey
23 Lawrence Anastasi
DNF Randy Scott
DNF Joe Partridge
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brigette Brown River City Bicycles
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Abby Watson Breadwinner Cycles
4 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team
6 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
7 Erika Miranda Trusty Switchblade
8 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
DNF Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Hart Hapi-Go!
2 Angharad Porteous bicycleattorney.com
3 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
4 Hazel Gross Trusty Switchblade
5 Krissy Brunsman Green Submarine Records
6 Annie Whetzel
7 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio
8 Jan Moss Highfive Cycling
9 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade
2 Kate Ayres
3 Allison Quick
4 Heather Prouty
5 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
6 Cammia Kalimanis
7 Lauren Dunbar
8 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
9 Julie Ann smith Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8