Log In
Blind Date at the Dairy #1 • Sep 10 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.3
1.3
3.9
3.6
3.4
Clear, 65 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
1.3
Moisture
3.9
Accel
3.6
Tech
3.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Piekutowski
2 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
3 Jeremy Everitt
4 Riley Combs
5 Sam Swan
6 David George
7 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
8 Joshua Johansen Team 10 Barrel
9 Tellie Philo
10 Tanner Schulz
11 Jeff Copus
12 Justin Myers
13 Eric Schmitt
14 Zach Lang Hapi-Go!
15 Eric Anderson
16 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
17 Nathanael Hart Hapi-Go!
18 David Boxberger
19 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
20 Beau Burggraff
21 Neil Gibson
22 Tom Valencia
23 Lane Ross
24 Matt Ashian
25 William Seymour
26 Ben Conte
27 Nathan Skidmore
28 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
29 Jim Houck
30 Quasar Bennett
31 Craig Diehl
32 Cameron Keeney
33 Ben Helgren
34 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
35 Eron Riddle
36 Dave Wardwell
37 Brett Michaud
38 Jon Ervin
39 ? ?
40 Okuno Takeshi
41 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
42 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
43 Cesar Carrillo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team
2 Kristen Dahlquist
3 Rebecca Hamilton
4 Sarah Heckles
5 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
6 Andrea Martin
7 Jessie Conover Ruckus Test Team
8 Becca Smith-morgan
9 Halley Schultz
10 Emily Hall
11 Alison Sheets-singer
12 Rachel Glaeser
13 Carolyn Sykes
14 Lisa Ditommaso
Finishers: Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart Hapi-Go!
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
4 Jake Radtke
5 Noah Steigerwald
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
2 Isamu Richmond
3 Eben Horacek
4 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
5 Zach Lang Hapi-Go!
6 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
7 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
8 Baer Ian
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mcknight
2 Catherine Lehman Interurban
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Little BeerMongers Cycle Club
2 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
3 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 James Chung
5 Dave Burnard
6 Pete Luty
7 Ryan Linville
8 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
9 Mike Wenrick
10 Christopher Ryan Ruckus Test Team
11 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
12 Jeff Chochon
13 Ryan Morgan Trusty Switchblade
14 Josh Platis
15 Brendan Quinlan
16 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
17 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
18 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
19 Jeffrey Volk DNR Cycling
20 Ryan Mcintyre
21 Neil Brashnyk
22 Geoff Wittreich
23 Jeremy Teveliet
24 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
25 Tom Chaimov
26 Ben Salzberg Team Slow
27 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Michael Ard
29 Joe Gomez Team Mudman
30 Scott Oitto
31 Jeremy Hudson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
32 Ramesh Luther
33 Carl Davison
34 J Omundson
35 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
36 Justin Watkins Upper Echelon Fitness and Rehabilit
37 Kyle Gunsul
38 Scott Vahlsing
39 Scott Maxwell
40 Bryan Lamontagne
41 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
42 Darin Hale
43 John Nicholas DNR Cycling
44 Andy Casebeer Team S+M
45 Peter Hand
46 Doug Malnati
47 Ted Mann
48 Richard Fattic Ruckus Test Team
49 Joel Thompson
50 Tinothy Damm
51 Steve Kresl
52 Pascal Chureau
53 Tom Bird
54 Michael Hopkins Team Planet X USA
55 Andrew Davidhazy
56 Brad Houle
57 Bjoern Brunner
58 Mike Ruff
59 John Martin Team Lazy Tarantulas
60 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
61 Joel Sherman
62 Jared Mcclintock
63 James Webb Beaverton Bicycle Club
64 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
65 Justin S king
66 Ethan Fuld
67 Chuck Kraeuter
68 Gary Holm
69 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
70 Andrew Kaylor Hapi-Go!
71 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team
72 David Keeney Team S+M
73 Einar Traa Portland Velo Racing Team
74 Edward Lanton
DNF Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
DNF Nate Mckeown DNR Cycling
DNF Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF George Wright
DNF Matt Richmond Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 67  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
2 Jeff Otto Sunset Cycles
3 John Weathers Sunset Cycles
4 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
5 Roger Meier Cyclepath Racing
6 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
8 Bob Jacobs bicycleattorney.com
9 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
10 Matt Edler Portland Bicycle Studio
11 Adam Ward Rolf Prima
12 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
14 Andy Meeks bicycleattorney.com
15 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
17 Scott Willson Gentle Lovers
18 Brian List Bike Central
19 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team
21 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
22 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 Joe Field
DNF Jason Musengo Portland Bicycle Studio
DNF Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Degraff
2 Mike Hall
3 Danny Weikel River City Bicycles
4 Andrej Miske Dr Will Bar
5 David Miller Team Lazy Tarantulas
6 Matt Radich Dr Will Bar
7 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
8 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
9 Matt Hooge
10 Erik Denninghoff DNR Cycling
11 Matthew S martel Interurban
12 Jerald Winfrey
13 Webster Wilson Velominati Racing
14 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Spencer White Stumptown Cycling Club
16 Todd Sbarro
17 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
18 Todd Klapwyk
19 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
20 Tim Plumb
21 Drew Coleman Hammer Velo
22 Daniel Esterling Green Submarine Records
23 Scott Mcknight crank
24 Dave Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team
25 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
26 Andy Platt HCH-RPM Mortgage Cycling Team
27 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
28 Peter Gutwald HCH-RPM Mortgage Cycling Team
29 Carl Anton
30 Sean Denney bicycleattorney.com
31 Ron Strasser Team S+M
32 Greg Kempthorn
33 Eric Aldinger Team S+M
34 David Lowe-rogstad
35 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 James Ceccorulli bicycleattorney.com
3 Jeremy Russell bicycleattorney.com
4 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
5 Joseph Dengel Dr Will Bar
6 Joel Madrone Breadwinner Cycles
7 Robert Carver Ironclad Cycling Team
8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
9 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
10 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
12 Adam Thuss
13 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 David Sterry Green Submarine Records
15 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
16 Erik Luebuert
17 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
18 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
DNF Nathan Gibson Trusty Switchblade
DNF Richard Horacek
DNF Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Goodall Islabikes
2 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
3 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing
4 Brian Hart jr. Hapi-Go!
5 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
6 Erik Borghoff Trusty Switchblade
7 Josiah Zukowski
8 Stephen Laurent
9 Shawn Small Ruckus Test Team
10 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Matt Edwards Black Lodge Cycling
12 David Dezellem Ironclad Cycling Team
13 Sean Cook Cyclepath Racing
14 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Evans Ruckus Test Team
2 Nick Schreiner Metropolis Cycle Repair
3 Scott Heinz
4 Scott A rider Grouptrail Cycling
5 Bruce Siefker
6 Kyle Kruger
7 Jared White
8 John Ayres
9 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team
10 Jeremy Nicholas
11 Nathan Agalzoff
12 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
13 Robb Sutton
14 Michael A shearer Team 10 Barrel
15 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
16 Justin Philips
17 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
18 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
19 Joseph French Team Lost Highway
20 Joyce Martin
21 Phil Saso
22 Travis White
23 Howard Voght Team Lazy Tarantulas
24 Corey Mcmanus
25 Stephen Carter The Spokesmen
26 Anthony San filippo
27 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
28 Tommaso Gomez
29 Zach Schneider
30 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Jarrol Holm
32 Kevin Rayburn
33 Toby Schmidt Joe Bike Racing
34 Scott Miyako
35 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
36 Tom Jeanne
37 Nicholas Castiglioni
38 Zack Ham
39 Raul Bonifacio
40 Evan Gaspar
41 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
42 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
43 Lucas Barash-david
44 Tim Wesolowski
45 Aaron Singer
46 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
47 Brett Cassidy TheClymb.com
DNF Peter Birney
DNF Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Max Miller
DNF Kyle D'auria
DNF Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nat Johnson Green Submarine Records
2 David Boerner Ruckus Test Team
3 Brian Kesselman Ruckus Test Team
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Brian Lynch Dr Will Bar
6 Pete Rubijono
7 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
8 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
9 Christian Reed Green Submarine Records
10 John Gulick Green Submarine Records
11 Daniel Evans Ruckus Test Team
12 Chauncey Curl Cyclepath Racing
13 Zach Horn TheClymb.com
14 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
15 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
16 Brian Petrucci Cyclepath Racing
17 David German Hammer Velo
18 Nolan Restivo
19 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
20 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Damon Dimick
DNF Christopher Ryan Ruckus Test Team
DNF Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser
2 Rice Geoff Team Lazy Tarantulas
3 David Miller Team Lazy Tarantulas
4 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
5 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
6 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
7 David Boxberger
8 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
9 Einar Traa Portland Velo Racing Team
10 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
11 Ian Gallup
12 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
13 Dan Dan Upper Echelon Fitness and Rehabilit
14 Andrew Kaylor Hapi-Go!
15 Brian Hart sr. Hapi-Go!
16 Joseph Boquiren
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Browning
2 Kristen Minarik bicycleattorney.com
3 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oaks
7 Susannah Hart Hapi-Go!
8 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
9 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio
10 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
11 Erica Lurie
12 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oaks
13 Emily Rimas
14 Juliette Oldfield
15 Meagan Masten Portland Bicycle Studio
16 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
DNF Sue Butler River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Deobald Portland Bicycle Studio
2 Hannah Hart Hapi-Go!
3 Julie Baird Team 10 Barrel
4 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
5 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
7 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
8 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Emily Fisken
10 Kimberly Danielson
11 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
12 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
13 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
14 Kimberly Mccormack
15 Sarah Layton Team S+M
16 Christine Mackenzie
17 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
18 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
19 Starr Walker
DNF Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
2 Kate Ayres
3 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
4 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
5 Abby Denuyl BeerMongers Cycle Club
6 Michelle Week
7 Pj Houser
8 Leah Medure DNR Cycling
9 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
10 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
11 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Candida Hart Hapi-Go!
13 Aubrey Ellerbruch
14 Melissa Cate
15 Karyn Gibbs gibson
16 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
17 Anabel Capalbo Pentangeli
18 Melissa Chureau
19 Sarah Hodson
20 Katherine Buss
21 Courtney Crepeau Ruckus Test Team
22 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
23 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing
24 Lauren Dunbar
DNF Mari Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 22