Log In
Pedalers At The Poor Farm CCX @ Edgefield • Nov 5 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
7
5.9
2
6.3
6.9
Overcast, 45 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
7
Beers
5.9
Moisture
2
Accel
6.3
Tech
6.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederik Stig-nielsen
2 Benjamin Drucker
3 Anthony Sands
4 Daniel Carter
5 Brennan Gilbert
6 Nathaniel Wells
7 Chris Wold
8 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
9 Zachary Jossy
10 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
11 Matt Upshaw
12 Yuji Sumimoto
13 Eric Hagsterre
14 Dan Rowe
15 Jan Paraiso
16 Tim Bellis
17 Wayne Carlson
18 Steve Smith
19 Dave Gullelly
20 Seamus Hartman
21 Eugene Ezman
22 John Mcbride
23 Andy Morris
24 Geoff Rinella
25 Michael Gilbert
26 Stephen Koogwan
27 Karmen Bickel
DNF Noah Twining
DNF Taylor Schwartz
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Ahrens
2 Maria Hetland
3 Inga Johnson
4 Sandra Uesugi
5 Jj Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Susan Moerer
7 Paige Huggins
8 Kathryn Laudermilk
9 Marie Major Rebound/Tireless Velo
10 Nita Galambos Team Endless Cycle
11 Marny Musielak
12 Monica Muller
13 June Grill
14 Elizabeth Fero Sorella Forte
15 Katie Gilmer
DNF Juntu Oberg Team Endless Cycle
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sheagley Veloce Racing
2 John-Christian Flack
3 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
4 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team
5 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
6 Kolby Preble
7 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
8 Shawn Rader Team Bike Tires Direct
9 Matt Cline Portobello Bicycle Racing
10 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
11 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicyc
12 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jeremy Garbellano
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Fellers
2 Todd Stewart
3 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
4 Aaron Lee Staccato Gelato
5 Gary Szalay
6 Jay Wisowaty
7 Dominic Gerbo Staccato Gelato
8 Jonathan Miller
9 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood
10 Matthew Smith Hammer Velo
11 Byron Breeden Team Cthulhu
12 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
13 Peter Welte
14 David Andres
15 Damian Hill
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
2 Ross Sherbak University of Oregon Cycling Club
3 Mark Widlund The Spokesmen
4 David Heddy Camas Bike and Sport
5 Cullen Guinn
6 Nathan Agalzoff
7 Christopher R magel Bike Newport-Bier One
8 Tommy Cradwell Stumptown Cycling Club
9 Todd Mobley
10 Brad Paymar The Spokesmen
11 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club
12 Jacob Dolter
13 Eric Getz
14 Robert Brennan Sunset Cycles
15 Dan Saunders
16 Drew Moore Bike Newport-Bier One
17 Peder Dahl
18 Brian d. Hart sr
19 John Bennion Sunset Cycles
20 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
21 Mark Mandigo crank
22 Dan Grabski Portland Velo
DNF Ashan Korala
DNF Dillon Cadwell
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Dirks Mountain View Cycles
2 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
3 David Rosen Half Fast Velo
4 Mark Frost Mountain View Cycles
5 Jesse Lopez
6 Noel Snodgrass
DNF Sheldon Olien
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Ross Word-RCB
2 Keegan O'neill Word-RCB
3 Noah Beggs
4 Linus Clark
5 Luca Mallon Word-RCB
6 Sharon Hart
7 Susannah Hart Camas Bike and Sport
8 Hannah Hart
9 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
10 Quin Mcintyre
11 Danielle Bernadinni Word-RCB
12 Lucas Viuhkola Mountain View Cycles
13 Carson Westberg
DNF Dey shaun Lee Word-RCB
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Johnson Portland Velo
2 William Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Andy Barczak Team Bike Tires Direct
4 Tom Hill NoMads Bicycle Racing Team
5 Robert Huff Half Fast Velo
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com
7 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing
8 Paul Anderson Half Fast Velo
9 Brian Spears Half Fast Velo
10 Kevin Sundborg Showers Pass
11 Eric Lanners Word-RCB
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Nygaard Showers Pass
2 Dan Werle Team S+M
3 Robert Christensen Team S+M
4 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
5 Jeffrey Brock Existential Velo
6 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
7 Mark Proia
8 Trig Rogers bicycleattorney.com
9 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
10 Greg Vanscholten-crawford SLOCUM Race Team
11 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
12 Mark Emry Oregon Bike Shop
13 Eric Moody Mountain View Cycles
14 Thomas Morgan bicycleattorney.com
15 Michael Clark
16 Jonathan Maus
17 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
18 Dan Roth
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
2 Eric Albertson
3 John Prosser
4 Michael Kender Portland Velo
5 Ken Hahn
6 Geoff Wittreich
7
8 Paul Souders
9 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
10 Shawn Mccloud Half Fast Velo
11 Barry Kundert
12 Brent Sherry
13 Matt Gilman Capitol Velo
14 Chris Brannen Team S+M
15 Katherine Christensen Showers Pass
16 Chris Roberts
17 Rick Boston
18 Michael Carnes
19 William Waring Camas Bike and Sport
20 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
21 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct
22 Mike Lurie
23 Matthew Cordeiro
24 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
25 Scott Ahrens
26 Benjamin Gonzales
27 Ken Finch Team S+M
28 Sean Mccarthy
29 Mark Jenkins Team S+M
30 Steven Westberg WebCyclery.com
31 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
32 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club
33 Adam Barmada Stumptown Cycling Club
34 Joseph M. horton
35 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
36 Jason Pfeiffer bicycleattorney.com
37 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team
38 Brian Puskas
39 Linda Caporicci Oregon Bike Shop
40 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
41 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com
DNF John Porter Bellovaci United
DNF Dennis Stafford
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Tauscher
2 Cal Stone
3 Dieter Hoffmann Team S+M
4 John O'Brien West End Bikes/Specialized
5 Mark Hildebrandt Portland Velo
6 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky
7 Mark Stoller
8 Scott Mccoy
9 David Gratke Showers Pass
10 Reginald Lee Medoyeff Vodka/Team CycleOne
DNF Terry Knight
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Eustis bicycleattorney.com
2 Jaini Vs-crawford SLOCUM Race Team
3 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo
4 Gwyn Blanton SWEAT360
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Johnson
2 Cara Vangorder lasof Sorella Forte
3 Jennifer Donnelly Super Relax Concept
4 Amanda Durkee bicycleattorney.com
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leslie Carlson Portland
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
2 Luke Demoe SLOCUM Race Team
3 Leland Gilmore River City Bicycles
4 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo
5 Scott Barker
6 Mike Bene
7 Dan Cheever
8 Chase Banna
9 Chris Streight Hammer Velo
10 Brandon Rothauge
11 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing
12 Rich Rosko Hammer Velo
13 Paul Kanz
14 Steven Basden Half Fast Velo
DNF Shane Gibson
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
3 Sharon Hart Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Lurie
2 Sarah Hunter Green Submarine Records
Finishers: Cat ?: 2