Log In
Portland Trophy Cup • Oct 2 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
2.5
2.5
4.2
2.8
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.5
Moisture
2.5
Accel
4.2
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Livingston
2 Jacinta Higgins
3 Kaeli Laxson
4 Leah Brown Team 10 Barrel
5 Stephanie Keske
6 Erin Lodwick
7 Noel Mickleberry
8 Juliana Guenther
9 Alex Lahmann
9 Emily Mcnary Grown Rogue Cycling Team
10 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
11 Shellie Cowling Team Coastal
12 Stephanie Taylor
14 Heather Higgins honek Team Planet X USA p/b Xiologix
15 Jessica Steimer Team 10 Barrel
16 Stacey Stromberg Gladyators
17 Valerie Arkell Gladyators
18 Jennifer Craft
19 Stacy Maiano
20 Dorothy Cacioppo
21 Sara Cowling Grouptrail Cycling
22 Rachel Murphy
23 Kel Moore
24 Alison Bane
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
3 Mateen Richie
4 James Yoon
5 Michael Metz bicycleattorney.com
6 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
7 Chance Brown Trusty Switchblade
8 Hans Lanners
9 William Nusbaum
10 Gavin Newman Sage Titanium
11 Weston Forbes
12 Shu Yano
13 Koen Smelser
14 Luke Talman
15 Brodie Lynn
16 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
17 Easton Steimer
18 Miles Pitone
19 ? ?
20 Caleb Deschler
21 Maurice Richey
DNF Spencer Thompson
Finishers: Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Hagstette
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
4 Kylee Hanel Dialed Cycling Team
5 Claire Chasse
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
7 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club
8 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
9 Payton Schlenker
10 Maisie Odell
11 Fia Odell
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe
2 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
3 Kurt Wolfgang
4 Mitchell Trux PDX TI
5 Jeremy Russell
6 Molly Cameron
7 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
8 Cole Lalomia
9 Paul Furst Dialed Cycling Team
10 Evan Murphy
11 Leland Gilmore
12 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team
13 Xander Viray Mettle Cycling
14 ? ?
DNF Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Zach Rotstein Mettle Cycling
DNF Paul Johnson Trusty Switchblade
DNF Ben Pederson Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
2 Matt Jamison Grouptrail Cycling
3 Ira Ryan Breadwinner Cycles
4 Brian Kesselman ANTHM Collective
5 Lance Heppler Dialed Cycling Team
6 Gene Faes Dialed Cycling Team
7 Mathew Braun
8 Matthew Crampton BeerMongers
9 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
10 Daisuke Yano Speedvagen
11 Daniel Cress Team 10 Barrel
12 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
13 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
14 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Brian Meyer
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Balthazor BeerMongers
2 Patrick Benson
3 William Santana
4 Charlie Leveroni
5 Andrzej Stadnik
6 Carter Schultz
7 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
8 Ty Goldsby
9 Brad Davidson Grouptrail Cycling
10 Adam Moore Grouptrail Cycling
11 Greg Mcelravy
12 Kieran Harden Mettle Cycling
13 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
14 Dustin Einig
15 Eric Zugor Mettle Cycling
16 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
17 Christopher San agustin Team Coastal
18 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition
19 Gavin Rear
20 Greg Van amerongen
21 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
22 Mark Adamski
23 Brian Hanley BeerMongers
24 Andrew Perry
25 Geoff Sosebee
26 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
27 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
28 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
29 Jesse Merrithew
30 Matthew Wilkins Team Coastal
31 John Boucher
32 Travis Hall Stages Cycling
33 Andy Borell
34 Daniel Stuart bicycleattorney.com
35 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
36 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
37 Dean Proteau Speedvagen
38 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
39 Ryan Butler Team Coastal
40 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
41 Mark Gyulafia
42 Ryan Coons
43 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
44 Eric Steimer Team 10 Barrel
45 Jered Bogli
46 Sean Gabrielli
47 Andrew Baxter
48 Leland Jossy
49 Charlie Burns
50 Adam Nicholas Gladyators
51 Adam Vanarsdall
52 Steven Westberg Deschutes Brewery
53 Reyaz Rohani
54 Andrew Goodman
55 Marc Brodehl BeerMongers
56 John Tims
Finishers: Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Alcorn
2 Scott Trautman Dialed Cycling Team
3 Mike Bene
4 Greg Talbert
5 Tom Palke ANTHM Collective
6 Jay Small Dialed Cycling Team
7 Steven Basden Cyclepath Racing
8 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
9 Mitch Gold Team Dr Will Bar
10 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Bob Rakoz Camas Bike and Sport
DNF Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Luoma Cyclepath Racing
2 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Daveed Fleischer
4 Ron Strasser Team S+M
5 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Hankins Mettle Cycling
2 Tim Simundza
3 Brady Cowing Team 10 Barrel
4 Tim Sherry
5 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
6 Zack Davies
7 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
8 Scott Johnson
9 Shaun Stiles
10 Connor Shimamoto
11 Alastair Cox
12 Richard Pool Speedvagen
13 Dale Palmer
14 Matt Sleutjes
15 Jesse Whitaker
16 Max Erdenbender
17 Max Bordman
18 Jeff Snow ANTHM Collective
19 Justin Brown
20 Christopher Mount
21 Robert Marcotte
22 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair
23 Charles Klinger
24 Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint
25 Miguel Lopez
26 Mike Alfoni
27 Ben Helgren
28 Dirk Alenduff
29 David Neilson
30 Nick Miller
DNF Gregory Cazemier
DNF Matt Jaszkowiak
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Gutwald Sage Titanium
2 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
3 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
4 Mike Hamness Dialed Cycling Team
5 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
6 Gavin Mcgregor
7 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Abram Hernandez BeerMongers
9 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team
10 Nolan Restivo
11 Tony Pitone
12 Joel Sherman
13 Jerry Inscoe Sage Titanium
14 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
15 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
16 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
17 Frederick Smelser
18 John Pettitt ANTHM Collective
19 Billy Holcomb Trusty Switchblade
20 Yuji Sumimoto
21 Halsey Mcgowan
22 Ryan Morgan Trusty Switchblade
23 Randy Scott Deschutes Brewery
24 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
25 Stefano Spedini
26 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
27 Michael Clark Stumptown Cycling Club
28 Rick Boston Cyclepath Racing
29 Joe Pinzone
30 John Lopez
31 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
32 Dirk Theisen
33 Josh Kneedler Cyclepath Racing
34 Jeremy Zane
35 Beau Burggraff Swift Racing
36 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
37 Ben Baltazar
38 Jeff Dill ANTHM Collective
39 Mike Lurie bicycleattorney.com
40 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
41 Ryan Mcintyre
42 Tim Sippel Dialed Cycling Team
43 Mark Sather Team 10 Barrel
44 Craig Deambrose Trusty Switchblade
45 Scott Rath Sage Titanium
46 Dave Aldersebaes Grown Rogue Cycling Team
47 Sam Rathburn ANTHM Collective
48 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
49 Roberto Diaz
DNF Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Mills
2 Kyle Mensing Stages Cycling
3 Anthony Monteleone The Athletic
4 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Ben Guernsey Mettle Cycling
6 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Ryan Weaver
8 Colin Rowan Team Wooly Mammoth
9 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Jim Wood HiFi Sound Cycling Components
11 Pete Rubijono
12 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
13 Doug Merritt BeerMongers
14 Carl Aldrich BeerMongers
15 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
16 Keith Mcintire BeerMongers
17 John Walrod
18 Adam Moore Grouptrail Cycling
19 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
20 Jacob Furniss Poler
21 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
22 Forest Wilson
23 Scott Wanhala Poler
24 Kyle Ireton ANTHM Collective
25 Landon Holt
26 Kyle Von hoetzendorff
27 Ryan Labarre Team Velo Cult
28 Matthew Wilkins Team Coastal
29 James Green Trusty Switchblade
30 Shane Beers
31 Stephen Willis
32 Billy Holcomb Trusty Switchblade
33 Steve Black Trusty Switchblade
34 John Napier
35 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
36 Ryan Morgan
37 William Santana
38 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
39 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
40 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
41 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
42 Aaron Dance
43 Cindy Lewellen
DQ Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair
DNF Brian Anthony ANTHM Collective
DNF Billy Truelove
DNF Daniel Penner
DNF Dustin Pallanez Stages Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Abra Mcnair
3 Ashley Lance BeerMongers
4 Iris Dougherty
5 Melissa Sher Team S+M
6 Nita Galambos
7 Suzy Renn Team Slow
8 Megan Horst Gladyators
9 Mollie Futterman Team AF
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Baird Grown Rogue Cycling Team
2 Elizabeth White
3 Taylor Snider Team Coastal
4 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components
5 Sierra Domaille Team Coastal
6 Kate Drennan BeerMongers
7 Katy Giombolini
8 Erinne Goodell Team Slow
9 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team
10 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Rebecca Hillary Team AF
12 Heather Vanvalkenburg
DNF Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
DNF Carley Leins Team Nonstop
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Moug bicycleattorney.com
2 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components
3 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
4 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team
5 Heather Wolfgang
6 Nia Ransom
7 Autumn Shreve Team AF
8 Lorena Labarbera
9 Hannah Moore
10 Krissy Brunsman
11 Leslie Carlson
12 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
13 Molly Quan Team Coastal
14 Rachel Cameron Trusty Switchblade
15 Anne Liggett Stages Cycling
16 Kate Walker Team AF
17 Mari Yano
Finishers: Cat ?: 17