Log In
Portland Trophy Cup • Sep 25 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.1
2.6
5
3.9
2.7
Clear, 69 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.6
Moisture
5
Accel
3.9
Tech
2.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Livingston
2 Kaeli Laxson
3 Stephanie Keske
4 Jacinta Higgins
5 Leah Brown Team 10 Barrel
6 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
7 Erin Lodwick
8 Rebecca Jacobson
9 Shellie Cowling Team Coastal
10 Lindsay Holmes
11 Maria Vicencio ANTHM Collective
12 Stephanie Taylor
13 Stacey Stromberg Gladyators
14 Mcfadin Dessa
15 Heather Higgins honek Team Planet X USA p/b Xiologix
16 Jessica Cusk
17 Stacy Maiano
18 Kel Moore
19 Rachel Murphy
20 Sara Cowling Grouptrail Cycling
21 Lizzy Juaniza-saso
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
4 Mateen Richie
5 James Yoon
6 Hans Lanners
7 Gavin Newman Sage Titanium
8 Weston Forbes
9 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
10 Luke Talman
11 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
12 Michael Metz
13 Will Nusbaum
14 Aris Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
15 Koen Smelser
16 Caleb Deschler
17 Thomas Little BeerMongers
18 Brodie Lynn
19 Liam Smelser
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macy Hagstette
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
3 Kylee Hanel Dialed Cycling Team
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
6 Sydney Little BeerMongers
7 Claire Chasse
8 Payton Schlenker
9 Isabelle Umberhandt
10 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
2 Jacob Rathe
3 Kurt Wolfgang
4 Mitchell Trux PDX TI
5 Jeremy Russell
6 Felipe Nystrom
7 Cole Lalomia
8 Ben Pederson
9 Paul Johnson Trusty Switchblade
10 Leland Gilmore
11 Alexander Banks-watson bicycleattorney.com
12 Zach Rotstein Mettle Cycling
13 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team
DNF Paul Furst Dialed Cycling Team
DNF Randall Fransen Mettle Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
2 Lance Heppler Dialed Cycling Team
3 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
4 Matthew Crampton BeerMongers
5 Gene Faes Dialed Cycling Team
6 Craig Armstrong
7 Matthew Smith Swift Racing
8 Daniel Cress Team 10 Barrel
9 Brian Little BeerMongers
10 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
11 Roger Lloyd
12 ? ?
DNF Mathew Braun
DNF Brian Meyer
DNF Doug Merritt BeerMongers
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Balthazor BeerMongers
2 Kyle Mensing Stages Cycling
3 Andrzej Stadnik
4 Patrick Benson
5 Ty Goldsby
6 Charlie Leveroni
7 Greg Mcelravy
8 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
9 Carter Schultz
10 Brad Davidson Grouptrail Cycling
11 William Santana
12 Gavin Rear
13 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
14 Greg Van amerongen
15 Jesse Merrithew
16 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition
17 Craig Harrison Team Coastal
18 Christopher San agustin Team Coastal
19 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
20 Kieran Harden Mettle Cycling
21 Ethan Furniss Poler
22 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
23 Brian Hanley BeerMongers
24 Dirk Vanderhart
25 Matthew Wilkins Team Coastal
26 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
27 Andy Borell
28 Mark Gyulafia
29 Conor Fitzgerald
30 Gabriel Trainer Gladyators
31 Travis Hall Stages Cycling
32 Sean Gabrielli
33 Randy Scott
34 Adam Vanarsdall
35 Ryan Coons
36 Jered Bogli
37 Kevin O'gara
38 Adam Nicholas Gladyators
39 Charlie Lewis
40 Steven Westberg Deschutes Brewery
41 Michael Sather
42 Maria Vicencio ANTHM Collective
43 Reyaz Rohani
44 John Tims
DNF Adam Kachman Mettle Cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Alcorn
2 Mike Bene
3 Steven Thorne
4 Scott Trautman Dialed Cycling Team
5 Greg Talbert
6 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike
8 Jay Small
9 Chris Page
10 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
11 Tom Palke ANTHM Collective
12 Steven Basden Cyclepath Racing
13 Jon Gove
14 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
15 Brian Bogle Dialed Cycling Team
16 Scott Mares
17 Mark Stoller
18 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
19 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Bob Rakoz Camas Bike and Sport
21 Mitch Gold Team Dr Will Bar
22 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
23 Powell Brian
24 Happy Birthday
25 Steven Westberg Deschutes Brewery
DNF Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Trig Rogers bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daveed Fleischer
2 Dave Luoma Cyclepath Racing
3 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Ron Strasser Team S+M
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Hankins Mettle Cycling
2 Brady Cowing Team 10 Barrel
3 Connor Shimamoto
4 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
5 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
6 J Pearce beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Tim Sherry
8 Scott Johnson
9 Brent Wick Poler
10 Jose Torres
11 Richard Pool Speedvagen
12 Alastair Cox
13 Shaun Stiles
14 Matt Sleutjes
15 Zack Davies
16 Robby King
17 Phil Saso
18 Alex Wilson Hammer Velo
19 Jagen Twichell
20 Robert Marcotte
21 Max Erdenbender
22 John Condon Dialed Cycling Team
23 Colin Skinner
24 Jesse Whitaker
25 Justin Brown
26 Benjamin Porter
27 Max Bordman
28 Charles Klinger
29 Erick Taft Camas Bike and Sport
30 Landon Holmes
31 David Robinson
32 Christopher Mount
33 Ben Helgren
34 Gregory Cazemier
35 Chase Stevens
36 David Neilson
37 Nik Powell
DNF Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Joseph Balboeuf
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Torrance
2 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
3 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
4 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team
5 Franz Bruggemeier
6 Peter Gutwald Sage Titanium
7 Will Cortez
8 Abram Hernandez BeerMongers
9 Nolan Restivo
10 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
11 Steve Popp
12 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
13 Colin Howard Hammer Velo
14 James Bradley
15 James Green
16 Garrett Tyburski
17 Frederick Smelser
18 Yuji Sumimoto
19 James Mcgrew Team Finger
20 Ryan Mcintyre
21 Billy Holcomb Trusty Switchblade
22 Michael Clark Stumptown Cycling Club
23 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
24 Rick Boston Cyclepath Racing
25 Joel Sherman
26 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
27 Jeremy Zane
28 John Pettitt ANTHM Collective
29 Casey Antonson Team Velo Cult
30 Peter Iverson
31 Scott Rath
32 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
33 Joe Pinzone
34 Ryan Morgan Trusty Switchblade
35 Stefano Spedini
36 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
37 Dirk Theisen
38 Joseph French Swift Racing
39 Ian Harris
40 Beau Burggraff Swift Racing
41 Mark Sather Team 10 Barrel
42 Craig Deambrose Trusty Switchblade
43 Philip Cardwell
44 Max Erdenbender
45 Brian Schiller
46 Jacob Hammond
47 Paul Devries
48 Matt Haughey
49 Jon Ragsdale
DNF Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Mike Hamness Dialed Cycling Team
DNF John Lopez
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
2 Paul Lacava
3 Anthony Monteleone The Athletic
4 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Colin Rowan Team Wooly Mammoth
6 Ryan Weaver
7 Fred Mills
8 Kyle Mensing Stages Cycling
9 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Brian Anthony
11 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
12 Carl Aldrich BeerMongers
13 John Walrod
14 Ryan Barrett
15 Adam Moore
16 Scott Wanhala Poler
17 Keith Mcintire BeerMongers
18 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
19 Daniel Penner
20 Geoff Sosebee
21 Jesse Merrithew
22 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
23 Jacob Furniss Poler
24 Ryan Butler Team Coastal
25 Kyle Von hoetzendorff
26 Ryan Labarre Team Velo Cult
27 Greg Johnson Poler
28 Stephen Willis
29 Kerry Halligan
30 Craig Harrison Team Coastal
31 James Green
32 Billy Holcomb Trusty Switchblade
33 Charles Barrett
34 Bjorn Clouten
35 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
36 Jeremy Zane
37 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
38 Cindy Lewellen
39 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
40 Dustin Pallanez Stages Cycling
DQ Matthew Wilkins Team Coastal
DQ Forest Wilson
DNF Kyle Ireton ANTHM Collective
DNF Landon Holt
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Audrain Poler
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
3 Abra Mcnair
4 Stephanie Hahn
5 Alana Armstrong
6 Melissa Sher Team S+M
7 Ashley Lance BeerMongers
8 Suzy Renn Team Slow
9 Erin Smith
10 Megan Horst Gladyators
11 Nita Galambos
12 Traci Smolen Team S+M
13 Mollie Futterman Team AF
Finishers: Cat 1: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Parsons
2 Elizabeth White
3 Taylor Snider Team Coastal
4 Julie Baird Grown Rogue Cycling Team
5 Sierra Domaille Team Coastal
6 Carley Leins
7 Nicole Beckwith
8 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
9 Erinne Goodell Team Slow
10 Katy Giombolini
11 Kate Drennan BeerMongers
12 Sharon Anderson HiFi Sound Cycling Components
13 Iris Dougherty
14 Heather Vanvalkenburg
15 Rebecca Hillary Team AF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
3 Mari Little BeerMongers
4 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team
5 Nia Ransom
6 Heather Wolfgang
7 Hannah Moore
8 Epiphany Couch Poler
9 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Ashley Thompson
11 Leslie Carlson
12 Krissy Brunsman
13 Anne Liggett Stages Cycling
14 Christine Weber
15 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
16 Shawna Pearson BeerMongers
17 Victoria Dusseau
DNF Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
DNF Rachel Cameron Trusty Switchblade
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17