Log In
Capital 'Cross Classic • Dec 4 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.8
2.9
4.1
5.3
5.4
Partly Cloudy, 43 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
2.9
Moisture
4.1
Accel
5.3
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Garcia Unattached 0:37:03.7
2 Eric Halverson Unattached 0:38:31.8
3 Jack Lanier Unattached 0:38:45.1
4 Alexander Boyd Great Eskape 0:39:07.1
5 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:39:07.5
6 Andre Burton Drexel University 0:39:08.6
7 Paul Marvar Unattached 0:39:37.7
8 Jason Hade Bike Doctor/Visit Frederick 0:39:43.3
9 Jorge Martinez Phoenix Bikes 0:39:49.2
10 Paul Mcintyre The Bike Lane Service Department 0:39:49.9
11 Che Hale Unattached 0:40:12.8
12 Leonardo Vieira Unattached 0:40:18.2
13 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:40:34.3
14 Ian Anderson Foreign Auto Services Cycling 0:40:34.9
15 Mark Scheer Team Bikenetic 0:40:36.6
16 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:44.9
17 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 0:41:01.4
18 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:41:06.7
19 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv 0:41:57.8
20 Mark Gisler Unattached 0:42:05.2
21 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:42:20.7
22 Phil Forbes Unattached 0:42:44.2
23 Danny Romanoff District Hardware Cycling Collectiv 0:42:54.0
24 Erik Rapprich Team Bikenetic 0:44:27.8
25 Charlie Lewis Unattached 0:44:54.5
26 Harper Phillips Unattached 1 Lap
27 Patrick Dill Stage 1 1 Lap
28 Peter Huybers Unattached 1 Lap
29 Michael Mccarraher The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
30 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
31 Efren Casilo Adobo 1 Lap
32 Cotter Spratley A1 Cycling 1 Lap
33 Bless Gomes Phoenix Bikes 1 Lap
34 David Centers Unattached 1 Lap
35 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
36 Stuart Lee Unattached 1 Lap
37 Larry Cautilli The Bike Lane 1 Lap
38 Justin Spratley Unattached 1 Lap
39 David Strachan Unattached 1 Lap
40 William Crawford Unattached 1 Lap
41 Robert Patterson Unattached 1 Lap
42 Robert Lowe Team Bikenetic 1 Lap
43 Philip Goff Unattached 1 Lap
44 Jeff Wetzel WABA 1 Lap
45 Rick Anderson District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
46 Sean Walsh Unattached 1 Lap
47 Michael Bjornson Unattached 1 Lap
48 Samuel Beltran Unattached 1 Lap
49 Michael Orendorff Unattached 1 Lap
50 Stanley Lafrance Unattached 1 Lap
51 Kristoffer Bernstein Transition Tri 1 Lap
52 Ari Suryanto Unattached 1 Lap
53 Adrian Reich Unattached 1 Lap
54 Eric Chow Unattached 1 Lap
55 Bryan Morrison Transition Tri 2 Laps
DNF Joe Birkenstock Unattached DNF
DNF Andres Rodriguez #6inchesonagoodday DNF
DNF Firman Mathis Phase Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 31   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Beck Joes Bike Shop 1:01:03.2
2 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:02:33.1
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:02:55.1
4 Ryan Knight Adventures for the Cure 1:03:26.4
5 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:04:15.5
6 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:04:49.8
7 Elias Guerra Bike World Racing 1:06:01.7
8 Elwood Glass Unattached 1:06:49.9
9 Eric Lundgren JBV Coaching 1 Lap
10 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Eric Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 1 Lap
13 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 1 Lap
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:45:26.8
2 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:15.6
3 Raul Rojas DCMTB 0:46:44.1
4 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:45.1
5 Nathan Coleman Unattached 0:46:52.1
6 John Dove Crosshairs Cycling 0:47:11.8
7 Marko Rajkovic Great Eskape 0:47:14.2
8 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:47:52.0
9 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:48:24.3
10 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:48:58.6
11 Ed Dunne Unattached 0:49:10.8
12 David Sellars Peaks Coaching Group Racing Team 0:49:11.8
13 Michael Berry Crosshairs Cycling 0:49:21.0
14 Sean Gordon Squadra Coppi 0:49:23.3
15 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:49:46.8
16 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 0:49:47.7
17 Michael Hoffman Hup United 0:50:14.4
18 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
19 Ryan Jenkins The Bike Lane 1 Lap
DNF David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F DNF
DNF Joshua Gorman Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Tyson Team Bikenetic 0:47:02.1
2 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:47:14.1
3 Colin Eustis Unattached 0:47:18.3
4 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:47:48.7
5 Owen Brenneman LancBike 0:47:59.6
6 Theodore Denmanbrice La Prima Espresso Co. Racing 0:48:22.4
7 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:54.7
8 Sean Price Velo Allegro 0:49:01.7
9 Shannon Field Adventures for the Cure 0:49:24.1
10 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:49:26.3
11 Stephen Ponzer Unattached 0:49:26.7
12 Jon Fields Unattached 0:49:47.7
13 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team 0:49:53.4
14 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:50:26.0
15 Grant Fanning Macho Queens 0:50:42.9
16 Jimmy Sosinski Unattached 0:50:53.5
17 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:51:00.1
18 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:51:11.9
19 Andrew Idell Wooden wheels 0:51:18.2
20 Robert Caudill Unattached 0:51:43.2
21 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:45.2
22 Evan Fulton Unattached 0:51:53.9
23 Matt Holmes Team Bikenetic 0:51:54.8
24 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:07.4
25 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:52:21.9
26 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:25.9
27 Bo Rider Rock Creek Velo 0:52:41.7
28 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:45.4
29 Aric Line The Bike Lane 0:52:45.5
30 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:53:13.0
31 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:53:38.5
32 Dan Arnstein Team Marty's 0:53:57.6
33 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
34 Peter Henry Altius Cycling Team 1 Lap
35 Jesse Morse Unattached 1 Lap
36 Adam Ward Unattached 1 Lap
37 Kyle Murphy The Bike Lane 1 Lap
38 Stuart Wright Unattached 1 Lap
39 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
40 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
41 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
42 Owen Hassig Squadra Coppi 1 Lap
43 Brian Cheung Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
44 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
45 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
46 Matthew Malloy Unattached 1 Lap
47 Fabrice Beaulieu Unattached 1 Lap
48 Robert Eom Squadra Coppi 1 Lap
49 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
50 Nathan Ayers Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing 1 Lap
51 Paul Hunt Unattached 1 Lap
52 Rick Barbera Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
53 Alexander Fowler Unattached 2 Laps
54 Mark Kavanagh Unattached 2 Laps
55 Jason Ray The Bike Lane 2 Laps
56 Andrew Karr Great Eskape 2 Laps
57 Khang Le Foreign Auto Services Cycling 2 Laps
58 Jake Nahorniak Foreign Auto Services Cycling 2 Laps
DNF Jarrett Conway District Hardware Cycling Collectiv DNF
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 33   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Price Unattached 0:42:10.2
2 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:08.6
3 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:27.2
4 Jay Owen Team Bikenetic 0:43:29.3
5 Todd Everett Bike Line 0:43:30.3
6 Brad Hawk Team Bikenetic 0:43:39.3
7 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:43:39.6
8 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:43:49.7
9 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:01.1
10 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:44:22.8
11 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:44:48.2
12 William Faucette Unattached 0:44:57.2
13 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:45:05.9
14 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:45:09.3
15 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:20.8
16 Damian Walsh Unattached 0:45:21.9
17 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:22.9
18 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:45:36.2
19 Mark Sanford Bike Line 0:45:37.8
20 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:45:51.1
21 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:45:51.5
22 Christopher Tank Bluemont Connection 0:46:01.0
23 Curtis Alia Unattached 0:46:07.3
24 Scott Evans Endorphin Fitness 0:46:10.9
25 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:46:21.9
26 Mike Trumpfheller DCMTB 0:46:22.3
27 Michael Scardaville DCMTB 0:46:22.6
28 Scott Huddleston Unattached 0:46:28.4
29 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:30.3
30 Richard Mcafee The Bike Lane 0:46:31.8
31 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:44.0
32 John Reed The Bike Lane 0:46:53.4
33 Eric Saidel Unattached 0:46:53.9
34 Scott Cernich Crosshairs Cycling 0:46:55.9
35 Nick Cordaro District Taco Cycling 0:46:56.9
36 Ian Cameron Unattached 0:46:57.4
37 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:01.6
38 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:47:01.9
39 Mark Skubis Squadra Coppi 0:47:01.9
40 George Lewis Team Bikenetic 0:47:11.4
41 Matthew Conte DCMTB 0:47:11.4
42 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:12.5
43 Mark Hagen Charm City Cycling LLC 0:47:14.9
44 Garrett Hubbard Unattached 0:47:15.9
45 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:28.4
46 Keith Kaetzel The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:47:29.5
47 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:47:33.5
48 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:47:34.9
49 Sean Yeager Altius Cycling Team 0:47:38.0
50 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:47:46.5
51 Kemal Tuncer Unattached 0:47:58.5
52 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:00.6
53 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:48:13.5
54 Michael Pusey Team Bikenetic 0:48:48.1
55 Alistair Hastings The Bike Lane 0:48:50.0
56 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
57 Matthew Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
58 Charles Kearns Crosshairs Cycling 1 Lap
59 Adam Hoey Unattached 1 Lap
60 Esteban Sarzosa Unattached 1 Lap
61 Fabrice Beaulieu Unattached 1 Lap
62 Michael Boss Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
63 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
64 Brian Indre Team Bikenetic 1 Lap
65 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
66 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
67 Sean Mcknight Unattached 1 Lap
68 Paul Ward SaltCycle - INTELITECHS/SaltCycle-I 1 Lap
69 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
70 Robert Spinks Team Bikenetic 1 Lap
71 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
72 Mark Stahl Team Bikenetic 1 Lap
73 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
74 Dexter Steis District Taco Cycling 1 Lap
75 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
76 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 1 Lap
77 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
78 Lewis Prebble Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
79 Chris Randle Unattached 1 Lap
80 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
81 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
82 Karl Liebert Unattached 1 Lap
83 Paul Espanol Unattached 1 Lap
84 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
85 Eric Brewer The Bluemont Connection 1 Lap
86 Michael Minnis Unattached 1 Lap
87 Arjan Berkelaar Unattached 1 Lap
88 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
89 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
90 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
91 Matthew Weihmiller Matthew Weihmiller 1 Lap
92 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
93 John Brill Unattached 1 Lap
94 Aaron Ghais Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
95 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
96 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
97 Steven Vadnais District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
98 Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
99 James Maiden Unattached 1 Lap
100 Rodges Ankrah Route 1 Velo 1 Lap
101 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
102 John Foster Unattached 2 Laps
103 Belton Harris sr Unattached 2 Laps
104 Erik Pelton Team Bikenetic 2 Laps
105 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
106 James Hoofnagle Team Bikenetic 2 Laps
107 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
108 Brian Ezzelle Unattached 2 Laps
DNF Ron Edwards DCMTB DNF
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 68   Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:46:21.3
2 Gerry Pflug Unattached 0:46:22.2
3 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:46:34.6
4 Blair Saunders Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:08.5
5 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:47:30.3
6 Johnny May Charm City Cycling LLC 0:47:55.1
7 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 0:49:07.6
8 Abe Ehlers Unattached 0:49:14.1
9 Peter Schultz Team Bikenetic 0:49:30.7
10 Ken Bell Rocktown Racing 0:49:37.3
11 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing 0:49:37.9
12 Eric Ivey Team Bikenetic 0:49:58.9
13 Dave Chamblin Unattached 0:49:59.5
14 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 0:50:27.5
15 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:50:27.9
16 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:50:28.8
17 Thomas Shaw The Bike Lane 0:50:38.3
18 Scott Thompson Squadra Coppi 0:51:12.9
19 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:51:39.8
20 Sean Easley Zanconato Racing 0:51:40.6
21 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team 0:52:49.3
22 Gregory Butler Squadra Coppi 1 Lap
23 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 1 Lap
24 Andrew Rodriguez Unattached 1 Lap
25 Wyatt Shields Team Bikenetic 1 Lap
26 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Mike Shaw Unattached 1 Lap
28 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
29 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
30 Ted Blake Rock Creek Velo 1 Lap
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
32 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
33 Tom Bendien Unattached 2 Laps
34 Glenn Archer National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
35 Demetris Taylor Phase Cycling 2 Laps
DNF Luke Sauder The Bike Shak Cycling Team DNF
DNF Marybeth Cochran Bike Line DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Richeson, jr. Design Physics Racing 0:48:41.0
2 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:53.9
3 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:49:08.8
4 Roger Masse Unattached 0:49:33.4
5 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:50:10.0
6 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:50:42.4
7 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 0:51:07.9
8 Gary Moon Unattached 1 Lap
9 David Lowe Philadelphia Ciclismo 1 Lap
10 John Rogers Unattached 1 Lap
11 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
12 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
13 Albert Greene DCMTB 1 Lap
14 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
15 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
16 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 1 Lap
17 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 1 Lap
18 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
19 Neal Sapp Unattached 1 Lap
20 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 1 Lap
21 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 David Phillips Groupe Lyon Park 1 Lap
23 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
24 Steven Heger Unattached 1 Lap
25 Nunzio Dibiasi Deluxx Bicycles 1 Lap
26 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Mike Jinks BikeWorks Racing 1 Lap
28 John Williams Peninsula Cycle Club 2 Laps
29 Jonathan Ivins Squadra Coppi 2 Laps
30 David Webber All American Bicycle Club Inc. 2 Laps
31 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
32 Bruce Halpin Unattached 2 Laps
33 Theodore Russell Phase Cycling 3 Laps
34 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 3 Laps
35 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 19   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:43.1
2 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:21:43.6
3 Marcus Pollack Unattached 0:22:36.2
4 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:23:24.7
5 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:25:41.4
6 Wilson Faucette Unattached 0:27:27.4
7 Nicholas Williams Unattached 0:27:41.8
8 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:27:49.5
9 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:31:47.4
10 Elijah Pelton Team Bikenetic 0:33:09.8
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Presley Evans Endorphin Fitness 0:16:42.7
2 Ansel Casper HPC 0:16:45.8
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:17:30.2
4 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:18:41.4
5 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:18:43.8
6 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:19:43.9
7 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:21:18.1
8 Peter Van roie Rock Creek Velo 0:22:30.1
9 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:22:59.4
10 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:24:34.2
11 Tristan Raab Northern Virginia Composite 0:25:33.5
12 Ben Oldale Unattached 0:25:51.9
13 Mason Dove Endorphin Fitness 0:26:18.4
14 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:33:13.0
15 Aidan Ankrah Route 1 Velo/ Arrow Bicycles 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:15:49.6
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:16:03.2
3 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:16:15.7
4 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:29.2
5 Spencer Line HPC 0:16:40.7
6 Jonah Killy Rock Creek Velo 0:16:44.2
7 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:46.1
8 Kai Dove Endorphin Fitness 0:16:59.2
9 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:17:07.7
10 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:00.3
11 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:13.2
12 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:18:17.7
13 Michael Hinrichs National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:02.3
14 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:13.5
15 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:19:32.9
16 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:20:27.4
17 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:20:32.9
18 Jack Reed The Bike Lane 0:20:37.7
19 Santiago Castro-luna Unattached 0:22:51.2
20 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes 0:23:07.6
21 Edwin Sloman HPC 0:23:09.5
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:28.3
2 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:50:42.7
3 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:50:44.0
4 Coleson Lindsey Endorphin Fitness 0:50:56.9
5 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:06.4
6 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:45.5
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:35.6
8 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:52:47.0
9 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 1 Lap
10 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
11 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
12 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
13 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
14 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
15 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
16 Spencer Line HPC 1 Lap
17 Ansel Casper HPC 1 Lap
18 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
20 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 11   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:57.9
2 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:40.3
3 Brian Kearns Unattached 0:47:46.4
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:50.8
5 Peter Tyson Team Bikenetic 0:48:24.9
6 Stuart Louder Crosshairs Cycling 0:48:38.9
7 Andrew Mcgowan Charm City Cycling LLC 0:50:26.0
8 John Glodek Twin Six 0:50:39.2
9 Justin Howe Twin Six 0:50:54.4
10 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:51:00.0
11 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
12 Jonathan Walsh The Bike Lane 1 Lap
13 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
14 Peter Schultz Team Bikenetic 1 Lap
15 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
17 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
18 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
19 Bill Wheeler Adventures for the Cure 1 Lap
20 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
23 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
24 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
25 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
26 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
27 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
28 Joseph Petty Crosshairs Cycling 1 Lap
29 Asa Rogers Unattached 2 Laps
30 Lindsay Donnellon Unattached 2 Laps
31 Charles Mccadd Unattached 2 Laps
32 Greg Fangonil Team Bikenetic 2 Laps
33 Charles Swain Unattached 2 Laps
34 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
35 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
36 Chris Huller Unattached 2 Laps
37 Erin Conner Team Sticky Fingers 2 Laps
38 Benjamin Blanton The Bike Lane 4 Laps
39 Stephen Ponzer Unattached 4 Laps
DNF Drew Ball District Hardware Cycling Collectiv DNF
DNF Larry Miller Bodeum DNF
DNF Michael O'Brien Unattached DNF
DNF Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Benjamin Harris Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Florence Lamirand Unattached 0:35:21.8
2 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:36:35.6
3 Kelli Wright Guys Racing Club 0:37:30.2
4 Rebecca Mcjonathan Unattached 0:37:57.3
5 Elizabeth Gibbons Unattached 0:38:00.0
6 Phyllis Weeks Unattached 0:38:00.7
7 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 0:38:45.6
8 Helen Huley Team Bikenetic: 0:38:48.1
9 Casey Bailey Team Bikenetic 0:38:48.2
10 Rachel Kahn Unattached 0:38:51.0
11 Stephanie Cameron Unattached 0:39:04.8
12 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:29.6
13 Maureen Boyle Unattached 0:39:48.7
14 Amy Luebbering Unattached 0:39:49.2
15 Molly Mccoy Unattached 0:40:43.1
16 Shaelyn Dempsey Unattached 0:41:22.6
17 Sade Smith Endorphin Fitness 0:42:09.4
18 Stephanie Dempsey Unattached 0:43:22.0
19 Sarah Rasmussen Unattached 0:43:44.5
20 Christine Feldt Team Bikenetic 0:43:56.2
21 Melissa Handrigan Unattached 0:45:07.1
22 Gina Inocencio The Bike Lane 0:45:41.1
23 Laura Hastings The Bike Lane 1 Lap
24 Jennie Womble Unattached 1 Lap
25 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
26 Robyn Spann Unattached 1 Lap
DNF Julia Kelley-kern Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:05.5
2 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:44:36.4
3 Lindsay Honaker Unattached 0:44:38.4
4 Avanell Schmitz Celerity Cycling/Mermaid Winery 0:44:46.0
5 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:45:22.2
6 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:45:33.3
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:45:33.4
8 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:45:44.2
9 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:45:44.2
10 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:46:08.6
11 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:46:25.0
12 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:48:26.3
13 Michele Scherer Unattached 0:48:51.0
14 Lisa Young Unattached 0:50:54.4
15 Kathryn Judson Racer X Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:48:25.8
2 Britt Mason Unattached 0:48:52.9
3 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
4 Lindsay Donnellon Unattached 1 Lap
5 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 1 Lap
6 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Jessie Oppenheimer C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
8 Kelly Bystry JAMSQUAD Cycling 1 Lap
9 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Valerie Gould Guys Racing Club 1 Lap
11 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Elizabeth Shaw The Bike Lane 1 Lap
13 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 1 Lap
14 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
15 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
16 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
17 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
18 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
19 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
20 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
21 Arden Sperty Unattached 1 Lap
22 Jocelyn Herrington Unattached 2 Laps
23 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
24 Maureen Boyle Unattached 2 Laps
25 Casey Bailey Team Bikenetic 2 Laps
26 Denise Clearwater Unattached 4 Laps
DNF Laura Coleman Unattached DNF
DNF Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc DNF
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marybeth Cochran Bike Line 0:47:08.7
2 Paula Smith River CIty Women's Racing 1 Lap
3 Cara Schultz Team Bikenetic 1 Lap
4 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
5 Bridget Zolman Potomac Velo Club 2 Laps
6 Carole Harris Phase Cycling 3 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:18.2
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:23:56.8
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:26:10.6
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:20:56.1
2 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:21:12.5
3 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:22:00.7
4 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:22:09.6
5 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:37.2
6 Emma Covas Rock Creek Velo 0:25:02.4
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:19:44.4
2 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:20:27.4
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phyllis Weeks Unattached 0:18:25.3
2 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:18:49.8
3 Sagada Penano The Bike Lane 0:18:52.8
4 Sade Smith Endorphin Fitness 0:20:08.9
5 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:20:23.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1