Log In
Blind Date at the Dairy • Sep 17 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.1
1.1
3.7
3.2
3.1
Clear, 70 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
1.1
Moisture
3.7
Accel
3.2
Tech
3.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David George
2 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
3 Jeremy Everitt
4 Joshua Johansen Team 10 Barrel
5 Riley Combs
6 Tellie Philo
7 John Pearson
8 David Boxberger
9 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
10 Luis Vargas
11 Andrew Rasmussen
12 Eddi Kamber
13 Jeff Copus
14 Matt Ashjian
15 Zach Lang Hapi-Go!
16 Justin Myers
17 Eric Anderson
18 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
19 Nathanael Hart Hapi-Go!
20 Tanner Schulz
21 Eric Schmitt
22 Cesar Carrillo
23 James Green
24 Anthony Smith
25 Mike Schwoebel
26 Ian Boggs
27 Phillip Cardwell
28 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
29 Chris Page
30 James Sunderland
31 Justin S king
32 Ben Conte
33 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
34 Johannes Hankins
35 Max Holfert
36 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
37 Jamie Mitchell
38 Allan Rudwick
39 Jim Campbell
40 Craig Diehl
41 Kevin Bransford
42 Rich Christopher
43 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
44 Philip Rider
45 Jon Ervin
46 Bob Crow Athletes Lounge Cycling Team
47 Morgan Spriggs
48 Cooper Irwin Hapi-Go!
49 Jason Braaten
DNF Don Gutzmann
DNF Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
DNF Matthew Piekutowski
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Hagen Athletes Lounge Cycling Team
2 Kristen Dahlquist
3 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
4 Becca Smith-morgan
5 Leah Benson
6 Stephanie Rice Monkey Wrench Bicycle Club
7 Emily Hall
8 Andrea Martin HiFi Sound Cycling Components
9 Amy Shank Team Lazy Tarantulas
10 Carolyn Sykes
11 Heather Woltz
12 Rachel Glaeser
13 Julia Himmelstein
14 Rebecca Hamilton
15 Catherine Gould
16 Sarah Schwisow
17 Ellie Darnall Hapi-Go!
18 Charis Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathanael Hart Hapi-Go!
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
4 Jacob Litton
5 Jake Witt West End Jr
6 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
7 Noah Steigerwald
8 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
9 Joshua Shank Team Lazy Tarantulas
DNF Ian Baer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Ben Van raalte
4 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
5 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
6 Zach Lang Hapi-Go!
7 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
8 Cooper Irwin Hapi-Go!
9 Trystan Braaten
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mcknight
2 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab
3 Ellie Darnall Hapi-Go!
4 Charis Darnall Hapi-Go!
5 Catherine Lehman Interurban
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hagai Tavori Hammer Velo
2 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
3 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
4 Ryan Barnes TheClymb.com
5 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
6 Ryan Morgan Trusty Switchblade
7 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
8 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
9 Jeff Chochon
10 James Chung
11 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
12 Aaron Rogosin
13 Josh Platis
14 Tim Ellerbruch
15 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
16 Jon Gove Ruckus Test Team
17 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
18 Jeffrey Volk DNR Cycling
19 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
20 Steve Kresl
21 Phil Saso Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 John Menconi
23 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
24 Dave Burnard
25 Carl Davison
26 Tom Chaimov
27 Marc Angelo TheClymb.com
28 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
29 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
30 Matthew Jetton
31 Ben Salzberg Team Slow
32 Scott Oitto
33 Ryan Mcintyre
34 Geoff Wittreich
35 Steve Lacey Team S+M
36 Jonathan Modie Team S+M
37 Joe Gomez Team Mudman
38 Joel Sherman
39 Nate Mckeown DNR Cycling
40 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
41 Michael Horwitz
42 Matt Molzan
43 Kyle Gunsul
44 Scott Maxwell
45 Kris Schamp
46 J Omundson
47 Alex Dombroski TheClymb.com
48 Alan Reaume
49 James Peterson
50 Dave Torrance
51 Richard Fattic Ruckus Test Team
52 Tom Bird
53 Andy Casebeer Team S+M
54 Andrew Davidhazy
55 Tinothy Damm
56 Doug Malnati
57 Morgan Steed
58 John Nicholas DNR Cycling
59 David Smith
60 Pascal Chureau
61 George Wright
62 Matt Gilman Team S+M
63 Jared Mcclintock
64 Ted Mann
65 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
66 Brian Little BeerMongers Cycle Club
67 James Webb Beaverton Bicycle Club
68 Scott Berggren
69 Steve Porter
70 Christopher Ryan Ruckus Test Team
71 Geir Eide
72 Marc Lutz
73 Chuck Kraeuter
74 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
75 Chris Mccraw Team Slow
76 Jake Hamness
77 Patrick Meigs
78 Gary Holm
79 David Keeney Team S+M
80 Jeremy Hudson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
81 Andrew Gardner
82 Einar Traa Portland Velo Racing Team
83 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
DNF Mike Ruff
DNF Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
DNF John Martin Team Lazy Tarantulas
DNF Nick Gilbert
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 72  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
2 John Weathers Sunset Cycles
3 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
4 Adam Ward Rolf Prima
5 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com
7 Josh Armagost
8 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
9 Andy Meeks bicycleattorney.com
10 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Scott Willson Gentle Lovers
12 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team
13 William Zale Smith&Nephew p/b West End B
14 Joe Field
15 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
16 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
17 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Jeff Otto Sunset Cycles
DNF Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
DNF Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Weikel River City Bicycles
2 Andrej Miske Dr Will Bar
3 Joshua Degraff
4 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
6 Steve Raubolt
7 Erik Denninghoff DNR Cycling
8 David Miller Team Lazy Tarantulas
9 Webster Wilson Velominati Racing
10 Rick Boston Velominati Racing
11 Matt Hooge
12 Doug Minarik bicycleattorney.com
13 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
14 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
15 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
16 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
17 Bill Richmond Grouptrail Cycling
18 Matthew S martel Interurban
19 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
20 Sean Kellogg Ruckus Test Team
21 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
22 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team
23 Todd Klapwyk
24 Tim Plumb Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
26 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
27 Jon Coney
28 Mark Thomas Rogue
29 Billy Holcomb Trusty Switchblade
30 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 Ron Strasser Team S+M
32 Greg Kempthorn
33 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Spencer White Stumptown Cycling Club
DNF David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Chris Blem Team Lazy Tarantulas
DNF Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
DNF Drew Coleman Hammer Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
2 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
3 Jeremy Russell bicycleattorney.com
4 Mitchell Trux
5 Colin Rowan Look Good Feel Good
6 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
7 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
8 Joel Madrone Breadwinner Cycles
9 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
10 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
11 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
12 Joseph Dengel Dr Will Bar
13 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
14 Chris Johnston bicycleattorney.com
15 Shannon Boroff bicycleattorney.com
16 David Sterry Green Submarine Records
17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Andrew Hawley Team Lost Highway
19 Mike Kath Therapeutic Associates Racing
20 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
21 Peter Hagerty Smith&Nephew p/b West End B
DNF Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
2 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
3 Josiah Zukowski
4 Brian Hart jr. Hapi-Go!
5 Stephen Laurent
6 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
7 Shawn Small Ruckus Test Team
8 Matt Edwards Black Lodge Cycling
9 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
10 Andrew Warren Team S+M
11 Mike Selinger
12 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Andrew Lynch
14 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 David Dezellem Ironclad Cycling Team
16 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
17 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty
DNF Sean Cook Cyclepath Racing
DNF Erik Borghoff Trusty Switchblade
DNF Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
DNF Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Evans Ruckus Test Team
2 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team
3 Jordan Reid
4 Nick Schreiner Metropolis Cycle Repair
5 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
6 Scott A rider Grouptrail Cycling
7 Michael A shearer Team 10 Barrel
8 Matthew Piekutowski
9 Jeremy Nicholas
10 Bruce Siefker
11 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
12 Tommy Cardwell
13 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilit
14 Andy Kappler Joe Bike Racing
15 Brett Cassidy TheClymb.com
16 Travis White
17 Eric Albright Look Good Feel Good
18 Paul Wilson
19 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
21 Joyce Martin
22 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
23 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
24 Zach Schneider
25 Joseph French Team Lost Highway
26 Sean Haggerty
27 Sean Haggerty
28 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
29 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
30 Tommaso Gomez
31 Stephen Carter The Spokesmen
32 Jarrol Holm
33 Matt Danielson
34 Josh Snyder
35 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
36 Scott Miyako
37 Raul Bonifacio
38 Nicholas Castiglioni
39 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
40 Jason Barber
41 Abe Covello
42 Mark Thomas
43 Jordan Slone Trusty Switchblade
DNF Kyle Kruger
DNF Tomas Quinones Team Slow
DNF Kevin Rayburn
DNF Howard Voght Team Lazy Tarantulas
DNF Zack Ham
DNF ? ?
DNF Andrew Nelson
DNF Mark Lapides
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Boerner Ruckus Test Team
2 Chris Snyder bicycleattorney.com
3 Pete Rubijono
4 Brian Kesselman Ruckus Test Team
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Brian Lynch Dr Will Bar
7 Ryan Barrett
8 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
9 Tony Kic Gentle Lovers
10 Christian Reed Green Submarine Records
11 John Gulick Green Submarine Records
12 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
13 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
14 Chauncey Curl Cyclepath Racing
15 Jerald Winfrey
16 Scott Barker
17 Brian Petrucci Cyclepath Racing
18 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Nolan Restivo TheClymb.com
20 Jeffrey Babbidge
21 Maxwell Merkle Ruckus Test Team
22 Tyson Hart Civilian Velonauts
23 Dave Burnard
24 Paul Laak
25 Norrene Godfrey
DNF James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Nat Johnson Green Submarine Records
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Page
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
4 Esterling Daniel Green Submarine Records
5 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
6 David Miller Team Lazy Tarantulas
7 Ron Strasser Team S+M
8 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
9 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
10 Howard Voght Team Lazy Tarantulas
11 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
12 Mielle Blomberg Team S+M
13 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
14 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
15 Eddi Kamber
16 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
17 Einar Traa Portland Velo Racing Team
18 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
19 Brian List Bike Central
20 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
21 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
22 Russell Walker
23 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
24 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
25 Joseph Boquiren
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Minarik bicycleattorney.com
2 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oaks
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Susannah Hart Hapi-Go!
5 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
6 Erica Lurie
7 Suzanne Marcoe Portland Bicycle Studio
8 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oaks
9 Beth Kobza Portland Bicycle Studio
10 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
11 Meagan Masten Portland Bicycle Studio
DNF Marayah Deese Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Baird Team 10 Barrel
2 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
3 Hannah Hart Hapi-Go!
4 Christy Deobald Portland Bicycle Studio
5 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Kimberly Danielson
9 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
10 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
11 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
12 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
13 Sarah Layton Team S+M
14 Christine Mackenzie
15 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
16 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
17 Emily Fisken
18 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
19 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
20 Erica Loder
21 Matilda Field
DNF Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
2 Aunika Miranda Trusty Switchblade
3 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
4 Michelle Week
5 Mari Little BeerMongers Cycle Club
6 Jennifer Phillips Athletes Lounge Cycling Team
7 Pj Houser Ruckus Test Team
8 Kate Ayres
9 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Alisha Madrone
11 Aubrey Ellerbruch
12 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
14 Anabel Capalbo Pentangeli
15 Sarah Heckles
16 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
17 Melissa Chureau
18 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Karyn Gibbs gibson
20 Lauren Dunbar
21 ? ?
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 18