Log In
Hyattsville CX • Sep 30 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.5
5.9
3.4
3.8
2.7
Partly Cloudy, 70 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
5.9
Moisture
3.4
Accel
3.8
Tech
2.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Pastrich Deft Fam 0:43:44.0
2 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 0:44:29.0
3 Brian Price DistrictTaco Racing 0:44:56.0
4 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:45:22.0
5 Will Mitchell DistrictTaco Racing 0:45:48.0
6 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC 0:45:57.0
7 Alexander Smith 717 Cycling club 0:46:29.0
8 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:46:33.0
9 Kyle Murphy Unattached 0:47:01.0
10 Christopher Milthaler Team Bikenetic 0:47:14.0
11 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:47:42.0
12 Scott Coblentz Unattached 0:47:48.0
13 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:47:53.0
14 Jason Cooper The Bike Rack 0:47:55.0
15 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:04.0
16 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 0:48:05.0
17 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:29.0
18 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:51.0
19 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:10.0
20 Grant Mandsager Unattached 0:49:29.0
21 Laraib Laubach Unattached 0:50:01.0
22 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:28.0
23 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 0:51:10.0
24 Dylan Stagner Great Eskape 0:51:13.0
25 Chris Reardon DistrictTaco Racing 0:51:39.0
26 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:49.0
27 Mike Lipka Unattached 0:51:50.0
28 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:51.0
29 Bo Rider Rock Creek Velo 0:52:43.0
30 Jay Owen Team Bikenetic 0:52:56.0
31 Gregory Leach Unattached 0:53:10.0
32 Robert Caudill Unattached 0:53:24.0
33 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
34 Adam Sloan Unattached 1 Lap
35 Brenden Leavitt Unattached 1 Lap
DNF David Mclean DNF
DNF Logan Jones-wilkins Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
DNF Peter Henry Altius Cycling Team DNF
DNF Tyler Lulich V-DAY DNF
Finishers: Cat 3: 37   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noel Medrano Unattached 0:47:42.0
2 Nelson Beimfohr CS Velo 0:49:44.0
3 Steven Drost Unattached 0:50:59.0
4 Conor Dancy Unattached 0:51:12.0
5 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:51:20.0
6 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:51:49.0
7 Christopher Tank Bluemont Connection 0:51:56.0
8 Christian Zegal DistrictTaco Racing 0:51:59.0
9 Matthew Ferner Unattached 0:52:15.0
10 Jesper Frant Unattached 0:52:16.0
11 Kevin Sundeen Great Eskape 0:52:40.0
12 Paul Kriewald Unattached 0:53:29.0
13 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
14 Nicholas Hrvatin Unattached 1 Lap
15 Christopher Yesmant Bluemont Connection 1 Lap
16 Tirone Johnson Phase Cycling 1 Lap
17 Luke Douglas Unattached 1 Lap
18 Keith Ives US Military Endurance Sports 1 Lap
19 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
20 Matthew Toigo Crosshairs Cycling 1 Lap
21 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
22 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
23 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
24 Darin Alleman Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1 Lap
25 Brian Crowe Great Eskape 1 Lap
26 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
27 Jason Weddington Adventures for the Cure 1 Lap
28 Shawn Smith Unattached 1 Lap
29 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
30 Phil Thomas Unattached 1 Lap
31 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
32 David Mcgaughey Unattached 1 Lap
33 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
34 Erik Argueta Unattached 1 Lap
35 Dan Lee University of Maryland-College Park 1 Lap
36 Paul Espanol Unattached 1 Lap
37 Francis Heymann Unattached 1 Lap
38 Carey Harper Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
39 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
40 Frank Leach Five Four Sports/Team Metra / Xrcel 1 Lap
41 Bryce Mcnitt Unattached 1 Lap
42 Ryan Von dohlen Unattached 1 Lap
43 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
44 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V 1 Lap
45 Cameron Quick Unattached 1 Lap
46 Alan Leslie Unattached 1 Lap
47 Joseph Guerra Unattached 1 Lap
48 Michael Voigt Route 1 Velo 1 Lap
49 Christopher Jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
50 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
51 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
52 David Centers Unattached 1 Lap
53 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
54 David Miller Unattached 1 Lap
55 Matthew Huisman The Bike Rack 1 Lap
56 Bryan Vasek National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
57 David Martineau Unattached 1 Lap
58 Chris Randle Team Bikenetic 1 Lap
59 Sean Murnane Unattached 1 Lap
60 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
61 Michael Edmonds Team Bikenetic 1 Lap
62 Drew Ball District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
DQ Brian Mattern Squadra Coppi DQ
DNF Christopher Grengs Squadra Coppi DNF
DNF Edward Patrick Whole Wheel Velo Club DNF
DNF Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing DNF
DNF Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Casey Snyder Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 67   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Beacham Adventures for the Cure 0:31:52.0
2 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:33:17.0
3 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 0:33:47.0
4 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:34:14.0
5 Jake Harpster DistrictTaco Racing 0:34:24.0
6 William Sanders DCMTB 0:34:46.0
7 Daniel Cummins District Velocity Racing/District V 0:34:47.0
8 Ian Anderson Unattached 0:35:10.0
9 Francisco Hazera The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:35:16.0
10 Peter Sherry Unattached 0:35:24.0
11 Samel Pitcavage Unattached 0:35:53.0
12 Daniel Mcfadden Senders Racing 0:35:54.0
13 Christian Sachek Unattached 0:36:02.0
14 Michael Anderson Unattached 0:36:13.0
15 Coman Ilahi Unattached 0:36:13.0
16 Nick Stavely Unattached 0:36:22.0
17 Joshua Armstrong Unattached 0:36:24.0
18 Connor Quigley Unattached 0:36:32.0
19 William Gensheimer Unnatached 0:36:58.0
20 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/Getting 0:37:09.0
21 Alex Beszhak Unattached 0:37:38.0
22 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:56.0
23 Matthew Wellner Unattached 0:38:13.0
24 Ian Murray TeamODZ 0:38:24.0
25 Sanghun Lee Rock Creek Velo 0:38:33.0
26 Tyler Morris Unattached 0:38:47.0
27 Michael Hillstrom Unattached 0:38:58.0
28 Adrian Porter Unnatached 0:39:03.0
29 Anthony Watkins Unattached 0:39:05.0
30 Elisha Peterson Unattached 0:39:07.0
31 Ryan Martini Unattached 0:40:14.0
32 Todd Keller DCMTB 0:40:18.0
33 Peter Gordon Unattached 0:41:15.0
34 Matthew Appleby Unattached 0:41:41.0
35 Kelly Gray DCMTB 0:42:07.0
36 Matthew Ryan TMM 0:42:19.0
37 Ryan Sigworth Bluemont Connection 0:42:28.0
38 Les Brown Unattached 0:43:13.0
39 Nick Johnson Jamsquad Cycling 1 Lap
40 Stuart Lee Unattached 1 Lap
41 Michael Perry Unattached 1 Lap
42 Rhys Milton robinson Unattached 1 Lap
43 Michael Diakiwsky Team Bikenetic 1 Lap
44 Adrian Reich Unattached 1 Lap
45 Steve Claeys Unattached 1 Lap
46 Mateo Abascal Unattached 1 Lap
47 Mike Edwards Phase Cycling 1 Lap
48 Tushar Kansal Unattached 1 Lap
49 Michael Bjornson Unattached 1 Lap
50 Ken Mrozek Unattached 1 Lap
51 Chris Militello Arrow Bicycle 1 Lap
52 Garrett Stagner Unattached 1 Lap
53 Gray Redding Unattached 1 Lap
54 Nelson Mix Dennis Mitchell Racing 1 Lap
55 Mark Burkw Streetcar 82 Brewing Co. 1 Lap
56 Maurice Mead Unattached 1 Lap
57 Matthew Wright Unattached 1 Lap
58 Marc Parsons Unattached 1 Lap
59 Tim Werwie Unattached 1 Lap
DNF Llewellyn Davis NCVC DNF
Finishers: Cat 5: 37   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:57:36.0
2 Christopher Beck Unattached 0:59:01.0
3 David Gunnerson Ascent Concept Team 0:59:28.0
4 Joe Thomas S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1:01:04.0
5 Jared Nieters Unattached 1:01:48.0
6 Peter Tyson Team Bikenetic 1:02:17.0
7 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:03:10.0
8 Kevin Ellsworth Team Type 1 Foundation 1:03:52.0
9 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1:04:29.0
10 Colin Eustis Unattached 1:04:34.0
11 Larry Miller https://www.instagram.com/laxonthre 1 Lap
12 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
13 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1 Lap
14 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
15 Shannon Field Ascent Concept Team 1 Lap
16 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
17 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 1 Lap
18 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
19 Kinzer Hewitt Unattached 1 Lap
20 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 1 Lap
21 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
22 James Wiedhahn Team Bikenetic 2 Laps
DNF August Milliken Van Dessel Factory Team DNF
DNF Tony Abate District Velocity Racing DNF
DNF Matthew Clements Unattached DNF
DNF Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA DNF
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Miller Unattached 0:50:54.0
2 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:50:57.0
3 Raul Rojas DCMTB 0:53:05.0
4 Jeffrey Dickey Unattached 1 Lap
5 Benjamin Lepene Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
6 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
7 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
8 Mark Kitz JAMSQUAD Cycling 1 Lap
9 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company 1 Lap
11 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 1 Lap
12 Chris Scott Crosshairs Cycling 1 Lap
13 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
15 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 1 Lap
16 William Evans BikeWorks Racing 1 Lap
17 Paul Bayne Crosshairs Cycling 1 Lap
18 Chris Mcgill Unattached 1 Lap
19 Eric Blomquist Squadra Coppi 1 Lap
20 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
DNF Joshua Delmanzo Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:44:22.0
2 Stewart Staton Unattached 0:45:32.0
3 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:36.0
4 Edward Nessen RAPHA CYCLING CLUB 0:45:36.0
5 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:46:05.0
6 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:16.0
7 William Faucette Squadra Coppi 0:46:21.0
8 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:46:36.0
9 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:46:53.0
10 Bilal Zia Bluemont Connection 0:47:00.0
11 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:47:09.0
12 Mark Sanford Trek Mid-Atlantic Off Road 0:47:24.0
13 Adam Sloan Unattached 0:47:36.0
14 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:47:54.0
15 Ron Edwards DCMTB 0:47:59.0
16 Thomas Harvey Wooden Wheels Racing 0:48:04.0
17 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:48:16.0
18 Albert Greene DCMTB 0:48:17.0
19 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:23.0
20 Peter Henry Altius Cycling Team 0:48:50.0
21 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:49:06.0
22 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:49:12.0
23 Scott Huddleston Unattached 0:49:15.0
24 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:49:26.0
25 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:29.0
26 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:49:38.0
27 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:50:02.0
28 Robert Leary Unattached 0:50:21.0
29 James Harris Unattached 0:50:27.0
30 Vaughn O'brien Unattached 0:50:44.0
31 Sean Hourihan Ascent Concept Team 0:51:05.0
32 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:51:08.0
33 Ted Blake Unattached 0:51:20.0
34 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:21.0
35 Aaron Richardson V-DAY 0:51:30.0
36 Michael Scardaville DCMTB 0:51:44.0
37 Pete Von loewe The Bike Lane 1 Lap
38 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
39 D. Brett collins Unattached 1 Lap
40 Paul Espanol Unattached 1 Lap
41 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC 1 Lap
42 Seth Darlington Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
43 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
44 Peter Huybers Rock Creek Velo 1 Lap
45 David Fischer Bluemont Connection 1 Lap
46 Logan Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
47 Greg Yablonski Unattached 1 Lap
48 Jeremy Michalke Adventures for the Cure 1 Lap
49 Eric Werner Unattached 1 Lap
50 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
51 Kevin Dillard Unattached 1 Lap
52 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 Stuart Lee Unattached 1 Lap
54 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
55 Patrick Desmond Unattached 1 Lap
56 William Crawford Unattached 1 Lap
57 Pete Blair Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
58 Jaime Salazar Unattached 1 Lap
59 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
60 Eric Pratt National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
61 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
62 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
63 David Jones Unnatached 1 Lap
64 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
65 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
66 Theodore Russell Phase Cycling 2 Laps
67 Bradley Kennedy Rock Creek Velo 3 Laps
DNF Charles Biro DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF
DNF Michael Minnis Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 30   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:44:10.0
2 Paul Livelli Artemis Racing 0:46:36.0
3 Scott Paisley Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 0:47:06.0
4 Jesse Morse Squadra Coppi 0:47:17.0
5 Bill Okeefe Unattached 0:47:28.0
6 Brian Shields Team CBC 0:47:37.0
7 Peter Schultz Team Bikenetic 0:47:37.0
8 Eric Sloman Unattached 0:48:09.0
9 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:48:34.0
10 Gary Moon Unattached 0:49:38.0
11 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:49:53.0
12 Scott Thompson Squadra Coppi 0:50:34.0
13 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:51:07.0
14 Gregory Butler Squadra Coppi 0:51:08.0
15 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:52:16.0
16 Tim Powell Altius Cycling Team 0:52:41.0
17 Bill Wheeler Unattached 0:53:05.0
18 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:53:17.0
19 David Jenkinson Unattached 1 Lap
20 Eric Saidel Unattached 1 Lap
21 Mark Gisler Unattached 1 Lap
22 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F 1 Lap
23 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
24 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Kristofer Singleton Race Pace Bicycles 1 Lap
26 Paul Thomas Unattached 1 Lap
27 Mike Shaw Unattached 1 Lap
28 George Branyan Route 1 Velo 1 Lap
29 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
30 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
31 Eric Brewer Unattached 1 Lap
32 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 1 Lap
33 Hans Ruppenthal Unattached 1 Lap
34 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
35 Robert Cannon Team Bikenetic 2 Laps
DNF Mike Jinks Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:51:47.0
2 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 1 Lap
3 Jim Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1 Lap
4 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
6 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
7 David Wolfel Squadra Coppi 1 Lap
8 Steven Heger Unattached 1 Lap
9 Russ Baxter Unattached 1 Lap
10 Chris Massonneau Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
11 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
12 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
13 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
14 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
15 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
DNF Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:28:48.0
2 Ethan Morris Rogue Velo Racing 0:28:48.0
3 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:29:36.0
4 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:29:39.0
5 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:30:10.0
6 Wilson Faucette Unattached 0:31:39.0
7 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 0:31:57.0
8 Parker Holland Rock Creek Velo 0:33:16.0
9 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:33:25.0
10 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:33:31.0
11 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:33:46.0
12 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:34:12.0
13 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:34:31.0
14 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:34:33.0
15 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:34:41.0
16 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:45.0
17 Krishna Gupta Rock Creek Velo 0:35:31.0
18 Daniel Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:59.0
19 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:38:55.0
20 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:39:08.0
21 Thomas Newill Unattached 0:41:07.0
22 Zach Appella Rock Creek Velo 0:44:32.0
23 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:41.0
24 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:45:48.0
25 Micah Peterson Baltimore Youth Cycling 0:48:38.0
26 Anish Varma Uunnatahced 1 Lap
27 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Allen Reyes Unattched 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling 0:24:53.0
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:47.0
3 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:26:15.0
4 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:26:50.0
5 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:27:01.0
6 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:27:05.0
7 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:28:18.0
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:28:54.0
9 Brendan Abbott Baltimore Youth Cycling 0:29:38.0
10 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:30:10.0
11 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:30:59.0
12 John Dausch Rock Creek Velo 0:31:00.0
13 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:31:00.0
14 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:31:28.0
15 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:31:50.0
16 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:33:00.0
17 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:33:24.0
18 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:33:25.0
19 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:33:40.0
20 Khumo Newman Unattached 0:33:40.0
21 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:35:03.0
22 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:35:15.0
23 Ben Oldale Rock Creek Velo 0:35:25.0
24 Julian Zegal Rock Creek Velo 0:37:46.0
25 Ryan Shea Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:39:48.0
26 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:40:30.0
27 Henry Mangum National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:01.0
28 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
29 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:52.0
2 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:35:32.0
3 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:36:21.0
4 Switzer Breed Unattached 0:39:26.0
5 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:35.0
6 Logan Bayne Unnatached 0:40:37.0
7 Christian Salazar Unattached 0:40:57.0
8 Kai Faucette Unattached 0:43:13.0
9 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:43:45.0
10 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:45:41.0
11 Henry Caudill Unattached 0:46:03.0
12 Kai Bason Unnatached 1 Lap
13 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Matthew Franklin Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Thomas Davis Baltimore Youth Cycling 1 Lap
17 Ben Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C 0:54:07.0
2 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
3 Elwood Glass Unattached 1 Lap
4 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 1 Lap
5 Grant Fanning All-City 1 Lap
6 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
7 Jeremy Gardner Unattached 1 Lap
8 Brad Hawk Team Bikenetic 1 Lap
9 Larry Miller https://www.instagram.com/laxonthre 1 Lap
10 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
11 Mike Lipka Unattached 1 Lap
12 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
13 Andrew Sanders Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
14 Seth Wells Bluemont Connection 1 Lap
15 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
17 Ryan Von dohlen Unattached 1 Lap
18 Ian Cameron Unattached 1 Lap
19 Connor Quigley Unattached 1 Lap
20 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
21 Jack Lanier Unattached 1 Lap
22 William Sanders DCMTB 1 Lap
23 Andre Randolph Bike Works Racing 2 Lap
24 Andrew Valdesuso University of Maryland-College Park 2 Lap
25 Charlie Lewis Team Bikenetic 2 Lap
26 Andrew Karr Great Eskape 2 Lap
27 Troy Mcfee Unattached 2 Lap
DNF Alexander Hinton Unattached DNF
DNF Ian Buggey Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:47:26.0
2 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:48:35.0
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:01.0
4 Sebastian Silberman Kelly Benefits Strategies/LSV 0:51:03.0
5 Matthew Hourihan Ascent Concept Team 0:52:20.0
6 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:24.0
7 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:15.0
8 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
9 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
10 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 1 Lap
11 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
13 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
14 Giovanni Congelio Phoenix Bikes 1 Lap
15 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
16 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
17 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
19 Aditya Kumar Rock Creek Velo 1 Lap
20 Emran Noraga Phoenix Bikes 2 Laps
21 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
22 Darius Tucker Phoenix Bikes 2 Laps
DNF Jonah Killy Rock Creek Velo DNF
DNF Henry St. ours Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
2 Jenny Bourque Bluemont Connection 1 Lap
3 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
4 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
5 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Julia Slejko Charm City Cycling LLC 1 Lap
7 Amanda Gilbert Unattached 1 Lap
8 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
11 Julie Woodburn Patuxent Velo 2 Laps
DNF Beth Durman Team Sticky Fingers DNF
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:43:46.0
2 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:45:01.0
3 Cary Cosper Unattached 0:46:51.0
4 Irina Sarkisov Unattached 0:47:17.0
5 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 0:47:42.0
6 Kathleen Holmes Unattached 0:48:01.0
7 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:12.0
8 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:30.0
9 Ava Larkin Unattached 0:51:06.0
10 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:28.0
11 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 0:51:40.0
12 Edrie Ortega Great Eskape 0:52:34.0
13 Christine Feldt Team Bikenetic 0:53:08.0
14 Raelene Meneses Unattached 0:53:53.0
15 Maureen Boyle Team Bikenetic 0:54:09.0
16 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
17 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 Lindsay O'connor Unattached 1 Lap
19 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
20 Rachel Grandpre The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
21 Monika Kornhauser National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
DNF Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling DNF
DNF Rachel Kristy Team Sticky Fingers DNF
Finishers: Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Mehech Bike Ohio 0:49:57.0
2 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:50:18.0
3 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:50:57.0
4 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:51:37.0
5 Erin Conner Vanderkitten 0:51:45.0
6 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:52:35.0
7 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
8 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 0:37:30.0
2 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:37:31.0
3 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:23.0
4 Downing Lu Rock Creek Velo 0:41:35.0
5 Christy Lausch Unattached 0:41:39.0
6 Ana Broyles Bikenetic 0:43:44.0
7 Melina Windon BBC 0:28:55.0
8 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 0:28:58.0
9 Kelly Roberson Great Eskape 0:29:17.0
10 Em Chiu Pro Bike FC Cycling Team 0:29:59.0
11 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:30:39.0
12 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:30:48.0
13 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 0:31:40.0
14 Claudia Gutierrez The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:31:50.0
15 Alison Dewey Unnatached 0:31:59.0
16 Bridget Seegers Unnatached 0:32:29.0
17 Jennifer Werner Unattached 0:32:55.0
18 Sara Mcgaughey Unattached 0:33:25.0
19 Natalie Tang Unattached 0:33:32.0
20 Anna Clark Pro Bike FC Cycling Team 0:33:59.0
21 Julie Sims Unattached 0:34:19.0
22 Katherine Lannigan The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:35:24.0
23 Riley Bartlebaugh Unattached 0:37:04.0
24 Lauren St pierre Pro Bike FC Cycling Team 0:37:23.0
25 Caroline Curtis Unattached 0:38:57.0
26 Karen Racowsky Unattached 0:39:30.0
27 Jennifer Stack Lateral Stress Velo Inc. 0:39:53.0
28 Vanessa Gonzalez The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
29 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
DNF Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 11   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:41:48.0
2 Elizabeth Harlow Unattached 0:42:33.0
3 Rachel Weaver J Mac Cycling LLC 0:45:10.0
4 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:45:38.0
5 Cara Schultz Team Bikenetic 0:46:04.0
6 Jen Everhard Unattached 0:47:44.0
7 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 0:51:02.0
8 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:52:10.0
9 Anne Sheehy Unattached 0:52:39.0
10 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc. 1 Lap
11 Doron Petersan Team Sticky Fingers/Team Sticky Fin 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:31:58.0
2 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:32:11.0
3 Sophie Cosper Unattached 0:35:53.0
4 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:45:39.0
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:46:13.0
6 Tulsi Gupta Rock Creek Velo 0:46:56.0
7 Cora Hooker Unnatached 1 Lap
8 Ruby Walsh Baltimore Youth Cycling 1 Lap
9 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:30:59.0
2 Genevieve Gordon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:33:56.0
3 Emma Covas Rock Creek Velo 0:34:21.0
4 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:34:49.0
5 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:36:32.0
6 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:38:25.0
7 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:39:16.0
8 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:40:11.0
9 Harper Korch Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:39:15.0
2 Cora Cusack Rock Creek Velo 0:46:17.0
3 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 1 Lap
4 Tucker Burke Streetcar 82 Brewing Co. 1 Lap
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Talley Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:54:29.0
2 Erin Conner Vanderkitten 1 Lap
3 Simona Vincenciova Team Bikenetic 1 Lap
4 Kate Schrock Unattched 1 Lap
5 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 1 Lap
6 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
7 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
8 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
9 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
10 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
11 Julie Woodburn Patuxent Velo 2 Laps
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:28:46.0
2 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:31:23.0
3 Jenna Free Endorphin Fitness 0:38:40.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1