Log In
Blind Date at the Dairy #5 • Oct 14 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
2.6
4.7
4.6
2.9
Mostly Cloudy, 58 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
2.6
Moisture
4.7
Accel
4.6
Tech
2.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
3 Matt Taini
4 Drew Trapnell
5 Scott Laplante
6 Andreas Stridsland
7 Michael Khamsot Grouptrail Cycling
8 Will Lewis
9 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team
10 Steven Degregorio
11 Nikolas Davis
12 Matthew Giem
13 Stephen Griffin
14 Jerry Pruiett
15 Kyle Duford
16 Kevin Claggett
17 Jared Ames
18 Anthony Smith
19 David Peabody Team Flying Tigers
20 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
21 Ryan Cotton
22 Adam Nicholas
23 Alastair Cox
24 Pascal Chureau
25 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
26 Stefano Spedini Biciclista Test Team
27 Dennis Sweeten
28 Ryan Nyberg
29 Justin Myers
30 Will Hockett
31 Steven Powell
32 John Condon
33 Savyasaachi Keshava murthy
34 Don Gutzmann
35 Matt Feldman
36 Daniel Pungor
37 Craig Diehl
38 Mike Pringle
39 Takeshi Okuno
40 Jeb Hendrix
41 Eron Riddle
42 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team
43 Jonathan Morse Team Flying Tigers
44 Matt Piwonka
45 Edward Curtis
46 Matt Erdman
47 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Travis Maurer
DNF Brad Crowe
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Hryciw
2 Elisa Litworaner
3 Lucy Glaize
4 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
5 Heather Winfrey Cyclepath Racing
6 Allie Keogh Stumptown Cycling Club
7 Sara Thomas
8 Brittany Stover
9 Nicole Davenport
10 Milli Chennell
11 Kellyn Smith
12 Lori Laws
13 Monica Bilodeau
14 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
15 Sara Bergonzi
16 Alina Dussart BeerMongers Cycle Club
17 Jen Zak
18 Rachel Bliesner BeerMongers Cycle Club
19 Kathleen Noonan
20 Christine Troy
DNF Jeanmay Degregorio
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
3 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
4 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
5 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
6 Jacob Litton
7 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
8 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
9 Federico Spedini Biciclista Test Team
10 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
11 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
12 Eli Lanners
13 Gavin Sunderland
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
4 Cooper Irwin Hapi-Go!
5 Elijah Shulman
6 Jackson Pringle
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Teresa Spedini Biciclista Test Team
4 Roxanna Hart Hapi-Go!
5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
6 Madeline Stover
7 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Hannah Abers
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 Steven Thorne BikeFlights.com
3 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
4 Dave Burnard
5 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
8 Ian Kennedy bicycleattorney.com
9 Brian Abers BriHOP Racing
10 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Steve Rearden
3 Steve Lacey Team S+M
4 John Nicholas DNR Cycling
5 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
6 Edward Lanton
7 Gary Holm
8 Einar Traa Portland Velo Racing Team
9 Bill Alsup bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Boroff bicycleattorney.com
2 John Weathers Audi
3 Webster Wilson VMR Racing
4 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
7 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
8 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
9 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
10 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 Scott Willson Gentle Lovers
12 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
DNF Eric Lanners
DNF Jay Wisowaty
DNF Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
DNF Michael Risner Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Lea Cyclepath Racing
2 Paul Zagacki bicycleattorney.com
3 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
4 Matt Radich Dr Will Bar
5 Scott A rider Grouptrail Cycling
6 Peter Rueegger Team Mudman
7 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
8 Joshua Johansen Team 10 Barrel
9 Robert Christensen
10 Troy Nelson
11 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
12 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
13 Matt Hooge
14 Kenneth Pace Team S+M
15 Josh Platis
16 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Jon Coney
18 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
19 David Dezellem Olympia Cycling Team
20 Scott Hamness
21 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
22 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Andy Platt
24 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
DNF Joe Gomez Team Mudman
DNF Jeff Chochon
DNF Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
DNF Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
2 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
3 Michael Clark Stumptown Cycling Club
4 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
5 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
6 Max Frixione
7 Jeff Copus Team 10 Barrel
8 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
9 Jason Bietz
10 Greg Shaffer
11 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
12 Ben Salzberg Team Slow
13 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
14 Scott Oitto
15 Carl Davison
16 John Martin Team Lazy Tarantulas
17 Brian Kash
18 James Owen Capitol Velo
19 Mark Sather Team 10 Barrel
20 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
21 Beau Burggraff
22 Joe Carpenter Team 10 Barrel
23 Dave Torrance
24 Fred Smelser
25 Andy Casebeer Team S+M
26 Daniel Rohlf
27 Paul Barlow
28 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
29 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
30 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team
31 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
32 Toby Contreras
33 Brad Houle
34 Joshua Boelter
35 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
36 Ethan Fuld
37 Thomas Tritz
38 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
39 Wes Woosley
40 Bjoern Brunner
41 Jason Karls
42 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
43 Chris Nelson
44 Andrew Kaylor
DNF Kyle Gunsul
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Ceccorulli Team S+M
2 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
3 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
4 Joel Madrone Breadwinner Cycles
5 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
6 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
7 Ryan Kelly
8 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
9 Craig Aaker
10 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
11 Stephen Laurent
12 Andrej Miske Dr Will Bar
13 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
14 Paolo Bannetti
15 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
16 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
DNF Chris Johnston bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team
2 Alan Barton Olympia Cycling Team
3 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 Brian Meyer
5 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Josh Hulst
9 Neil Byzick GET FIT Cycling
10 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
11 Jared Holm
12 Banjo Weymouth
13 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
14 Matt Jamison Grouptrail Cycling
15 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
17 Xander Viray
18 Nathanael Hart
19 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
20 Grant Headley
DNF Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
DNF Matthew Piekutowski
DNF Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
2 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
3 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
4 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 David George
6 Andy Evans
7 Adrian Jensen
8 John Berrigan
9 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
11 Sean Kellogg Ruckus Test Team
12 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
13 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
14 Andy Armstrong
15 Cooper Irwin Hapi-Go!
16 Riley Combs
17 Aaron Frechette
18 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
19 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
20 Matt Herr Olympia Cycling Team
21 Tanner Schulz
22 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Raymond Egan The Spokesmen
24 D.j. Deaustria
25 Cory Nann Team Planet X USA
26 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
27 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
28 Casey Varnum
29 Jimmy Gladish
30 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Eli Wemyss
32 Toby Schmidt Joe Bike Racing
33 Jared Mcclintock
34 Joseph French Team Lost Highway
35 James Mitchell
36 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
37 Stephen Carter The Spokesmen
38 Matt Bloom GET FIT Cycling
39 John Dendiuk
40 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
41 Hannah Hart Hapi-Go!
42 Kellen Rear Team First City
43 Erik Barber
44 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
45 George Laird BeerMongers Cycle Club
46 James Fortner
47 Daniel Pungor
DNF Russell Walker
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
2 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio
4 Ian Eglitis
5 David Boerner Ruckus Test Team
6 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
7 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Tony Kic
9 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
10 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
11 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
12 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
13 Damon Dimick
14 Tom Rousculp
DNF Lee Ordonez Ruckus Test Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russ Patterson
2 Einar Traa
3 Susannah Hart
4 Sue Hanna
5 Josh Sutton
6 Greg Dufour
7 Brian Hart jr.
8 Grey Shirt
9 Hannah Hart
10 Dan Grabski
11 Fred Smelzer
12 Christopher Ramsey
13 Joseph Boquiren
14 Hogg/lentz Joshua/steve
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
4 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
5 Julie Baird Olympia Cycling Team
6 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
7 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
8 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
9 Erica Lurie
10 Mielle Blomberg Team S+M
11 Holland Larue Team Finger
DNF Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Elizabeth Bassett
3 Iris Dougherty
4 Erinne Goodell Team Slow
5 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
6 Cecilia Becerra BikeFlights.com
7 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
8 Janelle Bickford
9 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
10 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
11 Sarah Eustis bicycleattorney.com
12 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
13 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Tambs
2 Lyndsay Price
3 Cindy Werhane Athletes Lounge Cycling Team
4 Christy Hawkins Monkey Wrench Bicycle Club
5 Kelsey Cardwell CX Machines
6 Alana Mcdonough Athletes Lounge Cycling Team
7 Leah Medure West Coast Women's Cycling p/b Oaks
8 Sarah Heckles
9 Elizabeth Mcknight
10 Leah Bazzano
11 Colleen Douglas
12 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Melissa Chureau
14 Halley Shultz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Rose-ann Hamness
16 Lisa Ditommaso
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 15