Log In
Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks • Sep 2 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
1
1.8
1.9
1.2
Partly Cloudy, 69 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
1
Moisture
1.8
Accel
1.9
Tech
1.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Elstad
2 Phillip M trost Team S+M
3 Joshua Johansen Team 10 Barrel
4 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
5 John Furtado
6 Nathanael Hart Hapi-Go!
7 Robert Mansolillo
8 Justin Tunis
9 Zach Lang Hapi-Go!
10 Danny Pettit
11 Jacob Stout
12 Andrew Davidhazy
13 Eric Hagen
14 Chad Stannard
15 Lucas Barash-david
16 Matt Barney
17 Randall Roberts
18 Zachary Goude Team Planet X USA
19 Craig Diehl
20 Ed Waters
21 Alastair Cox
22 Reyaz Rohani
DNF Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Prouty
2 Amy Seymour Trusty Switchblade
3 Erin Corcoran
4 Amanda Abel
5 Christine Meyer Athletes Lounge Cycling Team
6 Allison Duncan
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
3 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
4 Zach Lang Hapi-Go!
5 Nathanael Hart Hapi-Go!
6 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
7 Owen L. rogers bicycleattorney.com
8 Parker Green Beaverton Bicycle Club
9 Katie Castle Portland Velo Racing Team
10 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Foresta Civilian Velonauts
2 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
3 Roger Meier Cyclepath Racing
4 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
5 Mathew Braun
6 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
7 Eric Lanners Team S+M
8 Matt Edler Portland Bicycle Studio
9 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
10 David Pedersen Portland Bicycle Studio
11 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
12 Quinn Jackson DNR Cycling
13 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Andy Meeks bicycleattorney.com
15 Sean Rees Cyclepath Racing
16 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team
17 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
DNF Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Dan Werle
DNF Nate Magaret
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
2 Brent Wallace Trusty Switchblade
3 Neil Green Therapeutic Associates Racing
4 Rick Boston Velominati Racing
5 Mike Heenan
6 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
7 Matt Hooge
8 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
9 Todd Sexton Guinness Cycling Team
10 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
11 Todd Lewis
12 Tony Curtis The Spokesmen
13 Mike Mercer
14 Judson Mccauley The Spokesmen
15 Webster Wilson Velominati Racing
16 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
17 Scott Mcknight crank
18 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
19 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
20 Tim Ellerbruch
21 Sean Denney bicycleattorney.com
22 Peter Gutwald HCH-RPM Mortgage Cycling Team
23 Danny Lopez Trusty Switchblade
24 Ben Herring Portland Bicycle Studio
25 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
26 Trig Rogers bicycleattorney.com
27 Jon Frommelt bicycleattorney.com
DNF Derek Halvorson Stumptown Cycling Club
DNF Tim Schauer
DNF Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Napier Camas Bike and Sport
2 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
3 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
4 Ryan Morgan Trusty Switchblade
5 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
6 Chris Roberts Hammer Velo
7 Justin Lindsay
8 Matthew Cordeiro
9 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 James Chung
11 Steven Ohlhaber
12 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team
13 Jeremy Zane
14 Matt Thiefelder The Spokesmen
15 Charles Barrett
16 Aaron Even Velominati Racing
17 Brian Carrico The Spokesmen
18 Michael Horwitz
19 Jason Ellis
20 Dwayne King bicycleattorney.com
21 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
22 Yuji Sumimoto
23 Alan Reaume
24 Mike Emerson Athletes Lounge Cycling Team
25 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team
26 Larry Hiday Ironclad Cycling Team
27 Todd Bauch
28 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team
29 Michael Hopkins Team Planet X USA
30 Mark Castle Portland Velo Racing Team
31 James Webb Beaverton Bicycle Club
32 Greg Eyerly
33 Andrew Kaylor Hapi-Go!
34 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing
35 Einar Traa Portland Velo Racing Team
DNF Jason Harris Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
3 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
4 Colin Rowan Look Good Feel Good
5 Jeremy Dunn
6 Colă© Lalomia Team Wooly Mammoth
7 Jake Szymanski
8 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
9 Crossett Freilinger
10 Ira Ryan
11 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
13 Mark Widlund The Spokesmen
DNF David Sterry Green Submarine Records
DNF Shannon Skerritt
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
2 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
3 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
5 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
6 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
7 Marek Litinsky Trusty Switchblade
8 Brian Hart jr. Hapi-Go!
9 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com
10 Erik Borghoff Trusty Switchblade
11 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
12 Ted Byram bicycleattorney.com
13 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
14 Will Hawkins Trusty Switchblade
15 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
16 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
17 Stephen Laurent
18 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
20 Andrew Grueninger
21 Billy Holcomb Trusty Switchblade
22 Scott Warren
23 Kyle Mccall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
24 Daniel Esterling Green Submarine Records
25 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
26 Sean Cook Cyclepath Racing
27 Stephan Roberts Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Travis Parker
DNF Daniel Penner
DNF Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
DNF Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Edick
2 Jared White
3 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
4 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
5 John Ayres
6 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
7 Patrick Reedy
8 Derek Ehlers
9 Robb Sutton
10 Eric Albright Look Good Feel Good
11 Ross Sherbak
12 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
13 Andrew Baxter River City Bicycles
14 Ian Lethbridge
15 Tim Kalimanis
16 Peter Bryant
17 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
18 Luis Vargas
19 Tom Kay The Spokesmen
20 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
DNF John Lehman
DNF Daniel Steinle
DNF Christopher Muhs Look Good Feel Good
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nat Johnson Green Submarine Records
2 David Boerner Ruckus Test Team
3 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team
4 Austin Crenshaw
5 Peter Rubijono
6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
7 Christian Reed Green Submarine Records
8 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
9 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
10 Brian Lynch Dr Will Bar
11 Anthony Ohotto
12 John Gulick Green Submarine Records
13 Tyler Goforth
14 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
15 Scott Barker
16 Peter Rueegger Team Mudman
17 Zach Horn TheClymb.com
18 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 David Fee Civilian Velonauts
20 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
21 Steven Basden Team 10 Barrel
22 Brett Cassidy TheClymb.com
23 Joe Carpenter Team 10 Barrel
24 Greg Eyerly
25 Joe Partridge
26 Norrene Godfrey
DNF Annie Mahoney Portland Bicycle Studio
DNF Christopher Burge Green Submarine Records
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Watson
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Brigette Brown River City Bicycles
4 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit
5 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
6 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team
7 Erika Miranda Trusty Switchblade
8 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
9 Sharon Anderson Trusty Switchblade
10 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio
DNF Kristen Minarik bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angharad Porteous
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Hazel Gross Trusty Switchblade
4 Annie Whetzel
5 Krissy Brunsman Green Submarine Records
6 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Jan Moss Therapeutic Associates Racing
9 Hannah Hart Hapi-Go!
10 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
11 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Ayres
2 Aunika Miranda Trusty Switchblade
3 Cammia Kalimanis
4 Jennifer Smeltzer
5 Candida Hart Hapi-Go!
6 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
7 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilit
8 Aubrey Ellerbruch
9 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilit
10 Julie Ann smith Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
DNF Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 10