Log In
Schooley Mill Cross Event #2 in the 2016 bikereg.com Super8 Series • Oct 16 2016
5.2
2.3
3.7
3.7
3.9
Clear, 66 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.3
Moisture
3.7
Accel
3.7
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:42:42.7
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:43:04.8
3 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 0:43:09.8
4 Brandon Boyer LancBike 0:43:10.1
5 Will Mitchell District Taco Cycling/District Taco 0:43:14.3
6 Owen Brenneman LancBike 0:43:42.2
7 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:43:58.7
8 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:46.3
9 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:44:56.1
10 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:03.3
11 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:45:26.9
12 Shannon Field Adventures for the Cure 0:45:40.8
13 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:45:42.4
14 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:45:42.8
15 Geoffrey Tiblin SEAVS/Haymarket 0:45:51.4
16 Rashad Mahoney Race Pace Bicycles 0:46:01.5
17 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:07.9
18 Tony Abate District Velocity Racing/District V 0:46:20.9
19 David Gunnerson Unattached 0:46:23.0
20 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:46:24.0
21 Adam Fulcher Rock Creek Velo 0:46:24.7
22 Bo Rider Rock Creek Velo 0:46:26.4
23 Chris James SEAVS/Haymarket 0:46:26.9
24 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:46:48.5
25 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:50.5
26 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:08.4
27 An Ha Unattached 0:47:20.1
28 Nathaniel Altom 90+ Cycling 0:47:29.6
29 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:47:39.0
30 Anthony Bramante Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:45.5
31 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 0:48:05.6
32 Sean Price Velo Allegro 0:48:13.6
33 Randall Calvert Unattached 0:48:49.7
34 Matthew Conte DCMTB 0:48:58.1
35 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:49:13.1
36 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc 0:49:14.1
37 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
38 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
39 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 1 Lap
40 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
41 Seth Sivinski Metier Racing /Mtier Racing 1 Lap
42 Chris Boland Unattached 1 Lap
43 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
44 Aaron Richardson V-DAY 1 Lap
45 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
46 Brian Flynn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
47 Robert Eom Squadra Coppi 1 Lap
48 Thomas Jones Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
49 Douglas Plowman District Velocity Racing/District V 1 Lap
50 John Larue Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
51 Eduardo Maeyama District Velocity Racing/District V 1 Lap
52 Marc Amick Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
53 David Miller Unattached 1 Lap
54 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
55 Austin Butts Adventures for the Cure 2 Laps
DNF Ian Buggey Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Leong Unattached 0:29:49.7
2 Damian Walsh Unattached 0:31:16.3
3 Eric Chang Unattached 0:31:32.4
4 Robert Tenorio Unattached 0:31:45.4
5 Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:31:51.1
6 Nick Taylor Unattached 0:31:51.9
7 Paul Kriewald Unattached 0:32:07.9
8 David Baek Unattached 0:32:19.9
9 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:32.9
10 Clinton Boyer BBC 0:32:36.5
11 Jason Hade Bike doctor/visit Frederick 0:32:40.5
12 Anthony Reedy Joe's Bike Shop 0:32:49.0
13 Jason Siedor Unattached 0:32:58.1
14 Adam Hoey Unattached 0:32:58.6
15 Ryan Dupre Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:59.5
16 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 0:33:10.5
17 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:33:39.1
18 Alexander Boyd Great Eskape 0:34:03.1
19 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv 0:34:05.6
20 Peter Childs Race Pace Bicycles 0:34:05.8
21 Pablo Bachelet Unattached 0:34:52.1
22 Brendan Jacobs Unattached 0:35:04.2
23 Ian Bucala Unattached 0:35:16.6
24 Jacob Pohlman Unattached 0:35:32.9
25 Kenneth Casper HPC 0:35:43.2
26 Paul Espanol Unattached 0:35:50.3
27 Bless Gomes Phoenix Bikes 0:36:04.3
28 Andrew King The Hub/C'ville Bikes 0:36:10.8
29 Brian Tarantino Unattached 0:36:11.9
30 Felipe Dest Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:36:12.3
31 Paul Gross Unattached 0:36:13.3
32 Steven Vadnais District Hardware Cycling Collectiv 0:36:13.5
33 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:32.3
34 Brian Cuneo Unattached 0:37:10.4
35 Noe Cuadra Phoenix Bikes 0:37:28.9
36 Gregory Olson Unattached 0:37:32.4
37 Christopher Cooper 90+ Cycling 0:37:44.9
38 John Brill Unattached 0:37:48.5
39 Jake Fox Unattached 0:38:20.3
40 James Dvorsky Unattached 0:38:21.0
41 Maurice Mead Unattached 0:38:43.5
42 Devin Leary Unattached 0:38:47.6
43 Frank Fitzpatrick Unattached 0:39:17.1
44 Filip Brajovic Unattached 0:39:43.6
45 Andrew Sorkin Unattached 0:39:57.1
46 Jesper Frant Unattached 0:41:09.3
47 Josh Haffner Unattached 1 Lap
48 Adrian Reich Unattached 1 Lap
49 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
50 Micheal Raab Unattached 1 Lap
51 Fuad Kamal Unattached 1 Lap
52 David Selko Unattached 1 Lap
53 Dan Doggett Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
54 Charles O'donnell Unattached 1 Lap
55 Dominic Palumbo Unattached 1 Lap
DNF Sjoert Van velzen Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Josh Logan Joes Bike Shop DNF
Finishers: Cat 5: 44   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 1:01:43.9
2 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:02:44.6
3 Ryan Knight Adventures for the Cure 1:03:25.7
4 Andy Brooks Unattached 1:03:44.2
5 Lance Byrd Adventures for the Cure 1:03:56.2
6 Tommy Steinebrunner Lee & Associates Race Team 1:03:58.8
7 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:04:01.2
8 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:04:36.8
9 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:05:38.5
10 Joshua Delmanzo Unattached 1 Lap
11 Pete Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 1 Lap
DNF Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c DNF
DNF Chris Dobroth Unattached DNF
DNF Jake Sitler Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Casper HPC 0:16:59.4
2 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:17:06.8
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:18:27.4
4 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:18:49.9
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:18:50.0
6 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:19:00.4
7 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:04.0
8 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:19:14.0
9 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:19:16.5
10 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:20:04.2
11 Peter Van roie Rock Creek Velo 0:20:20.1
12 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:20:25.7
13 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:20:30.6
14 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:20:34.0
15 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:20:35.5
16 Jacob Gerkens Baltimore Youth Cycling 0:21:05.7
17 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:22:13.7
18 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:22:33.2
19 Waylon Gray Unattached 0:23:09.8
20 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:23:39.8
21 Henry Hopper Lateral Stress Velo Inc. 0:24:15.4
22 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:24:28.4
23 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:24:32.6
24 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:24:35.2
25 Julian Amick Unattached 0:24:35.9
26 Brendan Shaw Baltimore Youth Cycling 0:25:09.1
27 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:26:07.2
28 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 0:28:51.5
29 Luca Bonzano National Capital Velo Club/UnitedHe 0:29:03.9
30 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:31:55.9
DNF Emmett Smith Baltimore Youth Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:15:50.8
2 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:15:57.5
3 Ean Mealey LancBike 0:16:06.8
4 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:07.9
5 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:16:20.7
6 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:17:18.7
7 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:33.7
8 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:43.3
9 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:00.5
10 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:19:15.4
11 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:19.9
12 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:19:37.5
13 Jack Reed The Bike Lane 0:21:10.0
14 Aidan Hermann JAMSQUAD Cycling 0:22:29.0
15 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:23:02.6
16 Edwin Sloman HPC 0:23:14.2
17 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:24:27.8
18 Ruben Espanol Unattached 0:24:34.3
19 Gabriel Dentry Boone Area Cyclists 0:25:35.6
20 Amin As siddiqui Unattached 0:29:29.4
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:21:22.8
2 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:21:35.7
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:21:51.2
4 Liam Rivers Baltimore Youth Cycling 0:21:59.3
5 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:22:52.3
6 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:23:23.1
7 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:42.4
8 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:23:59.5
9 Dominick Siedor Unattached 0:25:07.6
10 Wilson Faucette Unattached 0:25:52.8
11 Nicholas Williams Unattached 0:26:14.8
12 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:26:46.4
13 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:28:44.5
14 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:29:00.0
15 Landon Hermann JAMSQUAD jr 0:30:16.4
16 Allen Reyes Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:44:40.8
2 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:50.4
3 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:45:55.2
4 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:23.6
5 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:46:23.6
6 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:47:16.6
7 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:47:23.0
8 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:47:24.7
9 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:30.1
10 Justin Free Endorphin Fitness 1 Lap
11 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
12 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Usman Zafar Phoenix Bikes 1 Lap
14 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
15 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
18 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Jacob Singleton Baltimore Youth Cycling 1 Lap
20 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 1 Lap
22 Ansel Casper HPC 2 Laps
23 Liam Amick Baltimore Youth Cycling 2 Laps
24 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 3 Laps
DNF Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Driscoll Adventures for the Cure 0:42:25.3
2 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:42:39.9
3 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:43:43.5
4 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:45.7
5 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:44:20.0
6 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:44:44.9
7 John Dove Crosshairs Cycling 0:44:47.0
8 Ed Dunne Bike Rack Racing 0:44:49.2
9 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:46:14.7
10 Jason Stephens Syn-Fit Race Team 0:47:01.2
11 John Switzer Bike Doctor/Visit Frederick 0:47:40.3
12 Chris Mcgill Crosshairs Cycling 0:48:02.3
13 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:15.9
14 Michael Hoffman Hup United 0:49:01.5
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:44:50.4
2 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:50.9
3 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:45:05.9
4 Mark Sanford Bike Line 0:45:06.0
5 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:39.6
6 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:45:54.6
7 Scott Huddleston Unattached 0:45:56.5
8 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:46:02.2
9 Ron Edwards DCMTB 0:46:09.0
10 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:46:22.1
11 Matt Bully Squadra Coppi 0:46:28.2
12 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:46:30.5
13 Brad Hawk Team Bikenetic 0:46:32.6
14 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:46:45.0
15 Mark Skubis Squadra Coppi 0:46:54.1
16 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:55.3
17 Kai Filion Unattached 0:46:59.6
18 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:12.2
19 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:47:13.1
20 Albert Greene DCMTB 0:47:25.1
21 Keith Kaetzel Unattached 0:47:26.7
22 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:29.6
23 William Faucette Unattached 0:47:32.6
24 Andrew Shoaff Unattached 0:47:38.6
25 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:47:42.0
26 Scott Bricker Unattached 0:47:42.2
27 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:47:49.6
28 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:47:53.8
29 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:17.7
30 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:25.4
31 Richard Mcafee The Bike Lane 0:48:30.4
32 Christopher Tank Bluemont Connection 0:48:33.8
33 Jesse Morse Unattached 0:48:38.7
34 Chris Larkin Unattached 0:48:40.6
35 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:46.2
36 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:48:48.7
37 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:48:53.5
38 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club 0:49:00.3
39 Bryan Jackson Mud Pies 0:49:06.7
40 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:19.0
41 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:49:45.3
42 Eric Saidel Unattached 0:49:47.5
43 Juan Constanza Phase Cycling 0:49:54.9
44 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:49:57.3
45 Michael Scardaville DCMTB 0:50:00.4
46 Michael Pusey Team Bikenetic 0:50:17.6
47 Danion Jackson Artemis Racing 0:50:49.4
48 Charles Kearns Crosshairs Cycling 0:50:54.2
49 Michael Brenneman LancBike 0:51:07.6
50 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
51 Rob Hermstein Unattached 1 Lap
52 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V 1 Lap
53 Ted Blake Rock Creek Velo 1 Lap
54 Chas Offutt Unattached 1 Lap
55 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 1 Lap
56 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
57 Lewis Prebble Foreign Auto Services Cycling 1 Lap
58 Mehdy Rad Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
59 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
60 Jed Dinger Unattached 1 Lap
61 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
62 Aaron Ghais Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
63 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
64 Jeff Bowers HPC/HPC/LIST 1 Lap
65 Brian Tarantino Unattached 1 Lap
66 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
67 Karl Liebert Unattached 1 Lap
68 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
69 Chris Randle Unattached 1 Lap
70 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
71 Dave Ruff Team Integrity 1 Lap
72 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
73 James Maiden Unattached 1 Lap
74 Chris Huller Unattached 1 Lap
75 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
76 Kristofer Singleton Unattached 1 Lap
77 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
78 Gilbertace Apacible National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
80 D. Brett collins Unattached 1 Lap
81 Brian Connors The Bike Lane 1 Lap
82 Warren Chambers Unattached 1 Lap
83 Pete Blair SEAVS/Haymarket 1 Lap
84 Arjan Berkelaar Unattached 2 Laps
85 Stuart Kern Rock Creek Velo 2 Laps
86 John Brill Unattached 2 Laps
87 Gwokang Yang Unattached 2 Laps
88 John Reed The Bike Lane 3 Laps
DNF Robert Loeb Laughing Buddha Racing DNF
DNF Sean Runnette Sportybooks! DNF
DNF Brian Indre Team Bikenetic DNF
DNF Todd Everett Bike Line DNF
DNF Demetris Taylor Phase Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 61   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:43:41.2
2 Johnny May Charm City Cycling LLC 0:43:45.5
3 Jay Morali Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:16.6
4 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:44:16.7
5 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:44:50.2
6 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:45:21.0
7 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:45:25.6
8 Brian Shields Team Carytown Bicycle Company/Team 0:45:29.6
9 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:45:34.6
10 Scott Thompson Squadra Coppi 0:45:46.6
11 William Irving Unattached 0:46:52.4
12 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 0:47:04.7
13 Chris Merriam Crosshairs Cycling 0:48:06.1
14 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:48:10.8
15 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:19.0
16 Matt O'byrne Adventures for the Cure 0:48:26.9
17 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:48:55.4
18 Marc Genberg The Bike Lane 0:49:04.0
19 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:12.5
20 Evans Rohrbaugh The Bike Shak Cycling Team 0:49:19.5
21 Mike Shaw Unattached 0:49:39.9
22 Luke Sauder The Bike Shak Cycling Team 0:50:04.5
23 Stuart Wright Unattached 1 Lap
24 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
25 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
26 Geoff Silberman Unattached 1 Lap
27 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
28 Brian Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 Gregory Butler Squadra Coppi 1 Lap
30 Eric Blomquist Squadra Coppi 2 Laps
31 Todd Harris Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
32 Seth Waite Unattached 2 Laps
33 Sol Schott Crosshairs Cycling 2 Laps
DNF Peter Schultz Team Bikenetic DNF
DNF Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:21.0
2 Roger Masse Unattached 0:45:48.4
3 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:45:56.2
4 John Rogers Cameron Racing 0:46:01.8
5 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:46:02.8
6 Douglass Gray First State Velo Sport 0:46:07.5
7 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:19.2
8 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:47:38.1
9 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:15.4
10 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:48:29.5
11 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
12 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
13 Bill Marciniak Unattached 1 Lap
14 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
15 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
16 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
17 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
18 Gary Dugovich Unattached 1 Lap
19 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
21 Chris Massonneau Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
22 Robert Taylor Unattached 1 Lap
23 Brad Burns Unattached 1 Lap
24 George Uhl Adventures for the Cure 2 Laps
25 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
26 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
27 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
28 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
29 Bob Sheldon All American Bicycle Club Inc./All 2 Laps
DQ Evan Inglis Unattached DQ
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge C3-Twenty20cycling 0:42:58.4
2 Brian Wilkerson Unattached 0:44:36.7
3 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:44:46.6
4 Justin Howe Twin Six 0:45:28.2
5 John Glodek Twin Six 0:45:35.2
6 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:45:56.8
7 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:46:01.2
8 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:47:18.4
9 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:57.5
10 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:48:25.0
12 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
13 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
14 Sjoert Van velzen Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
15 Michael Pusey Team Bikenetic 1 Lap
16 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
17 Carl Armbruster Unattached 1 Lap
18 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
19 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
20 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
21 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
22 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
23 Asa Rogers Unattached 1 Lap
24 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
28 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club 1 Lap
30 Andrew King The Hub/C'ville Bikes 1 Lap
33 David Laino Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
DNF Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
DNF Kevin Sundeen Great Eskape DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 17   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Donnellon Unattached 0:42:14.2
2 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:43:04.3
3 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 0:43:16.8
4 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:43:32.8
5 Andrea Monroe Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:39.8
6 Melissa Tallent US Military Endurance Sports 0:43:52.3
7 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:52.9
8 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:55.0
9 Dori Buckethal Unattached 0:44:04.2
10 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:06.4
11 Amy Coleman River CIty Women's Racing 0:44:06.9
12 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:44:46.6
13 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 0:45:05.7
14 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
15 Jenna Latour nichols Bicycle Revolutions Racing 1 Lap
16 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
17 Jessica Miller Unattached 1 Lap
18 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
19 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
20 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
21 Arden Sperty Unattached 1 Lap
22 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
23 Shannon Mulcahy Unattached 1 Lap
24 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Annamaria Mchugh Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Monroe Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:34:15.2
2 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:34:26.8
3 Kelly Lynam JAMSQUAD Cycling 0:34:33.8
4 Grace Blair Unattached 0:35:01.0
5 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:36:25.4
6 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:36:42.4
7 Elizabeth Gibbons Unattached 0:36:47.9
8 Miriam Jones Team Bikenetic 0:37:10.2
9 Kim Bailey Unattached 0:37:14.5
10 Jessica Stuart This Team Saves Lives 0:37:23.0
11 Casey Bailey Team Bikenetic 0:37:44.2
12 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:46.1
13 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:38:13.5
14 Amy Luebbering Unattached 0:29:07.4
15 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 0:29:08.3
16 Tania Pierce Team Bikenetic 0:29:31.3
17 Elizabeth Marsh Unattached 0:29:43.8
18 Shaelyn Dempsey Unattached 0:30:07.9
19 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:30:23.8
20 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:30:26.8
21 Molly Mccoy Unattached 0:31:13.0
22 Sade Smith Endorphin Fitness 0:31:33.5
23 Stephanie Dempsey Unattached 0:31:35.4
24 Jessie Parker Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:31:51.8
25 Christine Feldt Team Bikenetic 0:34:53.3
26 Anna Doorenbos Unattached 0:40:18.6
27 Katherine Lannigan The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:24:57.9
28 Vanessa Gonzalez The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:29:37.7
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:39:03.7
2 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:39:47.3
3 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:39:58.9
4 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:40:00.4
5 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:40:12.3
6 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:40:32.4
7 April Nabholz Unattached 0:41:43.8
8 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:41:55.0
DNF Svetlana Mack Rock Creek Velo DNF
DNF Lisa Young Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:20:08.6
2 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:20:36.1
3 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:22:16.8
4 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:24:21.9
5 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:32:44.2
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:17:44.3
2 Anna Avila Rock Creek Velo 0:18:31.1
3 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:18:52.6
4 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:19:13.5
5 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:19:20.4
6 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:20:45.5
7 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:20:50.6
8 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:21:33.4
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:18.3
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:23:57.9
3 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:24:46.6
4 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:47.6
5 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:26:23.3
6 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:32:14.1
7 Beatrice Santa rita Baltimore Youth Cycling 0:32:14.1
8 Anna Field Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:18:10.7
2 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:18:55.8
3 Sade Smith Endorphin Fitness 0:19:23.9
4 Jenna Free Endorphin Fitness 0:21:19.2
5 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 0:24:47.8
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marybeth Cochran Bike Line 0:42:24.7
2 Tammi Stauffer Unattached 0:42:36.7
3 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:44:39.4
4 Cara Schultz Team Bikenetic 0:45:28.4
5 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
6 Anne Sheehy Endorphin Fitness 1 Lap
7 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
8 Robin Khan Unattached 1 Lap
9 Kathryn Moran Unattached 1 Lap
10 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
11 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
12 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 1 Lap
13 Linda Yarlott Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
79 Rebecca Mcjonathan 1 Lap
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
11 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:28.5
25 Grace Blair Unattached 1 Lap
26 Lindsay Donnellon Unattached 1 Lap
29 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
31 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
32 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1