Log In
Hyattsville CX • Oct 2 2016
4.9
5.6
3.7
3.4
2.6
Partly Cloudy, 68 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
5.6
Moisture
3.7
Accel
3.4
Tech
2.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:42:22.6
2 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:42:46.2
3 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:42:51.7
4 Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure 0:42:59.6
5 Alexander Frigon Unattached 0:43:19.2
6 David Gunnerson Unattached 0:43:48.1
7 Daniel Hocking Northampton Cycling Club 0:43:48.6
8 Shannon Field Adventures for the Cure 0:44:12.7
9 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:44:21.7
10 Tony Abate District Velocity Racing/District V 0:44:29.7
11 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:44:30.7
12 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:44:36.7
13 "justin ""rez"" " Resnick Apex Racing Team/Cycle U / Apex Rac 0:45:01.8
14 Andrew Massonneau Old Scratch Racing 0:45:15.2
15 Will Mitchell District Taco Cycling/District Taco 0:45:16.7
16 Bo Rider Rock Creek Velo 0:45:44.9
17 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:56.3
18 Sean Price Velo Allegro 0:46:03.9
19 Austin Butts Adventures for the Cure 0:46:14.5
20 Geoffrey Tiblin SEAVS/Haymarket 0:46:23.4
21 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:26.0
22 Aric Line The Bike Lane 0:46:26.4
23 Neil Irvin Crosshairs Cycling 0:46:33.6
24 Kyle Murphy The Bike Lane 0:46:34.5
25 Ryan Stouten Unattached 0:46:40.6
26 Chris James SEAVS/Haymarket 0:47:05.1
27 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club 0:47:10.1
28 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:47:18.9
29 Christopher Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:37.0
30 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:47:59.4
31 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:48:13.7
32 Jay Owen Team Bikenetic 0:48:19.7
33 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:30.6
34 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:48:31.6
35 Mark Hagen Charm City Cycling LLC 0:48:33.3
36 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:43.1
37 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:48:44.1
38 Alex Morse Unattached 0:48:57.1
39 Chris Shybut Unattached 0:49:03.7
40 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:12.1
41 Kevin Sundeen Great Eskape 0:49:23.2
42 Joshua Spokes Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:51:46.4
43 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 0:51:46.4
44 James Miceli Tri State Velo/Amoroso's Racing Tea 0:51:46.5
45 Seth Sivinski Metier Racing /Mtier Racing 1 Lap
46 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
47 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
48 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 1 Lap
49 David Fischer The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
50 Brian Crowe Unattached 1 Lap
51 David Parse Crosshairs Cycling 1 Lap
52 Don Salamon Unattached 1 Lap
53 Rashad Mahoney Race Pace Bicycles 1 Lap
54 Stuart Wright Unattached 1 Lap
55 Steve Winkler Baltimore Bicycle Club 1 Lap
56 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
57 Mark Colton Cycle Sport - Specialized p/b Muscl 1 Lap
58 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
59 Wade Hellner Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
60 Dylan Stagner Great Eskape 1 Lap
61 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
62 Christopher Jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
63 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
64 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
65 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 1 Lap
66 Daniel Afzal V-DAY 1 Lap
67 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
68 Triston Mcintyre Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
69 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
70 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
71 David Miller Unattached 1 Lap
72 John Larue Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
73 Jacob Coblentz George Washington University 1 Lap
74 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 2 Laps
75 Jonah Merriam Crosshairs Cycling 2 Laps
76 Michael Levesque Phase Cycling 2 Laps
DNF Robert Eom Squadra Coppi DNF
DNF Mark Kitz JAMSQUAD Cycling DNF
DNF John Trapp Baltimore Bicycling Club DNF
DNF John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle DNF
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 52   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:37:18.4
2 Robert Caudill Unattached 0:37:45.3
3 Ryan Von dohlen Unattached 0:38:38.0
4 Damian Walsh Unattached 0:39:31.9
5 Nick Taylor Unattached 0:39:40.6
6 Paul Kriewald Unattached 0:39:53.4
7 Matthew Huisman The Bike Rack 0:40:04.8
8 Paul Marvar Unattached 0:40:39.4
9 Timothy Butch Bicycle Outfitters Racing Team 0:40:46.6
10 Sean Mcknight Unattached 0:40:48.5
11 Robert Tenorio Unattached 0:40:51.6
12 Curtis Alia Unattached 0:41:00.2
13 Kevin Bush Unattached 0:41:06.0
14 Llewellyn Davis Unattached 0:41:16.3
15 Jack Lanier Unattached 0:41:22.0
16 Leonardo Vieira Unattached 0:41:53.4
17 Jacob Malone Unattached 0:42:29.5
18 Karl Liebert Unattached 0:42:30.0
19 Alan Leslie Unattached 0:42:39.9
20 Alexander Boyd Unattached 0:42:47.6
21 Paul Hunt Unattached 0:42:51.7
22 Adam Hoey Unattached 0:42:55.6
23 Charlie Lewis Unattached 0:43:22.8
24 Jesper Frant Unattached 0:43:23.1
25 Fernando Barrientos Unattached 0:43:30.6
26 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:43:41.9
27 Mehdy Rad Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:43:55.7
28 Michael Mcconnell Unattached 0:44:02.2
29 Coman Ilahi Great Eskape 0:44:06.2
30 Ruben Garcia Unattached 0:44:24.3
31 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:44:32.1
32 Paul Thomas Unattached 0:44:58.8
33 Steven Vadnais District Hardware Cycling Collectiv 0:45:07.4
34 Michael Greenwell Unattached 0:45:09.0
35 Nathaniel Buckner Unattached 0:45:10.0
36 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:32.1
37 Brendan Jacobs Unattached 0:45:34.9
38 Erik Rapprich Team Bikenetic 0:46:16.0
39 Michael Diakiwsky Team Bikenetic 0:46:47.1
40 Paul Gross Unattached 0:47:02.4
41 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:19.1
42 Daniel Thompson Unattached 0:47:21.4
43 Brad Krise Unattached 0:47:44.4
44 Jacob Pohlman Unattached 0:50:02.0
45 James Mccarthy Unattached 1 Lap
46 Ryan Fishel Unattached 1 Lap
47 Justin Spratley Unattached 1 Lap
48 Travis Herret Unattached 1 Lap
49 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
50 Joshua Mordin Unattached 1 Lap
51 Frank Fitzpatrick Unattached 1 Lap
52 Shane Rivers District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
53 Brian Elsts Unattached 1 Lap
54 Brian Cuneo Unattached 1 Lap
55 Seth Waite Unattached 1 Lap
56 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
57 Howard Van houten Unattached 1 Lap
58 Joshua Pierce Team Bikenetic 1 Lap
59 Todd Thompson Unattached 1 Lap
60 Luke Peterson Unattached 1 Lap
61 Filip Brajovic Unattached 1 Lap
62 Tyler Corson rikert Unattached 1 Lap
63 Addison Larrow Wild Yeti Racing 1 Lap
64 Adrian Reich Unattached 1 Lap
65 John Foster Unattached 1 Lap
66 Kerry Tanner Unattached 1 Lap
67 Nathaniel Waugaman Unattached 1 Lap
68 Christopher Bosco Unattached 2 Laps
69 John Shackelford Unattached 3 Laps
70 Christopher Yesmant Unattached 3 Laps
DNF Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
DNF Pablo Bachelet Unattached DNF
DNF Kelvin Ferrufino Don Juan Restaurant DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 59   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Sitler Unattached 1:00:49.0
2 David Flaten US Military Endurance Sports 1:01:18.9
3 Christopher Beck Joes Bike Shop 1:01:23.4
4 Ryan Knight Adventures for the Cure 1:01:25.2
5 Lance Byrd Adventures for the Cure 1:01:27.2
6 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:02:24.1
7 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:03:45.6
8 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:05:05.3
9 Ranjodh Gill US Military Endurance Sports 1:05:26.8
10 Tommy Steinebrunner Lee & Associates Race Team 1:05:47.8
11 Chris Dobroth Unattached 1:07:03.1
12 Scott Myers Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:07:23.8
13 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1 Lap
14 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
15 Joshua Delmanzo Unattached 1 Lap
DNF Thomas Humphreys Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:15:19.7
2 Presley Evans Endorphin Fitness 0:15:20.7
3 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:16:27.2
4 Ansel Casper HPC 0:16:50.4
5 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:17:43.8
6 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:45.3
7 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:18:24.5
8 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:19:09.6
9 Peter Van roie Rock Creek Velo 0:19:20.5
10 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:19:30.2
11 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:19:42.9
12 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:20:01.8
13 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:20:16.5
14 Thomas Edinger Unattached 0:21:25.0
15 Garrett Sidel Rock Creek Velo 0:21:40.1
16 Mason Dove Endorphin Fitness 0:21:42.7
17 Tristan Raab Northern Virginia Composite 0:21:58.6
18 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:22:09.6
19 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:22:32.9
20 Ben Oldale Unattached 0:22:41.7
21 Julian Zegal Rock Creek Velo 0:23:08.0
22 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:23:36.8
23 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:24:43.9
24 Brendan Shaw Baltimore Youth Cycling 0:25:18.7
25 Mateo Garcia Unattached 0:26:51.0
26 Aidan Ankrah Route 1 Velo/ Arrow Bicycles 0:27:49.6
27 Joseph Joyce Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Line The Bike Lane 0:15:23.3
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:15:30.2
3 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:15:46.4
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:15:56.9
5 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:16:10.1
6 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:17.6
7 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:16:29.1
8 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:03.3
9 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:26.3
10 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:27.0
11 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:17:33.2
12 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:17:58.8
13 Michael Hinrichs National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:43.8
14 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:58.0
15 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:30.0
16 Jack Reed The Bike Lane 0:20:47.0
17 Santiago Castro-luna Unattached 0:22:14.6
18 Edwin Sloman HPC 0:22:52.1
19 Kieran Padgham Unattached 0:23:41.5
DNF Kai Dove Endorphin Fitness DNF
DNF Jonah Killy Rock Creek Velo DNF
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:21:47.1
2 Marcus Pollack Unattached 0:22:32.7
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:55.3
4 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:22:59.2
5 Wilson Faucette Unattached 0:25:02.9
6 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:25:06.9
7 Nicholas Williams Unattached 0:26:10.1
8 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:26:49.0
9 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:32:01.4
10 Allen Reyes VeloWorks - Spokes Etc 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 August Milliken Rock Creek Velo 0:44:18.4
2 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:22.9
3 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:49.3
4 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:47:58.2
5 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:48:25.6
6 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:50:34.8
7 Joshua Townes Rock Creek Velo 1 Lap
8 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
9 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
10 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
11 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
12 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
13 Spencer Line The Bike Lane 1 Lap
14 Ansel Casper HPC 1 Lap
15 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Jesse Rider Rock Creek Velo 1 Lap
17 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
18 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 William Heschl Unattached 1 Lap
20 Ethan Joyce Rock Creek Velo 2 Laps
21 Brendan Huebner Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 2 Laps
22 Usman Zafar Phoenix Bikes 3 Laps
DNF Ron Francoise tuazon Rock Creek Velo DNF
DNF Luke Flaxman Unattached DNF
DNF Samuel Kristy Crosshairs Cycling DNF
DNF Coleson Lindsey Endorphin Fitness DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raul Rojas DCMTB 0:42:11.4
2 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:42:30.8
3 John Dove Crosshairs Cycling 0:42:33.4
4 Johnny May Unattached 0:43:13.8
5 Mark Kitz JAMSQUAD Cycling 0:43:16.8
6 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:43:30.8
7 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:41.0
8 John Mead SEAVS/Haymarket 0:44:39.2
9 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:45:00.0
10 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:45:08.0
11 Marko Rajkovic Great Eskape 0:45:33.5
12 Michael Seek Rogue Velo Racing 0:45:46.6
13 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:46:22.4
14 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:46:34.9
15 Jason Stephens Syn-Fit Race Team 0:46:50.9
16 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:51.5
17 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:47:02.0
18 William Gowin Unattached 0:48:40.0
19 Brigham Lumm Route 1 Velo 0:48:48.7
20 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:49:04.4
21 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
DNF Elias Guerra Bike World Racing DNF
DNF Chris Mcgill Crosshairs Cycling DNF
DNF Joshua Gorman Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 16   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:34:55.1
2 Mark Sanford Bike Line 0:35:45.1
3 Jay Owen Team Bikenetic 0:36:00.9
4 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:36:24.8
5 Scott Huddleston Unattached 0:36:29.0
6 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:36:35.3
7 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:36:48.3
8 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:36:52.3
9 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:36:53.5
10 Brad Hawk Team Bikenetic 0:36:53.9
11 Matt Bully Squadra Coppi 0:37:20.2
12 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:28.9
13 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:37:29.9
14 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:37:44.8
15 Mario Zometa Unattached 0:37:47.8
16 William Faucette Unattached 0:37:48.7
17 Richard Mcafee The Bike Lane 0:37:53.4
18 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:37:54.6
19 Ron Edwards DCMTB 0:37:54.9
20 Albert Greene DCMTB 0:37:58.8
21 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:20.5
22 Keith Kaetzel Unattached 0:38:26.0
23 Scott Evans Endorphin Fitness 0:38:31.0
24 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:38:32.5
25 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:38:37.4
26 Scott Bricker Unattached 0:38:49.8
27 Scott Cernich Crosshairs Cycling 0:38:56.6
28 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:39:02.8
29 Matthew Dixon Rock Creek Velo 0:39:10.8
30 George Lewis Team Bikenetic 0:39:17.0
31 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V 0:39:22.4
32 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:27.5
33 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:39:28.6
34 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:39:32.7
35 Michael Pusey Team Bikenetic 0:39:33.3
36 Dennis Dischler Unattached 0:39:40.4
37 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:39:45.7
38 Christopher Kick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:39:54.0
39 Dane Paris Team Bikenetic 0:39:57.8
40 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:40:01.4
41 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:40:15.6
42 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:16.0
43 Chris Larkin Unattached 0:40:57.6
44 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:41:01.5
45 Brian Indre Team Bikenetic 0:41:09.9
46 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:41:25.2
47 Geoffrey Wikel Unattached 0:41:25.6
48 Juan Constanza Phase Cycling 0:41:39.1
49 Ted Blake Rock Creek Velo 0:42:03.8
50 Aaron Richardson V-DAY 0:42:05.9
51 Martin Austermuhle Unattached 0:42:46.1
52 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
53 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 1 Lap
54 Arjan Berkelaar Unattached 1 Lap
55 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
56 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 1 Lap
57 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
58 Robert Spinks Team Bikenetic 1 Lap
59 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
60 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
61 Michael Reiner The Cycle Works 1 Lap
62 Chas Offutt Unattached 1 Lap
63 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
64 Eric Brewer Blumont 1 Lap
65 Robert Pickett Team DOS 1 Lap
66 Jack Sterne Unattached 1 Lap
67 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
68 Brian Connors The Bike Lane 1 Lap
69 Martin Thomas Unattached 1 Lap
70 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
71 Peter Gambill Unattached 1 Lap
72 James Maiden Unattached 1 Lap
73 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
74 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
75 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
76 Gilbertace Apacible National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
77 Chris Huller Unattached 1 Lap
78 Jason Mallett DFLDNFFML 1 Lap
79 Michael Minnis Unattached 1 Lap
80 John Brill Unattached 1 Lap
81 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
82 William Crawford Unattached 1 Lap
83 Scott Kaplan National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
84 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
85 Graham Davis Unattached 1 Lap
86 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
87 Sam Valdez Unattached 1 Lap
88 Rodges Ankrah Route 1 Velo 1 Lap
89 Warren Chambers Unattached 1 Lap
90 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
91 Matthew Wright Unattached 1 Lap
92 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
93 Firman Mathis Phase Cycling 1 Lap
94 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 2 Laps
95 Maurice Mead Unattached 3 Laps
DNF Eric Saidel Unattached DNF
DNF Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF John Reed The Bike Lane DNF
DNF Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
DNF Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle DNF
DNF Rob Hermstein Unattached DNF
DNF Joshua Pierce Team Bikenetic DNF
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 61   Cat 5: 17   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:43:10.8
2 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:14.8
3 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:43:37.7
4 Jay Morali Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:03.3
5 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:38.7
6 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing 0:44:44.4
7 Ken Bell Rocktown Racing 0:45:14.3
8 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:45:21.4
9 Chris Merriam Crosshairs Cycling 0:46:19.8
10 Peter Schultz Team Bikenetic 0:46:32.6
11 James Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:43.5
12 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:46:45.2
13 Mario Zometa Unattached 0:46:57.1
14 Scott Thompson Squadra Coppi 0:47:34.6
15 Stokely Samuel Sportif Coaching Group 0:48:23.9
16 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:48:36.3
17 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:57.1
18 Marc Genberg The Bike Lane 0:49:27.8
19 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:49:44.7
20 Mike Shaw Unattached 0:50:09.1
21 David Blodgett Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:20.1
22 Gregory Butler Squadra Coppi 0:50:22.9
23 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:33.6
24 Andrew Rodriguez Wicked Wash Racing 0:50:46.4
25 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:05.4
26 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:52:10.4
27 Joe Penano The Bike Lane 1 Lap
28 Evans Rohrbaugh The Bike Shak Cycling Team 1 Lap
29 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
30 Sol Schott Crosshairs Cycling 2 Laps
DNF Gary Rodosta Unattached DNF
DNF Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rogers Cameron Racing 0:44:34.5
2 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 0:44:47.8
3 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:44:53.1
4 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:44:59.9
5 Roger Masse Unattached 0:45:26.6
6 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:45:47.7
7 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:46:43.9
8 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:46:46.8
9 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:47:08.3
10 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:47:44.9
11 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:48:22.6
12 Neal Sapp Unattached 0:49:46.9
13 Gary Dugovich Unattached 0:49:47.0
14 Andrew Baird DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:50:49.4
15 David Beavis Unattached 1 Lap
16 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
17 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
18 Robert Taylor Unattached 1 Lap
19 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Jed Dinger DCMTB 1 Lap
21 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
22 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
23 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
24 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
25 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
26 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
27 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
28 David Jones Potomac Velo Club 3 Laps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge C3-Twenty20cycling 0:42:03.3
2 Harlan Price Take Aim Cycling 0:44:39.8
3 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:44:50.7
4 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:45:56.2
5 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:25.1
6 Benjamin Toll Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:47:20.8
7 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:08.2
8 Alexander Olbrich Unattached 0:50:51.6
9 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
11 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
12 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
13 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
14 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Alexander Mcrae Ocean Velo Club 1 Lap
16 Nathan Cristler Unattached 1 Lap
17 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 1 Lap
19 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
20 Asa Rogers Unattached 1 Lap
21 Bill Wheeler Adventures for the Cure 1 Lap
22 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
25 Brooks Ward Crosshairs Cycling 1 Lap
30 Andrew Karr Great Eskape 2 Laps
31 Jarrett Conway Unattached 2 Laps
DNF Matthew Ficke The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nelle Pierson Unattached 0:42:27.6
2 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:42:29.8
3 Lindsay Donnellon Unattached 0:43:03.3
4 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 0:43:51.6
5 Jenna Latour nichols Bicycle Revolutions Racing 1 Lap
6 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
7 Mara Menahan Unattached 1 Lap
8 Amy Coleman River CIty Women's Racing 1 Lap
9 Kristen Janiszewski Unattached 1 Lap
10 Beth Durman VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
11 Alexis Zink Unattached 1 Lap
12 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
13 Andrea Monroe Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
14 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
16 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
17 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 Sagada Penano The Bike Lane 1 Lap
19 Julia Bryan District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
20 Angela Parrotta Team Sticky Fingers 1 Lap
21 Arden Sperty Unattached 1 Lap
22 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
23 Edrie Ortega Unattached 1 Lap
24 Christine Feldt Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Tarquinio Unattached 0:43:00.3
2 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:44:14.8
3 Florence Lamirand Unattached 0:44:52.9
4 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:44:56.6
5 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:41.1
6 Kim Bailey Unattached 0:46:35.1
7 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:48.2
8 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
9 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
10 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
11 Anna Mihalovich Prince William County Composite 1 Lap
12 Mia Landeck Unattached 1 Lap
13 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
14 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 1 Lap
15 Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
16 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
17 Jenny Bourque Unattached 1 Lap
18 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
19 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
20 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
21 Samantha Brann Unattached 1 Lap
22 Emily Somach Unattached 1 Lap
23 Sade Smith Endorphin Fitness 1 Lap
24 Sherri Joyner Unattached 1 Lap
25 Jenna Golan The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
26 Jennifer Stack Lateral Stress Velo Inc. 2 Laps
27 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
28 Jomarie Hoholik The Bike Lane 2 Laps
Finishers: Cat 4: 24   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter SEAVS/Haymarket 0:37:59.0
2 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:38:28.4
3 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:38:39.0
4 Traci Rodosta Unattached 0:38:40.0
5 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:39:29.8
6 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:40:08.7
7 Jennifer Tillman Joe's Bike Shop Racing Team 0:41:38.3
8 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:41:45.3
9 Lisa Young Unattached 0:44:04.5
10 Mindy Simmons Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:44:34.2
11 Lisa Jancy Team Sticky Fingers 1 Lap
12 Adrienne Allegretti Route 1 Velo 2 Laps
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:18:54.6
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:19:28.4
3 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:20:06.0
4 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:21:11.8
5 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:21:15.3
6 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:22:28.5
7 Emma Covas Rock Creek Velo 0:23:03.3
8 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:23:07.3
9 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:27:38.5
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:16:29.4
2 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:17:12.7
3 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:17:45.3
4 Anna Avila Rock Creek Velo 0:19:23.5
5 Sara Mihalovich Endorphin Fitness 0:20:01.9
6 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:20:38.9
7 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:21:14.2
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:44.8
2 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:24:32.3
3 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:24:52.6
4 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:24:56.5
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:28:12.6
6 Anna Field Unattached 0:32:34.4
7 Gemma Joyce Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:16:16.6
2 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:18:22.8
3 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:18:52.2
4 Jenna Free Endorphin Fitness 0:20:42.1
5 Elizabeth Kelley-kern Rock Creek Velo 0:21:59.0
6 Leah Simon Rock Creek Velo 0:22:33.6
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammi Stauffer Unattached 0:43:15.5
2 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:45:01.3
3 Patty Fulton Colavita Racing Inc./Colavita Midat 1 Lap
4 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 1 Lap
5 Cara Schultz Team Bikenetic 1 Lap
6 Anne Sheehy Endorphin Fitness 1 Lap
7 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
8 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
9 Bridget Zolman Potomac Velo Club 1 Lap
10 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
11 Gina Inocencio Unattached 2 Laps
12 Rachel Kristy Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
18 Erin Conner 1 Lap
23 Gina Grinstead 1 Lap
24 Kristen Janiszewski 1 Lap
26 Adrienne Allegretti 1 Lap
27 Lindsay Donnellon 1 Lap
28 Amanda Beirne 2 Laps
29 Evelyn Egizi 2 Laps
32 Lauren Peterson 2 Laps
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1