Log In
Boston Road Club Cyclocross at Shedd Park • Nov 24 2019
Race uploaded by Velocity Results csv | json
5
6.1
3.5
4.5
4.6
Rain, 42 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #SheddParkCX

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
6.1
Moisture
3.5
Accel
4.5
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Alexander Scopinich-burgel New England Devo p/b Cadence Wealth 18:10 05:03 04:24 04:17 04:27
2 Keenan Billings New England Devo p/b Cadence Wealth 18:23 05:04 04:23 04:26 04:32
3 Nicholas Donovan Riverside Racing 18:36 05:04 04:27 04:29 04:36
4 Angelo Carbone goodwin NHVT Jr Cycling 20:03 05:28 04:52 04:51 04:52
5 Reese Berman Essex County Velo 22:21 06:05 05:32 05:33 05:11
6 Schuyler Hagge 1 Lap 06:41 05:48 05:54
7 Eli Billings New England Devo p/b Cadence Wealth 1 Lap 06:51 06:01 06:13
8 Tyler Abrams Pedal Power Acton MA 1 Lap 07:07 06:13 05:55
9 Matthew Berlinger Putney West Hill 1 Lap 07:58 06:55 06:46
10 Elliot Parsons HUP United 1 Lap 08:24 07:16 06:49
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Eric Wyzga the Dropouts p/b NECT 38:57 10:12 09:34 09:39 09:33
2 Chuck Munn 38:58 10:28 09:16 09:39 09:35
3 Morgan Macleod 39:39 10:49 09:38 09:45 09:28
4 Nicholas Brocato NBX/Narragansett Beer/Apex 39:46 10:20 09:36 09:55 09:56
5 Patrick O'sullivan Keep It Tight 39:55 10:43 09:45 09:50 09:38
6 Lee Wassilie 40:37 10:45 09:43 09:58 10:12
7 Ian Bachman-sanders Block Island Sport Shop 40:49 10:47 09:49 09:54 10:20
8 Guthrie Andres HUP United 41:25 10:48 10:07 10:19 10:11
9 Daniel Kosuk 41:41 11:00 10:10 10:12 10:20
10 Brian Albert Blue Hills Cycling Club 42:29 11:08 10:15 10:29 10:38
11 Gregory Finn 42:57 11:08 10:31 10:45 10:33
12 Mark Castrovinci Minuteman Road Club 42:59 11:07 10:21 10:41 10:50
13 Chris Mitchell Minuteman Road Club 43:19 11:00 10:32 10:52 10:56
14 Matt Hersey bikeman.com 43:57 11:04 10:34 10:54 11:25
15 Anthony Case 45:41 11:38 10:47 11:48 11:29
16 Matthew Rohr Thirsty Bois 46:10 12:25 11:15 11:23 11:07
17 Grant Halsey 46:38 11:52 11:25 11:35 11:46
18 Matt Aumiller BC High 46:48 12:10 11:22 11:31 11:46
19 Matthew Johnson Riverside Racing 47:21 12:56 12:41 11:18 10:27
20 Michael Shneer Merrimack Valley Velo 48:50 12:24 11:15 12:36 12:36
21 Alexander Scopinich-burgel New England Devo p/b Cadence Wealth 48:58 12:09 11:23 12:05 13:20
22 Gregor Rohda Team Lucky Patrol 1 Lap 14:04 13:38 14:27
DNF Patrick Cochran B2C2 p/b JRA Cycles DNF 11:30
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Detlef "hellmut" Hagge 36:48 07:52 07:09 07:03 07:16 07:29
2 Eric Hallman Grace Bicycles Velo Club 37:09 07:50 07:14 07:18 07:24 07:23
3 Varoujan Hagopian Minuteman Road Club 37:33 07:58 07:19 07:28 07:29 07:21
4 Marko Zatylny NDG Cycling Club 37:39 07:59 07:26 07:22 07:27 07:25
5 Paul Rosenstrauch Community Bicycle Racing 37:50 08:08 07:23 07:19 07:33 07:27
6 Thomas Francisco New England Devo p/b Cadence Wealth 38:06 08:09 07:23 07:22 07:37 07:35
7 David Parmelee Essex County Velo 38:25 08:08 07:38 07:40 07:36 07:23
8 Todd Aldrich B2C2 p/b JRA Cycles 38:28 08:09 07:22 07:42 07:40 07:36
9 Tyler Berman Essex County Velo 38:45 08:00 07:26 07:24 08:04 07:50
10 Luke Brassard Donut Velo 38:50 07:50 07:30 07:54 07:59 07:37
11 Erik Dellea Sunapee/Buchika's/Canary Systems 38:51 08:28 07:41 07:35 07:38 07:29
12 Michael Shneer Merrimack Valley Velo 39:25 08:06 07:49 07:49 08:00 07:42
13 Bruce Rychlik 39:27 08:25 07:47 07:46 07:47 07:42
14 Randy Boneta Blue Collar Racing 39:31 08:23 07:39 07:45 07:57 07:46
15 Ty Stephens Riverside Racing 39:33 08:11 07:42 07:47 08:01 07:52
16 Nicholas Tham MIT Cycling 39:41 08:13 07:53 07:40 08:00 07:56
17 Sean Patch Mr. 39:42 08:32 07:34 07:40 08:05 07:52
18 Mark O'neill Team Motion Racing 39:46 08:13 07:42 07:50 07:59 08:03
19 Kelvin Ma 40:29 08:57 07:42 07:54 07:57 07:59
20 Sean Weiss CS Racing 40:39 08:05 08:59 08:14 08:17 08:03
21 William Armero ORNOT 40:44 09:01 08:05 07:34 07:42 08:23
22 Andrew Maker Sea Sports Cyclery 40:50 08:38 07:58 07:58 08:12 08:03
23 Anthony Melfi Bike Path Pictures Inc 41:07 08:58 08:00 07:53 08:01 08:14
24 Matthew Benson Bikeman.com 41:12 08:31 07:56 08:08 08:39 07:59
25 David Miles Qt2 41:12 09:07 07:58 08:02 08:11 07:55
26 Ethan Terrill Minuteman road club 41:13 08:32 07:56 08:08 08:29 08:07
27 David Freeman 545 Velo 41:20 08:43 07:57 08:12 08:22 08:07
28 Garrison Parker State 9 Racing p/b Vittoria 41:26 08:42 07:57 08:11 08:19 08:17
29 Nathan Muehleisen Wheelworks 41:27 08:39 08:01 08:09 08:23 08:15
30 David Goldberg 545 Velo 41:34 08:44 08:15 08:20 08:15 07:59
31 Joshua Calvi Fritz's Bicycle Shop 41:36 08:43 07:57 08:16 08:23 08:17
32 Tim Henion Essex County Velo 41:42 08:57 08:01 08:10 08:26 08:09
33 Raffaele Melidone Fritz's bicycle shop 42:23 09:00 08:08 08:25 08:25 08:25
34 Joshua Green pedalpowertraining.com 42:27 08:41 07:45 08:08 09:23 08:30
35 Mark Schnepel Commencal Co-Factory 42:41 09:00 08:06 08:25 08:38 08:33
36 Erik Wells 42:42 08:39 08:23 08:31 08:48 08:20
37 Jeff Dieffenbach 545 Velo 42:48 09:04 08:13 08:35 08:41 08:16
38 Thomas Urbanik 43:11 09:03 08:19 08:25 08:46 08:38
39 Brian Lawlor 43:22 09:23 08:15 08:29 08:32 08:44
40 Luke Kaplan B2C2 p/b JRA 43:36 08:58 08:54 08:43 08:29 08:33
41 John Berlinger Putney/ West Hill 43:38 09:07 08:31 08:39 08:48 08:33
42 Ben Kelley Team AMP 43:45 09:45 08:31 08:27 08:34 08:28
43 Eric Mukherjee 44:10 09:21 08:26 08:54 08:48 08:42
44 Noah Leavitt 44:19 09:49 08:25 08:29 08:47 08:49
45 Jason Bini True Cyclery 44:57 09:37 08:42 08:46 08:52 09:01
46 Alan Moss 45:06 09:48 08:57 08:42 09:01 08:37
47 Brett Anderson 45:39 09:27 08:47 09:03 09:06 09:16
48 Mickey Cheah B2C2 p/b JRA Cycles 1 Lap 09:42 08:52 09:21 10:00
49 Steve Doty SVC/Bikeworks 1 Lap 09:57 09:17 09:20 09:33
50 Evan Berman Essex County Velo 1 Lap 09:51 10:01 09:30 09:34
51 James Casagrande NEMBA RACING 1 Lap 10:20 09:40 09:37 09:20
52 Angelo Carbone goodwin NHVT Jr Cycling 1 Lap 10:02 10:24 10:50 10:43
53 Steven Casagrande James Casagrande Racing 1 Lap 10:58 11:53 10:04 10:31
54 Brandon Milardo 1 Lap 11:22 11:16 12:50 11:47
55 Ryan Leonard 1 Lap 12:21 11:33 11:57 12:25
DNF Keith Kaminski Boston College DNF 11:10 08:52
DNF Timothy Mayo Fritz's Bicycle Shop DNF 09:07 08:53 08:48 09:46
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Sean Patch Mr. 42:48 11:01 10:12 10:42 10:54
2 Tyler Berman Essex County Velo 44:12 11:01 10:45 11:05 11:21
3 Cormac Rohda BC High 1 Lap 16:41 17:05 15:59
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Miles Billings 545 Velo 41:28 07:18 06:33 06:46 06:49 06:57 07:06
2 Ciaran Mangan Landry’s bicycles 42:46 07:32 06:54 06:53 07:04 07:15 07:08
3 John Sakalowsky Romeo 42:53 07:18 07:00 07:00 07:17 07:16 07:02
4 Joshua Burgel Bikeway Source 42:58 07:37 06:59 06:55 07:04 07:16 07:07
5 Brad Walker 545 Velo 43:01 07:34 07:00 06:57 07:05 07:15 07:11
6 Ian Odell Fritz's Bicycle Shop 43:07 07:44 07:05 06:58 07:04 07:06 07:10
7 Daniel Coady BikeReg 43:45 07:32 07:01 07:11 07:07 07:28 07:26
8 Michael Benson Bikeman.com 44:01 07:40 07:09 07:09 07:09 07:27 07:28
9 Brian Hughes Fast Splits 44:40 07:34 07:07 07:16 07:26 07:36 07:40
10 Damien Colfer Colonial Bicycle Company 45:19 07:39 07:29 07:19 07:29 07:41 07:43
11 C Todd Lombardo HUP United 45:49 08:18 07:22 07:32 07:26 07:40 07:32
12 Philip Golden Blue Hills Cycling Club 45:50 07:57 07:25 07:42 07:34 07:39 07:32
13 Edward Parsons HUP United 47:25 08:18 07:33 07:52 07:56 08:08 07:39
14 Matt Zarotny Joe’s Garage 47:27 08:01 07:39 07:51 07:59 08:09 07:48
15 Timothy Mccoy Gus' CX 47:52 08:11 07:30 07:31 07:43 08:14 08:43
16 Chris Trabulsie BikeBarnRacing.com 49:13 08:16 07:41 07:57 08:12 08:27 08:42
17 Menachem Roth BHCC 1 Lap 09:17 08:22 08:13 08:17 08:41
18 Robert Rolsma Riverside Racing 1 Lap 08:58 08:22 08:27 08:43 08:36
19 Chad Morris Riverside Racing 1 Lap 09:38 09:11 09:23 09:37 09:35
20 Stephen Simmerman PBM Coaching 1 Lap 09:59 09:18 09:17 09:47 09:24
21 Katrina Armstrong 2 Laps 12:14 10:31 11:09 12:22
DNF Ernest Tautkus Wheelhouse Coaching DNF 07:39
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Paul Richard CCB Racing 47:19 08:11 07:31 07:44 07:51 08:01 08:01
2 Richard Smith Symscape 47:21 08:07 07:34 07:38 07:51 08:04 08:06
3 Peter Abdinoor Riverside Racing 47:50 08:18 07:38 07:39 07:48 08:09 08:17
4 Paul Vogel BMB Racing 48:13 08:10 07:37 07:49 08:11 08:10 08:17
5 John Golden Corner Cycle 48:36 08:11 07:53 07:55 08:03 08:12 08:22
6 Mike Rowell Bikeway Source Racing 49:00 08:18 07:46 07:59 08:12 08:13 08:33
7 Torben Berwald Cycle Loft 49:15 08:11 07:35 08:17 08:12 08:32 08:29
8 Don Seib BMB Racing 50:16 08:31 07:49 08:06 08:17 08:34 08:59
9 Jerry De zutter 545 Velo 50:28 08:36 08:08 08:13 08:16 08:24 08:52
10 John Vogel BMB Racing 50:39 08:35 07:57 08:09 08:32 08:39 08:46
11 Alexis Arapoff BMB Racing 51:23 08:28 08:05 08:18 08:34 08:51 09:08
12 Steve Witkus JRA Cycles 52:02 08:58 08:27 08:26 08:39 08:47 08:45
13 Chris Scott Riverside Racing 52:05 08:47 08:22 08:31 08:43 08:54 08:49
14 David Foley Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 52:23 08:39 08:15 08:25 09:00 09:12 08:53
15 Henry Van den broek Keep it Tight 52:26 08:47 08:29 08:33 08:45 08:57 08:56
16 Charles Bourdages Jewett Farms Racing 53:20 08:58 08:21 08:38 08:49 09:12 09:24
17 Steve Mcgrath 54:13 08:59 08:27 08:31 08:57 09:31 09:49
18 Colin Johannen BIKEMAN.COM 54:34 09:05 08:38 08:56 09:09 09:29 09:18
19 Stuart Olsen Riverside Racing 54:49 09:08 08:29 08:41 09:01 09:24 10:05
20 Brian Mcinnis JRA Cycles 54:57 09:26 08:42 08:50 09:18 09:26 09:16
21 Nelson Repenning MIT 55:01 08:58 08:31 08:57 09:13 09:43 09:38
22 Thomas Holton Prota Project P/B DSD Composites 56:30 09:44 08:36 09:03 09:20 09:40 10:08
23 Colman O'connor Riverside Racing 56:30 09:33 08:59 09:08 09:14 09:54 09:42
24 Jim Murphy Colavita Cowbell Racing 1 Lap 09:49 09:20 10:11 10:06 10:16
25 John Aney Fritz's Bike Shop 1 Lap 10:13 09:24 09:54 10:04 10:34
26 Eric Brassell 545 Velo 1 Lap 09:40 09:51 10:33 10:35 10:37
27 Mark Lovejoy Fritz's Bicycle Shop 1 Lap 09:49 09:45 10:20 10:54 11:14
DNF Eiric Marro Sunapee/Buchika’s/Canary Systems DNF 09:10 08:52
DNF Christopher White CYCLONAUTS DNF 08:27 08:16 09:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Tyler Munroe CCB Racing 51:07 08:34 08:09 08:23 08:27 08:44 08:50
2 Eugene Petrella CCC/Keltic Const./Zanes Cycles 52:52 08:38 08:14 08:39 08:51 09:15 09:16
3 David Belknap Cycle Lodge 53:06 08:58 08:19 08:40 08:55 09:06 09:08
4 Kevin Callahan CYCLE LODGE 53:10 08:55 08:23 08:40 08:56 09:06 09:12
5 David Waltz 545 Velo 53:34 08:51 08:22 08:45 08:57 09:11 09:28
6 Keith Enderle Team Horst Sports 54:29 08:59 08:37 08:57 09:03 09:24 09:29
7 Tom Catalano Essex County Velo 55:23 09:10 08:34 09:01 09:28 09:47 09:24
8 Normand Collard BMB Racing 55:25 09:18 08:35 08:49 09:11 09:48 09:45
9 Timothy Shea Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 55:30 09:26 08:58 09:13 09:29 10:01
10 Marc Tatar Bikeworks/SVC 55:30 09:43 09:19 09:20 09:49 09:40
11 David Bancroft Spark 1 Lap 09:59 09:11 09:35 10:14 10:27
12 Barry Doubleday Cycle Lodge 1 Lap 10:16 09:25 09:50 09:59 10:10
13 Douglas Sherman Sea Sports Cyclery 1 Lap 10:00 09:31 10:07 10:34 10:37
14 Mike Cyr Storrs center cycle 1 Lap 10:34 09:39 09:59 10:32 10:47
15 Edward Dishong Guipago Custom Cycles 1 Lap 10:14 10:18 10:16 10:17 11:11
16 Robert Dillon BMB Racing 1 Lap 10:39 09:58 10:18 10:49 10:53
17 Lawrence Purtill Stedmans/MeltSnow Racing 1 Lap 10:35 10:03 10:59 11:14 11:40
18 Carl Brown CCB Racing 1 Lap 11:04 10:35 11:06 11:40 12:13
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Ben Frederick ORNOT 54:48 08:17 07:36 07:37 07:39 07:48 07:56 07:55
2 Breeze Keller Velocio Northeast 59:52 09:15 08:11 08:10 08:17 08:34 08:44 08:42
3 Andy Scott Riverside Racing 1:00:11 08:22 08:03 08:12 08:19 08:36 08:48 09:51
4 Sean Curran Bicycle Express Racing 1:01:06 08:54 08:27 08:35 08:31 08:44 08:51 09:04
5 Eric Follen Colonial Bicycle Company 1:01:44 09:25 08:09 08:28 08:38 08:42 09:05 09:18
6 Silas Anthony Cyclocrossworld.com 1:02:07 09:05 08:29 08:30 08:46 08:49 09:07 09:21
7 Donnie Seib BMB Racing 1:02:49 09:16 08:29 08:48 08:48 09:11 09:02 09:16
8 Herb Grignon Fritz's Bicycle Shop 1:03:22 09:23 08:24 08:34 08:49 09:12 09:25 09:35
9 Evan Barr-beare Team Hungry 1:03:59 09:28 08:44 08:54 08:55 09:02 09:16 09:40
10 Brad Smith The Drifters 1:04:45 09:07 08:27 08:57 09:10 09:22 09:32 10:10
11 Josh Anthony CyclocrossWorld.com 1 Lap 09:17 08:32 08:52 09:07 09:20 09:42
12 Liam Foley Riverside Racing 1 Lap 09:37 08:45 08:45 09:03 09:36 09:28
13 Matthew Graham-o'regan Quad Cycles 1 Lap 09:41 09:16 09:18 09:02 09:27 09:14
14 Addison Minott Daedalus \ Allstonvelo 1 Lap 09:10 08:30 08:47 09:09 10:32 10:18
15 Ryan Bourgoin Tall Sock Racing 1 Lap 09:42 09:21 09:18 09:51 09:44 10:19
16 Nick Hight-huf Northampton Cycling Club 1 Lap 09:20 08:58 09:14 09:55 10:11 11:07
17 Kevin Orlowski Chainline Cycles 1 Lap 09:58 09:34 10:12 10:33 11:14 10:24
18 Jeffery Ziegler GPM 2 Laps 11:28 10:44 10:49 11:00 11:10
DNF Mike Morse Colonial Bicycle Company DNF 09:15
DNF Michael Marston Daedalus / Allstonvelo & Somervelo DNF 08:58 08:21 08:34 09:05
DNF Gregory Colby B2C2 p/b JRA Cycles DNF 09:41 08:54 09:23 10:16
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Lee Moynahan Sea Sport / Cape Cod Cycle 42:22 09:11 08:08 08:19 08:29 08:16
2 Sarah Weiskittel 44:19 09:28 08:34 08:45 08:47 08:45
3 Samantha Shipman Pedal Power 45:44 09:55 08:48 09:01 09:12 08:48
4 Sheaumei Tsai HUP United 45:53 09:57 09:10 09:02 08:54 08:50
5 Skyla Mace Colonial Bicycle Company 46:55 10:03 09:03 09:05 09:19 09:24
6 Sarah Proctor The Velo Resource 47:37 09:58 09:21 09:21 09:22 09:35
7 Emma Kaplan 47:50 10:28 09:25 09:10 09:25 09:22
8 Melanie Ryals 545 Velo 48:36 10:27 09:26 09:36 09:46 09:22
9 Heather Abrams HUP United 48:36 10:33 09:24 09:36 09:42 09:22
10 Lili Morris Riverside Racing 49:43 10:32 09:25 09:49 09:55 10:03
11 Malia Koppin 1 Lap 10:46 09:48 10:13 09:41
12 Denise Butler Honey Stinger Hive 1 Lap 10:40 09:55 10:04 10:19
13 Elizabeth Clark Colavita Cowbell Racing 1 Lap 10:57 10:12 10:22 10:14
14 Kate Leppanen pedalpowertraining.com 1 Lap 11:05 10:25 10:56 10:43
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Mia Eberstadt New England Devo 43:41 09:03 08:28 08:49 08:40 08:42
2 Molly Dishong Guipago Custom Cycles 47:09 09:56 09:10 09:29 09:21 09:14
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Joanne Grogan BMB Racing 40:56 08:55 07:54 08:03 08:08 07:57
2 Michele Smith HUP United 41:11 09:00 08:08 08:06 08:02 07:56
3 Susan Mcdonough BMB Racing 41:37 09:00 08:07 08:06 08:02 08:22
4 Nathalie Poirier Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 41:45 09:00 08:09 08:14 08:14 08:09
5 Emily Molden Riverside Racing 42:16 09:09 08:18 08:21 08:14 08:15
6 Sara Katz Colonial Bicycle Company 42:29 09:20 08:19 08:17 08:18 08:16
7 Karen Nash Riverside Racing 44:30 09:40 08:37 08:43 08:44 08:46
8 Laura Kernan Riverside Racing 1 Lap 10:46 09:52 10:24 10:12
9 Robin Macdonald-foley Judgement Velo/TBOV 1 Lap 11:27 10:27 10:32 10:38
10 Tiffany Hogan 1 Lap 13:12 11:44 12:06 12:10
11 Elizabeth Thibodeau GUS CX 1 Lap 12:26
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Regina Legge Trek Cyclocross Collective 44:37 09:22 08:40 08:50 08:48 08:57
2 Anja Meichsner Wheelworks Racing 45:48 09:44 08:43 09:00 09:04 09:17
3 Clio Dinan Green Line Velo driven by ZIPCAR 47:04 10:28 09:17 09:02 09:09 09:09
4 Leslie Lupien Velocio NECX 47:06 10:21 09:12 09:14 09:18 09:01
5 Joanne Grogan BMB Racing 49:17 10:23 09:31 09:50 09:41 09:52
6 Erin Faccone Velocio NECX 49:49 10:51 09:36 09:46 09:34 10:03
7 Kim Coleman BMB Racing 49:59 10:28 09:41 09:54 09:51 10:07
8 Nicole Cyr Bikeman.com 51:10 11:05 09:47 10:02 10:06 10:11
9 Danielle Baron Sunapee/Buchika’s/Canary Systems 52:20 11:10 10:02 10:25 10:19 10:25
10 Melissa Seib Barker Mountain Bikes 52:38 11:14 10:14 10:19 10:25 10:26
11 Paige Williams BCA/Linen 53:21 11:14 10:24 10:26 10:49 10:28
12 Jennifer Murphy Colonial Bicycle Company 53:50 11:23 10:30 10:47 10:47 10:24
13 Anne Raymond B2C2 p/b JRA Cycles 54:06 11:42 10:25 10:39 10:33 10:47
14 Nikki Montanaro Ladies First Cycling 54:45 11:30 10:43 10:54 10:51 10:48
15 Athena Moore B2C2 p/b JRA Cycles 55:02 11:48 10:33 10:50 10:57 10:54
16 Brooke Spaulding No.22 Racing 1 Lap 11:48 10:52 11:24 10:59
17 Ella Dishong Guipago Custom Cycles 1 Lap 11:17 11:40 11:20 11:08
18 Deidre Cullen Sunapee/Buchikas/Canary Systems 1 Lap 12:04 10:59 10:53 12:02
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 11