Log In
Badger Cross Day 2 • Dec 11 2011
3.5
0
0
4
0
Clear, 40 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.5
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lombardo Verdigris-Village CX Team
2 Mitch Nordahl Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Christopher Osborne ISCorp Cycling Team
4 Kyle Sarasin
5 Ian Mcshane Red Zone Cycling
6 Drew Wilson
7 Gavin Haley Red Zone Cycling
8 Russ Kuryk Iron Cycles
9 Edwin Bagley Iron Cycles
10 Travis Gruchow Magnus
11 Paul Loeper
12 Bill Mulligan
13 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
14 Josey Weik ISCorp Cycling Team
15 Nathan Jacques Magnus
16 Buckley Birkholz
17 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
18 Colby Lash
19 Nathan Labecki ISCorp Cycling Team
20 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
21 Josh Weis Colavita Racing
22 Gary Baisa Brazen Dropouts
23 Daniel Wheeler Gopher Wheelman
24 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
25 Michael Wakeley Team Kenda presented by Geargrinder
26 Paolo Urizar xXx Racing
27 Michael Gregor Roscoe Village Bike Racing
28 Dan Mallek Verdigris-Village CX Team
29 Jason Digman Dig It Cycling
30 Daniel Dolney ISCorp Cycling Team
31 Nathan Yadon University of Wisconsin-Eau Claire
32 Bryan Garfoot Northwestern University
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 29   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Giuliano Village-Verdigris Cycling
2 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
3 Zachary Redding
4 Mark Sharafinski Lifecyclists/Emerys.com
5 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
6 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
7 Ezra Wardpackard
8 Daniel Santos Red Zone Cycling
9 William Burkholder
10 Thomas Kabacinski xXx Racing
11 Christopher Kleingartner Roscoe Village Bike Racing
12 Randy Koplin
13 Andrew Schmidt
14 Chad Brown
15 Chris Strahm Roscoe Village Bike Racing
16 Tony Lemke University of Wisconsin-Whitewater
17 Tim Foltz
18 Joey Dunscombe Magnus
19 Maxx Hall Village-Verdigris Cycling Team
20 Luke Arrigoni Verdigris-Village CX Team
21 Alex Koch
DNF Zach Giffey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Curtes
2 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
3 Aaron Swanson
4 David Peters Brazen Dropouts Cycling Team
5 Christopher Smith Hup United
6 Jw Miller
7 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
8 Bryan Rheude The Pony Shop
9 Marc Moeller North Branch Cycling
10 Ronald Knutowski
11 Mark Harms HTFU Racing
12 Lee Unwin
13 Andy Hoenisch
14 Paul Roltgen Brazen Dropouts
15 Mike Heenan My Wife Inc
16 Travis Goodlund TEAM MADCROSS
17 Thomas Gerdes Hampshire Cycle Club
18 Christopher Quinn Magnus
DNF Jason Digman Dig It Cycling
DNF Chad Dean 5Nines Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Higgins Johnny Sprockets
2 William Burkholder
3 Eric Brandt Team Wisconsin
4 Peter Tampa Spidermonkey Cycling
5 Mark Morgan Brazen Dropouts Cycling Team
6 Neil Sauter The Pony Shop
7 Tim Skinner
8 Scott Olson
9 Larry Gundlach MadCity Velo Club
10 Thomas Kabacinski xXx Racing
11 Joseph Smessaert Team Chiropractic Partners
12 Dirk Bjornstad
13 Nathan Phelps Big Ring Flyers
14 Quentin Gniot Big Ring Flyers
15 Shawn Laplante
16 Bob Callaway
17 Robert Sorenson Big Ring Flyers
18 Robert Moreland MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper GrandStay Hotels
2 Wayne Simon Enzo's-PSIMET
3 Tim Boundy Verdigris-Village CX Team
4 Tim Hacker Planet Bike
5 Michael Curtes
6 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX Team
7 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
8 Christando Lombardo Verdigris-Village CX Team
9 Michael Meteyer Great Dane Velo Club (GDVC)
10 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
11 William Kuster Loon State Cyclists
12 Danny Warner Verdigris-Village CX Team
13 John Thompson St Paul Bicycle Racing Club
14 Randal Warren xXx Racing
15 Tedd Jacobson
16 Tim Leroy Team Mack Racing Assoc. LTD
17 Eric Knuth Trek Midwest Team
18 Thomas Hooyer Trek Midwest Team
19 John Ericsson TEAM MADCROSS
20 John Riley Trek Midwest Team
21 Robert Garner V.C. Bikesport
22 Scott Cole Adventure 212
23 Brian Petted Team Extreme
24 Timothy Theobald Cafe Hollander RDC
25 Steel Bokhof The Pony Shop
DNF Chris Hammer Wheel Fast Racing
DNF Michael Pederson Hup United
DNF Jw Miller
DNF Paul Warloski My Wife Inc
DNF Bruce Breitrick Team Wheel & Sprocket
DNF Allan Thom Half Acre Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
2 Ross Adams
3 Timm Jacobson
4 David Vogt
5 Mark Joslyn
6 Kurt Greenslit
DNF Jeffrey Hatton Titletown Flyers Cycling Team
DNF Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dag Selander Team Plan C
2 Glen Jones Brazen Dropouts Cycling Team
3 Gordon Paulson Trek Midwest Team
4 Darryl Mataya MadCity Velo Club
5 Joseph King Brazen Dropouts Cycling Team
6 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
7 David Sieloff Brazen Dropouts Cycling Team
8 Michael Cisek Team Plan C
9 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
10 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Don Carr ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Busche ISCorp Cycling Team
2 Richard Alderman
3 Rit Booth Hampshire Cycle Club
4 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
5 David Erickson MadCity Velo Club
6 Mark Mendelson
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes
2 Chad Hartley Kenda Pro Cycling pb Geargrinder
3 Craig Faulkner Crossniacs
4 Jesse Rients KUHL
5 Michael Hemme CHICAGO.CX
6 Christopher Fisher Crossniacs
7 Joshua Roeser Flat City Cycling Club Inc.
8 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Scott Mclaughlin SRAM Factory
10 Jason Knauff Burnham Racing
11 Alexander Martin Brazen Dropouts
12 Ian Haupt Planet Bike
13 Matthew Petersen Balance Cycling/Erik's Bike Shop
14 Robert Downs Planet Bike
15 Matthew Schweiker Mesa Cycles Racing Team
16 Ross Cerniglia My Wife Inc
17 Noah Marcus Velo Veloce Cycling Club
18 Travis Braun Magnus
19 Ray Smith Bob's Red Mill Cyclocross
20 Bill Street KUHL
21 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
22 Michael Berman Spidermonkey Cycling
23 Tony Wagner Racers Against Childhood Caner
24 Patrick Haley velo trocadero cycling
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Wheeler Gopher Wheelman
2 David Schuneman Velo Duluth
3 Ted Burns Team Bell Lap
4 Jon Wienandt Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Ross Giese
6 John Grosz
7 Timothy Strege Team Geargrinder
8 Andrew Trewyn
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Kathleen Porter Kathleen Porter
DNF Kathleen Porter Kathleen Porter
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Johnson Village-Verdigris Cycling
2 Sandra Samman xXx Racing
3 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Shannon Russell
5 Leslie Prevish
6 Kristie Ruhland
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Santos Red Zone Cycling
2 Niki Soderberg
3 Eleanor Blick Johnny Sprockets
4 Heather Curnutt MadCity Velo Club
5 Skylar Schneider
6 Cassey Lynn U of Wisconsin/Madison Cycling Team
7 Kari Myrland Brazen Dropouts Cycling Team
8 Gina Kenny PSIMET Racing
9 Kathleen Porter Twisted Spokes Racing Team
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider CT: TIBCO to the Top
2 Corrie Osborne ISCorp Cycling Team
3 Alyssa Severn Cyclocrossracing.com
4 Linda Sone Team Mountain Khakis
5 Antonia Leal Planet Bike
6 Corey Coogan cisek
7 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
8 Jessica Hill The Pony Shop
9 Sarah Huang ISCorp Cycling Team
10 Jennifer Herrell rhoades Bicycles of Tulsa
11 Julie Phelps Big Ring Flyers
12 Patricia Kaufmann My Wife Inc
13 Heidi Beck
14 Meredith Peterson
15 Diane Ostenso Planet Bike
16 Monique Karlen Brazen Dropouts
DNF Diane Ostenso Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 2