Log In
Hyattsville CX • Oct 1 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
4.5
1.9
3.3
2.8
2.3
Clear, 62 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
1.9
Moisture
3.3
Accel
2.8
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:52:27.3
2 David Gunnerson Ascent Concept Team 0:52:27.5
3 Laraib Laubach Rock Creek Velo 1 Lap
4 Sean Price Whole Wheel Velo Club 1 Lap
5 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
6 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
7 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 1 Lap
8 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 1 Lap
9 Auggie Plitt JAMSQUAD Cycling 1 Lap
10 Rashad Mahoney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
11 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
12 Keith Hower Freddie Fu Cycling Team 1 Lap
13 Shannon Field Adventures for the Cure 1 Lap
14 Kyle Murphy The Bike Lane 1 Lap
15 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
16 August Milliken Rock Creek Velo 1 Lap
17 Jay Schrum Unattached 1 Lap
18 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
19 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
20 Vince Dunne Unattached 1 Lap
21 Bo Rider Rock Creek Velo 1 Lap
22 Joshua Townes Rock Creek Velo 1 Lap
23 Brigham Lumm Route 1 Velo 1 Lap
24 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
25 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
26 Gregory Leach Unattached 1 Lap
27 An Ha Unattached 1 Lap
28 Tyler Lulich V-DAY 2 Laps
29 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
DNF Austin Butts Ascent Concept Team DNF
DNF Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V DNF
DNF Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Carney Crosshairs Cycling 0:47:29.3
2 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:48:03.9
3 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:25.3
4 Alex Morse DistrictTaco Racing 0:48:31.8
5 Robert Caudill The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:07.1
6 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:07.9
7 Dylan Stagner Great Eskape 0:49:34.4
8 George Lewis Team Bikenetic 0:49:35.1
9 Colin Hughes Bluemont Connection 0:49:40.8
10 Nick Taylor DistrictTaco Racing 0:49:46.3
11 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:53.6
12 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:56.8
13 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:57.1
14 Brenden Leavitt Unattached 0:50:04.7
15 Mykel Nahorniak District Velocity Racing/District V 0:50:26.8
16 Chris Shybut Unattached 0:50:35.7
17 Tyler Kirkwood Unattached 0:50:43.6
18 Christopher Tank Bluemont Connection 0:50:52.0
19 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:50:54.7
20 Ryan Bower Evolution Cycling Club p/b Long & F 1 Lap
21 Mike Shaw Unattached 1 Lap
22 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
23 Genaro Manzano SEAVS/Haymarket 1 Lap
24 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
25 Chris Howell Bike Doctor/Visit Frederick 1 Lap
26 Chris Boland Unattached 1 Lap
27 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
28 Brian Curlee JAMSQUAD Cycling 1 Lap
29 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
30 Paul Kriewald Unattached 1 Lap
31 Ryan Von dohlen Unattached 1 Lap
32 Frank Leach Unattached 1 Lap
33 Matthew Ficke District Velocity Racing/District V 1 Lap
34 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
35 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
36 Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
37 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
38 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
39 Erik Argueta Unattached 1 Lap
40 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
41 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
42 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
43 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
44 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
45 Martin Austermuhle District Velocity Racing/District V 1 Lap
46 Nicholas Wood Unattached 1 Lap
47 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 1 Lap
48 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
49 Joseph Petty Crosshairs Cycling 1 Lap
50 Jesse Godby Unattached 1 Lap
51 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
52 Eric Brewer Bluemont Connection 1 Lap
53 Matthew Huisman The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
54 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
55 Eduardo Maeyama District Velocity Racing/District V 1 Lap
56 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
57 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
58 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
59 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
60 Michael Edmonds Team Bikenetic 1 Lap
61 Triston Mcintyre Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
62 Michael Minnis Unattached 1 Lap
63 Andrew Karr Great Eskape/ Great Eskape 2 Laps
64 Andrew Reiter The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
65 Marc Brumer National Capital Velo Club/UnitedHe
DNF Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike DNF
DNF Evan Thomas-arnold Unattached DNF
DNF Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club DNF
DNF Nathaniel Buckner Team Bikenetic DNF
DNF Addison Larrow Great Eskape DNF
DNF Grant Mandsager District Velocity Racing/District V DNF
DNF Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 DNF
DNF Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene DNF
Finishers: Cat 4: 71   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Lanier Unattached 0:34:24.0
2 Sjoert Van velzen Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:35:04.0
3 Andrew Lum Unattached 0:35:12.5
4 Willem Drescher SEAVS/Haymarket 0:35:17.2
5 Matteo Pistono Bluemont Connection 0:35:20.5
6 Christian Zegal DistrictTaco Racing 0:35:25.6
7 Keith Ives US Military Endurance Sports 0:35:33.6
8 Alexander Hinton Unattached 0:35:41.5
9 Brett Showalter Unattached 0:35:46.0
10 Jesper Frant Unattached 0:35:46.5
11 Clemens Arnold Unattached 0:35:48.0
12 Llewellyn Davis Unattached 0:35:56.9
13 Ian Bucala DistrictTaco Racing 0:35:59.5
14 Chris Malloy Unattached 0:36:00.2
15 Esteban Sarzosa Unattached 0:36:02.1
16 Patrick Dill Stage 1 Cycling/fusionTHINK / VOSS 0:36:12.4
17 Jose Martinez Unattached 0:36:18.0
18 Joseph Nowariak Unattached 0:36:22.1
19 Adrian Pavia Unattached 0:36:23.5
20 Alex Mccutcheon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:34.6
21 Tirone Johnson Unattached 0:36:49.1
22 Alan Leslie Unattached 0:36:50.6
23 Christopher Yesmant Unattached 0:36:55.7
24 Julian Paul University of Maryland-Baltimore Co 0:37:11.7
25 Harper Phillips Stage 1 Cycling/fusionTHINK / VOSS 0:37:12.6
26 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 0:37:21.7
27 Greg Mccracken Unattached 0:37:29.8
28 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:37:29.9
29 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 0:37:33.2
30 Henry Germaine Unattached 0:37:42.3
31 Douglas Hackelton Unattached 0:37:43.7
32 Gregory Fuller Savage Multisport 0:37:44.2
33 Fernando Barrientos Unattached 0:37:50.8
34 Tyler Morris Unattached 0:37:51.0
35 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:38:06.8
36 Brian Elsts Unattached 0:38:21.6
37 Jeffrey Joyce Unattached 0:38:21.8
38 Jeffrey Simpson Phase Cycling 0:38:37.2
39 Anthony Guadagni Bluemont Connection 0:38:45.9
40 Thomas Nelson Unattached 0:38:49.4
41 Sean Hourihan Unattached 0:38:51.2
42 Matthew Wellner Unattached 0:38:51.8
43 Dan Doggett Unattached 0:38:53.0
44 Jude Crocker Rock Creek Velo 0:39:01.1
45 Michael Hillstrom Unattached 0:39:07.4
46 Edward Porter Unattached 0:39:11.4
47 Kevin Dickinson F.A.R.T. 0:39:11.5
48 Peter Gordon Unattached 0:39:13.4
49 Michael Perry Unattached 0:39:14.3
50 Jacob Pohlman Unattached 0:39:14.7
51 David Martineau Unattached 0:39:14.8
52 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/Getting 0:39:17.3
53 Kent Thompson Unattached 0:39:19.9
54 Clark Weigel Team Squanch it Good 0:39:41.2
55 Michael Hepp Unattached 0:39:45.6
56 Michael Buschbacher Unattached 0:39:53.9
57 Anton Flewelling Unattached 0:40:14.3
58 Jeff Lemieux Proteus Bicycles 0:40:27.4
59 Todd Keller DCMTB 0:41:22.5
60 Gregory Sullivan Unattached 0:42:05.0
61 Mark Seltzer Unattached 0:42:36.4
62 Kelly Gray DCMTB 0:42:38.9
63 Eric Pratt National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:30.5
64 Stephen Marquette National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:45.2
65 James Bowsher Unattached 1 Lap
66 Robert Cannon Team Bikenetic 1 Lap
67 Caleb Patten Unattached 1 Lap
68 Frank Fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
69 Michael Sponseller NA 1 Lap
70 Andrew Payton Unattached 1 Lap
71 J Carroll Unattached 1 Lap
72 Theodore Russell Phase Cycling 1 Lap
73 Connor Stemple Unattached 1 Lap
74 Mark Burke Streetcar 82 Brewing Co 1 Lap
75 Chris Bosco Unattached 1 Lap
76 Curtis Mason Unattached 1 Lap
77 Nelson Mix Unattached 1 Lap
78 Demian Rybock Unattached 1 Lap
79 Jeff Money American Velo Club
80 David Haskins Unattached
81 Dean Anderson GEtting It In
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 52   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District 0:58:27.8
2 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:58:28.2
3 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:58:41.6
4 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:59:27.2
5 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:59:34.6
6 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC 0:59:36.9
7 Joe Thomas S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 1:00:27.1
8 Kevin Ellsworth Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 1:00:47.7
9 Benjamin Harris Rock Creek Velo 1:01:09.2
10 Owen Brenneman 717 Cycling club 1:01:37.5
11 Gram Smith SEAVS/Haymarket 1:01:42.2
12 Dan Miller Unattached 1:01:44.2
13 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:02:21.2
14 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:02:46.9
15 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:02:52.5
16 Sean Price Whole Wheel Velo Club 1:04:08.8
17 Iain Banks Parvilla Cycles/ABRT 1:04:49.0
18 Austin Butts Ascent Concept Team 1:05:14.7
19 Evan Goldberg Rock Creek Velo 1 Lap
20 Thomas Humphreys Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1 Lap
DNF Nicholas Taylor DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:44:51.9
2 Paul Rades Unattached 0:45:22.7
3 Jeffrey Dickey Unattached 0:45:39.6
4 Dan Larino Yukato Yoga p/b Sole Ales 0:45:41.3
5 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:46:37.8
6 Jerzy Wozniak Unattached 0:46:45.6
7 Benjamin Lepene SEAVS/Haymarket 0:46:48.7
8 Joshua Delmanzo Unattached 0:47:00.6
9 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:47:18.2
10 Abe Ehlers Artemis Racing 0:47:31.2
11 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:47:36.1
12 Joel Fetter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:57.7
13 David Howell Prince William Elite Racing (PoWER) 0:47:58.9
14 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:09.4
15 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:26.5
16 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:48:28.4
17 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:29.8
18 Jason Stephens HPC Cycling/HPC/LIST 0:48:59.7
19 Michael Berry Crosshairs Cycling 0:49:09.1
20 Brian Haugli Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:49:17.8
21 Daniel Proulx Unattached 0:49:29.3
22 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:49:54.0
23 Steve Fife Unattached 0:49:57.3
24 Darren Jiron DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:50:00.5
25 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:50:06.9
26 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:50:08.9
27 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:50:19.5
28 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 0:50:29.9
29 Chris Mcgill Crosshairs Cycling 0:51:00.4
30 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 0:51:17.9
31 Paul Bayne Crosshairs Cycling 0:51:34.7
32 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:51:43.1
33 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
34 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
35 David Blodgett Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 21   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:45.4
2 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 0:41:47.0
3 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:41:57.0
4 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:41:57.2
5 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:15.9
6 Scott Huddleston Unattached 0:42:17.9
7 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:42:31.4
8 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:42:49.2
9 Chris Cosper Unattached 0:42:50.4
10 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:42:50.5
11 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:02.5
12 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:43:07.7
13 Mark Skubis Squadra Coppi 0:43:09.6
14 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:09.9
15 Jesse Tubb Unattached 0:43:28.5
16 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club 0:43:35.1
17 William Faucette Unattached 0:43:41.6
18 Albert Greene DCMTB 0:43:49.1
19 Joshua Gorman Crosshairs Cycling 0:43:57.5
20 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:59.0
21 Michael Scardaville DCMTB 0:44:00.5
22 Samuel Guzman PTS Racing 0:44:02.2
23 Ron Edwards DCMTB 0:44:08.2
24 Esteban Sarzosa Unattached 0:44:08.5
25 Ian Cameron Party Racing p/b Iain and Karl 0:44:17.5
26 Dennis Dischler Unattached 0:44:20.8
27 Scott Bricker Unattached 0:44:39.1
28 Victor Pradel Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:50.5
29 Chris Larkin Unattached 0:44:54.0
30 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:44:56.6
31 Che Hale Unattached 0:44:56.8
32 Jason Mallett Unattached 0:44:59.0
33 Richard Mccaffery Unattached 0:44:59.0
34 Juan Constanza Phase Cycling 0:45:06.6
35 Leonardo Vieira Unattached 0:45:09.9
36 Norman Kreiselmeier Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:45:16.1
37 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:16.9
38 David Fischer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:21.6
39 Robert Leary Unattached 0:45:23.6
40 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:23.8
41 Eric Chang Unattached 0:45:32.6
42 Kevin Gallo Squadra Coppi 0:45:33.0
43 Rob Hermstein Unattached 0:45:42.7
44 David Stearman Team Bikenetic 0:45:46.6
45 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 0:45:47.7
46 Dan Shaw Unattached 0:46:03.2
47 Peter Huybers Rock Creek Velo 0:46:29.9
48 Michael D'angelo Unattached 0:46:29.9
49 Eric Brandt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:44.8
50 Scott Peitz Unattached 0:47:19.3
51 Jeffrey Sheehan Unattached 0:47:31.3
52 Marty Steele Hub City Cycles 0:47:33.5
53 Douglas Hackelton Unattached 0:47:41.3
54 Sean Mcknight Unattached 0:47:48.3
55 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:05.3
56 Mehdy Rad Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:48:11.8
57 Scott Fulton DCMTB 0:48:15.4
58 Meghan Gregonis Unattached 0:48:22.7
59 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:26.1
60 Paul Thomas Unattached 0:48:49.1
61 Adam Austin Crosshairs Cycling 0:48:51.5
62 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:01.4
63 Paul Espanol Unattached 0:49:02.0
64 Michael Donnellan Unattached 0:49:05.6
65 Jonathan Levine Team Bikenetic 0:49:53.0
66 D. Brett collins Unattached 1 Lap
67 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
68 Brendan Jacobs Rock Creek Velo 1 Lap
69 Leigh Mailloux Unattached 1 Lap
70 Matthew Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
71 Richard Winkler Unattached 1 Lap
72 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 1 Lap
73 Arjan Berkelaar Unattached 1 Lap
74 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
75 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
76 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
77 Martin Thomas Unattached 1 Lap
78 Adrian Reich Unattached 1 Lap
79 David Jones PVC 1 Lap
80 Scott Wilets National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
81 Graham Davis Unattached 1 Lap
82 Adrian Jones Phase Cycling 1 Lap
83 Chris Barlow Unattached 1 Lap
84 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
85 Matthew Wright Unattached 1 Lap
86 Paul Rubenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
87 Chris Huller Unattached 1 Lap
88 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
89 James Wiedhahn Team Bikenetic
90 Dean Kruuse Unattached
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 46   Cat 5: 19   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Vanderbilt Unattached 0:48:20.8
2 Stokely Samuel Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:48:35.6
3 Lance Ohlsson Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:48:55.4
4 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:48:56.0
5 Jesse Morse Unattached 0:49:05.9
6 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:49:07.4
7 Scott Thompson Squadra Coppi 0:49:16.9
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:49:44.0
9 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:46.6
10 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:50:28.2
11 Eric Saidel Unattached 0:50:42.8
12 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:50:46.1
13 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:50:59.1
14 Gregory Butler Squadra Coppi 0:51:24.1
15 Mark Stahl Team Bikenetic 0:51:24.6
16 Denny Boyle S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 0:51:46.1
17 Kemal Tuncer Unattached 0:51:54.1
18 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 0:52:21.3
19 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 0:52:39.3
20 Juan Constanza Phase Cycling 0:53:05.4
21 Mir Ali Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:53:23.2
22 Stuart Wright Unattached 0:53:49.9
23 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:54:21.4
24 Carlos Goncalves Unattached 1 Lap
25 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
26 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 James Maiden Unattached 1 Lap
DNF Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 0:50:27.0
2 David Wolfel Squadra Coppi 0:52:21.3
3 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:45.3
4 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
5 Galen Wallace Unattached 1 Lap
6 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
8 Russ Baxter Unattached 1 Lap
9 George Uhl Adventures for the Cure 1 Lap
10 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
11 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
12 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
13 Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
14 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
15 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:20:15.0
2 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:20:18.2
3 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:31.6
4 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:21:56.2
5 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:21:58.4
6 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:22:13.5
7 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:22:19.6
8 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 0:22:24.0
9 Evan Tubb Baltimore Youth Cycling 0:23:15.7
10 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:23:31.0
11 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:23:31.7
12 Julian Zegal Rock Creek Velo 0:23:52.2
13 Joseph Joyce Rock Creek Velo 0:23:57.2
14 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:24:06.3
15 Gabriel Wiesen Rock Creek Velo 0:24:08.0
16 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:24:50.8
17 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:50.8
18 Parker Holland Rock Creek Velo 0:26:00.7
19 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:26:01.1
20 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:26:07.4
21 Daniel Gates Unattached 0:26:25.0
22 Nicholas Williams Rock Creek Velo 0:26:32.0
23 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:26:33.4
24 Wilson Faucette Unattached 0:26:41.4
25 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:26:53.7
26 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:26:54.9
27 Marcus Pollack Unattached 0:27:18.9
28 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:27:19.5
29 Michael Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:28:24.0
30 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:28:37.1
31 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:28:59.7
32 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:30:00.6
33 Zach Appella Rock Creek Velo 0:30:39.7
34 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 0:31:17.7
35 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:31:33.6
36 Stewart Baxter Unattached 0:32:33.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 32   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Cosper Baltimore Youth Cycling 0:18:36.1
2 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:44.6
3 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST 0:18:55.9
4 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:19:10.8
5 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:19:31.9
6 Aidan Joyce Rock Creek Velo 0:19:39.9
7 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:42.9
8 Thomas Edinger Unattached 0:19:43.2
9 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:19:43.4
10 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:20:07.9
11 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:18.5
12 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 0:20:31.3
13 Anson Wright T-Town Elite/T Town Elite 0:20:37.3
14 Dan Cooper Phoenix Bikes 0:21:03.1
15 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:21:06.5
16 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:21:06.5
17 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:21:11.5
18 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:22:00.2
19 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:22:30.5
20 Dyson Dreisigmeyer National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:09.8
21 Brendan Shaw Baltimore Youth Cycling 0:24:15.2
22 Aidan Helt Baltimore Youth Cycling 0:25:21.2
23 Charles Smith Baltimore Youth Cycling 0:28:29.5
24 Kieran Padgham Unattached 0:34:51.0
25 Tristan Raab Northern Virginia Composite 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:13:41.3
2 Jasper Estes Unattached 0:13:47.6
3 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:14:06.1
4 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:14:19.0
5 Kai Faucette Unattached 0:15:13.7
6 Henry Caudill Unattached 0:15:37.2
7 Max Jelin Baltimore Youth Cycling 0:15:57.9
8 Devon Haddad Unattached 0:16:53.3
9 Liam Salganik Unattached 0:17:01.7
10 Noah Holland Baltimore Youth Cycling 0:17:08.1
11 Mason Siedor Unattached 0:17:46.1
12 Caden Cary Unattached 0:18:56.0
13 Allen Reyes Unatttached 0:22:09.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Miller BODEUM 0:46:20.4
2 Peter Tyson Team Bikenetic 0:47:03.4
3 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:47:05.5
4 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:47:08.8
5 John Dove SEAVS/Haymarket 0:47:23.8
6 Mark Cavey Crosshairs Cycling 0:48:21.0
7 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:48:22.5
8 John Glodek Twin Six 0:48:39.1
9 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:01.5
10 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:49:13.9
11 Tyler Kirkwood Unattached 0:49:55.9
12 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:50:14.4
13 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:50:33.8
14 Brad Hawk Team Bikenetic 1 Lap
15 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
16 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
17 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
18 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 1 Lap
19 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
20 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
21 Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
22 Matthew Ficke District Velocity Racing/District V 1 Lap
23 Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
24 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
25 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
26 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
27 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
28 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
29 Seth Waite Unattached 1 Lap
30 Charlie Lewis Team Bikenetic 1 Lap
31 Andrew Karr Great Eskape/ Great Eskape 2 Laps
DNF Kevin Cross District Velocity Racing DNF
DNF Todd Peterson Finkraft/Finkraft Cyling Team DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:49:43.0
2 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
3 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
4 William Heschl Unattached 1 Lap
5 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
6 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
9 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV 1 Lap
10 Aidan Shakespeare NCVC Juniors 1 Lap
11 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
12 Ethan Joyce Rock Creek Velo 1 Lap
13 Zachary Safford Rock Creek Velo 1 Lap
14 Jesse Rider Rock Creek Velo 1 Lap
15 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Jonah Killy Rock Creek Velo 1 Lap
17 Jesse Bower Baltimore Youth Cycling 1 Lap
18 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 1 Lap
19 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Ziad Lien Rock Creek Velo 2 Laps
21 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2 Laps
22 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 2 Laps
23 Edwin Sloman HPC Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:44:29.7
2 Grace Sheehy Unattached 0:44:47.9
3 Ella Brenneman 717 Cycling club 0:44:50.9
4 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:00.9
5 Jessie Oppenheimer Unattached 0:46:18.1
6 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:46:20.4
7 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:17.2
8 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:38.8
9 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Colavita Midat 1 Lap
10 Julie Woodburn Patuxent Velo 1 Lap
11 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:38.1
2 Anna Avila Rock Creek Velo 0:47:03.1
3 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:48:10.4
4 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
5 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 1 Lap
7 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
9 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
10 Samantha Brann Unattached 1 Lap
11 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
12 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
15 Sara Lappano Team Sticky Fingers 1 Lap
16 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
17 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 2 Laps
18 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
19 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:42:30.9
2 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:42:32.7
3 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:42:41.0
4 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:44:12.8
5 Jenna Latour nichols Unattached 0:45:41.4
6 Lisa Jancy Team Sticky Fingers 0:46:46.9
7 Mary Tyson Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 0:48:26.7
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Caro Team Bikenetic 0:39:24.3
2 Florence Lamirand Unattached 0:40:00.4
3 Cary Cosper Unattached 0:40:00.4
4 Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:11.5
5 Jenny Bourque Unattached 0:40:27.3
6 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:40:51.4
7 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:41:02.4
8 Natasha Calderwood Unattached 0:41:15.3
9 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 0:41:38.5
10 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:42:11.6
11 M. soledad Portilla Unattached 0:42:25.0
12 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
13 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
14 Ann Wiringa Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
15 Rachel Storey Unattached 1 Lap
16 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Downing Lu Rock Creek Velo 1 Lap
18 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
19 Sonja Rodman Unattached 1 Lap
20 Samara Cathirell Squadra Coppi 1 Lap
21 Kate Appel Unattached 1 Lap
22 Noelle Battle Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
23 Theresa Hall Phase Cycling 1 Lap
24 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
25 Cameron Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
26 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
27 Melissa Simmens Unattached 1 Lap
28 Madeleine Padgett Unattached 1 Lap
29 Chandra Little Phase Cycling 1 Lap
30 Laurie Lemieux Proteus Bicycles 1 Lap
31 Elise Egan Great Eskape 1 Lap
32 Natalie Tang TNT 1 Lap
33 Jacqueline Stallworth Phase Cycling 1 Lap
34 Katherine Lannigan The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
35 Karen Racowsky Unattached 1 Lap
36 Benita Collier Unattached 1 Lap
37 Lakiesha Leslie Unattached 1 Lap
38 Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
39 Vanessa Gonzalez The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
40 Erin Knepler Unattached
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 10   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marybeth Cochran Unattached 0:44:14.4
2 Tammi Stauffer Unattached 0:44:51.8
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:47:37.8
4 Irina Sarkisov Unattached 0:47:58.1
5 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
6 Robin Khan Unattached 1 Lap
7 Anne Sheehy Unattached 1 Lap
8 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
9 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
10 Rachel Faulise Unattached 1 Lap
11 Carole Harris Phase Cycling 1 Lap
12 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:58.5
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:25:33.9
3 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:28:50.5
4 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:29:11.6
5 Ari Reichmann Rock Creek Velo 0:31:06.6
6 Beatrice Santa rita Baltimore Youth Cycling 0:32:13.2
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:19:47.0
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:20:05.8
3 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:20:09.0
4 Ava Larkin Endorphin Fitness 0:20:12.1
5 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:20:57.3
6 Alexa Avila Rock Creek Velo 0:21:08.0
7 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:21:29.3
8 Lara Waldron Unattached 0:21:31.2
9 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:22:15.7
10 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:22:18.2
11 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:22:26.7
12 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:23:40.2
13 Genevieve Gordon National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:30.0
14 Joanna Blackman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:35.4
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:13:11.6
2 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:13:11.8
3 Sophie Cosper Baltimore Youth Cycling 0:13:35.7
4 Amelia Avila Rock Creek Velo 0:15:08.2
5 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 0:16:13.4
6 Ava Champney Baltimore Youth Cycling 0:16:16.6
7 Anna Field Baltimore Youth Cycling 0:16:32.5
8 Susanna Decker Baltimore Youth Cycling 0:16:33.6
9 Gemma Joyce Rock Creek Velo 0:16:37.2
10 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 0:19:15.5
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:44:25.6
2 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:44:39.1
3 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:05.3
4 Lindsay Donnellon Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:25.6
5 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:47:40.3
6 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:46.5
7 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:30.5
8 Natalie Chwalisz The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:50.5
9 Arden Sperty Team Bikenetic 0:50:42.0
10 Evelyn Egizi Team Sticky Fingers 1 Lap
11 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
12 Erin Knepler Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:21:29.1
2 Samara Cathirell Squadra Coppi 0:21:55.6
3 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:21:56.1
4 Keagan Carroll Endorphin Fitness 0:22:11.2
5 Sheila Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:24:44.0
6 Leah Simon Rock Creek Velo 0:25:22.1
7 Selene Acosta dominguez Phoenix Bikes 0:25:54.5
Finishers: Cat 4: 7