Log In
Rockburn Cross • Nov 13 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5.5
2
4.3
4.9
5.1
Clear, 56 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
2
Moisture
4.3
Accel
4.9
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gentry Jefferson Monticello Velo Club 0:39:55.1
2 Benjamin Harris Rock Creek Velo 0:40:00.0
3 Peter Tyson Team Bikenetic 0:40:01.6
4 Gram Smith SEAVS/Haymarket 0:40:01.7
5 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:40:31.0
6 Tony Leong Unattached 0:40:40.1
7 David Gunnerson Unattached 0:40:41.1
8 Owen Brenneman LancBike 0:41:01.9
9 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:41:13.6
10 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:41:16.9
11 Sean Gordon Squadra Coppi 0:41:19.9
12 Sean Price Velo Allegro 0:41:27.0
13 Joe Thomas Unattached 0:41:32.8
14 Jay Neighbours JAMSQUAD Cycling 0:41:48.7
15 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:53.4
16 Rashad Mahoney Race Pace Bicycles 0:41:56.1
17 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:42:04.5
18 Shannon Field Adventures for the Cure 0:42:27.6
19 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:42:34.2
20 Jon Fields Unattached 0:42:45.0
21 Benjamin Mogren Race Pace Bicycles 0:42:47.1
22 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:42:50.7
23 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 0:43:21.5
24 Aric Line The Bike Lane 0:43:21.5
25 Bo Rider Rock Creek Velo 0:44:14.3
26 Carter Schultz Wooden Wheels Racing 0:44:14.8
27 Seth Sivinski Metier Racing /Mtier Racing 0:44:51.7
28 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:45:01.7
29 Adam Ward Unattached 0:45:14.8
30 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:45:34.9
31 Kyle Murphy The Bike Lane 0:46:05.3
32 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:46:43.2
33 Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:46:46.6
34 Mark Colton Cycle Sport - Specialized p/b Muscl 0:47:54.2
35 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:48:17.7
36 Curtis Alia Unattached 1 Lap
37 Pete Custer Celerity Cycling/Haymarket/Starligh 1 Lap
DNF Ian Jackson Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Tenorio Great Eskape 0:37:14.4
2 Josh Logan Joes Bike Shop 0:37:28.5
3 Alexander Boyd Great Eskape 0:37:39.0
4 Eric Chang Unattached 0:37:40.0
5 Jason Hade Bike Doctor/Visit Frederick 0:38:00.6
6 Ian Hall Unattached 0:38:01.6
7 Joseph Eagle Unattached 0:38:02.6
8 David Baek Unattached 0:38:03.6
9 Jonathan Pfundstein Intuitive Motion Media 0:38:27.0
10 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:38:34.5
11 Mark Scheer Team Bikenetic 0:38:34.9
12 Sean Mcknight Unattached 0:38:46.7
13 Charles O'donnell Unattached 0:38:54.2
14 Ronald Lien Unattached 0:38:55.5
15 Ari Cherniak C3 - Twenty20 Cycling Co. 0:39:05.0
16 Mark Gisler Unattached 0:39:14.1
17 Jason Siedor Unattached 0:39:35.6
18 Jack Fu Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:39:44.1
19 Jesper Frant Unattached 0:39:44.3
20 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:39:59.6
21 Erik Rapprich Team Bikenetic 0:40:00.1
22 Jason Weddington Adventures for the Cure 0:40:09.1
23 Paul Gross Unattached 0:40:10.3
24 Danny Romanoff District Hardware Cycling Collectiv 0:40:27.7
25 Joel Hutton Unattached 0:40:28.7
26 Charlie Lewis Unattached 0:40:54.7
27 Bless Gomes Phoenix Bikes 0:41:09.3
28 Trey Perkins Unattached 0:41:15.3
29 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:41:27.5
30 Colby Clinton Mason-Dixon Velo/The Cycle Works 0:41:41.3
31 Mark Bisaha Unattached 0:41:48.8
32 Michael Bowers Unattached 0:42:04.4
33 Michal Sobieszczyk US Military Endurance Sports 0:42:11.0
34 Noe Cuadra Phoenix Bikes 0:42:13.4
35 Kenneth Casper HPC 0:42:14.9
36 David Centers Unattached 0:42:19.4
37 Jude Crocker Rock Creek Velo 0:43:11.0
38 Sean Hourihan Unattached 0:43:11.4
39 James Dvorsky Unattached 0:44:01.5
40 Alex Bishop Unattached 0:44:12.5
41 Andrew King The Hub/C'ville Bikes 0:44:33.0
42 Tony Krueger Unattached 0:44:39.6
43 Brent Weigelt Baltimore Bicycle Club 0:44:45.5
44 John Brill Unattached 0:44:51.7
45 Trace Thomson Unattached 0:45:07.6
46 Evan Calvert Bigfoot Endurance 0:45:07.8
47 Addison Larrow Wild Yeti Racing 0:45:08.6
48 Christopher Cooper 90+ Cycling 0:45:46.2
49 Maurice Mead Unattached 1 Lap
50 Ziad Lien Rock Creek Velo 1 Lap
51 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
52 Rick Anderson District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
53 Eric Templeton Unattached 1 Lap
54 John Trapp Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
55 Robert Furlong Unattached 1 Lap
56 Dan Doggett Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
57 Adrian Reich Unattached 1 Lap
58 John Hay Unattached 1 Lap
59 Jon Francis Unattached 1 Lap
60 Tom Lewis Unattached 1 Lap
61 Randall Jones Adventures for the Cure 2 Laps
DNF Raymond Whitney Adventures for the Cure DNF
DNF Ed Furlong Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 40   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:59:30.2
2 Christopher Beck Joes Bike Shop 0:59:35.4
3 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:00:06.3
4 Ryan Knight Adventures for the Cure 1:00:40.4
5 Patrick Blair Adventures for the Cure 1:01:37.1
6 George Schulz Van Dessel Factory Team 1:02:32.2
7 Andy Brooks Unattached 1:02:34.4
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:04:05.5
9 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:04:05.8
10 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:04:37.4
11 Heath Thumel Race Pace Bicycles 1:05:11.3
12 Geffrey Moy SEAVS/Haymarket 1 Lap
DNF Larry Miller Bodeum DNF
DNF Mark Lyon-vaiden Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:24:24.6
2 Liam Rivers Baltimore Youth Cycling 0:24:46.1
3 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:25:04.6
4 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:26:40.2
5 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:27:05.1
6 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:28:06.3
7 Wilson Faucette Unattached 0:28:06.4
8 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 0:28:06.5
9 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:28:56.0
10 Mason Byrd Baltimore Youth Cycling 0:29:00.7
11 Nicholas Williams Unattached 0:29:40.6
12 Dominick Siedor Unattached 0:30:55.1
13 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:31:24.8
14 Albert Randle Baltimore Youth Cycling 0:32:36.8
15 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:33:26.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:19:32.7
2 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:21:23.7
3 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:21:35.2
4 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:22:15.6
5 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:22:17.1
6 Elijah Singleton Baltimore Youth Cycling 0:22:20.0
7 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:22:27.3
8 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:23:32.9
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:23:35.5
10 Nicholas Shaw Baltimore Youth Cycling 0:23:54.2
11 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:23:58.9
12 Ben Houghton Baltimore Youth Cycling 0:24:45.6
13 Ben Oldale Unattached 0:25:47.2
14 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 0:26:01.1
15 Henry Hopper Lateral Stress Velo Inc. 0:26:24.1
16 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:26:34.6
17 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:27:51.6
18 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:28:35.3
19 Brendan Shaw Baltimore Youth Cycling 0:29:05.2
20 Ivan Rubenight Baltimore Youth Cycling 0:29:30.4
21 Waylon Gray Unattached 0:29:31.9
22 Michael Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:30:00.6
23 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:30:04.2
24 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:31:55.7
25 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 0:33:24.3
26 Ansel Casper HPC 1 Lap
27 Kevin Melka Baltimore Youth Cycling 1 Lap
28 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:18:48.1
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:18:48.9
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:49.1
4 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:18:53.4
5 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:19:08.6
6 Spencer Line HPC 0:19:14.4
7 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:20:07.1
8 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:08.5
9 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:20:40.0
10 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:21:33.1
11 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:22:14.1
12 Henry St. ours Baltimore Youth Cycling 0:22:47.8
13 Jack Reed The Bike Lane 0:22:48.5
14 Liam Mcatee Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:15.4
15 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:50.4
16 Asher Tilghman Baltimore Youth Cycling 0:24:04.9
17 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:26:04.4
18 Edwin Sloman HPC 0:26:09.1
19 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:26:12.6
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:42:19.3
2 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:26.6
3 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:06.8
4 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:43:13.8
5 Carlos Brooks Rock Creek Velo 0:43:40.5
6 Brandon Carboni Rock Creek Velo 0:43:57.2
7 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:04.6
8 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:44:26.8
9 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:44:39.9
10 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:44:59.6
11 Jorge Martinez Phoenix Bikes 0:45:28.1
12 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling 0:45:41.0
13 Jacob Singleton Baltimore Youth Cycling 0:46:55.5
14 Alexander Alfano Crosshairs Cycling 1 Lap
15 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
16 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
17 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
18 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
20 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 Ansel Casper HPC 1 Lap
22 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 1 Lap
23 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
24 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
DNF Spencer Line HPC DNF
DNF Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:40:24.6
2 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:40:42.8
3 Johnny May Charm City Cycling LLC 0:40:59.5
4 Jimmy Deaton Rogue Velo Racing 0:41:19.5
5 Ken Bell Rocktown Racing 0:41:25.8
6 Eric Ivey Team Bikenetic 0:41:51.2
7 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 0:41:56.4
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:42:06.0
9 Scott Thompson Squadra Coppi 0:42:11.7
10 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:42:17.2
11 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:42:36.3
12 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:42:58.8
13 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:31.1
14 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:43:53.7
15 Gregory Butler Squadra Coppi 0:44:18.3
16 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:44:41.2
17 Eric Evans Unattached 0:44:42.7
18 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:00.4
19 Mike Shaw Unattached 0:45:05.3
20 Andrew Rodriguez Unattached 0:45:12.9
21 Stuart Wright Unattached 0:46:04.5
22 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:46:06.9
23 Marybeth Cochran Bike Line 0:47:48.2
24 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
25 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
26 Robert Yarlott Unattached 1 Lap
27 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
28 Seth Waite Unattached 1 Lap
29 Sol Schott Crosshairs Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:10.1
2 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:41:24.6
3 Roger Masse Unattached 0:42:04.5
4 Fred Wittwer Charm City Cycling LLC 0:42:22.7
5 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:43:23.4
6 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 0:43:35.8
7 John Rogers Cameron Racing 0:43:35.9
8 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:43:46.3
9 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:43:50.8
10 Jim Bronson Lee & Associates Race Team 0:44:16.4
11 Albert Greene DCMTB 0:45:21.5
12 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:45:44.4
13 Neal Sapp Unattached 1 Lap
14 Gary Dugovich Unattached 1 Lap
15 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
16 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
17 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 1 Lap
18 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
19 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
20 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
21 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
23 Joseph Hoffman Unattached 1 Lap
24 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
25 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
26 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
DNF Andrew Baird DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:46:28.3
2 Lance Byrd Adventures for the Cure 0:47:19.2
3 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:49:04.3
4 Ed Dunne Unattached 0:49:04.8
5 John Dove Crosshairs Cycling 0:49:41.3
6 John Mead SEAVS/Haymarket 0:50:57.0
7 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:52:15.5
8 Ryan Jenkins The Bike Lane 0:52:35.3
9 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:53:25.8
10 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:53:29.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:43:02.7
2 Brad Hawk Team Bikenetic 0:43:05.9
3 Mark Sanford Bike Line 0:43:06.2
4 Todd Everett Bike Line 0:43:06.6
5 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:43:09.0
6 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:11.1
7 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:43:34.1
8 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:43:34.9
9 Scott Huddleston Unattached 0:43:46.2
10 William Faucette Unattached 0:43:58.0
11 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:43:59.2
12 Ian Kennedy Adventures for the Cure 0:44:03.6
13 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:44:13.5
14 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:44:31.5
15 Keith Kaetzel Unattached 0:44:37.0
16 Matt Bully Squadra Coppi 0:44:40.0
17 Ron Edwards DCMTB 0:44:40.4
18 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:43.1
19 Kai Filion Unattached 0:44:48.4
20 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:44:58.9
21 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:00.3
22 Sean Harbaugh Adventures for the Cure 0:45:01.3
23 David Fischer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:45:14.8
24 Dennis Dischler Unattached 0:45:17.4
25 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:30.6
26 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:45:37.7
27 Christopher Tank Bluemont Connection 0:45:38.4
28 Rob Hermstein Unattached 0:45:42.0
29 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:45:42.6
30 John Reed The Bike Lane 0:45:44.7
31 Eric Saidel Unattached 0:45:49.0
32 Chris Larkin Unattached 0:45:50.9
33 Michael Scardaville DCMTB 0:45:58.8
34 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:06.9
35 Matthew Conte DCMTB 0:46:34.4
36 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:46:36.4
37 Andrew Shoaff Unattached 0:46:41.6
38 Kemal Tuncer Unattached 0:46:44.4
39 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:45.1
40 Joe Wollschlager Bayside Velo/Bike Doctor 0:46:47.6
41 Ian Cameron Unattached 0:46:51.4
42 Richard Mcafee The Bike Lane 0:46:51.5
43 John Starr Unattached 0:46:55.9
44 Tj Sasser Adventures for the Cure 0:46:58.7
45 Howard Hayes Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:13.6
46 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:47:34.4
47 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:48:05.0
48 Dexter Steis District Taco Cycling 0:48:14.5
49 Jesse Godby Unattached 0:48:14.7
50 Juan Constanza Phase Cycling 0:48:19.6
51 Michael Boss Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:33.3
52 George Lewis Team Bikenetic 0:48:35.3
53 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:37.2
54 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:48:49.4
55 Hamilton Hardman Team Bikenetic 0:48:53.4
56 Robert Spinks Team Bikenetic 0:49:17.6
57 Karl Liebert Unattached 0:49:33.9
58 Dane Paris Team Bikenetic 0:49:43.5
59 Alistair Hastings The Bike Lane 0:49:44.8
60 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:49:54.1
61 Brian Tarantino Adventures for the Cure 0:49:54.8
62 Arjan Berkelaar Unattached 0:50:56.8
63 Pablo Bachelet Unattached 0:51:04.0
64 Michael Montgomery Unattached 0:51:20.4
65 Randall Jones Adventures for the Cure 1 Lap
66 Paul Espanol Unattached 1 Lap
67 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
68 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
69 Greg Fangonil Team Bikenetic 1 Lap
70 Michael Minnis Unattached 1 Lap
71 D. Brett collins Unattached 1 Lap
72 Hans Ruppenthal Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
73 Christopher Horsley Unattached 1 Lap
74 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
75 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
76 Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
77 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 1 Lap
78 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
79 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
80 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
81 Travis Herret Crosshairs Cycling 1 Lap
82 John Nilit Unattached 1 Lap
83 James Maiden Unattached 1 Lap
84 Warren Chambers Unattached 1 Lap
85 Joshua Kinnetz Unattached 1 Lap
86 John Brill Unattached 1 Lap
87 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
88 Gerald Henderson V-DAY 1 Lap
89 David Selko Unattached 1 Lap
DNF Chris Huller Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 54   Cat 5: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Mcgowan Charm City Cycling LLC 0:48:50.1
2 Colin Eustis Unattached 0:49:04.7
3 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:44.9
4 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:41.8
5 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:43.5
6 Justin Howe Twin Six 0:50:58.8
7 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:52:25.4
8 Sean Mcdonough Unattached 0:52:37.7
9 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:52:51.2
10 Bill Wheeler Adventures for the Cure 0:56:12.2
11 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
12 Ron Hermann JAMSQUAD Cycling 1 Lap
13 Peter Schultz Team Bikenetic 1 Lap
14 Ryan Williams Rocktown Bicycles 1 Lap
15 Joseph Laciny Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
16 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
17 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
18 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
19 Joseph Petty Crosshairs Cycling 1 Lap
20 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
21 Asa Rogers Unattached 1 Lap
22 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
23 Charlie Lewis Unattached 1 Lap
24 Charles Swain Unattached 1 Lap
25 John Wise Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 14   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:47:07.5
2 Lindsay Donnellon Unattached 0:47:15.5
3 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:47:34.0
4 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:47:40.0
5 Andrea Monroe Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:48:37.2
6 Ella Brenneman Nuts About Granola/Hoffman DieCast 0:49:08.2
7 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:21.0
8 Dori Buckethal Unattached 1 Lap
9 Rosalind Hain Colavita Racing Inc. 1 Lap
10 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Jessie Oppenheimer Unattached 1 Lap
12 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 1 Lap
13 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
14 Shauna Henley Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
15 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
16 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
17 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
18 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
19 Melissa Tallent US Military Endurance Sports 1 Lap
20 Elizabeth Marsh Unattached 1 Lap
21 Edrie Ortega Great Eskape 1 Lap
22 Jocelyn Herrington Unattached 1 Lap
23 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
24 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
25 Ann Wiringa C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
26 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
27 Samantha Brann Unattached 1 Lap
28 Leah Simon Rock Creek Velo 2 Laps
29 Denise Clearwater Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessie Oppenheimer Unattached 0:41:50.4
2 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:43:54.6
3 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
4 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
6 Jessie Parker Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 1 Lap
7 Tania Pierce Team Bikenetic 1 Lap
8 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
9 Natasha Calderwood Unattached 1 Lap
10 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
11 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
12 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
13 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
14 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
15 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
16 Emily Ranson Unattached 1 Lap
17 Laura Hastings The Bike Lane 1 Lap
18 Aly Kaufman Unattached 1 Lap
19 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
20 Jomarie Hoholik The Bike Lane 1 Lap
21 Jennifer Hutton Unattached 1 Lap
DNF Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc DNF
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:27.6
2 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:43:37.7
3 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:44:10.2
4 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:44:24.7
5 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:44:49.8
6 Jennifer Tillman Unattached 0:45:01.3
7 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:45:44.6
8 April Nabholz Unattached 0:46:18.6
9 Svetlana Mack Rock Creek Velo 0:46:37.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:26:20.3
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:27:04.8
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:28:39.6
4 Emerson Eatough Unattached 0:33:29.9
5 Becky Kuhn Baltimore Youth Cycling 1 Lap
6 Anna Field Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:21:50.7
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:22:47.2
3 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:23:31.4
4 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:24:43.5
5 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:26:29.2
6 Susan Kuhn Baltimore Youth Cycling 0:27:34.3
7 Emma Covas Rock Creek Velo 0:27:38.0
8 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:31:26.9
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlotte Bott Baltimore Youth Cycling 0:22:55.5
2 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:23:02.9
3 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:23:48.5
4 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:23:49.4
5 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:25:55.6
6 Sophie Randle Baltimore Youth Cycling 0:26:13.1
7 Lucia Kaufmann Rock Creek Velo 0:27:09.7
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:21:07.6
2 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:22:18.7
3 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:24:37.9
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marybeth Cochran Bike Line 0:46:36.2
2 Tammi Stauffer Unattached 0:46:58.4
3 Paula Smith River CIty Women's Racing 0:49:11.0
4 Rachel Weaver J Mac Cycling LLC 0:49:53.8
5 Cara Schultz Team Bikenetic 0:50:15.6
6 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 1 Lap
7 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 1 Lap
8 Melissa Ekey Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
9 Evelyn Egizi Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
10 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
11 Karen Good Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
12 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
13 Rachel Kristy Team Sticky Fingers 2 Laps
14 Jacqueline Stallworth Unattached 2 Laps
DNF Patty Fulton Colavita Racing Inc./Colavita Midat DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 8