Log In
Lake Geneva Cross • Sep 14 2014
5.2
3.9
4
4.9
4.8
Partly Cloudy, 60 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.9
Moisture
4
Accel
4.9
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt Hincapie Development
2 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Christopher Pike
5 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
6 Giordano Guagliardo
7 Kevin Guiney Angry Catfish
8 Nicholas Andriano Main Street Bicycles Sasquatch Squa
9 Edwin Bagley The Pony Shop
10 Eric Holm Half Acre Cycling
11 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
12 Phil Fluegel Michael's Cycles Team
13 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
14 Michael Page Verdigris-Village CX Team
15 Jorian Giorno Rogue Cycling Collective
16 Samuel Spende ISCorp Cycling/NCSF
17 Arlen Spicer BELGIANWERKX
18 Zach Giffey
19 Ross Jacques Colavita Racing
20 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Philip Couturier BELGIANWERKX
22 Steve Schafer Verdigris-Village CX Team
23 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
24 William Oconnell University of Iowa
25 William Guy Half Acre Cycling
26 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
27 Zachary Redding
28 Dan Hendricks
29 Kevin Thum University of Wisconsin-Platteville
30 Thomas Kabacinski Michael's Cycles Team
31 Josh Fangman
32 Trent Williams Spidermonkey Cycling
33 Jason Svaldi
34 Josh Mckinney
35 Troy Crady Mox Multisport
36 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
37 Adam Zimmerman Colavita Racing
38 Michael Garber Hampshire Cycle Club
39 Sean Shields
40 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
41 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
42 Mark Witthoefft The Pony Shop
43 John Cline PSIMET Racing
DNF Michael Mayer Trek Midwest Team
DNF Andrew Lowe PSIMET Racing
DNF Zachary Schuster Magnus
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 44   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Smith Great Dane Velo Club
2 Kyr Gaganidze
3 Chris Lowry Brone's Bike Shop
4 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
5 Tige Prickett CZ Velo
6 Seth Gable Tuxedo Thunder Cycling
7 John Boharic University of Illinois at Chicago
8 David Swanson
9 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
10 Bob Flicek
11 David Weis
12 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
13 Anthony Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
14 Jacob Musha MadCity Velo Club
15 Ethan Ley
16 Isaac Olson
17 Robert Berry
18 Curtis Wilson Main Street Bicycles Sasquatch Squa
19 Andrew Stevens Rat City Racers
20 Jason Rudroff BELGIANWERKX
21 Anderson Bortoletto Great Dane Velo Club
22 Ben Coates Trek Cyclo-cross Collective
23 Spencer Graves Rat City Racers
24 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
25 Michael Sojka Half Acre Cycling
26 Jay Bowles EMC2 / Elmhurst Masters
27 Tom Zozokos
28 Peter Tampa Rat City Racers
29 Chris Brown
30 Donald Heckel Rat City Racers
31 Andrew Wadle
32 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
34 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
35 Kevin Apodaca
36 Jason Fryda
37 Jamison Stachel
38 Francesco Barba
39 Jason Kang xXx Racing
40 Cj Slama
41 Connor Mccoll
42 Ryan Handley PSIMET Racing
43 Jeffrey Bopp
44 John Rodriguez Hollander Benelux Racing p/b Badger
45 Larry Gundlach MadCity Racing
46 Brian Shonat
47 Jon Smail
48 John Coyle Wolverine Sports Club
49 Ben Freas Michael's Cycles Team
50 Andrew Meyer Rat City Racers
51 Brad Erickson
52 Mark Baranowski xXx Racing
53 Brian Thomas
54 Jason Reimer BELGIANWERKX
55 John Rockwell Bicycle Heaven
56 Jay Sebok
57 Vince Mavrick Main Street Bicycles Sasquatch Squa
58 Juan Victoria xXx Racing
59 Freddy Bernabe
60 Sean Haggerty Michael's Cycles Team
61 Michael Mcnulty
62 Russ Hoefer Team Higher Gear
63 Shawn Mcmahon
64 Eliot R rosado xXx Racing
65 Jerry Meister ABD Cycling Team
66 Ian Campbell
67 Gary Goebel Tread Head Cycling
68 Muse Davis Angry Monkeys Racing
69 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
70 Aaron Johnson Michael's Cycles Team
71 Thomas Silbernagel Team Extreme
72 Tim Grady Brazen Dropouts Cycling Team
73 Otley Freymiller
74 Tiber Scheer xXx Racing
DNF Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
DNF Brandon Todd Cycling Republic Racing Team
DNF Randall Swanson PSIMET Racing
DNF James Hoefer Team Higher Gear
DNF John Walker xXx Racing
DNF James Obrien Velosmith Bicycle Studio
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team
DNF Barry Batson Mox Multisport
DNF Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks CX Team
DNF Michael Duschak
DNF Chris Kravas EMC2 / Elmhurst Masters
DNF Dan Kalny Intelligentsia Racing Society
DNF Chad Brown
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 75   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Arman
2 Jonathan Vota
3 Ethan Ley
4 Phillip Van asten
5 Bob Main
6 Willem Conradie
7 Tim Hartung
8 Kellen Muldoon
9 Brian Shonat
10 Adam Ward
11 Marc Couturier University of Wisconsin-Platteville
12 Matthew Paterson
13 Brian Paterson
14 Nicholas Pomella PSIMET Racing
15 Billy Baader
16 Marcus Delgado
17 Alex Revelo
18 Mike Mrachek
19 Matthew Grogan University of Wisconsin-Platteville
20 Mike Bacino
21 Robert Vester
22 Kyle Suratte
23 Andrew Sauder Main Street Bicycles Sasquatch Squa
24 Ande White Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
25 Mike Williams
26 Jason Morse
27 Evan Larsson
28 Kurt Druffel
29 Derek Slates Angry Monkeys Racing
30 Brad Dexter
31 Tom Parsons Revolution Cycle Club
32 Jim Igielski
33 Andres Gutierrez Prospect Bikes - Colombia
34 Dave Simon
35 Karl Norris
36 Mark Baker
37 Kennen Hootman EMC2 / Elmhurst Masters
38 Lucas Adams
39 Gerald Fleen
40 Benjamin Calvopina
41 James Price
42 Matt Davis
DNF Eric Scharlow PSIMET Racing
DNF Scott Willms
DNF Derek Burge-beckley Illinois Tech Cycling
DNF Charles Graebner
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 38   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Reyes Heritage Race Club
2 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
3 Travis Braun Magnus
4 Michael Naughton
5 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Kevin Hulick
7 Kyle Russ
8 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Kevin Klug The Pony Shop
10 Kyle Warras UW-Whitewater Cycling
11 David Blodgett Magnus
12 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
13 Lee Unwin
14 Travis Gruchow Magnus
15 Matthew Kelley Quantum Mesa Cycles
16 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
17 Ken Krebs Verdigris-Village CX Team
18 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
19 Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes
20 Christopher Osborne Team Extreme
21 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Kurt Schauwecker
DNF Matthew Schweiker Heritage Race Club
DNF Brian Conant The Pony Shop
DNF Ryan Ramirez The Pony Shop
DNF Maxx Hall Verdigris-Village CX Team
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 16   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Swanson
2 Kurt Schauwecker
3 Cale Dorn Magnus
4 Travis Gruchow Magnus
5 Kevin Hulick
6 Scott Ross
7 Glen Jones Trek Midwest Team
8 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
9 Chris Lowry Brone's Bike Shop
10 Mark Vareschi Revolution Cycles
11 Lee Unwin
12 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Jacob Musha MadCity Velo Club
14 Ben Coates Trek Cyclo-cross Collective
15 Muse Davis Angry Monkeys Racing
16 Otley Freymiller
DNF Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
DNF Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Matt Weber
DNF Sean Pedersen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Jack Spende Tread Head Cycling
3 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
4 Owen Neal xXx Racing
5 Avery Hotchkiss Magnus
6 Flynn Baker
7 Emmett Bock
8 Brody Flament
9 Elliot Hotchkiss Magnus
10 Will Spende
11 Oliver Ng
12 Henrique Lowe Tread Head Cycling
13 Lexton Rockwell Bicycle Heaven
14 Nathaniel Osborne Team Extreme
15 Banks Laplante
DNF Lincoln Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Wadle
2 Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
3 Jacob Thom The Pony Shop
4 Calhan Norman Team Extreme
5 Joseph Garber ISCorp Cycling/NCSF
6 Sam Cabaltera Team Mack Racing Assoc. LTD
7 Wesley Webb
8 Benjamin Spicer BELGIANWERKX
9 Spencer Kurth Village Verdigris Cx Team
10 Joshua Schilling Team Mack Racing Assoc. LTD
11 Noah Kirchner ISCorp Cycling/NCSF
12 Jason Wiemer ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 D Scott daubert Trek Midwest Team
2 Brady Frederick Team Velocause
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 John Gatto Twin Six
5 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
6 Jay Maas Trek Midwest Team
7 Kevin Hulick
8 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Stephen Webber BELGIANWERKX
10 Steven Schaefer
11 Benny Smith Team Velocause
12 Eric Drummer Velosmith Bicycle Studio
13 Nathan Jacques Top Natchez Racing
14 Omar Patalinghug Higher Gear Chicago Cycling Club
15 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
16 Travis Frey Michelob Ultra - Big Shark Racing
17 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
18 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
19 Christopher Schmidt WCJ Racing
20 Troy Crady Mox Multisport
21 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
22 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
23 Nathan Phelps Big Ring Flyers
24 Robert Gauss
DNF Andrew Feuersthaler Team Velocause
DNF William Barnes xXx Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tige Prickett CZ Velo
2 Kyr Gaganidze
3 David Weis
4 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
5 Seth Gable Tuxedo Thunder Cycling
6 Brian Wick KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Chad Brown
8 Jason Rudroff BELGIANWERKX
9 Isaac Olson
10 Bob Main
11 Donald Heckel Rat City Racers
12 Peter Tampa Rat City Racers
13 Francesco Barba
14 Cj Slama
15 Ryan Handley PSIMET Racing
16 Jon Smail
17 Robin Forrest Velosmith Bicycle Studio
18 Andrew Rossa Team Extreme
19 Brad Flament
20 Sean Haggerty Michael's Cycles Team
21 Peter Kamar
22 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
23 Paul Martinez Velosmith Bicycle Studio
DNF Jesse Mattson US Military Cycling Team
DNF Brett Levitt Alberto's Sport
DNF Michael Duschak
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Scalise Verdigris-Village CX Team
2 Christopher Pike
3 Gene Tolli Team Velocause
4 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
5 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
6 Steven Sarver Team Velocause
7 Jeff Abitz Diablo Cycling
8 David Schrauth The Pony Shop
9 Arlen Spicer BELGIANWERKX
10 Theodore Schaff Diablo Cycling
11 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Jose Barraza Team Barraza
13 Sean Shields
14 Jeffrey Appeltans MAMBO CX/GoCycling
15 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
16 John Lirette
17 Dominic Casey Velosmith Bicycle Studio
18 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX Team
19 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
20 Jim Groenhof Verdigris-Village CX Team
21 Jon Suyko BELGIANWERKX
22 Michael Mayer Trek Midwest Team
23 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Dan Mallek Village-Verdigris Cycling
25 John Boudry Team Velocause
26 Bruce Bock V.C. Bikesport
27 Kurt Farrell ISCorp Cycling/NCSF
29 Kurt Otter V.C. Bikesport
30 Greg Spende Tread Head Cycling
31 Bob Callaway
32 James Brady The Pony Shop
33 Barry Zellmer Team Velocause
34 Brian Petted Team Extreme
DNF Frank Lofrano Verdigris-Village CX Team
DNF Timothy Theobald Hollander RDC
DNF James Linn Ten27 Cycling Club
DNF John Neal xXx Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 29   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
2 Chris Kravas EMC2 / Elmhurst Masters
3 James Obrien Velosmith Bicycle Studio
4 Andrew Stevens Rat City Racers
5 Troy Sable
6 Arthur Oneil PSIMET Racing
7 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
8 Andrew Meyer Rat City Racers
9 Tim Sutter
10 Reid Montgomery Northbrook Bicycle Club Inc.
11 Randall Swanson PSIMET Racing
12 Brad Erickson
13 David Hanrahan Team Pedal Moraine
14 Juan Victoria xXx Racing
15 Jeff Wren
16 Jerry Meister ABD Cycling Team
17 Michael Glodowski
18 John Rodriguez Hollander Benelux Racing p/b Badger
19 Jerry Dryer
20 Gary Goebel Tread Head Cycling
21 Barry Batson Mox Multisport
22 Matthew Kirchner Hampshire Cycle Club
23 Christopher Osborne Team Extreme
24 Paul Liesse
25 Otley Freymiller
26 Hemanth Shenoi MadCity Racing
DNF Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 David Mccollum
4 Michael Garber Hampshire Cycle Club
5 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
6 Glen Jones Trek Midwest Team
7 Robert Garner V.C. Bikesport
8 David Mcclenahan PYOC
9 Dominic Leone
10 Walter Stoops ABD Cycling Team
11 John Bucksbaum The Pony Shop
12 Dean Ott Main Street Bicycles Sasquatch Squa
13 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
14 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
15 Andrew Reiland KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Edward Reed The Pony Shop
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Sheafor Trek Midwest Team
2 Don Mcintosh The Pony Shop
3 Steve Cummins Team Pedal Moraine
4 Michael Brauer
5 Stewart Seaholm Cyclo-crossracing.com
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
7 Rit Booth Hampshire Cycle Club
8 Mark Mendelson Hampshire Cycle Club
9 Dennis Klinkert
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen BELGIANWERKX
2 Sophia Robinson
3 Arianna Schafer Verdigris-Village CX Team
4 Andrea Devine Half Acre Cycling
5 Katherine Gruchow
6 Christine Thornburg PSIMET Racing
7 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Jennifer Groen Half Acre Cycling
9 Diane Schlipper Trek Midwest Team
10 Jessica Bouziane
11 Lynne Arrigoni Verdigris-Village CX Team
12 Amanda Mack Trek Midwest Team
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Elizabeth Arth Magnus
3 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
4 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF
5 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
6 Sofia Biller xXx Racing
7 Anne Brynn xXx Racing
8 Tara Mccloskey Magnus
9 Kristine Deibler Northwestern University
10 Jennifer Skierka ISCorp Cycling/NCSF
11 Tara Michalski
12 Suzanne Letellier Team Pedal Moraine
13 Michele Stachel
14 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
15 Lisa Shulz
16 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
17 Kimberly Scheer xXx Racing
18 Martina Walling
19 Sarah Obrien EMC2 / Elmhurst Masters /
20 Marie Brown
21 Mary Lou geralts
DNF Bridget Witt
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Strigel Trek Cyclo-cross Collective
2 Emma Swartz Team Wheel & Sprocket
3 Kim Brokhof Spidermonkey Cycling
4 Danielle Smith Tenspeed Hero
5 Nicole Mertz ISCorp Cycling/NCSF
6 Sarah Szefi PSIMET Racing
7 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
8 Lindsay Knight Heritage Race Club
9 Lisa Johns Trek Midwest Team
10 Julie Phelps Big Ring Flyers
11 Kristin Korevec MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
2 Katherine Schafer Verdigris-Village CX Team
3 Martina Walling
4 Cora Spicer BELGIANWERKX
5 Olivia Mcmahon
6 Maddie Stevens
7 Laura Thornburg Alberto's Sport
8 Sadie Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arianna Schafer Verdigris-Village CX Team
2 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karyn Abraham cyclocrossracing.com
2 Christine Thornburg PSIMET Racing
3 Jessica Whiton xXx Racing
4 Jennifer Groen Half Acre Cycling
5 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
6 Angela Theriault Milwaukee Bicycle Company Racing
7 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
8 Laurie Chipps Half Acre Cycling
9 Berta Glodowski
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3