Log In
Plymouth Festival of Cyclo Cross - Course 2 • Nov 10 2013
4.5
3.7
4.2
4.4
4.4
Clear, 54 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
3.7
Moisture
4.2
Accel
4.4
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Trojan BIKE WORKS / FLANDRIA CAFE 40:59:00
2 David Belknap CYCLE LODGE 41:13:00
3 Kevin Callahan CYCLE LODGE 42:03:00
4 Marc Tatar BIKEWORKS/SVC 43:39:00
5 Barry Doubleday CYCLE LODGE 43:58:00
6 Tom Catalano C4 RACING/ ESSEX COUNTY VELO 44:20:00
7 Paul Curley MAGGIE ROSA'S/GRACE BARKER/THE 45:12:00
8 Dusty Adams SMALTIBIKES.COM
9 James Hoard NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX
10 David White GREEN MOUNTAIN BICYCLE CLUB (GM
11 Ron Hines QUADCYCLES
12 Joe Rapuano ESSEX COUNTY VELO
13 Carl Brown CCB RACING
14 Marc Cedrone MINUTEMAN ROAD BLUB
15 Raymond Martin UNION VELO CLUB
16 Lawrence Purtill COX/W.E.STEDMAN CYCLING
17 Scott Sherman GRACE BICYCLES VELO CLUB 1 LAP
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Hines CORNER CYCLE 38:15.3
2 David Dornaus CORNER CYCLE 38:22.2
3 Shawn Mottram NESS/Shimano 39:17.6
4 Geoff Williams ENGVT 39:31.4
5 Michael Hines RICHMOND VELO SPORT 39:36.3
6 David Gray RALEIGH/GUS' BIKE SHOP 40:03.8
7 Vincent Bolt MAGGIE ROSA'S/GRACE BARKER/THE 40:11.1
8 Peter Miller CYCLOCROSSWORLD.COM 40:54.1
9 Brett Mckay UNATTACHED 41:13.0
10 Adam Shutes BLUE HILLS CYCLING CLUB 41:30.2
11 Philip Golden LANDRY'S BICYCLES 42:29.2
12 Colin Piepgras DIGITAL LUMENS 43:52.8
13 Doug Dayhoff KEEP IT TIGHT 45:30.5
14 Chrostopher Kerr UNATTACHED 46:43.4
15 Richard Batten MINUTEMAN ROAD CLUB 46:59.7
16 Ryan King 1 LAP
Starters:17   Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Petro CORNER CYCLE 38:12.8
2 Todd Burns NANTUCKET VELO 38:13.5
3 Mitchell Medeiros SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE 38:38.9
4 John Golden Landry's Bicycles 39:21.8
5 David Fagnant UNION CYCLE 40:40.2
6 Brian Mcinnis JRA CYCLES 40:46.1
7 Andrew Arsenault SAIT JOHN CYCLING CLUB 40:47.0
8 Mark Budreski JRA Cycles 41:12.4
9 Christopher Burke CYCLOCROSSRACING.COM/PROVIDENCE 41:48.9
10 Thomas Hurley BIKEBARNRACING.COM 41:49.1
11 Stephen Putnam CYCLE LODGE 43:27.4
12 Daniel Russell CYCLE LODGE 43:52.1
13 Jeff Schwab ARC EN CIEL RACING 43:52.4
14 Roger Cadman HUP UNITED 43:57.1
15 John Steiger MINUTEMAN ROAD CLUB 44:10.5
16 Mike O'connor RIDE STUDIO CAFE 44:43.0
17 Lenny Snyderman HELIX 45:13.0
18 Josh Kapp RIPPERS 45:37.3
19 Lee Strout BIKEMAN.COM 1 LAP
20 Bill Maidment UNATTACHED 1 LAP
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Themig MYSTIC VELO CLUB 40:50:00
2 David Holmander THE VELO RESOURCE 42:28:00
3 Jeffrey Proctor THE VELO RESOURCE 1 LAP
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Pantellere STAMPEDE! P/B BUDD BIKE WORKS 37:07.5
2 Kevin Goguen RACE CF | RACECF.ORG @RACECF 37:39.4
3 Preston Buehrer B2C2 P/B BOLOCO 37:47.0
4 Doug Thorp ACIDOTIC RACING 38:12.1
5 Robert Nash TEAM SPARK 38:18.8
6 Cary Fridrich MAD ALCHEMY RIDER 38:57.1
7 Sam Damphousse UVM CYCLING 39:05.1
8 Jake Allegrini NANTUCKET VELO 39:18.3
9 Michael Johnson Geekhouse Bikes 39:28.8
10 Devin Frederick OA/CYCLEMANIA 39:32.8
11 Ford Murphy B2C2 P/B BOLOCO 39:32.9
12 Daniel Cariolo STAMPEDE! 39:33.9
13 Eric Baumann STAMPEDE! 39:41.5
14 Joshua Burgel NEMBA RACING 40:21.8
15 Kevin Justice BIKEBARNRACING.com 40:35.6
16 Adam Lovell CYCLE LODGE 40:39.6
17 Kathleen Lysakowski CYCLE LODGE 40:53.4
18 Patrick Twomey SEASIDE 41:09.3
19 Jon Nable HUP UNITED 41:13.9
20 Kyle Butler GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCA 41:17.3
21 Travis Dawson GREENLINE VELO 41:19.2
22 Patrick Flaherty LANDRY'S BICYCLES 41:35.7
23 Tim Johnson SEA SPORTS 41:36.0
24 Nolan Garon MINUTEMAN ROAD CLUB 41:52.2
25 Josh Merchant MINUTEMAN ROAD CLUB 42:43.4
26 Dan Barrett THRESHOLD CYCLING 42:51.1
27 Grant Halsey NEBC P/B CYCLE LOFT 44:09.8
28 David Jaffe SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCH 44:43.4
29 Mark Mckenney CORNER CYCLE/CAPE COD MOUNTAIN 46:12.8
30 Jeff Muldoon LANDRY'S BICYCLES 1 LAP
31 Sean Goguen RACE CF | RACECF.ORG @RACECF 1 LAP
Starters:32   Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 22   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Gaidis BROWN UNIVERSITY 33:05.5
2 Zachary Curtis BAYHILL CAPITAL P/B CORNER CYCL 33:05.5
3 Stirling Thomas BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 33:05.6
4 Sam Veggeberg BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 33:27.6
5 Chris Pappas Landry's Bicycles 33:33.9
6 Jim Frame MBRC 33:34.9
7 Robert Pillar NEMBA RACING 34:04.3
8 Kevin Church HUP UNITED 34:23.0
9 Josh Araujo GEEKHOUSE BIKES/CUPPOW 34:24.4
10 Richard Brandon SKV 34:52.6
11 Matthew Li MIT P/B FXDD 34:54.3
12 Kevin White CHICA SEXY 34:54.9
13 Brian Cole PVC / CYCLEMANIA 35:07.5
14 Robert Hildebrandt C4 RACING 35:13.4
15 Michael Eck MIT CYCLING 35:17.6
16 Jason Waltuch THRESHOLD CYCLING 35:38.2
17 Michael Olbrys MINUTEMAN ROAD CLUB 35:41.5
18 John Fice GRACE BICYCLES VELO CLUB 35:42.3
19 Gregory Affsa WENTWORTH CYCLING CLUB 35:46.3
20 Richard Tobin UNION VELO 36:10.2
21 Paul Rosenstrauch BOSTON ROAD CLUB 36:10.2
22 Steve Czerwinski STAMPEDE! 36:39.1
23 Jason Carleton 36:42.7
24 Eric Papetti NEBC P/B CYCLE LOFT 37:08.1
25 Mark Brownell GRACE BICYCLES VELO CLUB 37:17.4
26 Marc Curtis BIKEBARNRACING.COM 37:42.3
27 Justin Costa 37:48.3
28 Christopher Borgatti RIVERSIDE RACING 37:48.7
29 Richard Batten MINUTEMAN ROAD CLUB 38:11.6
30 Hugh Ruthven CAPE COD RACING/C4 38:17.9
31 Pete Shelby GEEKHOUSE 38:20.8
32 James Scott BLUE HILLS CYCLING 38:47.0
33 John Weaver MYSTIC VELO CLUB 38:49.2
34 Kevin Violet SMALTIBIKES/SEASPORTS CYCLING 39:03.6
35 Fred Delgrosso QUAD CYCLE 39:41.9
36 Alfred Gadway MUSCLES NOT MOTORS 39:51.4
37 Peter Ward 39:58.2
38 Nate Sievers GRACE BICYCLES VELO CLUB 40:10.3
39 Frederick Marvel NEBC P/B CYCLE LOFT 40:38.0
40 Anthony Saffery GEEKHOUSE BIKES 40:39.0
41 Steven Curren MASS BAY ROADD CLUB 41:05.8
42 Thomas Gemelli 41:10.2
43 Michael Passanisi COMPREHENSIVE RACING / SALEM CY 41:17.8
44 Ethan Pearl NEBC P/B CYCLE LOFT 41:39.0
45 Michael McCabe BIKEBARNRACING.COM 41:39.1
46 John Baron NEBC P/B CYCLE LOFT 42:12.2
47 Anthony Hilchey CYCLE LODGE 1 LAP
Finishers: Cat 4: 45   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Faria Stedmans Bicycle Co. 41:28.2
2 Joe Walsmith 41:40.3
3 Jesse Lowe PEDAL POWER TRAINING SOLUTIONS 41:53.6
4 Mike Morse 42:44.5
5 Mark Klimaszewski LANDRYS BICYCLES 43:10.7
6 Mike Heiss 43:36.7
7 Sean Mullin SEA SPORTS
8 Scott Kapelewski NORTHEASTERN UNIVERSITY
9 Mike Engstrom BLUE STEEL CYCLERY
10 Brandon Smithwood
11 Robert Kennedy
12 Caleb Anthony
13 Brian Sweeney
14 Paul Evans MONSTERTRUCK / HUB CYCLING
15 Stephen Simmerman PERSONAL BEST MULTISPORT
16 Daniel Kissam MONSTER TRUCK OF HUB BICYCLE 1 LAP
17 Dravid Roux 1 LAP
Starters:19   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaymz Lipinski BAYHILLCAPITAL P/B CORNER CYCLE 24:46.2
2 Andrew Scott ENGVT 27:24.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Keough KEOUGH CYCLOCROSS 58:02.6
2 Manny Goguen RACE CF | RACECF.ORG @RACECF 58:32.7
3 Max Judelson GIANT CYCLING WORLD BOSTON 58:35.2
4 Ian Keough KEOUGH CYCLOCROSS 58:37.9
5 Michael Wissell CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2 58:44.3
6 Kevin Sweeney CUPPOW/Geekhouse/B2C2 58:44.7
7 Dan Vaillancourt TEAM SEVEN CYCLES 59:51.5
8 Mike Rowell BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 59:56.2
9 Adam Sullivan EMBROCATION / GAULZETTI CICLI 00:03.1
10 Aaron Oakes NYCROSS/VOMAX 00:09.7
11 Chris Algar CAPE COD RACING/C4 00:56.7
12 Joseph Near MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECH 01:14.1
13 Matthew Sousa CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2 01:50.8
14 Ian Schon GEEKHOUSE/CUPPOW 02:32.2
15 Kevin Justice BIKEBARNRACING.COM 02:38.3
16 Dan Ouellette SPIN ARTS CYCLING TEAM 04:01.4
17 AJ Moran GREENLINE VELO 05:32.1
18 Daniel Mccabe GRINTA CYCLING TEAM P/B ERBA CY 05:36.7
19 Brett Mckay UNATTACHED 05:41.1
20 Scott Glowa BROADWAY BICYCLE SCHOOL / ZANCO 1 LAP
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Lynch UNION VELO 35:35.0
2 Natasja Brooijmans 37:42.8
3 Patricia Brownell LANDRY'S BICYCLES 38:41.4
4 Meredith Uhl CRCA/ROCKSTAR GAMES/SIGNATURE C 38:51.5
5 Julie Tracy B2C2 P/B BOLOCO 38:52.9
6 Regina Legge 39:03.6
7 Fiona Land ESSEX COUNTY VELO 39:03.8
8 Alison Crocker JRA 40:07.1
9 Sara Melikian NEBC P/B CYCLE LOFT 41:29.7
10 Caitlin Wissell B2C2 P/B BOLOCO
11 Karen Purtill COX/W.E.STEDMAN CYCLING
12 Kelly Howie NEBC P/B CYCLE LOFT
13 Kristine Alach LAUGHING DOG
14 Rachel Horwitz CAPE COD RACING / C4
15 Tracy Sherman GRACE BICYCLES VELO CLUB
16 Katherine Bascombe BLACKSTONE BICYCLES
17 Edrie Ortega MIT
18 Valerie Enriquez Team Monster Truck p/b Hub Bicycle 1 LAP
19 Megan Barry GEEKHOUSE BIKES 1 LAP
20 Jessie Calkins Team Monster Truck p/b Hub Bicycle 1 LAP
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Piepgras DIGITAL LUMENS 26:07.6
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Lysakowski CYCLE LODGE 32:58.1
2 Melody Gray RALEIGH BICYCLES/GUS' BIKE SHOP 33:44.5
3 Michele Smith HUP UNITED 34:15.2
4 Alisa Allegrini NANTUCKET VELO 34:17.0
5 Cathy Rowell BLUE STEEL CYCLERY 34:40.9
6 Heidi King SAINT JOHN CYCLING CLUB 35:57.5
7 Michele Satrowsky BLUE STEEL CYCLERY 36:10.2
8 Milica Wren STAMPEDE! 36:58.3
9 Elizabeth Bryson NEBC P/B CYCLE LOFT 37:37.9
10 Jessica Rockson CORNER CYCLE / CAPE COD MOUNTAI 41:08.8
11 Ivy Luhrs 41:55.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat ?: 1