Log In
CrosstheDomes • Oct 6 2012
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 44 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
2 Samuel Weinberg 5Nines Cycling
3 Sam Dries Brazen Dropouts Cycling Team
4 Marc Ano KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Maxwell Anderson LAPT CC
6 Jesse Collins-davies Magnus
7 Gabriel Ion
8 Gary Baisa Brazen Dropouts
9 Travis Gruchow Magnus
10 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
11 Tyler Stein Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
13 Paul Loeper Brazen Dropouts Cycling Team
14 Kevin Sparrow
15 Cale Dorn Magnus
16 Drew Scoles Genesee Valley Cycling Club
17 Mark Sharafinski Emerys.com
18 Nathan Jacques Magnus
19 Brian Schwaller Team Velocause
20 Kyle Russ
21 Jay Maas Trek Midwest Team
22 Erik Vangsnes Magnus
23 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling Team
24 David Price Brazen Dropouts Cycling Team
25 Jason Bleedorn HTFU Racing
26 David Blodgett Magnus
27 Jason Boynton
28 David Studner Trek Midwest Team
29 John Lirette
30 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
31 Brandon Scheiner Team Pegasus
32 Michael Fitch
33 Mark Vareschi Verge Sport/Test Pilot
34 Ben Roehl 2 Rivers Racing
35 Peter Monko Spidermonkey Cycling
36 Jesse Shoemaker
37 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
38 Cory Gwin Magnus
39 Don Iwen Alterra Coffee
40 Jonnie Diederich HTFU Racing
41 Josh Weis Colavita Racing
42 Zachary Redding
43 Thomas Elliott Higher Gear Chicago Cycling Club
44 Matthew Goetzinger BVC/Nomad Cycling
45 Gregory Clausen
46 Keith Tussey
47 Nathan Phelps Big Ring Flyers
48 Jason Fryda
49 Geoff Streator velo trocadero cycling
50 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
51 Tim Skinner Flying Bobcats
52 Ryan Bartelme HCC
53 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
54 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
55 Trent Williams Spidermonkey Cycling
DNF Ezra Wardpackard
DNF Finn Ryan Magnus
DNF Andrew Tegge Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 50   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Vangsnes Magnus
2 Matthew Kosloske ISCorp Cycling Team
3 Paul Ramirez
4 Randy Wegener
5 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
6 Matthew Stachelski
7 Chad Brown
8 Ashley Anderson U of Wisconsin/Madison Cycling Team
9 Maxx Hall Village-Verdigris CX
10 Steven Schaefer
11 Alex Applegate
12 Sam Beste ISCorp Cycling Team
13 Ben Coates
14 Simon Jones ISCorp Cycling Team
15 Clayton Griessmeyer MadCity Velo Club
16 Royce Breckon
17 Joel Hans
18 Joseph Tarnowski ISCorp Cycling Team
19 Chris Harold Activator Cycle Club
20 Andrew Lowe Tread Head Cycling
21 Alex Bedinghaus
22 Alex Baldwin
23 Peter Speers
24 Adam Zimmerman
25 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
26 Jeremy Drake
27 Alan Stoughton PSIMET Racing
28 Tyler Pilger
29 Brian Piotrowski xXx Racing
30 Scott Schoenwaelder
31 Andrew Douglass
32 Charles Meyer xXx Racing
33 Reggie Lund
34 Don Mueller
35 Ryan Alvey Davis Bike Club Race Team
36 Ben Freas ISCorp Cycling Team
37 Gustaf Juffer
38 John Young Hollander RDC
39 Nick Dahl
40 Brian Hellweg Verdigris-Village CX Team
41 Nicholas Perifanos My Wife Inc
42 Jason Kang xXx Racing - Athletico
43 Gary Goebel
44 Rudolph Zarate xXx Racing
45 Joe Hensa
46 Timothy Bryan
47 David Erickson MadCity Velo Club
48 Jon Bailey
49 Chris Krueger
50 Kevin Bayley
51 Preston Copeland
52 Kyle Bender
53 Boyd Coleman
54 Sam Kok
55 Nicholas Hardrath Racers Against Childhood Cancer
DNF David Weis
DNF Brian Thomas
DNF Joseph Spencer
DNF William Benton
DNF Ross Adams Tread Head Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 41   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones ISCorp Cycling Team
2 Caleb Swartz Junior Dropouts
3 Calhan Norman Team Extreme
4 Jason Wiemer
5 Nolan Giles-pufahl
6 Alex Jonnies
7 Sam Keur
8 Noah Picciolo
9 Grant Winkel
10 Solomon Sumln
11 Gabe Weber
12 Nathaniel Osborne Team Extreme
DNF Donavan Sumln
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
2 Alexander Dorschner ISCorp Cycling Team
3 Maxx Hall Village-Verdigris CX
4 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Sam Beste ISCorp Cycling Team
6 Ben Freas ISCorp Cycling Team
7 Rowan Norman Team Extreme
8 Andrew Waple
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Staab Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Joe Curtes Twin Six
3 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
4 Maciej Nowak
5 Eric Drummer Alberto's Sport
6 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Lee Unwin
8 Mark Harms 5Nines Cycling
9 Michael Curtes Twin Six
10 Chad Tucker My Wife Inc
11 Andrew Feuersthaler Team Velocause
12 Marc Engelhardt
13 Ross Cerniglia My Wife Inc
14 Christopher Newlin
15 Chris Zugel Team Velocause
16 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
17 Ronald Knutowski Twin Six
18 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
19 Robert Downs Planet Bike
20 John Brown Team Wheel & Sprocket
21 Christan Griego Team Velocause
22 Patrick Haley velo trocadero cycling
23 Christopher Sherpitis xXx Racing
24 Benny Smith Team Velocause
25 Chia Kung Team Velocause
26 Reed Cornia
27 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Aaron Goldberg My Wife Inc
DNF Joe Stephens
DNF Mark Harms 5Nines Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 16   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Schaefer
2 Russell Georgeson
3 John Hughes Team Pedal Moraine
4 Christopher Stclair
5 Joseph Smessaert
6 John Svanda LAPT CC
7 Brian Wick Little Ade's
8 Shawn Bass MadCity Velo Club
9 Erik Jensen MadCity Velo Club
10 John Young Hollander RDC
11 Lance Johnson
12 Jeffrey Killberg Hampshire Cycle Club
13 Joseph Spencer
14 Eric Edwards
15 Tyson Beck Lakes Area Physical Therapy
16 Nicholos Armistoig
17 Timothy Bryan
18 Otley Freymiller
19 John Buran
DNF Michael Cudahy Team Velocause
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
2 Tim Hacker Planet Bike
3 Christopher Berge Magnus
4 Tedd Jacobson ISCorp Cycling Team
5 Jw Miller
6 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
7 William Koehler BVC/Nomad Cycling
8 Sean Shields Hampshire Cycle Club
9 Brian Petted Team Extreme
10 Michael Garber Hampshire Cycle Club
11 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
12 Todd Kalkoske Velo Trocadero
13 Robert Garner V.C. Bikesport
14 Paul Warloski My Wife Inc
15 Timothy Theobald Hollander Benelux Racing p/b Badger
16 Jeff Sympson Big Ring Flyers
17 Christopher Quinn Magnus
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jon Antonneau
3 Larry Gundlach MadCity Velo Club
4 Ross Adams Tread Head Cycling
5 Timm Jacobson ISCorp Cycling Team
6 Jeff Wren Team Extreme
7 John Lichtenberg
8 David Hanrahan Team Pedal Moraine
9 Troy Sable
10 Tom Held
11 Brian Hellweg Verdigris-Village CX Team
12 John Norman Team Extreme
13 Joel Johnson
14 Paul Goc Team TATI
15 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
16 John Senkerik Team Extreme
17 Barry Zellmer velo trocadero cycling
18 Timothy Blob
19 Ron Hein
20 Gerald Dryer
21 Kurt Greenslit
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dag Selander
2 Glen Jones Trek Midwest Team
3 Darryl Mataya MadCity Velo Club
4 Craig Busche Velo Trocadero
5 Tom Palmer Brazen Dropouts Cycling Team
6 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
7 David Mccollum
8 Richard Alderman
9 Gordon Paulson Planet Bike
10 David Mcclenahan
11 James Merrifield Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Bown
2 Dominic Lerne
3 Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
4 David Erickson MadCity Velo Club
5 Rit Booth Hampshire Cycle Club
6 Thomas Silbernagel Team Extreme
7 Mark Mendelson
DNF Ron Sloan
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Lalonde Twin Six
2 Isaac Neff
3 Bjorn Selander
4 Lionel Rocheleau Racers Against Childhood Cancer
5 Brian Heifner Magnus
6 Travis Braun Magnus
7 Paul Mumford Chicago Cuttin Crew
8 David Reyes Bloomington Cycle Racing Team
9 Michael Hemme SRAM Factory
10 Nathan Guerra
11 Scott Mclaughlin SRAM Factory
12 Kevin Klug The Pony Shop
13 Dan Teaters RACC pb GG
14 Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Seth Eckert Trek Midwest Team
16 Dan Ajer Great Dane Velo Club
17 Matthew Schweiker Bloomington Cycle Racing Team
18 Richard Breininger
19 Luke Batchelor-clark Magnus
20 Luke Holtan velo trocadero cycling
21 Tim Racette KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Ben Marchewka Team Pedal Moraine
23 Kip Spaude ISCorp Cycling Team
24 Brian Rach ISCorp Cycling Team
25 Jordan Mathes Magnus
DNF Chad Hartley Team Kenda pb Geargrinder
DNF Ian Haupt My Wife Inc
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Roehl 2 Rivers Racing
2 Kevin Sparrow
3 Chris Zugel Team Velocause
4 Mark Harms 5Nines Cycling
5 David Price Brazen Dropouts Cycling Team
6 Chad Brown
7 Roger Eckes
8 Ryan Bartelme HCC
9 Eric O'gallagher
10 Joseph Mauntler
11 Michael Glodowski
12 Russell Jobs
13 Deandre Lee
14 William Weathersby
15 Stethan Hubbard
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Knight Team TATI
2 Kristin Korevec MadCity Velo Club
3 Katherine Gruchow Magnus
4 Heather Curnutt Brazen Dropouts Cycling Team
5 Lisa Johns
6 Sara Grant Great Dane Velo Club (GDVC)
7 Margaret Robinson Trails-Edge Cycling Team
8 Cassey Lynn
9 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
10 Stevie Koepp
11 Diane Schlipper Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Claire Pettersen My Wife Inc
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Johns
2 Kate Konkle
3 Shannon Russell 2 Rivers Racing
4 Erin Feldhausen
5 Heidi Stangl Racers Against Childhood Cancer
6 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
7 Brett Meager
8 Aimee Zabrowski
9 Mary Hable
10 Pink Victoria
11 Laurie Chipps Half Acre Cycling
12 Emily Bremer
13 Michele Moreno
14 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
15 Leah Stieber Lakes Area Physical Therapy
16 Elizabeth Morrison
17 Jennifer Barr
18 Emily Keur
19 Jennifer Picciolo
20 Virginia Lingham
21 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
22 Hanna Goc Team TATI
23 Mary Kok
DNF Jilolo Daisy
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Osborne Team Extreme
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Goc Team TATI
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Schneider
2 Abby Strigel Cyclocrossracing.com
3 Skylar Schneider
4 Sarah Huang Exergy TWENTY12
5 Heidi Beck Twin Six
6 Alyssa Severn My Wife Inc
7 Amber Markey My Wife Inc
8 Kristin Wentworth Brazen Dropouts Cycling Team
9 Andrea Pether Nova Cycle Sports Foundation Inc db
10 Patricia Kaufmann My Wife Inc
11 Eleanor Blick Johnny Sprockets
12 Monique Karlen Brazen Dropouts
13 Diane Ostenso Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 2