Log In
Grafton PumpkinCross • Oct 5 2019
5.6
3.9
4.5
5.2
5.4
Mostly Cloudy, 55 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
3.9
Moisture
4.5
Accel
5.2
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Stelljes Neff Cycle Service
2 David Reyes Tenspeed Hero
3 Jimmy Panther MoMo Riders' Club
4 Narayan Mahon Neff Cycle Service
5 Michael Lambert
6 James Marschalek BELGIANWERKX
7 Jacob Huizenga
8 Matthew Riley Linear Sport MTB
9 Nick Dahl MoMo Riders' Club
10 Jim Maddock xXx Racing
11 Trevor Flinton
12 Brian Piotrowski xXx Racing
13 David Santos Lakes Area Physical Therapy
14 Drew Bublitz
15 Corey Horning Trek Midwest Team
16 Kevin Severs Midwest Orthopedic Specialty Hospit
DNF Charlie Lavin Palomino American Cyclocross
DNF Calhan Norman Team Extreme
DNF Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamine Bode
2 Wilson Hacker Neff Cycle Service
3 Chad Cannon Gryphon Velo Racing
4 Michael Lucas
5 Rob Reindl Heavy Pedal Velo Club
6 Brian Kaker Project Echelon Racing
7 Isaiah Berry ASU Junior Development
8 Jacob Glahn Trek Midwest Team
9 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
10 Justin Marshall Trek Midwest Team
11 Matthew Sokolowski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
12 Billy Baader MoMo Riders' Club
13 Ryan Lipski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
14 Brian Bierman Revolution Cycles Club
15 David Studner Trek Midwest Team
16 Brad Sovinski Hollander Benelux Racing
17 Zachary Schuster L5 Racing
18 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
19 Drew Bublitz
20 Scott Hoyer Great Dane Velo Club (GDVC)
21 Ross Ford BELGIANWERKX
22 Christopher Oleson Neff Cycle Service
23 Kevin Urban Kenosha Kutters
24 Justin Blumer
25 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
26 Chan Barden Fiets Club Flahute
27 Ian Breitlow University of Wisconsin-Platteville
28 Benny Smith Velocause Centraal Cycling
29 Mark Schiess
30 John Orlikowski Neff Cycle Service
31 Curran Beckler
32 Jim Bethea Iowa City Cycling Club
33 Julio Jacobo Midwest Orthopedic Specialty Hospit
34 Gabriel Acab Lakes Area Physical Therapy
35 Kyle Abernathy MoMo Riders' Club
36 Patrick Jungenblut Velocause Centraal Cycling
37 Michael Sullivan Diablo Cycling
38 Aaron Smith
39 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
40 Jason Rudroff BELGIANWERKX
41 Aaron Gabriel
42 Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
43 Jacob Arrigoni
44 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
45 Matthew Kosloske
46 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
47 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
48 Christian Walding Palomino American Cyclocross
49 Matthew Peppel Velocause Centraal Cycling
50 Chad Brown
51 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
52 James Grove MoMo Riders' Club
53 Monte Martin
54 Don Iwen Colectivo Coffee
55 Mark Wilson The Chainlink
56 Kyle Millns INTENT Race Team
DNF Kyle Polich Johnson County Flyers
DNF Henry Mcalvanah Trek Cyclocross Collective
DNF Anthony Hoak
DNF Andrew Feuersthaler Velocause Centraal Cycling
DNF Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
DNF Kyle Kargel
DNF Steven Trebatoski Velocause Centraal Cycling
DNF Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
DNF Erik Crook Hollander Benelux Racing
DNF Richard Janisch Midwest Orthopedic Specialty Hospit
Finishers: Cat 3: 53   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Feuling BSB Cycling
2 Brad Sovinski Hollander Benelux Racing
3 Alex Sukowaty Heavy Pedal Velo Club
4 Isak Keyes Velocause Centraal Cycling
5 Owen Reich
6 Kevin Niles
7 Adam Ward BELGIANWERKX
8 Maximilian Von hohenberg Hollander Benelux Racing
9 Nathan Gowe
10 Alexander Hinman
11 Elias Macias Hollander Benelux Racing
12 Matthew Herr
13 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
14 Andrew Link
15 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
16 Danny Marchewka Linear Sport / Trek
17 Brett Neylan
18 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
19 Elijah Kalbas
20 Greg Niles
21 Matthew Harrison
22 Matthew Terski
23 Allan Schimberg
24 Douglas Plowman District Velocity Racing p/b Bicycl
25 Doug Herrick
26 Tanner Vanden heuvel
27 Brad Birkholz
28 Kurt Greenslit
29 John Davis
30 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
31 Landon Garrow
32 Ian Breitlow University of Wisconsin-Platteville
33 Craig Kuehl Colectivo Coffee
34 Paul Liesse Revolution Cycles Club
35 Jonathan Nehring
36 Robert Scianni BELGIANWERKX
37 John Granger
38 Tomm Godiska
39 Erik Crook Hollander Benelux Racing
40 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
41 Nate Danford
42 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe
43 Andy Daykin
44 Filipe Alberto Bicycle Federation of Wisconsin Edu
45 Bernadette Watts Palomino American Cyclocross
46 Christopher Krueger Hollander Benelux Racing
47 Alex Koconis
48 Kevin Netz
49 Wayne Sletten xXx Racing
50 Matthew Grogan
51 Rick Huebschman
52 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
53 Nicholas Platt Brazen Dropouts Cycling Team
54 Rj Bast
55 Matt Green
56 Kyle Millns INTENT Race Team
57 Daniel Wagner
58 Chris Clouthier
59 Devin Yoder
60 Nate Perronne Team Wheel & Sprocket
61 Monte Martin
DNF Brad Heckert Team Pedal Moraine
DNF Nathaniel Dowse
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 19   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
2 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
3 Patrick Brock BELGIANWERKX
4 Chad Hartley
5 Joe Curtes Twin Six
6 Ben Schreiber Linear Sport / Trek
7 Zach Giffey
8 Mark Harms Neff Cycle Service
9 John Orlikowski Neff Cycle Service
10 Zachary Schuster L5 Racing
11 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
12 Ben Marchewka Linear Sport / Trek
13 Mark Vareschi Revolution Cycles Club
14 Wally Kunstman Midwest Orthopedic Specialty Hospit
15 Bill Street KUHL Cycling Team
16 Tom Spencer Midwest Orthopedic Specialty Hospit
17 Reed Cornia Neff Cycle Service
18 Chad Brown
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Ward BELGIANWERKX
2 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
3 Nicholas Roecker Trek Midwest Team
5 Greg Niles
6 Allan Schimberg
7 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
8 Douglas Hahn
9 Jonathan Nehring
10 Rj Bast
11 Corey Dempski Hollander Benelux Racing
12 Jason Reimer BELGIANWERKX
13 Michael Welch Brazen Dropouts Cycling Team
14 Craig Kuehl Colectivo Coffee
15 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
16 Kevin Hayes-birchler Revolution Cycles Club
17 Brian Smothers Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
18 Brian Halm Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
19 Bryon Anderson Neff Cycle Service
20 Christopher Krueger Hollander Benelux Racing
21 Ray Letak Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
23 Karl Galko MoMo Riders' Club
24 Jim Igielski Revolution Cycles Club
25 Wayne Sletten xXx Racing
26 Devin Yoder
DNF Todd Somers BELGIANWERKX
DNF Jim Leighty Kenosha Kutters
DNF Filipe Alberto Bicycle Federation of Wisconsin Edu
DNF Christopher Raychel
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arlen Spicer BELGIANWERKX
2 Christopher Berge
3 Lance Johnson Velocause Centraal Cycling
4 Tim Hacker
5 Michael Meteyer Trek Midwest Team
6 John Lirette Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
7 Robert Downs
8 Michael Jones Neff Cycle Service
9 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
10 John Boudry Velocause Centraal Cycling
11 Michael Daws Velocause Centraal Cycling
12 Scott Arrigoni
13 John Robertson Diablo Cycling
14 Richard Janisch Midwest Orthopedic Specialty Hospit
15 David Mcclenahan
16 Steve Jeske Team Pedal Moraine
17 Pj Braun Fiets Club Flahute
18 Michael Mcmanus Gryphon Velo Racing
19 John Lichtenberg Diablo Cycling
20 Tom Winkel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
21 Jeff Wren Team Extreme
22 Jon Antonneau
23 James Linn Ten27 Cycling Club
24 Kevin Dorn
25 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Birkholz
2 Jeffrey Lex BELGIANWERKX
3 Michael Bottum
4 Kurt Greenslit
5 Michael Vanlue Hampshire Cycle Club
6 Kirk Jozwiak Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
7 John Norman Team Extreme
8 David Purcell
9 John Granger
10 Jon Leach
11 Matt Luger Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
12 Dominic Rossetto
13 Paul Liesse Revolution Cycles Club
14 Jon Reetz Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co. C
15 Shawn Cotter
16 Armen Hadjinian
17 Daniel Kerkman
18 Lee Janssen
19 Dennis Klinkert
20 Fred Kosloske BELGIANWERKX
21 Rick Huebschman
22 Oliver Clements Colavita Racing Inc.
23 William Finn Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee Bic
DNF Jonathan Ninmer Hollander Benelux Racing
DNF Robert Dunk
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Buchanan Kenosha Kutters
2 Elijah Kalbas
3 Breck Golden
4 Kaden Kopp
5 Jordan Miller Junior Dropouts
6 Emmett Bock V.C. Bikesport
7 Jacob Sereno
8 Henry West
9 Shawn Steltempohl
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Gengler ASU Junior Development
2 Cameron Leighty Kenosha Kutters
3 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
4 Logan Powers Kenosha Kutters
5 Niels Stringer Revolution Cycles Club
6 Harrison Ebbers
7 Nathan Antonneau
8 Peter Chandler
9 Max Jacoby
10 Griffin Sheriff
11 Ryan Boettcher
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
2 Robert Berry BELGIANWERKX
3 Travis Gruchow L5 Racing
4 Josh Fangman Brazen Dropouts Cycling Team
5 Chris Hill BELGIANWERKX
6 Joseph Carpisassi
7 Anthony Hoak
8 Mark Harms Neff Cycle Service
9 Jason Cemanski
10 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Isaiah Berry ASU Junior Development
12 Corey Horning Trek Midwest Team
13 John Svanda Team Wheel & Sprocket
14 Ryan Lipski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
15 Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
16 Aaron Smith
17 David Cestelli
18 Thomas Normington
19 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Brian Bierman Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Anders MoMo Riders' Club
2 Alex Sukowaty Heavy Pedal Velo Club
3 Mark Rickert
4 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
5 Matthew Herr
6 Doug Herrick
7 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Kristy Hopkins
9 Monte Martin
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
3 Genevieve Harkness
4 Amy Schultz L5 Racing
5 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
6 Lindsay Knight Tenspeed Hero
7 Lindsey Kriete Hollander Benelux Racing
8 Lisa Johns
Finishers: Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lydia Elbert The Pony Shop
2 Emma Osborne Team Extreme
3 Wendy Boehm Neff Cycle Service
4 Amber Searer Gryphon Velo Racing
5 Sunniva Kessenich Palomino American Cyclocross
6 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
7 Rachel Headley Velocause Centraal Cycling
8 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
9 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
10 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
11 Elizabeth Franczyk Hollander Benelux Racing
12 Alisa Orel Velocause Centraal Cycling
13 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
14 Susan Uphill
DNF Anna Pickerel
DNF Jennifer Picciolo Velo Femmes Racing
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Scarlato Kenosha Kutters
2 Stephanie Ellingen
3 Bernadette Watts Palomino American Cyclocross
4 Caitlin Hamer Palomino American Cyclocross
5 Anna Pickerel
6 Sue Bransky CRANDIC Racing Club
7 Alisa Orel Velocause Centraal Cycling
8 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
9 Emily Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
10 Kristy Hopkins
11 Kayla Johnson Peace Coffee Racing
12 Kristin Zarr Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Kaszajames Team Extreme
2 Paula Urban
3 Erin Hong
4 Meira Kalbas
5 Lucy Foss Kenosha Kutters
6 Phoebe Bowles
7 Emma Kerkman
8 Beatrix Cornia
DNF Piper Letak
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reese Kaszajames Team Extreme
2 Eva Raychel
3 Jennifer Raychel
4 Parker Powers
5 Sloan Becker
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Cyclocross Collective
2 Lindsey Kriete Hollander Benelux Racing
3 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
4 Amber Searer Gryphon Velo Racing
5 Sarah Kelnhofer Colavita Racing
6 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2