Log In
NWCXCUP Race #5 • Dec 10 2017
4.8
4.3
3.8
4.8
6.1
Clear, 43 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
4.3
Moisture
3.8
Accel
4.8
Tech
6.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Stroud OMG/Donger 1:06:13.7
2 Justin Resnick Apex Racing 1:08:06.1
3 Dieter Laskowski PCP Racing -1 lap
4 Andrew Coelho Glotman -1 lap
5 Jeff Rasor None -1 lap
6 Kurt Litsinger Snoqualmie Ice cream Racing -1 lap
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malia Greening None 33:18.8
2 Hidi Cramer Pcp Racing 35:21.9
3 Elizabeth Peterson Razzle Dazzle 37:26.4
4 Lucia Vojtech None 37:55.8
5 Amanda Mcnabb Team Thrive p/b Kaiser Permanente 40:37.0
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Baron Egencia 35:23.4
2 Trenton Cherco None 37:41.6
3 Michael Chaten Egencia 38:33.3
4 Todd Pettyjohn None 39:17.4
5 Derek Lee None 39:31.0
6 Daniel Rossano None 41:10.6
7 Maarten Brugmans Egencia 43:06.8
8 Kyle Boucher Washington State Bicycle Associatio 44:08.7
9 Jordan Lucke Egencia -1 lap
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addison Leckrone Old Town 36:42.8
2 Christina Polwarth None 37:48.5
3 Ashley Moore Hagens Berman EY Sociey 41:59.1
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Free Free Riders 45:56.0
2 Josh Embury None 47:48.6
3 Adam Troy None 48:16.7
4 Oleksandr Golovatyi Planet Express 48:28.2
5 Tyler Free Free Riders -1 lap
6 Lash Mullen Dyna Racing + Gerlard Cycles -1 lap
7 David Hurt None -1 lap
8 William Krasue None -1 lap
9 Lincoln Mongillo Clachnacuddin Velos -1 lap
10 Andre Tiffany None -1 lap
11 Michael Demarco None -1 lap
12 Shawn Peerson None -1 lap
13 James Huntley None -4 laps
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Brown Center Cycle 42:44.5
2 Stacey Mcconaughy Egencia 43:26.1
3 Amy Peerson Team Peerson -1 lap
4 Sequoia Young None -1 lap
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Sabol Rad Racing NW 25:35.2
2 Finn Westover Rad Racing 28:20.6
3 Luca Laverde Cycle U 28:47.9
4 Tyler Morgenson Cycle U 29:12.8
5 Joe Spranger Rad Racing NW -1 lap
6 Nathaniel Troy None -1 lap
7 Caileb Prescod None -1 lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee Grixsen Brewing P/B Westend Bikes 22:05.8
2 Mairin O'brien None 22:14.8
3 Iris Phillips phillips Cycle U 25:46.1
4 Keaghlan Robinson Rad Racing NW 26:00.1
5 Kaylee Gudwin Cycle University 30:47.3
6 Stella Bressler None 35:30.9
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Gizinski Cycle U 21:35.5
2 Parker Casazza Cycle U 21:51.1
3 Jacob D miller Cycle U 22:04.0
4 Carden R king Boulder Junior Cycling 22:22.6
5 Alexander Bennett None 22:29.4
6 Liam O'brien OMG Racing 24:41.9
7 Otto Begus Cycle U 26:42.3
8 Henry Kaeser None 27:06.6
9 Euan Mcelwaine Cycle U 27:31.7
10 Parker Stanford Cycle U 29:12.9
11 Maximilian Krause None 30:34.1
12 Itai Malakoff Cycle U 32:54.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camdyn George CX Northwest 32:44.3
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Horan None 44:43.4
2 Colin Ferguson Fanatik Bike Co. Race Team 45:27.0
3 Mathew Johnson None 47:47.5
4 Brendan Mcmahan Recycled Cycles Racing 48:07.6
5 Jonas Bakkane None 48:43.8
6 Scott Renda Apex Racing 49:17.0
7 Bob Bautista Apex Racing 50:17.9
8 Dan Plumb None 51:27.2
9 Joe Dumelin Snoqualmie Ice cream Racing -1 lap
Finishers: Cat 3: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Morrow None 41:55.7
2 Paul Josephson None 42:44.5
3 Robert Kennedy Cycle-Smart Inc. 44:20.7
4 Jeff Lynch Egencia -1 lap
5 Bryan Petersen None -1 lap
6 Michael Guthrie Snoqualmie Ice Cream Racing -1 lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Martin Olympia Orthopaedic Associates 38:35.2
2 Laura Martin Egencia 39:18.2
3 Tina Rainforth Egencia 39:59.9
4 Karen Kowalchyk Snoqualmie Ice cream Racing -1 lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Castrodale Hedonspeed 48:01.0
2 Matthew Mack Team Type 1 Foundation 48:01.4
3 Terry Buchanan Hup United 49:49.7
4 Brian Wong Escape Velocity pb Fortius 50:25.4
5 Brian Griffin United Velo 50:46.6
6 Denny Bartlett Garage 51:07.7
7 Frank O'Brien None 51:15.5
8 Mark Watson Hagens Berman - EY Society 51:20.1
9 Charly George None 51:39.1
10 Case Manifold Escape Velocity p/b Fortius 51:40.2
11 Herzog John None 51:50.5
12 Brett Gaspers Apex Racing 52:31.7
13 Russ Morgenson Cycle U 53:49.8
14 Steven Moe Team Nemesis 55:13.1
15 Nathan Webster Black Sheep Velo 55:50.8
16 Jay Loder Pender Racing P/B Bicicletta -4 laps
17 Jason Land Dyna Racing -4 laps
18 Reeve Geary Egencia -4 laps
Finishers: Cat 3: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Crape None 39:44.4
2 Justin Tornow Hagens Berman - EY Society 40:04.6
3 John Mcmillan None 40:33.7
4 Dean Sabol Mcleod Construction 41:17.4
5 Jaegan Smith Chainline Cycle 41:36.8
6 Will Del valle R4C 41:57.5
7 Wayne Wakeman None 42:51.9
8 Mark Spencer-coons Egencia 43:05.6
9 Ralf Pagenkopf Chainline Cycle 43:23.3
10 Tom Platt Dyna Racing 43:56.7
11 Travis Dougan Belgian Boys Club - Seattle 46:09.3
12 Harrison Magun Apex Racing 46:37.5
13 Wesley Toller None -1 lap
14 Kevin Judson None -1 lap
15 Andy Bechtel Liquid Velo -4 laps
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Birkenbuel Alki/Rubicon Racing 40:29.2
2 Tyson Lashbrook Gillespie Eyecare 41:54.9
3 Joe Dumelin Snoqualmie Ice cream Racing -3 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Coyne Team Thrive 34:25.4
2 Kristi Berg CX Northwest 36:12.1
3 Johnson Sheryl Egencia 38:16.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Carlton Keller Rohrback 42:37.2
2 Jeff Cummings None 43:16.2
3 Craig Undem Cycle U 43:46.4
4 Chris Adolf Fell Swoop 43:55.5
5 Christopher Fast Black Sheep Velo 44:42.5
6 Dwaine Trummert None 44:48.0
7 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 45:09.2
8 Doug Graver Ridge Cyclesport 45:31.3
9 Steven Robinson Zealous Racing 46:00.0
10 Roger Burton Egencia 46:08.5
11 Alec Duxbury None 46:36.1
12 Sven Koehler Egencia 47:48.9
13 Kaplan Ben Keller Rohrback Cycling -1 lap
14 Alexander Barnett Apex Racing -1 lap
15 Richard Mcclung Lake Washington Velo -4 laps
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Huebner Mayhem racing 42:21.4
2 Russ Rainforth Egencia 45:10.9
3 Andrew Winslow Snoqualmie Ice Cream Racing -1 lap
4 Peter Krumins None -1 lap
5 David Stanton Taco Time Northwest Cycling Team -1 lap
6 Tom Petersen Upriver Racing -1 lap
7 Peter Mayer Taco Time NW -1 lap
8 Bryan Willman Egencia -2 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Johnson Egencia 49:43.4
2 John Weyhrich MBW Racing -1 lap
3 Kevin Raymond VELOBODY / GERK'S -1 lap
4 Glen Conley None -1 lap
5 Robert Lang Independent -1 lap
6 Erik Brooks Egencia -1 lap
7 John Degel None -2 laps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Funston Rad Racing 1:03:04.2
2 Calder Wood Rad Racing NW 1:04:38.5
3 Robert Cummings None 1:05:17.6
4 Andrew Coe PDXTI 1:05:50.6
5 Brian Mccleerey Ravenna Capital Managment 1:06:25.7
6 Derek Parsons None 1:06:39.5
7 Ian Tubbs AUDI 1:06:45.9
8 Kaler Marshall None 1:07:15.0
9 Andrew Louiza Cyclepath PDX 1:08:43.6
10 Ronnie Schmeer KR Cycling 1:08:50.2
11 Westover Steve None 1:09:02.0
12 Adrian Magun Apex Racing 1:10:08.5
13 Adam Worobec Liquid Velo -1 lap
14 Patrick Dunn None -1 lap
15 Zack Hewell Apex Racing -1 lap
16 Ian Brink Broadmark Mount Si -1 lap
17 Zack Phillips PCP Racing -1 lap
18 Matthew Basaldua None -1 lap
19 Keith Robinson Center Cycle Racing Team -1 lap
20 Nick Boroughs Soft Like Kitten -1 lap
21 Cole Garaouy Rad Racing -1 lap
22 Brian Bressler None -1 lap
23 Michael Keller None -1 lap
24 Winston Hackett Cycle U -2 laps
25 Kacey Campbell Pcp Racing -4 laps
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mallory Nwcxproject 42:16.6
2 Kenda Super Hagens Berman - EY Society 42:49.5
3 Rachel Geiter RAZZLE DAZZLE RACING 43:07.8
4 Jadine Riley Team Thrive p/b Kaiser Permanente 43:25.3
5 Callah Robinson Rad Racing NW 43:41.1
6 Mckenna Mckee Grixsen Brewing P/B Westend Bikes 43:56.2
7 Bronwynn Gar-aouy Rad Racing 44:04.3
8 Julie Robertson-zivin CX Northwest 45:49.5
9 Robbie Phillips None 47:09.0
10 Gina Estep Thrive -4 laps
11 Hayden Gizinski Northwest Womens Cyclocross Project -4 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Nelson None 40:09.1
2 Daniel Olsen HODALA! 41:05.5
3 Andrew Morrison Liquid Velo 42:23.3
4 Jason Cemanski Monton-TM 45:18.0
5 Conrad Kornmann None 46:38.3
6 Michael Brazel Mafia Racing 46:49.1
7 Theo Roffe None 48:36.8
8 Garrett George Liquid Velo 52:44.8
9 Greg Gizinski None 52:54.5
10 Chris Mahan Fell Swoop 55:46.0
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Wood Space Cadet Racing p/b Hello Bicycl 48:36.5
2 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 51:39.8
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1