Log In
Ed Sander Memorial CX • Nov 6 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.2
2.3
4.2
4.5
4.4
Clear, 63 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #edsandercxncvc

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.3
Moisture
4.2
Accel
4.5
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Tyson Team Bikenetic 0:48:12.2
2 David Gunnerson Unattached 0:48:15.6
3 Gram Smith SEAVS/Haymarket 0:48:33.6
4 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:37.4
5 Tony Abate District Velocity Racing/District V 0:50:02.0
6 Tony Leong Unattached 0:50:14.2
7 Laraib Laubach Rock Creek Velo 0:50:48.1
8 Nathan Coleman Unattached 0:51:02.7
9 Adrian Alday Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 0:51:35.5
10 Benjamin Neumeyer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:51:37.1
11 Andrew Massonneau Old Scratch Racing 0:51:47.0
12 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 0:51:50.7
13 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:52:07.7
14 Michael Russo Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 0:52:15.6
15 Curtis Alia Unattached 0:52:17.6
16 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:19.8
17 Jimmy Sosinski Unattached 0:52:48.9
18 Joe Thomas Unattached 0:53:02.1
19 Kyle Murphy The Bike Lane 0:53:14.0
20 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:53:46.6
21 Kevin Sundeen Great Eskape 0:54:39.8
22 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
23 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
24 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
25 Chris Reardon All American Bicycle Club Inc./All 1 Lap
26 Seth Sivinski Metier Racing /Mtier Racing 1 Lap
27 Tommy Bullough Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
28 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1 Lap
29 Nathaniel Altom Unattached 1 Lap
30 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
31 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Nick Taylor Unattached 1 Lap
33 Brian Decann District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
34 Brian Indre Team Bikenetic 1 Lap
35 Matthew Marinelli Unattached 1 Lap
36 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
37 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
38 Brannon Walsh Team Bikenetic 1 Lap
39 Brian Mattern Squadra Coppi 1 Lap
40 Nathaniel Buckner Unattached 1 Lap
41 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
DNF Dylan Stagner Great Eskape DNF
DNF Shannon Field Adventures for the Cure DNF
DNF Carter Schultz Wooden Wheels Racing DNF
DNF Sean Price Velo Allegro DNF
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 27   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Olsen Unattached 0:30:39.5
2 Shaun Braithwaite Unattached 0:30:47.7
3 Daniel Gohlke Bike Doctor / Visit Frederick 0:31:06.4
4 Usman Zafar Phoenix Bikes 0:31:09.2
5 Jack Lanier Unattached 0:31:58.5
6 Tim Kelley Unattached 0:32:44.6
7 Mark Scheer Team Bikenetic 0:32:49.6
8 Clay Moulton VeloWorks-Spokes Etc 0:32:50.0
9 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:32:51.0
10 David Baek Unattached 0:32:51.2
11 Robert Tenorio Great Eskape 0:32:52.1
12 Chris Howell BIKE DOCTOR/VISIT FREDERICK 0:32:54.5
13 Alexander Boyd Great Escape 0:33:04.7
14 Matt Holmes Team Bikenetic 0:33:17.7
15 Che Hale Unattached 0:33:29.2
16 Peter Childs Race Pace Bicycles 0:33:32.7
17 Fernando Barrientos Unattached 0:33:33.3
18 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv 0:33:43.1
19 Ronald Lien Unattached 0:33:48.7
20 Erik Rapprich Team Bikenetic 0:33:57.3
21 Jason Hade Bike Doctor/Visit Frederick 0:34:02.7
22 Ian Bucala Unattached 0:34:18.6
23 Bruce Mort National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:23.8
24 Conor Dancy Unattached 0:34:27.3
25 Paul Gross Unattached 0:35:24.0
26 Joel Hutton Unattached 0:35:37.0
27 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:35:50.5
28 Bless Gomes Phoenix Bikes 0:36:20.8
29 Kenneth Casper HPC 0:36:26.9
30 David Centers Unattached 0:36:57.8
31 Noe Cuadra Phoenix Bikes 0:37:32.5
32 Michael Mccarraher Unattached 0:37:52.9
33 Gregory Olson Unattached 1 Lap
34 Mark Kavanagh Unattached 1 Lap
35 Jason Weddington Adventures for the Cure 1 Lap
36 Greg Mccracken Unattached 1 Lap
37 James Mccarthy Unattached 1 Lap
38 Maurice Mead Unattached 1 Lap
39 Andrew King The Hub/C'ville Bikes 1 Lap
40 Pablo Alonso Unattached 1 Lap
41 Robert Lowe Team Bikenetic 1 Lap
42 Frank Fitzpatrick Unattached 1 Lap
43 Filip Brajovic Unattached 1 Lap
44 Adrian Reich Unattached 1 Lap
45 David Selko Unattached 1 Lap
46 Sean Walsh Unattached 1 Lap
47 Shane Rivers District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
48 Christian Melendez Unattached 1 Lap
49 Theodore Russell Unattached 1 Lap
50 William Rohde Unattached 1 Lap
51 Bradley Kennedy Unattached 1 Lap
52 Charles O'donnell Unattached 1 Lap
53 Devin Leary Unattached 1 Lap
DNF Philip Bowie Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 44   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 0:58:31.4
2 Matthew Clements Unattached 0:58:35.1
3 Christopher Beck Joes Bike Shop 0:58:40.7
4 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:59:09.3
5 Ryan Knight Adventures for the Cure 0:59:19.1
6 Patrick Blair Adventures for the Cure 0:59:28.9
7 Andy Brooks Unattached 0:59:29.8
8 Jason Cyr Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 1:00:01.2
9 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:00:08.6
10 Lance Byrd Adventures for the Cure 1:01:20.2
11 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1:01:22.8
12 Daniel Hocking Northampton Cycling Club 1:02:29.1
13 Marko Rajkovic Great Eskape 1:03:04.6
14 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:03:26.8
DNF Adam Driscoll Adventures for the Cure DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:16:48.9
2 Ansel Casper HPC 0:17:20.8
3 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 0:18:38.2
4 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:19:09.3
5 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:09.4
6 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:19:12.7
7 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:14.0
8 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:19.4
9 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:20:14.9
10 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:20:24.6
11 Peter Van roie Rock Creek Velo 0:20:46.8
12 Roman Steis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:50.1
13 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:21:04.4
14 Finn Leary Baltimore Youth Cycling 0:21:06.8
15 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling 0:22:52.9
16 Mason Dove Endorphin Fitness 0:24:10.2
17 Henry Hopper Lateral Stress Velo Inc. 0:24:36.8
18 Zander Greenspun Rock Creek Velo 0:24:37.6
19 Michael Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:25:34.1
20 Camden Gorman Rock Creek Velo 0:26:12.9
21 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:26:39.2
22 Quinn Rehkemper Baltimore Youth Cycling 0:28:12.9
23 Luca Bonzano National Capital Velo Club/UnitedHe 0:28:47.0
24 James Palumbo Baltimore Youth Cycling 0:28:50.8
25 Finn Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:29:03.8
26 Emmett Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 0:15:39.1
2 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:15:46.4
3 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:15:54.5
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo 0:16:14.8
5 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:16:41.2
6 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:16:41.9
7 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:16:55.2
8 Kai Dove Endorphin Fitness 0:17:11.1
9 Graham Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:17:26.0
10 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:41.3
11 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 0:17:55.0
12 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:57.5
13 Isaac Viorst Rock Creek Velo 0:17:59.5
14 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:42.0
15 Jack Reed The Bike Lane 0:20:16.5
16 Santiago Castro-luna Unattached 0:21:27.0
17 Nicolas Litrenta Baltimore Youth Cycling 0:22:58.7
18 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes 0:23:00.4
19 Ruben Espanol Unattached 0:23:19.7
20 Liam Christopherson Baltimore Youth Cycling 0:24:30.6
21 Edwin Sloman HPC 0:24:47.1
22 Aditya Kumar Rock Creek Velo 0:24:51.9
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Rivers Baltimore Youth Cycling 0:21:36.1
2 Nicolas Holland Baltimore Youth Cycling 0:21:38.4
3 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:22:43.3
4 Pax Huybers Rock Creek Velo 0:23:04.7
5 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:23:10.2
6 Jonas Juusola-fitzpatrick Unattached 0:23:20.2
7 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:40.4
8 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:23:45.4
9 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 0:24:43.6
10 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 0:24:49.3
11 Joseph Decker Baltimore Youth Cycling 0:25:01.6
12 Henry Kruuse Unattached 0:26:03.1
13 Wilson Faucette Unattached 0:27:27.5
14 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:27:34.4
15 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 0:27:42.4
16 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 0:29:11.7
17 Nicholas Williams Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:38.3
2 Antoine Levie Rock Creek Velo 0:51:28.7
3 Aidan Dixon Rock Creek Velo 0:51:35.9
4 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:53.6
5 Matthew Hourihan Baltimore Youth Cycling 0:52:54.1
6 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:08.8
7 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:53:12.7
8 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
9 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Andrew Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
11 Caleb Lacey Baltimore Youth Cycling 1 Lap
12 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
13 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
14 Luca Scuriatti Rock Creek Velo 1 Lap
15 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
16 Jorge Martinez Phoenix Bikes 1 Lap
17 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
18 Zachary Safford Rock Creek Velo 1 Lap
19 Ansel Casper HPC 1 Lap
20 Luke Flaxman Unattached 1 Lap
21 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling 1 Lap
23 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
24 Christopher Hardee Rock Creek Velo 2 Laps
25 Spiro Papasava Rock Creek Velo 2 Laps
26 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2 Laps
27 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2 Laps
DNF Carlos Brooks Rock Creek Velo DNF
DNF Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerzy Wozniak Bicycle Outfitters Racing Team 0:46:45.5
2 Elias Guerra Bike World Racing 0:48:04.1
3 John Dove Crosshairs Cycling 0:48:11.9
4 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:48:54.5
5 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:49:34.3
6 Ed Dunne Bike Rack Racing 0:50:00.0
7 John Mead SEAVS/Haymarket 0:50:04.2
8 Kimani Nielsen Crosshairs Cycling 0:50:10.3
9 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:50:17.3
10 Joel Fetter National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:49.7
11 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 0:51:12.7
12 Joshua Delmanzo Unattached 0:51:17.2
13 Chris Harshman Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:53:02.6
14 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
15 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 1 Lap
16 Ryan Jenkins The Bike Lane 1 Lap
DNF Dan Tille Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:36:45.4
2 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:36:53.3
3 John Switzer Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:37:04.2
4 Brad Hawk Team Bikenetic 0:37:04.6
5 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 0:37:16.8
6 Brandon Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:37:19.0
7 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:37:19.7
8 Michael Perdek Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:37:21.7
9 Scott Huddleston Unattached 0:37:34.9
10 Matt Bully Squadra Coppi 0:37:40.7
11 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:37:41.8
12 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:37:42.8
13 Scotty Roberts Wooden Wheels Racing 0:37:42.9
14 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:37:42.9
15 Mark Sanford Bike Line 0:37:56.0
16 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:02.3
17 Robert Chase Velosport Racing/FFKR ARCHITECTS RA 0:38:04.6
18 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group 0:38:04.9
19 Ron Edwards DCMTB 0:38:18.9
20 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:38:26.8
21 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:38:41.9
22 George Lewis Team Bikenetic 0:38:42.1
23 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:45.5
24 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:46.6
25 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:38:47.4
26 Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe 0:38:49.5
27 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:38:57.4
28 Geoffrey Wikel Unattached 0:39:08.0
29 Marco Scuriatti Rock Creek Velo 0:39:10.0
30 Keith Kaetzel Unattached 0:39:12.9
31 Andrew Shoaff Unattached 0:39:21.1
32 Michael Scardaville DCMTB 0:39:25.5
33 Christopher Tank Bluemont Connection 0:39:28.8
34 Patrick Cusack Rock Creek Velo 0:39:33.9
35 Ian Cameron Unattached 0:39:34.4
36 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 0:39:34.5
37 Robert Strohmeyer Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:39:43.6
38 Matthew Conte DCMTB 0:39:45.9
39 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:39:53.7
40 John Reed The Bike Lane 0:40:09.3
41 Kemal Tuncer Unattached 0:40:32.8
42 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:40:40.4
43 Nicholas Wood Bluemont Connection 0:40:44.8
44 Eric Saidel Unattached 0:40:53.5
45 Phillip Troutman Team Bikenetic 0:40:57.1
46 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:58.9
48 Aaron Richardson V-DAY 0:41:08.8
49 Rob Hermstein Unattached 0:41:11.6
50 Timothy Jardeleza US Military Endurance Sports 0:41:11.9
51 William Lynn Team Bikenetic 0:41:17.8
52 Dexter Steis District Taco Cycling 0:41:31.3
53 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:41:50.2
54 Juan Constanza Phase Cycling 0:42:14.1
55 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:42:17.9
56 Jd Donnellan Unattached 0:42:42.9
57 Joe Penano The Bike Lane 0:42:45.8
58 Karl Liebert Unattached 0:42:50.3
59 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 0:42:52.0
60 Ted Blake Rock Creek Velo 0:42:52.3
61 David Mccurdy Crosshairs Cycling 0:43:06.6
62 Dane Paris Team Bikenetic 0:43:12.3
63 Arjan Berkelaar Unattached 0:43:13.2
64 Paul Espanol Unattached 0:43:24.6
65 Angus Mackenzie Cycle Luv 0:43:43.8
66 Matt Dezee National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
67 Peter Gambill Unattached 1 Lap
68 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
69 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
70 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
71 Alistair Hastings The Bike Lane 1 Lap
72 Mark Skubis Squadra Coppi 1 Lap
73 Dean Kruuse Unattached 1 Lap
74 Michael Minnis Unattached 1 Lap
75 Adam Issenberg Unattached 1 Lap
76 Charles Valade ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 1 Lap
77 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
78 Robert Yarlott Unattached 1 Lap
79 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
80 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 1 Lap
81 Michael Marinaro Race Pace Bicycles 1 Lap
82 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
83 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
84 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
85 Demetris Taylor Phase Cycling 1 Lap
86 James Maiden Unattached 1 Lap
87 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
88 James Hoofnagle Team Bikenetic 1 Lap
89 Chris Huller Unattached 1 Lap
90 Warren Chambers Unattached 1 Lap
91 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
DNF William Faucette Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 56   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Scott Crosshairs Cycling 0:48:39.6
2 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 0:48:39.7
3 Matthew Parse Crosshairs Cycling 0:48:52.9
4 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:08.8
5 Jonathan Houghton Adventures for the Cure 0:49:48.9
6 Abe Ehlers Unattached 0:49:58.4
7 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:50:01.7
8 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:50:09.9
9 Ramon Benitez Catoctin Cycling Club/HydroMonkies 0:50:27.3
10 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:51:13.0
11 Peter Schultz Team Bikenetic 0:51:14.9
12 Eric Ivey US Military Endurance Sports 0:51:32.6
13 Scott Stahl SEAVS/Haymarket 0:52:25.3
14 Scott Thompson Squadra Coppi 0:52:29.8
15 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:43.0
16 Randall Jewell All American Bicycle Club Inc. 0:52:43.9
17 Eric Blomquist Squadra Coppi 0:52:55.5
18 Gregory Butler Squadra Coppi 0:53:13.9
19 Evans Rohrbaugh The Bike Shak Cycling Team 0:54:05.2
20 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:22.5
21 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 0:54:29.3
22 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
23 Steven Dontigny The Bike Lane 1 Lap
24 Steve Kuperberg National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Mike Shaw Unattached 1 Lap
26 Luke Sauder The Bike Shak Cycling Team 1 Lap
27 Eric Evans Unattached 1 Lap
28 Pete Van riper Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
29 Delmar Arnold Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
30 Seth Waite Unattached 1 Lap
31 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
32 Dave Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
DNF Jay Morali Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:36.1
2 Roger Masse Unattached 0:49:49.0
3 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:51:06.5
4 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 0:52:19.2
5 John Rogers Cameron Racing 0:52:54.2
6 Greg Gibson SEAVS/Haymarket 0:53:29.7
7 Frank Smith Mad Alchemy Rider Cooperative 0:53:32.0
8 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 0:53:59.8
9 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
10 Albert Greene DCMTB 1 Lap
11 Mark Solberg JAMSQUAD Cycling 1 Lap
12 Jonathan Hanson Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 1 Lap
13 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
14 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling 1 Lap
15 Thomas Snyder National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Paris Wilson Unattached 1 Lap
17 David Beavis Unattached 1 Lap
18 Loren Yager Rock Creek Velo 1 Lap
19 Evan Inglis Unattached 1 Lap
20 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 David Webber All American Bicycle Club Inc. 1 Lap
22 James Carlson Potomac Velo Club 1 Lap
23 Chris Massonneau Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 2 Laps
24 George Uhl Adventures for the Cure 2 Laps
25 Scott Bean Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 2 Laps
26 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
27 Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
29 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
30 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
31 Gary Kelley Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 2 Laps
32 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
DNF Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long & F DNF
DNF Bruce Cooper Unattached DNF
DNF Robert Taylor Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 14   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Kearns Unattached 0:49:08.4
2 Scott Kozicki Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:24.8
3 John Glodek Twin Six 0:50:54.0
4 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe 0:51:20.4
5 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:19.6
6 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:52:27.2
7 Bill Wheeler Adventures for the Cure 1 Lap
8 Evan Thomas-arnold District Hardware Cycling Collectiv 1 Lap
10 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
11 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
12 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
13 William Lynn Team Bikenetic 1 Lap
14 Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
16 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
17 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
18 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
19 Stephen Heuser Unattached 1 Lap
21 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
23 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
24 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Jonathan Carney Crosshairs Cycling DNF
DNF John Shackelford Unattached DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 16   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carley Leins SEAVS/Haymarket 0:48:06.4
2 Kristen Janiszewski Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
3 Alexis Zink Unattached 1 Lap
4 Lindsay Donnellon Unattached 1 Lap
5 Jenna Latour nichols Bicycle Revolutions Racing 1 Lap
6 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo 1 Lap
8 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
9 Erin Conner Team Sticky Fingers 1 Lap
10 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 1 Lap
11 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
12 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
13 Kathleen Holmes The Bike Lane 1 Lap
14 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Dori Buckethal Unattached 1 Lap
16 Kathy Lett Unattached 1 Lap
17 Arden Sperty Unattached 1 Lap
18 Miriam Jones Team Bikenetic 1 Lap
19 Jessica Miller Unattached 1 Lap
20 Helen Huley Team Bikenetic 1 Lap
21 Carolyn Johnson Unattached 1 Lap
22 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 1 Lap
23 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
24 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
25 Rachel Kahn Unattached 1 Lap
26 Rachel Melo Unattached 1 Lap
27 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 2 Laps
28 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 2 Laps
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 13   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc 0:36:27.9
2 Elizabeth Gibbons Unattached 1 Lap
3 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
4 Andrea Dobbins Unattached 1 Lap
5 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
6 Evelyn Murcia Phoenix Bikes 1 Lap
7 Shaelyn Dempsey Unattached 1 Lap
8 Maureen Boyle Unattached 1 Lap
9 Stephanie Dempsey Unattached 1 Lap
10 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
11 Ann Wiringa C3-Twenty20 Cycling 1 Lap
12 Amy Luebbering Unattached 1 Lap
13 Natasha Calderwood Unattached 1 Lap
14 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
15 Jenny Bourque Unattached 1 Lap
16 Teresa Amundson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
17 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 1 Lap
18 Tracy Lynott Muddy Pedals 1 Lap
19 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
20 Laura Hastings The Bike Lane 1 Lap
21 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
22 Carole Harris Phase Cycling 2 Laps
23 Robyn Spann Unattached 2 Laps
24 Annemarie Mountjoy The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allyson Tufano Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:43:53.7
2 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:44:13.5
3 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:44:29.0
4 Gabriella Sterne Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:44:58.8
5 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:45:06.3
6 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:45:36.3
7 Jennifer Maxwell Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:46:10.2
8 April Nabholz Unattached 0:46:58.4
9 Jennifer Tillman Unattached 0:47:03.4
10 Melissa Presnell SEAVS/Haymarket 0:47:28.4
11 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers 0:48:17.8
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sabine Buccheri Baltimore Youth Cycling 0:18:46.4
2 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:20:16.0
3 Sydney Oclery Rock Creek Velo 0:20:16.8
4 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:21:36.9
5 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:21:45.6
6 Norah Dixon Rock Creek Velo 0:22:28.5
7 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:27.2
8 Emma Covas Rock Creek Velo 0:24:53.5
9 Olivia Helt Baltimore Youth Cycling 0:29:17.5
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Williams Rock Creek Velo 0:17:36.0
2 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:20:27.5
3 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:22:25.9
4 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:22:42.5
5 Rowan Leary Baltimore Youth Cycling 0:24:15.6
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:22:24.0
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:24:30.8
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:32.5
4 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:25:47.5
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:17:56.1
2 Sagada Penano The Bike Lane 0:18:49.6
3 Samara Cathirell Phoenix Bikes 0:19:40.2
4 Julia Kelley-kern Rock Creek Velo 0:19:48.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marybeth Cochran Bike Line 0:47:46.9
2 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing 0:48:40.3
3 Paula Smith River CIty Women's Racing 1 Lap
4 Robin Clifford Unattached 1 Lap
5 Ainhoa Perez-diez Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
6 Cara Schultz Team Bikenetic 1 Lap
7 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 1 Lap
8 Rosemarie Beale Rock Creek Velo 1 Lap
9 Patricia Ledesma Team Sticky Fingers 1 Lap
DNF Amy Luebbering Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
47 Jennifer Tillman Unattached 0:41:06.2
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
28 Tracy Lea 2 Laps
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
9 Allyson Tufano 1 Lap
20 Lindsay Donnellon 1 Lap
25 Kristen Janiszewski 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2