Log In
24th Annual West Hill Shop Cyclocross Race • Nov 9 2014
5.1
3.6
3.9
4.2
4.3
Partly Cloudy, 49 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #westhillcx

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
3.6
Moisture
3.9
Accel
4.2
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aiden Mapel NORTHAMPTON CYCLING 0:27:03
2 Noah Chabot ENGVT 0:27:21
3 Jackson Roseberry GUS CX 0:27:13
4 Austin Beard BICYCLE EXPRESS RACING 0:28:45
5 Beau Guenther PUTNEY/THUNDERBOLTS 0:29:16
6 River de la vida Williams NORTHAMPTON CYCLING CLUB 0:29:30
7 Finn Payne NYCROSS P/B CRAFT 0:29:37
8 Liza Bell PUTNEY/THUNDERBOLTS 0:29:39
9 Annika Milliman 0:31:15
10 Mathias Boudreau golfman PUTNEY/THUNDERBOLTS 0:31:23
11 Austin Clarke Killington Mountain School 0:31:40
12 Ella Dishong GUIPAGO CUSTOM CYCLES 0:31:44
13 Maggie Payne NYCROSS P/B CRAFT 0:32:17
14 Kayla Olds HEALTHY KIDS HAPPY KIDS 0:32:48
15 Nate Rogers Elm City Velo 0:33:13
16 Molly Dishong GUIPAGO CUSTOM CYCLES 0:33:29
17 Trey Jones 0:34:11
18 Noah Hed THUNDERBOLTS 0:35:45
19 Ian Rogers Elm City Velo 0:36:01
20 David Northcott PUTNEY THUNDERBOLTS 0:36:19
21 Owen Jones 0:36:23
22 Carson Beard BICYCLE EXPRESS RACING 0:38:14
23 Gavis Schain Killington Mountain School 0:42:31
24 Oskar Lehnartz PUTNEY THUNDERBOLTS -1 lap
DNF Thomas Prock Elm City Velo DNF
DNF Sadie Bell PUTNEY/THUNDERBOLTS DNF
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 8   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Mcnicholas 1:00:37
2 Jonah Meadvancort KMS CYCLING- KILLINGTON MOUNTAIN SC 1:01:54
3 Adam St. germain ENGVT - SPECIALIZED 1:02:08
4 Charles Berhtram CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2 1:02:35
5 Michael Wissell CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2 1:02:41
6 Eric Follen COLONIAL BICYCLE COMPANY 1:02:44
7 Tim Ratta Exposition Wheelmen 1:02:57
8 Jacob Robertson CREATEX/BENIDORM 1:04:12
9 Ansel Dickey California Giant Berry Farms/Specia 1:04:32
10 Shawn Marshall VELOLABRT 1:04:45
11 Simon Castonguay FELT MTB 1:05:12
12 Lee Wassilie COLONIAL BICYCLE COMPANY 1:05:59
13 Colin Reuter CROSSRESULTS.COM 1:06:44
14 Craig Calhoun 1:06:48
15 Mark Miller ELM CITY VELO PB ANDY'S CYCLE 1:07:11
16 Mike Morse BLUE HILLS CYCLING CLUB 1:08:45
17 Doug Thorp BIKEMAN.COM #SHOWUPORBLOWUP 1:09:27
18 Christopher Merola Laughing Dog -1 lap
19 Johnny Morin JOE'S GARAGE -1 lap
20 Kevin Ballou BIKEMAN.COM -1 lap
21 Don Rice CCB Racing -1 lap
DNF Nolan Garon MINUTEMAN ROAD CLUB DNF
DNF Tyler Berliner DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Borden KMS CYCLING 0:44:53
2 Ian Clarke KILLINGTON MOUNTAIN SCHOOL 0:44:53
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pascal Bussières Velo Station 0:43:34
2 Andy Gould BLUE STEEL CYCLERY 0:43:41
3 Patrick d. Rondeau NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC) 0:43:13
4 Keith Burgoyne LAUGHING DOG BICYCLES 0:44:24
5 Matt Boobar SRAM 0:45:17
6 Daniel Coady BIKEREG.COM CYCLING CLUB 0:45:43
7 Arthur Roti Horst Engineering Masters Cycling T 0:46:05
8 Philip Beard BIKE EXPRESS 0:46:05
9 George Lowe FULL CYCLE 0:46:20
10 Kevin Ballou BIKEMAN.COM 0:46:20
11 Chris Coffey 1K2GO 0:48:00
12 Michael Whitfield HUP UNITED 0:49:28
13 Alan Pimentel jr. GUS' CX 0:49:32
14 Mark Vanliere HUP UNITED 0:50:08
15 Timothy Trotter ELM CITY VELO - ANDY'S CYCLE 0:51:39
DNF Matt Salter 1K2GO COFFEE-BURRIS LOGISTICS DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Seib BIKEMAN.COM 0:43:05
2 Geoffrey House NORTHAMPTON CYCLING CLUB 0:43:05
3 Patrick Ruane SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCHIKA' 0:43:13
4 Aaron Millett RIVERSIDE RACING 0:44:13
5 Eric J. Carlson BLUE STEEL CYCLERY 0:44:27
6 Geoff Mcintosh CORNER CYCLE 0:44:37
7 Phillip Kenealy NEW BOSTON PHYSICAL THERAPY 0:44:12
8 Matthew Domnarski HORST ENGINEERING MASTERS CYCLING T 0:45:00
9 Tim Noel 1K2GO COFFEE / BURRIS LOGISTICS 0:45:05
10 Jay Trojan ARC-EN-CIEL RACING TEAM 0:45:20
11 Matt Spence 1K2GO COFFEE - BURRIS LOGISTICS 0:45:36
12 Brian Rutter LAUGHING DOG 0:45:43
13 David Stacey BOB-SMART 0:46:06
14 David Connery 1K2GO COFFEE-BURRIS LOGISTICS 0:46:06
15 John Mcgrath NEBC P/B CYCLE LOFT 0:46:10
16 John Burkhardt RIVERSIDE RACING 0:46:10
17 Brian Mcinnis JRA CYCLES 0:46:10
18 Paul Weiss PORTLAND VELO CLUB/CYCLEMANIA 0:46:37
19 William Casazza BOB-S.M.A.R.T 0:47:19
20 Mike Kavanaugh MAD RIVER RIDERS 0:48:19
21 Steve Mcgrath LAGUNITAS RACING EXPERIENCE 0:48:22
22 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 0:48:14
23 Wayne Barlow 0:49:03
24 Christopher Owen LAUGHING DOG BICYCLES rel
25 Armand Pantalone BOB/Speed Merchant Aero Wind Tunnel -1 lap
DNF Chris Milliman DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley MAGGIE ROSA'S/GRACE BARKER/THE WILL 0:45:08
2 Steve Arsenault ECV/ANDYS CYCLE 0:45:10
3 Eric Derivera PEAK RACING / GEARWORKS CYCLERY 0:45:10
4 David Corrigan Fritz's Bicycle Shop 0:45:10
5 Joseph Lellman NORTHAMPTON CYCLING CLUB 0:46:26
6 John Adamik RIVERSIDE RACING 0:46:45
7 Craig Schneider GMBC 0:47:07
8 William Sawyer MAGGIE ROSA 0:47:37
9 Robert Dillon TEAM FITWERX 0:48:03
10 Phil Bannister Putney/West Hill 0:48:30
11 Tom Stevens SPIN ARTS CYCLMAGGIE ROSA'S/GRACE B 0:49:03
12 Don Rice CCB Racing 0:49:30
13 Bruce Bell TEAM FIT WERX
14 Alan Lesage GMBC/SYNERGY FITNESS
15 John Weferling COMPETITIVE EDGE CYCLING
16 Dawes Wilson PEDAL POWER -1 lap
DQ Donald Crowell BLUESTEELCYCLERY 1H4(b)
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kip Roberts ONION RIVER SPORTS/MUSCLES NOT MOTO 0:43:19
2 Ian Clarke KILLINGTON MOUNTAIN SCHOOL 0:43:44
3 Scott Yarosh NORTHAMPTON CYCLING CLUB 0:43:14
4 Alex Meier PEDALPOWERTRAINING.COM 0:44:31
5 Matt Salter 0:44:12
6 Brandon Taylor PARADISE RACING 0:45:06
7 Keith Reynolds ESSEX COUNTY VELO 0:45:16
8 Sam Noel 1K2GO COFFEE / BURRIS LOGISTICS 0:45:16
9 Noah Tautfest Bicycle Express Racing 0:45:39
10 Jf Fullum RIVERSIDE RACING 0:45:15
11 Jay Curry COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE 0:46:23
12 Jack Bell PUTNEY/ WEST HILL SHOP 0:46:23
13 Johnny Morin Joes Garage 0:46:31
14 Chris Mckernan ESSEX COUNTY VELO 0:46:37
15 Derek Skillings BLUE STEEL CYCLERY 0:46:37
16 John Buser PUTNEY / WESTHILL 0:46:17
17 Ian Kola BCA/LINEN 0:47:20
18 Mike Shields BLUE STEEL CYCLERY 0:47:26
19 Patrick Twomey ESSEX COUNTY VELO 0:47:34
20 Dan Kurowski COMPETITIVE EDGE CYCLING 0:47:41
21 Ian Marling 0:47:18
22 David Carmona HAMMER NUTRITION 0:47:18
23 Ryan Burnham RIVERSIDE RACING 0:48:24
24 Patrick Murphy University of Vermont 0:48:24
25 Uri Halevi BIKEREG.COM 0:48:18
26 Todd Mangiagli PUTNEY WEST HILL/SAXTONS RIVER CYCL 0:49:09
27 Alan Pimentel jr. GUS' CX 0:49:36
28 Cameron Russell 0:49:14
29 John Ramsay LYNDON STATE CYCLING CLUB 0:50:11
30 Andrew Borden KMS CYCLING 0:50:11
31 Colin Cook PEAK TRI COACHING 0:50:27
32 Timothy Trotter ELM CITY VELO - ANDY'S CYCLE -1 lap
33 Ezra Tautfest Bicycle Express Racing -1 lap
34 Bradford Kelley SUNAPEE / CONTINENTAL PAVING / BUCH -1 lap
DQ Clyde Sebastian Logue Gus' CX 1H4(b)
DNF Matt Montross MOOTS DNF
DNF Ian Odell FRITZ'S BICYCLE SHOP DNF
DNF Peter Vollers jr. Vermont Overland DNF
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Gilbertson Onion River Sports 0:37:44
2 Per Tom Onion River Sports 0:37:14
3 Patrick Murphy University of Vermont 0:39:15
4 Patrick Cochran ecv | essex county velo 0:39:15
5 Andrew Morrison Putney/West Hill 0:40:13
6 Adam Szymkowicz FAMILY BIKE 0:41:12
7 Dan Homeier Onion River Sports 0:41:20
8 Chance Wilk CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 0:41:34
9 Caleb Winn UVM CYCLING 0:41:38
10 Chris Roseberry GUS CX 0:41:43
11 Paul Rosenstrauch BOSTON ROAD CLUB 0:41:19
12 Jonathon Jasak JOES GARAGE 0:42:09
13 Eric Papetti NEBC P/B CYCLE LOFT 0:42:23
14 Kwok Wong 0:42:30
15 Neal Blair BCA/LINEN 0:44:14
16 Thomas Montovani University of Massachusetts Amherst 0:45:05
17 Forrest Anderson 0:45:38
18 Alex Turner -1 lap
19 Aaron Willard ELM CITY VELO / ANDY'S CYCLE -1 lap
20 Kevin Delaney FTS / DAVE'S BIKE SHOP -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kale Wenczel JOE'S GARAGE 0:39:48
2 Finnegan O'connor NORTHAMPTON CYCLING CLUB 0:40:03
3 Robert Stark 0:44:10
4 Ben Walton NEBC P/B CYCLE LOFT 0:44:10
5 Noah Payne NYCROSS P/B CRAFT 0:47:13
6 Evan Williams FARM TEAM CYCLING -1 lap
DNF Clyde Sebastian Logue Gus' CX DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeb Fowler LINEN/ BCA 0:38:03
2 Jack Bell PUTNEY/ WEST HILL SHOP 0:38:03
3 Brian Whitcomb STAGE 1 / fusionTHINK 0:38:25
4 Chris Northcott BEAM TEAM RACING 0:38:57
5 Brian Lavoie PBM COACHING 0:39:24
6 Jeff Earl ESSEX COUNTY VELO 0:40:15
7 Darrin Beek 0:40:39
8 John Berlinger PUTNEY/ WEST HILL SHOP 0:41:42
9 Nathan Wong FRITZ'S BICYCLE SHOP 0:41:42
10 Mark Wendolowski NORTHAMPTON CYCLING CLUB 0:41:42
11 Chad Morris Riverside Racing 0:42:15
12 Jon Miller GREEN MOUNTAIN BIKES 0:42:41
13 Neal Blair BCA/LINEN 0:43:16
14 Trent Hayden THE VELO RESOURCE 0:43:36
15 Sean Condon MAD ALCHEMY/VERGE GRASSROOTS TEAM 0:44:10
16 Steve Galante ESSEX COUNTY VELO 0:46:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Shields BLUE STEEL CYCLERY 0:38:17
2 Rodney Nobrega ONION RIVER SPORTS.COM 0:39:06
3 Jeff Litchfield BLUE STEEL CYCLERY 0:39:13
4 Colin Johannen BIKEMAN.COM 0:39:16
5 Adam Walton NEBC P/B CYCLE LOFT 0:40:10
6 John Schwarz UNATTACHED 0:40:14
7 Brian Warne RIVERSIDE RACING 0:41:00
8 David Lystila OPTIMUM PERFORMANCE 0:41:34
9 Eric Lovering CHAINLINE CYCLES 0:41:42
10 Bradford Kelley SUNAPEE / CONTINENTAL PAVING / BUCH 0:41:42
11 Eli Levine JRA CYCLES 0:41:42
12 Eric Olds BIKEMAN.COM 0:41:42
13 Greg Gadowski PUTNEY/WESTHILL 0:42:01
14 Paul Lussier BARKSXWRECK 0:42:19
15 Chris J. Dunn acidotic RACING 0:42:31
16 Shawn Mc carthy COMPERHENSIVE RACING 0:43:01
17 David White GREEN MOUNTAIN BICYCLE CLUB (GMBC) 0:43:08
18 Marty Tribandis FRITZ'S BICYCLE SHOP 0:43:36
19 Gregory Haworth North Atlantic Velo 0:43:36
20 Clyde Logue 0:43:36
21 Michael Maltais FRITZ'S BIKE SHOP 0:43:36
22 Mike Cyr Cyclonauts Racers Inc. 0:44:10
23 James West ECV 0:45:09
24 Athos Rassias 0:46:36
25 Jim Murphy OTB RACING 0:47:05
26 Edward Guyot 0:47:13
27 Alexander Scott CLAREMONT CYCLE DEPOT 0:47:26
28 John Tommasi BOB-SMART 0:47:33
29 William Bonin SPRING HILL RACING -1 lap
30 Jeffrey Proctor Velo Resource -1 lap
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Northcott NESS TEAM NEW ENGLAND 0:38:24
2 Stephanie Wetzel MIDATLANTIC COLAVITA WOMEN'S TEAM 0:39:10
3 Danielle Ruane SUNAPEE/CONTINENTAL PAVING/BUCHIKAS 0:39:29
4 Joanne Grogan CYCLOCROSSRACING.COM 0:39:40
5 Leslie Timm Ladies First Racing 0:39:45
6 Roni Vetter BLUE STEEL CYCLERY/MAD ALCHEMY RIDE 0:39:45
7 Christin Reuter NYCROSS P/B CRAFT 0:40:20
8 Regina Legge GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR 0:40:30
9 Leah Toffolon Putney/West Hill 0:42:00
10 Christine Fort PEDALPOWERTRAINING.COM 0:43:19
11 Keli Marshall VELOLABRT 0:43:42
12 Susan Lynch BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 0:44:11
13 Paige Williams VERGE SPORT 0:46:28
14 Julia Sante Farm Team Elite -1 lap
DQ Elisa Otter Bicycle Express Racing 1L4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Caldwell 0:33:46
2 Caitlin Szymkowicz FAMILY BIKE 0:34:08
3 Paige Williams VERGE SPORT 0:34:09
4 Susan Lynch BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING 0:34:11
5 Carrie Beck Cyclocrossracing.com 0:34:16
6 Katherine Brown RIVERSIDE RACING 0:35:20
7 Rebecca Lowe FULL CYCLE 0:36:19
8 Cindy Berhtram FIREFLY ADVENTURE TEAM 0:36:20
9 Theresa Curry COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE 0:36:48
10 Sally McInnis JRA CYCLES 0:36:12
11 Elizabeth Thibodeau GUS CX 0:37:20
12 Janelle Guyot 0:37:32
13 Regina Kavadias 0:37:37
14 Elyse Scott CLAREMONT CYCLE DEPOT 0:38:48
15 Katie Ross 0:39:00
16 Laura Kernan GUS CX 0:39:01
17 Karen Kurowski 0:40:25
18 Lila Pelc 0:40:37
19 Elisa Olds 0:40:42
20 Lesli Cohen HUP UNITED 0:42:25
21 Denise Dishong-moore 0:42:26
22 Ella Raposo-sacks PEDALPOWERTRAINING.COM 0:43:20
23 Cathy Follen MAINE COAST CYCLING CLUB 0:43:35
24 Kristen Bender -1 lap
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 13   Cat ?: 6