Log In
Mansfield Hollow Cyclocross • Oct 11 2014
Series: Zank SS 2014
5.2
5.5
4.1
4.8
4.1
Rain, 48 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #mhc2014

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
5.5
Moisture
4.1
Accel
4.8
Tech
4.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden Exposition Wheelmen 0:55:38
2 Charles Berhtram 0:56:00
3 Michael Wissell Cuppow/Geekhouse/B2C2 0:56:20
4 Brendan Mccormack Hot Tubes Development Cycling Team 0:56:30
5 Graham Garber 0:56:55
6 Frankie Mccormack Sports T.E.A.M. 0:56:55
7 Jules Goguely Rhode Island School of Design 0:57:10
8 Keith Gauvin Exposition Wheelmen 0:57:20
9 Colin Reuter 0:57:25
10 Patrick Collins Minuteman Road Club 0:57:30
11 Tim Ratta Aetna-Expo Wheelmen 0:57:38
12 Chris Algar Cape Cod Cycling Club LLC 0:58:06
13 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing 0:58:50
14 Eric Carlson Team Edge 0:59:00
15 Christopher Merola Laughing Dog 0:59:03
16 Adam Sullivan Embrocation/Gaulzetti Cicli 0:59:14
17 Michael Barton 1:00:00
18 John Foley Fritzs Bicycle Shop 1:00:00
19 Laurence Merling Exposition Wheelmen 1:05:00
20 Michael Maximenko -1 lap
21 Rudy Bleakley jr Sherpa - Eleonore Rocks -1 lap
DNF Nicolas Catlin Sherpa - Team Mossman DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 14   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick d. Rondeau Northampton Cycling Club 0:40:49
2 Karl Sineath Boston Road Club 0:41:14
3 Jacob Roy 0:41:23
4 Josh Anthony Cyclocrossworld 0:41:50
5 Cory Lafleur Royal Mills p/b Graphic Innovations 0:41:55
6 Scott Rosenthal Zanconato Racing 0:42:27
7 David Kozikowski Team Edge 0:42:30
8 Eric Wyzga 0:42:37
9 Alex Mccormack Hot Tubes Development Cycling Team 0:43:22
10 Scott Brooks Boston Racing Independent 0:43:35
11 Lance Jones Exposition Wheelmen 0:43:40
12 Daniel Fitzgibbons Green Line Velo 0:43:41
13 Robert Hale Hup United 0:43:42
14 Thom Barry Northampton Cycling Club 0:43:45
15 Mark Damien 0:43:50
16 Jason Roggenbauer Bethel Cycle Sport Club 0:44:30
17 Christian Baks Bikeman.com 0:45:18
18 Kevin Church Hup United 0:45:40
19 Scott Glowa Broadway Bicycle School 0:46:20
20 Matt Lolli Twin Six 0:46:25
21 Lee Salway 0:46:30
22 Gianni Polhemus Capital Bicycle Racing Club 0:49:28
23 Grant Halsey NEBC p/b Cycle Loft 0:49:35
24 Bill Maidment 0:50:23
25 Dillon Pronovost Cheshire Cycle Racing 0:50:43
26 Joel Orkin-Ramey Hup United 0:51:00
27 Rudy Bleakley jr Sherpa - Eleonore Rocks 0:52:15
28 Kyle Helson PVC-Circle A 0:53:10
DNF David Kahn DNF
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Roy 0:42:00
2 Jay Faria Stedmans Bicycle Co 0:43:00
3 Patrick Zelazek Team Edge 0:43:08
4 Phil Mazerolle Thread City Cyclers 0:43:10
5 Dan Kurowski Competitive Edge Cycling 0:43:10
6 Michael Shinall Green Line Velo 0:43:30
7 Gabriel Remillard Greater Hartford Cycling Club 0:43:30
8 Adam Szymkowicz Family Bike 0:43:30
9 Brian Anderson Grace Bicycles Velo Club 0:43:30
10 Mark Buongiorno 0:43:30
11 Matt Troutman Mystic Velo - Men 0:43:30
12 Andy Weigel 0:43:30
13 William Sheehan Cyclocrossworld 0:44:15
14 Brian Whitcomb STAGE 1 / fusionTHINK 0:44:37
15 James Mayol 0:45:00
16 Shaun Daylor Landry's Bicycles 0:45:04
17 Adam Walton Northeast Bicycle Club (NEBC) 0:45:30
18 Ian Macdonald 0:45:30
19 Gabe Jiran 0:45:30
20 Steven Quinn Team Edge 0:45:30
21 Anthony Vecca 0:45:30
22 Justin Costa 0:45:30
23 Rex Eberly Swamp Yankee Road Club 0:46:20
24 Matthew Juros Riverside Racing 0:46:20
25 Scott Kearney Exposition Wheelmen 0:46:30
26 John Moore Community Bicycle Racing 0:46:30
27 Michael Oleksak 0:46:30
28 Ian Mcfarland Mystic Velo Club 0:46:55
29 Sean Walsh 0:46:55
30 George Ives CFM Cycles 0:46:55
31 Brendan Dwyer 0:47:12
32 David Hansen Empire Brewing 0:47:20
33 Timothy Mayo 0:47:50
34 Chris Roseberry Gus CX 0:47:50
35 Philip Fischer 0:48:20
36 John Meegan Stedmans Bicycle Co 0:48:45
37 John Hankins 0:48:45
38 Timothy Labua 0:49:00
39 Louis Perry 0:49:30
40 Shawn Tufts 0:49:30
41 Keith Dusoe 0:49:30
42 Brandon Zwick Cycling Concepts Racing Team 0:50:00
43 Alex Taylor GMNE 0:50:25
44 Matt Lichack 0:50:25
45 Thomas Montovani University of Massachusetts Amherst 0:51:33
46 Chris Stoltze 0:51:48
47 Mike Marston -1 lap
48 Craig Jolicoeur Team RRRhody -1 lap
49 Henry Bender -1 lap
50 Greg Gibb -1 lap
51 Bill Davis -1 lap
52 Michael Moses -1 lap
53 Shawn Googins Cyclocrossworld -1 lap
54 Kevin Danis -1 lap
DNF Michael Fersk DNF
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 18   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xander Jones CT Cycling Advancement Program 0:36:40
2 Benjamin Gyulay CT Cycling Advancement Program 0:47:10
3 Jack Krupienski Exposition Wheelmen 0:47:19
4 Kevin Mullaly Capital Velo Club 0:50:20
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lane Maher Team Edge 0:40:50
2 Camden Brooks Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corn 0:43:30
3 Wyatt Cote CT Cycling Advancement Program 0:45:40
4 Kyle Mullaly 0:49:34
5 Jackson Roseberry Gus\' Cycling 0:50:00
6 Ryan Zwick CT Cycling Advancement Program
7 Hope Maher Team Edge -1 lap
8 Carolyn Bauman -1 lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Mullaly Capital Velo Club 0:41:50
2 Kale Wenczel Joe's Garage 0:42:26
3 Finnegan O'connor NCC/BikeReg.com 0:44:54
4 Cooper Holland Northampton Cycling Club 0:46:00
5 Alexander Chrystall 0:49:00
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Mottram NESS/Shimano 0:51:20
2 Matthew Kraus Keep It Tight 0:51:46
3 Geoff Mcintosh Corner Cycle Cycling Club 0:52:10
4 Christopher White Cyclocrossworld 0:52:20
5 William Shattuck Corner Cycle Cycling Club 0:52:21
6 Vincent Bolt Corner Cycle 0:52:22
7 Joe Kubisek Cheshire Cycle Racing 0:52:45
8 David Diviney 0:53:11
9 Michael Kelly Team Edge 0:53:21
10 Robert Carmen Team Edge 0:53:40
11 Michael Wonderly Horst Engineering Masters Cycling T 0:53:41
12 Bryan Atwood Team Edge 0:53:47
13 Richard Legault New England Cycling Team 0:53:50
14 Michael Ward BCA/Linen 0:54:50
15 Keith Burgoyne BikeReg.com Cycling Club 0:55:16
16 Gary Aspnes Aetna-Expo Wheelmen 0:55:44
17 Arthur Roti Horst Engineering Masters Cycling T 0:56:14
18 Jeremy Brazeal Bethel Cycle Sport Club 0:57:00
19 John Meyerle Bethel Cycle Sport Club 0:57:48
20 Andre Bessette Quinebaug Valley Velo Club 0:58:42
21 Jim Peters NBX/Narragansett Beer/Apex 0:59:40
22 Mark Mahoney
DNF Jeff Sowa DNF
DNF Wade Summers Horst Engineering Masters Cycling T DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 0:52:20
2 Eric J. Carlson BLUE STEEL CYCLERY 0:52:30
3 John Mosher Wheelworks Racing 0:52:45
4 Steve Witkus Bikeman.com 0:52:56
5 David Belknap Cycle Lodge 0:53:42
6 Jay Trojan Swansea Velo Club 0:53:45
7 Adam Austin Serious Cycling 0:54:16
8 Jonathan Tarbox Exposition Wheelmen 0:54:42
9 Bob Bisson Spin Arts Cycling 0:56:45
10 Bo Fuller NBX/Narragansett Beer/Apex 0:57:00
11 Dave Geissert Nerac Earth 0:57:23
12 James Paterson Spin Arts Cycling 0:58:20
13 Peter Crowley Northampton Cycling Club 0:59:00
14 Eli Levine Hup United 0:59:00
15 Mike Cyr Cyclonauts Racers Inc. 0:59:49
16 David Powell Competitive Edge Cycling 0:59:50
17 John Tickle Swansea Velo Club 1:00:13
18 David Schachte Union Velo 1:00:39
19 David Leedberg Spin Arts Cycling
20 Jim Downs Northampton Cycling Club
21 James Hoard NBX/Narragansett Beer/Apex
22 Bruce Ackman -1 lap
DNF Eric Rohrbach DNF
DNF William Bonin DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Sawyer Spin Arts Cycling 0:57:30
2 Paul Curley Spin Arts Cycling 0:57:35
3 Barry Doubleday Cycle Lodge 0:57:40
4 Victor Cillis Cape Cod Cycling Club LLC
5 Steven Abbott
6 John Weferling Competitive Edge Cycling -1 lap
7 Lawrence Purtill Stedmans Bicycle Co -1 lap
8 James Themig Mystic Velo - Men -1 lap
9 David Reed Mystic Velo Club -1 lap
10 Rick Hardy Boston Road Club -1 lap
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Rowell Bikeway Source/Bell Lap Racing 0:40:39
2 Benjamin Pagano Bikeway Source/Bell Lap Racing 0:40:55
3 Cory Johannessen Threshold Cycling 0:42:30
4 Shane Buker 0:42:40
5 Kevin Church Hup United 0:43:06
6 Scott Rosenthal Zanconato Racing 0:43:20
7 Curtis Boivin 0:43:50
8 Matt Aumiller Broadway Bicycle School 0:43:56
9 Matt Lolli Twin Six 0:44:15
10 Geoff Williams Providence Velo Club 0:45:35
11 Jason Selwitz 0:45:36
12 Spencer Haugh Cycle-Smart Grassroots Team 0:45:37
13 Abel Tomkinson Hup United 0:47:52
14 Brendan Mahoney 0:48:49
15 Matthew Spaits Broadway Bicycle School 0:51:26
16 Kyle Helson -1 lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vickie Monahan Rare Vos Racing 0:43:25
2 Christin Reuter NYCROSS p/b Craft 0:43:30
3 Leslie Timm 0:44:15
4 Melissa Lafleur Royal Mills p/b Graphic Innovations 0:45:10
5 Christine Fort Pedal Power Team-MA 0:45:30
6 Natasja Brooijmans Green Line Velo 0:46:37
7 Sheridan Bauman 0:46:55
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Litka The Velo Resource 0:51:58
2 Jennifer Runo Pedal Power Team-MA
3 Allison Halsey
4 Carrie Mosher Hup United
5 Lesli Cohen Hup United
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Baks Pawling Cycle & Sport 0:47:40
2 Cindy Berhtram Firefly Adventure Team 0:48:30
3 Karen Purtill Stedmans Bicycle Co 0:49:00
4 Caitlin Mccarthy JAM Fund / NCC 0:50:05
5 Sara Melikian STAMPEDE! 0:50:39
6 Rachel Horwitz Cape Cod Cycling Club LLC 0:51:40
7 Ginger Jenne
DNF Carrie Mosher HUP United DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Bedard Cycling Concepts Racing Team 0:46:49
2 Kirsten Begg-swider Blue Steel Cyclery 0:47:15
3 Lila Pelc
4 Laura Mullaly Capital Velo Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1