Log In
Capital 'Cross Classic • Dec 8 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.5
3.7
4.1
5.4
5.4
Partly Cloudy, 41 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
3.7
Moisture
4.1
Accel
5.4
Tech
5.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gil Unattached 0:47:47.0
2 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:01.2
3 William Heschl Unattached 0:48:51.8
4 Gorgi Popstefanov Cycles 54/Thrive Spine & Sport 0:49:00.6
5 William Hubsch Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:49:10.3
6 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:49:27.2
7 Niklas Brandt Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:31.0
8 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:50:01.2
9 Samuel Kristy Team Bikenetic 0:50:11.0
10 Chris Howell Bike Doctor Frederick 0:50:36.5
11 Alexander Hinton Great Eskape 0:50:47.3
12 David Rodgers DistrictTaco Racing 0:50:54.7
13 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:51:05.0
14 Michael Chaney Unattached 0:51:09.9
15 Shannon Field Adventures for the Cure 0:51:24.6
16 Hans Lellelid Unattached 0:51:35.6
17 Conor Dancy VeloPigs 0:51:36.3
18 George Lewis Team Bikenetic 0:51:41.6
19 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:58.8
20 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 0:53:02.3
21 Andrew Mcgowan Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:53:13.0
22 Timothy Parker Unattached 0:53:21.2
23 Dave Kirschner Team Bikenetic 0:54:58.6
24 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:55:18.8
25 Nathan Stover CS Velo/CS Velo Racing p/b Cannonda 1 Lap
26 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
27 Nathan Cusack Unattached 2 Laps
DNF Dylan Stagner Great Eskape DNF
DNF Jonathan Carney Crosshairs Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 27   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Oja Unattached 0:50:29.0
2 Jeff Money Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:51:26.6
3 Kevin Sundeen Great Eskape 0:51:37.5
4 Luke Flaxman Unattached 0:51:39.3
5 Brian Crowe Great Eskape 0:51:40.9
6 Virgile Borderies Unattached 0:52:08.0
7 Madison Blake Unattached 0:52:28.8
8 Brett Showalter Cumberland Trail Connection Racing 0:52:34.5
9 Christopher Jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:53:47.5
10 Christopher Tank Bluemont Connection 0:54:08.5
11 Robert Iten SEAVS/Haymarket 0:54:21.9
12 William Sanders DCMTB 0:54:37.8
13 Luke Douglas Unattached 0:54:41.8
14 Christopher Yesmant Bluemont Connection 0:54:44.1
15 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:54:48.5
16 Chris Kolster VeloLabs Racing 0:54:51.1
17 Hunter Jones Bluemont Connection 0:55:03.8
18 Jan Feuchtner Team Bikenetic 0:55:03.8
19 Jesper Frant Unattached 1 Lap
20 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
21 Bryce Mcnitt Bluemont Connection 1 Lap
22 Shawn Smith Unattached 1 Lap
23 Christopher Crane Whole Wheel Velo Club 1 Lap
24 Alex Beszhak Great Eskape 1 Lap
25 Martin O'connell Ann Arbor Velo Club Inc. 1 Lap
26 Adam Weddington Adventures For the Cure 1 Lap
27 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
28 Matthew Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
29 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
30 Dale Cornette Unattached 1 Lap
31 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
32 Connor Letendre Unattached 1 Lap
33 Brian Indre Unattached 1 Lap
34 Anthony Watkins Unattached 1 Lap
35 Ryan Sigworth Bluemont Connection 1 Lap
36 Sean Walsh Unattached 1 Lap
37 Kevin Melson Bluemont Connection 1 Lap
38 Brian Rivera Lindsay Cars-Spokes Etc. 1 Lap
39 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
40 Addison Larrow Great Eskape 1 Lap
41 Noe Cuadra Phoenix Bikes 1 Lap
42 Brian Howell Unattached 1 Lap
43 Ryan Stronczer Unattached 1 Lap
44 Thomas Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
45 Steven Weiss National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
46 Paul Espanol VeloPigs 1 Lap
47 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
48 Chris Jones Great Eskape 1 Lap
49 Andrew Karr Great Eskape 1 Lap
50 Peter Gissiner Unattached 1 Lap
51 John Hoyt Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
52 Daniel Engel Unattached 1 Lap
53 Dan Doggett Unattached 2 Laps
54 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
55 Pete Van riper Unattached 2 Laps
56 Edwin Sloman Unattached 2 Laps
DNF Sean Murnane Great Eskape DNF
DNF Chris Spurrier KyleCoaching p/b Axiologic Solution DNF
Finishers: Cat 4: 56   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell London CXYOURHEART 0:34:53.6
2 Jeff White AW5 Racing 0:35:04.8
3 Brad Greenberg NCVC/UnitedHealthcare 0:35:07.4
4 Devin Rosencrance Unattached 0:35:08.4
5 Jay Allred Evolution Cycling Club 0:36:38.0
6 Gabriel Murray Patuxent Velo 0:37:08.6
7 Ashton White AW5 Racing 0:37:09.7
8 Ian Anderson Unattached 0:37:19.1
9 Eli Spang Unattached 0:38:00.8
10 Patrick Maloney Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:38:14.5
11 Adrian Porter Team Bikenetic 0:38:45.4
12 Charlie Guinn Unattached 0:38:56.9
13 Aczuan Ragland Unattached 0:39:04.0
14 Gerardo Sore Unattached 0:39:19.1
15 Justin Eichler Adventures for the Cure 0:40:04.2
16 Alexander Keller Unattached 0:40:22.6
17 Kevin Carroll Unattached 0:41:04.4
18 Calvin Elmore Unattached 1 Lap
19 Archibald Fraser Unattached 1 Lap
20 Jordan Watt Unattached 1 Lap
21 Kris Heick Unattached 1 Lap
22 Davis Riffe Unattached 1 Lap
23 Nate Jones Unattached 1 Lap
24 Christopher Moore Unattached 1 Lap
25 Matt Ryan Unattached 1 Lap
26 Jason Mallett Unattached 1 Lap
27 Neil Bhutta Unattached 1 Lap
28 Adam Norton Unattached 1 Lap
29 Stephen Heverly Unattached 1 Lap
30 Frederick Mackem Unattached 1 Lap
31 David Duvall Evolution Cycling Club 1 Lap
32 Mike Kelly Unattached 1 Lap
33 Barry Defibaugh Unattached 1 Lap
34 Stuart Ramsay Unattached 1 Lap
35 Babak Mansouri Unattached 1 Lap
36 Frank Fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
37 Elliott Hamilton Unattached 1 Lap
38 Matthew Wright Unattached 1 Lap
39 William Dodge Unattached 1 Lap
40 Matt Mangelsen Unattached 1 Lap
41 Wade Carroll Unattached 1 Lap
DNF David Johnson CX Your Heart DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Strohmeyer TREK BIKES 0:55:56.8
2 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:57:07.1
3 Ryan Popple Unattached 0:57:31.3
4 Paul Rades District Velocity Racing/District V 0:57:38.7
5 Owen Brenneman TREK BIKES 0:58:21.5
6 Asher Tilghman Unattached 0:59:47.0
7 David Gunnerson Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 1:00:00.1
8 Peter Tyson Team Bikenetic 1:00:02.4
9 Michael O'brien Unattached 1:00:06.8
10 Larry Miller Team Bikenetic 1:02:19.5
11 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:02:25.9
12 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 1:02:52.9
13 Thomas Carey Rogue Velo Racing 1 Lap
14 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 John Anthony Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:44:13.6
2 Elias Guerra WWVC Racing 0:45:06.7
3 Raul Rojas DCMTB 0:46:13.5
4 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:46:42.2
5 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:47:16.0
6 Abe Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:47:58.8
7 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:22.9
8 Brian Price DistrictTaco Racing 0:48:25.0
9 Iain Banks Parvilla Cycling Club 1 Lap
10 Edward Nessen Laatse Ronde C.C. 1 Lap
11 Scott Huddleston Team Bikenetic 1 Lap
12 Christopher Petsko Unattached 1 Lap
13 Eric Griffin SEAVS/Haymarket 1 Lap
DNF John Dove Catoctin Cycling Club/NSMI RACING DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Cameron National Capital Velo Club/UnitedHe 0:42:19.5
2 William Faucette Squadra Coppi 0:42:25.3
3 Andrew Shoaff Squadra Coppi 0:42:34.9
4 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:42:51.2
5 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:43:16.6
6 John Chambers Artemis Racing 0:43:17.5
7 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:44.7
8 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:56.0
9 Ron Edwards DCMTB 0:44:19.3
10 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:45.1
11 Christopher Grengs Squadra Coppi 0:45:04.6
12 Nathan Cristler Unattached 0:45:16.4
13 Ronald Lien Rock Creek Velo 0:45:18.0
14 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:45:22.1
15 Danny Hayes Unattached 0:45:47.4
16 Travis Siehndel US Military Endurance Sports 0:46:32.4
17 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:46:38.0
18 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:46:53.3
19 Christian Esna Unattached 0:47:02.2
20 Kevin Gallo Squadra Coppi 0:47:15.1
21 Luis Sierra Squadra Coppi 0:47:28.8
22 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:47:33.2
23 Paul Espanol VeloPigs 0:47:43.1
24 James Dausch Rock Creek Velo 0:48:06.4
25 Sean Hourihan Unattached 0:48:54.9
26 Sean Chisham Unattached 0:52:23.5
27 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
28 Dexter Steis Unattached 1 Lap
29 Angus Mackenzie CycleLuv Indoor Cycle Studio 1 Lap
30 Thomas Burke Bean Eaters 1 Lap
31 Jason Glitz Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
32 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
33 Yasushi Katsumi Hup United 1 Lap
34 Craig Cook Unattached 1 Lap
35 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
36 Kelly Gray DCMTB 1 Lap
37 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
38 Lee Wright Unattached 1 Lap
39 Sanghun Lee Rock Creek Velo 1 Lap
40 Hugo Rodriguez Unattached 1 Lap
41 Stephen Offutt Coffee Clubbers 1 Lap
42 Adam Austin Crosshairs Cycling 1 Lap
43 Jeffrey Gaston Unattached 1 Lap
44 Stuart Lee National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
45 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
46 Trey Harris Unattached 1 Lap
47 Kristopher Howard The Bluemont Connection 1 Lap
48 Charles Valade Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1 Lap
49 William Crawford Unattached 1 Lap
50 Stephen Claeys Unattached 1 Lap
51 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
52 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
53 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
54 Gwokang Yang Unattached 1 Lap
55 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
56 Bradley Kennedy Phase Cycling 1 Lap
57 David Wachtel Unattached 1 Lap
DNF Paul Neureiter National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Ari Suryanto Sportif Coaching Group/Blue Ridge B DNF
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 30   Cat 5: 6   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren PATHFINDER of WV Race Team 0:45:38.2
2 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:46:06.2
3 Paul Livelli Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:46:31.3
4 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:47:28.0
5 Charles Parmain Unattached 0:47:44.9
6 Chris Scott Unattached 0:47:57.6
7 Peter Schultz Team Bikenetic 0:49:57.4
8 Ken Bell ROCKTOWN BICYCLES 0:50:32.7
9 Wyatt Shields Team Bikenetic 0:50:42.7
10 Scott Thompson Squadra Coppi 0:50:54.1
11 Marco Scuriatti DC Velo Limited 0:51:48.1
12 Peter Sherry Unattached 0:52:55.9
13 Eric Saidel Unattached 0:54:29.6
14 Daniel Klaussen Squadra Coppi 0:56:07.6
15 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
16 Michael Buttrey Unattached 1 Lap
17 Mark Gisler Bluemont Connection 1 Lap
18 Chas Ryan Potomac Velo Club 1 Lap
19 Todd Hardin Rock Creek Velo 1 Lap
20 Juan Constanza Phase Cycling 1 Lap
21 Simon Andrews Unattached 1 Lap
22 Rodges Ankrah Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
23 Eric Brewer Unattached 1 Lap
24 Kristofer Singleton Unattached 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rogers Family Bike Shop Racing 0:54:13.0
2 Gary Moon Unattached 0:54:14.5
3 Michael Zoeller Unattached 0:54:31.0
4 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling 0:54:53.8
5 Shawn Downing JAMSQUAD Cycling 1 Lap
6 Eric Marshall VeloLabs Racing 1 Lap
7 Jean-pall Martin Unattached 1 Lap
8 Frank Smith Unattached 1 Lap
9 Eric Sloman Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
10 Thomas Craney Unattached 1 Lap
11 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Mark Wisch SEAVS/Haymarket 1 Lap
13 John Williams Unattached 1 Lap
14 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
15 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
16 Lloyd Greenberg Bluemont Connection 2 Laps
17 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
18 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
19 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt williams Unattached 0:50:45.8
2 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:50:55.4
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:52:15.6
4 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:49.5
5 Ethan Turner Phase Cycling 0:53:13.1
6 Everett Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
7 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 1 Lap
8 Liam Vincent Phoenix Bikes 1 Lap
9 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
10 Alex Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
11 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 1 Lap
12 Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Gian Connor Phoenix Bikes 1 Lap
15 Jacob Zelaya Phoenix Bikes 1 Lap
16 Alex Beymun Phoenix Bikes 2 Laps
17 Montgomery Curren Endorphin Fitness 2 Laps
18 Jean carlos Banegas arias Phoenix Bikes 3 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling 0:32:02.5
2 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 0:32:43.1
3 Cian Connolly Baltimore Youth Cycling 0:33:53.7
4 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:35:42.3
5 Uli Duke Unattached 0:35:48.9
6 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
7 Maximillian Bauer National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
DNF Jasper Estes National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:34:03.8
2 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling 0:34:48.2
3 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:35:59.6
4 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:36:41.0
5 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:52.1
6 Adrian Groman Rock Creek Velo 0:38:43.3
7 John Dausch Rock Creek Velo 0:39:01.2
8 Owen Bott Baltimore Youth Cycling 0:39:12.8
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 0:39:29.8
10 Yahav Gentry Rock Creek Velo 0:39:29.8
11 Alyssa White AW5 Racing 0:40:23.1
12 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
13 Gabriel Wiesen Unattached 1 Lap
14 Liam Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
15 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
16 Wilson Faucette Unattached 1 Lap
17 Zander Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
18 Liam Smith Baltimore Youth Cycling 1 Lap
19 August Chamot Velofix 1 Lap
20 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
21 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Lellelid National Capital Velo Club/UnitedHe 0:25:04.9
2 Eduardo Ehlers Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:26:02.9
3 William Dausch Rock Creek Velo 0:26:41.8
4 Mitchell Leutner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:26:50.4
5 Ryan Lee Rock Creek Velo 0:27:15.1
6 James Elsberry Rock Creek Velo 0:27:43.2
7 Cogan Martinkersey Powers Bike Shop 0:29:06.8
8 Alan Decker Powers Bike Shop 0:30:25.0
9 Jonah Fuller Rock Creek Velo 0:37:33.6
10 Cyrus Fox Unattached 0:37:43.4
11 Benjamin Sieghart Rock Creek Velo 0:38:54.4
12 Nikolaos Bafitis Rock Creek Velo 0:40:29.7
13 Max Atkins Unattached 0:41:46.8
14 Forrest Chamot Velofix 0:45:41.6
15 Asa Salsberg Rock Creek Velo 1 Lap
DNF Ryker Sorensen Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 0:46:23.8
2 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:46:57.0
3 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:47:17.5
4 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:47:47.3
5 Grant Fanning Unattached 0:48:09.3
6 Jeremy Gardner Great Eskape 0:48:17.6
7 Stefan Gissler Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
8 Gary Bryant Unattached 1 Lap
9 Colin Eustis Unattached 1 Lap
10 Jason Copier Unattached 1 Lap
11 Matthew Slater Unattached 1 Lap
12 Scott Rothbarth xXx Racing 1 Lap
13 Nicholas Wood Bluemont Connection 1 Lap
14 Jay Schrum Unattached 1 Lap
15 Jonathan Walsh The Bike Lane 1 Lap
16 Samuel Kristy Team Bikenetic 1 Lap
17 Taylor Jones Crosshairs Cycling 1 Lap
18 Brad Hawk Team Bikenetic 1 Lap
19 Alexander Olbrich CrossHairs Cycling 1 Lap
20 Zack Hawthorne Unattached 1 Lap
21 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
22 Sean Noonan Unattached 1 Lap
23 Danny Koniowsky Crosshairs Cycling 1 Lap
24 Alexander Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
25 George Lewis Team Bikenetic 1 Lap
26 Martin O'connell Ann Arbor Velo Club Inc. 1 Lap
27 Michael Pusey Team Bikenetic 1 Lap
28 Kevin Sundeen Great Eskape 1 Lap
29 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
30 Daniel Fine Unattached 1 Lap
31 Nick Stavely Unattached 1 Lap
32 Thomas Vosburgh Unattached 1 Lap
33 James Wiedhahn Team Bikenetic 1 Lap
34 Daniel Summers Unattached 1 Lap
35 Wyatt Shields Team Bikenetic 2 Laps
36 Davis Kuykendall Team Bikenetic 2 Laps
37 David Centers Bluemont Connection 2 Laps
38 Jordan Chivell Unattached 2 Laps
39 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
40 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 2 Laps
41 Peter Gissiner Unattached 2 Laps
42 Mark Stahl Team Bikenetic 3 Laps
43 Theodore Wilson Evolution Cycling Club 5 Laps
DNF Kenneth Hammon Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 16   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:47:41.7
2 Emily Woolford Unattached 1 Lap
3 Rebecca Auyer Team Bikenetic 1 Lap
4 Christina Favaloro Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
5 Beth Catherwood US Military Endurance Sports 1 Lap
6 Jenny Bourque Bluemont Connection 1 Lap
7 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Megan Sybeldon Unattached 1 Lap
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1 Lap
11 Jessie Parker Unattached 1 Lap
12 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
13 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 1 Lap
14 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
15 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
DNF Elina Breton National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Kelly Roberson Great Eskape DNF
DNF Edrie Ortega Great Eskape DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steph Shelton Unattached 0:41:21.7
2 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:41:41.7
3 Kelley Carter Unattached 0:41:42.3
4 Elena Crouch The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:27.6
5 Christy Lausch Unattached 0:42:53.9
6 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 0:44:11.3
7 Miriam Jones Team Bikenetic 0:44:27.0
8 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:05.7
9 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo 0:45:14.4
10 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 0:45:20.8
11 Maureen Boyle Team Bikenetic 0:46:20.4
12 Patricia Ledesma Colavita Racing Inc./Colavita-Whole 0:46:47.8
13 Raelene Meneses Artemis Racing 0:48:27.7
14 Sara Lappano Team Sticky Fingers 0:49:33.3
15 Sara Mcgaughey Unattached 0:49:44.4
16 Dominique Mack Unattached 1 Lap
17 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
18 Geri Rosenberg Unattached 1 Lap
19 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 1 Lap
20 Arden Sperty Team Bikenetic 1 Lap
21 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Natalie Tang Unattached 1 Lap
23 Karen Racowsky Unattached 1 Lap
24 Rachel Kristy Team Bikenetic 1 Lap
25 Anna Doorenbos Unattached 1 Lap
DNF Kelley Macewen The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
Finishers: Cat 4: 24   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:42:23.2
2 Libbey Sheldon TREK BIKES 0:42:23.8
3 Laura Van gilder Van Dessel Factory Team 0:43:15.2
4 Ella Brenneman TREK BIKES 0:43:34.3
5 Katherine Sarkisov TREK BIKES 0:44:05.0
6 Sabrina Hayes Bear Development Team 0:44:27.3
7 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling 0:44:31.2
8 Johanna Neuber Rogue Velo Racing 0:45:43.5
9 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:46:19.7
10 Erin Conner Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:47:02.6
11 Karen Talley SEAVS/Haymarket 0:47:33.8
12 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:48:15.3
13 Simona Vincenciova Team Bikenetic 1 Lap
14 Julia Slejko Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Favaloro Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:32:17.8
2 Mallory Scott Team-Not-Team 0:32:48.4
3 Tonya White AW5 Racing 0:33:40.4
4 Sonja Rodman Team Bikenetic 0:34:17.8
5 Beatrix Carter Rock Creek Velo 0:34:18.8
6 Alison Lenz Proteus Velo Club 0:34:20.5
7 Julia Glowacki VeloLabs Racing 0:34:23.9
8 Alison Mintz Unattached 0:34:56.3
9 Janine Harris Unattached 0:36:07.5
10 Sara Carioscia Johns Hopkins University 0:38:20.6
11 Alison Atkins Unattached 0:39:02.7
12 Sylvia Mclain Unattached 0:40:13.6
13 Katherine Makris Unattached 0:42:06.0
14 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
15 Emily Lawrence Team Not Team 1 Lap
16 Mindy Sziede The bike lane 1 Lap
17 Janette Corcelius Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Harlow Unattached 0:41:43.0
2 Irina Sarkisov Unattached 0:42:54.5
3 Jen Everhard VeloLabs Racing 0:42:57.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:34:07.8
2 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:35:13.1
3 Shaelyn Dempsey Unattached 0:40:04.2
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:40:01.5
2 Katherine Elmore Rock Creek Velo 1 Lap
3 Evelyn Booth Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Covas Rock Creek Velo 0:32:48.4
2 Gracie Defibaugh Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:35:39.1
3 Rebecca Elmore Rock Creek Velo 0:35:44.5
4 Eleanor Dausch Rock Creek Velo 0:36:23.4
5 Ava Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:38:50.1
6 Kira Reichmann Rock Creek Velo 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cora Cusack Rock Creek Velo 0:29:08.8
2 Ava White AW5 Racing 0:30:10.2
3 Wren Duke WOULD 0:35:43.5
4 Siena Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:37:23.0
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:47:03.7
2 Jenna Latour nichols Philly Bike Expo 0:47:59.7
3 Erin Conner Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:49:41.6
4 Simona Vincenciova Team Bikenetic 1 Lap
5 Jenny Bourque Bluemont Connection 1 Lap
6 Kelley Carter Unattached 1 Lap
7 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
8 Maureen Boyle Team Bikenetic 2 Laps
9 Helen Huley Team Bikenetic 2 Laps
10 Sonja Rodman Team Bikenetic 2 Laps
11 Christine Feldt Team Bikenetic 2 Laps
12 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
DNF Karen Talley SEAVS/Haymarket DNF
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 1