Log In
Ed Sander Memorial CX • Nov 5 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
5
6.7
3.8
5.4
4.2
Overcast, 55 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
6.7
Moisture
3.8
Accel
5.4
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Brenneman 717 Cycling club 0:49:44.6
2 August Milliken Rock Creek Velo 0:51:13.2
3 Tyler Kirkwood Unattached 0:53:51.9
4 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:55:23.4
5 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:06.4
6 Chris Dobroth Unattached 0:56:27.1
7 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 0:57:40.8
8 Stefan Gissler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:57:52.2
9 Peter Kennedy Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:57:56.6
10 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1:01:27.4
11 Daniel Ord VeloWorks-Spokes Etc 1:01:27.8
12 Evan Thomas-arnold Unattached 1:02:23.9
13 Jay Schrum Unattached 1 Lap
14 Christopher Milthaler US Military Endurance Sports 1 Lap
15 Curtis Alia National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1 Lap
17 Shannon Field Adventures for the Cure 1 Lap
18 Sean Price Whole Wheel Velo Club 1 Lap
19 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 1 Lap
20 Stephen Spencer Crosshairs Cycling 1 Lap
21 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
Finishers: Cat 3: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:57:12.8
2 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V 0:58:02.9
3 George Lewis Team Bikenetic 0:58:39.7
4 Shaun Braithwaite Unattached 0:58:43.8
5 Brenden Leavitt Unattached 0:59:31.4
6 Dylan Stagner Great Eskape 0:59:40.8
7 Paul Kriewald Unattached 1:00:19.9
8 Chris Howell Bike Doctor / Visit Frederick 1 Lap
9 Keith Ives US Military Endurance Sports 1 Lap
10 Tyler Chapman National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
11 Alex Myers Unattached 1 Lap
12 Nicholas Wood Bluemont Connection 1 Lap
13 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
14 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
15 Matt Jorgenson Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
16 Matthew Tilley Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
17 Dave Kirschner Team Bikenetic 1 Lap
18 Matthew Conte DCMTB 1 Lap
19 Ian Buggey Team Bikenetic 1 Lap
20 Dane Paris Team Bikenetic 1 Lap
21 Brandon Cogswell The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
22 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
23 Nick Taylor DistrictTaco Racing 1 Lap
24 Alex Mccutcheon Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
25 Christopher Tank Bluemont Connection 1 Lap
26 Jan Feuchtner Team Bikenetic 1 Lap
27 Sean Mcknight Unattached 1 Lap
28 Matt Holmes Team Bikenetic 1 Lap
29 David Mcgaughey Unattached 1 Lap
30 David Stearman Team Bikenetic 1 Lap
31 Nick Bradford National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
32 Aaron Wieczorek Unattached 2 Laps
33 Robert Spinks Team Bikenetic 2 Laps
34 Sean Murnane Great Eskape 2 Laps
35 Alexander Fowler Unattached 2 Laps
36 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 2 Laps
37 David Centers Bluemont Connection 2 Laps
38 Noe Cuadra Phoenix Bikes 2 Laps
39 Charlie Lewis Team Bikenetic 2 Laps
DNF Caoly Tran Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Benjamin Gronvall National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF James Drane Unattached DNF
DNF Christopher Grengs Squadra Coppi DNF
DNF Chris Reardon DistrictTaco Racing DNF
DNF Alexander Hinton Unattached DNF
DNF Michael Minnis Unattached DNF
DNF Dan Doggett Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 46   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Lanier Unattached 0:30:08.5
2 Parker Agan Unattached 0:30:09.3
3 Matthew Ferner Unattached 0:30:17.0
4 Brett Showalter Unattached 0:30:59.4
5 Jesper Frant Unattached 0:31:01.2
6 Jeff Money American Velo Club 0:31:34.2
7 Ian Bucala DistrictTaco Racing 0:31:55.4
8 Brian Romberger Adventures for the Cure 0:32:03.6
9 Christopher Yesmant Bluemont Connection 0:32:51.0
10 Thomas Krispin Adventures for the Cure 0:33:01.5
11 Daniel Wilmott NPSCC 0:33:06.5
12 William Sanders Unattached 0:33:53.5
13 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:21.8
14 Kent Thompson Unattached 0:34:41.6
15 Jesse Adkison US Military Endurance Sports 0:34:50.7
16 Hunter Bailey Unattached 0:35:01.5
17 Jacob Pohlman Unattached 0:35:10.7
18 Edward Rackley squadra coppi 0:35:18.2
19 Paris Wilson Unattached 0:35:26.5
20 Tim Vandish National Capital Velo Club/UnitedHe 0:35:35.9
21 Jake Fox Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:36:09.6
22 Vashek Vancura NCVC/UnitedHealthcare 0:36:13.4
23 Sean Walsh Unattached 0:36:15.2
24 Thomas Nelson Unattached 0:36:37.3
25 Brian Howell Unattached 0:37:25.9
26 Hunter Jones Unattached 0:37:46.6
27 Leo Singer The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
28 William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
29 Kevin Green Unattached 1 Lap
30 Frank Fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
31 Christian Melendez Unattached 1 Lap
32 Stuart Anderson US Military Endurance Sports 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:57:16.4
2 Joe Thomas S'Ville Bikes/Lee & Associates Race 1:00:16.6
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District 1:02:07.2
4 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1:02:22.6
5 Craig Etheridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
6 Andy Brooks 717 Cycling club 1 Lap
7 Kevin Ellsworth Team Novo Nordisk/Team Novo Nordisk 1 Lap
8 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
9 Dan Miller Charm City Cycling LLC 1 Lap
10 Benjamin Harris Rock Creek Velo 1 Lap
11 Eric Voigt Unattached 1 Lap
12 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike 1 Lap
13 Ian Spivack Unattached 1 Lap
14 Francis Tatem Unattached 2 Laps
DQ Christopher Beck Unattached DQ
DNF David Flaten Unattached DNF
DNF Randy Flores RA Racing Apparel/BMC DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nieters SEAVS/Haymarket 0:42:04.6
2 Kimani Nielsen SEAVS/Haymarket 0:42:04.6
3 Jay Lazar Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:43:33.4
4 Matthew Buckleman JAMSQUAD Cycling 0:43:51.3
5 Mark Kitz JAMSQUAD Cycling 0:43:53.2
6 Brian Marchionini DC Velo Limited 0:44:08.8
7 Daniel Proulx Unattached 0:44:56.8
8 Joel Steen Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:11.9
9 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:46:26.3
10 Jason Aytes SEAVS/Haymarket 0:47:38.6
11 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:48:10.0
12 Brad Hawk Team Bikenetic 0:48:49.0
13 Christopher Petsko Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:48:52.6
14 Dean Jagusch Charm City Cycling LLC 1 Lap
15 Joel Fetter National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 John Hostetter iii Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
17 Eric Blomquist Squadra Coppi 1 Lap
18 Patrick Dolan District Velocity Racing/District V 1 Lap
DNF Matthew Parse Crosshairs Cycling DNF
DNF Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Bertucco Unattached 0:41:10.8
2 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:41:20.7
3 Ryan Newill Crosshairs Cycling 0:41:54.0
4 Spike Mclaughlin Squadra Coppi 0:42:03.8
5 Guilherme Roschke Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:42:06.2
6 Bilal Zia The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:42:32.8
7 Ron Edwards DCMTB 0:42:53.3
8 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 0:43:05.8
9 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 0:43:15.3
10 Jason Wood Unattached 0:43:19.3
11 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:51.1
12 Brian Lancaster National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:51.5
13 Matthew Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:44:26.9
14 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:45:09.5
15 Matt Bully Squadra Coppi 0:45:20.3
16 Samuel Guzman PTS Racing 0:45:28.9
17 Mark Stahl Team Bikenetic 0:45:36.5
18 Robert Chase The Contender Club/CONTENDER BICYCL 0:45:41.7
19 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:46:03.8
20 James Wiedhahn Team Bikenetic 0:46:13.1
21 Norman Kreiselmeier Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:46:25.1
22 Kevin Gallo Squadra Coppi 0:46:32.8
23 Aaron Richardson V-DAY 0:46:45.0
24 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:46:49.5
25 Che Hale Unattached 0:47:22.5
26 Carlo Alfano Crosshairs Cycling 0:47:29.6
27 Benjamin Teller National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:59.6
28 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket 0:48:48.6
29 Michael Zoeller Crosshairs Cycling 0:48:58.6
30 William Kruse National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:07.6
31 Peter Herrick National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:16.4
32 Eric Chang Ascent Concept Team 0:49:35.1
33 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:18.2
34 Michael Scardaville DCMTB 0:50:39.8
35 Brendan Jacobs Rock Creek Velo 0:50:57.8
36 Eric Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
37 Mark Scheer Team Bikenetic 1 Lap
38 Ted Blake Unattached 1 Lap
39 Robert Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
40 Seth Darlington Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
41 Phillip Troutman Team Bikenetic 1 Lap
42 D. Brett collins Unattached 1 Lap
43 Keith Buell Team Bikenetic 1 Lap
44 Peter Huybers Rock Creek Velo 1 Lap
45 Pablo Bachelet Unattached 1 Lap
46 Vince Tur-rojas National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
47 Jason Seligman Team Bikenetic 1 Lap
48 Chris Klinefelter Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
49 Jonathan Levine Team Bikenetic 1 Lap
50 Don Watkins Whole Wheel Velo Club 1 Lap
51 Jeffrey Sheehan Unattached 1 Lap
52 Seth Waite Unattached 1 Lap
53 Bryan Diederich Whole Wheel Velo Club 1 Lap
54 Stuart Kern Rock Creek Velo 1 Lap
55 Kenneth Casper HPC Cycling/HPC/LIST 1 Lap
56 Adrian Reich Unattached 1 Lap
57 Chris Huller Unattached 1 Lap
58 Victor Waldron Unattached 1 Lap
59 Graham Davis Unattached 1 Lap
60 Warren Chambers Adventures for the Cure 1 Lap
61 Anne Sheehy Unattached 1 Lap
62 Ian Cameron Unattached
63 Paul Espanol Unattached
DNF Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Mike Neary Sportif Coaching Group/Patapsco Bic DNF
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 33   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Schmitt JAMSQUAD Cycling 0:44:24.3
2 Johnny May Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 0:44:49.6
3 Michael Vanderbilt Unattached 0:45:03.5
4 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:45:25.5
5 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:55.6
6 Brian Shields Team CBC 0:46:50.1
7 Cory Smith Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 0:47:45.3
8 Peter Schultz Team Bikenetic 0:48:08.8
9 Gary Moon Unattached 0:48:49.6
10 Eric Sloman Bicycle Outfitters Racing Team 1 Lap
11 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
12 Kevin Dolan Race Pace Bicycles 1 Lap
13 Bill Okeefe Joes Bike Shop Racing Team 1 Lap
14 Chas Ryan Potomac Velo Club 1 Lap
15 Gregory Butler Squadra Coppi 1 Lap
16 David Blodgett Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
17 Kemal Tuncer Unattached 1 Lap
18 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
19 Mike Shaw Unattached 1 Lap
20 Paul Evans Patuxent Velo 1 Lap
21 Lachlan Murdoch macneil National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
22 Robert Cannon Team Bikenetic 2 Laps
23 Scott Bean Sportif Coaching Group/Blue Ridge B 2 Laps
DNF Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Bruce Lindsay Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c DNF
DNF Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer SEAVS/Haymarket 0:47:29.3
2 Frank Smith Mad Alchemy | Zanconato 1 Lap
3 Thomas Fulcher Rock Creek Velo 1 Lap
4 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
5 David Wolfel Squadra Coppi 1 Lap
6 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
7 Rob Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 1 Lap
8 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
9 George Uhl Adventures for the Cure 2 Laps
10 James Carlson Potomac Velo Club 2 Laps
11 John Williams Unattached 2 Laps
12 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
13 James Wagner DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2 Laps
14 Joseph Hoffman Unattached 2 Laps
15 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 3 Laps
DNF Lloyd Greenberg The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Foster Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 0:44:04.9
2 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling 0:44:13.1
3 Asher Strauss HammerCross 0:49:17.7
4 Gus Lynott Baltimore Youth Cycling 1 Lap
5 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
6 Pax Huybers Rock Creek Velo 1 Lap
7 Liam Mclaughlin Rock Creek Velo 1 Lap
8 Adrian Groman Rock Creek Velo 1 Lap
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo 1 Lap
10 Gabriel Wiesen Rock Creek Velo 1 Lap
11 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
12 Daniel Gates Unattached 1 Lap
13 Maxwell Klinefelter Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Andrew Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
15 Rafferty Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
16 Parker Holland Rock Creek Velo 1 Lap
17 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
18 Griffin Tran Baltimore Youth Cycling 2 Laps
19 Zander Greenspun Rock Creek Velo 2 Laps
20 Thomas Newill Unattached 2 Laps
21 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo 2 Laps
22 Zach Appella Rock Creek Velo 2 Laps
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Cusack Rock Creek Velo 0:34:51.2
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:55.0
3 Spencer Line HPC Cycling/HPC/LIST 0:36:06.2
4 Presley Evans Endorphin Fitness 0:37:07.7
5 Pushkin Crocker Rock Creek Velo 0:37:08.3
6 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:37:55.2
7 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST 0:38:22.8
8 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:42.9
9 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo 0:41:06.4
10 William Klinefelter Baltimore Youth Cycling 0:44:55.2
11 Joseph Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:51:14.9
12 Jack Levine National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
13 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo 1 Lap
14 Lance Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
15 Isaac Viorst Rock Creek Velo 1 Lap
16 Malachi Merriam Crosshairs Cycling 1 Lap
17 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rafi Cressall Rock Creek Velo 0:39:54.0
2 Jasper Estes Unattached 0:42:10.1
3 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo 1 Lap
4 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1 Lap
5 William Yarlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
6 Christian Salzar Unattached 1 Lap
7 Allen Reyes Unattached 1 Lap
8 Mason Siedor Unattached 1 Lap
9 Devon Haddad Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gunnerson Unattached 0:41:34.1
2 Larry Miller BODEUM 0:41:52.2
3 Jeremy Gardner District Hardware Cycling Collectiv 0:44:26.8
4 Stuart Louder Crosshairs Cycling 0:44:31.3
5 Taylor Jones Crosshairs Cycling 0:45:17.3
6 Patrick Gore Unattached 0:46:06.9
7 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe 0:47:40.0
8 John Glodek Twin Six 0:47:55.0
9 Elwood Glass Unattached 0:48:17.7
10 Jason Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:49:51.2
11 John Dove SEAVS/Haymarket 1 Lap
12 Tommy Bullough Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 1 Lap
13 Jacob Gordon Unattached 1 Lap
14 Alexnder Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
15 Steven Drost Unattached 1 Lap
16 Hamilton Hardman Team Bikenetic 1 Lap
17 Darren David Artemis Racing 1 Lap
18 Chris Spurrier US Military Endurance Sports 1 Lap
19 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
20 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c 2 Laps
21 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 2 Laps
DNF Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
DNF Phillip Troutman Team Bikenetic DNF
DNF Noe Cuadra Phoenix Bikes DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:43:08.2
2 Samuel Kristy Crosshairs Cycling 0:45:08.9
3 Justin Free Unattached 0:45:47.5
4 Quinn Ciccoretti National Capital Velo Club/UnitedHe 0:48:10.8
5 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:50:03.2
6 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1 Lap
7 Karl Neff National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
8 Zachary Safford Rock Creek Velo 1 Lap
9 Joseph Kennedy Rock Creek Velo 1 Lap
10 Christopher Hardee Rock Creek Velo 1 Lap
11 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
12 Luca Greenspun Rock Creek Velo 1 Lap
13 William Heschl Baltimore Youth Cycling 1 Lap
14 Edwin Sloman HPC Cycling 1 Lap
15 Jack Dempsey National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
16 Sebastian Silberman Unattached 2 Laps
17 Aaron Mundie Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2 Laps
18 Ze-nable Adisalem Squadra Coppi 2 Laps
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Conner Team Sticky Fingers 0:43:12.4
2 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 0:44:14.8
3 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe 0:45:17.7
4 Sarah Sladen The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:46:01.4
5 Florence Lamirand Unattached 0:46:04.0
6 Laura Norris Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:49:31.4
7 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:31.7
8 Amanda Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 0:53:28.2
9 Rosalind Hain Colavita Racing Inc./Colavita Midat 0:57:38.1
Finishers: Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling 0:47:37.4
2 Amelia Kirby Unattached 0:50:57.1
3 Melissa Kellstrom National Capital Velo Club/UnitedHe 0:52:12.2
4 Andrea Dobbins Unattached 0:52:42.7
5 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:55:54.4
6 Christine Feldt Team Bikenetic 0:56:50.0
7 Casey Bailey Team Bikenetic 1 Lap
8 Jocelyn Herrington Team Bikenetic 1 Lap
9 Mia Landeck National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
10 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Ashlea Gray Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
12 Pamela Simmonds Unattached 1 Lap
13 Cassandra Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
14 Helen Huley Team Bikenetic 1 Lap
15 Theresa Hall Phase Cycling 1 Lap
16 Anna Doorenbos Unattached 2 Laps
17 Ellen Tarquinio Unattached
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Campbellforte Vanderkitten/Vanderkitten CX (VKCX) 0:46:54.2
2 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling 0:46:58.4
3 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:47:54.9
4 Simona Vincenciova Team Bikenetic 0:49:04.9
5 Julie Kuliecza Unattached 0:51:35.6
6 April Nabholz 717 Cycling club 0:52:35.6
7 Ella Brenneman 717 Cycling club 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Calderwood The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:33:27.1
2 Holli Finneren Unattached 0:36:19.6
3 Elizabeth Gibbons Bluemont Connection 1 Lap
4 Jenny Bourque Unattached 1 Lap
5 Maureen Boyle The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
6 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
7 Downing Lu Rock Creek Velo 1 Lap
8 Andrea Dobbins Unattached 1 Lap
9 Sonja Rodman Unattached 1 Lap
10 Jessie Parker Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1 Lap
11 Christine Feldt Team Bikenetic 1 Lap
12 Tracy Lynott Unattached 1 Lap
13 Rachel Grandpre The Bike Rack/Bike Rack Racing 1 Lap
14 Rhonda Mclaughlin Squadra Coppi 1 Lap
15 Bridget Seegers Unattached 1 Lap
16 Monika Kornhauser Unattached 1 Lap
17 Snehee Khandesi Unattached 1 Lap
18 Tania Pierce Team Bikenetic 1 Lap
19 Robyn Spann Team Bikenetic 2 Laps
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cyndi Janetzko Team Bikenetic 0:48:16.5
2 Tammi Stauffer Unattached 0:48:36.6
3 Cara Schultz Team Bikenetic 0:50:07.6
4 Rachel Faulise Unattached 1 Lap
5 Sharon Squassoni Rock Creek Velo 1 Lap
6 Rebecca Irwin kennedy Rock Creek Velo
DNF Rachel Weaver J Mac Cycling LLC DNF
DNF Patricia Ledesma Team Sticky Fingers DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lidia Cusack Rock Creek Velo 0:31:36.6
2 Emma Covas Rock Creek Velo 0:37:30.7
3 Kendall Lynn Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scarlett Edwards Rock Creek Velo 0:30:49.0
2 Lara Waldron Team Bikenetic 0:36:23.3
3 Ida Mclaughlin Squadra Coppi 0:37:33.4
4 Alexia Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:40:02.4
5 Naava Hanley NCVC/United Healthcare 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo 0:44:06.7
2 Dempsey Nelson Baltimore Youth Cycling 1 Lap
3 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
4 Beatrix Carter Rock Creek Velo 1 Lap
5 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo 1 Lap
6 Anna Field Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Tran Baltimore Youth Cycling 0:45:15.6
2 Samara Cathirell Squadra Coppi 1 Lap
3 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 1 Lap
4 Jenna Free Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1