Log In
Winter CX • Nov 30 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Clear, 35 degrees, wind 21 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Smith
2 D'arcy Owen
3 Pat Case
4 Mark Hand
5 Paul Furst Camas Bike and Sport
6 David Truong
7 Chris Eves
8 Steven Powell
9 Eric Truong
10 Daniel Truong
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Winfrey Tigard
2 Heather Fray
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gasperson
2 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Mike Reddig Camas Bike and Sport
4 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
5 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
6 Eugene Ezman Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
3 Paul Furst Camas Bike and Sport
4 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
6 Cooper Irwin Hapi-Go!
7 Owen L. rogers bicycleattorney.com
8 Luke Soto
9 Miles Revenaugh
10 Max Fray
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubrey Ellerbruch
2 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Steven Thorne BikeFlights.com
4 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
5 Steve Lacey Team S+M
6 Rick Gregory
7 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
8 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
9 David Lofstead Rebound/Tireless Velo
10 Chauncey Curl Cyclepath Racing
11 Tim Ellerbruch
12 Mark Schwyhart
13 Tim Rathbun
14 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
15 Stefan Furst Camas Bike and Sport
16 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
17 Ron Strasser Team S+M
18 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
19 Greg Eyerly
20 Mark Revenaugh
21 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
22 Joe Lagerstrom
23 David Hankins Camas Bike and Sport
24 Jesse Lopez jr.
DNF Guy Smith Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
2 Jeff Otto Sunset Cycles
3 Shannon Boroff bicycleattorney.com
4 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
5 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
6 Roger Meier Cyclepath Racing
7 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 Matthew Westermeyer
10 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
11 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
12 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
13 Spencer White Stumptown Cycling Club
14 Dan Werle
15 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
16 Mike Heenan
17 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF John Weathers Sunset Cycles
DNF Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
DNF Jason Pinkerton bicycleattorney.com
DNF Brent Casady
DNF Neil Green Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Norris Joe Bike Racing
2 Peter Rueegger Team Mudman
3 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
4 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
5 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
6 Billy Holcomb Trusty Switchblade
7 Brian Little BeerMongers Cycle Club
8 Tom Palke Team Mudman
9 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilit
10 John Napier Camas Bike and Sport
11 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
12 Trig Rogers bicycleattorney.com
13 Nathaniel Wells Hapi-Go!
14 Ryan Barnes TheClymb.com
15 Jeff Chochon
16 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Luke Sosnowski
18 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
20 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
21 Anthony Smith
22 Ile Powell Team S+M
DNF Terry Hamness Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Hough
2 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
3 Greg Eyerly
4 Matt Forness
5 Eric Hagstette
6 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Michael Gilbert Rebound/Tireless Velo
8 Alex Dombroski TheClymb.com
9 Mike Sobolewski Hapi-Go!
10 Joe Gomez Team Mudman
11 Martin Matsumura
12 Dean Maclean Team Planet X USA
13 Chris Page
14 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
16 Andrew Duncan
17 Mike Reddig Camas Bike and Sport
18 Paul Barlow
19 Charles Barrett
20 Todd Harple SWEAT360
21 Burk Webb Portland Velo Racing Team
22 Andy Morris
23 Bjoern Brunner
24 Wes Woosley
25 Dan Salvey
26 Stephen Rich
27 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
28 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
29 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
30 Matt Haughey
31 Danny Pettit
32 Dave Meyer
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
DNF Steven Soto
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Candida Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com
2 Mielle Blomberg Team S+M
3 Juliette Oldfield
4 Carly Heron
5 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
6 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
7 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Tonkin Team S+M
2 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
3 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
4 Jonathan Myers Team S+M
5 Sean Corey Breadwinner Cycles
6 Joel Madrone Breadwinner Cycles
7 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
8 Brian Hart jr. Hapi-Go!
9 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
DNF Brian Gerow Breadwinner Cycles
DNF Samuel Bramel
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
2 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
3 Ian Boggs
4 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
5 Jason Ladwig
6 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Andy Evans
8 Joshua Johansen Team 10 Barrel
9 Chris Page
10 Cooper Irwin Hapi-Go!
11 Mari Little BeerMongers Cycle Club
12 Stefan Furst Camas Bike and Sport
13 David Hankins Camas Bike and Sport
DNF Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Guernsey Trusty Switchblade
2 Erik Bowen
3 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
4 Brian Lynch Dr Will Bar
5 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
6 Brian Little BeerMongers Cycle Club
7 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
8 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing
9 Carly Heron
10 Vince Rodarte Team Planet X USA
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team
2 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
3 Annalisa Fish
4 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio
6 Susannah Hart Hapi-Go!
7 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
8 Hannah Hart Hapi-Go!
9 Ellene Smith bicycleattorney.com
DNF Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
DNF Marayah Deese Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Calkins bicycleattorney.com
2 Mari Little BeerMongers Cycle Club
3 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
4 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Menze Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Cecily Norris Highfive Cycling
3 Erin Calkins bicycleattorney.com
DNF Elise Legerstrom
Finishers: Cat ?: 4