Log In
Plymouth Cyclocross - Course 2 • Nov 14 2010
3.4
0
0
2.9
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.4
Beers
?
Moisture
?
Accel
2.9
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Gollrad Colavita Racing Inc.
2 Nate Morse CLNOONAN/BAYHILLCAPITAL P/B CORNERC
3 Stephen Pierce Cambridge Bike
4 Cort Cramer SVELTE CYCLES
5 Anson Ross US Army/Central Wheel
6 Charles Berhtram BIKES NOT BOMBS
7 David Mai CYCLE-SMART
8 Andrew Grosenbaugh CL NOONAN/BAYHILLCAPITAL P/B CORNER
9 Rudy Sroka LAKE EFFECT RACING
10 William Palm MIT Cycling
11 Matt Aumiller CAMBRIDGE BICYCLE / IGLEHEART FRAME
12 Jason Millas CLR - CLRRACING.COM
13 Tom Mahan
14 Justin Howe NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE DENTAL
15 Peter Miller
16 David Chiu MAIETTA FACTORY RACING
17 David Montes CAMBRIDGE BICYCLES/ IGLEHEART FRAM
18 Eric Wernhoff NEBC
19 Robert Hale Hup United
20 Ben Corbalis RAS/Parlee Cycles
21 Jordan Winkler CAMBRIDGE BICYCLE / IGLEHEART FRAME
22 Robert Sroka LAKE EFFECT RACING
23 Jesse Smith Hup United
24 Jon Nable CYCLE-SMART
25 Uri Halevi BIKEREG.COM
26 Oscar Jimenez NEBC
27 Kent Hirshberg Dedham Bike/Morse Lumber
28 Jonathan Anderson Essex Couonty Velo
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 19   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Dornaus BLUE HILLS CYCLING
2 Michael Apfelbaum SUNNYSIDE SPORTS
3 Brian Crosby GREEN LINE VELO
4 Chris Gagnon MTBMind.com
5 Greg Tolley BIKEBARNRACING.COM
6 Chris Phenix BIKEWORKS/HALLAMORE
7 Jonathan Barry BICYCLE BILL'S
8 Joe Phenix BIKEWORKS/HALLAMORE
9 Scott Wilson COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE
10 Billy Bergen BIKEBARNRACING.COM
11 Michael Brier REFUNDS NOW
12 Michael Weston 545 VELO
13 Daniel Homeier COLBY COLLEGE
14 Andrew Lysaght MIT CYCLING / FXDD
15 Matthew Pierson MINUTEMAN ROAD CLUB
16 Tristan Schneiter GEEKHOUSE BIKES
17 Abel Tomkinson MINUTEMAN ROAD CLUB
18 Joseph Near MIT CYCLING/FXDD
19 Dan St. germain GEEKHOUSE BIKES
20 Chris Neeb Mix 7
21 Wes Deane COX CUMMUNICATION CYLING
22 Kevin Brant GRACE BICYCLES VELO CLUB
23 Andrew Strobert THRESHOLD CYCLING
24 Spencer Schaber MIT CYCLING/FXDD
25 Dan Barrett THRESHOLD CYCLING
26 David Mastroianni EASTERN MOUNTAIN SPORTS/ CAPE COD R
27 Richard Tobin GRACE BICYCLES VELO CLUB
28 Chris Trabulsie BIKEBARNRACING.COM
29 Kenneth Hamer Cyclonauts
30 Jay Curry COMPREHENSIVE RACING
31 Ronald Gainer jr. INDY FAB/TEAM NEW BEIGE/MATLOCK CYC
32 Armand Rodrigue jr. WWW.BIKEBARNRACING.COM
33 Ron Hines QUADCYCLES
34 Parke Rhoads CYCLOCROSSRACING.COM
35 Torrance Kopfer LANDRY'S BICYCLES
36 Benjamin Kjoller CAPE COD RACING / C4
37 Stefan Wawersik MINUTEMAN ROAD CLUB
38 Conor Mckenzie GEEKHOUSE BIKES
39 William Reilly P4P
40 Alexander Twombly BIKES NOT BOMBS
41 Robert Hildebrandt C4
42 Jason Waltuch THRESHOLD CYCLING
43 Jay Fiske
44 Jeremy Katz QuadCycles
45 James Egan
46 Philip Stango
47 Anthony Szczesiul NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE DENTAL
48 Andrew Eberly
49 Christian Baker
50 Dan Cooper COMPREHENSIVE RACING
51 Oscar Yeh QUADCYCLES
52 Jeffrey Oakes
53 Steven Curran Mass Bay
54 Kurt Maw COMPREHENSIVE RACING / SALEM CYCLE
55 Fred Delgrosso QUAD CYCLE
56 John Whitehead Scottee's Westport Bicycle
57 Steven Bird
58 Stanford Smith TEAM CITY SPORTS
59 Sam Damphousse Cyclelodge
60 Steve Taylor
61 John Weaver MYSTIC VELO Club
62 Timothy Ryan MINUTEMAN ROAD CLUB
63 Andrew Fritsch Cape Cod CC
64 Tim Savage MINUTEMAN ROAD CLUB
65 Daniel O'leary
66 Michael McCabe Bikebarn
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 38   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Myerson Cycle Smart
2 Kevin Hines CORNER CYCLE
3 Synjen Marrocco CL Noonan
4 Michael Wissell B2C2
5 Adam Sullivan EMBROCATION CYCLING JOURNAL
6 Collin Murphy EMBROCATION CYCLING JOURNAL
7 Cimarron Wortham MIT CYCLING / FXDD
8 Matthew Casserly Back Bay
9 Ian Schon B2C2/BOLOCO/BACKBAYBICYCLES
10 Zachary Labry MIT CYCLING / FXDD
11 Steven Hopengarten WHEELWORKS RACING
12 Ben Gurley WHEELWORKS/BUDD BIKE WORKS
13 Kurt Belhumeur
14 Matt Budd Budd Bike Work
15 Uri Halevi BIKEREG.COM
16 Jeffery Ziegler WHEELWORKS RACING
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Ralston MIT CYCLING/FXDD
2 Kathleen Lysakowski Bike Barn Racing
3 Julie Sroka LAKE EFFECT RACING
4 Christina Birch MIT CYCLING/FXDD
5 Beth Mills CYCLE LODGE
6 Michele Satrowsky ESSEX COUNTY VELO
7 Sherri Curcuru ECV
8 Susan Maclean Gear Works
9 Cathy Rowell NEBC
10 Sally McInnis JRA CYCLES
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Keough CL Noonan
2 Jaalen Pottle JRA Cycles
3 Ryan Aittaniemi
4 Adelaide Szczesiul NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE DENTAL
5 Madeline Zygmont Salem Cycle
6 Brady Neeb Plymouth Cross
7 Gabrielle Czerula NHCC
8 Anna Savage MINUTEMAN ROAD CLUB
DNF Jeremy Rodrigue WWW.BIKEBARNRACING.COM
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damphasse Sam Cyclelodge
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Perham BIKEMAN.COM/PBMCOACHING.COM
2 James Tosca Corner Cycle
3 Curtis Boivin CYCLOCROSSRACING.COM
4 William Shattuck Corner Cycle
5 Mike Rowell NEBC
6 Alec Petro Corner Cycle
7 Jeff Craddock CCB
8 Matthew Theodore Cape Cod Cycling
9 Gary David CYCLOCROSSRACING.COM
10 David Dornaus Blue Hills Cycling
11 Chad Demarest Corner Cycle
12 Kyle Smith EMBROCATION CYCLING JOURNAL
13 Gray Eldridge Corner Cycle
14 Marvin Wang IBC
15 Matt Donovan Dedham Bike / Morse Lumber
16 Geoff Williams CYCLOCROSSRACING.COM / RIDE BLUE
17 Paul Mcmahon SEASIDE CYCLE - ANTERO RESOURCES
18 Chris Mckernan Essex County Velo
19 Alfredo Carbonell Cyclistas Vampiros
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Medeiros SCOTTEE'S WESTPORT BICYCLE
2 Bob Bisson Gearworks
3 Rudy Sroka LAKE EFFECT RACING
4 Alec Petro CL Noonan/Bay Hill/Corner Cycle
5 David Belknap CYCLE LODGE
6 Brian Mcinnis JRA CYCLES
7 Paul Boudreau ECV
8 James Paterson
9 Christopher Smith NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE DENTAL
10 Wayne Cunningham Wheelworks Racing
11 Gregory Zysk Svelte
12 Patrick Smith COMPREHENSIVE RACING / SALEM CYCLE
13 Dan Russell MBRC
14 Stuart Beaulieu ESSEX COUNTY VELO
15 Chet Geschickter
16 Joe Rapuano SEASIDE CYCLE/ANTERO RESOURCES
17 Marc Tatar BIKEWORKS/HALLAMORE
18 Scott Roy CYCLE LODGE
19 Jesus Vazquez Bike Barn Racing
20 Todd Savage Minuteman Road Club
21 Mike Keough Corner Cycle
22 Tim Crowley TC2 COACHING
23 Shawn Mc carthy ESSEX COUNTY VELO
24 James Scally C4
25 Mike O'connor
DNF Chris Borrello GEAR WORKS/SPIN ARTS
DNF Bo Fuller NBX/NARRAGANSETT BEER P/B APEX TECH
DNF Don Marsh BLUES CITY VC
DNF David Miller SMALTIBIKES /CAPE COD CYCLIST
DNF James Mills CYCLE LODGE
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 8   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dusty Adams SMALTIBIKES.COM
2 Victor Cillis CAPE COD RACING CLUB/ C4
3 Tom Doucette NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE DENTAL
4 Gary Passler ESSEX COUNTY VELO (ECV) /TRIFIT TRA
5 Jeffrey Proctor NHCC
6 Richard Simone
7 Barry Doubleday Cyclelodge
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Cooke Cycle Lodge
2 Andrea Notopoulos COLBY COLLEGE
3 Kim Cardenas VA Asset Group
4 Carrie Hansen Specialized
5 Devon Fitzgerald LADIESFIRST RACING
6 Jennifer Urquhart Hub United
7 Anna Milton LADIESFIRST P/B MILTONCAT
8 Julianne Tauscher NEBC/CYCLE LOFT/DEVONSHIRE DENTAL
9 Michelle Packer UNION VELO
10 Inette Rex CVC/Subaru NE
11 Cindy Berhtram BIKES NOT BOMBS
12 Millie Milton LADIESFIRST P/B MILTONCAT
13 Susannah Hufstader Colby College
14 Erin Lawrence
15 Linda Shelburne CAPE COD RACING/C4
16 Michele Kjoller CAPE COD RACING / C4
17 Julie Lockhart NEBC/DEVONSHIRE DENTAL/CYCLE LOFT
DNF Kathleen Gagnon BLUE STEEL CYCLERY
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat ?: 6